❄️Przerwa świąteczna❄️ Od 24 grudnia do 2 stycznia nasze biuro jest nieczynne. Wracamy po Nowym Roku. Wesołych Świąt!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E piotr bucki tlo1

Co to jest storytelling?

Oko w Oko z Gościem - cykl wywiadów Akademii Widoczni

Piotr Bucki w Akademii widoczni

Jak trafnie zapisać się w pamięci odbiorcy za pomocą słowa? Jednym z najskuteczniejszych i najstarszych sposobów jest storytelling. Specjalistą w tym temacie jest Piotr Bucki, który bada wpływ słowa na umysł ludzki oraz jak coraz nowsze narzędzia wykorzystują komunikację. O storytellingu opowie w trakcie Golden Marketing Conference. Natomiast wywiadzie dla Akademii Widoczni uchylił już rąbka tajemnicy.

 

 

Oko w Oko z Gościem

Co to jest storytelling?

corner

Zobacz wywiad z Piotrem Buckim

Co to jest storytelling?

Storytelling, czyli opowiadanie historii jest często mylone z zwyczajnym przedstawianiem zbioru wiadomości. Jednak prawdziwy storytelling to głęboko rozbudowany świat i kryjące się za nim idee. Piotr Bucki przedstawia elementy odpowiadające za logikę historii:

  • punkt wyjścia - wprowadzenie do historii,
  • bohaterowie - przedstawienie postaci oraz ich motywacji, wynikające z wewnętrznych potrzeb lub narzuconych przez świat zewnętrzny,
  • podróż - przedstawiane wydarzeń, zarówno wzlotów i upadków,
  • punkt kulminacyjny - element niespodziewany i zapierający dech w piersi,
  • zakończenie - rozwiązanie problemu i wyjaśnienia.

Dlaczego storytelling łatwiej zapada w pamięć? Piotr Bucki zwraca uwagę, że jeszcze kilkaset lat temu opowiadanie historii było jedynym sposobem na przekazywania wiadomości i naukę. Dlatego też nasz umysł ewoluował w kierunku łatwiejszego zapamiętywania wiadomości obudowanych w historię. Teraz storytelling to starannie przebadane narzędzie pod względem zachowań człowieka, w oparciu o nauki poznawcze, kognitywistyczne czy socjologiczne.

 

Czy storytelling może być zagrożeniem?

Storytelling zakłada budowanie i wpływanie na emocje u odbiorcy, które pomogą osiągnąć cel biznesowy. Pozostaje kwestia etyczności takiego działania. Przekazy przedsiębiorstw mają konkretny jasny cel biznesowy. Storytelling to narzędzie formowania interesującego i zapadającego w pamięć przekazu, jednocześnie zwiększając samą wartość marki. Etyczność zależy od tego, czy przedstawiona historia oparta jest na faktach, a także, czy marka oprócz celów biznesowych, kieruje się również celami intencjonalnymi powiązanym z wartościami.

Piotr Bucki radzi wykształcić w sobie nawyk weryfikacji prawdziwości historii oraz wartości, jakimi kieruje się marka. Coraz częściej to właśnie użytkownicy zauważają budowane przez marki kłamstwa. Upublicznienie dezinformacji wiąże się z utratą wiarygodności i wartości marki

 

Jakie istnieją typy storytellingu?

Kategoryzacja storytelling pod względem prawdziwości materiałów, Piotr Bucki wyodrębnia 4 typy:

  • Prawdziwa historia niosąca prawdę - wykorzystywana jest historia prawdziwych ludzi w celu przekazania wiarygodnych idei.
  • Nieprawdziwa historia niosąca prawdę - mimo że przedstawiana historia nigdy się nie zdarzyła, to zawiera prawdę o zachowaniach ludzkich.
  • Prawdziwa historia niosąca nieprawdę - wliczają się w to historie jednostkowe tzw. wyjątki od reguły, które nie są zgodne ze statystycznymi informacjami o danej prawdzie życiowej.
  • Nieprawdziwa historia niosąca nieprawdę - jedynym ich celem jest sianie zamętu wśród opinii publicznej, zazwyczaj są groźne i mogą doprowadzić do zachwiania gospodarką.

Podczas budowania komunikacji marketingowej należy się wystrzegać wszelkich fake newsów. Warto skorzystać z szerokiego zapasu prawdziwych historii ludzi, które jak zauważa Piotr Bucki budują autentyczność.

 

Z wywiadu z Piotrem dowiesz się również:

  • Jak budować wiarygodny storytelling?
  • Jak odbierać storytelling?
  • Przykłady kłamstw w storytellingu
  • Jak influencerzy tworzą storytelling?
  • W czym tkwi sukces storytellingu?
Nasz gość

Piotr Bucki

Od 19 lat uczy ludzi projektować komunikację w różnych wymiarach. Autor książek, „Porozmawiajmy o komunikacji”, „Złap równowagę” i „Viral”, „Prezentacje. Po prostu!” oraz anglojęzycznej „Life's a pitch and then you die”. Jego wystąpienie na TEDx SGH obejrzano w sieci ponad 190 tysięcy razy. Od ponad 9 lat związany z WSB, gdzie projektuje kierunki i wykłada, głównie w obszarze brandingu, marketingu i komunikacji.

piotr bucki1

Chcesz wiedzieć więcej?

Skorzystaj z bazy wiedzy na stronie Piotra - bucki.pro

 

 

Oceń ten artykuł:
Piotr Bucki gościem Akademii Widoczni

Średnia ocen użytkowników2.95 na podstawie 139 głosów