Jak działa algorytm Google Ads? Poznaj tajniki!

Jak dziala algorytm Google Ads Poznaj tajniki.jpeg
Spis treści

• Jak działa algorytm Google Ads krok po kroku

• Na czym polega aukcja Google Ads?

• Co warto wiedzieć o procesie licytacji?

• Jak działa ranking reklamy w Google Ads?

• Dlaczego warto zadbać o wysoką pozycję w rankingu reklamy w Google Ads?

• Jak stawka CPC wpływa na ranking reklamy?

• Jak wynik jakości wpływa na skuteczność kampanii Google Ads?

• Jakie dodatkowe czynniki wpływają na ranking reklamy w Google Ads?

• Czy istnieje metoda poprawy rankingu reklamy bez konieczności zwiększania stawek?

• Podsumowanie

Algorytm Google Ads działa na podstawie zaawansowanych mechanizmów analizy danych i uczenia maszynowego, które mają na celu dopasowanie reklam do odpowiednich odbiorców. Poznanie tajników działania tego algorytmu może być kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w kampaniach reklamowych i maksymalizacji zwrotu z inwestycji. Dowiedz się jak działa algorytm Google Ads i jak można wykorzystać jego potencjał do osiągnięcia celów marketingowych.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak działa algorytm Google Ads krok po kroku

Oto, jak działa algorytm Google Ads i od czego zależy ranking reklamy w płatnych wynikach wyszukiwania:


1. Na czym polega aukcja Google Ads?

Aukcja Google Ads to proces, w którym algorytmy Google decydują, czy wyświetlić reklamy, które reklamy wyświetlić i w jakiej kolejności. Dzieje się tak za każdym razem, gdy jakikolwiek użytkownik odwiedza witrynę, która jest zintegrowana z siecią reklamową Google lub wpisuje dowolną frazę w okno wyszukiwarki. Choć z punktu widzenia Google najbardziej opłacalnym wyjściem byłoby prezentowanie reklam firm, które zapłaciły najwięcej, wyszukiwarka dąży przede wszystkim do zapewnienia użytkownikom wartościowych i użytecznych wyników. W rezultacie, na pozycję reklamy wpływają czynniki takie jak deklarowana stawka za kliknięcie oraz jakość reklamy. Aukcja Google Ads jest kompromisem pomiędzy celami finansowymi Google a zadowoleniem użytkowników.

Sam proces aukcji w Google Ads przebiega w następujący sposób:

 • Gdy użytkownik wpisuje hasło w okno wyszukiwania, system Google wyszukuje wszystkie reklamy związane z danym słowem kluczowym.
 • Następnie Google eliminuje reklamy, które naruszają zasady reklamowe lub są kierowane na inne kraje.
 • Finalnie, spośród pozostałych reklam Google wybiera te, które są najodpowiedniejsze i cieszą się najwyższym miejscem w rankingach.

Aktualnie reklamy są wyświetlane zarówno nad i pod wynikami organicznymi, ale może to ulegać zmianom, ponieważ wygląd wyników wyszukiwania jest dynamiczny. W sytuacji gdy wiele stron spełnia wymogi rankingu reklamy, płatne reklamy mogą się wyświetlać zarówno na pierwszej, jaki na kolejnych stronach wyników wyszukiwania (Search Engine Results Positions).

Płatne wyniki wyszukiwania widoczne nad wynikami organicznymi

Dowiedz się więcej:
Jak poprawić wynik jakości Google Ads? 11 skutecznych metod


2. Co warto wiedzieć o procesie licytacji?

Na proces licytacji składa się kilka kluczowych elementów. Algorytmy Google poddają je wnikliwej analizie i na ich podstawie typują, które reklamy są najtrafniejsze i najbardziej zgodne z potrzebami użytkowników. Oto najistotniejsze czynniki, które Google uwzględnia przy określaniu rankingu reklamy Google Ads:

 • Stawka za kliknięcie - podczas tworzenia kampanii przedsiębiorca ustala maksymalną kwotę, jaką jest gotów zapłacić za konkretne działanie użytkownika. Może to być kliknięcie, wyświetlenie filmu czy sfinalizowanie zakupu. Płatność za działanie jest zazwyczaj jest niższa niż kwota zadeklarowana podczas tworzenia kampanii (nie może być wyższa).
 • Wynik jakości reklamy - jest jednym z czynników, które mają kluczowy wpływ na pozycję reklamy. Polega to na tym, że Google ocenia jakość i trafność całej reklamy (w skali od 1 do 10), zaczynając od słów kluczowych na które się pozycjonujesz, a kończąc na stronie docelowej, na którą kierujesz użytkowników.
 • Oczekiwany wpływ darmowych rozszerzeń na reklamy - korzystając z Google Ads masz możliwość dodawania rozszerzeń i innych formatów do reklam, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Rozszerzenia to inaczej dodatkowe informacje, które możesz umieścić w treści swojej reklamy, takie jak lokalizacja czy numer telefonu. Google prognozuje, jak mogą one wpłynąć na efektywność reklamy. W efekcie Twoja reklama może uzyskać wyższą pozycję w porównaniu z konkurencją jeżeli ich wpływ jest znaczący, nawet gdy początkowo zadeklarowałeś niższą stawkę.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


3. Jak działa ranking reklamy w Google Ads?

Ranking reklamy w Google Ads to mechanizm, który polega na ocenie stron internetowych pod kątem spełniania wymogów niezbędnych do wyświetlenia w odpowiedzi na dane zapytanie ( i jeżeli tak, to na jakiej pozycji jest ulokowana). Oznacza to, że na pozycję numer 1 w Search Engine Result Page trafi witryna, która będzie miała najwyższy ranking reklamy. Analogicznie strona o drugim rankingu reklamy będzie na drugiej pozycji, itd. W sytuacji gdy wymogi nie zostaną spełnione, dana witryna (lub aplikacja) nie znajdą się w rankingu reklamy, czego następstwem będzie to, że reklama nie zostanie wyświetlona w wynikach wyszukiwania.

Wartość rankingu reklamy można obliczyć przy użyciu formuły, która uwzględnia maksymalną stawkę CPC (koszt za kliknięcie) pomnożoną przez wynik jakości. Dodatkowo, inne czynniki mogą mieć wpływ na ranking. Są to:

 • Rozszerzenia i formaty reklam.
 • Progi rankingu reklamy - Google ustala określone progi, które muszą być osiągnięte przez reklamę, aby uzyskać wysoką pozycję.
 • Kontekst wyszukiwania - Google bierze pod uwagę kontekst, w którym reklama jest wyświetlana, uwzględniając m.in. lokalizację użytkownika, czas, urządzenie, język itp.
 • Konkurencyjność aukcji - liczba i jakość reklam konkurujących o te same słowa kluczowe.

Ważne jest aby zrozumieć, że podniesienie maksymalnej stawki CPC nie jest jedynym czynnikiem decydującym o lepszym rankingu. Wartość rankingu reklamy jest wynikiem wielu złożonych czynników, które Google uwzględnia w celu zapewnienia trafnych i wartościowych wyników dla użytkowników.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź!


4. Dlaczego warto zadbać o wysoką pozycję w rankingu reklamy w Google Ads?

Google ustala minimalne progi rankingu reklamy, które muszą zostać spełnione, aby reklama została wyświetlona w wynikach wyszukiwania. Jeśli jakość reklamy pozostawia wiele do życzenia, to w ogóle się nie wyświetli. To samo tyczy się stawki za kliknięcie, jeżeli jest za niska, Google w ogóle nie weźmie jej pod uwagę, co oznacza utratę możliwości dotarcia do docelowych odbiorców. Wysoki ranking reklamy i jej pozycja mają również teoretyczny wpływ na wzrost wskaźnika CTR (Click-Through Rate). Oznacza to, że im więcej osób kliknie reklamę, tym bardziej jest ona ceniona przez system Google. Kliknięcia są traktowane jako pozytywne sygnały, które świadczą o atrakcyjności reklamy i użyteczności dla internautów.


5. Jak stawka CPC wpływa na ranking reklamy?

Cena za kliknięcie (CPC) to maksymalna stawka, jaką reklamodawca jest w stanie zapłacić za jedno kliknięcie w reklamę. Jest to bardzo popularny model rozliczeniowy w reklamach Google Ads, który polega na określeniu konkretnej stawki (która może dotyczyć pojedynczego słowa kluczowego lub grupy reklam) za kliknięcie na etapie procesu optymalizacji i tworzenia kampanii. Oprócz maksymalnej stawki CPC istnieje również rzeczywista stawka CPC, która jest ostatecznym kosztem, jaki przedsiębiorca poniesie za każde kliknięcie. Zazwyczaj rzeczywisty CPC jest niższy od maksymalnego CPC, ale nie może przekroczyć tej wartości.

Wzór na obliczenie rzeczywistego kosztu reklamy (wg. serwisu Search Engine Land) wygląda następująco:
Rzeczywisty CPC = (ranking reklamy reklamodawcy pod Twoją reklamą / Twój Wynik Jakości) + 0,01 USD

Wobec tego koszt Twojej reklamy będzie o 0,01 USD wyższy od maksymalnej stawki zadeklarowanej przez reklamodawcę, który znajduje się bezpośrednio pod Twoją reklamą w rankingu reklamy. To równanie uwzględnia różnice w rankingach reklam i wynikach jakości, a także minimalizuje koszt dla reklamodawcy, pozwalając na konkurencyjne licytowanie miejsca w wynikach wyszukiwania.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


6. Jak wynik jakości wpływa na skuteczność kampanii Google Ads?

Wynik jakości reklamy to całościowa ocena reklamy (słów kluczowych i strony docelowej) pod kątem trafności i użyteczności dla odwiedzających. Wyróżniamy trzy czynniki, które określają wynik jakości. Są to:

 • Przewidywany CTR (oczekiwany współczynnik klikalności reklamy).
 • Jakość strony docelowej (użyteczność strony docelowej i jej trafności w stosunku do zapytania).
 • Trafność reklamy (trafności tekstu reklamy w stosunku do zapytania użytkownika).

Każdy z tych trzech elementów otrzymuje ocenę, która może być średnia, powyżej średniej lub poniżej średniej. Jeśli choć jeden z tych składników ma ocenę średnią lub niższą, wskazuje to na możliwość poprawy wyniku jakości. Poprawa wyniku jakości może z kolei przyczynić się do uzyskania wyższej pozycji reklamy w płatnych wynikach wyszukiwania. Dążenie do lepszego wyniku jakości jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na atrakcyjność i efektywność reklamy, co może przyciągać większą liczbę kliknięć i osiągać lepsze wyniki kampanii.

Przeczytaj koniecznie:


7. Jakie dodatkowe czynniki wpływają na ranking reklamy w Google Ads?

Dodatkowymi czynnikami, które mają duży wpływ na ranking reklamy w Google Ads są:

 • Progi rankingu reklamy - Google ustala minimalne wartości rankingu, które reklama musi osiągnąć, aby zostać wyświetlona w wynikach wyszukiwania. Poprawa wyniku jakości reklamy może pomóc osiągnąć wymagane progi i zwiększyć szansę na wyświetlenie reklamy.
 • Przewidywana skuteczność rozszerzeń reklam - Google uwzględnia potencjalny wpływ rozszerzeń reklam na rezultaty kampanii. Im większy przewidywany efekt rozszerzeń, tym wyższa może być pozycja reklamy.
 • Kontekst wyszukiwania - czynniki takie jak pora dnia, lokalizacja użytkownika i urządzenie, z którego korzysta, mogą mieć wpływ na wyświetlanie reklam.

Progi rankingu reklamy w Google Ads są ustalane na podstawie różnych czynników, takich jak:

 • Jakość reklamy - reklamy o niższej jakości muszą spełniać wyższe wymagania, aby osiągnąć odpowiedni próg rankingu reklamy.
 • Pozycja reklamy - reklamy wyświetlane wyżej w wynikach wyszukiwania (nad wynikami organicznymi) mają zazwyczaj wyższy próg rankingu niż reklamy umieszczone niżej.
 • Sygnały i atrybuty użytkownika - progi rankingu reklamy mogą się różnić w zależności od lokalizacji użytkownika czy rodzaju urządzenia z którego korzysta.
 • Temat i charakter wyszukiwania - w niektórych branżach progi reklamowe mogą być wyższe niż w innych, np. reklamy w branży prawniczej lub finansowej.


8. Czy istnieje metoda poprawy rankingu reklamy bez konieczności zwiększania stawek?

Co zrobić, aby poprawić pozycję i ranking reklamy bez ciągłego podnoszenia stawek za kliknięcie? W tym celu warto zastosować następujące strategie:

 • Dopasuj słowa kluczowe. Korzystaj z haseł wyszukiwanych przez użytkowników jako słów kluczowych w kampanii reklamowej. Dodawaj nowe frazy z raportu "Wyszukiwane hasła" i upewnij się, że są one związane z Twoją ofertą.
 • Optymalizuj treść reklamy. Skup się na poprawie trafności reklamy poprzez umieszczenie słów kluczowych w treści, nagłówku i opisie. Dodaj skuteczne CTA (call to action) i informacje, które zachęcą użytkowników do kliknięcia. Wykorzystaj również dowód zaufania społecznego,np. recenzje czy referencje od klientów.
 • Wykorzystaj narzędzia do analizy słów kluczowych. Skorzystaj z Google Keyword Plannera lub innych narzędzi do znalezienia nowych słów kluczowych o niskiej konkurencji i relatywnie niskich średnich stawkach za kliknięcie.
 • Optymalizuj stronę docelową. Upewnij się, że strona docelowa jest czytelna i zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych, ma szybką prędkość ładowania, a także spójne oraz użyteczne treści, które niosą wartość dla użytkownika. Unikaj także używania strony głównej jako strony docelowej w kampanii Google Ads.

Narzędzie Google Keyword Planner


Jak działa algorytm Google Ads? Podsumowanie

Dzięki zrozumieniu działania algorytmu Google Ads, możesz skutecznie wykorzystać możliwości tej potężnej platformy reklamowej. Pamiętaj, że algorytm Google Ads stale się rozwija, dlatego warto śledzić nowe trendy i dostosowywać strategie reklamowe do zmieniających się zasad i warunków. Wykorzystaj pełny potencjał algorytmu Google Ads i osiągnij sukces w świecie reklamy online.

Jak działa algorytm Google Ads?
Down arrow

Algorytm Google Ads to mechanizm odpowiedzialny za proces aukcji reklamowej, który decyduje o wyświetlaniu i pozycji reklam w wynikach wyszukiwania. Algorytm bierze pod uwagę czynniki takie jak stawka za kliknięcie, jakość reklamy i przewidywane wyniki rozszerzeń reklam. Na podstawie tych wytycznych algorytm decyduje, które reklamy zostaną wyświetlone użytkownikom.

Jak mogę poprawić ranking i pozycję mojej reklamy?
Down arrow

Istnieje kilka sposobów, aby poprawić ranking i pozycję reklamy. Należy skupić się na optymalizacji reklamy pod kątem wyniku jakości, dzięki wykorzystaniu trafnych słów kluczowych i skutecznego CTA, dostosowaniu treści reklamy oraz dowodów zaufania społecznego.

Czy podniesienie stawek za kliknięcie poprawi ranking reklamy?
Down arrow

Podniesienie stawek za kliknięcie nie gwarantuje poprawy rankingu reklamy. Algorytm Google Ads bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak jakość reklamy i przewidywane wyniki rozszerzeń reklam. Dlatego ważne jest optymalizowanie reklamy pod kątem wyniku jakości, a nie poleganie wyłącznie na podnoszeniu stawek.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Eliza Tomaka
Eliza Tomaka

Eliza zdobywała doświadczenie w marketingu internetowym, pracując jako copywriterka oraz jako freelancerka. Ukończyła kurs SEO copywritingu oraz kurs korekty tekstów. Regularnie pogłębia swoją wiedzę w zakresie promowania biznesu, content marketingu, SEO i Google Ads czytając blogi o promowaniu biznesu i poznając nowe zagadnienia branżowe. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze dane pozyskane z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs. Eliza ukończyła studia na kierunku edukacja artystyczna, ze specjalizacją w malarstwie.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak działa algorytm Google Ads? Poznaj tajniki!

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 122 głosów

UDOSTĘPNIJ