16 narzędzi, które pomogą Ci zoptymalizować sklep internetowy i zwiększyć sprzedaż

16 narzedzi ktore pomoga Ci zoptymalizowac sklep internetowy i zwiekszyc sprzedaz
Spis treści

• Narzędzia do optymalizacji sklepu - analiza zachowań użytkowników, optymalizacja konwersji

• Narzędzia do optymalizacji SEO sklepu internetowego

• Narzędzia do optymalizacji obsługi klienta w sklepie internetowym

• Narzędzia do optymalizacji prędkości strony w e-commerce

• Podsumowanie

Skuteczne prowadzenie sklepu internetowego wymaga nie tylko dobrego asortymentu, ale także właściwej optymalizacji. W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja na rynku e-commerce jest ogromna, kluczowe jest, aby Twoja strona była łatwa do nawigacji, responsywna i szybka. Istnieje wiele narzędzi, które pomogą Ci w pozyskaniu informacji potrzebnych do optymalizacji witryny sklepu pod kątem konwersji, pozycjonowania i oczekiwań użytkowników. W tym artykule przedstawimy listę 16 najlepszych narzędzi, które pomogą Ci zoptymalizować sklep internetowy i zwiększyć sprzedaż. Odkryj, jakie narzędzia i funkcje mogą pomóc Ci w analizie danych, poprawie prędkości strony, optymalizacji konwersji, obsłudze klienta oraz SEO.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Narzędzia do optymalizacji sklepu - analiza zachowań użytkowników, optymalizacja konwersji

Jednym z kluczowych elementów optymalizacji sklepu internetowego jest analiza danych. Dzięki niej możesz lepiej zrozumieć zachowania klientów, ich preferencje oraz potrzeby. W tej sekcji przedstawimy narzędzia, które pomogą Ci zbierać, analizować i raportować dane, co pozwoli na podejmowanie bardziej świadomych decyzji biznesowych dotyczących sklepu internetowego.


1. Google Analytics 4 do analizy danych w e-commerce

Google Analytics 4 to narzędzie analityczne, które pomaga w zbieraniu, analizowaniu i raportowaniu danych na temat ruchu na stronie internetowej oraz zachowań użytkowników. Dzięki temu narzędziu możemy uzyskać informacje na temat źródeł ruchu, popularności poszczególnych stron, zachowań użytkowników na stronie, wartości sprzedaży i wiele innych.

W kontekście optymalizacji sklepu internetowego, Google Analytics 4 może być szczególnie pomocny w analizie zachowań klientów. Możemy na przykład śledzić, jakie produkty są najczęściej przeglądane, które strony generują najwięcej sprzedaży, jakie koszyki są porzucane i wiele innych.

Dzięki temu, że Google Analytics 4 oferuje narzędzia do analizy danych w czasie rzeczywistym, możemy na bieżąco monitorować zachowania użytkowników i dostosowywać naszą strategię marketingową i sprzedażową. Możemy również korzystać z integracji z innymi narzędziami, takimi jak Google Ads, aby zoptymalizować swoje kampanie reklamowe i zwiększyć konwersje. Sprawdź także:


2. Optimizely do działań CRO w sklepie internetowym

Optimizely to narzędzie, które umożliwia tworzenie i testowanie różnych wersji strony internetowej. Dzięki temu właściciele sklepów internetowych mogą w łatwy sposób dokonywać zmian na swojej stronie, takich jak kolory przycisków czy nagłówki, i sprawdzać, które z nich przynoszą najlepsze rezultaty w postaci większej liczby konwersji. Optimizely umożliwia również personalizację treści na stronie dla różnych grup użytkowników.


3. Google Optimize do testów A/B

Google Optimize jest darmowym narzędziem marketingowym, które pozwala na analizę i testowanie witryny. Można przeprowadzać testy A/B, testy stron docelowych, testy wielowymiarowe oraz personalizację. Narzędzie jest zintegrowane z Google Analytics, a nie wymaga wsparcia programisty do tworzenia testowych wersji strony.

Narzędzie Google Optimize


4. Crazy Egg do optymalizacji konwersji w e-commerce

Crazy Egg oferuje możliwość śledzenie zachowań użytkowników na stronie internetowej, takich jak przewijanie, kliknięcia i interakcje z poszczególnymi elementami strony. Dzięki temu właściciele sklepów internetowych mogą łatwo zidentyfikować, które elementy strony przyciągają najwięcej uwagi użytkowników i jakie elementy mogą wpłynąć na poprawę współczynnika konwersji. Narzędzie pozwala na tworzenie map ciepła (heatmaps) i raportów, które ułatwiają analizę i optymalizację strony internetowej.


5. Hotjar do analizy zachowań i poprawy współczynnika konwersji w sklepie

Hotjar to narzędzie, które pomaga w optymalizacji konwersji w sklepie internetowym poprzez analizę zachowań użytkowników w witrynie. Dostępne funkcjonalności pozwala na śledzenie takich interakcji jak przewijanie czy kliknięcia itp. Dodatkowo narzędzie nagrywa sesje użytkowników. Zapoznanie się z pełnym procesem interakcji odbiorcy ze stroną umożliwia znalezienie słabych punktów strony oraz jej optymalizację w kierunku zgodnym z oczekiwaniami potencjalnych klientów. Hotjar umożliwia również tworzenie map ciepła (heat maps) i raportów, które pozwalają na wizualizację zachowań użytkowników na stronie oraz analizę konkretnych problemów, które mogą wpływać na zwiększenie lub zmniejszenie liczby konwersji. Dzięki temu właściciele sklepów internetowych mogą szybko i skutecznie zidentyfikować problemy związane niskim zaangażowaniem odbiorców i podjąć działania, które poprawią jakość ruchu na stronie i zwiększą liczbę konwersji.

Narzędzie Hotjar do map cieplnych


6. SalesManago do optymalizacji sklepu internetowego

Salesmanago to narzędzie do automatyzacji marketingu, które umożliwia sklepom internetowym prowadzenie działań marketingowych w sposób zautomatyzowany i personalizowany. Narzędzie to pozwala na zbieranie danych o klientach, analizę ich zachowań na stronie internetowej oraz automatyzację procesów marketingowych, takich jak kampanie e-mailowe, reklamy, landing page czy segmentacja klientów.

Zaletą Salesmanago jest to, że umożliwia ono prowadzenie bardziej efektywnych działań marketingowych, które są lepiej dopasowane do potrzeb klientów, a tym samym prowadzą do zwiększenia ich zaangażowania i lojalności. Narzędzie to pozwala na wysyłanie bardziej spersonalizowanych wiadomości, ofert i reklam, a także na automatyczną segmentację klientów według ich zachowań na stronie internetowej.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


7. Landingi do optymalizacji konwersji

Landingi to polska platforma, która umożliwia tworzenie stron docelowych (landing pages) w celu zwiększenia konwersji. Pozwala na łatwe tworzenie różnych wersji stron docelowych i testowanie ich skuteczności, co umożliwia właścicielom sklepów internetowych na wzrost liczby konwersji i poprawę zaangażowania użytkowników na stronie sklepu. w narzędziu można znaleźć szereg skutecznych szablonów stron docelowych do wykorzystania.

Narzędzie Landingi


Narzędzia do optymalizacji SEO sklepu internetowego

SEO (Search Engine Optimization) to kluczowy element w skutecznej promocji sklepu internetowego. Właściwie wdrożone pozycjonowanie sklepu może zwiększyć widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania i przyciągnąć więcej potencjalnych klientów. W tej sekcji przedstawimy narzędzia, które pomogą Ci zoptymalizować swoją witrynę i poprawić jej widoczność w wynikach wyszukiwania, abyś mógł przyciągnąć więcej ruchu na stronę i zwiększyć sprzedaż.


8. Senuto do SEO dla sklepu

Senuto to polskie narzędzie SEO, za pomocą którego m.in.:

 • przeanalizujesz widoczność swojej strony,
 • znajdziesz frazy kluczowe do pozycjonowania sklepu,
 • przeanalizujesz konkurencję SEO.

Dzięki jego wykorzystaniu w pozycjonowaniu sklepów możesz stale monitorować pozycję swojej strony na kluczowe frazy powiązane z ofertą. Znajdziesz dane o największych wzrostach i spadkach pozycji. Dostęp do narzędzia jest płatny. Zobacz, jakie funkcje Senuto wykorzystasz w optymalizacji strony sklepu.

Monitoring widoczności w Senuto


9. Ahrefs do pozycjonowania strony

Ahrefs to narzędzie dla specjalistów SEO znane przede wszystkim z możliwości kompleksowej analizy linków przychodzących. Dzięki temu właściciele sklepów internetowych mogą śledzić swoje linki zwrotne, a także monitorować konkurencję i szukać nowych partnerów do pozyskiwania linków. Narzędzie oferuje również narzędzia do analizy słów kluczowych i konkurencji, dzięki czemu możliwa jest weryfikacja trudności słowa kluczowego oraz popularności.

Monitoring linków w Ahrefs


10. Netpeak Spider do technicznego SEO dla sklepu

Netpeak Spider to narzędzie SEO, które umożliwia właścicielom sklepów internetowych analizę strony internetowej pod kątem technicznego SEO. Narzędzie to pozwala na przeprowadzenie kompleksowej analizy strony internetowej w celu identyfikacji problemów, które mogą wpływać na pozycję sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania. Funkcjonalności obejmują:

 • analizę struktury witryny
 • identyfikację błędów technicznych, takich jak powtarzające się tagi meta title i meta description (i braki w tym zakresie), brakujące nagłówki lub niewłaściwe użycie tagów kanonicznych, a także badanie wewnętrznych i zewnętrznych linków.
 • analizę zawartości strony internetowej - długość tekstu, liczba słów kluczowych oraz unikalność treści.

Dowiedz się więcej:

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


11. Surfer w pozycjonowaniu sklepu

Polskie narzędzie Surfer do pozycjonowania stron i sklepów sprawdzi się w następujących obszarach SEO:

 • analiza słów kluczowych,
 • analiza konkurencji,
 • tworzenie i optymalizacja treści,
 • analiza profilu linków przychodzących.

Narzędzie, na podstawie analizy najlepszych wyników w wyszukiwarce Google na dane słowo kluczowe, wskazuje inne frazy, które warto ująć w treściach, a także tworzy projekt treści uwzględniający optymalną liczbę znaków, nasycenie frazami, liczbę i długość nagłówków, liczbę zdjęć itp. Surfera można także wykorzystać do podstawowej analizy i rozbudowy linków. Sprawdź nasz przewodnik po Surferze.


Inne narzędzia do pozycjonowania i optymalizacji sklepów

Do pozycjonowania i optymalizacji sklepów internetowych sprawdzą się także takie narzędzia jak:

 • SEMSTORM do kompleksowych działań SEO,
 • Majestic SEO do analizy linków przychodzących,
 • Searchmetrics,
 • SEMrush.

Zobacz zestawienie i porównanie najlepszych narzędzi SEO.


Narzędzia do optymalizacji obsługi klienta w sklepie internetowym

Jednym z Twoich głównych celów w biznesie e-commerce powinno być zapewnienie klientom jak najlepszej obsługi i wsparcia. Dzięki temu zwiększysz ich zaufanie i lojalność wobec Twojej marki oraz zminimalizujesz liczbę zwrotów i reklamacji. W tej sekcji przedstawimy narzędzia, które pomogą Ci zapewnić lepszą obsługę klienta i wsparcie, zarówno przed, jak i po dokonaniu transakcji. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć potrzeby klientów i udzielić im szybkiej i skutecznej pomocy.


12. QuarticOn do rekomendacji produktowych

QuarticOn to narzędzie marketingowe wykorzystujące sztuczną inteligencję do personalizacji oraz automatyzacji sprzedaży i marketingu. Zespół skonfiguruje działanie systemu w Twoim sklepie, co pozwoli na wzrost sprzedaży i wyższe wartości koszyka zakupowego. Możliwe jest zarządzanie kontaktami w CRM, generowanie spersonalizowanych powiadomień dla subskrybentów, wdrożenie inteligentnej wyszukiwarki produktów zintegrowanej z modułem rekomendacji oraz stworzenie automatyzacji komunikacji omnichannel. Zobacz:

Rekomendacje produktowe w sklepie internetowym


12. Zendesk do obsługi klienta w e-commerce

Zendesk to platforma, która umożliwia przedsiębiorcom i prowadzenie efektywnych działań związanych z obsługą klienta. Narzędzie to oferuje wiele funkcji, takich jak systemy wsparcia technicznego, pomocy w sprzedaży, monitorowanie społeczności i zarządzanie klientami.

Zendesk pozwala na:

 • centralizację wszystkich form interakcji z klientami, takich jak rozmowy telefoniczne, wiadomości e-mail, czat na żywo, formularze kontaktowe i wiadomości z mediów społecznościowych, w jednym miejscu,
 • tworzenie raportów i analizy efektywności obsługi klienta, co pozwala firmom na identyfikowanie obszarów wymagających poprawy.

Dzięki platformie Zendesk przedsiębiorcy mogą zwiększyć satysfakcję klientów poprzez szybką i skuteczną obsługę, a także poprawić wizerunek swojej firmy. Narzędzie to jest szczególnie przydatne dla sklepów internetowych, ponieważ pozwala na szybką i efektywną obsługę klientów oraz rozwiązywanie ich problemów w czasie rzeczywistym, co prowadzi do zwiększenia lojalności klientów i poprawy wyników sprzedaży. Zobacz inne sposoby na budowę lojalności i zaufania w e-commerce.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Narzędzia do optymalizacji prędkości strony w e-commerce

Jak zoptymalizować sklep internetowy? Jednym z ważnych kroków, które należy podjąć, jest poprawa prędkości strony. W tej sekcji znajdziesz narzędzia, które przetestują Twoją stronę pod kątem czasu ładowania, a po analizie wskażą elementy, które należy poprawić, by zapewnić użytkownikom szybką interakcję z witryną e-commerce.


14. PageSpeed Insights do pracy nad czasem ładowania strony

PageSpeed Insights to jedno z najpopularniejszych narzędzi do pracy nad prędkością strony sklepu internetowego. Za jego pomocą sprawdzisz poprawisz UX witryny, prędkość strony oraz wskaźniki Core Web Vitals, a także zidentyfikujesz problemy z wydajnością zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na urządzeniach stacjonarnych. Po wpisaniu adresu strony na pasku wyszukiwania otrzymasz wyniki, jakie osiąga strona w zakresie czasu ładowania oraz wskazówki co do jego poprawy, takie jak na przykład:

 • ograniczenie nieużywanego kodu JavaScript,
 • wyświetlanie obrazów w formatach nowej generacji (JPG, JPEG),
 • ograniczenie nieużywanego kodu CSS.

Przykładowy raport w narzędziu PageSpeed Insights


15. gtMetrics do optymalizacji prędkości strony

GTmetrix to narzędzie online, które pomaga w optymalizacji sklepu internetowego pod kątem szybkości ładowania strony. Dzięki temu narzędziu możemy zbadać wydajność naszej strony internetowej i otrzymać raport z informacjami na temat czasu ładowania, wielkości plików, liczby żądań HTTP i wiele innych. GTmetrix pozwala na analizę strony internetowej z różnych lokalizacji na świecie i na różnych urządzeniach. Po przeprowadzeniu analizy, narzędzie generuje raport z zaleceniami dotyczącymi optymalizacji strony, takimi jak zmniejszenie rozmiaru plików, zmniejszenie liczby żądań HTTP czy optymalizacja kodu.

Przykładowy raport prędkości strony w narzędziu gtMetrix


16. Pingdom do poprawy prędkości witryny e-commerce

Pingdom to płatne narzędzie, które pozwala na analizę wydajności strony internetowej w kategoriach takich jak czas ładowania strony, czas odpowiedzi serwera, liczba żądań HTTP oraz wielkość plików. Narzędzie umożliwia monitorowanie wydajności strony internetowej z różnych lokalizacji na świecie. Wykorzystanie narzędzia Pingdom sprawi, że właściciele sklepów internetowych mogą łatwo identyfikować problemy z wydajnością swojej strony i podejmować odpowiednie kroki w celu ich rozwiązania. Narzędzie to pozwala również na monitorowanie wydajności strony w czasie rzeczywistym, co umożliwia szybkie reagowanie na problemy i zapewnienie szybszego ładowania strony dla klientów w danym momencie.


16 narzędzi do optymalizacji sklepu internetowego. Podsumowanie

Optymalizacja sklepu internetowego to jeden z kluczowych elementów sukcesu w e-commerce. By ją skutecznie przeprowadzić, warto zastosować specjalistyczne narzędzia. Dzięki nim możesz poprawić pozycjonowanie sklepu, analizę danych, zwiększyć liczbę konwersji, poprawić obsługę klienta oraz zwiększyć sprzedaż i popracować nad prędkością strony. W ten sposób masz szansę nadążyć za konkurencją i wynieść swój sklep na wyższy poziom.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarki sportowej, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym – do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
16 narzędzi, które pomogą Ci zoptymalizować sklep internetowy i zwiększyć sprzedaż

Średnia ocen użytkowników4.73 na podstawie 136 głosów

UDOSTĘPNIJ