Optymalizacja PrestaShop pod kątem pozycjonowania
Pozycjonowanie sklepów internetowych na platformie PrestaShop wymaga zainstalowania dodatków. Pozwalają one na przeprowadzenie podstawowej optymalizacji SEO sklepu bez konieczności wprowadzania zmian bezpośrednio w kodzie strony. Jednak optymalizacja techniczna to nie wszystko. Przygotowaliśmy listę zmian optymalizacyjnych w sklepach PrestaShop, które mają wpływ na efektywność pozycjonowania.
1. Automatyczne powielanie opisu kategorii
To, co w zamyśle twórców miało zapewne oszczędzać nasz czas, powoduje duplikację treści na podstronach sklepu. Opis kategorii powielany jest:
-
na jej stronicowaniu – jeśli kategoria jest obszerna i składa się z kilku stron, opis kopiuje się na każdą stronę, ale zgodnie z zaleceniami powinien znajdować się tylko na pierwszej stronie kategorii
-
jako atrybut title="" na linkach do tej kategorii w menu bocznym
2. Niefunkcjonalne menu boczne
Zdarza się, że menu boczne zawęża się wraz z każdą kolejną podkategorią. Wchodząc coraz głębiej, widzimy w menu jedyne kolejne podkategorie. Nie wyświetlają się ani równorzędne, ani nadrzędne kategorie menu. To mało funkcjonalne i uniemożliwia swobodne poruszanie się po sklepie pomiędzy kategoriami. Z uwagi na potrzeby użytkowników, warto zmienić takie ustawienia menu.
3. Opcjonalne stronicowanie listy produktów
Wiele sklepów stosuje infinite scroll. Ta funkcja pozwala na stopniowe ładowanie się kolejnych produktów na stronie, bez konieczności przechodzenia na kolejne podstrony. Aby funkcja działała poprawnie, użytkownik musi obsługiwać javascript. Z myślą o pozostałych i na przykład o robocie Google warto wdrożyć również standardowe stronicowanie.
4. Atrybut follow na linkach wewnętrznych
Konieczne należy sprawdzić, czy linki wewnętrzne w sklepie internetowym na PrestaShop mają atrybut follow. Zdarza się, szczególnie w przypadku linków do stronicowania, że są to linki nofollow. Ma to duże znaczenie dla pozycjonowania całej witryny.
5. Indeksowanie stron
Szczególnie sklep internetowy posiada wiele podstron, których nie chcemy indeksować. Nie powinny być widoczne w wyszukiwarce np. koszyk, strona płatności itp. Indeksować nie powinniśmy również stron sortowania i filtrowania. Strony te tworzą duplikaty i są mało wartościowe dla robotów. Przy optymalizacji PrestaShop pod pozycjonowanie aby uniknąć indeksowania, zaleca się wdrożenie metatagu noindex.
6. Opisy produktów na jednym widoku
PrestaShop standardowo tworzy zakładki (np. http://demo.e-presta.pl/pl/obuwie-miejskie/6-nikon-d5100.html#idTab311 Opis, tagi, komentarze itd.) Ich treść jednak nie jest dobrze czytana przez roboty. Należy to zmienić tak, aby wszystkie elementy były widoczne dla użytkownika, bez ukrywania. Tak zrobił Amazon, po tym jak Google o tym poinformowało, dlatego teraz ich strony produktowe są takie podłużne.
7. Zdjęcia na kartach produktowych
Wszystkie zdjęcia produktów otrzymują automatycznie taką sama nazwę jak produkt. Powoduje to tworzenie duplikatów nazw zdjęć. Aby zachować unikalność tekstu alt, kolejne zdjęcia powinny w nazwie przyjmować dodatkowo numery.
8. Przyjazne url-e
PrestaShop wymaga włączenia przyjaznych url-i. W przeciwnym razie będą nieczytelne dla użytkownika. Zgodnie z zaleceniami url-e powinny odzwierciedlać zawartość strony, np. sklep.pl/warzywa-i-owoce.
Podsumowanie
Chociaż PrestaShop oferuje dodatki do strony, które znacznie ułatwiają pozycjonowanie i optymalizację strony, działania SEO nie mogą się ograniczać do podstawowych kroków optymalizacyjnych. Sklep powinien być zgodny z aktualnymi zaleceniami Google, być wzbogacony o unikalną treść i pozbawiony błędów, które obniżają jego pozycję w top 10. Powyższa lista pokazuje, jak wiele automatycznych funkcji PrestaShop może utrudniać osiągnięcie wysokich pozycji w Google.