Jak uniknąć kanibalizacji słów kluczowych w Google Ads?

Kanibalizacja slow kluczowych w Google Ads unikaj bledow i popraw efektywnosc
Spis treści

• Czym jest kanibalizacja słów kluczowych w kampaniach Google Ads?

• Jakie są przyczyny kanibalizacji słów kluczowych?

• Jakie mogą być skutki kanibalizacji słów kluczowych w Google Ads?

• Jak zapobiegać kanibalizacji słów kluczowych w Google Ads?

• Wskazówki dla tworzenia kampanii Google Ads bez kanibalizacji

• Podsumowanie

Kanibalizacja słów kluczowych w Google Ads to częsty problem, z którym borykają się właściciele sklepów internetowych i przedsiębiorstw. Taka sytuacja może negatywnie wpływać na skuteczność prowadzonych kampanii, czego skutkiem może być przepalenie budżetu przeznaczonego na marketing. W artykule omówimy, jak uniknąć błędów związanych z kanibalizacją słów kluczowych w Google Ads oraz jak poprawić efektywność reklam.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest kanibalizacja słów kluczowych w kampaniach Google Ads? 

Kanibalizacja słów kluczowych w kampaniach Google Ads to sytuacja, w której reklamy w kampanii konkurują między sobą o te same słowa kluczowe. Skutkiem jest marnotrawstwo budżetu reklamowego i obniżeniem efektywności kampanii. Kanibalizacja słów kluczowych może być spowodowana na przykład przez nieodpowiednie ustawienie kampanii i grup reklam, użycie nieodpowiednich słów kluczowych, a nawet ustawienie zbyt wysokiego cpc.

Chcesz poznać różnicę między kanibalizacją słów kluczowych w Google Ads i SEO? Sprawdź nasz artykuł: 


Jakie są przyczyny kanibalizacji słów kluczowych?

Przyczyny kanibalizacji słów kluczowych mogą dotyczyć różnych aspektów - od ustawień grup reklam, przez użycie nieodpowiednich słów kluczowych, aż po ustawienie zbyt wysokiego CPC. Pięć najczęstszych powodów omawiamy poniżej.


Brak świadomości problemu kanibalizacji fraz

Niejednokrotnie zdarza się tak, że ktoś tworzy kampanię Google Ads i nie jest świadomy tego, że wyświetla się ona na te same słowa kluczowe. To wynik zwykłej niewiedzy lub niedopatrzenia. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy koniecznie sprawdzać regularnie swoje słowa kluczowe i ustawienia reklam, żeby upewnić się, że są one odpowiednio segmentowane i optymalizowane.


Nieodpowiednie ustawienie kampanii i grup reklam

Często kanibalizacja słów kluczowych w Google Ads wynika z nieodpowiedniego segmentowania reklam i grup słów kluczowych. Jeśli są one nieodpowiednio skonfigurowane, mogą one wyświetlać się na te same słowa kluczowe, a także te same regiony.


Użycie nieodpowiednich słów kluczowych w kampanii Google Ads

Taka sytuacja może być również spowodowana użyciem słów kluczowych, które są zbyt podobne do siebie. Zdarza się to na przykład, gdy w jednej z grup znalazły się frazy w liczbie pojedynczej, a w drugiej podobne frazy, ale w liczbie mnogiej.


Nakładanie się regionów geograficznych

Kanibalizacja pojawia się również wtedy, gdy przecinają się regiony geograficzne w zestawach reklam. Typowym przykładem jest ustawienie jednej reklamy na stolicę kraju, a drugiej na cały kraj, zapominając o wyłączeniu z niej stolicy.


Ustawienie zbyt wysokiego CPC

Czasami kanibalizacja słów kluczowych jest spowodowana ustawieniem zbyt wysokiego CPC dla pewnych fraz. To może prowadzić do sytuacji, w której różne reklamy i grupy słów kluczowych konkurują ze sobą o te same słowa kluczowe.


Jakie mogą być skutki kanibalizacji słów kluczowych w Google Ads?

Skutki kanibalizacji słów kluczowych mogą dotyczyć różnych aspektów kampanii reklamowej, od pozycji reklamy w wynikach wyszukiwania, przez koszty kampanii, aż po wskaźniki konwersji. Bardzo często takie efekty się kumulują i powodują ogólne przepalenie budżetu reklamowego i brak efektów kampanii.


Obniżenie pozycji reklamy w wynikach wyszukiwania

Algorytm Google Ads określa pozycję reklamy na podstawie wielu czynników, takich jak np. jakość reklamy, adekwatność słów kluczowych, zaangażowanie użytkownika i cena za kliknięcie. Gdy reklamy wyświetlają się na te same lub bardzo podobne słowa kluczowe, mogą one konkurować ze sobą o pozycję w wynikach wyszukiwania. To będzie prowadzić do niższej pozycji reklamy w wynikach wyszukiwania, co oznacza jej słabszą widoczność i mniej kliknięć.


Zwiększenie kosztów kampanii Google Ads

Gdy różne reklamy wyświetlają się na te same słowa kluczowe, zaczynają one konkurować o te same kliknięcia. W takiej sytuacji, aby reklama była widoczna dla użytkownika, jej koszt za kliknięcie (CPC) musi być wyższy niż koszt za kliknięcie innych reklam, które wyświetlają się na te same słowa kluczowe. To zwiększa poziom CPC, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia ogólnych kosztów kampanii.

Chcesz nauczyć się optymalizować koszty kampanii Google Ads? Sprawdź nasz artykuł: 

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Obniżenie współczynnika konwersji

Gdy różne reklamy wyświetlają się na te same słowa kluczowe, użytkownicy będą mieć więcej opcji do wyboru, co oznacza, że kliknięcia zostaną rozłożone między różne reklamy, zamiast skupiać się na jednej. To może prowadzić do niższych wskaźników konwersji. Dodatkowo tak przygotowane reklamy mogą być nieskuteczne w przyciąganiu uwagi użytkowników, co również będzie prowadzić do ich niższej skuteczności.

Zależy Ci na zmaksymalizowaniu wyników konwersji? Mamy dla Ciebie szereg wskazówek w tym temacie:


Jak zapobiegać kanibalizacji słów kluczowych w Google Ads? 

Aby zapobiec kanibalizacji słów kluczowych w Google Ads, ważne jest, aby przede wszystkim dokładnie przeanalizować swoje słowa kluczowe i zrozumieć sposób działania reklam Google Ads. Wtedy możesz uniknąć stworzenia kampanii, w której Twoje reklamy konkurują ze sobą. Oto kilka kroków, które możesz wykonać, aby temu zapobiec.


Użycie narzędzi do analizy słów kluczowych 

Wykorzystanie specjalistycznych narzędzi jest konieczne w procesie doboru słów kluczowych do kampanii Google Ads. To pomaga znaleźć frazy, które są realnie wyszukiwane przez użytkowników, a także zweryfikować, czy wybrane słowa są ze sobą powiązane lub konkurencyjne dla siebie nawzajem. W ten sposób można uniknąć umieszczania tych samych słów kluczowych w różnych kampaniach lub grupach reklam. Pamiętaj, że przy wyborze słów kluczowych do kampanii, możesz, ale nie musisz, korzystać z rozbudowanych, płatnych narzędzi - na rynku dostępne są także skuteczne, darmowe rozwiązania. 

Bezpłatne narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych dla kampanii Google Ads:

 • Google Keyword Planner,
 • Answer the Public,
 • Ubersuggest,
 • Keywordtool.io.

Płatne narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych dla kampanii Google Ads:

 • Senuto,
 • SEMSTORM,
 • Surfer,
 • Ahrefs.

Propozycje fraz w narzędziu Senuto

W trakcie weryfikacji słów kluczowych w jednym z wybranych narzędzi skup się na tym, by: 

 • zweryfikować, czy słowa kluczowe, które chcesz użyć, nie są już stosowane w innych kampaniach lub grupach reklam;
 • znaleźć słowa kluczowe, które dobrze odzwierciedlają potrzeby i intencje Twoich odbiorców;
 • określić frazy, które mają największy potencjał konwersji, i skoncentrować się na nich w swojej kampanii. 

Narzędzia pozwolą Ci na bardziej precyzyjne określenie celów kampanii i lepsze zarządzanie słowami kluczowymi, dzięki czemu unikniesz konkurencji między różnymi grupami reklam i zwiększysz skuteczność kampanii.

Sprawdź nasze wskazówki dotyczące wyszukiwania słów kluczowych z wykorzystaniem specjalnych narzędzi: 

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Wybranie odpowiedniej strategii dla kampanii Google Ads

Jednym z kluczowych aspektów stworzenia skutecznej kampani jest to, aby świadomie pogrupować frazy na produkty lub usługi. Stwórz oddzielne grupy dla różnych ofert. To pozwoli systemowi skupić się na konkretnym produkcie lub usłudze, więc unikniesz konkurowania między reklamami o te same słowa kluczowe. Dla przykładu, jeśli reklamujesz różne modele telefonów, stwórz oddzielne grupy reklam dla każdego modelu i dobierz słowa kluczowe, takie jak "Samsung Galaxy S21" lub "iPhone 12 Pro" zamiast jednej grupy reklam i słowa kluczowego "telefony komórkowe". Pamiętaj również o tym, by ustawić różne stawki dla każdej grupy, w zależności od konkurencyjności wybranego słowa kluczowego i celu reklamowego. Być może warto do Twojej kampanii dodać również wykluczające słowa kluczowe, sprawdź to. Dzięki takim praktykom będziesz mieć lepszą kontrolę nad kosztami swoich reklam, osiągniesz lepsze wyniki i unikniesz kanibalizacji. 


Chcesz lepiej realizować swoje kampanie w Google Ads? Sprawdź nasze wskazówki:


Monitorowanie i optymalizowanie kampanii Google Ads

Pamiętaj, że kluczem do efektywnej realizacji kampanii reklamowych jest analiza osiąganych efektów i wdrażanie optymalizacji, gdy jest taka konieczność. Polecamy, by co dwa tygodnie badać skuteczność wyświetlanej reklamy m.in. pod kątem urządzeń, słów kluczowych, lokalizacji i czasu. Podczas analizy mogą Ci pomóc poniższe pytania. 

 • Jakie słowa kluczowe powodują najwięcej kliknięć?
 • Na jakich urządzeniach wyświetlane są reklamy?
 • Z jakich lokalizacji pochodzą kliknięcia?
 • W jakie dni tygodnia i w jakich godzinach wzrasta sprzedaż?

Opowiadając sobie na te pytania, możesz nie tylko zweryfikować dostosowanie stawek do reklamy, ale również sprawdzić skuteczność działania. Jeśli Twoje wyniki nie są zadowalające, upewnij się podwójnie, czy nie masz problemu z kanibalizacją. Gdy wykluczysz ten problem, a zauważysz, że jakieś słowo kluczowe ma średni koszt kliknięcia (CPC) na niskim poziomie i jednocześnie przyczynia się do wzrostu konwersji, podnieś maksymalną stawkę CPC. Natomiast, gdy i słowo kluczowe nie generuje wysokich konwersji, a średni koszt kliknięcia jest wysoki, zmniejsz stawkę CPC lub zrezygnuj z frazy. 

Aby skuteczniej analizować wyniki swojej kampanii w Google Ads, zapoznaj się z naszymi artykułami: 


Wskazówki dla tworzenia kampanii Google Ads bez kanibalizacji

Unikanie problemu kanibalizacji w Google Ads polega przede wszystkim na wyjątkowej uważności. Jednak, żeby Ci ułatwić to zadanie, spisaliśmy jeszcze kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci zminimalizować ryzyko wystąpienia tej sytuacji. 

 • Regularnie sprawdzaj raporty słów kluczowych w Google Ads.
 • Jeśli korzystasz z dynamicznych reklam w wyszukiwarce, dodaj słowa kluczowe z innych kampanii jako wykluczające.
 • W miarę możliwości unikaj używania liczby mnogiej i sprawdzaj pisownię słów kluczowych. 
 • Podczas kierowania reklam na określone regiony geograficzne sprawdź ich dokładny zasięg, aby upewnić się, że się nie pokrywają.
 • Spróbuj wykorzystać dopasowanie ścisłe podczas wyboru słów kluczowych, pogrupuj je według typów zapytań klientów i włącz krzyżowo jako wykluczające słowa kluczowe w zestawach reklam, z którymi nie są powiązane.


Kanibalizacja słów kluczowych w Google Ads - unikaj błędów i popraw efektywność. Podsumowanie

Kanibalizacja słów kluczowych to poważny problem, który może negatywnie wpływać na efektywność kampanii Google Ads. Aby tego uniknąć, należy skupić się na odpowiednim ustawieniu kampanii i grupy reklam, a także na wykorzystaniu właściwych słów kluczowych. Nie zapominaj także o tym, by regularnie monitorować i optymalizować swoje działania. Dzięki odpowiedniej strategii i działaniom prewencyjnym możesz uniknąć wielu problemów i osiągnąć założone efekty. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak uniknąć kanibalizacji słów kluczowych w Google Ads?

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 111 głosów

UDOSTĘPNIJ