Jak przeprowadzić audyt SEO sklepu internetowego? Zrób to samodzielnie!

jak przeprowadzic audyt seo sklepu internetowego
Spis treści

• Analiza słów kluczowych dla sklepu internetowego

• Audyt treści w sklepie internetowym

• Audyt linków zwrotnych w sklepie internetowym

• Audyt techniczny SEO dla sklepu internetowego

• Audyt UX dla sklepu internetowego

• Audyt optymalizacji konwersji dla sklepu internetowego

• Podsumowanie

Twoja dotychczasowa strategia SEO od dłuższego nie przynosi Ci zadowalających efektów? To nie powód, by rezygnować. Pozycjonowanie sklepów internetowych potrafi przynieść świetne wyniki, ale warunkiem jest nie tylko cierpliwość, lecz również skuteczna strategia. Wykonaj audyt SEO sklepu internetowego i upewnij się, że działasz zgodnie z polecanymi praktykami. Pomoże Ci w tym nasza lista kontrolna przygotowana specjalnie dla biznesu e-commerce.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Analiza słów kluczowych dla sklepu internetowego

Jednym z kluczowych elementów skutecznej strategii SEO jest odpowiedni dobór słów kluczowych. Dlatego audyt sklepu internetowego warto rozpocząć od sprawdzenia, na jakie frazy wyświetla się Twoja witryna. Możesz to zrobić na wiele sposobów - rynek jest pełen narzędzi marketingowych przystosowanych do takich analiz. My przedstawimy Ci, jak przeprowadzić analizę słów kluczowych dla sklepu na dwa sposoby - z wykorzystaniem darmowego i płatnego narzędzia SEO. Podczas analizy zastanów się, czy frazy odzwierciedlają Twoją ofertę i potrzeby Twoich użytkowników.

[section id="35647"]


Bezpłatna analiza słów kluczowych dla sklepu internetowego

Aby sprawdzić, na jakie słowa kluczowe jest widoczny Twój sklep internetowy, możesz wykorzystać Google Search Console. W panelu GSC przejdź do zakładki Skuteczność, a następnie Wyniki wyszukiwania. W ten sposób poznasz nie tylko frazy, ale również dowiesz się, ile kliknięć i wyświetleń one generują. Możesz dowolnie dostosowywać analizowany typ wyszukiwania oraz zakres dat. Wadą jest to, że nie możesz sprawdzić, na jakich dokładnie pozycjach znajduje się Twoja strona.

Analiza widoczności strony na słowa kluczowe w Google Search Console


Płatna analiza słów kluczowych dla sklepu internetowego

Jeśli chcesz dokładniejszych informacji, warto wykorzystać płatne narzędzia, które są zdecydowanie bardziej rozbudowane niż GSC. Jednym z takich narzędzi jest Senuto, z którego my, jako agencja widoczni, również korzystamy. To rozbudowane narzędzie, które może Ci się przydać nie tylko do analizy widoczności, ale również przy samym szukaniu skutecznych fraz. Aby przeprowadzić audyt z panelu Senuto, przejdź do funkcji Analiza widoczności i dodaj interesujący Cię adres URL (w ten sposób możesz też przyjrzeć się działaniom konkurencji). Senuto pozwoli Ci sprawdzić między innymi:

 • listę kluczowych fraz,
 • sezonowość witryny,
 • aktualną pozycję witryny dla słów kluczowych,
 • zmiany pozycji dla fraz,
 • największe spadki w widoczności,
 • największe wzrosty w widoczności,
 • szacowany ruch generowany przez frazę,
 • trudność słowa kluczowego,
 • średnią miesięczną liczbę wyszukiwań frazy,
 • pozycję witryny na tle konkurencji.

Analiza widoczności strony na słowa kluczowe w Senuto

Korzystając z Senuto, sprawdź również poziom widoczności i ruchu na stronie. W narzędziu otrzymasz dostęp do wykresu, który obrazuje zmiany widoczności strony na pozycjach w TOP 3, TOP 10 i TOP 50. Pomoże Ci to zweryfikować, czy widoczność Twojej strony wzrasta, utrzymuje się na tym samym poziomie, czy też spada. W narzędziu pojawia się również informacja Szacowany ruch. Warto poświęcić jej uwagę - pokaże Ci, czy zwiększenie widoczności na frazy wpływa również na zwiększenie ruchu w sklepie. Jeśli nie - warto się zastanowić, czy frazy, na które wyświetla się strona, są adekwatne do oferty.

Przykładowy wykres widoczności w narzędziu Senuto

Więcej narzędzi do analizy słów kluczowych dla e-commerce znajdziesz w naszym artykule:

Twoja strategia fraz jest nieskuteczna? Dowiedz się, jak zrealizować ją poprawnie:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Audyt treści w sklepie internetowym

Treść na Twojej stronie to nośnik słów kluczowych, dlatego ważne jest to, ile contentu tworzysz, a także, jak dbasz o jego jakość. Treści, które są merytoryczne, interesujące i zoptymalizowane pod SEO mają większą szansę na wyświetlenie się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania Google. Aby mieć pewność, że Twój content jest skuteczny, sprawdź:

 • czy na każdej stronie występują treści,
 • czy wyczerpująco odpowiadają na pytania i potrzeby użytkowników,
 • czy prowadzą do konwersji,
 • czy są dobrze zoptymalizowane (pogrubienia, wypunktowania, nagłówki),
 • czy zawierają frazy kluczowe,
 • czy nagłówki treści są zoptymalizowane (zwłaszcza nagłówki H1) i czy zawierają frazy kluczowe,
 • czy obrazy zawierają opisy alternatywne,
 • czy wykorzystujesz różne formy treści (np. tekst, wideo, obraz, infografika).

Jeśli uważasz, że Twoje treści są dobrze zoptymalizowane, problemem może być to, że nie działasz tak intensywnie, jak Twoja konkurencja. Stworzenie dwóch świetnych artykułów w miesiącu może być dobrym krokiem do przodu, jeśli wcześniej na Twojej stronie nic się nie pojawiało. Jednak może się okazać niewystarczające, jeśli Twoja konkurencja tworzy pięć razy więcej takich treści. Pamiętaj, że w SEO musisz jednocześnie nadzorować swoje wyniki i działania konkurencji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o audycie treści? Sprawdź nasze wskazówki:


Audyt linków zwrotnych w sklepie internetowym

Jednym z głównych czynników rankingowych Google jest profil linków przychodzących, dlatego przyjrzyj się uważnie nie tylko liczbie pozyskanych linków zwrotnych, ale również ich jakości. Ma to wpływ na poprawę pozycji w rankingu Google, a także budowanie autorytetu witryny, jeśli linki pochodzą z silnych, zaufanych stron internetowych. Podobnie jak w przypadku audytu słów kluczowych, taką analizę możesz przeprowadzić z wykorzystaniem darmowych i płatnych narzędzi SEO. Przedstawimy Ci dwa rozwiązania - audyt z wykorzystaniem darmowego Google Search Console oraz zaawansowanego, płatnego narzędzia Ahrefs. W analizie skup się na tym, by sprawdzić zarówno liczbę, jak i jakość linków, a także porównać je z konkurencją. Sprawdź również, czy do Twojej strony nie prowadzą szkodliwe (np. spamerskie) linki.


Bezpłatny audyt linków zwrotnych dla sklepu internetowego

Podstawowe dane dotyczące linków zwrotnych znajdziesz w Google Search. Możesz tam się dowiedzieć, które z Twoich stron są najczęściej linkowane i ile dokładnie linków zwrotnych do nich prowadzi. Warto sprawdzić, w jaki sposób przekłada się to na ich widoczność oraz ruch na stronie. Upewnij się również, czy są to strony, które przynoszą Ci konwersję. W GSC możesz również sprawdzić, z których stron najczęściej uzyskujesz linki zwrotne, a także anchory, które są najczęściej wykorzystywane przy linkowaniu.

Podstawowy audyt linków zwrotnych sklepu internetowego w Google Search Console


Płatny audyt linków zwrotnych dla sklepu internetowego

Ahrefs służy do profesjonalnych analiz i da Ci znacznie więcej informacji o Twojej witrynie. Możesz tam sprawdzić między innymi:

 • Ahrefs Rank (wskaźnik klasyfikujący wszystkie strony internetowe według liczby i jakości prowadzących do nich linków),
 • Domain Rating (pokazuje siłę profilu linków danej domeny w 100-stopniowej skali),
 • URL Rating (wskaźnik oceniający wartość profilu linków poszczególnego adresu URL, w którym znajduje się link do twojej witryny),
 • ogólną liczbę linków zwrotnych,
 • liczbę domen odsyłających,
 • treść anchorów,
 • trafność linków,
 • stosunek linków dofollow, nofollow i UGC,
 • tempo przyrostu i spadku liczby linków,
 • język witryny linkującej,
 • najlepsze podstrony pod kątem liczby prowadzących do nich linków,
 • najlepsze podstrony pod kątem przyrostu linków.

Zaawansowany audyt linków zwrotnych sklepu internetowego w Ahrefs

Chcesz przeprowadzić skuteczną analizę linków przychodzących? Zrób to według naszych wskazówek:

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Audyt techniczny SEO dla sklepu internetowego

Bardzo ważnym elementem audytu SEO jest sprawdzenie, czy strona jest poprawnie zoptymalizowana pod kątem technicznym. Poniżej omawiamy pięć najważniejszych elementów tej analizy, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź nasz artykuł o tym, jak przeprowadzić audyt techniczny SEO.


Analiza pliku robots.txt i mapy witryny XML dla sklepu internetowego

Musisz pamiętać, że Twoja pozycja w Google zależy w dużej mierze od tego, w jakim stopniu algorytmy zrozumieją Twoją witrynę i obecną na niej treść. Twoim zadaniem jest im to ułatwić. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają plik robots.txt i mapa witryny XML. Twój plik robots.txt informuje wyszukiwarki, które strony powinny, a których nie powinny indeksować - zapobiega to przeciążeniu witryny. Z kolei mapa powinna zawierać wszystkie linki do stron, które uznajesz za wartościowe i które chcesz, by były widoczne w Google. Jeśli jeszcze ich nie masz, szybko to zmień. Jeśli natomiast już je posiadasz, upewnij się, że są poprawnie skonfigurowane.

O pliku robots.txt i tworzeniu mapy witryny XML dowiesz się z tego artykułu:


Analiza indeksacji stron w sklepie internetowym

Jeśli Twoje strony produktowe nie będą zaindeksowane przez Google, to nie będą się wyświetlać użytkownikom w wynikach wyszukiwania. Niestety, wiele sklepów internetowych ma problem z indeksacją, a co gorsze - nic z tym nie robią. Ma to duży wpływ nie tylko na widoczność witryny, ale również na poziom sprzedaży! Nie pomijaj tego kroku podczasu audytu SEO sklepu. Zakres indeksacji Twojej witryny możesz sprawdzić w Google Search Console - w tym celu przejdź do zakładki Index, a następnie Stan witryny. Znajdziesz tam informacje o błędach w indeksacji i wskazówki, jak je naprawić.

Analiza indeksacji stron w sklepie internetowym w narzędziu Google Search Console

Indeksowanie to ważny element SEO - poczytaj o nim więcej, by lepiej to zrozumieć:


Analiza czasu ładowania się witryny sklepu internetowego

Według danych podawanych przez Google (https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/app-and-mobile/mobile-page-speed-load-time/) aż 40% internautów opuszcza strony ładujące się dłużej niż 3 sekundy, a 47% internautów oczekuje, że strona załaduje się w 2 sekundy. Jeśli nie dbasz o szybkość ładowania się witryny, tracisz nie tylko klientów, ale również zmniejszasz swoje wyniki SEO. Szybkość strony nie należy do głównych czynników rankingowych Google, ale znacząco wpływa na doświadczenia użytkownika. Najnowsze algorytmy szczególnie doceniają te strony, które są dostosowane do potrzeb odbiorców, ponieważ Google chce kierować użytkowników na te strony, które dostarczają im najlepsze doświadczenia. Dlatego szybkość sklepu internetowego powinno się traktować jako niezbędny element kompleksowych prac nad witryną.

Test szybkości strony możesz wykonać za pomocą darmowego narzędzia od Google, czyli PageSpeed Insights. W tym celu przejdź na stronę: https://pagespeed.web.dev/ i wpisz adres swojego sklepu internetowego w panelu wyszukiwania. Narzędzie będzie potrzebowało kilku sekund na wykonanie analizy. Wyniki będą podzielone na te dotyczące szybkości na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Zdarza się czasami, że PageSpeed Insights podaje nieprawidłowe dane, dlatego zawsze zalecamy przeprowadzenie kilku testów, aby uzyskać wiarygodne wyniki. Wówczas należy odrzucić te wyniki, które są skrajnie złe i skrajnie dobre. Możesz również skorzystać z alternatywnych rozwiązań jak np. Pingdom lub GTMetrix.

Badanie szybkości ładowania się strony w PageSpeed Insights

Chcesz dowiedzieć się o tym, jak przyspieszyć swoją witrynę? Na blogu czeka na Ciebie kompleksowy poradnik:


Analiza dostosowania sklepu internetowego do urządzeń mobilnych

Google za główny punkt odniesienia przy indeksowaniu przyjmuje mobilną wersję witryny i ignoruje strony, które nie są dostosowane do urządzeń mobilnych, a to oznacza, że zaniedbując ten element optymalizacji, godzisz się na gorsze wyniki SEO. Upewnij się, że Twój sklep internetowy działa równie dobrze na komputerze i urządzeniach mobilnych, takich jak tablety i smartfony. Tę analizę ponownie może Ci ułatwić Google Search Console - w raporcie Obsługa na urządzeniach mobilnych znajdziesz informacje o błędach i problemach dotyczących mobilnej wersji witryny.

Raport “Obsługa na urządzeniach mobilnych” w Google Search Console

Koniecznie skorzystaj również z narzędzia od Google - Mobile Friendly Test. Wskaże, czy Twój sklep internetowy jest zoptymalizowany pod kątem urządzeń mobilnych. Narzędzie pokaże Ci również, jak Twoja strona prezentuje się w wersji mobilnej. Test możesz przeprowadzić pod linkiem: https://search.google.com/test/mobile-friendly.

Narzędzie Mobile Friendly Test

Dowiedz się więcej o tym, jak stworzyć sklep internetowy, który jest mobile-friendly:

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Analiza meta tagów dla sklepu internetowego

Kolejny punkt kontrolny to sprawdzenie meta title i meta description. To pierwszy element, który widzą użytkownicy w wynikach wyszukiwania. Ma on znaczący wpływ na to, czy klikną w link prowadzący właśnie do Twojego sklepu internetowego. Meta tagi w Twojej witrynie powinny:

 • być unikalne dla każdej podstrony,
 • mieć odpowiednią długość,
 • zawierać Call to Action i słowa kluczowe,
 • zachęcać do kliknięcia w link.

Prawidłowo zoptymalizowane meta tagi widoczne w wynikach wyszukiwania Google

Chcesz tworzyć skuteczniejsze meta tagi? Mamy dla Ciebie szereg wskazówek:

Jeśli Twój sklep internetowy jest bardzo rozbudowany, ręczna analiza meta tagów może się okazać czasochłonna. Warto ułatwić sobie ten proces, korzystając z narzędzi do technicznego SEO, np. Netpeak Spider lub Screaming Frog. Wykryją one między innymi duplikację oraz brak treści w meta tagach.

Więcej narzędzi do technicznego SEO poznasz, czytając nasz wpis:


Audyt UX dla sklepu internetowego

Najlepsza strategia pozycjonowania sklepu internetowego to ta, która łączy elementy SEO i UX. Takie podejście ma już nawet swoją nazwę - SXO. Google szczególnie docenia te strony, które są jednocześnie zoptymalizowane pod SEO i dostarczają pozytywnych doświadczeń użytkownikom. Zadbanie o User Experience nie tylko pomoże Ci osiągnąć lepsze zasięgi, ale również zwiększy zaufanie odbiorców do Twojej marki, co może mieć świetne przełożenie na konwersję! Podczas analizy User Experience zwróć uwagę na:

 • czytelność treści (kontrast, kolor, wielkość czcionki itp.),
 • optymalizację strony pod kątem Core Web Vitals,
 • dostępność strony,
 • funkcjonalność interfejsu, menu i nawigacji,
 • dostępność, treść, rozmieszczenie i kolorystyka przycisków oraz CTA,
 • optymalizację współczynnika konwersji,
 • szybkość strony,
 • dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych.

Chcesz wiedzieć więcej? Na naszym blogu znajdziesz kompleksowy poradnik na ten temat:


Audyt optymalizacji konwersji dla sklepu internetowego

Strategia SEO to nie "sztuka dla sztuki", ma Ci przynosić konkretne korzyści, dlatego kontroluj, czy osiągane efekty mają przełożenie na poziom sprzedaży. Twoim celem podczas audytu optymalizacji konwersji powinno być sprawdzenie, czy strona wykorzystuje maksymalne możliwości w zakresie generowania konwersji.

Audyt optymalizacji konwersji dla sklepu internetowego powinien obejmować:

 • określenie problemów strony,
 • analizę odbiorców witryny,
 • zweryfikowanie celów biznesowych,
 • określenie źródeł ruchu,
 • analizę strony z perspektywy różnych urządzeń,
 • audyt skuteczności zbierania i analizy danych,
 • analizę designu i nawigacji strony,
 • sprawdzenie szybkości strony,
 • weryfikację User Experience,
 • sprawdzenie mobilności witryny,
 • weryfikację wartości treści,
 • weryfikację skuteczności i treści CTA.

Chcesz dowiedzieć się więcej o audycie optymalizacji konwersji? Sprawdź nasz poradnik:


Jak przeprowadzić audyt SEO sklepu internetowego? Podsumowanie

Audyt SEO jest niezbędny, jeśli chcesz osiągać świetne wyniki. Zaplanuj w swojej strategii czas na weryfikowanie skuteczności podejmowanych działań i wdrażanie optymalizacji. Pamiętaj, że audyt SEO sklepu internetowego nie powinien dotyczyć wyłącznie osób, które borykają się z problemem widoczności strony, lecz każdego. Osiągasz świetne wyniki i myślisz, że nie masz się czym martwić? Być może powoli pojawiają się pierwsze problemy, które niezauważone, mogą szybko zniszczyć Twoje ciężko wypracowane efekty. Pamiętaj również, że dobry audyt może Ci pomóc działać jeszcze skuteczniej niż dotychczas!

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak przeprowadzić audyt SEO sklepu internetowego? Zrób to samodzielnie!

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 104 głosów

UDOSTĘPNIJ