Jak optymalizować teksty pod SEO? Webinar Surfer x Akademia Widoczni.

surfer-live.jpg

Wiele osób od dawna dopytywało nas o nasze szkolenia w wersji online. W tym sezonie rozpoczynamy więc szkolenia Akademii Widoczni w formie webinarów. Gościem pierwszego spotkania był Michał Suski, współtwórca narzędzia Surfer. Z Michałem poruszyliśmy niezwykle istotny temat optymalizacji tekstów pod SEO na stronie. Ominęło Cię nasze szkolenie? To nic, poniżej znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji.

 

surfer optymalizacja tekstow

 

content editor surfer

 W Surferze dostępne jest narzędzie content editor, które ułatwia pisanie zoptymalizowanych tekstów.

Od czego zacząć pisanie tekstu SEO na stronę?

Pierwsza wskazówką Michała było przeprowadzenie klasteryzacji - czy dopasowania spójnych tematycznie grup fraz do konkretnych podstron witryny. Zdaniem Michała w przypadku tego działania dobry plan to 80% sukcesu. Co jest ważne w tym procesie?

 • Frazy, które wspólnie rankują
 • Hierarchia treści
 • Konsekwentne linkowanie wewnętrzne
 • Egzekucja

Można kierować się intuicją, ale to zawodne podejście w tworzeniu tekstów SEO, dlatego z pomocą przychodzą narzędzia. Surfer ułatwia zbudowanie grup fraz, które są ze sobą powiązane i pasują do konkretnej podstrony.

Chcesz wiedzieć więcej o dobieraniu fraz? przeczytaj nasz artykuł "Jak efektywnie dobierać frazy?".

 

Zobacz naszą prezentację

Tekst SEO a analiza konkurencji

Niemniej istotnym elementem optymalizacji tekstu pod SEO jest dobra znajomość konkurencji. Nie chodzi tylko o to, by wiedzieć z jakimi markami konkurujemy w Google, ale również spróbować poznać ich strategię contentu. Powstałe różnice między jakością treści nazywamy content gap - to dosłownie luka, która może oznaczać różnicę w liczbie fraz, w objętości, w budowie tekstu. Narzędzie Surfer umożliwia szybkie porównanie się do stron z top 10 Google. Warto zwrócić uwagę także na tematy realizowane na stronach konkurencji - o czym pisze, które tematy szczególnie budują widoczność na ważne frazy.

 O metodach analizy konkurencji pisaliśmy już w artykułach:

 

User intent - doradca tekstów SEO

Ważnym pojęciem w kontekście optymalizacji tekstów pod SEO jest User Intent, czyli zamiary użytkowników. Celem Google jest dostarczanie odbiorcom wartościowych treści, które odpowiadają na ich potrzeby. Tym samym utworzenie takiej treści jest również elementem optymalizacji SEO. Michał Suski wskazuje na kilka rodzajów zamiarów użytkownika:

 • Nawigacyjny
 • Informacyjny
 • Zakupowy
 • Lokalny

Jak w praktyce wygląda tworzenie treści zgodnej z zamiarami użytkownika? Z jednej strony opis produktu jest istotny, ale z drugiej warto tworzyć także treści o charakterze poradnikowym. Jeśli nasi potencjalni klienci zamiast produktu szukają porady, doskonała karta produktowa nie będzie dla nich atrakcyjna. Stąd tak ważnym elementem strategii SEO jest tworzenie bloga firmowego z tekstami odpowiadającymi na częste pytania i problemy potencjalnych klientów. Co więcej, takie podejście do tworzenia treści daje dodatkową korzyść - dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Optymalizując tylko opisy produktów docieramy do użytkowników, którzy już dany produkt znają lub są nim zainteresowani. Tymczasem pozostaje szeroka grupa osób, które nie wiedzą, czego potrzebują, co rozwiąże ich problem i jak odnaleźć się w gąszczu dziesiątek podobnych produktów. Mając w pamięci user intent, stworzymy teksty SEO odpowiadające każdej z tych grup i tym samym zwiększymy szanse na sprzedaż i duży ruch na stronie.

 

surfer wykres liczba znakow

 

Keyword Surfer + SERP Analyzer

Dzięki Surferowi dowiesz się, z jaką objętością tekstów masz szanse na top 10.

 

Fraza frazie nierówna. Jak ocenić, w którą frazę warto inwestować budżet SEO? Rozważając wartość fraz dla naszej kampanii, które znajdziemy w narzędziach do wyszukiwania słów kluczowych, warto wziąć pod uwagę:

 • Intent
  • Jednorodny, zgodny 2pkt

  • Zróżnicowany, zgodny 1pkt

  • Odmienny 0pkt

 

 • Trudność
  • Jestem mocniejszy niż większość 2pkt

  • Jest przynajmniej jedna słabsza domena 1pkt

  • Jestem najsłabszy 0pkt

Punkty przy każdej odpowiedzi mają Ci pomóc ocenić, jak wartościowa jest dla Ciebie wyszukana w narzędziu fraza, pod kątem tekstu SEO. Najlepiej sięgać po frazy odpowiadające zamiarom Twoich użytkowników i jednocześnie frazy, na które w top 10 wyświetlają się portale o podobnej randze w Google.

Jak podsumowuje Michał Suski z Surfera, klasteryzując słowa kluczowe:

 • Zidentyfikuj konkurencję (intent)
 • Sprawdź widoczność (słowa kluczowe)
 • Wyciągnij wspólne elementy (wspólnie rankowane frazy)

 

surfer analiza konkurencji serp

 W Surferze możesz sprawdzić, jak wypadasz na tle konkurencji pod względem optymalizacji treści na stronie.

 

10 częstych błędów w tekstach SEO

Na koniec podsumowaliśmy temat optymalizacji tekstu pod SEO, przytaczając częste błędy. To bolączki zarówno początkujących copywriterów, jak i twórców, którzy przestali śledzić trendy w branży SEO:

 • nadmierne użycie fraz - zagęszczenie fraz w tekście nie jest regułą i należy wziąć pod uwagę konkurencję oraz efektywność tekstu z frazami
 • nienaturalne stosowanie fraz - Google radzi sobie z odmianami, rozdzielonymi frazami, dlatego nie ma potrzeby nadwyrężania języka polskiego na rzecz dodania frazy w tekście
 • frazy z błędami i bez polskich znaków - mimo że narzędzia mogą podpowiadać, że użytkownicy wyszukując za pomocą fraz wpisują je z błędami, nie stosujemy takich fraz na stronie
 • za wiele różnych fraz na jednej stronie - frazy powinny być pogrupowane, jeśli są synonimami, a następnie grupy fraz przyporządkowane do odpowiednich podstron witryny
 • zbyt szczegółowe frazy na stronie głównej - strona powinna być wzbogacona frazami zgodnymi z tematem podstron, strona główna zwykle jest ogólna, dlatego nie pasują tam frazy szczegółowo opisujące ofertę, np. typy produktów
 • pisanie fraz z tekstem, a nie tekstu z frazami - czasy, gdy byle jaki tekst, ale zawierający frazy przynosił w SEO korzyści, odeszły w niepamięć, dziś liczy się nie tylko zasób fraz, ale i merytoryka
 • za krótkie teksty na stronie - objętość tekstów podobnie jak liczba fraz nie podlega regułom, ale jeśli nasza konkurencja tworzy treści o długości 10 tys. znaków, pisząc znacznie krótsze teksty nie jesteśmy równi w walce o top 10
 • ukrywanie tekstu - to praktyka, która szkodzi stronie, obniżając jej widoczność w Google, jest zakazana i należy się jej wystrzegać
 • grafiki zamiast tekstu - płaskie banery jpg nie stanowią wartości w kontekście pozycjonowania, takie elementy strony powinny być przygotowane w htmlu
 • tekst trudny w odbiorze - inna wartość dla użytkownika, o którą zabiega Google to wygoda korzystania ze strony, ściana tekstu napisanego drobnym maczkiem nie jest przyjazna dla użytkownika, dlatego warto zadbać o akapity, nagłówki, pogrubienia, wypunktowania i inne elementy ułatwiające odbiór tekstu.

Dowiedz się, jak tworzyć opisy w sklepie internetowym, a także poznaj 5 kroków do lepszej karty produktu w sklepie internetowym.

 

Podsumowanie

Zaprosiliśmy Michała, aby z jednej strony podzielił się cenną wiedzą o optymalizacji treści, a z drugiej podpowiedział, jak taką optymalizację ułatwia narzędzie Surfer. Sami korzystamy z Surfera - to nie jest kolejne narzędzie do wyszukiwania fraz, ale potężny zasób wiedzy o konkurencji i o skuteczności Twoich tekstów. Nie próbowałeś jeszcze? Poznaj nasz przewodnik po Surferze i skorzystaj z jego funkcjonalności. Surfer daje możliwość testowania narzędzia za 1$ przez tydzień, a jeśli byłeś na liście uczestników - napisz do nas, a otrzymasz aż miesięczny okres testowania za 1$.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak optymalizować teksty pod SEO? Webinar Surfer x Akademia Widoczni.

Średnia ocen użytkowników4.50 na podstawie 29 głosów

UDOSTĘPNIJ