Intencja wyszukiwania w SEO. Co to jest i jak ją wykorzystać w strategii pozycjonowania

Intencja wyszukiwania w SEO. Co to jest i jak ja wykorzystac w strategii pozycjonowania
Spis treści

• Intencja (zamiar) wyszukiwania - co to jest?

• Intencja wyszukiwania (Search Intent) a wyszukiwarka Google

• Dlaczego intencja wyszukiwania jest ważna w pozycjonowaniu?

• Rodzaje zamiarów wyszukiwania

• Jak określić intencję wyszukiwania użytkownika?

• Jak zoptymalizować stronę pod kątem różnych intencji użytkowników?

Wraz z rozwojem algorytmu Google i wprowadzaniem kolejnych aktualizacji coraz większe znaczenie w pozycjonowaniu odgrywają elementy, które powodują zaspokajanie potrzeb użytkowników. Jednym z wyrazów zmian w algorytmie jest uwzględnianie w organicznych wynikach wyszukiwania intencji wyszukiwania (search intent), zwanej inaczej zamiarem wyszukiwania. Sprawdź w naszym poradniku, co to jest search intent i jakie ma znaczenie w pozycjonowaniu stron i sklepów internetowych w wyszukiwarce Google.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Intencja (zamiar) wyszukiwania - co to jest?

Czym jest search intent, czyli intencja (zamiar) wyszukiwania? To przyczyna, dla której użytkownik to wyszukiwanie przeprowadził. Czy użytkownik szuka informacji i chce się czegoś dowiedzieć? A może szuka konkretnej strony internetowej albo chce dokonać zakupu? Te wszystkie cele, które użytkownik chce osiągnąć, stanowią właśnie zamiar (intencję) wyszukiwania. Jak możesz zrealizować zamiary użytkowników w strategii SEO? Daj im to, czego szukają. Jeśli użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę zapytanie “jak ugotować zupę pomidorową”, to na tę frazę powinieneś pozycjonować stronę z przepisem kulinarnym, a nie stronę z gotowymi zupami pomidorowymi do podgrzania. Wszystko dlatego, że użytkownik szuka informacji, a nie produktu.

Dowiedz się jak zoptymalizować stronę


Intencja wyszukiwania (Search Intent) a wyszukiwarka Google

Dzięki takim aktualizacjom algorytmów, jak Google Koliber (Hummingbird) czy Google RankBrain Google automatycznie dostosowuje wyświetlane wyniki do zamiaru (intencji) wyszukiwania użytkownika. To jeden z powodów, dla których warto dostosowywać treści na stronie do intencji użytkowników (search intent) w SEO. Drugi powód dotyczy optymalizacji konwersji. Treść zapytań użytkowników oraz ich intencja wyszukiwania odzwierciedlają, na jakim etapie ścieżki konwersji się oni znajdują. Treść na stronie, która jest dobrze dopasowana do zamiaru wyszukiwania, stwarza większą szansę na pozyskanie konwersji.


Dlaczego intencja wyszukiwania jest ważna w pozycjonowaniu?

Dobre zrozumienie intencji wyszukiwania użytkowników wpływa na pozycję Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania i satysfakcję użytkowników z przeglądania zawartości Twojej strony. Optymalizacja zawartości strony pod kątem intencji użytkowników jest ważna także z powodu tzw. Search Quality Guidelines. Są to wskazówki Google dla webmasterów, których spełnienie może wpłynąć pozytywnie na pozycjonowanie strony. Jeśli dobrze zoptymalizujesz stronę pod kątem jakości oraz zamiarów użytkowników, tym lepiej spełnisz wymagania dla webmasterów. Dlaczego jeszcze optymalizacja strony pod kątem zamiaru (intencji) wyszukiwania jest ważna w SEO? Ponieważ:

 • Google wyświetla użytkownikom te wyniki, które dobrze odzwierciedlają ich intencje, są trafne i przydatne,
 • obniża współczynnik odrzuceń i zwiększa współczynnik zaangażowania,
 • więcej Twoich treści znajdzie się w polecanych fragmentach,
 • umożliwia wyświetlenie Twojej strony szerszemu gronu odbiorców,
 • może zwiększyć liczbę wyświetleń Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

Jak możesz spełnić wymagania Google w zakresie Search Intent?

 • Przeprowadź efektywne badanie słów kluczowych i zadbaj o pozycjonowanie tych słów, które są powiązane z Twoją ofertą. Szukaj także słów kluczowych w formie pytań, poradnikowych i edukacyjnych fraz.
 • Twórz wartościowe treści, które odpowiadają na pytania użytkowników.
 • Zadbaj o strukturę strony przyjazną dla SEO i użytkowników.

Dowiedz się więcej o wskazówkach Google dla webmasterów:

Przykład rozbudowanego menu na stronie internetowej


Rodzaje zamiarów wyszukiwania

Istnieje kilka rodzajów intencji wyszukiwania, które możemy rozróżnić w zapytaniach internetowych. Poniżej omówimy każde z nich.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Zamiar informacyjny

Zapytanie o charakterze informacyjnym sugeruje, że użytkownik chce się czegoś dowiedzieć, szuka jakiejś informacji. Zapytania te mogą występować w formie pytań, ale nie muszą. Przykładowe zapytania o zamiarze informacyjnym to:

 • kiedy kończy się kadencja prezydenta Polski,
 • Barack Obama,
 • Angelina Jolie wiek,
 • co to jest pozycjonowanie.

Panel wiedzy wyświetlony w Google na zapytanie informacyjne “Litwa”


Zamiar nawigacyjny

Zapytanie o zamiarze nawigacyjnym sugeruje, że użytkownik chce przejść do określonej witryny lub miejsca w internecie. Prawdopodobnie wpisanie hasła w wyszukiwarkę jest szybsze niż wpisywanie pełnego adresu URL. Możliwe także, że użytkownik zna nazwę strony, której szuka, ale nie jest pewien adresu URL. W odpowiedzi często Google wyświetla nie tylko adres witryny, ale także panele wiedzy oraz local pack i wizytówki Google Moja Firma. Przykładowe zapytania z intencją nawigacyjną to:

 • Facebook,
 • Gmail,
 • widoczni.com.

Dlaczego zapytania transakcyjne są istotne dla strategii SEO Twojej firmy? Ponieważ umożliwiają użytkownikom odnalezienie Twojej strony, a także dają informację o tym, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcje z Twoją marką. Jeśli zauważysz duży wzrost zapytań o obsługę klienta w Twojej firmie, powinieneś się zastanowić dlaczego. Może to sugerować, że użytkownicy mają dużo problemów z realizacją usług lub zakupem produktów w Twojej firmie.

Wizytówka Google Moja Firma agencji Widoczni, która wyświetla się po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła “agencja widoczni”


Zamiar komercyjny

Zapytania o intencji komercyjnej sugerują chęć zakupu u użytkownika, ale potwierdzają, że użytkownik jeszcze nie wie, co dokładnie chce kupić i nie podjął decyzji, jaki dokładnie produkt będzie dla niego najlepszy. Dlatego też szuka porównań, recenzji, opinii, a nie ofert sprzedażowych konkretnych produktów. Przykładowe zapytania o zamiarze komercyjnym to:

 • jaki program do e-mail marketingu wybrać,
 • agencja seo widoczni opinie,
 • najlepsze restauracje w Poznaniu.

Przykładowe wyniki wyszukiwania w Google na hasło komercyjne


Zamiar transakcyjny

Zamiar transakcyjny sugeruje, że użytkownik jest już na ścieżce zakupowej i wie, co chce kupić, ale szuka najatrakcyjniejszej oferty i sklepu, w którym dokona transakcji. Przykładowe zapytania o charakterze transakcyjnym to:

 • laptop Dell tanio,
 • telefon Samsung Galaxy S3,
 • fotowoltaika dla firm cena.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Jak określić intencję wyszukiwania użytkownika?

Zamiar (intencja) wyszukiwania często wynika z samego sposobu sformułowania zapytania przez użytkownika. Jeśli użytkownik wpisze w wyszukiwarkę hasło “kup Macbook Air Pro””, oczywistym jest, że chce kupić konkretny produkt, a zapytanie ma charakter transakcyjny. Jeśli wpisze frazę “ile lat ma Andrzej Duda”, szuka informacji. Na typ zapytania często wskazują użyte słowa. Jeśli do badania słów kluczowych wykorzystujesz narzędzie Ahrefs, możesz filtrować wyniki według występowania w nich określonych słów wskazujących na intencję wyszukiwania. Możesz także skorzystać z raportu Pytania w raporcie słów kluczowych - zdecydowanie większość zapytań w formie pytań ma charakter informacyjny. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie zapytania w Google zawierają słowa, które wskazują na intencję użytkownika, dlatego nie możesz polegać wyłącznie na nich.

By jeszcze lepiej określić zamiar (intencję wyszukiwania, Search Intent), skorzystaj z wyszukiwarki Google. Ma ona tendencje do wyświetlania określonych elementów w odpowiedzi na zapytania i określonym charakterze. Przykład wyglądają następująco:

 • w przypadku zapytań o charakterze transakcyjnym i komercyjnym, z pewnością zostaną wyświetlane reklamy Google,
 • reklama Google Zakupy zostanie wyświetlona na hasła o zamiarze transakcyjnym,
 • panele wiedzy i bezpośrednie odpowiedzi wyświetlają się zazwyczaj w przypadku zapytań o zamiarze informacyjnym.

Jest to jednak tylko wskazówka i istnieje wiele zapytań informacyjnych, które nie spowodują wyświetlenia panelu wiedzy. Uwzględnij także, że istnieje wiele zapytań, które mają mieszane intencje. By sprawdzić, jaki zamiar wyszukiwania dominuje według wyszukiwarki Google, wpisz daną frazę w wyszukiwarkę i sprawdź, jakie wyniki zostaną wyświetlone. Jeśli większość wyników organicznych w top10 to strony produktowe, sugeruje to, że zapytanie ma charakter transakcyjny.


Jak zoptymalizować stronę pod kątem różnych intencji użytkowników? Trzy ważne kroki

Wiemy już, jakie główne intencje mają użytkownicy korzystający z wyszukiwarki Google. By jednak wykorzystać różne cele użytkowników w strategii SEO, musisz dowiedzieć się, w jaki sposób zoptymalizować stronę pod kątem konkretnych intencji użytkowników wyrażonych w zapytaniach.

Treść na stronie powinna odzwierciedlać zamiar wyszukiwania użytkowników, Teoretycznie jest to proste. Jeśli zamiar ma charakter transakcyjny, stwórz stronę produktu i pozycjonuj go na konkretną frazę. Jeśli zapytanie ma intencję informacyjną, utwórz post na blogu na dany temat. W praktyce optymalizacja SEO strony pod kątem intencji użytkowników jest bardziej skomplikowana. By dokładnie określić, czego oczekują użytkownicy w odpowiedzi na zapytanie, przeprowadź analizę SERP. W pierwszym kroku wpisz dane słowo w Google i sprawdź, jakie treści tworzą inne strony na dany temat.

Jak zoptymalizować treści pod kątem intencji wyszukiwanie użytkowników? W drugim kroku:

 • znajdź dominujący typ treści w wynikach wyszukiwania i na tej podstawie określ rodzaj treści, który powinieneś stworzyć (post na bloga, strona produktowa, landing page usługowy),
 • określ format treści, który powinieneś zastosować (przewodnik, checklista, zestawienie porad, zestawienie opinii, porównanie).

Trzeci krok optymalizacji treści pod kątem zamiaru wyszukiwania obejmuje:

 • weryfikację sekcji “Podobne wyszukiwania” i :”Podobne pytania” - na tej podstawie możesz uwzględnić w treści inne, powiązane słowa kluczowe oraz odpowiedzieć na najczęstsze pytania użytkowników,
 • odwiedzenie najpopularniejszych stron na dane zapytanie i weryfikację, jakie treści się na nich znajdują - możesz to zrobić ręcznie lub skorzystać z narzędzi, np. Surfera.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Jak zoptymalizować stronę pod kątem zapytań informacyjnych?

W przypadku informacyjnych zapytań istotne jest stworzenie na stronie sekcji, w której znajdą się odpowiedzi na pytania użytkowników. W tym celu do optymalizacji search intent w SEO sprawdzi się blog. Napisz treści w sposób jak najbardziej przejrzysty - tak by użytkownik szybko znalazł interesującą go informację. Sprawdzi się do tego na przykład sekcja FAQ. Możesz także zastosować w treściach blogowych zestawienie w postaci listy (narzędzi, etapów, kroków itp.) - być może wyszukiwarka Google wyświetli taką listę bezpośrednio w swoich wynikach w formie fragmentu rozszerzonego. Zadbaj także o:

 • wykorzystanie infografik, tabel, wykresów, by zapewnić przejrzystość informacji.
 • odpowiednią optymalizację nagłówków, tytułu i opisu strony.


Optymalizacja SEO strony pod kątem zapytań nawigacyjnych

Istnieje wiele taktyk, które pozwalają lepiej zoptymalizować stronę pod kątem intencji nawigacyjnych użytkowników. Obejmują one:

 • edycję struktury strony w taki sposób, by użytkownik mógł łatwo znaleźć interesujące go informacje,
 • pozycjonowanie strony na frazę brandową,
 • optymalizację każdej ze stron pod kątem dobrze dobranych słów kluczowych,
 • unikanie kanibalizacji słów kluczowych,
 • optymalizację każdej z podstron pod kątem technicznym poprzez: edycję title i description, nagłówków (H1, H2 i dalszych),
 • stworzenie odrębnej podstrony dla każdego produktu lub usługi, kategorii produktowej itp.,
 • stworzenie rozbudowanej struktury kategorii i podkategorii w sklepie internetowym i na stronie firmowej,
 • dodanie w menu linków do podstron zawierających produkty konkretnych marek,
 • stworzenie odrębnych podstron dla każdej lokalizacji.

Upewnij się, że każdy produkt lub usługa mają swoją stronę docelową, na której użytkownik znajdzie tylko informacje o tym konkretnym produkcie lub usłudze. Na końcu zoptymalizuj adresy URL, tak by znalazły się w nich nazwy produktów, nazwy marek i najważniejsze cechy produktów (np. rozmiar, kolor itp.).


Jak zoptymalizować stronę na zapytania komercyjne?

Zapytania o celu komercyjnym to takie, które sugerują, że użytkownik rozważa zakup, ale jeszcze nie wie dokładnie, jaki produkt chce wybrać, dlatego przeprowadza rozeznanie wśród dostępnych opcji. Szuka wóœczas porównań, opinii, recenzji. Warto to uwzględnić w procesie optymalizacji i pozycjonowania strony poprzez:

 • stworzenie specjalnych stron z porównaniami podobnych produktów,
 • stworzenie dedykowanej strony z opiniami na temat konkretnego produktu, usługi lub Twojej firmy,
 • tworzenie zestawień produktów lub usług, które można aktualizować rok do roku bez zmiany adresu URL (np. Najlepsze smartfony w 2022 roku, najlepsze kawiarnie na Sadybie itp.) - w zestawieniach warto dodawać bezpośrednie linki do opisywanych produktów,
 • zadbanie, by najważniejsze informacje znalazły się na szczycie strony, w obszarze above the fold, czyli tym, który jest widoczny od razu po załadowaniu strony bez przewijania.


Optymalizacja strony pod kątem pozycjonowania na frazy transakcyjne

Optymalizacja strony pod kątem transakcyjnych słów kluczowych obejmuje:

 • określenie, co na danej stronie obejmuje konwersja (zapis do newslettera, dokonanie transakcji, skorzystanie z formularza kontaktowego,
 • ułatwienie użytkownikowi drogi do konwersji poprzez optymalizację SXO i CRO,
 • dostarczanie potrzebnych informacji w sposób przyjazny dla użytkownika (boldy, nagłówki, wypunktowania, obrazy itp.),
 • dodanie na stronie docelowej wezwania do działania,
 • stworzenie przejrzystego projektu strony,
 • stworzenie treści zoptymalizowanej pod kątem generowania konwersji,
 • zastosowanie danych strukturalnych Schema.org w kodzie strony, by ułatwić robotom Google zrozumienie treści strony i wyświetlenie dodatkowych informacji bezpośrednio w organicznych wynikach wyszukiwania,


Podsumowanie

Intencja wyszukiwania to istotny element, który musisz wziąć pod uwagę w strategii SEO. Tylko w ten sposób możesz dotrzeć do użytkowników z informacjami i treściami, których realnie szukają i które będą budziły zaangażowanie. Pomijanie zamiaru wyszukiwania w pozycjonowaniu stron i sklepów może prowadzić do frustracji użytkownika, wyjścia ze strony, spadku ruchu, a w konsekwencji nieefektywnego pozycjonowania.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Intencja wyszukiwania w SEO. Co to jest i jak ją wykorzystać w strategii pozycjonowania

Średnia ocen użytkowników4.92 na podstawie 134 głosów

UDOSTĘPNIJ