Monitoring marki w social mediach i bazowe statystyki

monitoring mediow

Monitoring marki to bardzo ważne narzędzie w pracy marketera i PR-owca. Kiedyś był zwany “prasówką”. Działy komunikacji przeglądały dostępną prasę i wysłuchiwały audycji RTV w poszukiwaniu wzmianek na interesujące ich tematy czy słowa kluczowe, jak nazwa marki czy produktu. Potem nastał Internet i social media. Weszliśmy w epokę cyfryzacji. Prasówkę zastąpiły narzędzia monitorujące media (np. Newspoint). Nie musimy już tracić cennego czasu na mozolne poszukiwania. Wszystkie media mamy dostępne w jednym panelu, a informacje pokazują się tam w kilkanaście minut po ich publikacji w sieci, prasie albo stacjach RTV. Sprawnie, dogłębnie i na czas. Ten czas i kompleksowość ma bardzo duże znaczenie.

 

Po co Ci monitoring mediów?

Marketer nie może pozwolić aby dyskusja o jego brandzie toczyła się bez jego wiedzy. Musi wiedzieć o wszystkich takich wzmiankach i to jak najszybciej. Historia pokazywała, że negatywne opinie (czasami zupełnie bezpodstawne) potrafią się bardzo szybko rozchodzić w sieci www. Trzeba reagować, odpowiadać, wyjaśniać i przedstawiać, jak naprawdę wygląda sytuacja. I to nie tylko chodzi o sytuacje krytyczne czy nieprzychylne. Czasami niedostrzeżone zapytanie o produkt czy rozwiązanie, jakim moglibyśmy się pochwalić to utracona szansa na lead marketingowy czy nawet sprzedaż i pozyskanie klienta.

Monitoring marki, monitoring mediów to hasła, które już weszły na stałe do słowniczka pojęć w pracy marketera i specjalisty ds. PR. Monitoring ten możemy podzielić na monitoring prasy i RTV (zwanych jeszcze tradycyjnymi mediami) oraz monitoring internetu i social media (zwany social listeningiem).

 

MonitoringMediowCeleIKorzysci

 

 

Gdzie można wykorzystać social listening?

Social listening można wykorzystać w wielu działach i obszarach firmy. Wymieńmy te podstawowe, które najczęściej znajdują zastosowanie w prowadzeniu każdego biznesu:

 

 • Opracowanie strategii obecności w social media. Które platformy wybrać i w jakim czasie wstawiać posty? Jakie treści i tematy cieszą się największą popularnością. Jak utrzymać Klienta i zachęcić do ponownych zakupów. Jak robi to konkurencja.
 • Badania rynku i trendów. Zaletą tej metody jest analiza spontanicznych, niemoderowanych wypowiedzi internautów. Dzięki badaniom jakościowym możliwa jest identyfikacja najbardziej angażujących tematów, co może być przydatne przy określaniu insightów, które pomagają w prowadzeniu komunikacji, budowaniu pozycji i przewagi konkurencyjnej marki. 
 • Feedback konsumencki i komunikacja kryzysowa. Wychwytywanie i reagowanie na negatywne i krytyczne publikacje o marce. Ciągły monitoring pojawiających się w mediach opinii o marce, badanie reputacji online.
 • Analiza konkurencji. Porównanie liczby wzmianek o nas i o konkurencji. Poznanie miejsc, gdzie są aktywni a gdzie zupełnie nieobecni. Jak są oceniani? Kto ich lubi a kto krytykuje? Jakie mają silne i słabe strony w opiniach internautów?
 • Obsługa klienta. Reagowanie na zgłoszenia problemów oraz reklamacje w całym internecie i social media. Pomoc techniczna. Wsparcie merytoryczne na zapytania o dostawę, zwroty, rozmiarówkę czy sklepy stacjonarne.
 • Budowa bazy influencerów. Wyszukiwanie osób, które zarekomendują Twoją markę, analiza profili influencerów, zasięgów, liczby publikacji, cytowań.
 • Content marketing. Gdzie najczęściej ukazują się artykuły branżowe? Na jakie tematy? Jaka jest reakcja na nasz content?
 • Rozwój produktu. O jakich produktach najczęściej się wzmiankuje? Ich wady i zalety.
 • Wizerunek marki. Kto, gdzie, jak i kiedy wspomina o naszej marce i jak jest teraz postrzegana?
 • HR i employer branding. Postrzeganie marki pracodawcy, wyszukiwanie kandydatów, przyczyny odejść z firmy, poznanie stawek w branży i co oferują inni pracodawcy.
 • Public Relations. Jak obraz marki kształtuje się w mediach. Jak rozchodzą się komunikaty prasowe i jak są komentowane. Rozbudowa bazy dziennikarzy.
 • Sprzedaż. Wyłapywanie zapytań sprzedażowych i sugestii zakupowych, pozyskiwanie leadów.
 • SEO. Wychwytywanie rankingów branżowych i produktowych oraz miejsc, gdzie można pojawić się z wpisem i linkiem do pozycjonowanych produktów na nasze słowa kluczowe.
 • Retencja. Powody rezygnacji użytkowników, co można ulepszyć, rozwiązania najpilniejszych problemów.
 • Rozwój biznesu. Geolokalizacja wpisów pozwala na wychwycenie nisz rynkowych i zapotrzebowania na produkty i usługi w danym rejonie. Użytkownicy sami wskazują czego im brakuje na danym terenie. Poznanie trendów branżowych w Polsce i zagranicą. 

 

Miejmy na uwadze, że to dopiero szczyt góry lodowej możliwości monitoringu internetu i social media. A przecież narzędzia monitorujące dysponują wieloletnim archiwum publikacji, czy dostępem do światowych zasobów w wielu językach. Skoro łatwo widać, że monitoring może być bardzo pomocny to warto przyjrzeć się bliżej wszystkim danym, które można z takich systemów pozyskać oraz podstawowych statystyk, które może zastosować marketer aby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.

 

Najlepsze darmowe narzędzia SEO Zobacz naszą listę!

 

Dane na wyciągnięcie dłoni

Do jakich danych mamy dostęp monitorując media:

 • autor publikacji
 • data publikacji
 • źródło, typ serwisu (m.in. portale, blogi, społeczności, fora, podcasty, prasa, radio, tv)
 • zdjęcia, grafiki, obrazki, wideo
 • aktywności w związku z publikacją (reakcje, udostępnienia, komentarze)
 • treść / wypowiedź
 • zasięg publikacji - do ilu osób potencjalnie dotarł komunikat
 • AVE - ekwiwalent reklamowy, ile musielibyśmy zapłacić gdyby komunikat czy wypowiedź były reklamą lub artykułem sponsorowanym?

Panel Newspoint

 

Dane możemy analizować ilościowo i jakościowo.

Analiza ilościowa pozwala na ustalenie, jak często w danej zbiorowości występuje określone zjawisko. Analiza ilościowa pozwala na uzyskanie odpowiedzi na podstawowe pytanie "ile?". Dla przykładu, ile osób kupiło dany produkt i go rekomenduje, ile osób zna daną markę, ile osób zetknęło się z danym zjawiskiem?

Do badania ilościowego, możemy wykorzystać takie dane i wskaźniki:

 • liczba publikacji w czasie
 • wydźwięk publikacji (pozytywny, negatywny, neutralny)
 • typy mediów 
 • najpopularniejsi autorzy
 • najpopularniejsze tematy
 • najpopularniejsze serwisy
 • wskaźnik Share of Voice - ogólna liczba wzmianek na temat marek
 • wskaźnik Share of Discussion -  liczba wzmianek na temat marek w danym kontekście
 • wskaźnik AVE
 • podział treści na earned (pozyskane) i owned (własne)
 • wskaźnik Net Sentiment Score - różnica między liczbą publikacji pozytywnych a publikacjami negatywnymi na tle wszystkich nacechowanych materiałów.
 • zasięg publikacji

Analiza jakościowa. Pozwala na identyfikację określonych zachowań, pokazuje wzory myślenia, postępowania, przyzwyczajenia i reguły działań. Umożliwia poznanie ukrytych motywów działań i wyborów, np.: konsumenckich. Stosowana jest wtedy, gdy chcemy uzyskać odpowiedź na pytania "jak?" i "dlaczego?". Możemy znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego zachodzi dane zjawisko, dlaczego ludzie kupują dany produkt, dlaczego nie korzystają z usług danej firmy, co chcieliby zmienić i udoskonalić w danym rozwiązaniu?

Analiza jakościowa to praca dla analityka. Tego nie zrobi automat - jeszcze nie ma takich systemów AI. Możemy analizować cały zbiór danych, a jeśli jest on zbyt duży, to analizujemy próbkę losową o zadanych kryteriach w określonym horyzoncie czasowym. Zaletą analizy danych z social listening są niskie koszty, łatwy dostęp do danych, insighty, które w innych badaniach trudno pozyskać, możliwość porównania różnych horyzontów czasowych (dostęp do danych z archiwum).

Szukasz sprawdzonej agencji z dobrymi opiniami? Skontaktuj się z nami!

 

 

Treści, które trzeba monitorować, będzie coraz więcej.

Z internetu korzysta już w Polsce ponad 30 milionów użytkowników, co oznacza zaangażowanie na poziomie niemal 79%. Średnio cyfrowy Polak/Polka korzystali z www za pomocą różnych urządzeń ponad 6 godzin dziennie z czego 1h 45 minut przeznaczyli na korzystanie z social media (Raport Hootsuite, We are social). Przeciętny użytkownik internetu w naszym kraju posiada już 7,3 konta na portalach społecznościowych. 

Podsumowując należy mieć na uwadze stały wzrost użytkowników korzystających z platform social media i internetu, wymianę pokoleń (dzieci od najmłodszych lat obcują w nowymi technologiami w przeciwieństwie do osób bardzo wiekowych), łatwiejszy i tańszy dostęp do coraz szybszego internetu (światłowody i sieć 5G), co wpływa na powstawanie nowych treści w jeszcze szybszym tempie. Nowe treści to kolejne wyzwanie dla marek - tam mogą się pojawić wzmianki o nich. Rosną i zyskują w Polsce na popularności nowe platformy - TikTok, Reddit, Quora,... Koronawirus i apel #ZostańWDomu też przyczyniły się do mocniejszego przejścia z offline do online. Wykresy oglądalności serwisów informacyjnych i e-commerce poszybowały w górę. Coraz więcej tworzymy wideo i podcastów. Je też należy monitorować. Całe szczęscie narzędzia monitorujące robią to za nas i radzą sobie z tym bardzo dobrze.

 

Zapraszamy Was także do naszego artykułu gościnnego na blogu Newspoint: 

Jak monitorować widoczność strony w Google? Wskaźniki i narzędzia SEO.

 

O autorze:

Robert Sadowski - Digital Marketing Manager w Newspoint

Posiada 18-letnie doświadczenie w digital marketingu, w obszarach kreacji treści, analityki, SEM i SEO. Absolwent matematyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu rynku kapitałowego i analizy finansowej oraz strategii marketingowej.

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Monitoring marki w social mediach i bazowe statystyki

Średnia ocen użytkowników4.45 na podstawie 117 głosów

UDOSTĘPNIJ