Jak zbudować sklep internetowy przyjazny dla użytkownika? Kompleksowy poradnik

4 wazne kroki by zbudowac sklep ecommerce przyjazny dla uzytkownika
Spis treści

• Jak przygotować się do założenia sklepu internetowego w 3 krokach?

• 10 wskazówek, by zbudować sklep internetowy przyjazny dla użytkownika

• Podsumowanie

Aby przyciągnąć klientów i zwiększyć sprzedaż, nie wystarczy jedynie uruchomienie sklepu internetowego. Konieczne jest zaprojektowanie go w taki sposób, aby był on przyjazny dla użytkownika, funkcjonalny i łatwy w obsłudze. W tym artykule przedstawiamy kluczowe kroki, które pomogą Ci zbudować sklep internetowy przyciągający klientów i zachęcający ich do dokonywania zakupów. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z e-commerce, czy chcesz poprawić funkcjonalność istniejącego już sklepu, nasze wskazówki z pewnością Ci pomogą.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak przygotować się do założenia sklepu internetowego w 3 krokach?

Jeśli chcesz stworzyć sklep internetowy, który będzie przyjazny dla użytkownika, zadbaj o to już od samego początku. Poniżej znajdziesz trzy kroki, które pomogą Ci stworzyć witrynę zgodną z zasadami UX, a w dalszej części artykułu znajdziesz wskazówki, jak dokładnie zoptymalizować swoją stronę.


Krok 1. Zdefiniowanie swojej działalności e-commerce

Zdefiniowanie swojej działalności w e-commerce, a w szczególności wybór właściwego modelu biznesowego (B2C, B2B, C2C lub C2B), ma kluczowe znaczenie dla doświadczenia użytkownika w Twoim sklepie internetowym. Zrozumienie swojej działalności pozwala na dostosowanie interfejsu, struktury kategorii produktów, funkcjonalności i innych elementów sklepu do potrzeb i oczekiwań Twojej grupy docelowej. Na przykład, sklep B2B może wymagać bardziej rozbudowanej funkcjonalności, takiej jak np. specjalne ceny hurtowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów, a sklep B2C może skupić się bardziej na wizualnej atrakcyjności i łatwości korzystania z platformy, aby przyciągnąć uwagę klientów. Ma to wpływ na to, jak użytkownicy odbierają Twoją stronę, a co za tym idzie, na ich zainteresowanie Twoimi produktami i skuteczność Twojej sprzedaży. Dlatego, zanim rozpoczniesz pracę nad zakładaniem sklepu online, poświęć czas na to by, szczegółowo zdefiniować, w jaki sposób chcesz działać w e-commerce.

Aby zdefiniować swoją działalność w internecie, warto przeanalizować kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim, musisz określić, jakie produkty będziesz oferować w ramach swojej działalności, a także, na jaki rynek chcesz je skierować. Należy też rozważyć, w jakim modelu planujesz działać - możesz wybrać na przykład:

 • business to customer (B2C) - firma oferuje swoje produkty lub usługi bezpośrednio konsumentom;
 • business to business (B2B) - firma sprzedaje swoje produkty lub usługi innym firmom;
 • customer to customer (C2C) - model, w którym konsumenci wymieniają i sprzedają towary lub usługi między sobą;
 • customer to business (C2B) - osoby fizyczne sprzedają swoje towary lub usługi firmom.

Kolejnym krokiem jest określenie swojego modelu biznesowego. Czy będzie to sklep stacjonarny z dodatkową sprzedażą online, czy może sklep działający wyłącznie online? Rozważ różne koncepcje i wybierz tę, która będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna finansowo. Na tym etapie warto też zastanowić się nad tym, jakie narzędzia technologiczne i formy płatności będą wykorzystywane w Twoim sklepie.

Jeśli jesteś dopiero na początku swojej drogi z e-commerce, sprawdź te artykuły:

Pamiętaj także, że definiowanie swojej działalności w e-commerce powinno obejmować nie tylko aspekty biznesowe, ale również technologiczne i prawne, takie jak bezpieczeństwo danych klientów, ochrona prywatności i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami. Ten element znacząco wpływa na poczucie bezpieczeństwa Twoich odbiorców.

Aby przygotować się pod kątem prawnym do prowadzenia sklepu internetowego, przeczytaj nasze artykuły:


Krok 2. Wybór platformy dla sklepu przyjaznego użytkownikom

Wybór platformy e-commerce ma duży wpływ na to, czy stworzony sklep będzie przyjazny dla użytkownika - to podstawa funkcjonalności, wyglądu i ogólnej wydajności witryny. Dobra platforma e-commerce powinna zapewnić łatwą nawigację, intuicyjne sposoby wyszukiwania produktów, szybkość ładowania strony, bezpieczeństwo płatności oraz prosty proces dokonywania zakupów. Warto również upewnić się, czy umożliwia dostosowanie wyglądu i funkcjonalności witryny internetowej do indywidualnych potrzeb biznesowych oraz, czy umożliwia śledzenie ruchu na stronie i zachowania klientów.

Możesz wybrać trzy rodzaje platform dla swojego sklepu internetowego:

 • SaaS (Software as a Service) - to model usługi, który polega na dostarczaniu użytkownikom kompleksowego oprogramowania, w tym edytora do przeciągania i upuszczania elementów, który pozwala na dostosowanie struktury i ogólnego wyglądu witryny. Przykładami platform do tworzenia sklepów internetowych, działających w modelu SaaS, są m.in. Shopify, Squarespace i Wix.
 • Open source - to model platformy e-commerce, który zapewnia dużą elastyczność i możliwość dostosowania. W przypadku tej opcji całe oprogramowanie musi być zaprojektowane i zakodowane od podstaw przez programistów, co pozwala na niemal nieograniczone możliwości dostosowywania sklepu do indywidualnych potrzeb. Przykłady takich platform to Magento, który nie ma edytora motywów, oraz WooCommerce, który jest wtyczką dla witryn opartych na WordPressie.
 • Headless e-commerce - to model platformy e-commerce, w którym front-end jest oddzielony od back-endu, co daje większą elastyczność w dziedzinie projektowania i dostosowywania witryny. Oznacza to, że można łatwo zmienić platformę w dowolnym momencie, nie wpływając na funkcjonalność witryny. Chociaż headless e-commerce jest bardziej elastyczny, to jednocześnie bardziej skomplikowany w ustawieniu i konfiguracji. Przykładem tego rodzaju platformy jest BigCommerce.

Nie wiesz, na jaką platformę się zdecydować? Sprawdź nasze wskazówki, by podjąć świadomą, dobrą decyzję:

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Krok 3. Wybór szablonu sklepu internetowego przyjaznego użytkownikom

Szablon sklepu internetowego ma wpływ na doświadczenia użytkownika, ponieważ określa układ, kolorystykę i styl witryny, które z kolei wpływają na łatwość nawigacji i ogólną estetykę sklepu. Szablon musi być atrakcyjny wizualnie, łatwy w użyciu i dopasowany do potrzeb i preferencji użytkowników. Nieprawidłowo skonfigurowany lub nieatrakcyjny szablon może zniechęcić klientów do korzystania z witryny, co może prowadzić do zmniejszenia poziomu sprzedaży i zysków.

Dobrym sposobem jest zacząć od przejrzenia dostępnych szablonów i motywów na platformie, aby poznać możliwe do wyboru opcje. Następnie warto wziąć długopis i kartkę papieru, aby narysować szkielet lub szczegółowy plan nawigacji w witrynie. W planowaniu należy uwzględnić takie elementy jak:

 • strona główna (pierwsza strona, którą klienci zobaczą);
 • strony kategorii produktów;
 • strony koszyka i zakupu;
 • o nas (informacje o Twojej firmie, co sprzedajesz, misja marki);
 • informacje kontaktowe (adres, e-mail, numer telefonu);
 • wyszukiwarka w Twojej witrynie;
 • formularz subskrypcji newslettera;
 • informacje prawne, takie jak regulamin i polityka prywatności.

Podczas planowania struktury sklepu internetowego przyjaznego dla użytkownika, warto zajrzeć do konkurencyjnych witryn, które sprzedają podobne produkty i kierują swoje treści do tej samej grupy odbiorców. Zdobędziesz wówczas świetną inspirację do pracy, a także zorientujesz się w trendach rynkowych.


10 wskazówek, by zbudować sklep internetowy przyjazny dla użytkownika

Chcesz, żeby Twój sklep internetowy był przyjazny dla użytkownika? Musisz zadbać o optymalizację UX. User Experience odnosi się do sposobu, w jaki użytkownicy korzystają z witryny i jak łatwo mogą znaleźć to, czego szukają. Dobre doświadczenia użytkownika zwiększają prawdopodobieństwo, że zrobi on zakupy w Twoim sklepie online i powróci w przyszłości. UX to kluczowy aspekt, gdy chcesz stworzyć sklep internetowy przyjazny dla użytkownika. Jeśli witryna jest trudna w nawigacji, powolna i ma słabo zaprojektowany interfejs, będzie powodować frustrację i zniechęcać użytkowników do zrealizowania zakupów. Z kolei atrakcyjna, intuicyjna, zoptymalizowana pod UX strona internetowa może poprawić doświadczenie użytkownika i zwiększyć szanse na przyciągnięcie nowych klientów do Twojej marki podczas zakupów online. Poniżej przedstawiamy dziesięć wskazówek, jak zaprojektować funkcjonalny i przyjazny dla użytkownika sklep internetowy.


Szybki czas ładowania się strony

Szybkość ładowania jest jednym z kluczowych aspektów, które warto rozważyć przy tworzeniu sklepu online. Będzie to jedno z wyzwań, z którymi będziesz musiał się zmierzyć, aby zapewnić klientom sprawnie działającą i zoptymalizowaną witrynę. Pamiętaj, że szybkość ładowania się strony będzie wpływać nie tylko na doświadczenia użytkowników, ale również na Twoje wyniki SEO. Możesz ocenić szybkość i wydajność swojej strony, korzystając z narzędzia PageSpeed Insights od Google. Docelowo staraj się, aby Twoja strona ładowała się możliwie jak najszybciej, czas ładowania nie powinien jednak być wyższy niż trzy sekundy. Jeśli wyniki, które zobaczysz w narzędziu nie są zadowalające, warto zwrócić uwagę na czynniki wpływające na szybkość, takie jak wielkość obrazów czy wybór usługodawcy hostingu.


Promocje i darmowe wysyłki

Klienci online to doświadczeni nabywcy, którzy poszukują atrakcyjnych ofert, dlatego mogą szybko przejść do oferty konkurencji. Z kolei promocje szybko przyciągają uwagę, a darmowa wysyłka jest szczególnie istotna, ponieważ koszt wysyłki jest jednym z częstszych powodów porzucania koszyków przez klientów kupujących przez internet. Poprzez oferowanie promocji zwiększasz współczynnik konwersji, redukujesz liczbę porzuconych koszyków i podnosisz średnią wartość zamówienia. Upewnij się, że promocje są wyraźnie widoczne na stronie głównej i rozmieszczone na całej witrynie.


Linki do mediów społecznościowych

Klienci internetowi są zaangażowanymi uczestnikami społeczności, którzy chcą upewnić się, że Twoja firma również jest dostępna w SocialMediach. Nowi odwiedzający mogą sprawdzić Twoje profile w mediach społecznościowych, aby ocenić liczbę obserwujących, częstotliwość publikacji i Twoją pozycję jako eksperta w dziedzinie. Dbaj o widoczność przycisków mediów społecznościowych na całej stronie. Możesz też motywować klientów do śledzenia Twoich profili społecznościowych poprzez umożliwienie dzielenia się z innymi linkami do produktów za pomocą przycisków do udostępniania w mediach społecznościowych.

Chcesz się lepiej prezentować w mediach społecznościowych? Sprawdź nasze wskazówki:


Wysoki poziom obsługi klienta

Kolejnym aspektem, który zwiększa zaufanie odwiedzających, jest zapewnienie dobrej jakości obsługi klienta w sklepie online. Potencjalni klienci poszukują najczęściej danych kontaktowych do firmy, chatu na żywo lub innej formy kontaktu, linków do profili w mediach społecznościowych, informacji o firmie. Zadbaj o to, żeby te elementy były wyróżnione na stronie i łatwo zauważalne.

Chcesz zadbać o najwyższy poziom obsługi klienta w swoim sklepie internetowym? Sprawdź nasz poradnik:


Polityka zwrotów

Upewnij się, że klienci nie muszą się wysilać, szukając informacji o polityce zwrotów w Twoim sklepie internetowym - umieść je w widocznym miejscu, takim jak stopka witryny, aby klienci mogli je łatwo znaleźć w dowolnym momencie. Polityka zwrotów powinna być jak najbardziej klarowna i szczegółowa, aby nie pozostawiać klientom wątpliwości.


Sprawny proces zakupowy

E-commerce to bardzo konkurencyjna branża, a użytkownicy sieci nie lubią poświęcać zbyt wiele swojego czasu na proces zakupowy. Umożliwiaj swoim klientom szybkie zakończenie zakupu, oferując opcję zakupu jako gość - bez rejestracji lub przez logowanie za pomocą Google lub mediów społecznościowych. Pomimo, że Twoim celem powinno być zapewnienie klientom szybkiego procesu płatności, ważne jest również, aby zrozumieli korzyści płynące z podania swoich danych, takie jak rabaty, ekskluzywne wyprzedaże czy punkty lojalnościowe. Zachęcaj do tworzenia konta, promując te korzyści.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Prosty i przejrzysty układ sklepu internetowego

Aby zadbać o prosty i przejrzysty układ sklepu internetowego, należy przede wszystkim zapewnić łatwą nawigację na stronie, osiągniesz to m.in. poprzez wykorzystanie intuicyjnego menu. Należy również umieścić w widocznym miejscu wyszukiwarkę, aby klienci mogli szybko znaleźć interesujące ich produkty. Ważne jest także uporządkowanie stron produktowych, aby informacje o nich były czytelne i łatwe do zrozumienia, zadbaj np. o zdjęcia, opisy i ceny. Na stronie głównej sklepu warto umieścić przyciski do najważniejszych kategorii produktów, oferty specjalne oraz informacje o dostępnych formach płatności i dostawy. Bardzo ważne jest również zadbanie o szybkość ładowania się strony - współcześni odbiorcy oczekują, że strona będzie ładować się poniżej 3 sekund.


Wezwanie do działania w witrynie

CTA ma bardzo duży wpływ na UX, ponieważ pomaga użytkownikom skupić się na głównym celu strony i ułatwia realizację ich intencji. Zazwyczaj CTA obejmuje nakłanianie klientów do dokonania zakupu, zapisania się na bezpłatny okres próbny lub do subskrypcji newslettera. Niezależnie od tego, jaki cel biznesowy chcesz osiągnąć, potrzebujesz jasnego wezwania do działania. Pamiętaj jednak, by CTA w Twoim sklepie miało nie tylko chwytliwą treść, ale również było umieszczone w widocznych, łatwych do zauważenia miejscach.

O tym, jak wpływać na decyzje odbiorców poprzez CTA, dowiedz się z naszego wpisu blogowego:


Spójny branding sklepu internetowego

Dzięki konsekwentnemu stosowaniu wizualnej identyfikacji marki w całym sklepie internetowym, klientom łatwiej będzie rozpoznać Twoją witrynę wśród innych. Spójność brandingowa daje też wrażenie profesjonalizmu i zaangażowania w prowadzenie biznesu, co z kolei buduje zaufanie klientów do marki i sklepu. W efekcie, użytkownicy czują się bardziej komfortowo podczas korzystania ze sklepu, co przekłada się na wyższą konwersję i większe zaangażowanie klientów w dłuższej perspektywie. Dbając o spójny branding, zwróć szczególną uwagę na wykorzystywane kolory, style czcionek, grafikę, ikony, ton i treść Twojego bloga oraz opisów produktów, logo, a także opakowania produktów. Pamiętaj, że Twoja marka powinna być spójna we wszystkich kanałach.


Dostosowanie sklepu do urządzeń mobilnych

Czy wiesz, że 70 procent ruchu w sieci pochodzi z telefonów komórkowych, a 80 procent najwyżej ocenianych witryn jest dostosowanych do urządzeń mobilnych (https://review42.com/resources/mobile-marketing-statistics/)? Jak można wywnioskować z powyższych danych, dostosowanie sklepu do urządzeń mobilnych ma niezwykle silny wpływ na User Experience. Dobrze zaprojektowany mobilny interfejs sklepu internetowego powinien umożliwić łatwe i intuicyjne przeglądanie kategorii produktów, wygodne dodawanie ich do koszyka, a także szybkie finalizowanie zamówienia z poziomu dowolnego urządzenia mobilnego. Elementy strony powinny także dostosowywać się do wielkości i rozdzielczości ekranu urządzenia.

Więcej na temat mobilnej optymalizacji dowiesz się, czytając nasz artykuł:

Pamiętaj, że opisane powyżej elementy to tylko część optymalizacji UX. W rzeczywistości strategia User Experience powinna być szczegółowo rozbudowana - warto zgłębić ten temat bardziej. Możesz poczytać na temat w internecie (np. na blogu widoczni) lub podjąć współpracę ze specjalistą od optymalizacji User Experience. Dzięki temu zadbasz o to, by Twój sklep e-commerce w pełni spełniał oczekiwania odbiorców.

Nie masz pewności, czy Twój sklep spełnia zasady optymalizacji User Experience? Sprawdź nasze wskazówki:


Jak zbudować sklep internetowy przyjazny dla użytkownika? Kompleksowy poradnik. Podsumowanie

Zbudowanie sklepu internetowego przyjaznego dla użytkownika i funkcjonalnego, wymaga poświęcenia czasu i uwagi wielu szczegółom. Dzięki opisanym przez nas wskazówkom będziesz mieć solidną podstawę do budowania swojej działalności e-commerce, który przyciągnie klientów i zwiększy Twoją sprzedaż. Pamiętaj, aby nieustannie monitorować swoją witrynę i udoskonalać ją w oparciu o opinie użytkowników. Ostatecznie, sklep internetowy, który jest przyjazny dla klienta to taki, który stale dba o jego zaufanie i zachęca do powrotu.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zbudować sklep internetowy przyjazny dla użytkownika? Kompleksowy poradnik

Średnia ocen użytkowników4.75 na podstawie 128 głosów

UDOSTĘPNIJ