Strony o wysokim współczynniku konwersji. Poznaj patent na sukces

Co wyroznia strony o wysokim wspolczynniku konwersji
Spis treści

• 13 wyróżników stron internetowych o wysokim CRO

• Dobrze zaprojektowana strona główna

• Jasne i unikalne określenie korzyści

• Analiza skuteczności CTA

• Testowanie i ulepszanie nagłówków

• Krótkie formularze

• Strona zoptymalizowana pod kątem UX

• Czat na żywo

• Społeczny dowód słuszności na stronie docelowej

• Analizowanie zachowań użytkowników

• Wykonywanie testów A/B

• Stosowanie techniki poczucia pilności

• Atrakcyjna wizualnie strona docelowa

• Krótki czas ładowania

• Podsumowanie

Twoja strona generuje duży ruch, ale nie prowadzi on do konwersji? Jest to problem wielu biznesów działających w sieci, z którym można uporać się bardzo skutecznie, stosując kilka niezawodnych kroków. Zobacz, co wyróżnia strony o wysokim współczynniku konwersji i jakie techniki możesz zastosować na swojej stronie internetowej, by poprawić swoje wyniki.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak zwiększyć swój współczynnik konwersji? 13 wyróżników stron internetowych o wysokim CRO

Współczynnik konwersji (CRO) to wskaźnik, który określa procentowy stosunek liczby użytkowników, którzy wykonali pożądaną akcję, do liczby wszystkich osób, które miały możliwość podjęcia tej samej akcji. Konwersja oznacza wykonanie przez użytkownika określonego działania na stronie internetowej, np. dokonanie zakupu, rejestracja, pobranie pliku czy subskrypcja newslettera.

Konwersje mogą być różne i zależą od rodzaju biznesu lub działań, które chcemy mierzyć. Dla sklepu internetowego ważną konwersją będzie zazwyczaj dokonanie zakupu, dla strony informacyjnej — subskrypcja newslettera, a dla serwisu sprzedającego oprogramowanie — pobranie wersji próbnej lub założenie konta.

Współczynnik konwersji jest bardzo ważny, ponieważ pozwala nam na określenie skuteczności działań marketingowych i zoptymalizowanie ich pod kątem osiągania lepszych efektów. Jeśli z Twoich analiz wynika, że konwersja jest na niskim poziomie, to należy zastanowić się jakich elementów brakuje na Twojej stronie lub które z nich potrzebują wprowadzenia zmian. Zobacz cechy i działania wykonywane w witrynach internetowych, które mają wysoki współczynnik konwersji i sprawdź, co możesz zmienić na swojej stronie.


1. Dobrze zaprojektowana strona główna

Strona główna jest jednym z najważniejszych elementów, który należy uwzględnić podczas optymalizacji konwersji. Jest to pierwsze miejsce, na które trafiają odwiedzający, dlatego musisz zadbać, by zbudować ich zaangażowanie i przekierować ich na kolejne podstrony. Strona główna daje doskonałą możliwość zainteresowania użytkownika:

 • Można tam umieścić informacje o produktach lub promocjach wraz z linkiem kierującym na stronę docelową.
 • Strona główna jest też doskonałym miejsce na przycisk kierujący do rejestracji w serwisie. Aby zwiększyć atrakcyjność, można dodać do niego informacje o korzyściach wiążących się z dołączeniem do grona klientów, np. Dołącz do nas i otrzymuj indywidualne rabaty!
 • Kolejnym elementem, który może przyczynić się do wzrostu konwersji, jest chatbot, który zachęca odwiedzających do zadawania pytań w dowolnym momencie podczas przeglądania strony głównej. Może on skutecznie pomóc w utrzymaniu użytkowników na stronie i zwiększeniu ich zaangażowania.

Jest wiele sposobów, aby zatrzymać klienta na etapie przeglądania strony głównej, ale podstawowymi kwestiami są atrakcyjność wizualna i struktura. Zadbaj o to, by strona cieszyła oko, nie zawierała zbyt dużej ilości elementów oraz aby wszystkie najważniejsze informacje były umieszczone na samej górze. Dowiedz się więcej o optymalizacji strony głównej.


2. Jasne i unikalne określenie korzyści

Aby zwiększyć współczynnik konwersji na swojej stronie, pokaż użytkownikom korzyści, które płyną ze współpracy z Twoją firmą. Osoby, które znalazły się na Twojej stronie, prawdopodobnie szukają usług lub chcą coś kupić — pokaż im, dlaczego powinni zdecydować się na Twoją firmę, i zatrzymaj ich w witrynie. Możesz to zrobić za pomocą chwytliwego hasła, które zmotywuje ich do konwersji. W zależności, jaki jest Twój cel, może to być komunikat zachęcający do kupna produktu, zarejestrowania się czy zapisania do newslettera. Najważniejsze jest, aby korzyści były określone jasno i bezpośrednio przedstawiały, co użytkownik może zyskać. Zobacz przykład strony, która zrobiła to w bardzo dobry sposób — konkretnie przedstawiła korzyści i od razu umożliwiła wykonanie konwersji:

Strona główna z jasno określonymi korzyściami.


3. Analiza skuteczności CTA

Wezwanie do działania to niezbędny element każdej strony internetowej, który bezpośrednio motywuje użytkowników do wykonania konwersji. Jest to najprostszy sposób na zachęcenie klientów do podjęcia pożądanych działań na stronie. Jednak z biegiem lat użytkownicy uodpornili się na klasyczne i sztampowe CTA, znajdujące się w większości witryn i atakujące z każdej strony. Aby wezwania do działania znajdujące się na Twojej stronie przynosiły efekty, najlepiej wypróbować kilka różnych wariantów, a następnie sprawdzić ich skuteczność. W zależności od charakteru Twojej branży czy grupy docelowej różne CTA mogą sprawdzać się lepiej lub gorzej. Taka analiza pozwoli Ci zweryfikować, które z nich są skuteczne i przynoszą najwięcej konwersji. Zobacz, jak stworzyć skuteczne CTA, by zwiększyć konwersje.

Istnieje kilka sposobów na analizowanie skuteczności CTA:

 • Jednym z nich jest test A/B, który polega na porównywaniu dwóch różnych wersji CTA i wybraniu tej, która osiągnęła lepsze wyniki. W tym celu tworzy się dwie wersje strony docelowej i po określonym czasie weryfikuje się, która z nich wygenerowała więcej konwersji.
 • Innym sposobem jest analiza heatmap, czyli mapy cieplne, pokazujące, które miejsca na stronie użytkownicy klikają najczęściej. Dzięki temu można zidentyfikować miejsca, gdzie warto umieścić CTA, aby zwiększyć szanse na jego skuteczność.
 • Ważne jest również monitorowanie wskaźnika konwersji za pomocą narzędzi takich jak Google Analytics 4, który pokazuje, ilu użytkowników kliknęło CTA i wykonało pożądaną akcję.

Mapa cieplna kliknięć w narzędziu Hotjar.


4. Testowanie i ulepszanie nagłówków

Nagłówki na stronie głównej są bardzo ważnym elementem, który wpływa na pierwsze wrażenie użytkowników i ich decyzję o dalszym przeglądaniu strony. Dobrze napisany i sformatowany nagłówek może pomóc w zwiększeniu współczynnika konwersji i osiągnięciu lepszych wyników biznesowych. Skuteczny nagłówek powinien:

 • być krótki, zwięzły i treściwy,
 • zawierać istotne słowa kluczowe, które są ważne dla użytkowników i pomagają zrozumieć, czym zajmuje się firma,
 • być związany z treścią strony i przekazywać konkretną wartość, która przyciągnie uwagę użytkowników i skłoni ich do przejrzenia dalszej zawartości strony.

Badanie skuteczności nagłówków jest równie ważne, jak ich poprawne napisanie i sformatowanie. Aby określić, czy dany nagłówek przyciąga uwagę użytkowników i skutecznie prowadzi do wykonania pożądanej akcji, warto przeprowadzić analizę — tak jak w przypadku CTA może to być test A/B lub analiza mapy cieplnej. Dzięki tym testom można porównać skuteczność różnych wersji nagłówków i wybrać ten, który osiąga lepsze wyniki konwersji.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


5. Krótkie formularze

Długie formularze znajdujące się na stronie mogą być bardzo zniechęcające dla użytkowników. Konieczność wypełnienia kilkunastu pól formularza, aby dokonać zakupu czy skorzystać z usługi, może przyczynić się do porzucenia strony. W swojej witrynie internetowej wykorzystuj elementy, które przyspieszają i ułatwiają proces zakupowy. Jeśli w witrynie znajduje się formularz kontaktowy, postaraj się ograniczyć liczbę pól do minimum, aby potencjalni klient mogli łatwo wykonać konwersję. Zobacz przykładowy formularz, który umożliwia łatwe i szybkie wypełnienie:

Prosty formularz kontaktowy.


6. Strona zoptymalizowana pod kątem UX

Optymalizacja strony pod kątem User Experience (UX) to kluczowy element, który wpływa na pozyskiwanie konwersji i lojalność użytkowników. UX dotyczy doświadczenia użytkowników podczas przeglądania witryny, a jego poprawa może znacznie wpłynąć na czas spędzony przez nich na stronie, liczbę wykonanych akcji i liczbę powracających odwiedzających. Dlatego warto zadbać o optymalizację UX, aby zwiększyć skuteczność działań marketingowych i osiągnąć lepsze wyniki biznesowe.

Oto kilka działań, które wpływają na poprawę UX strony internetowej:

 • Zwiększenie szybkości ładowania strony.
 • Optymalizacja nawigacji i struktury strony.
 • Zastosowanie responsywnego designu strony, który dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranów.
 • Zwiększenie użyteczności strony poprzez dodanie funkcjonalności takich jak wyszukiwanie, filtrowanie lub porównywanie produktów.
 • Wprowadzenie czytelnych i atrakcyjnych elementów wizualnych, takich jak zdjęcia lub grafiki.
 • Ulepszanie formularzy kontaktowych lub rejestracyjnych, aby były łatwiejsze do wypełnienia.
 • Dbanie o jakość treści, tak aby były zrozumiałe, atrakcyjne i przyciągały uwagę użytkowników.

Optymalizacja strony pod kątem UX jest kluczowym elementem, który wpływa na pozyskiwanie konwersji i lojalność użytkowników. Poprawa UX zwiększa zadowolenie użytkowników, co prowadzi do zbudowania ich zaangażowania i chęci powrotu na stronę.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


7. Czat na żywo

Czat na żywo to coraz bardziej popularne narzędzie, które pozytywnie wpływa na współczynnik konwersji. Dzięki niemu użytkownicy mogą na bieżąco zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od przedstawiciela firmy, co przyczynia się do zwiększenia ich zaangażowania i poprawia wrażenia podczas przeglądania strony.

Czat na żywo może mieć wiele korzyści dla CRO, w tym:

 • Zwiększenie interakcji z użytkownikami i budowanie więzi z klientami.
 • Umożliwienie szybkiego i łatwego rozwiązania problemów użytkowników.
 • Zapewnienie szybkiej odpowiedzi na pytania użytkowników, co zwiększa szanse na dokonanie pożądanej akcji w krótszym czasie.
 • Możliwość zbierania informacji od użytkowników i analizowanie ich pytań oraz problemów, co pozwala na ulepszanie strony i zwiększanie skuteczności działań marketingowych.


8. Społeczny dowód słuszności na stronie docelowej

Społeczny dowód słuszności to element strony internetowej, który ma na celu potwierdzenie jej wartości i skuteczności w działaniu. Jest to przekonujący argument dla użytkowników, który pokazuje, że firma lub produkt rzeczywiście spełniają oczekiwania klientów i przynoszą korzyści. Dowód słuszności może przybierać różne formy, takie jak:

 • pozytywne opinie klientów,
 • recenzje produktów,
 • certyfikaty,
 • nagrody,
 • informacje o liczbie sprzedanych produktów lub liczbie klientów, którzy skorzystali z usług firmy.

Wprowadzenie dowodu słuszności na stronę internetową ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji konwersji. Dlaczego? Ponieważ dowód ten pozwala na zwiększenie zaufania użytkowników i zmniejszenie oporu przed dokonaniem pożądanej akcji, takiej jak zakup lub zapisanie się do newslettera.

Klienci zazwyczaj są bardziej skłonni do dokonania zakupu lub zapisania się do newslettera, gdy widzą pozytywne opinie innych użytkowników czy nagrody zdobyte przez firmę. W ten sposób dowód słuszności działa jako narzędzie do budowania zaufania użytkowników i zwiększenia skuteczności działań marketingowych.

Dowód słuszność w formie opinii od klientów.


9. Analizowanie zachowań użytkowników

Poprawa współczynnika konwersji może okazać się trudna, jeśli nie dowiesz się, jak użytkownicy zachowują się na Twojej stronie. Dzięki narzędziom do analizy stron internetowych można przejrzeć nagrania ekranu użytkowników korzystających z Twojej witryny i zobaczyć, na co klikają, czy pomijają ofertę lub, czy mają problem z wypełnieniem formularza. Narzędzia, takie jak Google Analytics 4, Hotjar czy Mouseflow, mogą pomóc Ci sprawdzić jakie elementy strony się nie sprawdzają, i zdiagnozować, które obszary musisz poprawić. Mając taką wiedzę, możesz już łatwo zoptymalizować stronę, aby była bardziej użyteczna i generowała więcej konwersji.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


10. Wykonywanie testów A/B

Test A/B to metoda, która polega na porównaniu dwóch wersji strony internetowej, aby zobaczyć, która z nich działa lepiej pod kątem konwersji. W testach A/B porównuje się dwie wersje strony, różniące się jednym elementem, takim jak przycisk CTA, nagłówek czy grafika.

W testach A/B użytkownicy są losowo przyporządkowywani do jednej z dwóch wersji strony, a następnie śledzi się ich zachowanie, aby zobaczyć, która z wersji generuje wyższy współczynnik konwersji. Na przykład, jeśli w jednej wersji strony zmieni się kolor przycisku CTA na czerwony, a w drugiej pozostawi się niebieski, można porównać, która wersja generuje większą liczbę kliknięć.

Test A/B jest ważnym narzędziem w optymalizacji konwersji, ponieważ pozwala na porównanie skuteczności różnych wersji strony i wybranie tej, która działa najlepiej. Dzięki testom A/B można zidentyfikować słabe punkty strony i wprowadzić zmiany, które prowadzą do zwiększenia współczynnika konwersji.


11. Stosowanie techniki poczucia pilności

Technika poczucia pilności to skuteczna metoda, która może pomóc w zwiększeniu konwersji na stronie internetowej. Poczucie pilności polega na stworzeniu wrażenia, że użytkownik ma ograniczony czas na dokonanie pożądanej akcji lub może stracić korzystną okazję.

Oto kilka sposobów, jak zastosować technikę poczucia pilności na stronie internetowej:

 • Określ limit czasowy oferty lub promocji — to sprawi, że użytkownicy poczują, że muszą działać szybko, aby skorzystać z okazji. Na przykład, jeśli oferujesz rabat, możesz dodać adnotację, że promocja kończy się w ciągu 24 godzin.
 • Wykorzystaj wyświetlanie liczby pozostałych produktów — dzięki temu możesz pokazać, że produkt jest ograniczony ilościowo, a użytkownicy muszą działać szybko, aby zdążyć z zakupem.
 • Wykorzystaj społeczny dowód słuszności — wyświetl informację o tym, ile osób już skorzystało z oferty lub promocji, co zwiększy poczucie korzyści u potencjalnych klientów.
 • Stwórz nadzwyczajną wartość — użyj słów typu ekskluzywny, jedyny, niepowtarzalny, aby klienci mieli poczucie, że oferta jest unikalna i wyjątkowa.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


12. Atrakcyjna wizualnie strona docelowa

Atrakcyjność wizualna strony docelowej to kluczowy czynnik wpływający na zwiększenie konwersji. Aby Twoja strona docelowa była skuteczna i przyciągała uwagę użytkowników, możesz podjąć następujące kroki:

 • Zastosuj hierarchię — aby przyciągnąć uwagę użytkowników, należy ustrukturyzować stronę, umieszczając najważniejsze elementy, takie jak nagłówek, zdjęcia lub przycisk CTA, na górze strony.
 • Wykorzystaj wysokiej jakości zdjęcia — jest to niezbędny element, który pomaga przyciągnąć uwagę użytkowników i poprawić ich wrażenia związane z marką. Należy wykorzystać zdjęcia lub grafiki, które odzwierciedlają wartości i przesłanie marki.
 • Zastosuj spójną kolorystykę — kolorystyka strony docelowej powinna być spójna z marką i mieć pozytywny wpływ na nastroje użytkowników.
 • Zadbaj o czytelność i przejrzystość tekstu — wykorzystuj czytelną czcionkę i odpowiednią wielkość tekstu oraz nagłówków, a także zastosuj wypunktowania i boldowanie.
 • Unikaj zbyt wielu elementów — chaos na stronie docelowej może przytłoczyć użytkowników i spowodować, że będą mieli trudności z dokonaniem pożądanej akcji. Należy ograniczyć ilość elementów do tych, które są kluczowe dla przekazu i konwersji.

Dowiedz się więcej o optymalizacji strony docelowej:


13. Krótki czas ładowania

Ostatnim, ale niezwykle ważnym krokiem do uzyskania wysokiego CRO jest szybkość ładowania strony. Im krócej, tym lepiej! Najnowsze badania pokazują, że współczynnik konwersji jest o 3 razy większy w przypadku, gdy strona ładuje się sekundę, niż w sytuacji, gdy czas ładowania to 5 sekund (https://bloggingwizard.com/page-load-time-statistics/). Aby zoptymalizować czas ładowania strony, można podjąć kilka działań, takich jak:

 • Zoptymalizowanie obrazów — obrazy są jednym z głównych czynników wpływających na czas ładowania strony. Należy zoptymalizować ich rozmiar i format, aby zminimalizować czas ładowania strony.
 • Minimalizuj pliki CSS i JavaScript — są one ważne dla funkcjonowania strony, ale ich duży rozmiar może spowolnić ładowanie strony.
 • Skorzystaj z narzędzi do testowania czasu ładowania — narzędzia takie jak Google PageSpeed Insights pozwalają na testowanie szybkości ładowania strony i identyfikację czynników, które wpływają negatywnie na ten czas.

Analiza szybkości ładowania strony w narzędziu PageSpeed Insights.


Co wyróżnia strony o wysokim współczynniku konwersji? Podsumowanie

Zwiększenie współczynnika konwersji to jeden z najważniejszych celów, jakimi kierują się firmy w marketingu internetowym. Strony internetowe o wysokim CRO spełniają kilka istotnych warunków — zawierają krótkie formularze, stosują skuteczne CTA, są zoptymalizowane pod kątem UX czy też używają dowodu słuszności. Wszystkie wymienione wyżej elementy i działania prowadzone w witrynach internetowych dają możliwości na pozyskanie większej ilości konwersji, a co za tym idzie — rozwoju biznesu w internecie. Nie czekaj, zacznij pracować nad swoją stroną już dziś!

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Strony o wysokim współczynniku konwersji. Poznaj patent na sukces

Średnia ocen użytkowników4.81 na podstawie 137 głosów

UDOSTĘPNIJ