Jak dobierać słowa kluczowe do pozycjonowania sklepu internetowego? Praktyczne wskazówki

Jak znalezc najlepsze slowa kluczowe do pozycjonowania sklepu internetowego
Spis treści

• Intencja zakupowa - co to jest?

• Rodzaje i przykłady słów kluczowych ze względu na intencje użytkownika

• Jak znaleźć słowa kluczowe w pozycjonowaniu sklepu?

• Krok 1: Przeanalizuj podróż kupującego w e-commerce

• Krok 2: Skorzystaj z wyszukiwarki Google

• Krok 3: Przeanalizuj słowa kluczowe konkurencji

• Krok 4: Wykorzystaj narzędzia do analizy i wyboru fraz

• Krok 5: Poszukaj porównawczych słów kluczowych

• Krok 6: Znajdź słowa kluczowe, które sugerują wątpliwości użytkowników

• Krok 7: Wykorzystaj słowa kluczowe oferujące dodatkową wartość

• Krok 8: Znajdź słowa kluczowe sugerujące poszukiwanie opinii o produkcie lub sklepie internetowym

• Jak zachęcić użytkowników do zakupu? O optymalizacji konwersji i UX

• Podsumowanie

Prowadzisz witrynę e-commerce i chcesz dotrzeć do nowych użytkowników? Niezbędne jest efektywne badanie słów kluczowych. Jak znaleźć i wybrać słowa kluczowe do pozycjonowania sklepu? W tym artykule przyjrzymy się ścieżce kupujących w sklepie internetowym i pokażemy przykłady słów kluczowych o wysokiej intencji zakupowej, które warto wykorzystać w strategii SEO dla e-commerce.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Intencja zakupowa - co to jest?

Intencja zakupowa to ocena prawdopodobieństwa, że osoba wyszukująca daną frazę stanie się klientem i dokona transakcji. Jednym z błędów popełnianych w opracowywaniu strategii słów kluczowych jest skupianie się na średniej miesięcznej liczbie wyszukań i pomijanie zamiaru użytkownika (intencji zakupowej). Zbudowanie dużego ruchu poprzez pozycjonowanie fraz informacyjnych z dużym prawdopodobieństwem nie przekształci się na wysoką sprzedaż. By dobrze opracować listę słów kluczowych do pozycjonowania sklepu, warto poznać typy słów kluczowych ze względu na intencję użytkownika.


Rodzaje i przykłady słów kluczowych ze względu na intencje użytkownika

Słowa kluczowe z intencją zakupową to takie frazy, które sugerują, że użytkownik aktywnie zmierza w celu realizacji transakcji. Jednak jakie słowa kluczowe wpisują użytkownicy, gdy faktycznie chcą dokonać zakupu? By się tego dowiedzieć, warto poznać rodzaje słów kluczowych ze względu na intencje kupujących. Możemy wyróżnić 4 rodzaje takich fraz:

 • informacyjne słowa kluczowe - w ich przypadku intencją użytkownika nie jest zakup, ale poszukiwanie informacji; często zawierają w sobie takie elementy jak: “gdzie”, “jak”, “wskazówki”, “przewodnik”, “pomysły”, “najlepsze”, “dlaczego”. Przykłady słów o charakterze informacyjnym to “jak pozycjonować stronę na wordpressie?”, “najlepsze ciasto czekoladowe” lub “jak ubrać się na bieganie zimą?”. Frazy te warto wykorzystać w treściach blogowych;
 • nawigacyjne słowa kluczowe - są wykorzystywane przez osoby, które szukają określonej strony www. Zawierają one nazwy marek i firm, poprzez której użytkownicy sugerują, na jaką stronę chcą trafić. Przykłady nawigacyjnych słów kluczowych to: telefon Apple, blog widoczni, buty Nike;
 • komercyjne słowa kluczowe - są wykorzystywane przez użytkowników, którzy chcą lepiej poznać produkty, marki lub usługi, zazwyczaj sugerują chęć zakupu w przyszłości, np. marka +model produktu + recenzje;
 • transakcyjne frazy kluczowe - słowa kluczowe, które wprost sugerują chęć dokonania transakcji przez użytkownika - pytaniem otwartym pozostaje, w jakim sklepie internetowym ten zakup nastąpi, przykłady słów kluczowych o charakterze transakcyjnym to: kup laptop Asus, buty Nike kup teraz.

Pamiętaj, że chociaż frazy transakcyjne sugeruję w 100% chęć zakupu, to w swojej strategii SEO musisz skupić się także na innych frazach (nawigacyjnych, komercyjnych i informacyjnych), by przyciągnąć użytkowników na stronę. Badanie słów kluczowych skupia się na tym, by znaleźć frazy kluczowe dopasowane do każdego z etapów zakupowych oraz Twojej oferty, a następnie stworzenie treści, które będą te frazy zawierać. Użytkownicy często dokonują zakupu z opóźnieniem i szukają zaufanych sklepów, dlatego musisz do nich dotrzeć już na wczesnym etapie podróży (np. na etapie poszukiwania informacji). Jeśli później użytkownik znów znajdzie Cię w internecie, prawdopodobieństwo zakupu właśnie w Twoim sklepie wzrasta. Sprawdź, jak budować zaufanie w e-commerce.

Podział użytkowników ze względu na etap ścieżki zakupowej


Jak znaleźć słowa kluczowe w pozycjonowaniu sklepu?

Efektywne pozycjonowanie sklepu internetowego zależy w dużej mierze od prawidłowej strategii słów kluczowych. Pogłębiona analiza fraz kluczowych i wybór różnorodnych fraz (pozycjonowanie szerokie), w tym fraz long tail, spowoduje, że Twoja strona znajdzie się na wysokich pozycjach w organicznych wynikach wyszukiwania i przyciągnie użytkowników. Sprawdź, jak znaleźć i dobrać słowa kluczowe w pozycjonowaniu sklepu.

Badanie słów kluczowych w e-commerce. Krok 1: Przeanalizuj podróż kupującego w e-commerce

Aby lepiej zrozumieć istotę badania słów kluczowych w sklepie internetowym i wykorzystywania fraz przez użytkowników, warto przyjrzeć się ścieżce zakupowej odbiorców. Jest to cała ścieżka, przez którą przechodzi użytkownik podczas poszukiwania w internecie produktu lub usługi. Proces rozpoczyna się w momencie, gdy użytkownik zdaje sobie sprawę, że ma jakiś problem lub czegoś mu brakuje. Następnie następuje poszukiwanie informacji i rozważanie dostępnych rozwiązań. W najprostszym założeniu ścieżkę zakupową klienta można podzielić na trzy etapy:

 • etap świadomości - odbiorca zaczyna zdawać sobie sprawę z problemu, który ma, i zaczyna szukać jego rozwiązań;
 • etap rozważania - konsument już wie, jaki ma problem, i zaczyna poszukiwać bardziej szczegółowych informacji na temat problemu, z którym się zmaga;
 • etap podejmowania decyzji zakupowych - na tym etapie konsument już wie, jak rozwiązać swój problem i szuka najlepszej opcji, np. szuka informacji o produktach i ich funkcjonalnościach, cenach, porównuje różne produkty ze sobą.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

Jak dobrać słowa kluczowe w pozycjonowaniu sklepu? Szukaj słów kluczowych o wysokiej intencji zakupowej. Frazy te są dopasowane do ostatniego etapu ścieżki zakupowej klienta, czyli etapu podejmowania decyzji. przykłady słów kluczowych o wysokiej intencji zakupowej to np.

 • buty do biegania damskie + rozmiar + marka + model,
 • tani latop dla studenta,
 • pierścionek z brylantem rozmiar 10.

Jak dobrać słowa kluczowe w e-commerce? Krok 2: Skorzystaj z wyszukiwarki Google

By znaleźć słowa kluczowe z intencją zakupu, możesz skorzystać z wyszukiwarki Google. Jednym z wyznaczników mogą być słowa kluczowe, na które sklepy internetowe reklamują się w sieci wyszukiwania. W treści reklam na zakupowe słowa kluczowe znajdują się takie hasła jak na przykład “Kup teraz”, “Promocja”, “Odbierz rabat” itp. Propozycje słów kluczowych możesz także znaleźć w sekcji “podobne wyszukiwania” znajdującej się u dołu strony wyników na desktopie oraz pod najbardziej trafnymi wynikami organicznymi na urządzeniach mobilnych.

Przykład reklamy na frazę kluczową sugerującą chęć zakupu, tj. buty do biegania damskie Nike rozmiar 36

Podobne wyszukiwania wyświetlane na desktopach

Podobne wyszukiwania widoczne na urządzeniu mobilnym

Badanie słów kluczowych w pozycjonowaniu sklepu. Krok 3: Przeanalizuj słowa kluczowe konkurencji

Skuteczną strategią poszukiwania fraz sugerujących intencje zakupu jest także analiza konkurencji pod kątem fraz, na które się pozycjonuje. Do analizy konkurencji pod tym kątem możesz wykorzystać takie narzędzia, jak Semstorm, Ahrefs czy Surfer. W procesie analizy warto sprawdzić:

 • na jakie frazy rankują strony produktowe konkurencji,
 • na jakie frazy widoczna jest konkurencja, a na które Twoja strona dotychczas nie była pozycjonowana,
 • w jaki sposób konkurencyjne strony konstruują treści i umieszczają w nich frazy kluczowe.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

Dowiedz się więcej o analizie konkurencji:

Jak wybrać słowa kluczowe w pozycjonowaniu biznesu e-commerce? Krok 4: Wykorzystaj narzędzia do analizy i wyboru fraz

Jakie frazy do pozycjonowania sklepu wybrać? Skorzystaj z narzędzi do poszukiwania fraz kluczowych, w których znajdziesz informacje o popularności fraz kluczowych w ujęciu miesięcznym.

Google Keyword Planner do poszukiwania fraz kluczowych dla sklepu
Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie darmowych narzędzi do poszukiwania fraz kluczowych jest Planer słów kluczowych Google Ads (Google Keyword Planner). Po wpisaniu określonej frazy otrzymasz:

 • informację o średniej liczbie wyszukiwań w ujęciu miesięcznym,
 • powiązane słowa kluczowe z wpisaną frazą i podobne do niej frazy, które warto użyć w strategii SEO dla sklepu,
 • informację o konkurencyjności fraz,
 • informację o stawce za górę strony dla kampanii Google Ads.

Dane o konkurencyjności mają duże znaczenie w kontekście wyboru słów kluczowych do pozycjonowania sklepu. Im mniej konkurencyjna fraz, tym łatwiej osiągnąć wysoką pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Szukaj w narzędziu fraz, które:

 • sugerują chęć zakupu,
 • mają niską konkurencję,
 • wyróżniają się wysoką liczbą wyszukiwań,
 • mają wysoką stawkę za górę strony w reklamach Google Ads,

Do strategii SEO warto dołączyć także fraz z długiego ogona (long tail). Są to frazy, które:

 • mają mniejsza popularność, ale generują większe szanse na kownersję,
 • dobrze oddają intencje zakupowe klienta,
 • są szybsze i tańsze do wypozycjonowania.

Przykład wyszukiwania podobnych fraz w Google Keyword Plannerze

Research słów kluczowych dla sklepu. Narzędzie Senuto do wyszukiwania fraz
Przydatnym narzędziem do wyszukiwania fraz dla sklepu internetowego jest także polskie narzędzie Senuto. W sekcji Baza słów kluczowych znajdziesz specjalną wyszukiwarkę do odnajdywania wartościowych fraz o intencji zakupowej. Wpisz w okno wyszukiwania określone hasło. W odpowiedzi otrzymasz inne, powiązane frazy do wzbogacenia strategii SEO.

Wynik wyszukiwania fraz kluczowych w Senuto

Ahrefs do analizy słów kluczowych dla biznesu e-commerce
W podobny sposób do Senuto i Planera Słów kluczowych działa Ahrefs. W sekcji keywords Explorer wpisz frazę. W odpowiedzi otrzymasz nie tylko listę podobnych fraz, ale także informację o szacowanym potencjale ruchu na daną frazę, wolumenie wyszukiwań i inne.

Lista fraz kluczowych w narzędziu Ahrefs

Research słów kluczowych w pozycjonowaniu e-commerce z narzędziem Surfer
Kolejnym z narzędzi, które możesz wykorzystać do poszukiwania fraz sugerujących wysokie prawdopodobieństwo zakupu, jest Surfer. Przydatne będą zarówno raport SERP Analyzer, jak i Keyword Research. W Keyword Research, podobnie jak w Senuto, możesz znaleźć podobne frazy wraz z informacjami o średniej miesięcznej liczbie wyszukiwań. Z kolei w SER Analyzer możesz szybko przeanalizować, na jakie frazy zakupowe reklamuje się konkurencja w top10 organicznych wyników wyszukiwania. Wystarczy wpisać frazę o zakupowej intencji w okno wyszukiwania, by w odpowiedzi otrzymać informacje o:

 • popularnych słowach kluczowych, które znajdują się na stronach konkurencji w top10,
 • popularnych frazach, które znajdują się na stronach konkurencji w top10.

Lista słów kluczowych w Keyword Research w Surferze

Analiza słów kluczowych w e-commerce. Krok 5: Poszukaj porównawczych słów kluczowych

Wielu użytkowników w ramach poszukiwania rozwiązań decyduje się na wykorzystanie porównawczych fraz kluczowych. Są to słowa kluczowe zawierające dwie nazwy marki lub produktu, np. CMS wordpress czy Joomla, buty Nike czy Adidas, Android czy iOS. Warto wykorzystać te frazy w swojej strategii, np. poprzez stworzenie strony porównującej Twoje produkty z produktami konkurencji. W ten sposób naturalnie będziesz wyświetlał się na frazy porównawcze w organicznych wynikach Google.

Research słów kluczowych dla e-commerce. Krok 6: Znajdź słowa kluczowe, które sugerują wątpliwości użytkowników

W procesie poszukiwania produktu idealnego użytkownicy mogą mieć wiele wątpliwości. Zastanawiają się, jaka jest gwarancja na produkt czy jego żywotność. Możesz to wykorzystać w swojej strategii słów kluczowych, by przyciągnąć użytkownika i rozwiać jego wątpliwości. Użyj na stronach produktowych takich fraz, jak gwarancja, bezpłatny zwrot lub wymiana produktu. Są to świetne frazy, które sugerują chęć zakupu, a przyciągnięcie klienta za ich pomocą na stronę może zwiększyć szanse na konwersję.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

Jak znaleźć słowa kluczowe o wysokim zamiarze zakupowym w e-commerce? Krok 7: Wykorzystaj słowa kluczowe oferujące dodatkową wartość

Użytkownicy często szukają Twojej marki lub produktu wraz z dodatkową informacją o kodzie rabatowym. Przykładowa fraza to “nazwa sklepu + kod rabatowy”. Możesz to wykorzystać poprzez zastosowanie takich fraz na swojej stronie i wdrożenie polityki rabatowej. W ten sposób oferujesz klientowi to, czego szuka, pozycjonujesz się na atrakcyjną frazę sugerującą intencję zakupową i zwiększasz szansę na konwersję.

Badanie słów kluczowych w e-commerce. Krok 8: Znajdź słowa kluczowe sugerujące poszukiwanie opinii o produkcie lub sklepie internetowym

Użytkownicy w internecie często szukają opinii o produktach i sklepach internetowych. Warto wykorzystać to w swojej strategii słów kluczowych w pozycjonowaniu sklepu. W tym celu umieść na stronie frazy kluczowe z dodatkowymi elementami takimi jak “opinie”, “referencje” itp. Przyciągniesz w ten sposób użytkowników, którzy najczęściej trafiliby na strony porównywarek cenowych.


Jak zachęcić użytkowników do zakupu? O optymalizacji konwersji i UX

Wybór najlepszych słów kluczowych w strategii pozycjonowania sklepu to nie wszystko. Nawet jeśli wyświetlisz się na wysokich pozycjach w wynikach organicznych, nie masz pewności, że użytkownik wybierze Twoją ofertę i że ruch przekształci się w wysoką sprzedaż. Możesz jednak podjąć szereg działań mających na celu zachęcenie użytkownikach do zakupu w Twoim sklepie. Są to działania z zakresu optymalizacji konwersji oraz SXO. Obejmują one m.in.:

 • stworzenie intuicyjnej strukturę strony sklepu oraz menu,
 • wdrożenie atrakcyjnej polityki cenowej,
 • zaoferowanie jak najszerszego katalogu metod dostawy i płatności,
 • zaoferowanie darmowej dostawy od określonej wartości zamówienia lub bez progu wartości,
 • zadbanie o czytelność strony,
 • stworzenie atrakcyjnych treści, zawierających ważne informacje i zachęcających do konwersji.

Dowiedz się więcej:


Podsumowanie

Pozycjonowanie sklepu na słowa kluczowe o dużym intencji komercyjnej może skutkować radykalną poprawą w tym, co naprawdę ważne w e-commerce - sprzedaży i konwersji. Jeśli wykorzystasz nasze wskazówki w swojej strategii SEO i dodasz do pozycjonowania słowa o wysokim prawdopodobieństwu zakupu, zyskasz nie tylko wartościowy ruch, ale także dotrzesz do użytkowników, którzy naprawdę szukają Twoich produktów.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów


widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak dobierać słowa kluczowe do pozycjonowania sklepu internetowego? Praktyczne wskazówki

Średnia ocen użytkowników4.97 na podstawie 132 głosów

UDOSTĘPNIJ