Jak reklamować aptekę w internecie?

jak rekalmowac apteke
Spis treści

• Zakaz reklamy aptek w polskim prawie. Co musisz wiedzieć?

• Kiedy reklama apteki jest niedozwolona?

• Jak skutecznie reklamować aptekę? Wykorzystaj SEO!

• Jak reklamować aptekę w Google Ads i Facebook Ads?

• Jak reklamować aptekę? Wykorzystaj SXO

• Reklama apteki w internecie - dodatkowe rozwiązania

• Podsumowanie

Reklama apteki jest bardzo ograniczona ze względu na obowiązujące obostrzenia prawne. Wypromowanie swojej oferty w sieci może być problematyczne dla przedsiębiorców, ale nie jest niemożliwe. Przy odpowiedniej wiedzy możesz zrealizować skuteczną reklamę apteki w sieci, która może Ci przynieść wzrost ruchu na stronie, a także przyczynić się do wzrostu konwersji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak reklamować aptekę.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Zakaz reklamy aptek w polskim prawie. Co musisz wiedzieć?

Zanim zaczniesz się zastanawiać nad tym, jak stworzyć skuteczną strategię promowania swojej apteki internetowej, warto sprawdzić, co w tym temacie mówi polskie prawo. Niestety, pod tym względem reklama aptek staje się problematyczna. W 2012 roku wprowadzono w Polsce restrykcyjny zakaz reklamy aptek. Artykuł 94a Prawa farmaceutycznego mówi następująco:

1. Zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego.
1a. Zabroniona jest reklama placówek obrotu pozaaptecznego i ich działalności odnosząca się do produktów leczniczych lub wyrobów medycznych.
2. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy w zakresie działalności reklamowej aptek, punktów aptecznych i placówek obrotu pozaaptecznego.
3. W razie stwierdzenia naruszenia przepisu ust. 1 lub 1a wojewódzki inspektor farmaceutyczny nakazuje, w drodze decyzji, zaprzestanie prowadzenia takiej reklamy.

Przepisy prawne dotyczące reklamy aptek są restrykcyjne, a powyższe zasady ściśle egzekwowane przez Wojewódzkich Inspektorów Farmaceutycznych. Co więcej, powyższe reguły nie dotyczą wyłącznie aptek, ale również wszystkich sklepów, których działalność jest zbliżona do działalności około aptecznej. Złamanie tych przepisów wiąże się nie tylko z obowiązkiem zaprzestania reklamy, ale również z ryzykiem kary finansowej, która może wynieść nawet do 50 tys. złotych.


Kiedy reklama apteki jest niedozwolona?

Zanim przejdziemy do omówienia dozwolonych reklam aptek, chcemy Cię uczulić na wszystkie kwestie, które sprawiają, że reklama nie może być zrealizowana. Dzięki temu łatwiej Ci będzie opracować skuteczną strategię promocji.

Zachęcenie do nabycia towaru - każda forma zachęcenia do skorzystania z oferty apteki będzie uznawana za zakazaną reklamę. Należy mieć to szczególnie na uwadze przy tworzeniu kampanii reklamowej. Zgodnie z wyżej przywołaną ustawą dozwolona jest informacja o lokalizacji i godzinach otwarcia apteki, jednak hasło „Apteka 500 m stąd” jest już uznawane za reklamę, o czym świadczy wyrok Sądu Administracyjnego (VI SA/Wa 653/20). Dlaczego sąd uznał to za reklamę, skoro baner informował wyłącznie o lokalizacji apteki? Otóż uznano, że umieszczenie wielkoformatowego baneru na budynku wymaga wykorzystania określonych nakładów finansowych, a celem jest właśnie reklama swojej usługi.

Informowanie o promocji - w żadnym wypadku nie możesz wykorzystywać w swojej strategii informacji o promocji, szczególnie cenowej. Ceny leków refundowanych są stałe, dlatego ich zmiana nie jest nawet możliwa. W przypadku leków nierefundowanych możesz zmieniać cenę, ale wciąż nie możesz wykorzystać tej informacji w promocji. Niedozwolone jest również tworzenie akcji promocyjnych w stylu “2 w cenie 1” lub “ Kup 1 produkt, drugi otrzymasz 50% taniej”. Co więcej, niedozwolone jest również realizowanie programów lojalnościowych.

Płatna reklama w internecie - popularną formą reklamy w internecie jest na przykład Google Ads i Facebook Ads, ale niestety jest on niedozwolony w przypadku promowania aptek i punktów aptecznych. Jest to niemożliwe do zrealizowania nie tylko ze względu na obowiązujące prawo, ale również ze względu na zasady działania Google. Realizacja takiej kampanii jest po prostu technicznie niemożliwa. Wyjątkiem jest promowanie leków bez recepty, jednak na takie rozwiązanie mogą się zdecydować wyłącznie przedsiębiorcy, którzy uskali specjalny certyfikat Google.

Podsumowując, przygotowując reklamę apteki w internecie, unikaj takich rozwiązań, jak:

 • Banery reklamowe,
 • Posty promowane,
 • Informacje o promocji,
 • Kampanie Google Ads,
 • Programy lojalnościowe,
 • Treści zachęcające do zakupu.


Jak skutecznie reklamować aptekę? Wykorzystaj SEO!

Tyle form promocji jest zakazanych, więc prawdopodobnie zastanawiasz się, jaka jest dozwolona reklama aptek. Jako agencja widoczni polecamy zdecydowanie się na pozycjonowanie strony internetowej. To skuteczna forma promowania swojej oferty, która jednocześnie spełnia ramy polskiego prawa.

Chcesz bezpiecznie wypromować swoją ofertę?


Dlaczego warto reklamować aptekę wykorzystując SEO?

SEO jest ogólnie uznawane za jedno z najlepszych sposobów na reklamę swojej działalności w internecie, jednak szczególnie przydatne będzie dla osób, które spotykają na swojej drodze tak wiele ograniczeń przy realizacji kampanii promocyjnej. SEO polega na optymalizacji technicznej strony oraz na uzupełnieniu jej o merytoryczną, wysokiej jakości treść, która jest wzbogacona o odpowiednie słowa kluczowe. Dobra strategia SEO opiera się również o optymalizację strony pod kątem doświadczeń użytkownika - takie podejście można spotkać pod nazwą SXO. W ten sposób dbasz nie tylko o to, by Twoja strona była lepiej widoczna, ale również była lepiej zapamiętywana przez użytkowników i zachęcała ich do konwersji.

Jakie efekty może nieść za sobą wykorzystanie SEO w swojej strategii?

 • Zwiększenie widoczności strony w internecie,
 • Zwiększenie ruchu na stronie,
 • Optymalizacja współczynnika konwersji,
 • Budowanie wizerunku eksperta w branży,
 • Optymalizacja strony pod kątem zapewnienia wygody użytkownikom,
 • Uzupełnienie strony o wartościowe treści,
 • Długotrwałe efekty.


Jakie efekty można uzyskać wykorzystując SEO w reklamie apteki?

Jako agencja widoczni współpracujemy z wieloma firmami z różnych branż, wśród nich znajdują się również apteki i sklepy medyczne. Dzięki temu możemy Ci przedstawić realne zmiany, które przynosi pozycjonowanie stron internetowych. Strategie SEO mają to do siebie, że wymagają czasu i cierpliwości, lecz potrafią przynieść spektakularne efekty. Zwykle na pierwsze efekty trzeba czekać co najmniej trzy miesiące, ale nierzadko wymaga to okresu roku lub dwóch. Taka praca jest jednak zdecydowanie warta zaangażowania.

Więcej na temat tego, jak dużo czasu zajmuje pozycjonowanie, możesz dowiedzieć się z naszych wcześniejszych artykułów:

Poniżej przedstawiamy analizę zmian widoczności jednego ze sklepów medycznych, który zdecydował się na współpracę z naszą agencją. Na przykładzie wzrostów w TOP 3 można zauważyć, że pozycjonowanie stron wymaga cierpliwości i zaufania do procesu. Współpraca ze sklepem rozpoczęła się w październiku 2019 roku, a pierwsze większe efekty można było zauważyć w styczniu 2021 roku. Ilość fraz, na które strona wyświetlała się w TOP 3 wyników wyszukiwań Google, zdecydowanie wzrosła. Warto też przyjrzeć się momentowi nieznacznego spadku widoczności w maju 2021. Z czego mógł on wynikać? Otóż efekty pozycjonowania są w pełni uzależnione od algorytmu Google, a ten potrafi się bardzo dynamicznie zmieniać. Na przykład w roku 2018 Google wprowadziło ponad 3000 aktualizacji, co uśredniając daje aż 9 zmian na dzień. Ważna w tym przypadku jest współpraca z osobami, które doskonale znają branżę SEO i będą wiedzieć, co zrobić, by dostosować się do nowych wymogów Google i poprawić wyniki strony. Na nieznaczny spadek widoczności storny mogły również wpłynąć zmiany w działaniach konkurencji. Jeśli zaczęła ona intensywnie rozwijać swoją strategię SEO, nie pozostanie to bez wpływu na Twoje efekty pozycjonowania. W tym przypadku również bardzo ważne jest by nie panikować, lecz wykazać się wiedzą i doświadczeniem. Wiele osób czując presję konkurencji decyduje się na szybkie, nieetyczne rozwiązania, które w efekcie mogą przynieść większe straty.

Więcej informacji na temat zmian w algorytmie Google możesz znaleźć w naszym wpisie:

Dowiedz się więcej o nieetycznych działaniach SEO:


Wzrost widoczności strony apteki dla fraz w TOP 3 wyników wyszukiwania.

Wzrost widoczności strony apteki dla fraz w TOP 10 wyników wyszukiwania.

Wzrost widoczności strony apteki dla fraz w TOP 50 wyników wyszukiwania.

Cierpliwość i wprowadzanie sprawdzonych skutecznych zasad przyniesie zdecydowanie lepsze efekty. Efektem naszej współpracy z tym sklepem jest ponad ośmiokrotny wzrost widoczności witryny w TOP 3, czterokrotny wzrost widoczności strony w TOP 10, natomiast w TOP 50 widoczność wzrosła niemal o 250%.


Jak przygotować skuteczną strategię SEO dla apteki?

SEO jest zdecydowanie jednym z lepszych sposobów na to, jak reklamować aptekę w internecie. Chcesz wiedzieć, jak przygotować skuteczną strategię? Służymy pomocą! Przede wszystkim skup się na tym, aby wybrać odpowiednie słowa kluczowe. W tym celu mogą Ci pomóc narzędzia SEO, możesz skorzystać z tych darmowych, jak na przykład Ubersuggest lub Google Keyword Planner. Dobrym rozwiązaniem będzie zrealizowanie strategii, którą oprzesz o różne rodzaje słów kluczowych.

Potrzebujesz optymalizacji konwersji?

Frazy z nazwą lokalizacji (np. apteka Poznań) - jeżeli Twoja działalność nie skupia się wyłącznie na sprzedaży internetowej, zdecydowanie warto jest wykorzystać frazy lokalne. Są one łatwiejsze do wypozycjonowania niż frazy ogólne, a zapewnią Ci świetne dotarcie do potencjalnych klientów. Co prawda, w przypadku takich punktów jak apteka, Google wykorzystuje geolokalizację, jednak wykorzystanie takich fraz pozwoli Ci wyświetlać Twoją stronę nawet tym osobom, które aktualnie znajdują się w innej miejscowości.

Frazy ogólne (np. sklep z suplementami diety) - wypozycjonowanie strony na frazy ogólne jest bardzo trudne, ponieważ są to zazwyczaj frazy o bardzo wysokim poziomie konkurencyjności. Na przykład fraza “sklep z suplementami” ma średnią liczbę wyszukiwań 1,3 tys. i jest uznawana za frazę o wyższej popularności. Jednak wykorzystanie takich fraz na stronie głównej witryny sprawi, że Google będzie lepiej rozumieć treść i ofertę znajdującą się na Twojej stronie. Takie frazy pozwolą Ci również zwiększyć widoczność strony przy geolokalizacji Google oraz pozwolą na budowanie silnej pozycji na rynku.

Frazy typu long tail (np. witamina d w kroplach dla dzieci) - przy pozycjonowaniu stron internetowych świetnie sprawdzają się frazy z długim ogonem, ponieważ są rzadziej wyszukiwane, przez co również mniej konkurencyjne i łatwiejsze do wypozycjonowania. Ważne, żeby wiedzieć, że mimo, że są one rzadziej wyszukiwane to częściej skutkują wpływem na wzrost konwersji, ponieważ wykorzystują je najczęściej osoby na ostatnim etapie procesu zakupowego. Są to sprecyzowane, konkretne frazy - decydują się na nie osoby, które doskonale wiedzą, co chcą zakupić. Frazy typu long tail są bardziej szczegółowe i składają się zwykle z więcej niż trzech słów. Ich ważną zaletą jest również to, że pozwalają zwiększyć widoczność strony również na ogólne frazy. To znaczy, że jeżeli pozycjonujesz się na frazę “witamina d w kroplach dla dzieci” automatycznie zwiększasz też stopniowo widoczność swojej strony na frazę “witamina d”.

Więcej na temat tego, jak skutecznie dobierać słowa kluczowe do swojej strategii SEO, dowiesz się z tych wpisów:

Poza wykorzystaniem słów kluczowych bardzo ważna jest również optymalizacja techniczna witryny. Chcąc w pełni skutecznie zrealizować swoją strategię SEO, zwróć uwagę na poniższe elementy:

 • przygotowanie mapy strony,
 • dodanie na stronie pliku robots.txt,
 • optymalizacja meta tagów,
 • wdrożenie certyfikatu SSL,
 • optymalizacja adresów URL,
 • zrealizowanie spójnej struktury linków wewnętrznych,
 • wdrożenie danych strukturalnych,
 • wdrożenie przekierowań,
 • wdrożenie linków kanonicznych,
 • zadbanie o szybkości strony,
 • optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych,
 • optymalizacja strony pod kątem doświadczeń użytkownika.

Jeśli chcesz samodzielnie przeprowadzić techniczną optymalizację SEO, koniecznie zapoznaj się z tymi artykułami:

Jak pozycjonujemy usługi medyczne?


Jak reklamować aptekę w Google Ads i Facebook Ads?

Niestety, jak już wspomnieliśmy, reklama apteki w Google Ads i Facebook Ads jest zakazana ze względu na obowiązujące przepisy prawne.


Jak reklamować aptekę? Wykorzystaj SXO

Jak reklamować aptekę w internecie? SEO to nie jedyne rozwiązanie. Warto uzupełnić pozycjonowanie apteki o działania z zakresu SXO. Jest to szereg zmian na stronie, których celem jest wzrost zaangażowania użytkowników, ułatwienie drogi do zakupu oraz poprawa komfortu korzystania z witryny. Jak optymalizujemy strony aptek pod kątem UX oraz konwersji?

 • Wdrażamy menu okruszkowe, które informuje użytkownika, w jakim miejscu się znajduje.
 • Optymalizujemy stronę pod kątem urządzeń mobilnych, by użytkownicy mogli bez problemu zrealizować zamówienie za pośrednictwem smartfona.
 • Wdrażamy wewnętrzną wyszukiwarkę oraz filtrowanie.
 • Skracamy proces zamówienia tak, by obejmował maksymalnie trzy kroki.
 • Wdrażamy możliwość zakupów bez rejestracji.
 • Poprawiamy czas ładowania witryny apteki.
 • Sugerujemy wdrożenie dla użytkowników możliwości rezerwacji leku przez internet i odbioru w wybranej, stacjonarnej aptece.
 • Sugerujemy dodanie w treściach blogowych linków i odnośników do wyników badań.
 • Poprawiamy strukturę kategorii produktowych.
 • Dodajemy bio autorów treści blogowych.


Reklama apteki w internecie - dodatkowe rozwiązania

Czy SEO jest jedynym sposobem na to, jak reklamować aptekę w sieci? Zdecydowanie nie. Jest jednym ze skuteczniejszych, ale warto pozycjonowanie połączyć również z innymi działaniami. Spróbuj wykorzystać poniższe strategie.

Aktywność w mediach społecznościowych - możesz prowadzić np. Facebooka dla swojej apteki. Świetnie się tu sprawdzą merytoryczne treści, grafiki, zdjęcia, wywiady z ekspertami. Najważniejsze jednak byś pamiętał/pamiętała, żeby nie namawiać tu do zakupu leków ani nie korzystać z płatnych form promocji. Wykorzystaj media społecznościowe do budowania roli eksperta w branży.

E-mail marketing - w podobnym celu możesz wykorzystać newsletter. To sposób na dotarcie do wielu osób, które interesują się Twoją ofertą i marką. W mailach do subskrybentów możesz przekazywać merytoryczną wiedzę i wskazówki, które pozwolą na zapamiętanie Twojej firmy, jako profesjonalnej i zaangażowanej w relację z klientem.

Wizytówka Google - jeżeli działasz lokalnie, warto wykorzystać wizytówkę Google dla swojej firmy. Nie możesz realizować kampanii Google Ads, ale to rozwiązanie jak najbardziej jest dla Ciebie dostępne. Google Moja Firma pozwoli Ci na zwiększenie zasięgów, a także na budowanie pozycji wiarygodnej marki.

Przykładowa wizytówka Google apteki.

Porównywarki produktów - nie możesz pisać o obniżkach cen w swoim sklepie internetowym, ale za reklamę aptek nie są uznawane np. listy cenowe, które zawierają informację o cenie produktu. W związku z tym możesz nawiązać współpracę z wybranym serwisem, który pozwala na znalezienie produktów w najatrakcyjniejszych cenach.


Jak reklamować aptekę w internecie i nie złamać prawa? Sprawdzone rozwiązania. Podsumowanie

Reklama apteki w internecie wymaga dużej wiedzy zarówno z zakresu prawa, jak i marketingu internetowego. Jednak odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci zrealizować skuteczną strategię. Na naszym blogu znajdziesz wiele wskazówek dotyczących SEO, które pozwolą Ci na zwiększenie widoczności apteki w sieci, a także zwiększenie konwersji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak reklamować aptekę w internecie?

Średnia ocen użytkowników4.80 na podstawie 102 głosów

UDOSTĘPNIJ