Web.archive.org - jak wykorzystać archiwum stron internetowych w pozycjonowaniu?
Archiwalna wersja strony internetowej może być cennym źródłem informacji o pozycjonowaniu danej strony i pomagać w analizie wyników i dokonywaniu przemyślanych zmian w strategii SEO. Dostęp do archiwalnych wersji stron znajdziesz w narzędziu archive.org, a właściwie jego części, czyli Wayback Machine. Sprawdźmy, czym jest archive.org i jak wykorzystać archiwalne wersje stron zgromadzone w Wayback Machine do pozycjonowania.
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Umów się na darmowy audyt
Internet Archive, Archive.org (Wayback Machine) - co to jest?
Internet Archive to założona w 1996 roku organizacja non-profit, która stworzyła cyfrową bibliotekę dostępną pod adresem archive.org. Przechowuje w niej zasoby takie jak:
- strony internetowe (obecnie w bazie znajduje się 588 miliardów stron),
- książki i artykuły,
- nagrania video (w tym koncerty na żywo) i muzykę,
- filmy (w tym nagrania serwisów informacyjnych),
- programy.
Baza rozrasta się dzięki użytkownikom, którzy po założeniu darmowego konta mogą przesłać do Internet Archive cyfrowe treści i multimedia do archiwizowania.
Wayback Machine (Archive.org, web.archive.org) to archiwum stron internetowych, uruchomione w 2001 roku, w którym przechowywane są archiwalne wersje witryn. Użytkownicy mogą wpisać w wyszukiwarkę narzędzia dowolny adres URL i prześledzić jego archiwalną wersję nawet wówczas, jeśli witryna nie jest już dostępna w sieci. Dostęp do archiwalnych wersji jest darmowy i nie wymaga rejestracji ani założenia konta.
Jak działa web.archive.org?
Dostęp do archiwum uzyskasz pod adresem https://web.archive.org//. Dzięki narzędziu sprawdzisz, w jaki sposób zmieniała się konkretna witryna na przestrzeni dni, miesięcy i lat. Wystarczy, że wpiszesz w okno wyszukiwania dowolny adres URL z witryny (nie musi być to adres strony głównej). W odpowiedzi otrzymasz wykres oraz kalendarz wzbogacony o elementy wizualne, który pokazuje, kiedy i jak często archiwizowano konkretny adres URL.
Wygląd narzędzia archive.org (Wayback Machine)
Wynik wyszukiwania adresu URL w narzędziu web.archive.org
Wykorzystajmy narzędzie Archive.org w praktyce. W okno wyszukiwarki wpisaliśmy adres światowego lidera e-commerce, amazon.com. Po wyborze daty w kalendarzu ze stycznia 2005 otrzymaliśmy screenshot strony głównej Amazona, która wówczas była dostępna dla użytkownika. Możemy go porównać z wyglądem strony ze stycznia 2017 roku. Zauważymy, że strony różnią się między sobą diametralnie. Dokładna analiza wyglądu i struktury witryn z różnych okresów może być cennym źródłem informacji o zmieniających się trendach, optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek oraz oczekiwań użytkowników (SXO).
Strona główna sklepu Amazon w 2005 roku
Strona główna Amazon w styczniu 2017
Jak wykorzystać Wayback Machine w optymalizacji SEO?
Wayback Machine (Archive.org) to narzędzie, z którego często korzystają specjaliści ds. pozycjonowania. Dzięki informacjom pozyskanym w archiwalnej wersji witryny mogą lepiej zoptymalizować obecną stronę, znaleźć błędy, które mogą skutkować spadkiem widoczności oraz ruchu i wiele więcej. Zobaczmy, jak wykorzystać Archive.org w strategii SEO.
1. Archive org jako narzędzie diagnostyczne do weryfikacji zmian w witrynie
Wykorzystywanie Archive.org do weryfikacji zmian w witrynie jest dość oczywiste, jednak warto o nim wspomnieć w kontekście pozycjonowania. Dzięki Wayback Machine możesz sprawdzić wygląd i strukturę witryny oraz obecne na niej linki i treści w określonych dniach. Dokładnie tak jak w przypadku aktualnej wersji witryny możesz przeglądać źródłowy kod HTML. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i przejść do zakładki “Zbadaj”, by uzyskać dostęp do technicznych elementów budowy witryny, takich jak:
- meta dane - title i description,
- struktura adresu URL,
- nagłówki H1, H2 itd.
- tagi kanoniczne,
- treść opisów alternatywnych grafik i zdjęć,
- oznaczenie danych Schema.org.
Warto wykorzystać narzędzie web.archive.org w celach diagnostycznych, gdy strona odnotowała spadki widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania lub ruchu. Dzięki archiwum stron internetowych specjalista SEO dowie się, czy spadki są efektem zmian na stronie, a jeśli tak, to których, czy wynikiem nieogłoszonej oficjalnie aktualizacji algorytmu Google. W Wayback Machine możesz przeglądać stronę zapisaną w pamięci podręcznej zarówno przed spadkiem w organicznych wynikach wyszukiwania, jak i po nim.
2. Archive.org do zapoznania się z witryną klienta
Niezależnie od stażu zawodowego każdy specjalista ds. pozycjonowania może (i powinien) wykorzystać narzędzie Web Archive do zapoznania się ze stroną klienta i jej historią. Na podstawie screenów witryny z różnych okresów możesz zobaczyć, jak strona zmieniała się na przestrzeni lat, a także zweryfikować, jak zmieniał się sposób komunikacji i branding marki. Jak zmieniało się logo marki? Jakie treści znajdowały się na stronie w przeszłości i obecnie? W jaki sposób zwracano się do użytkowników i potencjalnych klientów? Pozyskane dane mogą być podstawą rozmowy z klientem o aktualnym sposobie komunikacji i mówieniu o marce w internecie.
3. Wayback Machine do wdrożenia starych przekierowań
Jesteś właścicielem witryny i marki, która zaczynała działalność online w latach 90. lub na początku XX wieku? Wykorzystaj archiwum stron internetowych do odzyskania starych linków wewnętrznych, które znajdowały się w witrynie. Jeśli Twoja strona była przenoszona na inną domenę na początku XX wieku, prawdopodobnie nikt nie zwrócił uwagi na pozycjonowanie i przekierowanie zmienionych adresów URL. Możesz je odzyskać - wykorzystaj w tym celu możliwości Wayback Machine oraz wybranego Crawlera SEO, np. Screaming Frog czy NetPeak Spider. Stwórz przykładową listę adresów URL z archiwalnej wersji witryny i sprawdź ich obecny kod statusu w Web Archive.
4. Archive.org do odkrywania struktury adresów URL
Archive.org warto wykorzystać do weryfikacji starej struktury adresów URL w witrynie. Jeśli struktura została zmieniona i spowodowała problemy z ładowaniem podstron, w Wayback Machine sprawdzisz, jak wyglądały adresy przed edycją.
5. Wayback Machine w pracy SEO do weryfikacji poprawności kodu Google Analytics
Zmieniona szata graficzna witryny? Wdrożenie certyfikatu SSL? Zarówno te, jak i inne zmiany w witrynie mogą powodować błędy w kodzie Google Analytics i sprawić, że narzędzie nie będzie poprawnie zliczać ruchu i konwersji. By zdiagnozować problem, można wykorzystać Web Archive. org. Jak to zrobić? Przejdź do wybranego adresu URL, daty i wybierz interesującą Cię migawkę. Następnie przejdź do kodu źródłowego strony i znajdź kod Google Analytics za pomocą wyszukiwarki. Porównaj archiwalny kod Google Analytics oraz strony docelowe dostępne w pamięci podręcznej witryny w web.archive.org oraz obecny kod i strony docelowe. Być może kod został wdrożony nieprawidłowo po migracji witryny i ruch na stronie jest, ale nie jest prawidłowo liczony.
Kod Google Analytics dostępny w kodzie źródłowym strony zbadanym w Web Archice, źródło: https://www.greenlanemarketing.com/resources/articles/10-ways-use-wayback-machine/
6. Web.archive.org do optymalizacji konwersji
Konwersje na Twojej stronie lub w sklepie spadły, mimo że we wcześniejszym okresie generowałeś wysoką sprzedaż? Sprawdź, jakie zmiany na stronie mogły spowodować spadek konwersji. Otwórz archiwalną wersję strony, z czasu, w którym konwersji było dużo, i porównaj ją z obecnym wyglądem witryny. Być może poprzednia wersja była lepiej zoptymalizowana pod kątem doświadczeń użytkowników (User Experience). Sprawdź:
- rozmieszczenie przycisków,
- rozmieszczenie treści,
- proces składania zamówienia / wypełniania formularza kontaktowego itp. (być może uległ on wydłużeniu, co zniechęca użytkowników),
- układ menu oraz kategorii - być może nazwy kategorii zostały zmienione i nie mówią użytkownikowi, co znajdzie pod konkretnym adresem URL,
- zastosowaną czcionkę - być może nowa jest mniej czytelna.
Wszystkie te elementy mogą mieć wpływ na współczynnik konwersji. Warto zweryfikować je dzięki web.archive i zoptymalizować witrynę w sposób odpowiadający oczekiwaniom użytkowników.
7. Web.archive.org do weryfikacji błędów technicznych i pliku robots.txt
Plik robots.txt wskazuje robotom Google, które podstrony witryny mają zaindeksować, a które pozostawić bez indeksowania. Dzięki web.archive.org możesz prześledzić zmiany w strukturze pliku robots.txt, które mogły wpłynąć na spadek ruchu i widoczności. Jeśli nagle strona nie generuje odwiedzin lub nie jest widoczna w Google, być może na skutek błędu dany adres URL został wyłączony z indeksowania w pliku robots.txt.
8. Wayback Machine do analizy skuteczności stron docelowych
Prowadzisz działania reklamowe w Google Ads? Przekonaj się, że narzędzie Web Archive jest przydatne nie tylko w pozycjonowaniu. Jeśli reklamujesz się w Google, możesz je wykorzystać do porównywania stron docelowych. W tym celu:
- wpisz w narzędziu adres strony docelowej z daty, w której kampania przynosiła bardzo dobre efekty,
- porównaj wygląd archiwalnej wersji strony docelowej dla kampanii z obecną strukturą.
Być może na stronie docelowej nastąpiły zmiany, które utrudniają użytkownikom realizację celu (konwersji). Na spadek sprzedaży mogą wpływać:
- zmiany w rozmieszczeniu elementów na stronie (przycisków, obrazów, treści itp.),
- przesycenie strony docelowej informacjami,
- zmiana treści CTA,
- ograniczenie trafności (jeśli na stronie docelowej znajdują się produkty, które nie interesują użytkownika),
- zmiany w nawigacji.
Podsumowanie
Web.archive.org to darmowe i bardzo przydatne narzędzie dla specjalistów SEO i właścicieli stron internetowych. Dzięki niemu możesz ulepszyć strategię pozycjonowania sklepu oraz strony, znaleźć i wyeliminować błędy w witrynie, a także określić, które elementy strony działają skutecznie i ułatwiają dokonanie konwersji.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów:
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie! Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować. Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co