Co to jest SXO i jak wdrożyć je w strategii pozycjonowania?

Co to jest SXO i jak wdrozyc je w strategii pozycjonowania

Marketing internetowy to branża, która podlega licznym i nieustannym zmianom. Strategia marketingowa, która nie uwzględnia najnowszych trendów, raczej nie przyniesie oczekiwanych efektów. Jednym z takich trendów jest Search Experience Optimization, w skrócie określane jako SXO. Co to jest SXO i jak wdrożyć je w strategii marketingu internetowego dla Twojej strony? Sprawdźmy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest SXO? Kulisy Search Experience Optimization

Search Experience Optimization to jedna z najbardziej efektywnych strategii w marketingu internetowym. Stanowi ona połączenie pozycjonowanie strony / pozycjonowania sklepu (SEO) z optymalizacją User Experience oraz optymalizacją konwersji. W efekcie strona nie tylko jest dobrze widoczna w wyszukiwarce Google, ale także przyciąga wartościowych użytkowników oraz generuje większą sprzedaż czy też zainteresowanie usługami. W praktyce SXO stanowi zespół działań, których celem jest poprawa doświadczeń użytkowników na stronie i w efekcie uzyskanie lepszej widoczności, większego ruchu i wzrostu sprzedaży. Dzięki SXO możesz sprostać najnowszym wymaganiom Google, ponieważ zapewniasz użytkownikom dokładnie takie informacje, jakich szukają i potrzebuję, a to poprawia wizerunek Twojej strony w oczach odbiorców i robotów wyszukiwarki.


SXO a SEO - wzajemne relacje

Czym różni się SEO od SXO? W praktyce SXO jest szerszym pojęciem, które zawiera w sobie pozycjonowanie stron internetowych oraz pozycjonowanie sklepów i uzupełnia je o optymalizację User Experience oraz optymalizację konwersji. W efekcie strona może uzyskiwać lepszą widoczność w wyszukiwarce, generować większy ruch i większą sprzedaż. Wszystko dlatego, że dobra optymalizacja doświadczeń użytkowników zwiększa ich zaangażowanie oraz czas aktywności na stronie i ułatwia drogę do konwersji.


Search Experience Optimization (SXO) - korzyści

Co zyskasz dzięki inwestycji w SXO w marketingu internetowym? Szereg korzyści, które obejmują:

  • wzrost sprzedaży i konwersji w ramach tego samego ruchu,
  • pozyskanie wartościowego ruchu od użytkowników, którzy są realnie zainteresowani Twoimi usługami,
  • rozwój strategii marketingu internetowego w oparciu o twarde dane analityczne o zachowaniach potrzebach użytkowników,
  • uproszczenie drogi użytkownika do konwersji,
  • stworzenie intuicyjnej i przyjaznej dla użytkownika strony internetowej,
  • wzrost skuteczności formularzy i CTA na stronie,
  • stworzenie treści dostosowanej do potrzeb grupy docelowej,
  • weryfikacja skuteczności poszczególnych kanałów marketingowych i wybór tych najbardziej efektywnych,
  • większy zwrot z inwestycji w marketing internetowy,
  • lepszy wygląd i design strony internetowej lub sklepu.

Chcesz zainwestować w SXO?


Kiedy zdecydować się na Search Experience Optimization?

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na działania z zakresu SXO? Obecnie Search Experience Optimization przeznaczone jest dla każdej firmy, która chce zwiększyć efektywność marketingu internetowego. Wszystko dlatego, że samo pozycjonowanie to zbyt mało, a dobra widoczność w organicznych wynikach Google nie musi przekładać się na wzrost konwersji i sprzedaży. Są jednak szczególne sytuacje, w których warto skorzystać z SXO. Obejmują one następujące przypadki:

  • nie masz zasobów, by samodzielnie wdrożyć SXO na stronie lub w sklepie,
  • masz duży ruch, który nie przekłada się na sprzedaż,
  • masz mały ruch na stronie,
  • nie jesteś w stanie samodzielnie zatrudnić specjalisty ds. SXO czy optymalizacji konwersji, ponieważ nie możesz zweryfikować jego kompetencji,
  • masz duży odsetek porzuconych koszyków w sklepie internetowym.


Jak zoptymalizować stronę zgodnie z SXO? Ważne obszary

Sprawdźmy, jak wdrożyć SXO w strategii marketingowej i o jakie obszary strony www warto zadbać, by skutecznie zwiększać ruch na stronie i sprzedaż.


SXO a dostępność i czytelność treści

Jak zoptymalizować stronę pod kątem SEO? Jednym z ważnych elementów jest zapewnienie czytelności i dostępności treści. Sprawdź zatem:

  • czy czcionka na stronie jest czytelna i czy ma odpowiednią wielkość, zapewniającą swobodę zapoznawania się z tekstem,
  • czy kontrast pomiędzy tłem a treścią jest dostateczny,
  • czy kolor czcionki zapewnia czytelność treści,
  • czy treść jest widoczna na ekranie niezależnie od rodzaju urządzenia,
  • czy treść jest odpowiednio zoptymalizowana - czy zawiera boldy, wypunktowania, nagłówki i akapity.


Dopasowanie treści do grupy docelowej w SXO

Nie tylko wygląd treści ma znaczenie w Search Experience Optimization (SXO). Zwróć także uwagę na to, do kogo piszesz i o czym. Zastanów się, kto stanowi Twoją grupę docelową, określ płeć, wiek, zainteresowania i potrzeby i twórz treści, które będą interesujące dla tej grupy osób. Przeprowadź badanie słów kluczowych i zobacz, czego szukają twoi odbiorcy. Skup się przede wszystkim na frazach poradnikowych i edukacyjnych i uwzględnij je w swoich treściach na blogu, poruszając konkretną tematykę. Jeśli prowadzisz drogerię internetową i widzisz, że użytkowniczki interesuje pielęgnacja cery wrażliwej, napisz na ten temat post na blogu. Możesz dodać w nim linki wewnętrzne do polecanych produktów i w ten sposób wyprzedaż sprzedaż oraz zapewnić użytkownikom doskonałe doświadczenia.


SXO a linkowanie wewnętrzne

Ważne w optymalizacji SXO są także linki wewnętrzne. By poprawić wrażenia użytkowników, upewnij się, że wszystkie linki działają prawidłowo i prowadzą do istniejących stron. W razie potrzeby przekieruj zawartość do nowych adresów URL.


Doświadczenia użytkownika w SXO

User Experience (doświadczenia użytkownika) to priorytet w optymalizacji SXO. Dlatego należy zadbać o strukturę strony, menu oraz drzewko kategorii w taki sposób, by użytkownik mógł łatwo znaleźć to, czego szuka. W tym celu można wdrożyć na stronie filtrowanie oraz wewnętrzną wyszukiwarkę z autouzupełnianiem. Przeanalizuj, w jakich miejscach witryny użytkownik rezygnuje z dalszego przeglądania strony, a także które strony przyczyniają się do konwersji.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie użytkownika z Twoją stroną


Optymalizacja mobilna w SXO

W Search Experience Optimization nie można pominąć optymalizacji mobilnej witryny. Strona internetowa, która dobrze funkcjonuje na urządzeniach mobilnych, zapewnia lepsze doświadczenia użytkowników. Mobilność może także wpływać na widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Jak dostosować stronę do urządzeń mobile w SXO?

  • Zadbaj o wdrożenie strony responsywnej, która dopasowuje swój wygląd i funkcjonalność do wielkości ekranu urządzenia.
  • Skorzystaj z raportu “Obsługa na urządzeniach mobilnych” w Google Search Console, w którym znajdziesz ewentualne błędy w wersji mobilnej strony. Wyeliminuj je.
  • Przeprowadź testowe zamówienie na urządzeniu mobilnym, by zidentyfikować ewentualne błędy, które mogą utrudniać realizację zakupów i korzystanie ze strony.


Szybkość strony w Search Experience Optimization

W zakres działań SXO wchodzi także optymalizacja szybkości strony. Dlaczego ma ona znacznie w Search Experience Optimization? Ponieważ długi czas ładowania może wpływać na użytkowników demotywująco i zniechęcać ich do przeglądania strony, a także powodować utratę potencjalnych klientów. Jak poprawić szybkość strony w Search Experience Optimization?

  • Wybierz wydajny serwer, który obsłuży duży ruch w tym samym czasie.
  • Wykorzystuj nowoczesne formaty zdjęć - JPG i JPEG.
  • Unikaj nadmiernej ilości wideo, animacji, obrazów i innych elementów interaktywnych, które mogą wydłużać czas ładowania.
  • Ogranicz liczbę wtyczek do tych, które naprawdę potrzebujesz. Nadmierna liczba rozszerzeń może negatywnie wpływać na prędkość ładowania.
  • Rozważ wykorzystanie sieci rozproszonych serwerów CDN.
  • Zoptymalizuj stronę pod kątem Core Web Vitals.
  • Ogranicz długość kodu JavaScript, CSS i HTML.


Badanie słów kluczowych w SXO

Podobnie jak w SEO, tak i w SXO badanie słów kluczowych odgrywa istotną rolę. Sprawdź, na jakie frazy Twoja strona wyświetla się w Google, a także jakie frazy wpisują w wyszukiwarkę Twoi docelowi odbiorcy. To pozwoli Ci dopasować strukturę strony i treści do grupy docelowej. Uwzględnij tematykę poruszaną przez użytkowników, zwłaszcza pytania popularne w wyszukiwarce i wykorzystaj słowa kluczowe przede wszystkim w treściach blogowych. Badanie słów kluczowych możesz przeprowadzić za pomocą Planera słów kluczowych lub dzięki płatnym narzędziom SEO, takim jak Senuto czy Surfer.


Analiza ścieżek konwersji w SXO (Search Experience Optimization)

Celem SXO jest nie tylko zagwarantowanie dobrych doświadczeń użytkowników, ale także zachęcenie użytkowników do konwersji. Dlatego w ramach działań Search Experience Optimization warto prowadzić analizę ścieżek konwersji i lejków sprzedażowych. Wszystko po to, by zidentyfikować i wyeliminować ewentualne problemy w zakresie realizacji zamówień. Oceń:

  • Kim są osoby, które trafiły na Twoją stronę i czego szukają?
  • Dlaczego użytkownicy trafiają na Twoją stronę?
  • Czy użytkownicy znajdują na Twojej stronie to, czego szukają?
  • Dlaczego użytkownicy opuszczają Twoją stronę i w jakich miejscach to robią?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci zwiększyć współczynnik konwersji. Oczywistym jest, że nie wszyscy użytkownicy zrealizują cel, ale jeśli ruch na Twojej stronie jest duży, a procent użytkowników decydujących się na skorzystanie z oferty niewielki, SXO z pewnością jest dla Ciebie.


SXO w strategii marketingowej. Podsumowanie

SXO to nie fanaberia, ale konieczność. We współczesnym świecie ważne jest nie tylko przyciągnięcie użytkowników na stronę, ale także zachęcenie ich do aktywności i konwersji. To można osiągnąć za pomocą SXO. W ten sposób ograniczysz liczbę porzuconych koszyków, zwiększysz zaangażowanie, poprawisz ruch i sprzedaż, co przełoży się na Twoje przychody.

Przeczytaj również:

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 



Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest SXO i jak wdrożyć je w strategii pozycjonowania?

Średnia ocen użytkowników2.96 na podstawie 86 głosów

UDOSTĘPNIJ