Dlaczego moje kampanie Google Ads nie konwertują? 12 przyczyn i rozwiązań!

Dlaczego moje kampanie Google Ads nie konwertuja 12 przyczyn i rozwiazan
Spis treści

• 12 przyczyn, dla których Twoje kampanie Google Ads nie konwertują

• Używasz nieodpowiednich słów kluczowych

• Nie używasz wykluczających słów kluczowych

• Tekst reklamy wymaga dopracowania

• Nie odnosisz się do intencji wyszukiwania Twoich odbiorców

• Nie korzystasz z targetowania reklam

• Nie używasz rozszerzeń reklam

• 7. Twoja strona docelowa jest nieodpowiednio przygotowana

• Twoja strona docelowa nie pasuje do reklamy

• Śledzenie konwersji nie działa

• 10. Twój wynik jakości jest niski

• Twój budżet jest zbyt niski

• Twoje oczekiwania są zbyt wysokie

• Podsumowanie

Google Ads to niezwykle skuteczne narzędzie, które pozwala na dotarcie do potencjalnych klientów w prosty i efektywny sposób. Jednakże nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego Twoje kampanie Google Ads nie przynoszą oczekiwanych wyników? W tym artykule przedstawimy 12 najczęstszych przyczyn, dla których Twoje kampanie mogą nie konwertować, oraz proste i skuteczne rozwiązania, które pomogą Ci osiągnąć sukces w reklamowaniu w Google Ads

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


12 przyczyn, dla których Twoje kampanie Google Ads nie konwertują

Zapewnienie skutecznych kampanii Google Ads może być wyzwaniem dla wielu marketerów, a brak konwersji może być nie tylko frustrujący, ale także kosztowny. Dlatego przedstawimy Ci potencjalne przyczyny, dla których Twoje kampanie Google Ads mogą nie przynosić oczekiwanych wyników. Znajomość tych czynników pomoże Ci zoptymalizować swoje kampanie i zwiększyć szanse na pozyskiwanie większej liczby konwersji. 


1. Używasz nieodpowiednich słów kluczowych

Nieodpowiedni dobór słów kluczowych to jeden z najczęstszych i najpoważniejszych błędów popełnianych w tworzeniu kampanii Google Ads. Używanie w reklamie nieprawidłowo dobranych słów kluczowych może prowadzić do niskiej jakości ruchu na stronie internetowej, co skutkuje mniejszą liczbą konwersji. Jest to często wynik braku zrozumienia intencji wyszukiwania użytkowników, którzy wpisują określone słowa kluczowe. Gdy słowa te nie są dostatecznie trafne dla treści reklamowej, kampania może okazać się nieskuteczna.

Równie częstą pomyłką jest korzystanie z popularnych, ogólnych słów kluczowych, co może skutkować wysoką konkurencją w aukcjach reklamowych i prowadzić do zwiększenia kosztów kampanii. Dlatego ważne jest, aby dokładnie definiować odpowiednie słowa kluczowe dla danej kampanii Google Ads, biorąc pod uwagę cel i treść reklamy oraz intencję użytkownika. Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić analizę słów kluczowych.

Aby uniknąć problemów związanych z wyborem nieodpowiednich słów kluczowych, weź pod uwagę kilka kluczowych czynników:

 • Dokładnie przeanalizuj treść reklamy oraz grupę docelową. Dobór słów kluczowych powinien być zgodny z treścią reklamy oraz adekwatny do oczekiwań użytkowników, którzy szukają określonych informacji w sieci.
 • Wykorzystaj narzędzia do analizy słów kluczowych, takie jak Google Keyword Planner, Ahrefs czy SEMrush, aby poznać popularność słów kluczowych i wybrać te, które mają niską konkurencyjność, ale jednocześnie są wystarczająco popularne, aby przyciągnąć ruch na stronę.
 • Wybieraj frazy typu long tail, które są bardziej rozbudowane i lepiej dopasowane do wyszukiwań użytkowników.
 • Pamiętaj o wyborze odpowiedniego typu dopasowania słów kluczowych. Możesz wybrać m.in. dopasowanie ścisłe, dopasowanie do frazy czy też dopasowanie do wyrażenia.
 • Testuj różne kombinacje słów kluczowych i monitoruj ich skuteczność. W ten sposób możesz określić, które słowa kluczowe przynoszą najlepsze wyniki i zoptymalizować kampanię na podstawie tych informacji.

Analiza słów kluczowych w narzędziu Google Keyword Planner.


2. Nie używasz wykluczających słów kluczowych

Nieużywanie wykluczających słów kluczowych jest częstym błędem w kampaniach Google Ads, który może negatywnie wpłynąć na wyniki konwersji. Wykluczające słowa kluczowe to frazy, które możesz dodać do swojej kampanii, aby Twoje reklamy nie wyświetlały się na wyszukiwania niezwiązane z Twoim produktem lub usługą. Dzięki temu unikniesz przepalania budżetu reklamowego i marnowania go na kliknięcia użytkowników, którzy nie są zainteresowani Twoja marką. Przykładem mogą być słowa takie jak „bezpłatny” lub „darmowy”, podczas gdy oferujesz płatne usługi lub nazwy regionów i miast, w przypadku gdy reklamujesz się tylko w określonej lokalizacji i nie chcesz, aby Twoje reklamy wyświetlały się na wyszukiwania związane z innym regionem.

Aby uniknąć popełnienia tego błędu, warto regularnie monitorować raport wyszukiwanych fraz kluczowych, który pokazuje, jakie hasła wpisywane przez użytkowników w Google spowodowały wyświetlenie Twojej reklamy. Korzystając z raportu, możesz zidentyfikować niepożądane i bezwartościowe dla Twojej kampanii frazy kluczowe, a następnie dodać je do listy wykluczających słów, aby Twoja reklama Google Ads nie pojawiała się w wynikach wyszukiwania dla tych konkretnych fraz. W ten sposób efektywniej wykorzystasz swój budżet reklamowy.

Zobacz, jak dodać wykluczające słowa kluczowe do swojej kampanii Google Ads:

Instrukcja dodawania wykluczających słów kluczowych.


3. Tekst reklamy wymaga dopracowania

Tekst reklamowy to kluczowy element kampanii Google Ads, który może zadecydować o powodzeniu lub porażce reklamy. Tworzenie nieskutecznych i niejasnych tekstów reklamowych to błąd, który może prowadzić do małej liczby konwersji i marnowania budżetu reklamowego. Takie teksty charakteryzują się często brakiem klarownej oferty, przekonujących argumentów oraz wyrazistego wyróżnienia się na tle konkurencji.

Wartościowa reklama tekstowa powinna przede wszystkim:

 • zawierać CTA, które skłoni potencjalnych klientów do kliknięcia reklamy i wykonania pożądanej akcji,
 • być przede wszystkim krótki, zwięzły i atrakcyjny wizualnie,
 • zawierać mocne i przekonujące słowa kluczowe, które najlepiej oddają korzyści wynikające z oferowanego produktu lub usługi,
 • wyróżniać się na tle konkurencji — możesz to osiągnąć poprzez wykorzystanie unikalnej oferty, przyciągającego uwagę tytułu lub odwołania do konkretnych cech produktu, które zainteresują potencjalnych klientów. 

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


4. Nie odnosisz się do intencji wyszukiwania Twoich odbiorców

Ignorowanie intencji wyszukiwania grupy docelowej jest jednym z częstych błędów popełnianych podczas tworzenia kampanii Google Ads. Skutkuje to niską skutecznością reklam, a w konsekwencji niską konwersją. Dlaczego? Ponieważ intencje wyszukiwania użytkowników są kluczowe dla wyboru odpowiedniego przekazu reklamowego, który odpowie na ich potrzeby i oczekiwania.

Aby skutecznie dopasować przekaz reklamowy do intencji wyszukiwania użytkowników, warto skupić się na badaniu ich zamiarów i celów związanych z danym zapytaniem. Narzędzia, takie jak Google Trends, Answer the Public czy Ahrefs, pozwalają na zrozumienie, jakie słowa kluczowe wprowadzają użytkownicy, co ich interesuje oraz jakie potrzeby mają w danym momencie. Dzięki takiej wiedzy możesz dokładnie dobrać słowa kluczowe oraz tworzyć tytuły i treści reklam, które odpowiadają na zainteresowania Twoich odbiorców. Warto również regularnie monitorować wyniki kampanii, co pozwala na lepsze zrozumienie intencji grupy docelowej i zidentyfikowanie najbardziej efektywnych słów kluczowych.

 Przykładowe analiza fraz kluczowych w narzędziu Answer the Public.


5. Nie korzystasz z targetowania reklam

Targetowanie to kluczowy element reklamy w Google Ads, który pozwala na precyzyjne dotarcie do odpowiedniej grupy odbiorców. Dzięki niemu można osiągnąć większą skuteczność kampanii, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze, ponieważ wyświetlasz reklamy tylko tym użytkownikom, którzy są faktycznie zainteresowani danym produktem lub usługą. Nie korzystając z targetowania reklam, odbierasz sobie szansę na dużą liczbę konwersji i wysoką efektywność kampanii Google Ads.

Targetowanie polega na precyzyjnym określeniu grupy docelowej, czyli osób, do których chcesz kierować swoją reklamę. Można to zrobić na wiele sposobów, np. na podstawie wieku, płci, lokalizacji, zainteresowań czy zachowań zakupowych. Im dokładniej określisz swoich odbiorców, tym większa szansa, że dotrzesz do potencjalnych klientów i zwiększysz liczbę konwersji.


6. Nie używasz rozszerzeń reklam

Rozszerzenia reklam w Google Ads są bardzo często pomijane przez reklamodawców, co jest dużym błędem. Dlaczego? Przede wszystkim brak rozszerzeń reklam zabiera Ci wiele korzyści, takich jak wzbogacenie reklamy o dodatkowe informacje, np. adres, numer telefonu, czy też odnośnik do konkretnego produktu lub strony internetowej. To z kolei zwiększa wiarygodność reklamy i zainteresowanie odbiorców, co przekłada się na wzrost liczby kliknięć oraz konwersji.

Jak więc wykorzystać rozszerzenia reklam w Google Ads?
Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego rodzaju rozszerzenia. Wśród najpopularniejszych znajdują się m.in.:

 • rozszerzenia lokalizacji (umożliwiają dodanie dokładnego adresu Twojego punktu stacjonarnego),
 • rozszerzenia połączeń (dają użytkownikom możliwość natychmiastowego połączenia z Twoją firmą),
 • rozszerzenia cen (umożliwiają dodanie informacji o cenach produktów),
 • rozszerzenia linków do podstron (dają możliwość dodania do reklamy linków, które bezpośrednio prowadzą do wybranej przez Ciebie podstrony).

Ważne jest, aby dostosować rodzaj rozszerzenia do celu kampanii oraz specyfiki produktów czy usług oferowanych przez Twoją firmę. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie rozszerzeń o odpowiednie treści. Zrób to dokładnie, a tam, gdzie to możliwe wykorzystaj słowa kluczowe, które zwiększą trafność reklamy. Dobrze zaprojektowane rozszerzenia powinny przyciągać uwagę odbiorców i zachęcać do kliknięcia. Dowiedz się więcej o rozszerzeniach Google Ads.

Reklama Google Ads z rozszerzeniami.


7. Twoja strona docelowa jest nieodpowiednio przygotowana

Strona docelowa, czyli ta, na którą użytkownik trafia po kliknięciu reklamy, jest kluczowym elementem każdej kampanii reklamowej w Google Ads. Nieprawidłowo zaprojektowana strona może charakteryzować się brakiem spójności z reklamą, trudnościami w nawigacji po witrynie, brakiem jednoznacznej informacji o ofercie lub zbyt długim ładowaniem, co bardzo często zniechęca użytkowników do dokonania konwersji.

Aby strona docelowa przyniosła dobre wyniki i konwersje, powinna być:

 • dobrze zaprojektowana i zoptymalizowana pod kątem użytkowników oraz wyszukiwarek,
 • spójna oraz zawierać treść, która jednoznacznie przedstawia ofertę i zachęca do działania,
 • łatwa w nawigacji, z czytelną i przyciągającą uwagę szatą graficzną,
 • responsywna, czyli dostosowana pod kątem urządzeń mobilnych,
 • uzupełniona o słowa kluczowe, które są bardzo ważne pod kątem pozycjonowania stron internetowych,
 • zoptymalizowana pod względem szybkości — czas ładowania strony nie powinien przekraczać jednej sekundy,
 • przejrzysta — używaj nagłówków, wypunktowań, boldów itp.

Dowiedz się więcej o projektowaniu strony docelowej:


8. Twoja strona docelowa nie pasuje do reklamy

Jednym z kluczowych czynników skutecznej kampanii reklamowej w Google Ads jest właściwe dopasowanie strony docelowej (landing page) do treści reklamy. Zainteresowany użytkownik oczekuje, że po przejściu na stronę docelową zobaczy informacje zgodne z przekazem reklamy. Jeśli jednak nie znajdzie tam oczekiwanej treści, która zachęciła go do kliknięcia, prawdopodobnie zrezygnuje i opuści stronę. Dlatego ważne jest, aby landing page był spójny z reklamą i łatwy w nawigacji, tak aby potencjalnych klient mógł szybko odszukać ważne dla niego szczegóły i sprawnie wykonać konwersję, np. w postaci dokonania zakupu czy wysłania zapytania. 

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


9. Śledzenie konwersji nie działa

Śledzenie konwersji jest kluczowym elementem w kampaniach reklamowych, który pozwala na monitorowanie wyników Twoich działań marketingowych. Jednakże częstym problemem może być to, że narzędzie śledzące konwersje działa nieprawidłowo, co oznacza, że nie pokazuje rzeczywistych danych. Takie niedokładności mogą wynikać z wielu czynników, takich jak problem z integracją między stroną internetową a narzędziem śledzącym, problemy techniczne na stronie, blokowanie plików cookie przez użytkowników lub nieprawidłowa konfiguracja. Aby znaleźć błąd, przeanalizuj wymienione czynniki oraz sprawdź, czy śledzenie konwersji zostało odpowiednio skonfigurowane. Proces ten powinien przechodzić następująco:

 • Pierwszym krokiem jest włączenie śledzenia konwersji w panelu Google Ads, który pozwala na monitorowanie działań użytkowników na stronie internetowej. W tym celu należy przejść do zakładki „Konwersje” w panelu Google Ads i utworzyć nowe źródło konwersji. Można wybrać spośród kilku typów konwersji, w tym na przykład śledzenie zakupów lub wypełnienie formularza kontaktowego.
 • Krok drugi polega na zainstalowaniu kodu śledzenia na stronie internetowej, który umożliwi Google Ads śledzenie akcji użytkowników na stronie. Istnieją dwa sposoby na zainstalowanie kodu — ręczne skopiowanie i wklejenie kodu lub użycie narzędzia do instalacji automatycznej.
 • Ostatnim krokiem jest przetestowanie śledzenia konwersji, aby upewnić się, że działa ono poprawnie. Można to zrobić, wykonując testowe kliknięcie reklamy i sprawdzenie, czy akcja użytkownika zostanie odnotowana jako konwersja w panelu Google Ads.


10. Twój wynik jakości jest niski

Jeden z kluczowych czynników, który decyduje o sukcesie kampanii reklamowej w Google Ads, to jej wynik jakości. Niski wynik jakości może prowadzić do mniejszej liczby konwersji, co z kolei oznacza mniej potencjalnych klientów dla Twojego biznesu. Dlatego bardzo ważne jest, aby skupić się na osiągnięciu dobrego wyniku jakości reklam w Google, ponieważ to jedna z najczęstszych przyczyn niskiej skuteczności kampanii reklamowej.

Wynik jakości reklam w Google Ads dotyczy również jakości strony docelowej oraz trafności słów kluczowych. Im wyższy wynik, tym lepsza pozycja Twojej reklamy w wyszukiwarce oraz niższe koszty kliknięć. Dlatego warto zadbać o jakość reklam i dostosować je do potrzeb użytkowników, dzięki temu nie tylko masz większe szanse na sukces, ale także możesz sporo zaoszczędzić. Dowiedz się, jak poprawić swój wynik jakości.

Aby zwiększyć swój wynik jakości, warto przede wszystkim skupić się na czynnikach, które Google bierze pod uwagę podczas oceny Twojej reklamy. Są to:

 • prawdopodobny współczynnik CTR (współczynnik klikalności),
 • trafność reklamy (w jakim stopniu treść Twojej reklamy odpowiada wyszukiwaniom użytkowników i ich intencjom),
 • wartość strony docelowej (oceniania jest jakość strony, jej trafność i użyteczność dla odbiorców),
  historyczne wyniki jakości reklam na koncie Google Ads.


11. Twój budżet jest zbyt niski

Kolejnym z błędów, jakie popełniają przedsiębiorcy przy prowadzeniu kampanii Google Ads, jest założenie zbyt małego budżetu na reklamy. Niestety, taka strategia często prowadzi do niskiej liczby konwersji, a nawet całkowitego braku ich pojawienia się. Mimo że aukcja Google Ads polega na uzyskiwaniu kliknięć przy jak najniższych kosztach, jest to nadal wysoce konkurencyjny kanał i trzeba ustalać odpowiednio wysokie stawki, aby za nim nadążyć. Jeśli Twoje stawki są zbyt niskie, Google może mieć trudności ze znalezieniem aukcji, które mógłbyś wygrać. Natomiast jeśli Twoje stawki są wystarczająco wysokie, ale budżet jest zbyt niski, Google przestanie wyświetlać Twoją reklamę po wyczerpaniu budżetu lub obniży Twoje stawki, aby budżet wystarczył Ci na dłużej, co negatywnie wpłynie na jej skuteczność.

Niezależnie od tego, jak dobre są twoje słowa kluczowe i jak dobrze opracowana jest twoja kampania reklamowa, zbyt mały budżet może uniemożliwić dotarcie do potencjalnych klientów i zmusić Cię do konkurowania z dużymi i dobrze finansowanymi kampaniami reklamowymi. Dlatego, jeśli chcesz uzyskać zadowalającą liczbę konwersji, musisz zainwestować odpowiednią kwotę w swoją kampanię Google Ads.


12. Twoje oczekiwania są zbyt wysokie

Twoje kampanie reklamowe w Google Ads nie przynoszą pożądanej liczby konwersji? Jeśli tak, to dokładnie przeanalizuj swoje oczekiwania, ponieważ mogą być one zbyt wysokie. Ostatnie badania pokazują, że średni wskaźnik konwersji w 23 różnych branżach wynosi 7,26% (https://www.wordstream.com/blog/ws/2022/11/10/search-advertising-benchmarks). Natomiast nie powinno się stosować tej wartości jako standardu do porównywania wskaźników konwersji. Powinieneś raczej porównać swoją średnią wskaźnika konwersji z konkretną branżą. Przykładowo średni wskaźnik konwersji dla branży nieruchomości wynosi 3,07%, podczas gdy dla branży dentystycznej jest to już 13,65% (https://www.wordstream.com/online-advertising-benchmarks). Powodem tego jest to, że niektóre działania powodujące konwersję są łatwiejsze do wykonania przez klientów (np. wykonanie telefonu lub umówienie się na spotkanie) niż inne (np. dokonanie zakupu lub skorzystanie z bezpłatnego okresu próbnego). Nawet w Twoim koncie pewne kampanie mogą generować większą liczbę konwersji niż inne. Dlatego bardzo ważne jest, aby dostosować swoje oczekiwania do rzeczywistych wyników w branży, ponieważ wtedy może okazać się, że Twoje wyniki wcale nie są tak niskie.


Dlaczego moje kampanie Google Ads nie konwertują? X przyczyn i rozwiązań! Podsumowanie

Kampanie Google Ads mogą być nieskuteczne z wielu powodów — często jest to związane z nieprawidłowym targetowaniem reklam, nieodpowiednim doborem słów kluczowych, źle skonstruowanym tekstem reklamowym lub problemami z funkcjonowaniem systemu śledzenia konwersji. Jednakże istnieją proste i skuteczne rozwiązania dla tych problemów, takie jak używanie wykluczających słów kluczowych czy rozszerzeń reklam, dopracowywanie tekstu reklamowego lub ulepszanie strony docelowej. Przede wszystkim, należy pamiętać, że osiągnięcie sukcesu w reklamowaniu w Google Ads wymaga czasu i wysiłku, a oczekiwania muszą być realistyczne. Dzięki właściwej analizie i dostosowaniu kampanii można skutecznie zwiększyć konwersję i osiągnąć sukces w reklamowaniu w Google Ads. 

Co to jest Google Ads?
Down arrow

Google Ads to platforma reklamowa Google, która umożliwia przedsiębiorcom i marketerom promowanie swoich produktów i usług w wynikach wyszukiwania Google oraz na stronach internetowych i aplikacjach w sieci reklamowej Google.

Jak poprawić skuteczność kampanii Google Ads?
Down arrow

Aby poprawić skuteczność kampanii Google Ads, warto wziąć pod uwagę następujące rozwiązania:

 • Dokładne określenie grupy docelowej.
 • Wybór odpowiednich słów kluczowych.
 • Poprawa jakości reklam.
 • Dostosowanie oferty do potrzeb grupy docelowej.
 • Dopasowanie strony docelowej do reklamy.
 • Zwiększenie wyniku jakości reklamy.
 • Śledzenie konwersji.
Jakie narzędzia mogę wykorzystać do poprawy skuteczności kampanii Google Ads?
Down arrow

Istnieje wiele narzędzi, które można wykorzystać do zwiększenia skuteczności kampanii Google Ads, w tym Google Keyword Planner, Google Analytics, Senuto, SEMrush, Ahrefs i wiele innych.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Dlaczego moje kampanie Google Ads nie konwertują? 12 przyczyn i rozwiązań!

Średnia ocen użytkowników4.99 na podstawie 142 głosów

UDOSTĘPNIJ