Jak napisać skuteczny plan marketingowy? [Darmowy wzór do pobrania]

Jak napisac skuteczny plan marketingowy
Spis treści

• Co powinien zawierać plan marketingowy?

• Jak określić grupę docelową w planie marketingowym?

• Jak zrealizować analizę konkurencji w planie marketingowym?

• Jak wykonać analizę SWOT dla swojego planu marketingowego?

• Jak wyznaczyć cele SMART dla planu marketingowego?

• Jakie wybrać narzędzia do realizacji planu marketingowego?

• Jak określić budżet dla swojej strategii marketingowej?

• Podsumowanie

Prowadzenie firmy bez planu marketingowego jest jak poruszanie się na oślep po nieznanym terenie. Nie wiesz wówczas, gdzie się kierujesz ani nawet, gdzie chciałbyś dotrzeć. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak przygotować skuteczny plan marketingowy dla swojej firmy w kliku krokach.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co powinien zawierać plan marketingowy?

Plan marketingowy dla każdej firmy może się różnić w zależności od jego szczegółowości, zakresu czasowego, branży itp. Jednak w każdym planie powinny się znaleźć konkretne elementy, które sprawią, że opracowana strategia będzie skuteczna.


Opis firmy w planie marketingowym

To miejsce, w którym należy skupić się na podsumowaniu najważniejszych informacji dotyczących działalności. Umieść tutaj między innymi informację o nazwie firmy, siedzibie i ogólnej misji działania.


Opis grupy docelowej w planie marketingowym

Do kogo kierujesz swoją ofertę? Do kogo chcesz dotrzeć? Musisz dokonać szczegółowej analizy swojej grupy docelowej, aby wyznaczane dla firmy cele miały realne szanse realizacji. Sprawdź swoich dotychczasowych odbiorców i stwórz ich persony, pomoże Ci to w stworzeniu planu marketingowego.


Analiza konkurencji w planie marketingowym

Bardzo trudno jest realizować skutecznie działania biznesowe, gdy nie poświęca się uwagi swojej konkurencji. Co robią? Jak się reklamują? Czym się odróżniają od Twojej firmy? Nawet jeżeli wydaje Ci się, że wiesz, jak zrobić plan marketingowy, ale będziesz ignorować działania konkurencji - Twoja strategia raczej nie przyniesie efektów. Powinieneś/powinnaś poznać bliżej ich działania, aby móc wyróżnić się atrakcyjną, konkurencyjną ofertą na rynku.


Analiza SWOT w planie marketingowym

Chcesz przekonać swoich odbiorców do tego, że Twoja oferta jest wyjątkowa i to właśnie z niej warto skorzystać? Najpierw sam/a się upewnij, co jest Twoją mocną stroną i co chcesz podkreślać swoimi działaniami. Musisz również wiedzieć, co jest Twoją słabą stroną i sprawdzić, czy możesz to poprawić lub częściowo ukryć.


Cele SMART w planie marketingowym

Strategia SMART pozwala na wyznaczenie celów, które są konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie. W ten sposób jasno określisz, gdzie chcesz dotrzeć i w jakim czasie - łatwiej będzie Ci analizować postępy.


Wybór odpowiednich narzędzi w planie marketingowym

Strategia marketingowa rozpisana w tradycyjny sposób na kartce może być skuteczna, ale trudno będzie się z nią podzielić z wieloosobowym zespołem. W dodatku, na rynku istnieje aktualnie znacznie więcej ciekawych rozwiązań, które skutecznie usprawnią Twoją pracę.


Określenie budżetu w planie marketingowym

Pamiętaj, że Twoje cele muszą być realne do zrealizowania, a to zależy w dużej mierze od budżetu, którym dysponujesz. Po określeniu maksymalnej kwoty na działania marketingowe możesz określić, na jakie aspekty chcesz je podzielić - Google Ads, media społecznościowe, SEO itp.m


Jak określić grupę docelową w planie marketingowym?

Gdy zrozumiesz swoich odbiorców, ich zachowania i potrzeby, możesz skuteczniej docierać do nich ze swoją ofertą. Skuteczny plan marketingowy nie może się odbyć bez tego elementu. Wiedzę o Twoich odbiorcach możesz zdobyć z raportów Google Analytics.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

Google Analytics -> Odbiorcy -> Przepływ zachowań

W panelu Google Analytics masz dostęp do szerokiej analizy dotyczącej Twoich odbiorców. Jednym z raportów, które mogą okazać się dla Ciebie przydatne, jest “Przepływ odbiorców”, który pozwoli Ci na analizę ruchu użytkowników na Twojej stronie. Sprawdzisz, które ścieżki są wśród użytkowników najbardziej popularne oraz z których stron najczęściej rezygnują. W ten sposób zrozumiesz, co ich najbardziej interesuje, a także zdefiniujesz słabe elementy swojej witryny - będziesz wiedzieć nad czym pracować.

Raport “Przepływ zachowań” w panelu Google Analytics.

Google Analytics -> Odbiorcy -> Eksplorator użytkownika

W Google Analytics znajduje się również ciekawa funkcja, która pozwala na dokładną analizę użytkowników. W raporcie “Eksplorator użytkownika” możesz zdobyć na przykład takie informacje jak:

 • Wiek,
 • Płeć,
 • Zainteresowania,
 • Dane demograficzne (język, lokalizacja),
 • Zachowania na stronie,
 • Preferencje technologiczne (przeglądarka, system, sieć),
 • Wykorzystanie urządzeń (desktop, mobilne, tablety)

Takie dane pozwolą Ci zrozumieć, dla kogo tworzysz swoją ofertę i skuteczniej wyznaczyć cele w planie marketingowym.

Kategoria zainteresowania w raporcie “Eksplorator użytkownika” w panelu Google Analytics.

Dowiedz się więcej o tym, jak pozyskać informacje o swoich użytkownikach w Google Analytics, z naszego artykułu:

Zdobyte dane możesz wykorzystać do stworzenia persony, czyli obrazu idealnego klienta. Jaka osoba najlepiej odpowiada Twojej ofercie i najpewniej zdecyduje się na konwersję? Persony powinny być podstawą Twojej strategii marketingowej, w ten sposób zrozumiesz do kogo chcesz dotrzeć.


Jak zrealizować analizę konkurencji w planie marketingowym?

Jeśli chcesz działać skutecznie, musisz wiedzieć z kim konkurujesz. Kto jest liderem w branży? Jak silna jest pozycja tej firmy? Czym się wyróżniają? Jakie są ich słabe strony? To szereg bardzo ważnych pytań, które mogą Ci znaleźć niszę dla swojej działalności i wyróżnić się na rynku. Jak możesz zrealizować analizę konkurencji? Możesz wypróbować na przykład poniższe rozwiązania.

Burza mózgów - spotkaj się z zespołem marketingowym i spiszcie wszystkich firmy/osoby/organizacje, które osobiście definiujecie za swoją konkurencję. Zastanówcie się również nad tym, dlaczego to właśnie one przyszły Wam do głowy, jako pierwsze.

Analiza wyników organicznych - sprawdź, jakie strony wyświetlają się na pierwszych pozycjach w wyszukiwarce na frazy najbardziej definiujące Twoją działalność. Sprawdź również, czy są to strony firm czy na przykład blogi, fora, serwisy informacyjne.

Komenda „related” - wykorzystując tę komendę w Google uzyskasz listę stron internetowych, które są podobne do wybranej przez Ciebie witryny.

Narzędzie Semstorm - wykorzystując to narzędzie możesz sprawdzić, z jakimi witrynami konkuruje Twoja strona internetowa w wynikach wyszukiwania. Co więcej, możesz zweryfikować, na jakie słowa kluczowe jest widoczny Twój konkurent, jakie są jego najlepsze strony docelowe i jak się reklamuje.

Chcesz samodzielnie przeprowadzić analizę konkurencji? Poniższe artykuły mogą Ci w tym pomóc:

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Jak wykonać analizę SWOT dla swojego planu marketingowego?

Analiza SWOT ma na celu określenie mocnych i słabych stron, a także szans i zagrożeń dla Twojej firmy. Ta strategia pozwala Ci nie tylko lepiej zaplanować działania w oparciu o swoje najsilniejsze strony, ale również zmusza Cię do przewidzenia i zdefiniowania różnych zmiennych. Pozwala myśleć bardziej realnie, krytycznie i z wyprzedzeniem znaleźć rozwiązania na problematyczne sytuacje, które mogą się z czasem pojawić.

Wzór do przeprowadzenia analizy SWOT w swojej firmie.

Co może być Twoją mocną stroną?

 • Innowacyjny produkt,
 • Rozpoznawalność marki,
 • Przystępne ceny.

Co może być Twoją słabą stroną?

 • Nieznajomość branży,
 • Brak sklepu stacjonarnego,
 • Niedoświadczony zespół.

Co może być Twoją szansą?

 • Rosnący popyt na Twoją ofertę,
 • Spadek bezrobocia,
 • Słaba konkurencja w branży.

Co może być Twoim zagrożeniem?

 • Rosnące ceny półproduktów,
 • Dynamiczne zmiany na rynku,
 • Rosnąca inflacja.


Jak wyznaczyć cele SMART dla planu marketingowego?

Plan marketingowy, aby był skuteczny, musi być bardzo konkretny, mieć jasno wyznaczone ramy, aby wiedzieć, co należy później analizować. Jeżeli założysz sobie, że chcesz sprzedawać więcej i po roku uda Ci się sprzedać o dwa produkty więcej niż standardowo, to czy to oznacza, że Twoja strategia była skuteczna? Niekoniecznie.

Wyznaczenie celów SMART pozwoli Ci na określenie celów, które są jednocześnie konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie. Co to dokładnie znaczy? Twoim celem może być być na przykład zwiększenie liczby obserwujących o 15% w przeciągu najbliższych trzech miesięcy.

Cel jest konkretny - osoby odpowiedzialne za to zadanie wiedzą, na jakim zadaniu mają się konkretnie skupić i czego się od nich oczekuje. W tym przypadku jest to zwiększenie liczby obserwujących.

Cel jest mierzalny - wzrost o 15% jest jasnym określeniem oczekiwanego wzrostu. Dzięki temu będziesz mógł/mogła z czasem określić, czy cel rzeczywiście został spełniony.

Cel jest osiągalny - zastanów się, czy Twoje zasoby i możliwości dają szansę na realizację tego celu. Warto jest sobie stawiać ambitne cele, ale nieosiągalne cele powodują demotywację zespołu.

Cel jest istotny - czym się kierowałeś/aś w określaniu swojego celu? Czy będzie on miał on realny wpływ na rozwój Twojego biznesu czy ślepo podążasz za trendami? Skup się na własnej perspektywie i dopasowaniu celów do własnych działań.

Cel jest określony w czasie - określenie realizacji celu na czas trzech miesięcy pozwala zmotywować osoby odpowiedzialne za to zadanie i pomóc im zrozumieć postawione oczekiwania.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Jakie wybrać narzędzia do realizacji planu marketingowego?

Wiesz już, jak napisać plan marketingowy, teraz powinieneś wybrać narzędzia, które pozwolą Ci zarządzać zespołem oraz analizować osiągane wyniki. W tym artykule poświęcimy uwagę narzędziom do delegowania zadań i usprawniania pracy zespołu. Natomiast jeśli poszukujesz narzędzi do analizowania wyników swoich działań, zapoznaj się z naszymi wcześniejszymi artykułami, znajdziesz tam wiele przydatnych narzędzi:

Bez przemyślanego podziału obowiązków, określeniu celów i zadań, nawet najlepiej skonstruowana strategia marketingowa może się nie udać. Aby lepiej zarządzać zespołem możesz wykorzystać poniższe narzędzia.

Asana - to narzędzie, które pozwala zarządzać projektami i wyróżnia się przy tym wysoką funkcjonalnością. Możesz tam przygotować listę zadań, tablicę zadań określonych w czasie, wykorzystać kalendarz, a także umieścić najważniejsze dokumenty. Co ważne, w Asanie możesz stworzyć zespoły i przydzielać konkretne osoby do poszczególnych zadań.

Widok kalendarza w panelu narzędzia Asana.

Trello - to świetne narzędzie do planowania projektów dla osób które wysoko cenią sobie indywidualny styl zarządzania. W Trello masz do dyspozycji tablice, którym samodzielnie nadajesz nazwy, a także karty, które możesz przesuwać dowolnie między tablicami. Do karty z zadaniami możesz przyporządkowywać konkretne osoby z zespołu, nadawać im deadline, a także dodawać komentarze.

Widok panelu w narzędziu Trello. Źródło: Trello.com

Narzędzia Google - wydaje się to oczywistym rozwiązaniem, a mimo to wiele osób szuka drogich, skomplikowanych rozwiązań zamiast korzystać z tego, co mają dostępne za darmo. Możesz wykorzystać Google Drive, Docs, Spreadsheet, Slide, Meet, Calendar itp. Plany i cele możesz skutecznie rozpisywać w Google Docs, kluczowe deadliny możesz oznaczać w Google Calendar, a Google Meet może Ci świetnie służyć do komunikacji w zespole.

Gotowe szablony dostępne w Google Docs. Źródło: https://docs.google.com/spreadsheets


Jak określić budżet dla swojej strategii marketingowej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki budżet będzie wystarczający do zrealizowania efektywnego planu marketingowe. W dużej mierze zależy to od Twoich zasobów finansowych. Oczywiście, im większe możliwości tym strategia może być bardziej rozbudowana. Czy jednak musi? Jest wiele niskobudżetowych rozwiązań, które mogą pozwolić na świetne efekty w marketingu internetowym! Pamiętaj również, że wysokość budżetu będzie zależna przede wszystkim od tego jakie cele sobie założysz oraz tego, w jaki sposób będziesz chciał/a je osiągnąć. Na przykład, jeśli chcesz zwiększyć ruch na stronie, możesz wykorzystać reklamy Google Ads lub SEO. Różnica polega na tym, że kampania Google Ads będzie droższa niż pozycjonowanie strony, ale przyniesie Ci zdecydowanie szybsze efekty. Co będzie bardziej pasowało do Twojego planu marketingowego dla firmy? Musisz to samodzielnie przeanalizować.

Chcesz zrealizować efektywny plan marketingowy z niskim budżetem? Wypróbuj poniższe rozwiązania:

 • Pozycjonowanie strony internetowej (szczególnie warto rozważyć SEO lokalne),
 • Prowadzenie bloga z wartościową, angażującą treścią,
 • Unikalne treści w sklepie online (opisy produktów, opisy kategorii produktowych, zdjęcia itp.)
 • Wykorzystanie recyklingu treści,
 • Zrealizowanie wpisów gościnnych,
 • Zoptymalizowanie meta danych,
 • Optymalizacja techniczna strony,
 • Zadbanie o user experience na stronie,
 • Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych,
 • Aktywne działanie w mediach społecznościowych.

Jeśli chcesz stworzyć niskobudżetowy plan marketingowy dla firmy, sprawdź nasze wskazówki z poprzednich artykułów:


Jak napisać skuteczny plan marketingowy? Kompleksowy poradnik. Podsumowanie

Wiesz już, jak napisać plan marketingowy i na co zwracać uwagę. Teraz przyszedł plan na działanie - spotkaj się ze swoim zespołem marketingowym i wspólnie wypracujcie najskuteczniejszy sposób działania dla Twojej firmy. Pamiętaj również o obserwacji efektów, być może konieczne okaże się wdrożenie jakichś zmian w strategii.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak napisać skuteczny plan marketingowy? [Darmowy wzór do pobrania]

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 124 głosów

UDOSTĘPNIJ