Społeczny dowód słuszności. Jak go wykorzystać w sprzedaży online i marketingu internetowym?

Spoleczny dowod slusznosci Jak go wykorzystac w sprzedazy online i marketingu internetowym
Spis treści

• Czym jest społeczny dowód słuszności?

• 6 rodzajów społecznego dowodu słuszności w marketingu internetowym

• Jak wykorzystać social proof? 11 zastosowań społecznego dowodu słuszności

• Podsumowanie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co sprawia, że ludzie kupują konkretne produkty online? Czy to tylko kwestia atrakcyjnej ceny i jakości, czy może jest coś jeszcze? Okazuje się, że istotnym czynnikiem decydującym o zakupie jest społeczny dowód słuszności, czyli przekonanie, że produkt jest popularny, sprawdzony i pożądany przez innych. W dzisiejszych czasach, kiedy większość zakupów odbywa się online, wykorzystanie społecznego dowodu słuszności staje się niezwykle ważne w marketingu internetowym. Dowiedz się, co to jest społeczny dowód słuszności, dlaczego jest tak skuteczny i jak możesz wykorzystać go w swojej strategii sprzedażowej online.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest społeczny dowód słuszności?

Społeczny dowód słuszności to pojęcie z zakresu psychologii społecznej, odnoszące się do zjawiska, w którym ludzie często kierują się zachowaniami lub przekonaniami innych osób, aby określić, co jest właściwe, poprawne lub akceptowalne w danej sytuacji społecznej.

W kontekście marketingu, społeczny dowód słuszności odnosi się do strategii polegającej na wykorzystaniu opinii, ocen, rekomendacji lub działań innych użytkowników, aby przekonać potencjalnych klientów do zakupu produktów lub usług. Przykładem może być umieszczenie na stronie produktowej opinii zadowolonych klientów lub liczby użytkowników, którzy już kupili konkretny produkt. Dzięki dodaniu takich elementów możesz znacząco wpłynąć na podejmowanie decyzji zakupowej przez potencjalnych klientów i zwiększyć wiarygodność swojego sklepu e-commerce.

Zobacz ciekawe statystyki dotyczące wykorzystania społecznego dowodu słuszności w marketingu internetowym:

 • 87% decyzji zakupowych zaczyna się od rozeznania w internecie.
 • Przeciętny konsument czyta 10 recenzji online przed podjęciem decyzji o zakupie.
 • 70% ludzi zaufa rekomendacji kogoś, kogo nawet nie zna, a 92% ludzi zaufa rekomendacji znajomego.
 • Kupujący potrzebują średnio 40 recenzji online, zanim uznają, że ocena firmy w gwiazdkach jest wiarygodna.
 • 85% konsumentów uważa, że ​​recenzje online starsze niż 3 miesiące nie są istotne.
 • Referencje mogą zwiększyć konwersje na stronach sprzedażowych o 34%.
 • 97% konsumentów twierdzi, że opinie online wpływają na ich decyzje zakupowe.
 • Klienci są skłonni wydać o 31% więcej na firmę z doskonałymi recenzjami.
 • Spośród podobnych produktów online 35% konsumentów stwierdziło, że lepsze opinie skłoniły ich do zakupu droższej opcji (https://optinmonster.com/social-proof-statistics/).


6 rodzajów społecznego dowodu słuszności w marketingu internetowym

W tak dynamicznej i konkurencyjnej branży, jaką jest e-commerce, społeczny dowód słuszności, może być kluczowym elementem, który przekona klientów do zakupu. Istnieje wiele różnych rodzajów dowodów społecznych, które są wykorzystywane w marketingu internetowym, każdy z nich posiada swoje unikalne właściwości i potencjał przekonywania. Poniżej przedstawiamy 6 rodzajów społecznego dowodu słuszności, które są używane w marketingu internetowym.


Dowód słuszności użytkownika

Ten rodzaj dowodu polega na przedstawieniu opinii i doświadczeń zadowolonych konsumentów danego produktu lub usługi. Może to być np. recenzja produktu na stronie internetowej, komentarz na forum lub w mediach społecznościowych. Dowód ten ma za zadanie pokazać potencjalnym klientom, że produkt jest warty zakupu, a użytkownicy są zadowoleni z jego jakości i funkcjonalności. Taka informacja jest bardzo wartościowa dla konsumentów, ponieważ pochodzi od bezstronnego, zadowolonego klienta, a nie jest promowana przez markę.


Ekspercki dowód słuszności

Ten rodzaj dowodu opiera się na rekomendacjach i pozytywnych opiniach specjalistów w danej dziedzinie. Może to być np. artykuł, wywiad lub polecenie eksperta na stronie internetowej czy mediach społecznościowych. Ekspercki dowód słuszności ma na celu wzbudzenie w klientach zaufania i podkreślenie jakości produktu. Pokazanie klientom, że produkt jest zatwierdzony przez ekspertów, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie, sprawia, że czują się bezpieczniej, podejmując decyzję zakupową. Sprawdź, jak jeszcze możesz wpłynąć na decyzję zakupową konsumenta.


Dowód słuszności celebryty

Dowód słuszności celebryty polega na przedstawieniu korzystnych opinii i rekomendacji ze strony znanej i lubianej przez klientów osobistości. Może to być np. reklama, post na Instagramie czy Facebooku lub wywiad w mediach. Dowód ten ma na celu przyciągnięcie uwagi klientów poprzez wykorzystanie popularności i prestiżu osoby, którą lubią i podziwiają. Ludzie są pod silnym wpływem obserwowanych celebrytów i influencerów, dlatego generowany przez nich społeczny dowód słuszności może być bardzo korzystny dla większości marek.


Społeczny dowód słuszności — mądrość tłumu

Zastosowanie dowodu słuszności, jakim jest mądrość tłumu, polega na przedstawieniu ilości osób, które korzystają z danego produktu lub usługi. Może to być np. statystyka lub licznik w formie wizualnej umieszczony na stronie produktowej. Celem tego dowodu słuszności jest pokazanie klientom, że wiele osób korzysta z danego produktu lub usługi, co sugeruje, że jest on popularny i wartościowy. Ta strategia łączy się też z FOMO (Fear of missing out), czyli wywołaniem u klientów strachu przed przegapieniem czegoś ważnego i satysfakcjonującego. W przypadku sprzedaży online będzie to lęk przed ominięciem jakiejś korzystnej oferty, z której skorzystało wielu inny, zadowolonych konsumentów.


Społeczny dowód słuszności — mądrość przyjaciół

Ten rodzaj społecznego dowodu słuszności dotyczy opinii czy rekomendacji otrzymanych od rodziny lub bliskich znajomych. Na przykład bardziej prawdopodobne jest, że odwiedzisz hotel lub restaurację poleconą przez członka rodziny, lub kolegę niż miejsce, które jest rekomendowane przez nieznajomych w sieci. Akurat ten dowód słuszności nie jest możliwy do zastosowania na stronie internetowej, mądrość przyjaciół opiera się na doświadczeniach związanych z danym sklepem czy innym biznesem — jeśli zapewnisz klientom pozytywne odczucia, będą oni polecać Cię innym konsumentom.


Certyfikaty

Certyfikaty to oficjalne potwierdzenie jakości lub bezpieczeństwa produktu czy usługi. Może to być certyfikat ukończenia ważnego kursu lub znak potwierdzający bezpieczeństwo dokonywania płatności na stronie i wiele innych. Przykładowo prowadząc agencję marketingową, warto uzyskać certyfikat Google Ads, a w sklepie internetowym wartościowy będzie certyfikat dotyczący wysokiej jakości produktu czy oznaczenie popularnego sposobu płatności.


Jak wykorzystać social proof? 11 zastosowań społecznego dowodu słuszności

Społeczny dowód słuszności odgrywa ważną rolę w sprzedaży online i marketingu internetowym, ponieważ pozwala potencjalnym klientom na zbudowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa wobec Twojej marki. Poniżej przedstawimy, jak skutecznie możesz wykorzystać społeczny dowód słuszności w swojej strategii marketingowej online:


1. Zachęcaj klientów do pisania recenzji

Recenzje są niezbędnym elementem społecznego dowodu słuszności. Zachęcaj swoich klientów do pisania opinii na stronie internetowej, w mediach społecznościowych lub na platformach zewnętrznych, takich jak Google, Trustedshops czy Opineo. Dzięki zdobytym opiniom możesz pokazywać potencjalnym klientom, że Twoja marka cieszy się popularnością i jest wiarygodna — im więcej korzystnych referencji, tym większe szanse na przekonanie klientów, aby skorzystali z Twojej oferty. Jak zachęcić klientów do dodania opinii? Możesz to zrobić za pomocą liściku umieszczanego w paczce lub wiadomości mailowej wysłanej kilka dni po zakupie. Bardzo ważną kwestią jest też odpowiadanie na opinie, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Podziękuj klientom, którzy są zadowoleni, a w przypadku niekorzystnych recenzji dopytaj, w czym tkwi problem i zaproponuj rozwiązanie.

Sprawdź różne strategie pozyskiwania opinii od klientów:


2. Dodaj referencje na stronach sprzedaży

Dodawanie referencji na swoich stronach sprzedażowych to efektywny sposób na przekonanie potencjalnych klientów, że Twoja marka jest godna zaufania. Opinie powinny być konkretne i szczegółowe, a także pochodzić z wiarygodnych źródeł — warto też umieszczać przy nich imię i nazwisko oraz zdjęcie zadowolonego klienta (oczywiście po uzyskaniu jego zgody). Dodaj sekcję z recenzjami klientów w widocznym miejscu na stronie, aby użytkownik mógł łatwo je przejrzeć. W tym samym miejscu możesz też umożliwić klientom dodawanie opinii. Zobacz, jak może wyglądać Twoja strona produktowa uzupełniona o recenzje klientów:

Strona produktowa uzupełniona o opinie klientów.


3. Podziel się swoim case study

Case study to szczegółowe opisanie sukcesu klienta, który skorzystał z Twojej oferty. Dzięki takim treściom na stronie możesz pokazać potencjalnym klientom, jak Twoje produkty pomogły innym w osiągnięciu pożądanych celów. To bardzo skuteczny sposób na zbudowanie zaufania i przekonanie do siebie konsumentów. Studia przypadków zagłębiają się w liczby i zapewniają dogłębną analizę przeszłych oraz obecnych wyników. Ten dowód słuszności szczególnie przydaje się w branżach opartych na danych, takich jak B2B i SaaS, gdzie nie wystarczy powiedzieć, że „Nasz produkt zapewni Ci wysokie zyski’’. Aby zbudować zaufanie klientów powieneś opierać się na wiarygodnych dowodach i rzeczywistych wynikach.

Jak więc stworzyć efektywne case study? Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • Wykorzystaj narzędzia analityczne, aby przeprowadzić badanie grupy docelowej i stworzyć dokładną personę swojego klienta. Następnie użyj tej osoby do zbudowania studium przypadku. Pamiętaj, że Twoje case study będzie skuteczne tylko wtedy, gdy pokaże Twoim potencjalnym klientom korzyści, które są dla nich wartościowe.
 • Użyj story tellingu, aby stworzyć więź emocjonalną. Opowiedz, kim jest Twój klient i jaka jest jego historia? Jakie były wasze cele i problemy oraz w jaki sposób udało Ci rozwiązać trudności i osiągnąć oczekiwane efekty?
 • Zadbaj o atrakcyjność wizualną. Używaj wyraźnych nagłówków i wysokiej jakości zdjęć. Możesz też nagrać wywiad ze swoim zadowolonym klientem, który opowie o waszej współpracy.
 • Dołącz daty, liczby rzeczywiste, wykresy i inne dane, aby potwierdzić uzyskane wyniki.
 • Na koniec nie zapomnij dołączyć silnego wezwania do działania. Możesz na przykład skierować czytelników do zapisania się na bezpłatny okres próbny lub umówienia rozmowy telefonicznej ze specjalistą. Sprawdź, jak może wyglądać strona docelowa poświęcona na case study.

Case study umieszczone na stronie internetowej.


4. Stwórz program polecający

Program polecający to świetny sposób na zdobycie społecznego dowodu słuszności. Zachęcaj zadowolonych klientów do polecania Twojej marki i nagradzaj ich za każdego nowego klienta, który skorzysta z Twojej oferty. To pozwoli Ci na zwiększenie zaangażowania klientów i budowanie pozytywnego wizerunku Twojej marki. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep z materacami i jeden z Twoich klientów jest bardzo zadowolony z zakupu, np. poprawił swoją jakość snu, możesz zaproponować mu skorzystanie z programu rekomendacji, dzięki któremu będzie mógł otrzymywać nagrody za polecenie Twoich produktów innym użytkownikom. Program polecający może działać na zasadzie kodu rabatowego — klient, który uczestniczy w takim programie, otrzymuje swój indywidualny kod rabatowy, z którego mogą korzystać inni klienci. Na podstawie liczby użytkowników, którzy skorzystali z kodu, przekazujesz mu nagrodę w postaci darmowego produktu czy zniżki na kolejne zakupy. 

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


5. Podziel się swoimi osiągnięciami

Osiągnięcia Twojej firmy to zarówno Twoje zyski, jak i pozytywne wyniki oraz doświadczenia klientów. Udostępnianie efektów uzyskanych dla Twoich klientów to bardzo skuteczny sposób na zachęcenie potencjalnych konsumentów do skorzystania z Twojej oferty. Im więcej zadowalających wyników, tym większe szanse na przekonanie klientów, że Twoje produkty lub usługi są warte ich uwagi. Możesz na swojej stronie utworzyć osobną sekcję z efektami, jakie Twoja firma osiągnęła dla konkretnych klientów. Dane i liczby są bardzo ważne w marketingu internetowym, możesz się nimi pochwalić także w mediach społecznościowych, np. w formie posta z infografiką.
Jeśli prowadzisz sklep internetowy i nie masz możliwości przedstawić historii sukcesu Twoich klientów, możesz pokazać swoje własne osiągnięcia, np. wzrost liczby klientów czy sprzedanych produktów. A może Twój sklep został wyróżniony w jakimś konkursie czy zestawieniu? Takimi informacjami też warto się dzielić!

Społeczny dowód słuszności na stronie internetowej.


6. Pokaż liczbę zakupionych produktów lub klientów, którzy skorzystali z usługi

Jako społeczny dowód słuszności możesz również wykorzystać liczbę klientów, którzy kupili dany produkt lub skorzystali z konkretnej usługi. Taką informację najlepiej jest przedstawić w formie wizualnej, tak aby była wyraźnie widoczna. Może to być zwykły komunikat „Ten produkt kupiło już 1200 osób” lub interaktywny licznik, który pokazuje zwiększającą się liczbę konsumentów. Potencjalny klient, widząc, że dany produkt kupiło wiele osób, może być bardziej skłonny do skorzystania z oferty i szybkiego podjęcia decyzji o zakupie. Zobacz stronę, która zastosowała społeczny dowód słuszności w formie liczby kursantów, którzy skorzystali z kursu:

Strona ofertowa uzupełniona o społeczny dowód słuszności.


7. Udostępniaj wzmianki o Twojej firmie z mediów społecznościowych

Jeśli Twoja marka otrzymuje pozytywne wzmianki w mediach społecznościowych, warto je udostępniać. Dzięki temu możesz pokazać, że Twój biznes cieszy się dużym zainteresowaniem i jest popularny wśród klientów. Takie wzmianki możesz umieścić na swojej stronie internetowej lub w mediach społecznościowych. Udostępniając taką wzmiankę, możesz też dopisać podziękowanie za wspomnienie o Twojej firmie, będzie to miły gest, które pozytywnie wpływa na wizerunek firmy. Aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją rozpoznawalność, warto określić indywidualny hashtag #NazwaTwojejFirmy, dzięki czemu użytkownicy mediów społecznościowych będą mogli łatwo oznaczyć Twój biznes.


8. Dodaj odznaki zaufania

Odznaki zaufania to symbole potwierdzające, że Twoja firma jest godna zaufania. Mogą to być np. certyfikaty jakości, logotypy znanych marek, nagrody branżowe czy potwierdzenia ukończenia kursów. Dodanie odznak zaufania na stronie internetowej może pomóc w przekonaniu potencjalnych klientów, że Twoja marka jest wiarygodna i warto z nią współpracować. Za pomocą certyfikatów, nagród i odznak strony zewnętrzne potwierdzają również, że jesteś ekspertem i spełniasz określone kryteria, aby uzyskać akredytację. Dzięki takim odznakom możesz zapewnić swoim klientom poczucie bezpieczeństwa, szczególnie jeśli chodzi o oznaczenia dotyczące płatności czy ochrony danych osobowych. 

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


9. Wykorzystaj treści generowane przez użytkowników (UGC)

Treści generowane przez użytkowników to opinie, zdjęcia, filmy lub inne treści stworzone przez klientów, którzy skorzystali z Twoich produktów lub usług. Wykorzystaj je na swojej stronie internetowej lub w mediach społecznościowych, aby pokazać, że Twoja marka jest popularna i cieszy się uznaniem wśród klientów. Zachęcając odbiorców do przesyłania treści związanych z marką, masz możliwość zbudować zaufanie i autentyczność. Ta strategia szczególnie dobrze działa, jeśli Twoja firma jest już bardziej rozpoznawalna — wtedy użytkownicy z chęcią chwalą się Twoimi produktami. Dodatkowo każdą taką treść możesz udostępnić na swojej stronie lub w mediach społecznościowych, tak aby klient poczuł się doceniony. Może to być również forma nagrody dla klienta, który dzięki Twojemu udostępnieniu zyska kilku więcej obserwujących na swoim profilu.

Treści stworzone przez klientów umieszczone na stronie internetowej sklepu.


10. Współpracuj z influencerami i ekspertami

Współpraca z influencerami i ekspertami w Twojej branży może być bardzo skutecznym sposobem na zdobycie społecznego dowodu słuszności. Osoby te mają swoje wiarygodne audytorium, które zaufa im i będzie gotowe przetestować Twoje produkty lub usługi. Warto zatem wykorzystać ich autorytet, włączając ich do kampanii marketingowych, a także umieszczając ich referencje na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

Pomimo korzyści zapewnianych przez influencerów w zakresie społecznego dowodu słuszności, trzeba zwracać uwagę na to z kim, podejmuje się współpracę, ponieważ działalność nieodpowiedniej osoby może przynieść Ci odwrotne efekty. Influencerzy powinni być zgodni z wartościami Twojej marki i być entuzjastycznie nastawieni do Twojego produktu i marki. Powinni również być w stanie odwołać się do docelowych odbiorców, wykorzystując język korzyści i przedstawiając produkt na podstawie swojego doświadczenia.

Z kolei jeśli chodzi o ekspertów, to warto wykorzystać ich wiedzę do nagrania wywiadu czy napisania ciekawego artykułu. Może to być również zwykła, krótka rekomendacja ze zdjęciem i podpisem eksperta, który potwierdził jakość produktu.


11. Używaj społecznego dowodu słuszności w swoich reklamach

Społeczny dowód słuszności warto również wykorzystać w reklamie online, np. w kampaniach Google Ads. Wszystkie wymienione wyżej elementy możesz śmiało umieścić w treści reklamy. Najlepiej jednak sprawdzą się dane liczbowe oraz polecenia od influencerów i ekspertów w branży. Taki element zawierający społeczny dowód słuszności może skutecznie zadziałać na odbiorców reklamy i zachęcić ich do skorzystania z oferty. Zobacz przykład reklamy, która wykorzystuje społeczny dowód słuszności:

Reklama z zastosowaniem społecznego dowodu słuszności.


Społeczny dowód słuszności. Jak go wykorzystać w sprzedaży online i marketingu internetowym? Podsumowanie

Społeczny dowód słuszności to niezwykle skuteczna technika marketingowa, która może pomóc w zwiększeniu sprzedaży produktów online. Warto jednak pamiętać, że skuteczność tej metody zależy od odpowiedniego jej zastosowania. Nie warto przesadzać z ilością opinii i recenzji, które prezentujesz na stronie internetowej czy w social media, ponieważ może to spowodować efekt przeciwny do zamierzonego. Najważniejsze jest dostarczenie klientom rzetelnej informacji o produkcie i przedstawienie jej w przystępny sposób. Dzięki temu klienci będą mieli większe zaufanie do oferowanych przez Ciebie produktów i wykażą większą skłonność do dokonywania zakupów. 

Co to jest społeczny dowód słuszności?
Down arrow

Społeczny dowód słuszności to metoda wykorzystywana w marketingu, polegająca na prezentowaniu potencjalnym klientom pozytywnych opinii, rekomendacji i innych treści potwierdzających, że marka jest godna zaufania i oferuje wysokiej jakości produkty lub usługi.

Jakie są sposoby wykorzystania społecznego dowodu słuszności w sprzedaży online?
Down arrow

Istnieje wiele sposobów wykorzystania społecznego dowodu słuszności w sprzedaży online, takich jak dodawanie referencji na stronach sprzedaży i w mediach społecznościowych, udostępnianie wyników uzyskanych dla Twoich klientów, rekomendacje od influencerów i ekspertów lub wykorzystanie treści generowanych przez użytkowników.

Jakie są najważniejsze wskazówki dotyczące wykorzystywania społecznego dowodu słuszności w sprzedaży online?
Down arrow

Zastosowanie społecznego dowodu słuszności może być bardzo skuteczną strategią, natomiast trzeba do niej odpowiednio podejść. Oto kilka ważnych wskazówek:

 • Używaj autentycznych opinii i unikaj fałszywych recenzji.
 • Monitoruj i reaguj na opinie klientów, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.
 • Dostosuj wykorzystanie społecznego dowodu słuszności do branży i produktu lub usługi.
 • Nie przesadzaj z wykorzystaniem społecznego dowodu słuszności, aby uniknąć odwrócenia uwagi potencjalnych klientów.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Społeczny dowód słuszności. Jak go wykorzystać w sprzedaży online i marketingu internetowym?

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 137 głosów

UDOSTĘPNIJ