16 niedrogich taktyk marketingowych dla sklepu

tanie taktyki marketingowe dla sklepu
Spis treści

• Dodawanie słów kluczowych do treści

• Optymalizacja UX strony

• Pozycjonowanie lokalne

• E-mail marketing

• Pisanie bloga firmowego

• Recykling treści

• Opinie

• Darmowe subskrypcje

• Tworzenie angażującego kontentu

• Kreatywne infografiki

• Tworzenie wideo

• Aktywność w social mediach

• Influencer marketing

• Tworzenie contentu na YouTube

• Webinary i szkolenia online

• Grupy na Facebooku i kanały nadawcze na Instagramie

• Podsumowanie

Wydawanie znaczących kwot na reklamy online może stanowić wyzwanie, zwłaszcza dla przedsiębiorstw o ograniczonych budżetach. Na szczęście istnieje wiele niedrogich i skutecznych taktyk marketingowych, które pozwalają firmom osiągnąć widoczność w sieci, zdobyć nowych klientów i budować markę, nie narażając się na duże koszty. Zatem jak promować sklep online bez dużych kosztów? W tym artykule omówimy różne sposoby na osiągnięcie sukcesu w marketingu online, które nie generują znaczących kosztów, ale skutecznie wspierają rozwój Twojej firmy.

Z artykułu dowiesz się:

 • jak zoptymalizować swoją stronę internetową, aby poprawić jej pozycję w wynikach wyszukiwania,
 • jakie bezpłatne narzędzia możesz użyć w swojej strategii,
 • jak korzystać z kampanii e-mail marketingowych,
 • jak tworzyć treści, które przyciągną uwagę odbiorców, w tym blogi, wideo, i inne formy treści.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


1. Dodawanie słów kluczowych do treści

Umieszczanie słów kluczowych w treściach to taktyka marketingowa, której nie możesz pominąć. Jeśli zainwestujesz czas w przeszkolenie się w zakresie dobierania słów kluczowych, pozwoli Ci to na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z marketingiem. Odpowiednio dobrane słowa kluczowe mogą poprawić widoczność Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Jak znaleźć odpowiednie słowa kluczowe? W tym celu możesz użyć bezpłatnego narzędzia Google Keyword Planner. Narzędzie to wskazuje popularne frazy, które możesz zamieścić w opisach produktów, blogu firmowym, na stronie głównej, czy w opisach postów na social mediach. Im więcej słów kluczowych dodasz do swojej witryny tym bardziej prawdopodobne, że dotrzesz do pożądanej grupy odbiorców. Należy pamiętać jednak o zachowaniu równowagi. Frazy kluczowe powinny być umieszczane naturalnie w treściach, aby uniknąć zbytniego nasycenia treści słowami kluczowymi, co może być szkodliwe dla czytelności i doświadczenia użytkownika.


2. Optymalizacja UX strony

Optymalizacja strony internetowej może być efektywną taktyką marketingową, zwłaszcza jeśli jesteś gotowy zainwestować czas i wysiłek w doskonalenie swojej strony. Jeśli samodzielnie wykonasz niektóre działania UX, możesz osiągnąć znaczące rezultaty bez większych wydatków. Zwróć uwagę na:

 • szybkość ładowania strony,
 • optymalizację treści,
 • nagłówki,
 • nawigację i menu,
 • formularze kontaktowe,
 • analizę zachowań użytkowników.


3. Pozycjonowanie lokalne

Pozycjonowanie lokalne jest jednym z najskuteczniejszych, a jednocześnie stosunkowo niedrogich narzędzi marketingowych. Dzięki optymalizacji SEO pod kątem lokalnym masz szansę pojawić się na czołowych miejscach w wynikach wyszukiwania oraz poprawić konkurencyjność na rynku. Publikacja danych kontaktowych, takich jak adres, numer telefonu i lokalizacja ułatwia potencjalnym klientom nawiązanie kontaktu z Tobą. Wpływa to na zwiększenie rozpoznawalności Twojej firmy w lokalnym środowisku. Pozycjonowanie lokalne nie tylko jest skuteczną, ale także opłacalną strategią marketingu internetowego, umożliwiającą dotarcie do odpowiedniej grupy odbiorców.


4. E-mail marketing

Kampanie e-mail marketingowe są świetnym sposobem na skuteczną reklamę w internecie. Marketing e-mailowy to strategia, która umożliwia bardziej indywidualne podejście do content marketingu. Głównym jego celem jest dostarczenie ofert i informacji dostosowanych do potrzeb docelowych odbiorców, jednocześnie budując ich zainteresowanie i zaufanie wobec Twojej marki. Na początku powinieneś stworzyć listę mailingową dla Twojej firmy. Następnie stwórz kreatywne i interesujące treści, które będziesz wysyłać osobom z listy. W tym celu przyda Ci się bezpłatne narzędzie do obsługi e-mail marketingu takie jak np. Mailchimp. Możesz wykorzystać e-mail marketing, aby informować klientów o nowych produktach lub usługach oraz dostarczać cenne treści. Wysyłanie regularnych wiadomości zawierających treści edukacyjne i poradnikowe może przyczynić się do zwiększenia konwersji na Twojej stronie internetowej.

Edukacyjna wiadomość e-mail marketingowa.


5. Pisanie bloga firmowego

Jeśli na Twojej stronie internetowej nie pojawił się jeszcze blog, to opuszczasz potencjalnie prostą i efektywną taktykę marketingową. Blog firmowy posiada wiele zalet:

 • wzmacnia pozycję w wynikach wyszukiwania — regularne publikowanie treści pomaga poprawić widoczność Twojej strony, co ułatwia potencjalnym klientom znalezienie Twojego sklepu,
 • tworzy autorytet w branży — pisanie poradników i profesjonalnych treści merytorycznych buduje zaufanie i profil eksperta w danej dziedzinie,
  zwiększa zaangażowanie na mediach społecznościowych — treści z bloga mogą być dzielone na mediach społecznościowych, zwiększając zaangażowanie klientów i przyciągając nowych obserwatorów,
 • generuje potencjalnych klientów — poprzez strategie generowania leadów, blog może pomóc w pozyskaniu danych kontaktowych potencjalnych klientów,
  edukuje — blog pozwala na edukowanie klientów na temat produktów, branży i korzyści związanych z Twoimi ofertami,
 • optymalizuje stronę pod kątem SEO — w treściach bloga można umieszczać słowa kluczowe, co wspomaga optymalizację dla wyszukiwarek i poprawia pozycje w wynikach wyszukiwania.

Każdy artykuł zamieszczony na Twoim blogu to nowa okazja, aby pojawić się w wynikach wyszukiwania. Wykorzystuj odpowiednie słowa kluczowe i publikuj treści pełne wartości, by zdobyć wyższe pozycje w wyszukiwarce.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w kontekście pisania bloga, sprawdź także:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


6. Recykling treści

Kiedy brakuje Ci inspiracji do tworzenia treści, warto wykorzystać to, co już posiadasz, aby w pełni wykorzystać potencjał Twojego materiału. Recykling treści to opłacalna i skuteczna reklama w internecie. Możesz przekształcić swoje istniejące treści, zmieniając ich formę (np. przekształcić infografikę w film), podejść do wcześniejszych tematów z nowej perspektywy lub uzupełnić stare treści. Dlaczego warto aktualizować stare treści? Ponieważ, może to wpłynąć na poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania, przyciągnąć nowych czytelników, a także jest to tańsze i bardziej efektywne niż tworzenie nowych materiałów od podstaw.
Warto również przyjrzeć się produktom lub treściom tworzonym przez konkurencję i wykorzystać je jako źródło inspiracji. To doskonały sposób na zdobycie nowych pomysłów, ale pamiętaj, aby nigdy nie kopiować treści. Duplikacja materiałów może negatywnie wpłynąć na pozycje Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Sprawdź także:

Przykłady recyklingu treści.


7. Opinie

Umieszczanie opinii w widocznym miejscu na stronie internetowej lub w komunikatach marketingowych może zwiększyć zaufanie klientów i pomóc w przekonaniu ich do wyboru Twojego produktu, lub usługi. Dzięki opiniom zyskujesz:

 • zaufanie i wiarygodność — ludzie często bardziej ufają opiniom innych konsumentów niż tradycyjnym reklamom,
 • dowód jakości — potwierdzają jakość produktów lub usług,
 • motywację do działania — mogą motywować klientów do dokonania zakupu, zwłaszcza jeśli widzą, że inni byli zadowoleni z produktu,
 • odpowiedzi na pytania — mogą zawierać odpowiedzi na pytania innych klientów,
 • SEO i widoczność — unikalne treści w opinii mogą również poprawić pozycjonowanie Twojej strony w wynikach wyszukiwania.


8. Darmowe subskrypcje

Wprowadzenie darmowych subskrypcji jako taktyki marketingowej to innowacyjny sposób na budowanie trwałych relacji z klientami i zwiększanie efektywności działań promocyjnych. Oferując potencjalnym klientom możliwość zapisania się na darmowe subskrypcje, zyskujesz okazję do budowania bazy danych, dostarczania spersonalizowanych treści i utrzymywania kontaktu z lojalnymi klientami.


9. Tworzenie angażującego kontentu

Tworzenie angażującego kontentu wymaga kreatywności, zrozumienia potrzeb odbiorców i ciągłego dostosowywania treści do zmieniających się trendów i oczekiwań. Dzięki angażującym treściom można budować więź z odbiorcami, zwiększać świadomość marki i wpływać na ich decyzje zakupowe. Warto wykorzystywać różnorodne formy treści, takie jak blogi, treści multimedialne, social media, e-booki, kampanie e-mail marketingowe, quizy, i wiele innych, aby przyciągnąć uwagę i zaangażować swoją społeczność.
Dzięki temu można budować trwałe relacje z klientami i osiągać cele marketingowe.


10. Kreatywne infografiki

Infografiki stanowią wyjątkowo skuteczne narzędzie marketingowe. Są wizualnie atrakcyjne, łatwo przyswajalne i cieszą się dużą popularnością w udostępnianiu, co sprawia, że są doskonałym środkiem do wzrostu ruchu polecającego oraz zdobywania linków. Zatrudnienie profesjonalnego grafika komputerowego może być bardzo kosztowne. Na szczęście dzięki darmowym programom takim jak Canva możesz tworzyć oryginalne grafiki sam! Publikując ciekawe infografiki na swojej stronie internetowej, blogu czy social mediach możesz zwiększyć zainteresowanie Twoją marką oraz zwiększyć konwersję na stronie.

Przykładowa infografika stworzona przez agencję Widoczni.


11. Tworzenie wideo

Filmy mogą zwiększać szansę na interakcję odbiorców z treścią. Możesz zamieścić na stronie głównej filmy, które pokazują Twoją firmę od wewnątrz, jak funkcjonuje i jakie produkty znajdują się w ofercie. Ponadto jeśli sprzedajesz specjalistyczne narzędzia, możesz tworzyć poradniki oraz instrukcje obsługi i zamieszczać je w opisach produktów. Takie przedstawienie firmy na pewno wzbogaci walory wizualne Twojej strony, a także może poprawić pozycję w wynikach wyszukiwania. Do edycji filmów dostępnych jest wiele darmowych narzędzi takich jak: CapCut, Animato, Rawshorts. Skorzystaj z nich i stwórz ciekawe wizualnie prezentacje, które przyciągną uwagę klientów.


12. Aktywność w social mediach

Aktywność w social mediach to kolejny sposób na niedrogą reklamę dla sklepu w internecie. Założenie konta na portalach social media jest bezpłatne, a może przynieść bardzo duże zyski. Platformy takie jak Instagram, Facebook, TikTok, czy Linkedin posiadają ogromne zasięgi. W 2022 roku liczba użytkowników mediów społecznościowych przekroczyła 4,62 miliarda. (źródło: https://grupainfomax.com/social-media/social-media-w-polsce-i-na-swiecie-raport-digital-2022/). Warto więc poświęcić czas na aktywność w social mediach. Jednym z najważniejszych czynników decydującym o popularności jest regularne wstawianie interesujących i przyciągających uwagę postów. Ponadto, aby czerpać maksymalne korzyści z tych platform, ważne jest działanie strategiczne. Przykładowo, możesz stworzyć konkursy na Facebooku, gdzie użytkownicy przesyłają zdjęcia, aby zdobyć szansę na wygranie produktu lub usługi związanej z Twoją firmą. Taki zabieg nie tylko promuje zaangażowanie społeczności, ale również pomaga w zwiększeniu liczby obserwujących. Jeśli odpowiednio dostosujesz strategię do danej platformy społecznościowej, możesz odnieść duży sukces przy jednoczesnym niskim nakładzie budżetu.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


13. Influencer marketing

Influencer marketing nie zawsze musi być kosztowny. Spróbuj nawiązać współpracę z mikroinfluencerem lub nano-influencerem. Są to twórcy, którzy zazwyczaj specjalizują się w swoich niszach oraz charakteryzują się budowaniem bliższych relacji z ich obserwatorami. To właśnie ta bliskość sprawia, że ich rekomendacje i opinie są bardziej autentyczne i przekonujące. Często mikroinfluencerzy współpracują z markami na zasadzie reklam barterowych, czyli w zamian za otrzymany produkt pokazują go swoim obserwatorom. Współpraca z takimi influencerami pozwala markom dotrzeć do bardziej zaangażowanej i lojalnej grupy odbiorców, co często przekłada się na skuteczniejsze kampanie marketingowe.


14. Tworzenie contentu na YouTube

Czy wiesz, że YouTube jest drugą co do popularności stroną internetową na świecie? Ponadto aż 80% osób, które oglądają filmy na YouTube, robi to w kontekście swojej decyzji zakupowej. (źródło:https://www.corporatecomm.com/5-low-cost-high-impact-digital-marketing-strategies). Dlatego założenie firmowego kanału na tej platformie to nie tylko rozsądny krok w dzisiejszym świecie marketingu internetowego, to także nieoceniona okazja do przyciągnięcia uwagi i zaufania klientów. Jakie są zatem zalety prowadzenia firmowego kanału na YouTube?

 • ogromny zasięg — ze względu na to jak bardzo powszechną stroną jest YouTube, możesz trafić do dużej liczby odbiorców,
 • wizualna prezentacja produktów — możesz w ciekawy i kreatywny sposób przedstawić swoją ofertę,
  budowanie zaufania — tworząc wartościowe treści, przyciągasz widzów, którzy traktują Cię jako wiarygodne źródło informacji,
 • edukowanie klientów — możesz wykorzystywać filmy do edukowania klientów na temat swoich produktów lub usług. To pomaga w zrozumieniu, dlaczego warto je wybrać,
 • rozszerzenie widoczności — treści na YouTube mogą poprawić pozycje Twojej firmy w wynikach wyszukiwania Google,
 • social proof — pozytywne opinie i komentarze mogą stanowić dowód społecznego uznania,
  kampanie video YouTube — platforma oferuje różne opcje reklamowe, takie jak reklamy wideo i
 • kampanie promocyjne, które pozwalają dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców.

Prowadzenie firmowego kanału na YouTube to efektywna strategia marketingowa, która pozwala budować markę, pozyskiwać klientów, zwiększać widoczność w sieci i tworzyć wartościowe treści dla swojej grupy docelowej.
Dołącz do naszej społeczności widocznych na YouTube, gdzie znajdziesz inspirujące case study, porady, nowinki ze świata marketingu oraz wiele innych treści, które pomogą Ci zrozumieć, jak osiągnąć sukces online.


15. Webinary i szkolenia online

Nie potrzebujesz ogromnego budżetu, aby dzielić się swoją wiedzą i budować reputację jako ekspert w internecie. Webinaria i szkolenia online to cenne narzędzie edukacyjne, które łączy w sobie naukę, rozrywkę i możliwość interakcji z ekspertami. Wiele osób jest zainteresowanych zdobywaniem wiedzy i chętnie uczestniczy w takich wydarzeniach. Darmowe narzędzia do prowadzenia webinarów, takie jak Zoom, Google Meet czy Skype, umożliwiają dotarcie do szerokiej publiczności bez większych kosztów. Co potrzebujesz, aby zorganizować webinar?

 • interesujący temat, który przyciągnie uczestników,
 • gospodarzy lub prelegentów, którzy czują się pewnie występując publicznie,
 • platformę do przesyłania strumieniowego wydarzenia,
 • publiczność, gotową do aktywnego uczestnictwa.

Nasza agencja organizuje regularne szkolenia i webinary, w których możesz wziąć udział.


16. Grupy na Facebooku i kanały nadawcze na Instagramie

Utworzenie własnej grupy na Facebooku lub dołączenie do istniejącej grupy branżowej to jedna z opłacalnych taktyk marketingowych, która może przynieść wiele korzyści. Jeśli zdecydujesz się na założenie własnej grupy firmowej, podejmij te kroki:

 • wybierz nazwę grupę związaną z Twoją branżą lub produktem,
 • stwórz jasny opis grupy i cele, które będą w niej realizowane,
 • zaproś swoich obecnych klientów i fanów do dołączenia,
 • regularnie udostępniaj wartościowe treści, dyskutuj z członkami grupy i udzielaj odpowiedzi na pytania.

Grupy na Facebooku stanowią doskonałe miejsce do budowania społeczności online, dzielenia się wiedzą i nawiązywania relacji z potencjalnymi klientami. Dołączając do grupy branżowej, możesz budować zaufanie i pozyskiwać lojalnych klientów. Pamiętaj jednak, aby unikać bezpośredniej autopromocji. Wykorzystuj okazje, aby subtelnie wspomnieć o swoim sklepie lub ofertach np. poprzez zostawianie komentarzy polecających.

W tym roku Instagram wprowadził nową aktualizację, która pozwala na utworzenie grupowego czatu tzw. kanału nadawczego. Od grupy na Facebooku różni się tym, że funkcja ta pojawia się jako czat, w którym tylko administrator może pisać wiadomości, a obserwatorzy mogą reagować na nie oraz brać udział w ankietach. Kanał nadawczy może stać się świetną opcją, aby stworzyć zaufanie oraz grupę lojalnych klientów. Na swoim firmowym kanale nadawczym możesz udostępniać przedpremierowe zapowiedzi nowych kolekcji, specjalne kody rabatowe, a także pytać się o opinie dotyczące np. wyboru materiałów. W taki sposób sprawisz, że dołączenie do Twojej grupy będzie atrakcyjne, a obserwatorzy będą czuli się zaangażowani w Twoją markę.

Przykładowe grupy poradnikowe związane z konkretną branżą.


16 Niedrogich taktyk marketingowych dla sklepu Podsumowanie

Marketing sklepu nie musi być kosztowny, aby być skutecznym. Istnieje wiele opłacalnych cenowno taktyk, które pozwalają na osiągnięcie widoczności online, przyciągnięcie klientów i zwiększenie sprzedaży. Warto inwestować czas i kreatywność w strategie, takie jak media społecznościowe, SEO, czy e-mail marketing, aby rozwijać swój biznes, nie obciążając zbytnio budżetu. Wszystkie te działania mogą przyczynić się do sukcesu Twojego sklepu online, zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Jakie są najważniejsze korzyści związane z niedrogimi taktykami marketingowymi dla sklepu online?
Down arrow

Niektóre taktyki marketingowe dla sklepu online pozwalają na osiągnięcie efektywnej promocji i zwiększenie widoczności bez dużych nakładów finansowych. Dzięki nim można przyciągnąć nowych klientów, budować zaufanie i rozwijać biznes w sposób ekonomiczny.

Jakie konkretnie taktyki marketingowe są niskobudżetowe, ale skuteczne dla sklepów online?
Down arrow

Do niedrogich, a jednocześnie efektywnych taktyk marketingowych dla sklepów online należą pisanie treści blogowych, korzystanie z mediów społecznościowych, marketing treściowy, optymalizacja SEO, tworzenie wideo oraz organizowanie darmowych webinarów i szkoleń online.

Jak można zoptymalizować działania marketingowe w ramach ograniczonego budżetu?
Down arrow

Aby zoptymalizować działania marketingowe przy ograniczonym budżecie, warto skupić się na dokładnym badaniu rynku i grupy docelowej. Należy również śledzić wyniki działań, dostosowywać strategię na podstawie danych analitycznych i wykorzystywać narzędzia marketingowe dostępne za darmo lub w niskiej cenie. Warto także inwestować czas i zasoby w tworzenie wartościowych treści, które przyciągną uwagę klientów.


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Maja Mróz
Maja Mróz

Maja z pasją tworzy treści na blog agencji widoczni. Jej droga w świecie marketingu rozpoczęła się od fascynacji content marketingiem oraz pozycjonowaniem stron. W swojej codziennej pracy wykorzystuje narzędzia takie jak Keyword Planner czy Senuto, ChatGPT, Surfer. Dzięki nim potrafi precyzyjnie analizować trendy, przewidywać zmiany i tworzyć skuteczne treści, które przemawiają do algorytmów Google i użytkowników.

Jako entuzjastka najnowszych technologii stale dąży do poszerzania wiedzy na temat sztucznej inteligencji i wykorzystania jej w kreatywny i innowacyjny sposób. Wykorzystuje narzędzia, takie jak ChatGPT do kreowania atrakcyjnych treści oraz do odkrywania nowych spojrzeń na marketing.

Nieustannie rozwija swoje umiejętności poprzez czytanie zagranicznych blogów marketingowych, śledzi najnowsze trendy marketingowe, co pozwala jej adaptować najlepsze praktyki do swojej codziennej pracy.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
16 niedrogich taktyk marketingowych dla sklepu

Średnia ocen użytkowników4.97 na podstawie 123 głosów

UDOSTĘPNIJ