Jak konkurować w Google Ads bez podnoszenia stawek?
• Jak pokonać konkurencję w Google Ads bez podnoszenia stawek?
• Popraw Wynik Jakości Reklamy
• Zwiększ współczynnik CTR w Google Ads
• Zwiększ trafność reklamy dla użytkowników
• Popracuj nad przekazem reklamowym
• Udoskonalaj strony docelowe w Google Ads
• Uruchom kampanię na brandowe słowa kluczowe, by poprawić wynik jakości
• Zoptymalizuj listę słów kluczowych w Google Ads
• Unikaj kanibalizacji słów kluczowych w Google Ads
• Stwórz własną strategię ustalania stawek
• Wykorzystuj komponenty (rozszerzenia)
• Uruchom kampanie remarketingowe Google Ads
• Podsumowanie
Wyszukiwarka Google żyje m.in. z reklam Google Ads, stąd w interesie jej włodarzy jest, by firmy reklamujące się w ekosystemie Google wciąż podnosiły swoje stawki za kliknięcie oraz budżety na promocję. Jednak ciągłe podnoszenie stawek jest drogą donikąd. Jak w inny sposób pokonać konkurencję w Google Ads bez podnoszenia stawek? Sprawdź nasze taktyki, które pozwolą Ci konkurować w Google Ads z optymalnym budżetem.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Jak pokonać konkurencję w Google Ads bez podnoszenia stawek?
Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz stale podnosić stawek w Google Ads dla sklepów i stron, by efektywnie konkurować z innymi markami. Co więcej, samo podniesienie budżetu nie zawsze musi oznaczać sukces. Wyższy budżet na kliknięcia wcale nie gwarantuje większej sprzedaży, liczby konwersji ani ruchu z kampanii Google Ads. Co zatem możesz realnie zrobić, by lepiej zoptymalizować kampanię i pokonać konkurencję? Sprawdź nasze taktyki na konkurowanie w Google Ads bez podnoszenia stawek i budżetu reklamowego.
1. Popraw Wynik Jakości Reklamy
Mechanizm działania i algorytm Google Ads sprawiają, że reklamy o wyższej jakości (czyli w uproszczeniu reklamy lepiej dopasowane do odbiorców i słowa kluczowego) cieszą się wyższymi pozycjami w płatnych wynikach oraz niższymi kosztami. O jakości i wartości reklamy świadczy jej wynik jakości określany w normach od 1 do 10. Jest on dostępny w raporcie słów kluczowych i określany Na wynik jakości reklamy wpływają następujące czynniki:
- przewidywany wskaźnik CTR reklamy,
- trafność reklamy, czyli stopień jej dostosowania do preferencji i oczekiwań użytkownika,
- jakości strony docelowej,]historycznych wyników osiąganych na danym koncie Google Ads.
Oznacza to, że by osiągnąć wysoki wynik jakości i obniżyć koszty reklamy oraz skutecznie konkurować z innymi firmami bez podnoszenia stawek, musisz zadbać o wartość, jaką reklamy niosą Twoim odbiorcą. Twoim celem jest dopasowanie treści reklamy, strony docelowej i słów kluczowych w taki sposób, by te odpowiadały oczekiwaniom użytkowników. Zobacz 11 sposobów na poprawę wyniku jakości Google Ads.
2. Zwiększ współczynnik CTR w Google Ads
Jak pokonać konkurencję w Google Ads bez podnoszenia stawek za kliknięcie? Jednym ze sposobów jest praca nad lepszym współczynnikiem CTR. Wyższy współczynnik klikalności podniesie też przewidywany współczynnik CTR, a to może wpłynąć pozytywnie na wynik jakości reklamy. Jak możesz sprawić, że Twoje reklamy będą błyszczeć, a Ty wyprzedzisz konkurencję?
- Używaj liczb w swoich treściach reklamowych - te przyciągają wzrok. Pochwal się np. liczbą zrealizowanych klientów, liczbą zadowolonych klientów itp.
- Użyj silnego wezwania do działania (CTA) - zadbaj o stworzenie poczucia pilności i wzmocnij korzyści (np. Kupuj i oszczędzaj 30%, Już dziś zacznij zdobywać o 20% więcej klientów w skali miesiąca!).
- Korzystaj z rozszerzeń reklam (komponentów), by uwzględnić w treści reklamy dodatkowe informacje zachęcające do kliknięcia.
Sprawdź także:
- co musisz wiedzieć o rozszerzeniach Google Ads,
- 9 rozszerzeń Google Ads dla kampanii w e-commerce,
- jak napisać skuteczną reklamę tekstową w Google Ads.
3. Zwiększ trafność reklamy dla użytkowników
Trafność reklamy Google Ads z jednej strony dotyczy dopasowania do słów kluczowych oraz ich intencji wyszukiwania, ale z drugiej strony jej celem jest także dopasowanie się do potrzeb i oczekiwań użytkowników. Jak to zrobić, by konkurować w Google Ads bez podnoszenia stawek?
- Umieść słowo kluczowe w nagłówku i treści reklamy - pamiętaj, że Google często pogrubia wyszukiwane hasło w treści reklamy, co przyciąga wzrok odbiorcy;
Przykład reklamy Google Ads z pogrubionymi frazami kluczowymi; jak widać, nie są to te same frazy, które użytkownik wpisał w Google, ale frazy z nimi powiązane
- Postaw na kierowanie geograficzne - w ten sposób dostosujesz swoją reklamę do regionu (np. pod kątem języka, co może być ważne w przypadku regionalizmów czy gwary) oraz zawęzisz reklamy do określonej lokalizacji, co może zwiększyć ich skuteczność;
- Dostosuj reklamy i strony docelowe do sezonowych trendów (nawet jeśli nie masz produktów stricte sezonowych, możesz stworzyć sezonowe strony docelowe i teksty reklamowe) - do poznania trendów wykorzystaj narzędzie Google Trends; przykład? Wyobraź sobie, że prowadzisz sklep z sukienkami - nie jest to działalność sezonowa, ale poszczególne produkty mogą być bardziej lub mniej popularne w konkretnych okresach;
Sezonowość dla frazy sukienki na wesele w Google Trends
- Twórz grupy reklam o wąskiej tematyce - oznacza to, że powinieneś mieć dobrze sformatowaną strukturę konta Google Ads z grupami reklam nieprzekraczającymi 20 słów kluczowych; struktura konta powinna odzwierciedlać strukturę Twojej strony www, a grupy reklam powinny dotyczyć konkretnej grupy tematycznej słów. Sprawdź 9 sposobów na optymalizację konta Google Ads.
4. Popracuj nad przekazem reklamowym
Jak konkurować w Google Ads bez podnoszenia stawek? Popracuj nad kreacją i treścią reklamy. Elementy, o które warto zadbać, to:
- Unikalna i przekonująca treść reklamy, która pozwala Ci wyróżnić się w tłumie konkurencyjnych reklam na tej samej stronie wyników wyszukiwania. Skup się na spersonalizowanych i mocnych przekazach, które zainteresują użytkowników i przyciągną ich uwagę.
- Precyzyjne dostosowanie treści do słów kluczowych - upewnij się, że treść reklamy jest odpowiednio dopasowana do używanych słów kluczowych. Spójność między wyszukiwanym hasłem a treścią reklamy zwiększa szansę na kliknięcie i konwersję.
- Wyeksponowanie wartości produktu lub usługi - skoncentruj się na wyróżnieniu unikalnych cech swojego produktu lub usługi, które sprawiają, że Twoja oferta jest lepsza niż konkurencji. Podkreśl wartość, korzyści i rozwiązania, które dostarcza Twoja marka.
- Budowanie zaufania wśród użytkowników - by to osiągnąć, wspomnij o pozytywnych recenzjach, certyfikatach, nagrodach lub innych wyróżnieniach, które zdobyła Twoja firma.
- Dodanie silnego CTA (Call to Action), które będzie skłaniało użytkowników do podjęcia natychmiastowej akcji, takiej jak "Zamów teraz", "Zadzwoń do nas" lub "Obejrzyj ofertę".
- Przeprowadzanie testów A/B, aby zbadać, które wersje reklamy są najskuteczniejsze. Testuj różne nagłówki, opisy, CTA i rozszerzenia reklam, aby znaleźć najlepsze kombinacje.
- Wykorzystanie emocji, które związane są z Twoim produktem lub usługą, aby przyciągnąć uwagę użytkowników. Emocjonalne treści mają większe szanse na zaangażowanie i konwersję.
5. Udoskonalaj strony docelowe w Google Ads
Kolejnym elementem kampanii Google Ads, który warto udoskonalić, a który jest jednocześnie elementem wyniku jakości reklamy, jest strona docelowa (landing page). To od jakości i zawartości stron docelowych zależy, czy przekształcisz pozyskany ruch w konwersje, więc nawet jeśli Twój CTR jest wysoki, ale nie pozyskujesz klientów, to tak naprawdę nie konkurujesz skutecznie w Google Ads. Co możesz z tym zrobić i jak zoptymalizować stronę docelową?
- Stosuj unikalne strony docelowe dla każdej oferty (grupy reklam) - nie odsyłaj odwiedzających na stronę główną lub jedną, ogólną stronę docelową - dla każdej oferty potrzebujesz unikalnego adresu URL, który podkreśli atuty konkretnego produktu, kategorii produktowej czy usługi.
- Dbaj o czytelność i przejrzystość stron docelowych - zachowaj zwięzłość treści i balans pomiędzy tekstem a obrazami i materiałami multimedialnymi.
- Zadbaj o spójność strony docelowej, reklamy i słów kluczowych - informacje i słowa kluczowe na stronie docelowej powinny być spójne ze słowami kluczowymi, na które kierujesz reklamę, które zawierasz w treści reklamy. Pamiętaj, że strona docelowa powinna stanowić spójne rozwinięcie treści reklamy.
- Popraw strony docelowe pod kątem optymalizacji konwersji i UX - popracuj nad czasem ładowania strony, wyeliminuj błędy na urządzeniach mobilnych i dodaj krótkie formularze, prosząc tylko o niezbędne informacje.
Sprawdź także:
- Kompleksowy przewodnik po optymalizacji stron na urządzeniach mobilnych
- Jak tworzyć konwertujące strony docelowe w Google Ads?
- Jak tworzyć strony docelowe w kampaniach Google Ads dla e-commerce?
- Jak wykorzystać strony docelowe do pozyskiwania klientów?
- Jak zoptymalizować strony docelowe pod kątem UX?
Przykład strony docelowej dla kampanii Google Ads
Przykład formularza kontaktowego na stronie docelowej
6. Uruchom kampanię na brandowe słowa kluczowe, by poprawić wynik jakości
Kampania na frazy brandowe może znacząco poprawić Wynik Jakości Reklamy ze względu na wysoką trafność. Dlaczego jeszcze warto ją uruchomić w kontekście działań umożliwiających pokonanie konkurencji?
- Uruchamiając kampanię na frazy brandowe, zapewniasz sobie pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania dla swojej własnej marki. Unikniesz sytuacji, w której konkurencja wyświetla reklamy na Twoje hasło markowe, a Ty tego nie robisz.
- Kampania na frazy brandowe skupia się na użytkownikach, którzy już znają Twoją markę lub aktywnie poszukują jej produktów lub usług. To oznacza, że ruch generowany przez te reklamy jest bardziej wydajny i prawdopodobnie przekształci się w wyższe wskaźniki konwersji.
- Poprzez uruchomienie własnej kampanii masz pełną kontrolę nad przekazem reklamy i zawartością strony docelowej. Możesz skupić się na wyeksponowaniu najważniejszych informacji, cech produktów lub usług, oraz dostarczyć użytkownikom konkretnych odpowiedzi na ich zapytania.
- Kampania na frazy brandowe zapewnia ochronę Twojej marki przed działaniami konkurencji, które mogą próbować wykorzystać Twoją popularność w swoich reklamach. To szczególnie ważne, jeśli Twoja marka ma silną pozycję na rynku i dużą liczbę lojalnych klientów.
- Reklama własnej marki na ogół jest tańsza niż konkurencyjnych słów kluczowych. Dzięki temu możesz zaoszczędzić budżet reklamowy i zainwestować go w inne kampanie. Wysoki wskaźnik CTR (Click-Through Rate) i konwersji pozwala osiągnąć wysoki ROI (zwrot z inwestycji, Return on Investment) z tego rodzaju kampanii. Sprawdź inne sposoby na poprawę zwrotu z inwestycji w Google Ads.
Pamiętaj, że choć reklama na frazy brandowe może być tania i korzystna, warto również dbać o inne kampanie promocyjne na bardziej ogólne słowa kluczowe, które pozyskają nowych klientów i rozszerzają Twoją bazę odbiorców. Wykorzystanie zarówno kampanii na frazy brandowe, jak i ogólne pozwoli Ci na kompleksową i efektywną obecność w Google Ads.
7. Zoptymalizuj listę słów kluczowych w Google Ads
Dobra strategia słów kluczowych to jedna z podwalin sukcesu w kampaniach Google Ads. Nie wystarczy po prostu poszukać słów kluczowych, dodać ich do kampanii i zakończyć pracę. Istotą procesu jest stała optymalizacja i dostosowywanie fraz do zmieniających się trendów i oczekiwań użytkowników. Jak wybierać słowa kluczowe w Google Ads, by konkurować z innymi firmami bez podnoszenia stawek?
- Skorzystaj z raportu wyszukiwanych haseł - znajdziesz w nim potencjalnie tańsze słowa kluczowe o dużym potencjale pod kątem konwersji, które mają mniejszą konkurencję; możesz także wykorzystać go do poszukiwania nowych słów kluczowych dla kampanii. Znajdziesz tu także wykluczające słowa kluczowe, które powinieneś wykluczyć z kampanii, by nie marnować budżetu na kliknięcia, które nie wiążą się ze sprzedażą. Regularnie monitoruj wykluczające słowa kluczowe i wyłączaj te, które nie są związane z Twoją ofertą, aby uniknąć niechcianego ruchu
- Kieruj reklamy na słowa kluczowe long tail o niskiej konkurencji - docierają one do osób ukierunkowanych na konwersję, dzięki czemu mogą dać więcej konwersji przy relatywnie niskich kosztach. Umożliwiają także skuteczną rywalizację z konkurencją, nawet ze znanymi markami mającymi ugruntowaną pozycję na rynku.
- Licytuj frazy z nazwą swojej marki i sprawdź, czy nie robi tego Twoja konkurencja. Zobacz, co możesz zrobić, gdy konkurencja promuje się na hasła brandowe Twojej firmy.
- Wyodrębnij słowa kluczowe z niskim wynikiem jakości - czasem zdarza się, że jedno lub kilka słów kluczowych w danej grupie reklam ma niski wynik jakości i psuje wyniki kampanii; stwórz dla tych fraz odrębną grupę reklam o skoncentrowanych stronach docelowych i treściami reklam. Jeśli i w ten sposób nie uzyskasz oczekiwanej wydajności, usuń reklamy lub wstrzymaj je.
8. Unikaj kanibalizacji słów kluczowych w Google Ads
Konkurujesz z dziesiątkami, jeśli nie setkami czy tysiącami firm ze swojej branży, dlatego w kampaniach Google Ads musisz zadbać, by Twoje kampanie i słowa kluczowe wzajemnie się nie wykluczały. Kanibalizacja słów kluczowych w Google Ads to zjawisko, które występuje w sytuacji, gdy Twoje kampanie kierowane są na te same słowa kluczowe i w efekcie bezpośrednio konkurują ze sobą. Unikaj takiego zjawiska. Jak możesz to zrobić? Oceń, dla której kompanii i reklamy słowo kluczowe jest najbardziej trafne i skuteczne, a następnie wykorzystuj je tylko w tym obszarze. Jeśli nie masz pewności co do swoich przewidywań, przeprowadź wstępny test. Umieść dane słowo kluczowe w kilku kampaniach i sprawdź, w której z nich daje najwięcej kliknięć i konwersji.
9. Stwórz własną strategię ustalania stawek
Ten przewodnik prezentuje sposoby na konkurowanie w Google Ads bez podnoszenia stawek, ale to nie oznacza, że możesz pominąć strategię budżetową w swoich działaniach reklamowych. Wręcz przeciwnie - powinieneś określić budżet i cele. Jak to zrobić?
- Określ, jaką strategię ustalania stawek i płatności chcesz wykorzystać - czy chcesz płacić za kliknięcia, konwersje, a może za pozyskanie klienta?
- Kieruj reklamy na różne typy dopasowań tego samego słowa kluczowego.
- Dostosowuj stawki na podstawie lokalizacji, urządzenia, skuteczności i innych czynników
- Korzystaj z inteligentnego określania stawek (np. docelowy ROAS, docelowe CPA i inne).
10. Wykorzystuj komponenty (rozszerzenia)
Jak stworzyć reklamę Google Ads skuteczniejszą od konkurencji? Nie podnoś w nieskończoność stawek, ale zainwestuj w komponenty reklam (wcześniej znane jako rozszerzenia). Są to dodatkowe elementy wzbogacające treść reklamy, które mogą zwiększyć współczynnik CTR oraz ruch na stronach docelowych. Ich dodanie do reklamy jest bezpłatne - płacisz za kliknięcie w komponent w taki sam sposób jak w przypadku kliknięcia głównego linku (wyjątek to komponenty ocen, w przypadku których Google nie pobiera opłat za kliknięcie). Jakie komponenty masz do dyspozycji i jak je wykorzystać, by skutecznie konkurować w Google Ads bez zwiększania budżetu?
- Komponenty linków do podstron - pozwalają na dodanie kilku linków prowadzących do różnych stron na Twojej stronie internetowej. Dzięki temu użytkownicy mają możliwość wyboru spośród różnych sekcji Twojej witryny, co zwiększa szanse na trafienie na odpowiednią ofertę.
- Komponenty objaśnień - pozwalają na dodanie krótkich tekstów do Twojej reklamy, które mogą być wykorzystane do wyeksponowania unikalnych cech Twoich produktów lub usług.
- Komponenty numerów telefonów - idealne dla firm lokalnych, umożliwiają wyświetlenie numeru telefonu bezpośrednio w reklamie, dzięki czemu użytkownicy mogą szybko skontaktować się z Twoją firmą.
- Komponenty lokalizacji - pozwalają na dodanie informacji o fizycznym adresie Twojego punktu sprzedaży, co jest szczególnie przydatne dla lokalnych biznesów.
- Komponenty formularzy - umożliwiają bezpośrednie zgłaszanie zainteresowania i przesłanie danych kontaktowych przez użytkowników bez konieczności wychodzenia z wyników wyszukiwania.
- Komponenty opinii - pozwól użytkownikom zobaczyć recenzje i oceny Twojej firmy, co może wpłynąć na ich decyzję o kliknięciu w reklamę.
- Komponenty cen - umożliwiają wyświetlanie ceny produktów lub usług bezpośrednio w reklamie, co pozwala użytkownikom na szybkie porównanie ofert.
- Komponenty wydarzeń - jeśli organizujesz wydarzenia, takie jak konferencje czy warsztaty, umożliwiają one wyświetlenie szczegółów i dat.
- Komponenty obrazów - za ich pomocą możesz dodać do reklamy tekstowej elementy wizualne (dostępne są one dla kont spełniających określone wymagania).
Płatny wynik wyszukiwania Google z komponentem - linkami do podstron
Płatny wynik wyszukiwania Google z komponentem formularzy
11. Uruchom kampanie remarketingowe Google Ads
Inwestycja w remarketing to kluczowa strategia, która pozwala na efektywne konkurowanie w Google Ads bez podnoszenia stawek. Remarketing to sposób na dotarcie do użytkowników, którzy już wcześniej mieli kontakt z Twoją stroną internetową lub Twoimi produktami, ale jeszcze nie dokonali konwersji. Dlaczego warto na niego postawić w kontekście budowy konkurencyjności reklamy?
- Użytkownicy, którzy wcześniej odwiedzili Twoją stronę lub interakcjonowali z Twoimi produktami, wykazują wyższe zainteresowanie Twoją ofertą. Remarketing pozwala skoncentrować się na tej cennej grupie odbiorców, którzy są bardziej skłonni do podjęcia działania.
- Dzięki remarketingowi masz możliwość przypomnienia użytkownikom o Twojej ofercie, co może zachęcić ich do powrotu na Twoją stronę i dokonania konwersji. Remarketing pozwala Ci utrzymać swoją markę w świadomości użytkowników, co może zdecydować o wyborze Twojej firmy.
- Remarketing umożliwia personalizację reklam w zależności od zachowania użytkowników na Twojej stronie. Możesz dostarczyć im odpowiednie oferty lub informacje, które są zgodne z ich wcześniejszymi działaniami, co zwiększa szanse na konwersje.
- Remarketing pozwala zoptymalizować wskaźniki konwersji, ponieważ skupia się na użytkownikach, którzy są już w trakcie procesu podejmowania decyzji. To pozwala osiągnąć wyższy CTR, wskaźnik konwersji i ROI (Return on Investment).
W konkurencyjnym środowisku reklamy online remarketing pozwala na utrzymanie konkurencyjności Twojej marki i przypomnienie użytkownikom, że Twoja oferta nadal jest dostępna. - Remarketing daje możliwość wykorzystania różnorodnych formatów reklam, takich jak banery, obrazy, teksty czy nawet filmy. To pozwala na dostarczenie atrakcyjnych i angażujących reklam, które przyciągają uwagę użytkowników
Przykład remarketingu dynamicznego
Jak konkurować w Google Ads bez podnoszenia stawek? Podsumowanie
Skuteczne konkurowanie w Google Ads bez podnoszenia stawek i budżetu jest możliwe dzięki zastosowaniu inteligentnych strategii. Optymalizacja słów kluczowych, wykorzystanie rozszerzeń reklam, dbanie o treść reklamy oraz inwestowanie w remarketing to kilka kluczowych elementów, które pozwolą Ci zdobyć przewagę nad konkurencją. Pamiętaj, że sukces w Google Ads wymaga ciągłego monitorowania wyników, testowania różnych rozwiązań i dostosowywania kampanii do zmieniających się potrzeb użytkowników. Dlatego stale dbaj o jakość, trafność i spójność Twoich reklam oraz strony docelowej, aby przyciągnąć i utrzymać uwagę swojej docelowej grupy.
Tak, optymalizacja słów kluczowych to kluczowy element efektywnej walki z konkurencją. Wybierając dokładne, trafne i mniej konkurencyjne długie ogony, możesz dotrzeć do bardziej konkretnych i zainteresowanych użytkowników, co wpłynie na lepszy wynik jakości reklamy. Wyższy wynik jakości przekłada się na niższe koszty kliknięć i lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania
Wykorzystanie różnorodnych rozszerzeń reklam, takich jak sitelinki, podpisy, numery telefonów czy rozszerzenia lokalizacji, pozwala Ci na wzbogacenie Twoich reklam o dodatkowe informacje. Dzięki temu zwiększa się atrakcyjność Twojej reklamy, a użytkownicy mogą łatwiej znaleźć odpowiednią ofertę. Rozszerzenia pomagają zająć większą przestrzeń w wynikach wyszukiwania i mogą wpłynąć na wyższy wskaźnik CTR oraz konwersji.
Istnieje wiele dodatkowych strategii, które mogą pomóc Ci w efektywnej konkurencji. Możesz skupić się na segmentacji grup reklamowych, aby dostosować treści do konkretnych odbiorców, przeprowadzać testy A/B w celu optymalizacji reklam, monitorować i analizować działania konkurencji, oraz dostosowywać harmonogramy reklam do kluczowych momentów. Pamiętaj również o optymalizacji strony docelowej, ponieważ nawet najlepsza reklama nie przyniesie skutków, jeśli użytkownicy trafiają na nieodpowiednią stronę.
Zobacz historie sukcesu naszych klientów:
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie! Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować. Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 90 opinii na Clutch.co