10 najgorszych praktyk SEO i jak ich unikać?

10 najgorszych praktyk SEO i jak ich unikac
Spis treści

• Nie wykonujesz researchu słów kluczowych

• Stosujesz “Keyword stuffing”

• Tworzysz treści niskiej jakości

• Nie odpowiadasz na intencje użytkowników

• Nie pozwalasz Google na indeksowanie

• Masz zbyt małą liczbę linków zwrotnych

• Pozyskujesz linki niezgodnie z zasadami Google

• Twoja strona ładuje się zbyt powoli

• Twoja strona nie jest zoptymalizowana pod kątem mobilnym

• Traktujesz SEO jako jednorazowe działanie

• Podsumowanie

Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek internetowych, czyli SEO, jest bardzo ważnym elementem strategii marketingowej każdej firmy, która chce być widoczna w sieci. Pomimo że jest to powszechnie znana strategia, często dochodzi do pewnych błędów SEO, które mogą nie tylko obniżyć pozycję strony w wynikach wyszukiwania, ale nawet spowodować nałożenie kar przez Google. Poznaj 10 najgorszych praktyk oraz błędów SEO i sprawdź, jak poprawnie pozycjonować strony internetowe, aby ich uniknąć.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


1. Nie wykonujesz researchu słów kluczowych

Pierwszym krokiem w każdej efektywnej strategii SEO powinien być dogłębny research słów kluczowych. Jest to analiza fraz oraz zapytań, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę, szukając produktów lub usług związanych z Twoją działalnością. Pomijanie tego kroku może prowadzić do tworzenia treści, które nie są zgodne z zainteresowaniami i potrzebami Twojej grupy docelowej. To z kolei może skutkować niskim ruchem na stronie, małą trafnością reklam i brakiem zaangażowania ze strony użytkowników.

Jak więc uniknąć tego błędu i wykonać skuteczne badanie słów kluczowych? Aby uniknąć tego błędu SEO, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego badania słów kluczowych. Zidentyfikuj frazy, które są najczęściej wyszukiwane przez Twoją grupę docelową. Pomogą Ci w tym specjalistyczne narzędzia takie jak Google Keyword Planner, Ahrefs czy SEMRush. Badanie słów kluczowych nie powinno ograniczać się tylko do wyszukiwania najpopularniejszych terminów. Powinno również obejmować analizę tzw. long-tail keywords, czyli dłuższych fraz, które mogą przyciągać bardziej konkretną i zaangażowaną grupę odbiorców.

Kiedy już zweryfikujesz, jakie słowa kluczowe są dla Twojej grupy docelowej najważniejsze, dodaj je do swojej strony - umieść je zarówno w treściach, jak i metadanych, takich jak title, description, czy teksty alternatywne obrazów. Dzięki temu Twoja strona internetowa będzie mogła wyświetlać się użytkownikom, którzy wpiszą te frazy w wyszukiwarkę.

Analiza słów kluczowych w Google Keyword Planner.


2. Stosujesz “Keyword stuffing”

„Keyword stuffing” to praktyka SEO polegająca na nadmiernym używaniu słów kluczowych w treściach strony z myślą, że zwiększy to jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Niegdyś była to popularna technika, jednak z biegiem czasu wyszukiwarki internetowe, w szczególności Google, stały się bardziej zaawansowane i zaczęły karać witryny stosujące tę metodę, np. obniżając ranking strony w wynikach wyszukiwania. Poza tym „keyword stuffing” często skutkuje pogorszeniem jakości treści, co zniechęca użytkowników do dalszego jej przeglądania. Poznaj najważniejsze czynniki rankingowe Google!

Jak więc stosować słowa kluczowe, aby zapewnić wysoką jakość treści?

Zamiast upychania słów kluczowych, staraj się tworzyć treści, które są skierowane przede wszystkim do użytkowników, a nie do algorytmów wyszukiwarki. W końcu to użytkownicy są Twoim docelowym odbiorcą, a użyteczność tekstów ma duży wpływ na ostateczne pozycjonowanie strony internetowej.

Słowa kluczowe powinny być umieszczone w treści w sposób naturalny i zgodnie z kontekstem. Dla optymalizacji SEO zaleca się umieszczenie słowa kluczowego w kilku strategicznych miejscach, takich jak tytuł strony, nagłówek H1, kilka razy w treści (ale z umiarem) i w metadanych.

Zamiast koncentrować się na ilości słów kluczowych, skup się na ich jakości. Dobre zrozumienie i zastosowanie słów kluczowych powinno iść w parze z tworzeniem wysokiej jakości treści, które dostarczają wartość dla użytkowników i odpowiadają na ich potrzeby.


3. Tworzysz treści niskiej jakości

Tworzenie treści niskiej jakości to jeden z najczęstszych błędów, jakie można popełnić w strategii SEO. Jak je rozpoznać? To teksty, które są pełne błędów, niezwiązane z tematem strony, powielające informacje dostępne w sieci czy te, które nie dostarczają użytkownikom żadnej wartości. Google i inne wyszukiwarki bardzo dobrze radzą sobie z identyfikowaniem takich treści i mogą obniżać pozycję strony, która je publikuje. Co więcej, witryna, która stosuje taki content, może zniechęcić użytkowników, co z kolei prowadzi do wyższego współczynnika odrzuceń i niższych wskaźników zaangażowania użytkowników.

Jak więc uniknąć tego błędu i tworzyć wartościowe treści?

 • Zadbaj o to, aby Twoje treści, były unikalne, interesujące, użyteczne i angażujące dla użytkowników. Dostarczaj informacje, które przydadzą się odbiorcom i są związane z Twoją działalnością lub tematem strony.
 • Pamiętaj o zastosowaniu słów kluczowych, ale nie na siłę - powinny one wpisywać się w naturalny kontekst. Unikaj duplikacji treści i zamiast tego postaraj się dostarczać ciągle coś nowego i oryginalnego.
 • Dobrze napisane treści powinny też mieć odpowiednią strukturę. Używaj nagłówków, aby podzielić tekst na mniejsze, łatwe do przyswojenia części. Możesz też dodać obrazy, grafiki, filmy czy infografiki, które ułatwią zrozumienie treści.
 • Optymalizuj treści także pod kątem technicznym, dodając odpowiednie meta tagi, opisy obrazów, linki do innych stron Twojej witryny lub do zewnętrznych źródeł z autorytetem. Sprawdź, jak poprawnie optymalizować treści na stronie.

Pamiętaj, że tworzenie treści to ciągły proces, a nie jednorazowe zadanie. Regularnie weryfikuj swoje treści, dodawaj nowe i usuwaj lub aktualizuj te, które są już nieaktualne czy niezwiązane z tematem strony. Google ceni strony, które dostarczają świeże treści poruszające bieżące tematy.

Dowiedz się więcej o content marketingu i tworzeniu wartościowych treści:


4. Nie odpowiadasz na intencje użytkowników

Brak zrozumienia i odpowiedzi na intencje użytkowników to kolejny błąd, który możesz popełnić w SEO. Użytkownicy, wpisując zapytanie w wyszukiwarkę, mają konkretną intencję - mogą chcieć się czegoś dowiedzieć, znaleźć konkretną stronę lub dokonać zakupu. Jeżeli Twoja strona nie odpowiada na te potrzeby, może to skutkować niskim ruchem w witrynie, a nawet jego brakiem.

Jak uniknąć tego błędu i tworzyć treści, które odpowiadają na potrzeby klientów? Aby efektywnie odpowiadać na intencje użytkowników, musisz je najpierw zrozumieć. Wyszukiwanie słów kluczowych to jeden ze sposobów na poznanie potrzeb Twojej grupy docelowej, ale warto też głębiej przeanalizować ich problemy i cele. Zobacz, jak dopasować content marketing do ścieżki zakupowej klienta.

Na przykład, jeśli prowadzisz sklep internetowy z butami, intencje użytkowników mogą być różne - niektórzy mogą szukać informacji o tym, jak dobrać buty do konkretnej stylizacji, inni mogą chcieć porównać różne marki butów, a jeszcze inni mogą być już zdecydowani na zakup. Twoja strona powinna dostarczać treści, które odpowiadają na wszystkie te potrzeby.

Jak to zrobić? Twórz różne rodzaje tekstów - artykuły informacyjne, porównawcze, zestawienia, poradniki itp. Każdy rodzaj treści powinien być zoptymalizowany pod kątem słów kluczowych, które odpowiadają na konkretne intencje użytkowników. Dodatkowo zadbaj też o treści takie opisy produktów i kategorii, sekcja FAQ czy strona główna - tam też możesz umieścić przydatne informacje uzupełnione o popularne słowa kluczowe.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


5. Nie pozwalasz Google na indeksowanie

Twoich treści Jeżeli Twoje strony nie są indeksowane przez Google, praktycznie nie istnieją dla użytkowników internetu. Jeżeli roboty Google nie mogą przeszukać i zindeksować Twojej strony, nie pojawi się ona w wynikach wyszukiwania, co w efekcie prowadzi do braku ruchu. Jest to jeden z najpoważniejszych błędów SEO, jaki można popełnić.

Jak rozwiązać ten problem?

Aby Twoja strona była widoczna w Google, musisz upewnić się, że roboty wyszukiwarki mają do niej dostęp. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

 • Sprawdź plik robots.txt na swojej stronie. Jest to plik, pokazujący robotom wyszukiwarek, które strony mogą przeszukiwać, a których nie. Upewnij się, że nie zablokowałeś ważnych stron. Jeśli, któreś z nich są zablokowane, to zobaczysz taki fragment kodu:

Kod, który uniemożliwia indeksowanie strony.

 • Wykorzystaj Google Search Console. To narzędzie oferuje funkcję „URL Inspection”, która pozwala sprawdzić, czy konkretna strona jest indeksowana. Jeżeli nie, możesz za pomocą tego narzędzia poprosić Google o jej indeksowanie.


6. Masz zbyt małą liczbę linków zwrotnych

Linki zwrotne (backlinks), czyli linki z innych stron internetowych prowadzące do Twojej witryny, są jednym z najważniejszych czynników rankingowych Google. Jeżeli masz zbyt mało linków zwrotnych, Google może uznać, że Twoja strona nie jest wartościowa, co skutkuje gorszym pozycjonowaniem. W dodatku linki zwrotne generują ruch na Twojej stronie, więc ich brak oznacza mniej potencjalnych klientów.

Jak więc zdobywać linki przychodzące? Aby zwiększyć liczbę linków zwrotnych do Twojej strony, powinieneś stworzyć strategię budowania profilu linków, która jest zgodna z wytycznymi Google. Taka strategia powinna opierać się na kilku ważnych krokach:

 • Twórz wartościowe i unikalne treści, które naturalnie zachęcą innych do linkowania do Twojej strony. Takie treści to np. artykuły blogowe, poruszające ważne tematy w Twojej branży czy raporty informujące o najnowszych trendach związanych z Twoją działalnością.
 • Buduj relacje z innymi stronami w Twojej branży. Możesz na przykład zaproponować wymianę gościnnych postów na blogach, podzielić się swoją opinią w ramach wywiadu czy komentować i udostępniać treści innych, co często prowadzi do wzajemności.
 • Wykorzystaj katalogi firm i lokalne serwisy informacyjne. Są to miejscach, które również warto wziąć pod uwagę w budowaniu profilu linków przychodzących.

Pamiętaj, że liczy się również jakość, a nie tylko liczba linków zwrotnych. Linki z renomowanych stron mają większą wartość niż linki z mało znanych witryn o niskiej jakości. Dlatego też zalecamy unikanie technik black-hat SEO, takich jak kupowanie linków, które mogą przynieść krótkoterminowe korzyści, ale na dłuższą metę mogą prowadzić do nałożenia na Twoją stronę kary od Google.

Dowiedz się więcej o pozyskiwaniu linków przychodzących:


7. Pozyskujesz linki niezgodnie z zasadami Google

Pozyskiwanie linków zwrotnych do strony jest istotnym elementem SEO, ale nie wszystkie metody zdobywania linków są zgodne z zasadami Google. Wcześniej wspomniane techniki black-hat SEO, takie jak korzystanie z sieci linków czy kupowanie lub automatyczne generowanie linków za pomocą oprogramowania, mogą bardzo negatywnie wpłynąć na Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania Google.

Jak więc pozyskiwać linki zgodnie z zasadami Google? Aby uniknąć problemów z Google, powinieneś stosować tzw. white-hat SEO, czyli etyczne praktyki pozyskiwania linków. Przestrzegaj poniższych zasad, a Twój profil linków będzie wartościowy i pozytywnie wpłynie na Twoją pozycję w SERP:

 • Stosuj naturalne linki zwrotne - Google promuje strony, które pozyskują linki w sposób naturalny, np. tworzą przydatne treści, do których później linkują użytkownicy.
 • Nie twórz sztucznych linków - nienaturalne linki to te, które nie są używane spontaniczne przez użytkowników w sieci, ale są celowo tworzone, aby manipulować rankingiem strony. Przykładem mogą być linki z niskiej jakości katalogów stron, czy linki z artykułów lub komentarzy na blogach, które nie są związane z tematem Twojej strony.
 • Nie korzystaj z automatycznych usług tworzenia linków - Google odradza korzystanie ze stron czy programów, które automatycznie generują linki zwrotne.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


8. Twoja strona ładuje się zbyt powoli

Czas ładowania strony to istotny czynnik, który wpływa nie tylko na SEO, ale także na User Experience. Wolno ładująca się strona może zniechęcić użytkowników do jej przeglądania, co prowadzi do częstszego opuszczania strony i obniżenia liczby konwersji. Ponadto Google uważa szybkość ładowania strony za jeden z czynników rankingowych, co oznacza, że witryny, które ładują się wolno, mogą być nisko pozycjonowane w wynikach wyszukiwania.

Jak więc poprawić czas ładowania strony?

Zwiększenie prędkości ładowania strony wymaga zazwyczaj kilku różnych działań:

 • Zoptymalizuj obrazy - duże, nieskompresowane obrazy mogą znacznie spowolnić ładowanie strony. Używaj narzędzi do kompresji plików, dzięki czemu nie stracą one na jakości. Dodatkowo rozważ użycie formatu JPG, który łączy dobrą jakość obrazu z małym rozmiarem pliku.
 • Zminimalizuj kod - duże pliki CSS i JavaScript również mogą spowolnić ładowanie strony. Użyj narzędzi do minimalizacji kodu, aby usunąć zbędne spacje, linie i komentarze.
 • Użyj dobrego systemu do zarządzania treścią (CMS)- niektóre CMS-y są lepsze od innych, jeśli chodzi o prędkość. Upewnij się, że Twój CMS jest dobrze skonfigurowany i zaktualizowany do najnowszej wersji.
 • Skorzystaj z technologii takich jak lazy loading - lazy loading to technika, która polega na ładowaniu obrazów i innych elementów strony tylko wtedy, gdy są one potrzebne, czyli w momencie kiedy użytkownik przewija stronę.
 • Używaj sieci dostarczania treści (CDN) - CDN to sieć serwerów rozlokowanych na całym świecie, która służy do dostarczania treści stron internetowych w bardziej wydajny sposób.

Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać prędkość swojej strony. Narzędzia takie jak Google PageSpeed Insights mogą pomóc Ci w monitorowaniu prędkości ładowania strony i zidentyfikowaniu obszarów, które wymagają poprawy.

Raport w Google PageSpeed Insights.


9. Twoja strona nie jest zoptymalizowana pod kątem mobilnym

W dzisiejszych czasach większość z nas przegląda social media, szuka produktów czy sprawdza informacje na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Jeżeli Twoja strona nie jest zoptymalizowana pod kątem mobilnym, może to negatywnie wpłynąć na doświadczenia użytkowników, a co za tym idzie, na SEO. Strona, która nie jest responsywna, czyli nie dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranu, może być trudna do nawigacji dla użytkowników mobilnych, co zwiększa szanse na to, że opuszczą oni stronę.

Jak uniknąć tego błędu i przygotować stronę pod kątem mobilnym? Optymalizacja mobilna strony obejmuje kilka kroków, które warto wykonać:

 • Zastosuj design responsywny - strona responsywna to taka, która automatycznie dostosowuje swój wygląd do rozmiaru ekranu, na którym jest wyświetlana. Dzięki temu jest łatwa w obsłudze zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych.
 • Przyspiesz ładowanie strony - jak już wspominaliśmy, prędkość ładowania strony jest istotna dla SEO. Okazuje się to szczególnie ważne dla użytkowników mobilnych, którzy mogą mieć wolniejsze połączenie internetowe czy zwyczajnie chcą szybko sprawdzić coś w sieci.
 • Upewnij się, że Twoja strona jest "mobile-friendly" - Google oferuje narzędzie „Mobile-Friendly Test”, które pozwala sprawdzić, czy Twoja strona jest przyjazna dla urządzeń mobilnych. Narzędzie to ocenia, czy tekst na stronie jest wystarczająco duży do czytania na małym ekranie, czy elementy strony nie są za blisko siebie i czy cała witryna poprawnie się wyświetla.
 • Zoptymalizuj elementy interaktywne - przyciski, formularze kontaktowe czy menu powinny być łatwe do obsługi na urządzeniach mobilnych. Zadbaj o ich odpowiednią wielkość, tak aby były wygodne i nie powodowały missclicków.

Optymalizacja mobilna witryny internetowej.


10. Traktujesz SEO jako jednorazowe działanie

SEO to nie jest jednorazowy projekt, który można zakończyć i zapomnieć. Traktowanie SEO jako pojedynczego zadania jest błędem, który może prowadzić do utraty pozycji w wynikach wyszukiwania, spadku ruchu na stronie i zmniejszenia konwersji. Algorytmy wyszukiwarek, takie jak Google, stale się zmieniają, a konkurencja w internecie jest duża i ciągle rośnie. Jeżeli nie aktualizujesz i nie optymalizujesz swojej strony regularnie, możesz zostać w tyle.

Traktuj SEO jako stały element swojej strategii marketingowej. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby utrzymać swoje SEO na bieżąco:

 • Regularnie aktualizuj treści - wysokiej jakości, aktualne treści są kluczowe dla SEO. Regularnie dodawaj nowe teksty i aktualizuj istniejące, aby były zgodne z najnowszymi trendami i zainteresowaniami Twojej grupy docelowej.
 • Monitoruj swoje pozycje w wynikach wyszukiwania - używaj narzędzi takich jak Google Search Console, Ahrefs czy SEMRush, aby śledzić, jak Twoja strona radzi sobie w wynikach wyszukiwania. Monitoruj też słowa kluczowe, na które optymalizujesz swoją stronę, i sprawdzaj, jakie są trendy w ich wyszukiwaniu. Sprawdź, jak wykorzystać Google Trends w SEO.
 • Stale pracuj nad linkami zwrotnymi - budowanie profilu linków to proces, który nigdy się nie kończy. Regularnie szukaj nowych możliwości dla linków zwrotnych i monitoruj jakość istniejących.
 • Testuj i optymalizuj swoją stronę - używaj narzędzi do testowania A/B, aby zobaczyć, które elementy Twojej strony działają najlepiej i które wymagają poprawy. Optymalizuj swoją stronę na podstawie tych danych.


10 najgorszych praktyk SEO i jak ich unikać? Podsumowanie

Prawidłowo prowadzone działania SEO są kluczem do sukcesu każdej strony internetowej. Unikanie powyższych błędów i praktyk pozwoli Ci na poprawę widoczności Twojej witryny w wynikach wyszukiwania, co następnie przełoży się na zwiększenie ruchu i liczby konwersji. Pamiętaj, że SEO to proces, który wymaga czasu i ciągłego dostosowywania do zmieniających się warunków, ale jest tego wart, ponieważ zapewnia wiele, długotrwałych korzyści!

Czy linki zwrotne są ważne w SEO?
Down arrow

Linki zwrotne są jednym z najważniejszych czynników w SEO. Wskazują one na autorytet i wiarygodność Twojej strony. Jednakże bardziej liczy się ich jakość, a nie liczba - lepiej jest mieć mniej linków zwrotnych, ale z wysokiej jakości stron internetowych, niż więcej, ale pozyskanych ze spamerskich stron czy generowanych automatycznie.

Jak mogę przyspieszyć ładowanie mojej strony?
Down arrow

Poprawa czasu ładowania strony można obejmować działania takie jak, optymalizacja obrazów, minimalizacja i kompresja kodu, wykorzystanie technologii takich jak lazy loading czy skorzystanie z odpowiednich systemów CMS.

Czy moja strona musi być zoptymalizowana pod kątem mobilnym?
Down arrow

Optymalizacja pod kątem mobilnym jest obecnie bardzo ważnym działaniem, które zapewnia pozytywne doświadczenia użytkowników. Większość z nas przegląda internet na urządzeniach mobilnych, więc Twoja strona musi być dostosowana do mniejszych ekranów i łatwa do nawigacji na smartfonach lub tabletach.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów 

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
10 najgorszych praktyk SEO i jak ich unikać?

Średnia ocen użytkowników2.99 na podstawie 126 głosów

UDOSTĘPNIJ