Jak zadbać o SEO na etapie budowy sklepu internetowego?

Jak zadbac o SEO na etapie budowy sklepu internetowego

Samo posiadanie sklepu internetowego nie gwarantuje dużego ruchu, a tym bardziej sprzedaży. By zbudować grono lojalnych odbiorców, powinieneś od początku zainwestować w działania z zakresu marketingu internetowego, w tym w pozycjonowanie. Sprawdźmy, jak zadbać o SEO już na etapie budowy sklepu internetowego.

 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Dlaczego warto zadbać o SEO na etapie budowy, a przed uruchomieniem sklepu?

Pozycjonowanie może wydawać Ci się opcjonalnym, a wręcz zbędnym wydatkiem na etapie budowy sklepu. W praktyce jednak dzięki SEO możesz wypromować swój sklep i zbudować widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. Dlaczego warto zainwestować w pozycjonowanie już na etapie budowy sklepy internetowego? Ponieważ:

 • im szybciej zaczniesz, tym szybciej zbudujesz widoczność oraz ruch,
 • prześcigniesz konkurencję, która zainwestuje w SEO dopiero po uruchomieniu sklepu,
 • prawdopodobnie większość sklepów działających na tym samym rynku inwestuje w SEO,
 • już na etapie budowy sklepu przystosujesz go do wymagań pozycjonowania, co ułatwi działania w przyszłości,
 • szybciej zaczniesz budować wizerunek eksperta.

 

Jak ułatwić pozycjonowanie, zanim uruchomisz sklep internetowy?

Zanim uruchomisz sklep internetowy, możesz wykonać kilka działań, które już na początkowym etapie prowadzenia sklepu ułatwią pozycjonowanie.

 

1. Wybierz platformę e-commerce przystosowana do pozycjonowania

Wybór platformy e-commerce może mieć wpływ na wprowadzanie zmian na stronie dotyczących pozycjonowania. Niektóre platformy e-commerce pozwalają na samodzielną edycję nawet przez osoby początkujące, a część z nich wymaga edycji kodu strony. To wiąże się z koniecznością pomocy informatyka lub specjalisty IT Najlepiej przystosowane do samodzielnego pozycjonowania są wtyczka Woocommerce oraz platforma e-commerce PrestaShop. Sprawdź, ile kosztuje sklep online stworzony na PrestaShop. Oferują one wiele wbudowanych i łatwych do wdrożenia funkcji, które ułatwiają pozycjonowanie.

 

2. Zadbaj o wdrożenie certyfikatu SSL

Wprawdzie certyfikat SSL nie ma dużego wpływu na pozycjonowanie strony, ale dba o bezpieczeństwo danych klientów, co jest konieczne podczas dokonywania transakcji i przesyłania wrażliwych danych (np. danych dostępowych do kont bankowych). Dla sklepu internetowego wystarczy darmowy certyfikat SSL, który umożliwi klientom bezproblemowe przeglądanie strony i dokonywanie transakcji.


 komunikat, który zobaczy użytkownik po wejściu do sklepu bez zainstalowanego certyfikatu SSL

 

3. Sprawdź, czy strona nie jest wyłączona z indeksowana

Na etapie budowy i wdrażania sklepu witryna może być wyłączona z indeksowania przez dewelopera. Wszystko po to, by roboty Google nie odwiedzały i nie indeksowały witryny, która ciągle się zmienia. Jednak po zakończeniu wdrażania należy dodać stronę do indeksu Google. Jeśli nie zrobisz tego sam lub nie zrobi tego specjalista IT, Twoja strona nie będzie mogła się wyświetlać w organicznych wynikach wyszukiwania, co uniemożliwi pozycjonowanie.

 

Chcesz wypromować swoją stronę?

 

4. Utwórz i skonfiguruj konto Google Analytics

Google Analytics to darmowe narzędzie od Google, które pozwala śledzić ruch i mierzyć sprzedaż online w witrynie e-commerce. By zacząć z niego korzystać, musisz utworzyć konto. Możesz to zrobić za pośrednictwem http://www.google.pl/analytics/ - wejdź w link i kliknij Start for Free. Jeśli masz więcej witryn, dla każdej z nich utwórz oddzielne konto. Funkcje tworzenia konta znajdziesz w sekcji adminstracja. Następne kroki obejmują:

 • Podanie nazwy konta i udostępnienie danych, by nadać dostęp do konta uprawnionym osobom.
 • Tworzenie usługi - wybierz strefę czasowa i walutę, w której będą prezentowane dane, dodaj adres URL witryny i utwórz usługę Google Analytics 4 z Universal Analytics albo jedynie Universal Analytics.
 • Konfigurowanie zbierania danych poprzez dodanie globalnego tagu witryny do sekcji <head> w kodzie HTML każdej strony w sklepie. Globalny kod witryny zaczyna się od <!-- Globalny tag witryny (gtag.js) – Google Analytics → i kończy elementem </script>.

 

5. Skonfiguruj Google Search Console, stwórz mapę witryny i prześlij ją do narzędzia

Do śledzenia skuteczności pozycjonowania przyda się także narzędzie Google Search Console. Konto stworzysz, klikając w link: https://search.google.com/search-console/. Następnie musisz przeprowadzić proces weryfikacji konta, nadać uprawnienia. Do Google Search Console warto także dodać mapę strony w formacie XML. Można ją utworzyć:

 • za pomocą wtyczek (np. Yoast SEO dla Woocommerce).
 • za pomocą narzędzia Screaming Frog,
 • za pomocą narzędzi DeepCrawl lub xml-sitemap.com.
  Darmowe wersje narzędzi ograniczają możliwości wygenerowania site mapy do określonej liczby adresów URL. Jeśli witryna ma ich więcej, należy wykupić płatną wersję. Mapę strony dodasz w Google Search Console w sekcji “Mapy witryn”.

Przykłady mapy strony Google Search Console

 

6. Stwórz wizytówkę firmy w Google

Jeśli Twój sklep internetowy będzie miał jednocześnie stacjonarny punkt sprzedaży lub odbioru zamówień, stwórz dla sklepu wizytówkę Google Moja Firma. Umożliwi ona pozycjonowanie w mapach Google i dotarcie do klientów poszukujących lokalnych usług. Więcej o wizytówce GMF znajdziesz w poniższych artykułach:

 

Rozreklamuj swój sklep internetowy

 

Przygotuj sklep do pozycjonowania

Zanim uruchomisz e-commerce, powinieneś przygotować go do działań SEO. Poniżej sprawdzisz, o jakie elementy warto zadbać na etapie budowy sklepu, by ułatwić pozycjonowanie sklepu internetowego.

 

7. Poznaj oczekiwania użytkowników

Zanim w ogóle założysz sklep internetowy, zastanów się, czy użytkownicy szukają produktów, które chcesz sprzedawać. W tym celu możesz skorzystać z narzędzia Google Trends. Po wpisaniu określonej tematyki otrzymasz wykres, który przedstawia
zainteresowanie danym tematem w poszczególnych miesiącach lub latach. Jeśli użytkownicy nie są zainteresowani produktami, prawdopodobnie otwieranie sklepu internetowego nie ma sensu i musisz poszukać innego pomysłu. Zobacz także, jak założyć sklep internetowy, który sprzedaje.

 Narzędzie Google Trends, które pokazuje zainteresowanie daną tematyką w określonym czasie

 

8. Przeprowadź badanie słów kluczowych

Wybrałeś już, w jakiej branży będzie działać Twój e-commerce i wiesz, że jest popularna w wyszukiwarce Google? Świetnie, ale to nie wszystko! Możesz lepiej poznać zainteresowania użytkowników. W tym celu przeprowadź badanie słów kluczowych. Możesz skorzystać z darmowego narzędzia Google Keyword Planner Google Ads. Znajdziesz w nim słowa kluczowe powiązane z frazą, którą wpiszesz, a także słowa kluczowe, na które pozycjonują się w firmy z danej branży. Po ich wytypowanie podziel je na określone kategorie i przyporządkuj do podstron w witrynie e-commerce:

 • Frazy ogólne dopasuj do strony głównej, np. sklep z sukienkami.
 • Frazy ogólne, ale jednak bardziej szczegółowe, uwzględnij w pozycjonowaniu stron kategorii produktowych np. sukienki mini, midi, maxi, sukienki koktajlowe itp.
 • Frazy produktowe, zawierające nazwę lub model konkretnego produktu, przyporządkuj do stron produktowych, np. sukienka +marka + model + rozmiar.

Szukaj przede wszystkim fraz long tail - z długim ogonem. Są to frazy złożone z kilku słów, które dobrze oddają intencje użytkowników, ułatwiają pozycjonowanie szerokie i dają duże szanse na konwersję. Duża liczba fraz long tail w top10 może wygenerować dużo większy ruch niż kilka pojedynczych fraz znajdujących się na pierwszej pozycji. Przykładowe frazy long tail to:

 • buty damskie + marka + model + rozmiar + kolor,
 • herbata czarna z owocami leśnymi + producent,
 • spodnie narciarskie dziecięce rozmiar 128 + marka + model.

 Narzędzie Google Keyword Planner pozwala znaleźć frazy kluczowe dla sklepu internetowego

 

9. Stwórz oryginalne treści

Na podstawie słów kluczowych stwórz atrakcyjne treści dla sklepu internetowego które:

 • są przydatne dla użytkowników i uwzględniają ich potrzeby,
 • zawierają słowa kluczowe,
 • zawierają dane techniczne istotne w niektórych branżach (np. budowlanej itp.),
 • są odpowiednio zoptymalizowane (zawierają boldy, wypunktowania, linki wewnętrzne, nagłówki).
  Sprawdź, jak tworzyć opisy produktów, które konwertują.

 

Chcesz zbudować widoczność w internecie

 

10. Zadbaj o wdrożenie bloga

Dlaczego warto stworzyć bloga już na etapie przygotowywania i otwierania e-commerce? Ponieważ blog w sklepie internetowym pozwala:

 • zbudować widoczność i ruch na wiele fraz long tail - poradnikowych, edukacyjnych,
 • promować konkretne produkty poprzez linkowanie wewnętrzne,
 • budować wizerunek eksperta w branży,
 • wspierać sprzedaż.

 

Buduj autorytet i wizerunek marki

Jednymi z elementów, które wpływają na skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego, są autorytet i wizerunek marki. Co możesz zrobić, by zbudować go jeszcze przed założeniem e-sklepu?

 

11. Załóż kanały w mediach społecznościowych

Jeszcze przed uruchomieniem sklepu online warto założyć konta w mediach społecznościowych. W ten sposób zdobędziesz pierwsze linki oraz pierwszych fanów i obserwatorów, którzy być może w przyszłości staną się klientami Twojego sklepu. Na Instagramie czy Facebooku możesz poinformować swoich klientów o otwarciu sklepu i promować pierwsze produkty, a w przyszłości organizować konkursy i rozpowszechniać informacje o marce.

 

12. Dodaj swój sklep w katalogach firm

Do budowy wizerunku w oczach robotów Google niezbędne są linki prowadzące do Twojego sklepu. Możesz zacząć je pozyskiwać tuż po uruchomieniu sklepu . Wystarczy, że dodasz swój sklep na stronach z katalogami firm wraz z linkiem do strony i opisem.

 

13. Poszukaj możliwości pozyskiwania linków przychodzących w przyszłości

Już na etapie budowy sklepu możesz pomyśleć o jego pozycjonowaniu. Podstawą SEO są linki przychodzące do witryny pochodzące z wartościowych źródeł. Jeśli chcesz dowiedzieć się, skąd sklepy z Twojej branży pozyskują linki, skorzystaj z narzędzia Ahrefs. Po wpisaniu adresu URL podstrony lub całej witryny otrzymasz listę domen i podstron, które zawierają linki do danego adresu URL. W ten sposób znajdziesz inspirację do późniejszych działań w zakresie budowy profilu linków.

 

Zadbaj o techniczne SEO przed uruchomieniem sklepu

Przed uruchomieniem e-commerce możesz także wdrożyć niezbędne zalecenia techniczne, które ułatwią optymalizację przyszłego sklepu pod kątem pozycjonowania.

 

14. Zoptymalizuj adresy URL w sklepie online

Jeszcze przed uruchomieniem sklepu powinieneś zoptymalizować adresy URL. Co to oznacza? Adres URL powinien odzwierciedlać zawartość strony. W sklepie internetowym:

 • jako adres URL strony produktowej wybierz nazwę kategorii, np. nazwastrony.pl/buty-damskie-do-biegania,
 • jako adres URL strony produktowej wybierz nazwę produktu (dodaj ewentualnie dodatkowe informacje, cechy produktu, takie jak kolor, rozmiar itp.), nazwastrony.pl-buty-damskie-marka-model-rozmiar-36,
 • jako adres URl wpisu blogowego wybierz skrócony tytuł bloga, który oddaje jego treść i zawiera frazy kluczowe, np. nazwastrony.pl/jak-wybrac-buty-do-biegania.

 

nie wiesz jaką formę marketingu online wybrać?

 

15. Stwórz title i description dla wszystkich podstron

Title i description to meta dane, które znajdują się w kodzie strony i wyświetlają się w organicznych wynikach wyszukiwania. Dla każdej z podstron w sklepie internetowym powinieneś stworzyć oryginalne title i description. Warto zrobić to już na etapie budowy sklepu.

 • Title będzie miało duże znaczenie dla pozycjonowania i powinno zawierać frazę kluczową oraz call to action (wezwanie do działania).
 • Description to zwięzły opis strony, który ma zachęcić użytkownika do kliknięcia w link.

Więcej o meta tagach w pozycjonowaniu znajdziesz w artykułach:

Title i description dla wpisu blogowego


16. Dodaj znaczniki Schema

Znaczniki Schema to elementy kodu strony, które umożliwiają wyświetlanie w organicznych wynikach wyszukiwania dodatkowych informacji o Twoim sklepie, produktach itp. Informacje te mogą przyczynić się do wzrostu współczynnika CTR i ruchu w sklepie online. Dzięki znacznikom Schema w wynikach organicznych mogą wyświetlić się:

 • informacje o produktach, takie jak: cena, zdjęcie, ocena (liczba gwiazdek), producent, marka itp.,
 • linki do podstron w witrynie e-commerce,
 • dodatkowe informacje o firmie (siedziba, telefon itp. ).

Możesz je wdrożyć jeszcze przed uruchomieniem sklepu. Nie wiesz, jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł, w którym dokładnie omawiamy dane strukturalne Schema.org.

Przykłady wyników rozszerzonych ze znacznikami Schema w sklepie internetowym


17. Zbuduj strukturę linków wewnętrznych

Linki wewnętrzne ułatwiają poruszanie się po stronie zarówno robotom Google, jak i użytkownikom By poprawić indeksowanie oraz zatrzymać użytkowników dłużej w witrynie, zbuduj przejrzystą strukturę linków wewnętrznych. Jak zrobić to sklepie e-commerce?

 • Linkuj z bloga do konkretnych produktów, które opisujesz.
 • Linkuj ze stron produktowych do stron kategorii produktowej, w której znajduje się dany produkt.
 • Linkuj do powiązanych kategorii produktowych na stronach kategorii.
 • Linkuj do powiązanych i podobnych produktów na kartach produktowych.

 

Zadbaj o User Experience

Na sukces sklepu internetowego w pozycjonowaniu i sprzedaży mogą wpływać także wrażenia użytkownika w kontakcie z witryną (User Experience). By je poprawić:

 • 18. Stwórz witrynę przystosowaną do urządzeń mobilnych - możesz zainwestować w witrynę responsywną lub odrębną stronę mobilną.
 • 19. Zadbaj o szybkość strony poprzez eliminację zbędnego kodu HTML, JavaScript i kompresję plików graficznych - sklep internetowy, który działa wolno, może zniechęcić użytkowników do zakupu.
 • 20. Zbuduj przyjazne menu, które będzie łatwe i intuicyjne w obsłudze - nazwy w menu powinny odzwierciedlać strukturę sklepu (nazwy kategorii produktowych).21. Zoptymalizuj obrazy poprzez uzupełnienie opisu alternatywnego (dodaj do niego frazy kluczowe i informacje istotne dla użytkowników).

Przystosowanie do urządzeń mobilnych sprawdzisz w narzędziu mobile Friendly Test

 Szybkość witryny sprawdzisz i poprawisz w narzędziach PageSpeed Insights oraz GTmetrix

 Przykład menu w sklepie internetowym z akcesoriami dla dzieci

 

Podsumowanie

Jeśli od początku zainwestujesz w pozycjonowanie i wdrożysz sklep internetowy przystosowany do działań SEO, prawdopodobnie szybciej osiągniesz zamierzone efekty i zbudujesz widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. prześcigniesz także konkurencję, która zainwestowała w SEO później lub zrezygnowała z niego w ogóle.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów: 

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zadbać o SEO na etapie budowy sklepu internetowego?

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 110 głosów

UDOSTĘPNIJ