Wszystko co musisz wiedzieć o performance marketingu

wszystko co musisz wiedziec o perfomance marketingu
Spis treści

• Performance marketing - co to jest?

• Jak mierzyć skuteczność kampanii performance? Kluczowe wskaźniki

• Jak stworzyć kampanię w marketingu performance? Krok po kroku

• Jak prowadzić performance marketing, żeby odnieść sukces?

• Dlaczego warto inwestować w performance marketing?

• Podsumowanie

Jeżeli słyszałeś/słyszałaś kiedyś o marketingu performance, możesz się zastanawiać na czym dokładnie polega ta strategia. Jak ją skutecznie wdrożyć w swojej firmie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się co to jest performance marketing i jak go wdrożyć w swojej firmie.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Performance marketing - co to jest?

Performance marketing, określany również jako marketing wydajnościowy, to termin odnoszący się do strategii marketingu internetowego, w której celem jest osiągnięcie wysokiej efektywności podejmowanych działań. Działając zgodnie ze strategią performance marketing płacisz za osiągnięcie określonych wyników, a nie za wykonaną pracę. Wydajność można mierzyć w dowolny sposób, jako swój cel możesz określić sprzedaż produktu, kliknięcia w link, pobranie e-booka, polubienie posta, zrealizowanie leada itp. Marketing wydajnościowy jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ daje gwarancję, że wszystkie zainwestowane w reklamę pieniądze przyniosą realny efekt. W przypadku performance marketingu płacisz dopiero po osiągniętych konkretnych efektach, ale już w trakcie trwania kampanii marketingowej Twoja witryna jest eksponowana do większej liczby odbiorców.

Wśród głównych sposobów realizacji marketingu performance wymienia się na przykład:

 • Płatne reklamy w mediach społecznościowych,
 • Reklamy w sieci wyszukiwania,
 • Zautomatyzowane reklamy displayowe,
 • Marketing afiliacyjny.


Kto powinien się zdecydować na performance marketing?

Wiesz już, co to jest performance marketing, ale możesz się wciąż zastanawiać, czy to optymalne rozwiązanie dla Ciebie i Twojej firmy. Performance marketing jest dobrym pomysłem dla każdej firmy, której zależy na uzyskaniu jasno określonych wyników. Jednak na tę strategię powinny szczególnie zwrócić uwagę osoby, które mają mniejszy budżet i muszą bardzo pilnować rentowności swoich działań marketingowych. Większe firmy mogą przeznaczać duże kwoty na kampanie brandingowe, które świetnie zwiększą świadomość marki wśród ludzi. Jednak większość firm musi na tapet brać wskaźnik ROI i w takim przypadku z pomocą przychodzi właśnie performance marketing.

Nie wiesz, jak ocenić skuteczność Twoich dotychczasowych działań marketingowych? Przeczytaj nasz artykuł:


Jak mierzyć skuteczność kampanii performance? Kluczowe wskaźniki

Najważniejszym elementem marketingu performance jest zwrot z inwestycji (ROI), dlatego każde z podejmowanych działań jest szczegółowo mierzone i analizowane pod kątem wskaźników KPI. Dzięki temu kampania może być jeszcze bardziej skuteczna. Oczywiście, wybór wskaźników do analizowania efektów jest zależny od tego, co określiłeś/określiłaś jako swój cel biznesowy. My omówimy najpopularniejsze wskaźniki w marketingu efektywnościowym.


CPM w performance marketingu

CPM jest skrótem od określenia Cost Per Mille, co oznacza koszt, który przedsiębiorca musi zapłacić w zamian za tysiąc wyświetleń danej reklamy użytkownikom. Pamiętaj, że w tym przypadku celem jest samo wyświetlenie, a nie podjęcie przez odbiorcę konkretnego działania.

Chcesz wiedzieć więcej o CPM? Dodatkowe informacje znajdziesz w poniższym artykule:


CPC w performance marketingu

CPC oznacza Cost Per Click, co można przetłumaczyć jako koszt za kliknięcie. To bardziej miarodajny i efektywny wskaźnik dla strategii performance marketing, ponieważ informuje o podjęciu przez użytkownika konkretnego działania. Im wyższy koszt CPC tym większe prawdopodobieństwo, że kliknięcie w link będzie wiązało się z dokonaniem konwersji przez odbiorcę. Dlatego nawet jeżeli koszt kliknięcia jest wyższy to potencjalny zwrot z inwestycji jest również wyższy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o CPC? Zapoznaj się z naszymi wcześniejszymi artykułami w tym temacie:

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


CPA w performance marketingu

CPA to skrót od sformułowania Cost Per Action, dzięki czemu płacisz za realizację konkretnego działania podjętego przez Twoją grupę docelową. Jako pożądane działanie możesz określić kliknięcie w link, pobranie e-booka, subskrypcję, zakup produktu itp. W performance marketingu jest to jeden z najważniejszych wskaźników, ponieważ daje największą szansę na osiągnięcie założonego celu i szczegółowe mierzenie wyników firmy.


LTV w performance marketingu

LTV oznacza Loan to Value i określa przewidywaną wartość klienta w odniesieniu do jego relacji z marką lub firmą. Na podstawie tego wskaźnika firma może szacować oczekiwane przychody od założonej grupy docelowej. W ten sposób marketerzy mogą skuteczniej planować strategię działania, aby maksymalnie zwiększyć ROI.


Jak stworzyć kampanię w marketingu performance? Krok po kroku

Kampania performance może przybrać różnorodne formy w zależności od wyznaczonych celów. Mimo to można określić główne kroki, które pozwolą Ci zbudować skuteczną strategię w oparciu o dowolną grupę docelową i założony cel.


Krok 1. Ustal cel kampanii marketingowej

Zanim wdrożysz do swojej strategii biznesowej kampanię performance, przemyśl co jest najważniejsze dla rozwoju Twojej firmy. Czy ważniejsze jest zwiększenie świadomości marki, podniesienie wyników sprzedaży, a może zwiększenie ruchu w mediach społecznościowych? Przy ustalaniu celów warto przeprowadzić burzę mózgów w zespole, przedyskutować różne perspektywy i opierać się przede wszystkim o konkretne dane z aktualnych wyników firmy.

Wśród najpopularniejszych celów kampanii performance wymienia się:

 • Zwiększenie ruchu w witrynie,
 • Remarketing lub Retargeting,
 • Zwiększenie zaangażowania użytkowników,
 • Zwiększenie liczby generowanych leadów,
 • Zwiększenie poziomu sprzedaży.


Krok 2. Wybierz kanały, w których chcesz działać

W performance marketingu ważne jest nie tylko odpowiednie wybranie kanałów, w których będzie się działać, ale również ich dywersyfikowanie. Dlatego decydując się na to, w jakich miejscach w sieci chcesz działać, nie skupiaj się na jednym kanale - pomoże to w poszerzeniu zasięgów, zwiększeniu ekspozycji marki, a tym samym sprawi, że szansa na sukces będzie większa. Wybierając kanały w performance marketingu szukaj takich, które będą wspierać Twój typ konwersji i będą zgodne z Twoją grupą docelową, nie powinieneś/powinnaś skupiać się priorytetowo na tym, jakie kanały są aktualnie najpopularniejsze.


Krok 3. Stwórz i uruchom kampanię performance

Stworzenie kampani to proces, który wymaga dużej dokładności. Nie chodzi o mechaniczne uruchomienie kampanii, lecz oparcie jej o szczegółową identyfikację potrzeb grupy docelowej i zrozumienie jej problemów, a następnie dostosowanie swojej reklamy do uzyskanych wyników. Im lepiej określisz, jak i do kogo chcesz dotrzeć, tym skuteczniejszy projekt stworzysz. W tym kroku musisz również zadbać o aspekt techniczny swojej reklamy, na przykład wymagane wymiary grafik, dopuszczalne obrazy, limit wykorzystywanych znaków w tekście itp.


Krok 4. Mierz i optymalizuj swoje wyniki

Pamiętaj, że uruchomienie kampani performance nie wiąże się z końcem Twojej pracy. Teraz musisz z jeszcze większą uważnością przyglądać się swojej reklamie i osiąganym wynikom. Kampania performance będzie generować dane tuż po jej uruchomieniu, a Twoim zadaniem jest ich odpowiednie zinterpretowanie i wyciągnięcie wniosków. Zastanów się, które z wybranych kanałów są najskuteczniejsze? Czy wyniki Twoich działań są zadowalające? Gdzie może leżeć problem i co możesz zmienić? Czy efektywnie rozdzieliłeś/łaś środki na reklamę? Przy analizowaniu wyników pamiętaj również o tym, że marketing performance może Ci pomóc nie tylko w zwiększeniu sprzedaży, ale również przy identyfikowaniu najlepszych kanałów, odbiorców i celów kampanii.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Jak prowadzić performance marketing, żeby odnieść sukces?

Performance marketing to świetny sposób na zwiększenie wydajności działań promocyjnych w swojej firmie, ale samo zdecydowanie się na taką kampanię nie jest gwarancją sukcesu. Jak realizować performance marketing online, żeby przyniósł zamierzony efekt? Miej na uwadze cztery poniższe aspekty.

Skoncentruj się na atrakcyjnej stronie docelowej i ofercie.
Nawet bardzo duża inwestycja w kampanię efektywnościową nie zagwarantuje Ci sukcesu, jeżeli nie masz przygotowanej atrakcyjnej oferty dla swoich klientów. Załóżmy, że przygotujesz idealnie dostosowaną do swojej grupy docelowej reklamę i odbiorcy chętnie będą klikać odnośnik. To, co spotkają po kliknięciu w reklamę ma bardzo duży wpływ na Twój współczynnik konwersji. Upewnij się, że Twoja strona jest zaprojektowana zgodnie z UX i zoptymalizowana pod SEO, a Twoja oferta jest atrakcyjna na tle konkurencji.

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie? Zapoznaj się z naszymi artykułami:

Przeprowadzaj testy A/B pod kątem wskaźników KPI generujących przychody.
Wprowadzanie zmian w strategii swojego działania nie powinno się opierać o domysły, lecz o szczegółowe analizy. W tym celu mogą Ci pomóc na przykład testy A/B, dzięki którym zweryfikujesz, co lepiej przemawia do Twoich odbiorców, a Twoja kampania będzie skuteczniejsza. Pamiętaj przy tym, że wykonując testy A/B powinieneś/powinnaś badać tylko jedną zmienną, aby móc skutecznie określić, co wpłynęło na zwiększenie lub zmniejszenie zainteresowania klientów.

Zadbaj o wiarygodne źródła ruchu
Co zrobić, żeby odbiorcy ufali Twojej witrynie? Zadbaj o to, żeby o niej mówiono. Staraj się pozyskiwać linki zewnętrzne ze znanych, cenionych stron internetowych i portali, dzięki czemu zwiększysz poziom wiarygodności swojej marki. Wysoki poziom zaufania do firmy przekłada się bezpośrednio na większy poziom skuteczności kampanii performance. Na bieżąco monitoruj skąd przychodzą linki do Twojej strony internetowej i staraj się wpływać na to, by była ona wspominana na wiarygodnych stronach.
Nie wiesz jak pozyskiwać wartościowe linki zewnętrzne? Sprawdź nasz artykuł:

Skup się na monitorowaniu i analizowaniu wyników
Śledź i analizuj swoje wyniki jak najczęściej – wszystkie dane mogą pomóc Ci zrozumieć swoją grupę odbiorców, a także skuteczniej prowadzić kampanię performance. Będziesz wiedzieć, na jakim rodzaju reklamy się skupić, jakie treści przygotowywać, aby działać efektywnie. Bez analizy swoich działań nie możesz oczekiwać, że Twoje wyniki będą wzrastać.


Dlaczego warto inwestować w performance marketing?

Wiesz już co to jest performance marketing, ale nadal nie jesteś przekonany/przekonana, czy to rozwiązanie dla Ciebie? Marketing efektywnościowy ma dużo mocnych stron i zdecydowanie warto rozważyć wdrożenie go do swojej strategii marketingowej. Przyjrzyjmy się najczęściej wymienianym zaletom tego rozwiązania.


Optymalizacja wskaźników KPI dzięki marketingowi performance

Współczynnik konwersji, znany również jako KPI, to bardzo ważny wskaźnik w procesie rozwoju firmy. Marketing efektywnościowy skupia się właśnie na nim, aby Twoja firma mogła szybciej i skuteczniej osiągnąć założone cele sprzedażowe. Jeżeli Twoje działania marketingowe skupiają się na optymalizacji finansowej (sprzedaż, utrzymanie, zwiększenie przychodów), a nie na działaniach wizerunkowych, marketing performance będzie idealnym rozwiązaniem.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Performance marketing koncentruje się na wydajności

Coraz lepsze wyniki przy podejmowanych działaniach w sieci zawsze cieszą oko, ale czasami wzrost wskaźników nie niesie ze sobą realnego wpływu na rozwój firmy. Konieczne jest skupienie się na najbardziej wydajnych wskaźnikach. Na przykład, kiedy kliknięcia i wyświetlenia stają się droższe, warto skupić się na generowaniu wysokiej jakości ruchu na stronie. Performance marketing online pozwala na skoncentrowanie się na wynikach, które realnie popchną Twój biznes do przodu.


Marketing performance jest elastyczną strategią

Niekwestionowaną zaletą marketingu efektywnościowego jest to, że można go swobodnie dostosować do własnej marki. Sposób działania dobierasz tutaj indywidualnie do założonych celów biznesowych, a także do określonej grupy odbiorców. Dzięki temu, że nie masz tutaj z góry narzuconych ram działania, możesz swobodnie manewrować kampanią i samodzielnie decydować, po odpowiedniej analizie, jakie rozwiązania są dla Twojej firmy najkorzystniejsze.


Wszystko, co musisz wiedzieć o performance marketingu. Podsumowanie

Performance marketing to skuteczny sposób na szybkie uzyskanie wymarzonych efektów. Możesz swobodnie dostosować kampanię do swoich potrzeb i celów biznesowych, co sprawia, że ta forma marketingu jest tak atrakcyjna. Pamiętaj jednak, że marketing efektywnościowy, tak samo jak każda inna strategia marketingowa, wymaga regularnych badań, analiz i optymalizacji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Wszystko co musisz wiedzieć o performance marketingu

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 111 głosów

UDOSTĘPNIJ