Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Cz.2 Facebook

sprzedaz w sklepie blog widoczni

Jeszcze parę lat temu w branży e-commerce gorącym tematem była rola mediów społecznościowych. „Facebook nie sprzedaje” było najczęstszym zarzutem wobec tego kanału. Dziś Facebook zastępuje wielu firmom stronę internetową, jest ważnym źródłem pozyskiwania informacji o sklepach i...kolejną platformą do dokonywania zakupów. Facebook dawno przestał być portalem społecznościowym dla nastolatków, rozpoczynając trend social selling, czyli sprzedawania przez media społecznościowe.

 

Który kanał w mediach społecznościowych?

Właściciele sklepów internetowych i firm stają przed dylematem, w który kanał w mediach społecznościowych zainwestować. Od lat dominującym medium w Polsce jest Facebook, ale przecież jest jeszcze Instagram, LinkedIn, Twitter, a od kilku lat Snapchat. Są firmy, które mogą sobie pozwolić na wysokiej jakości działania we wszystkich dostępnych kanałach. Dla mniejszych sklepów strategia bycia obecnym wszędzie może się nie sprawdzić. Nie wystarczy już sama obecność w mediach społecznościowych, liczy się umiejętność budowy zaangażowania. To z kolei wymaga pracy i czasu, dlatego mniejsze zespoły czy osoby początkujące mogą zwyczajnie nie mieć zasobów, aby objąć opieką wszystkie kanały i zapewnić swoim użytkownikom interesujące treści.

Co radzimy naszym klientom? Facebook to w najważniejsze medium społecznościowe w Polsce. Przyjrzyjmy się liczbie użytkowników, dane z 2016 r. (korzystam z różnych źródeł, dlatego przyjmijmy te wartości za szacunkowe, ale ukazujące udział w rynku poszczególnych platform):

Wszystko może się zmienić, bo branża jest niezwykle dynamiczna, ale na razie to na Facebooku toczy się życie, to tu wyszukuje się miejsca, firmy, wydarzenia z okolicy. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że Facebook pełni także rolę wyszukiwarki, a nie tylko platformy do nawiązywania kontaktu ze znajomymi.

 

Opinie z branży

 

Magazyn Time w 1966 r. napisał: „Sprzedaż wysyłkowa nie ma przyszłości, kobiety lubią wychodzić z domu na zakupy i wybrzydzać” Nie mieli racji. Dzisiejsza sprzedaż coraz bardziej odbiega od tradycyjnego modelu i przenosi się do "sprzedaży online", która jest powszechnie nazywana e-commerce. Facebook obecnie jest jednym z najbardziej popularnych social mediów na świecie. Każdego dnia posiada ponad miliard aktywnych użytkowników, którzy dyskutują na przeróżne tematy. W dodatku ta liczba stale rośnie. Kiedy połączymy obydwa te trendy, możemy otrzymać bardzo efektywną strategie marketingowa, która pozwoli rozwinąć nasz biznes.

Ludzie używają social mediów, aby pochwalić się swoimi wyborami, spytać o rade lub po prostu chcą się podzielić swoimi planami. Dla każdego przedsiębiorcy, dostęp do tego typu informacji ma z pewnością ogromne znaczenie, ponieważ umożliwia to interakcje z nieograniczoną liczba potencjalnych klientów. Wierze, że w dzisiejszych czasach każdy właściciel biznesu powinien używać facebook’a aby reklamować swój produkt lub usługę. Niezmiernie ważne jest również to, żeby wchodzić w interakcje z użytkownikami po to, aby budować pozytywny wizerunek swojej marki oraz zdobywać nowych klientów dla swojego biznesu.

Patryk Wysocki, Customer Success Manager, Brand24

 

Zacznij promocję sklepu na Facebooku

Pierwszym krokiem jest oczywiście założenie fanpage'a. Zwróć uwagę, aby dobrze przyporządkować kategorię firmy, ponieważ to ułatwi Ci dotarcie do osób zainteresowanych konkretnym typem firm – lokalnymi, restauracjami, biurami podróży itp. Uzupełnij też wszystkie informacje, jakie tylko możesz: godziny otwarcia, opis firmy, usługi, adres.

Gotowe. Teraz tylko czekać na klientów, prawda? Niestety, założenie profilu, a nawet dodawanie postów to za mało, aby wykorzystać potencjał Facebooka dla swojego sklepu.

Musisz zmierzyć się z wyzwaniem dotarcia do użytkownika, a następnie zmotywowania go do interakcji. Przy czym liczba polubień nie odzwierciedla liczby osób, które będą widziały Twoje działania na sklepowym fanpage'u. Kiedyś sukces w mediach społecznościowych był jednoznaczny z liczbą polubień fanpage'a, interakcjami pod postami i udostępnieniami. To są efekty, które cieszą oko, ale niekoniecznie kasę w Twoim sklepie. W marketingu społecznościowym dla firm i sklepów chodzi o zysk, dlatego lepiej skupić się na dotarciu do mniejszej, ale konwertującej grupy odbiorców niż stawiać na szeroki zasięg bez ograniczeń.

Jak podjąć wyzwanie i uczynić swój fanpage'a ważnym narzędziem w procesie pozyskiwania klientów?

 

Odbierz darmowy poradnik e-commerce od ekspertów widoczni! Tak, chcę poradnik

 

Social selling – buduj sprzedaż na Facebooku

Czym nie jest social selling?

Social selling nie jest tożsame ze sprzedawaniem produktów w sklepie internetowym podłączonym do Facebooka, ani też w sklepie oferowanym przez Facebooka. Social selling to element procesu pozyskania klienta, który polega przede wszystkim na nawiązaniu relacji i zbudowaniu zaangażowania pomiędzy sklepem a użytkownikami.

 

Wykorzystaj messangera do obsługi klienta

To jeden z pierwszych kroków. Jednocześnie to także element opieki posprzedażowej – wielu klientów interesuje się fanpage'em dopiero po zrealizowaniu satysfakcjonujących zakupów. Ważną funkcję będzie więc odgrywać szybka reakcja obsługi sklepu na ewentualne pytania klientów. Z pomocą przychodzi messanger, który na wzór chatów instalowanych w sklepach, automatycznie rozwija okienko chatu po wejściu na fanpage sklepu lub firmy.

 

Jak mierzyć sukces social sellingu?

W związku ze znaczeniem social sellingu, nie jest łatwe przełożenie go na liczby, tak jak w przypadku płatnych reklam. Sukces możemy mierzyć, analizując własne działania i odnosząc je do trendu sprzedaży w naszym sklepie. Warto w tym celu analizować także ruch przychodzący na stronę internetową pod kątem źródła. Jeśli dominuje Facebook, można założyć, że działania w mediach społecznościowych przynoszą skutek. Zbadasz to m.in. za pomocą Google Analytics, ale niestety dane nie będą w 100% rzetelne. Facebook i Google to firmy konkurencyjne, dlatego nie wszystkie odwiedziny z Facebooka kategoryzowane są przez Google w poprawny sposób jako media społecznościowe. Weź pod uwagę także wzrost liczby odwiedzin ze stron odsyłających – tam też zliczane są odwiedziny z Facebooka.

 

Opinie z branży

Wesprzyj działania na Facebooku wykorzystując dodatkowe narzędzia do automatyzacji marketingu i eCRM. Marketing automation pozwala przede wszystkim oszczędzić czas i zwiększyć sprzedaż. Jest to możliwe dzięki technologii, za pomocą której można tworzyć spersonalizowane treści wysyłane do klientów albo rekomendacje produktowe.

Największą korzyścią z wykorzystania automatyzacji jest to, że klient otrzymuje tylko takie wiadomości, które bezpośrednio go dotyczą. Możemy zaproponować mu obniżkę kosztów wysyłki, rabat do jednorazowego wykorzystania, a może mieć to tylko formę graficznego przypomnienia. To pozwala na ratowanie nawet 30% porzuconych koszyków!

Aby nie zostać w tyle za konkurencją, powinno się jak najszybciej wdrażać systemy takie jak edrone, które personalizują treści, automatyzują marketing i pozwalają obserwować, jak rośnie sprzedaż w Waszych sklepach internetowych.

Rahim Blak, click community i edrone

Content marketing na Facebooku

Content marketing również w przypadku mediów społecznościowych jest podstawą zarówno przy budowaniu wizerunku, zaangażowania, jak i sprzedaży. Jednak pomysłów na prowadzenie fanpage'a można mieć tak wiele, że problemem jest już nie samo pozyskanie treści, ale ich umiejętna selekcja.

Tworząc strategię treści na Facebooka dla swojego sklepu internetowego weź pod uwagę kilka zasad:

 • dostarczaj użytkownikom korzyść, a nie suche informacje o produktach i ofercie,
 • dbaj o najwyższą jakość tworzonych treści, nie idź na kompromis,
 • zachowaj spójność tematyczną publikowanych materiałów,
 • pilnuj zgodności postów z wartościami Twojej marki,
 • bądź autorem – nie bazuj na treściach z innych stron firmowych, blogów itp., nie kopiuj.

 

Opinie z branży

 

Media społecznościowe są doskonałym kanałem wspierającym sprzedaż. Zaawansowane możliwości segmentacji oraz dotarcia do grup docelowych są wykorzystywane w strategiach marketingowych wielu firm z branży retail i ecommerce. Płatne formy reklamy to jednak nie wszystko. Dzięki takim narzędziom jak SentiOne można bardzo skutecznie znaleźć potencjalnych klientów i dotrzeć do nich bezpośrednio, nie ponosząc kosztów reklamy. Narzędzia do monitorowania mediów społecznościowych pozwalają na wsłuchiwanie się w konwersacje oraz głębokie poznanie potrzeb naszych potencjalnych odbiorców. Dzięki śledzeniu kluczowych kanałów oraz fraz możemy w odpowiednim momencie odpowiedzieć na pytanie o produkt, wesprzeć naszych obecnych klientów, czy też zadbać o wizerunek marki w sytuacji potencjalnie kryzysowej. Pomaga to nie tylko w pozyskaniu nowych kontaktów, ale wspiera również budowanie naszej reputacji oraz pomaga zapobiegać kryzysom w mediach społecznościowych.

Magdalena Ciszewska, SentiOne

Budowa zaangażowania na Facebooku

Jak za pomocą treści na Facebooku zbudować zaangażowanie użytkowników, którzy dokonają zakupu w Twoim sklepie internetowym?

 

1. Treści edukacyjne i poradnikowe

Możesz skupić się na edukowaniu swojego klienta. To szczególnie istotne w przypadku innowacyjnych produktów, ale nie tylko. Jeśli oferujesz droższe produkty, ale wiesz, że za ceną podąża wysoka jakość i szereg korzyści dla kupującego, również musisz to uświadomić użytkownikom.

Najlepiej sprawdzi się w tej sytuacji blog z poradami, video porady, wywiady z ekspertami, którzy swoim autorytetem potwierdzą jakość Twojej oferty. W ten sposób budujesz doskonały materiał do współdzielenia na Facebooku. Zapewniasz sobie również przypływ użytkowników do sklepu, ponieważ na Facebooku jest tylko zapowiedź cennego artykułu. Aby przeczytać całość, trzeba odwiedzić stronę.

 

Źródło: https://www.facebook.com/shwrm/

Warto wiedzieć, że są marki i influencerzy (Ewa Chodakowska, Akop Szostak i wielu innych), którzy nie uznają takiego stylu i wolą zatrzymać całą treść na Facebooku. To ryzykowne posunięcie – w przypadku awarii Facebooka, a nawet – kosmiczny scenariusz – upadku Facebooka, takie osoby pozostaną bez żadnych treści. Twórz wszystko na własną stronę internetową.

 

Źródło: https://www.facebook.com/AkopSzostakPersonalTrainer/

 

2. Budowanie i wspieranie lokalnej społeczności

Chociaż działasz w sieci, nic nie stoi na przeszkodzie, aby być obecnym offline i działać lokalnie. Nie mam tu na myśli finansowego wsparcia, które zazwyczaj oznacza wywieszenie baneru firmowego i ewentualnie podziękowania dla sponsora.

Poznańskie kawiarnie i restauracje korzystają z Facebooka by polecać podobne miejsca – oferujące wysokiej jakości dania, działające z pomysłem, w nietypowym miejscu i przestrzegające wartości – zdrowia, uczciwości wobec klientów, tradycyjnych receptur itd.

Dlaczego nie przenieść tego w przestrzeń sklepów internetowych i na Facebooku nie budować społeczności wokół ciekawych marek, uczciwych producentów? W ten sposób masz okazję, aby stale podkreślać swoją misję, np. promowanie wysokiej jakości odzieży, zdrowej żywności, bezpiecznych kosmetyków czy też produktów lokalnych wytwórców. Dzięki temu użytkownik wie, że może Ci zaufać, a jak Ty coś polecisz to jest to na pewno godne jego pieniędzy.

Źródło: https://www.facebook.com/empikcom/

 

3. Promocja określonego stylu życia

Każdy produkt znajduje się w jakimś kontekście. Twoim zadaniem jest ten kontekst odnaleźć i wyeksponować. But to tylko but, ale but, który pozwala Ci codziennie biegać, przekraczać granice własnego ciała i umysłu, a na koniec zdobyć medal w lokalnym biegu i spełnić tym samym marzenie to już coś, co musisz mieć. Tworzenie opowieści – storytelling i prezentowanie produktów jako elementów naszej rzeczywistości to moim zdaniem jedno z ostatnich skutecznych narzędzi, aby się wyróżnić. Nie wyróżnisz się ceną, zdjęciem, produktem, ale wyróżnisz się sposobem, w jaki zaprezentujesz korzyści z zakupu. Opowieść daje Ci szansę nadania produktom i sklepowi ludzkiej twarzy, jeśli nawiążesz współpracę z ambasadorami marki, z influencerami, a nawet z własnymi klientami.

Poza tymi trzema ścieżkami budowania contentu na Facebooku, jest oczywiście wiele innych modeli. Wybrałam te, które obserwuję najczęściej i które sprawiają, że o markach rzeczywiście się na Facebooku mówi.

 

Źródło: https://www.facebook.com/komputronik/

 

Opinie z branży

Pierwszą zasadą w mediach społecznościowych jest… nieustanne testowanie i optymalizacja swoich działań. Przygotowując strategię komunikacji marki, warto wiedzieć jak najwięcej o grupie, do której będziemy kierowali nasze komunikaty, następnie każdą akcję i kampanię trzeba weryfikować i zestawiać z założonymi KPIs (Key Performance Inicators). Czy moi odbiorcy zainteresowani są linkami, czy raczej preferują zdjęcia? Jakiego typu treści chętnie udostępniają na swoich profilach? Które posty owocują największą liczbą konwersji na stronie? Nie kierujmy się przekonaniami i nie kopiujmy na ślepo tego, co robią inni - korzystajmy z dostępnych wskaźników i narzędzi.

Małgorzata Walendziewska, CMO Sotrendera

Wykorzystaj grafikę na Facebooku

Facebook daje szerokie możliwości w zakresie prezentacji graficznej. Wykorzystaj potencjał wszystkich formatów i zadbaj o:

 • oryginalne i aktualne zdjęcie w tle – możesz tu pokazywać sklepowe nowości, promocje, produkty godne polecenia,

 

Źródło: https://www.facebook.com/paniswojegoczasu/

 • zdjęcie profilowe, które jednoznacznie określa Twoją markę, np. logo,
 • galerie zdjęć – dodając zdjęcia na Facebooka przypisuj je do galerii, jeśli tylko można je w jakiś sposób pokategoryzować,
 • posty typu karuzela – możesz w jednym poście pokazać więcej niż jedną ofertę – to szczególnie przydatne w przypadku postów, które zamierzasz promować płatnie,

 

Źródło: https://www.facebook.com/sephora/

 

Realizujemy skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych Zobacz więcej

 

 

 • prezentacje – podobnie jak w klasycznej prezentacji, zdjęcia są animowane i mają formę filmu, to inna ciekawa forma w przypadku dużej liczby zdjęć,
 • video - nagraj krótki film poradnikowy, blogerski lub wywiad, który będzie miał związek tematyczny z Twoim sklepem.

 

 

Źródło: https://www.facebook.com/westwing.poland/

 

Opinie z branży

Z moich obserwacji wynika, że w Polsce nie wykorzystujemy potencjału jaki drzemie w mediach społecznościowych. Wciąż panuje przekonanie, że to zabawa, która nie przynosi konwersji.
Z jednej strony to po części prawda, bo spadające zasięgi powodują konieczność korzystania z płatnych form promocji treści. Z kolei drugiej strony, to właśnie jedno ze stosunkowo tanich płatnych kanałów reklamowych. Facebook, Instagram czy Youtube dają niesamowite możliwości jeśli chodzi o dotarcie do obecnych i potencjalnych klientów, m.in. poprzez retargetowanie czy custom audiences. Ponadto pozwalają na precyzyjne targetowanie naszych komunikatów oraz monitoring ich efektywności praktycznie w czasie rzeczywistym.
Warto też budować społeczność w tych mediach, gdyż w razie tzw. kryzysu możemy liczyć na ich wsparcie, oczywiście tylko wtedy gdy poczują, że otrzymują od nas coś wartościowego - ciekawe treści, inspirujące pomysły, praktyczne porady. Pamiętajmy jednak, że nie samymi zniżkami na zakupy Facebook czy Instagram żyją, a kreatywne podejście do tworzonego contentu to podstawa budowania relacji i zaangażowania.

Agata Chmielewska, achmielewska.com

Reklamy Facebook Ads

Przejdźmy do działań, które można w bezpośredni sposób powiązać z pozyskaną sprzedażą. Ich zaletą jest możliwość sterowania zasięgiem, przeliczanie budżetu na konkretne efekty oraz generowanie sprzedaży.

System reklamowy na Facebooku daje szerokie możliwości. Obejmuje tworzenie reklam, ale również postów sponsorowanych. W obu przypadkach masz możliwość personalizacji grupy docelowej opierając się na takich danych jak: lokalizacja geograficzna użytkowników, dane demograficzne, zainteresowania, polubione strony na Facebooku i wiele innych. Co więcej, możesz także wykluczyć te grupy, które na pewno nie zostaną Twoimi klientami, stosując te same kryteria, co przy wybieraniu grupy.

Skuteczną formą reklamy jest remarketing, czyli dotarcie z reklamą do osób, które odwiedziły Twoją stronę. Tacy użytkownicy są bliżsi konwersji, ponieważ reklama nie będzie ich pierwszą stycznością z Twoją marką.

Kolejnym ułatwieniem jest określenie celu reklamy. Dla sklepu optymalnym celem jest pozyskiwanie konwersji. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetestować efekty reklam budujących zasięg. Dopóki nie masz doświadczenia z reklamami na Facebooku, nie zakładaj, że wiesz, co da najlepszy efekt. Musisz to najpierw wypróbować.

 

Przydatne narzędzia

Opinie z branży

Dla prowadzących sklepy internetowe, platformy społecznościowe takie jak Facebook, stały się nowoczesnymi biurami obsługi klienta - to tu ma miejsce komunikacja z użytkownikami i klientami; zgłaszanie skarg, pomysłów, rozwiązywanie problemów, informowanie o promocjach. O ile łatwo jest sprawdzić samemu, co użytkownicy piszą na naszym fanpejdżu/profilu, to już znalezienie wzmianek na milionach innych profili, wydarzeń, komentarzy czy przeróżnych grup, nie jest wykonalne bez automatyzacji tego procesu za pomocą narzędzi do monitoringu mediów społecznościowych. Dlatego prowadząc działalność w internecie i komunikację z użytkownikami za pomocą mediów społecznościowych warto korzystać z narzędzi analitycznych, takich jak Newspoint.
[Newspoint pokrywa swoim zasięgiem 50 mln źródeł z 75 języków świata a w archiwum aplikacji znajdują się informacje o ponad 16 mld dokumentów].


Ponadto, dzięki narzędziom takim jak Newspoint możliwe jest przeglądanie, filtrowanie i analizowanie opinii użytkowników i klientów o nas i konkurencji. Mamy też możliwość monitorowania w czasie rzeczywistym i reagowania na zainteresowanie potencjalnych klientów ; “Polećcie najlepszy hotel we Wrocławiu”, “Gdzie najlepsze lokaty”, “Jaki serwis Opla polecacie” . Dane z monitoringu mediów, zebrane z milionów źródeł i analizowane na bieżąco, umożliwiają także kompletną analizę opinii i potrzeb, na podstawie których można skutecznie ulepszać produkt oferowany przez nas w sieci. Last but not least, monitoring może też na wczesnym etapie pomóc wykryć i zapobiec kryzysowi komunikacyjnemu, które przydarzyły się już wielu sklepom internetowym. Jak zwykle, lepiej się więc ubezpieczać.

Robert Stalmach, prezes Newspoint

Stwórz sklep na Facebooku

Możesz zainwestować w aplikację i dodanie zakładki na Facebooku, która pozwoli na wyświetlanie kart produktowych bez opuszczania platformy. Taką możliwość daje swoim użytkownikom m.in. Shopify.

Facebook również udostępnia zakładkę sklep. Jest ona bezpłatna, a od przeprowadzonych transakcji na razie nie są pobierane prowizje przez Facebooka. Nie ma ograniczeń w liczbie produktów, ale ja zauważyłam, że wiele sklepów korzysta z tej zakładki albo testowo, albo tylko do prezentacji kilku wybranych produktów, np. promocyjnych. Produkty oferowane w facebookowym sklepie muszą być zgodne z regulaminem.

 

 

Źródło: https://www.facebook.com/lunabybrand/

 

Inną formą prezentacji oferty wraz z ceną i opisem są oferty. Służą one do rozdawania rabatów na wybrane produkty swoim fanom. Oczywiście, można wykorzystać płatną promocję oferty, aby dotrzeć także do innych użytkowników.

Budowa sprzedaży za pomocą Facebooka wymaga cierpliwości. Nie oczekuj, że natychmiast po rozpoczęciu działań posypią się lajki i zamówienia. O Twoim sukcesie zdecyduje aktywność, spójność tematyczna i wartość przekazu. Wiele marek w obliczu Facebooka traci z oczu swoje cele i wizerunek. Tymczasem Twoja aktywność na Facebooku zawsze powinna nawiązywać do sklepu internetowego, aby nikt nie miał wątpliwości kim jesteś i co możesz mu dać.

 

Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżer marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Cz.2 Facebook

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 79 głosów

UDOSTĘPNIJ