11 wskazówek marketingowych dla księgowych

11 wskazowek marketingowych dla ksiegowych
Spis treści

• Odkryj swoją niszę i określ grupę docelową

• Zbuduj markę osobistą jako księgowy

• Opracuj skuteczny content marketing

• Zadbaj o edukację klienta

• Wykorzystaj potencjał mediów społecznościowych

• Uruchom platformy reklamowe do promocji biura księgowego

• Doceń e-mail marketing w promocji usług księgowych

• Oferuj darmowe rozwiązania rachunkowe

• Zbieraj opinie klientów i rekomendacje

• Stosuj outreach marketing w księgowości i twórz sieć kontaktów

• Analizuj dane i mierz wyniki działań marketingowych

• Podsumowanie

Choć czasem wydaje się, że świat liczb i równań nie potrzebuje reklamy, to właśnie skuteczny marketing biura księgowego może być drogą do sukcesu w branży. Dla księgowych promocja swoich usług to nie tylko kwestia zdobycia nowych klientów, ale również budowania zaufania i pozycji jako ekspertów. W świecie coraz większej konkurencji warto wiedzieć, jak się wyróżnić i pokazać, dlaczego to właśnie Twoje biuro księgowe jest właściwym wyborem. Marketing w księgowości otwiera drzwi do lepszego zrozumienia klientów, identyfikowania ich potrzeb i oferowania im rozwiązań na miarę ich oczekiwań.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • w jaki sposób budować zaufanie i autorytet poprzez tworzenie marki osobistej jako księgowy,
 • jak wykorzystać media społecznościowe w marketingu dla biura księgowego, aby dotrzeć do nowych klientów,
 • dlaczego zbieranie opinii klientów może być kluczowym elementem budowy reputacji w branży księgowości.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


1. Odkryj swoją niszę i określ grupę docelową

Potencjalni klienci nie szukają księgowego, który jest "w porządku". Szukają takiego, któremu mogą zaufać — najlepszego w swojej dziedzinie (lub przynajmniej w dostępnym przedziale cenowym). Jeśli pokażesz siebie jako autorytet w ramach swojej specjalizacji, przyciągniesz klientów gotowych na współpracę właśnie z Tobą. Jak możesz to zrobić?

 • Określ grupę docelową — skuteczny marketing biura księgowego zacznij od uważnej analizy klientów, z którymi dotychczas współpracowałeś lub chcesz współpracować. Badanie ich charakterystyki, potrzeb i oczekiwań pozwoli zawęzić obszar, na którym powinieneś skupić się podczas identyfikowania niszy.
 • Badaj konkurencję — analiza tego, jak działają inni księgowi na rynku, pozwoli stwierdzić, w czym możesz się wyróżnić lub zaoferować coś unikalnego.
 • Znajdź unikalne umiejętności i doświadczenie — przyjrzyj się swoim umiejętnościom, doświadczeniu zawodowemu i wiedzy, by odkryć, w których obszarach możesz świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Może to być specjalizacja w obszarze podatków, doradztwo finansowe dla określonych branż czy też doskonała obsługa klienta w konkretnym segmencie rynku.
 • Zdefiniuj niszę — na podstawie tych informacji wybierz konkretny obszar, który będzie Twoją niszą. To moment, w którym definiujesz swoją pozycję na rynku: czy to będzie obszar specjalizacji, grupa docelowa klientów czy unikalne podejście do rozwiązywania problemów w księgowości.

Odkrycie niszy w branży księgowej pozwala na skupienie się na dziedzinie, która jest Ci bliska i w której czujesz się pewnie. Jednocześnie pozwala odróżnić się od innych księgowych i skuteczniej docierać do klientów, którzy potrzebują Twoich usług.
Przeczytaj też artykuł Persona - prototyp Twojego Klienta. Dowiedz się, kim jest!

Korzyści na start

Odbierz 1200 zł na kampanię Google Ads

To Twoja pierwsza kampania Google Ads? Odbierz 1200 zł na wydatki w kampanii Google Ads.

Ciesz się korzyściami już od pierwszego dnia współpracy. Więcej szczegółów uzyskasz u naszych doradców.

Odbierz 1200 zł na kampanię Google Ads
Odbierz 1200 zł na kampanię Google Ads
Kampania na Twoim koncie
Kampania na Twoim koncie
Skorzystaj z bezpłatnego audytu konta
Skorzystaj z bezpłatnego audytu konta


2. Zbuduj markę osobistą jako księgowy

Gdy fundamentami Twojej działalności są wiedza i zaufanie, centralnym punktem marki staje się wizerunek Ciebie jako osoby. Nie znaczy to, że klienci wybierają człowieka, którym jesteś, ale kierują się raczej wrażeniem i wartościami, jakie są z Tobą kojarzone. Stworzenie marki osobistej to świetna strategia marketingowa dla księgowych. Jakie korzyści daje marka osobista?

 • Zaufanie i wiarygodność — silna marka osobista budzi zaufanie klientów. Kiedy jesteś postrzegany jako specjalista w dziedzinie, odbiorcy chętniej powierzą Ci swoje rozliczenia.
 • Budowanie autorytetu — marka osobista pomaga Ci wyróżnić się jako ekspert w księgowości, dzięki czemu przyciągniesz klientów zainteresowanych Twoimi konkretnymi umiejętnościami.
 • Trwałe relacje — silna marka osobista może pomóc w budowaniu relacji z klientami, co prowadzi do długoterminowych relacji biznesowych.
  Więcej możliwości biznesowych — marka osobista może otworzyć drzwi do nowych możliwości biznesowych, takich jak współpraca z innymi firmami, wygłaszanie wykładów czy publikowanie artykułów.
 • Wzrost liczby klientów — klienci poszukują ekspertów, a silna marka osobista sprawia, że stajesz się pierwszym wyborem w swojej dziedzinie.


3. Opracuj skuteczny content marketing dla księgowych

Masz świadomość, że posiadasz ogromną wiedzę w swojej dziedzinie — jak sprawić, by inni też o tym wiedzieli? Dobrym sposobem promocji dla księgowych jest content marketing, czyli publikowanie wartościowych treści z zakresu swojej branży. Niektórzy obawiają się, że dzielenie się wiedzą ujawni tajniki ich pracy lub umożliwi potencjalnym klientom samodzielne rozwiązanie problemów. Jednak publikowanie treści na temat księgowości pozwoli przekonać odbiorców o Twoim profesjonalizmie i zwiększy ich świadomość, jak złożoną kwestią jest rachunkowość.

Jak tworzyć content marketing dla księgowych? Świetnym pomysłem będzie stworzenie bloga, na którym w jasny i przystępny sposób możesz rozwiewać wątpliwości czytelników na temat rozliczeń. Dobrze sprawdzą się treści evergreen, które pozostają aktualne mimo upływu czasu, np. “najczęstsze błędy przy zakładaniu działalności gospodarczej” lub “wszystko, co musisz wiedzieć o podatku VAT”. Oczywiście należy aktualizować je w razie zmian przepisów, ale przeważnie popularność takich pigułek wiedzy nie spada.

Content marketing dla księgowych może przybierać formę wpisów na blogu, wideo, e-booków czy podcastów. Buduj swój autorytet i szukaj okazji do współpracy z innymi firmami, by zwiększyć zasięg. Content marketing podniesie Twoją rozpoznawalność, a dzięki temu możesz skuteczniej przekształcić swoich czytelników w klientów.

Poradniki to przykład treści, do których czytelnicy chętnie wracają mimo upływu czasu.


4. Zadbaj o edukację klienta

Relacje z odbiorcami polegają nie tylko przekazywaniu informacji, ale też na przekonaniu ich o wartości, jaką możesz im dostarczyć. Dzięki edukacji klientów zwiększysz ich świadomość na temat księgowości, a tym samym uświadomisz, jak istotna jest Twoja praca. Dając wiedzę, jak rozwiązywać problemy z rozliczeniami, zwiększasz też zaufanie do siebie i budujesz swój autorytet wśród potencjalnych klientów.

Treści edukacyjne nie tylko informują, lecz także angażują i inspirują. Wykorzystuj media społecznościowe i stronę internetową, testuj interaktywne treści, które zwiększą zaangażowanie Twoich odbiorców. Odpowiadaj na komentarze i zaangażuj się, budując zaufanie. Kluczem jest nie tylko dotarcie, lecz również przekonanie o wartości Twoich usług. To ścieżka prowadząca od świadomości do lojalności klienta, a każde efektywne działanie marketingowe to krok w stronę tego celu.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


5. Wykorzystaj potencjał mediów społecznościowych

Media społecznościowe są jednym z najpotężniejszych narzędzi, jakimi dysponuje marketing w księgowości, dzięki którym zwiększysz widoczność i podniesiesz świadomość swojej marki. Choć wielu przedsiębiorców posiada konta na platformach takich jak Twitter czy LinkedIn, często nie wiedzą, jak promować swoją firmę w mediach społecznościowych. Pokazanie swojego biznesu w środowisku, w którym ludzie dynamicznie dzielą się treściami, reagują i dyskutują o nich, zdecydowanie poprawia jej widoczność i może zwiększyć ruch na Twojej stronie internetowej.

Jeśli nie wiesz, o czym pisać, by naprawdę zainteresować swoich odbiorców, po prostu sprawdź, o co pytają najczęściej. Świetną inspiracją są codzienne rozterki klientów, pytania zostawiane w komentarzach, zmiany w przepisach, które i tak są na Twoim radarze. Kiedy już zgromadzisz te informacje, opisz je w przystępny sposób, dodaj grafikę i podziel się tym ze światem. Możesz też skorzystać z darmowych narzędzi, np. Answer the Public, by sprawdzić, co ludzie wpisują w wyszukiwarkę.

Media społecznościowe to przede wszystkim dialog. Dla najlepszych rezultatów publikuj treści, które Twoi obserwujący są skłonni udostępniać lub komentować, co potencjalnie zwiększa zasięg Twojej marki poprzez ich kontakty. Dbaj też o to, by regularnie odpowiadać na komentarze i wyjaśniać wątpliwości.


6. Uruchom platformy reklamowe do promocji biura księgowego

Reklama w Google Ads to kolejny pomysł na skuteczny marketing biura księgowego w sieci. Warto wykorzystać zasięg tego narzędzia i wybrać odpowiedni format reklamy Google Ads. Choć koszty mogą być nieco wyższe, pozwala ona dotrzeć do klientów z większym budżetem.
Reklama w wyszukiwarce Google Ads pozwala:

 • szybko zwiększyć widoczność strony internetowej,
 • przyciągnąć ruch na stronę,
 • dotrzeć do osób poszukujących dokładnie tego, co oferujesz,
 • zwiększyć liczbę zapytań i zainteresowania Twoją ofertą.


Jak stworzyć reklamę w sieci wyszukiwania Google Ads krok po kroku?

 • Przygotuj wartościowe teksty reklam, które przyciągną uwagę użytkowników.
 • Wybierz odpowiednie słowa kluczowe, pasujące do Twojej oferty.
 • Postaw na frazy kluczowe z długiego ogona, lepiej oddające potrzeby klientów.
 • Wyklucz nieodpowiednie słowa kluczowe, które nie pasują do Twojej oferty (np. “tanie”, jeśli kierujesz swoją ofertę do dużych przedsiębiorstw).
 • Skoncentruj reklamę na konkretnym regionie.
 • Dostosuj treść reklamy i strony docelowej do potrzeb użytkowników.
 • Regularnie optymalizuj kampanię, sprawdzając skuteczność słów kluczowych i koszty.
 • Dbaj o strukturę konta Google Ads.
 • Zoptymalizuj stronę pod kątem konwersji.
 • Wykorzystaj rozszerzenia reklam (komponenty), by wyróżnić swoją ofertę.
 • Rozważ także wykorzystanie kampanii Performance Max.

To rozbudowany plan, który pozwoli wykorzystać potencjał reklamy Google Ads dla Twojego biura rachunkowego.

Reklamy w sieci wyszukiwania Google Ads dla księgowych


Wykorzystaj potencjał Facebook Ads dla biura księgowego

Reklama w Facebook Ads może naprawdę zwiększyć zasięg Twoich usług księgowości i przyciągnąć więcej klientów. Oto, jak stworzyć kampanię reklamową dla księgowych na Facebooku.

 • Celuj w pozyskiwanie leadów, konwersje i ruch. Jeśli jesteś nowym biurem, możesz także wybrać cel budowania świadomości marki i zyskiwać nowych odbiorców.
 • Wykorzystaj opinie od klientów w reklamach. To potężne narzędzie do przekonania użytkowników.
 • Dobrze poznaj swoją grupę docelową. Adresuj swoje reklamy głównie do przedsiębiorców, wiedząc, że to właśnie oni stanowią Twoją grupę dotarcia.
 • Zróżnicuj kampanie reklamowe. Dopasuj je do różnych etapów, które użytkownicy mogą przejść w procesie zakupowym.
 • Inwestuj w retargeting z użyciem Meta Pixel. Dotrzyj do osób, które odwiedziły Twoją stronę, ale jeszcze się z Tobą nie skontaktowały.
 • Przygotuj reklamę kierującą do formularza kontaktowego. Po kliknięciu użytkownik może być przekierowany do formularza kontaktowego lub rezerwacji spotkania.
 • Adresuj reklamy do odbiorców podobnych i niestandardowych. Rozwijaj zasięg swojej reklamy, docierając do osób o podobnych zainteresowaniach.
 • Jeśli świadczysz usługi na określonym obszarze, skup się na reklamie dotyczącej konkretnej lokalizacji.

Zrozumienie potencjału Facebook Ads to podstawa skutecznej promocji dla księgowych. Może ona naprawdę poszerzyć zasięg Twojej oferty i przyciągnąć nowych klientów.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


7. Doceń e-mail marketing w promocji usług księgowych

Większość firm regularnie komunikuje się z klientami za pośrednictwem e-maili, ale wiele z nich nie wykorzystuje w pełni tego potencjału. Uruchom newsletter, by — z wykorzystaniem personalizacji treści — odpowiadać na konkretne potrzeby odbiorców. Dostarczaj klientom bieżące wiadomości i ciekawe treści skupione nie tylko na sprawach księgowych, ale przede wszystkim na strategii biznesowej i poradach finansowych.

Pamiętaj o tworzeniu emaili w sposób przyjazny dla urządzeń mobilnych. Unikaj długich, rozwlekłych treści; zamiast tego wysyłaj "zwiastuny" z linkami prowadzącymi do Twojego pełnego artykułu. Postaraj się, by czytelnicy zostali zaproszeni do odwiedzenia Twojej strony w poszukiwaniu bardziej angażujących treści. Nie próbuj zamieścić wszystkiego w e-mailu; to na Twojej stronie internetowej klienci będą szukali usług.


8. Oferuj darmowe rozwiązania rachunkowe

Artykuły i podcasty są pomocne, ale czy istnieją inne darmowe zasoby, które możesz udostępnić klientom, nie szkodząc swojej działalności? Zastanów się, jakie narzędzia mógłbyś dać swoim odbiorcom, aby ułatwić im życie, albo na jakie pytania często odpowiadasz, a które nie wymagają spersonalizowanej odpowiedzi. Oczywiście, nie chodzi o publikowanie swoich własnych arkuszy kalkulacyjnych i narzędzi wewnętrznych. Przykładem mogą być szablony lub arkusze do ogólnych obliczeń, kalkulator podatkowy, webinar z odpowiedziami na najczęstsze wątpliwości czy linki do stron z pomocnymi informacjami. Wiedza, która pomoże klientom w okresie rozliczeń podatkowych, może oszczędzić również Twój cenny czas.


9. Zbieraj opinie klientów i rekomendacje

Oceny klientów i rekomendacje to istotna część wizerunku Twojego biura rachunkowego — pomagają stać się wiarygodnym i wyróżnić na tle konkurencji. Dlaczego? Bo mówią o Twoim profesjonalizmie i zaangażowaniu, które budują Twoją renomę. Kiedy Twoi klienci dzielą się swoimi doświadczeniami, inni zaczynają ufać Twoim usługom.

Jak zdobywać opinie klientów? Proś o recenzje po zakończeniu współpracy, a gdy je dostaniesz, podziękuj za nie. Badania pokazują, że aż 60% konsumentów odpowie na taką prośbę pozytywnie i podzieli się opinią (2021, https://www.podium.com/article/online-review-statistics/). Pamiętaj, że wśród komentarzy mogą znaleźć się te neutralne lub nieprzychylne — często wynika to ze zwykłego nieporozumienia. Reaguj na wszelkie opinie, nawet te krytyczne, zachowując klasę i profesjonalizm.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


10. Stosuj outreach marketing w księgowości i twórz sieć kontaktów

Wiele firm księgowych to małe przedsiębiorstwa, które obsługują inne mniejsze firmy. Poprzez nawiązywanie kontaktów w swoim środowisku podczas spotkań przedsiębiorców, lokalnych grup biznesowych lub wydarzeń branżowych, masz szansę spotkać potencjalnych nowych klientów.
Chociaż większość wydarzeń networkingowych ma w sobie element marketingu, pamiętaj, że celem tych spotkań jest poznanie innych właścicieli małych firm i czerpanie z wymiany doświadczeń. Traktuj te wydarzenia jako okazję do zwiększenia swojej widoczności. Potencjalni klienci przypomną sobie o Tobie, gdy będą potrzebować usług księgowych. Dowiedz się szczegółowo, czym jest outreach marketing i rozważ, czy nie skorzysta na tym Twoja strategia marketingowa dla księgowych.


11. Analizuj dane i mierz wyniki działań marketingowych

Ustanowienie celu w marketingu dla księgowych jest jak wyznaczanie mapy drogowej dla podróży — pomaga określić, gdzie chcesz się znaleźć i jak tam dotrzeć. Poprzez wyznaczanie celów, możesz skupić swoje działania, wiedząc, do czego dążysz. Cel marketingowy powinien być przemyślany i osiągalny, dlatego tak ważne jest stosowanie zasady SMART:

 • Konkretny (specific) - cel powinien być jasno zdefiniowany i konkretny, bez ogólników. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć, co chcemy osiągnąć.
 • Mierzalny (measurable) - to oznacza, że powinniśmy móc go zmierzyć w sposób ilościowy lub jakościowy — pozwala to ocenić postępy.
 • Osiągalny (achievable) - cel powinien być realistyczny i osiągalny w danym kontekście. Powinien być wyzwaniem, ale też realny do realizacji w ramach zasobów i możliwości.
 • Znaczący (relevant) - cel powinien być związany z głównymi celami organizacji i mieć znaczenie w kontekście strategii biznesowej.
 • Określony czasowo (time-bound) - cel powinien mieć określony termin realizacji. To pomaga w ustawieniu priorytetów, planowaniu i monitorowaniu postępów.

Dzięki podejściu SMART cele stają się bardziej wyraźne, łatwiejsze do śledzenia i mierzenia, co ułatwia skuteczne zarządzanie działaniami marketingowymi. Przykładem takiego zamierzenia może być zwiększenie liczby subskrybentów newslettera o 35 osób w ciągu kwartału, zwiększenie ruchu na stronie internetowej o 10% w ciągu miesiąca, czy też zwiększenie konwersji o 15% w porównaniu z poprzednim rokiem.

 Cele SMART w marketingu na infografice


Mierz efektywność marketingu dla biura księgowego i wyciągaj wnioski

Kolejnym etapem, jakiego wymaga strategia marketingowa dla księgowych, jest regularna analiza danych, która może obejmować różne wskaźniki efektywności marketingu — KPI: liczba nowych klientów, wskaźniki konwersji, liczba kliknięć w reklamy online, zaangażowanie użytkowników na platformach społecznościowych czy wskaźniki otwarcia i klikalności w kampaniach email marketingowych. Korzystając z narzędzi analitycznych i raportów, można śledzić te wskaźniki, ocenić wyniki działań w odniesieniu do założonych celów i wskazać obszary, które można poprawić.
Regularna analiza danych pozwala na dostosowywanie strategii marketingowej na podstawie tych informacji — dzięki niej możesz zidentyfikować, które działania są skuteczne, a które wymagają optymalizacji oraz podejmować świadome decyzje w celu poprawy efektywności marketingu.


11 wskazówek marketingowych dla księgowych. Podsumowanie

Właściwie zaplanowana strategia marketingowa dla księgowych otwiera drzwi do nieograniczonego potencjału biznesowego. Poprzez wykorzystanie mediów społecznościowych, reklam online czy budowanie marki osobistej jako księgowy, możesz dotrzeć do nowych klientów, budować zaufanie oraz wzmocnić reputację Twojego biura. Te narzędzia, pozwalają Twojej ofercie skutecznie dotrzeć do zainteresowanych.
Pamiętaj, że pozytywna reakcja klientów na Twoje działania marketingowe może przynieść nie tylko nowych klientów, ale też lepsze relacje z obecnymi. Łącząc różne działania marketingowe dla księgowych, otwierasz sobie drogę do sukcesu, zapełniając kalendarz spotkaniami i tworząc trwałe relacje biznesowe.

Czy warto inwestować w reklamy online jako księgowy?
Down arrow

Tak, reklamy online mogą być skutecznym narzędziem w pozyskiwaniu klientów dla biura księgowego. Dzięki odpowiednio zaplanowanej strategii reklamowej można dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców z ofertą dopasowaną do ich potrzeb.

Jak budować zaufanie klientów poprzez markę osobistą jako księgowy?
Down arrow

Tworzenie marki osobistej polega na udostępnianiu wartościowych treści, dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem, angażowaniu się w społeczność branżową i pokazywaniu swojego profesjonalizmu poprzez różnorodne działania.

Jakie są istotne kroki w pozyskiwaniu opinii klientów?
Down arrow

Pozyskiwanie rekomendacji i opinii klientów wymaga oferowania doskonałej obsługi klienta, prośby o opinie po zakończeniu współpracy oraz profesjonalnej reakcji na wszelkie opinie, zarówno pozytywne, jak i negatywne. To buduje reputację firmy


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Zofia Podbielska
Zofia Podbielska

Doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pisząc teksty podczas praktyk w działach marketingu, a także tworząc materiały graficzne na media społecznościowe. Regularnie pogłębia znajomość content marketingu i SEO podczas szkoleń wewnętrznych oraz we własnym zakresie.

Studiowała na kierunku Grafika warsztatowa oraz Filologia polska, łącząc dwie ścieżki twórczego myślenia. Ukończyła kursy dotyczące copywritingu i pozycjonowania, a zdobytą wiedzę wykorzystuje w pracy na stanowisku Junior Content Specialist. Na co dzień doszkala się, czytając blogi o marketingu internetowym i pozycjonowaniu.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
11 wskazówek marketingowych dla księgowych

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 129 głosów

UDOSTĘPNIJ