12 błędów popełnianych przez małe firmy, których powinieneś unikać

12 bledow popelnianych przez male fiirmy ktorych powinienes unikac
Spis treści

• Jakie są najczęściej popełniane błędy przez małe firmy?

• Nie przygotowałeś biznesplanu

• Nie sprecyzowałeś swojej branży

• Nie zweryfikowałeś swojego pomysłu

• Nie określiłeś swojej grupy docelowej

• Nie dopilnowałeś aspektów prawnych

• Nie doceniasz mocy marketingu internetowego

• Nie bierzesz pod uwagę płatnych opcji kampanii reklamowej

• Nie monitorujesz swoich postępów i trendów w Twojej branży

• Nie analizujesz konkurencji

• Nie przeprowadziłeś kalkulacji kosztów

• Nie chcesz pomocy z zewnątrz

• Nie zabezpieczyłeś własności intelektualnej

• Podsumowanie

Prowadzenie małej firmy to ogromna odpowiedzialność, a ich właściciele muszą zmagać się z wieloma wyzwaniami, takimi jak pozyskiwanie klientów, zarządzanie finansami, a także utrzymywanie pozytywnego wizerunku marki. Niestety, często popełniane błędy mogą skutkować kłopotami i utrudniać osiągnięcie sukcesu, co jest szczególnie istotne w przypadku małych biznesów. W tym artykule przedstawimy 12 najczęstszych błędów, jakie popełniają właściciele małych firm oraz podpowiemy, co robić, aby ich uniknąć.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jakie są najczęściej popełniane błędy przez małe firmy?

Każdy przedsiębiorca uczy się na błędach. Jak uchronić się przed bankructwem firmy? Poznaj najczęstsze błędy, które popełniają właściciele małych przedsiębiorstw i sprawdź, czego należy unikać


1. Nie przygotowałeś biznesplanu

Biznesplan to kluczowy element w planowaniu i prowadzeniu własnej firmy. Jest on punktem wyjścia dla rozwoju Twojego przyszłego biznesu i pokazuje jakie kroki musisz podjąć, aby dotrzeć do zamierzonych celów. Brak biznesplanu to przepis na klęskę. Bez ustalenia konkretnych celów trudno przygotować się na ewentualne trudności i oszacować potrzebne zasoby finansowe. Bez dobrego biznesplanu nie możesz zweryfikować czy Twój pomysł na firmę ma szansę na powodzenie i czy branża, w którą chcesz zainwestować, będzie dla Ciebie opłacalna.
Dodatkowym minusem braku dobrego planu Twojego biznesu jest niemożność skorzystania z różnych opcji dofinansowania dla młodych przedsiębiorców. Zarówno w przypadku starania się o udzielenie kredytu bankowego jak i o pozyskanie środków z Funduszu Pracy lub z Unii Europejskiej, konieczne jest uprzednie przedstawienie biznesplanu. Są to procedury potrzebne do oszacowania opłacalności Twojego pomysłu i ewentualnego zabezpieczenia zwrotu udzielonych środków.


2. Nie sprecyzowałeś swojej branży

Jeżeli chcesz rozkręcić biznes musisz być ekspertem w danej dziedzinie w swojej branży. Dla przykładu, jeżeli zajmujesz się makijażem, to czy znasz większość najlepszych marek na rynku i hurtownie, w których możesz kupić towar w korzystnych cenach? Jeżeli nie przeanalizujesz tego typu kwestii przed założeniem firmy, możesz mieć później duże problemy z utrzymaniem się na rynku.
Podążanie za swoimi pasjami jest ważne, ale najważniejszy jest potencjalny popyt na oferowany produkt lub usługę oraz jej jakość. Bez dobrego researchu trudno będzie Ci sprecyzować dalekosiężne cele dla Twojej działalności gospodarczej, a tym bardziej zrealizować je w praktyce. Aby pomysł na biznes miał szansę na rozwój i przekształcenie się w dobrze prosperującą firmę, trzeba zastanowić się nad jego skalowalnością oraz długoterminowym zapotrzebowaniem wśród potencjalnych odbiorców.


3. Nie zweryfikowałeś swojego pomysłu

Weryfikacja pomysłu na biznes to często pomijany krok na początku przygody z własną działalnością gospodarczą. Zbadanie potencjału i jego szans na powodzenie w świecie rynkowym, może uchronić młode firmy przed rozczarowaniem i niepotrzebnymi wydatkami. Pierwsza weryfikacja rynku pozwala na spojrzenie na pomysł oczami Twoich przyszłych klientów. W tym celu warto przeprowadzić tradycyjne badania rynkowe lub wykorzystać moc marketingu oczekiwania. Polega to na zbudowaniu strony docelowej (landing page) i sprawdzeniu zainteresowania produktem wśród potencjalnych klientów. Jeżeli Twój pomysł nie spotka się z zainteresowaniem, warto rozważyć modyfikacje lub wprowadzić udoskonalenia.
Dobrym rozwiązaniem jest również przeprowadzenie analizy konkurencji w SERP (Search Engine Results Page), która jest kluczowym elementem strategii SEO. Dzięki niej dowiesz się ile konkurencyjnych firm prowadzi działalność w Twojej okolicy i jakie usługi oferują. Dzięki analizie SERP będziesz w stanie oszacować siły konkurentów i lepiej zaplanować swoją strategię marketingową. W tym celu możesz użyć narzędzi takich jak Google Keyword Planner, Surfer, Senuto, KWFinder.

Dowiedz się więcej:


4. Nie określiłeś swojej grupy docelowej

Określenie swojej idealnej grupy docelowej, to jeden z najważniejszych kroków na drodze do odniesienia sukcesu. Jeżeli kierujesz swoją sprzedaż do zbyt szerokiego grona klientów, prawdopodobnie marnujesz czas i zasoby. Założenie biznesu powinno być ściśle połączone z wnikliwą analizą swojej grupy docelowej. Podstawowe pytania, jakie musi sobie zadać każdy przedsiębiorca, to: jaki problem rozwiązuje sprzedawany przeze mnie produkt/usługa i komu on pomaga? Postaraj się wczuć w rolę osoby dokonującej zakupu i określić jej cechy: kim jest, czego oczekuje, co wpływa na jej decyzje? Na tej podstawie możesz określić cechy Twoich przykładowych klientów i doprecyzować swoją strategię marketingową.

Sprawdź koniecznie:


5. Nie dopilnowałeś aspektów prawnych

Prowadzenie małej firmy to również duża odpowiedzialność prawna. Niedopilnowanie formalności i aspektów związanych z podatkiem, umowami oraz księgowością, może prowadzić do przykrych konsekwencji. Rezygnacja z pomocy specjalistów przynosi jedynie krótkowzroczne korzyści, a może Cię kosztować wysoką karę (np. za błąd w rozliczeniu podatku) lub kontrolę skarbową. Również pomijanie kwestii umów między stronami jest bardzo ryzykowne. Zadaniem umowy jest określenie zasad współpracy i ochrona osób w nią zaangażowanych, np. przed potencjalnymi stratami. Warto korzystać z usług profesjonalnych firm, które pomogą Ci dopilnować wszystkich kwestii formalnych i uchronią przed nieprzyjemnymi sytuacjami. Na początek możesz też skontaktować się z prawnikiem, by ten przygotował wzór umowy, z którego będziesz korzystać na potrzeby relacji z klientami. 

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


6. Nie doceniasz mocy marketingu internetowego

Brak planu marketingowego na starcie może okazać się zgubny dla biznesu, szczególnie dla małych firm, które działają na konkurencyjnych rynkach. Wielu przedsiębiorców rezygnuje z działań reklamowych, ponieważ uważają to za zbędny wydatek. Pozbawiają się przez to szansy na zwiększenie rozpoznawalności swojej firmy i możliwości zyskania nowych klientów. W tej sytuacji niezastąpiony jest marketing internetowy, który pozwala na efektywną promocję bez ponoszenia wydatków lub przy niewielkim nakładzie finansowym. Szczególnie godne polecenia na początek są pozycjonowanie oraz marketing treści i mediów społecznościowych, np. Facebook i Instagram.

Sprawdź koniecznie:


7. Nie bierzesz pod uwagę płatnych opcji kampanii reklamowej

Masz małą firmę i nie chcesz inwestować w płatne kampanie reklamowe? Reklama Google Ads, jedna z najskuteczniejszych kampanii marketingowych w internecie, co do zasady jest droga i nie będzie dobrym wyborem dla małych przedsiębiorstw, które zaczynają swoją przygodę z marketingiem internetowym. Jednak w sytuacji, gdy Twoja firma zaczyna tracić klientów, a konkurencja rośnie w siłę, powinieneś pomyśleć nad nową strategią reklamową. Najlepszym wyborem w tej sytuacji jest — remarketing Google Ads — forma reklamy w wyszukiwarce Google, może przynieść ogromne korzyści. Polega ona na docieraniu do odbiorców, którzy mieli już interakcję z Twoją witryną. Szczególnie skuteczny jest remarketing dynamiczny, który wyświetla użytkownikowi spersonalizowaną reklamę na temat produktu, którą uprzednio oglądał w Twoim sklepie. Ta forma reklamy, chociaż nie należy do najtańszych, może skutecznie zwiększyć Twoją sprzedaż i pomóc wyprzedzić konkurencję. Dlatego należy pamiętać, aby działać strategicznie i nie zamykać się na płatne reklamy w internecie. Jak skutecznie wdrożyć remarketing dynamiczny? Przewodnik krok po kroku

Przykład remarketingu dynamicznego


8. Nie monitorujesz swoich postępów i trendów w Twojej branży

Brak śledzenia swoich postępów niesie ze sobą duże ryzyko porażki. Ważne jest, aby właściciele małych firm mieli jasno określony plan działania, który pozwoli im na realizowanie zamierzonych celów biznesowych. Jednocześnie istotne jest to, aby ten plan był na tyle elastyczny, żeby w każdej chwili mógł się przystosować do zmieniających się warunków rynkowych oraz potrzeb klientów. To pozwala na wprowadzanie koniecznych zmian i skuteczne reagowanie na wyzwania, które są nieodłącznym elementem prowadzenia biznesu. Jeżeli nie jesteś otwarty na zmiany i oferujesz klientom coś, czego nie potrzebują, nie zdziw się, że Twoja sprzedaż w pewnym momencie zacznie gwałtownie spadać. Takie działania mogą przynieść fatalne skutki, czego dobrym przykładem jest pandemia. Firmy, które nie dostosowały swoich usług do nowej rzeczywistości, straciły klientów i zakończyły swoją działalność.


9. Nie analizujesz konkurencji

W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku jest ogromna i przedsiębiorcy muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, aby odnieść sukces. Jeżeli na bieżąco nie analizujesz swojej konkurencji, wówczas możesz być pewien, że w pewnym momencie Twoje obroty zaczną spadać, a konkurencyjne firmy zostawią Cię daleko w tyle. Istotnym elementem jest poszukiwanie niszy, która pozwoli wyróżnić się na tle innych firm działających w danej branży. Jednak nawet jeśli uda Ci się znaleźć lukę na rynku, istnieje prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie tam również pojawi się konkurująca z Tobą firma. W takiej sytuacji warto na bieżąco przeprowadzać badania rynku i obserwować swoją konkurencję. Niezastąpionym źródłem wiedzy i inspiracji są również Twoi klienci. Dzięki sondażom i ankietom możesz dowiedzieć się, czego oczekują od twoich produktów lub usług i jak możesz je ulepszyć, żeby zaspokoić ich potrzeby.

Dowiedz się co zrobić, gdy konkurencja reklamuje się na hasła brandowe Twojej marki w Google Ads


10. Nie przeprowadziłeś kalkulacji kosztów

Nie da się ukryć, że założenie własnej firmy wiąże się z pewnym ryzykiem finansowym. Jeżeli nie przeprowadziłeś kalkulacji kosztów może się to skończyć problemami finansowymi, a nawet koniecznością zamknięcia działalności. Dlatego tak ważne jest, aby prowadząc swoją firmę, kontrolować przepływ pieniężny oraz zdolność do spłaty zaciągniętych kredytów. Istotne jest także podejmowanie strategicznych decyzji, które pozwolą na zwiększenie zysków i rozwój biznesu. Jednym ze sposobów na pozyskanie dodatkowych środków finansowych może być skorzystanie z szerokiej oferty banków lub firm pożyczkowych. Innym sposobem na zwiększenie kapitału może być wykorzystanie dotacji lub programów rządowych, które oferują wsparcie finansowe dla nowych firm. Wszystkie te opcje wymagają jednak dokładnego przemyślenia i planowania, aby uniknąć ryzyka utraty kontroli nad własnym biznesem. 

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


11. Nie chcesz pomocy z zewnątrz

Częstym przypadkiem wśród młodych przedsiębiorców jest robienie wszystkiego samodzielnie, co oczywiście nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze, jedna osoba nie może wiedzieć wszystkiego o prowadzeniu biznesu. Poza tym próba utrzymania firmy w ryzach w pojedynkę może skutkować wypaleniem zawodowym i zaniedbaniem swojego życia rodzinnego. Delegowanie zadań i mądre korzystanie ze wsparcia innych osób jest nieocenione dla właścicieli małych firm, a wydatek ten, dzięki zachowaniu zdrowego balansu, może się zwrócić w bardzo krótkim czasie. Bądź obiektywny w ocenie swoich mocnych i słabych stron i nie bój się poprosić o wsparcie.


12. Nie zabezpieczyłeś własności intelektualnej

Kwestie związane z zabezpieczeniem własności intelektualnej są bardzo delikatne i mogą narazić Twoją firmę na ryzyko prawne. Dlaczego jest to takie ważne? Dla przykładu: jeżeli pracowałeś dla innej firmy i opracowałeś innowacyjny program (zanim założyłeś własny biznes) i nie zabezpieczyłeś go jako swojej własności intelektualnej, to po odejściu z danej firmy możesz mieć problem z korzystaniem z tego programu, jako ze swojej własności. Ochrona własności intelektualnej jest kluczowa dla każdej firmy, w tym również dla małych biznesów. Warto pamiętać, że poszanowanie praw własności intelektualnej innych osób jest równie ważne. Dlatego warto złożyć odpowiednie dokumenty dotyczące znaków towarowych, patentów lub nazw zarejestrowanych, aby uniknąć problemów związanych z naruszeniem praw autorskich.


12 błędów popełnianych przez małe firmy, których powinieneś unikać. Podsumowanie.

Prowadzenie małej firmy z pewnością nie jest łatwe, ale dzięki determinacji, ciężkiej pracy i wiedzy, można odnieść sukces. Znajomość i unikanie najczęstszych błędów, które popełniają właściciele małych firm, może ułatwić Ci wspinanie się po szczeblach kariery. Pamiętaj, że nie ma jednej drogi do sukcesu, a Twoja podróż może wyglądać inaczej niż u innych. Najważniejsze, abyś pozostał wierny swoim wartościom, celom oraz wytrwale pracował na swój sukces. Dlatego zachęcamy Cię, abyś zaczął od małych kroków i z determinacją realizował swoje marzenia o prowadzeniu własnej firmy. 

Jakie konsekwencje dla firmy może mieć brak planu biznesowego?
Down arrow

Brak planu biznesowego może prowadzić do niepewności i chaosu w firmie, utrudniając podejmowanie strategicznych decyzji. Bez dobrego planu biznesowego ciężko jest przewidzieć kierunek rozwoju firmy, a także monitorować postępy w realizacji celów. Brak planu biznesowego może też negatywnie wpłynąć na zaufanie inwestorów i klientów oraz skłonić do podejmowania ryzykownych decyzji.

Jakie błędy popełniają małe firmy w zakresie marketingu?
Down arrow

Błędy małych firm w zakresie marketingu to przede wszystkim brak jakiejkolwiek strategii marketingowej, brak określenia grupy docelowej i pomysłów na kampanie reklamowe oraz niedostateczne wykorzystanie siły przebicia mediów społecznościowych.

Jakie są najważniejsze elementy skutecznego zarządzania finansami dla małych firm?
Down arrow

Najważniejsze elementy skutecznego zarządzania finansami dla małych firm to wypracowywanie stabilnych źródeł przychodów, śledzenie i analizowanie wyników finansowych, dbanie o płynność finansową oraz planowanie budżetu krótko i długoterminowego.


Zobacz historie sukcesu naszych klientów:

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Eliza Tomaka
Eliza Tomaka

Eliza zdobywała doświadczenie w marketingu internetowym, pracując jako copywriterka oraz jako freelancerka. Ukończyła kurs SEO copywritingu oraz kurs korekty tekstów. Regularnie pogłębia swoją wiedzę w zakresie promowania biznesu, content marketingu, SEO i Google Ads czytając blogi o promowaniu biznesu i poznając nowe zagadnienia branżowe. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze dane pozyskane z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs. Eliza ukończyła studia na kierunku edukacja artystyczna, ze specjalizacją w malarstwie.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
12 błędów popełnianych przez małe firmy, których powinieneś unikać

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 132 głosów

UDOSTĘPNIJ