Algorytm Google Freshness - wszystko, co warto wiedzieć

Algorytm Google Freshness wszystko co warto wiedziec
Spis treści

• Algorytm Google Freshness - co to jest?

• Jak Google rozpoznaje fresh content?

• Fresh content a data publikacji treści

• Jak Google ocenia świeżość treści?

• Czy świeża treść jest niezbędna w SEO? Evergreen content w pozycjonowaniu

• Data publikacji - mit wokół świeżych treści (fresh content)

• Kto powinien pamiętać o Google Freshness?

• Nie aktualizujesz treści? Sprawdź, co się stanie

• Dlaczego warto aktualizować stare treści? Kluczowe powody

• Podsumowanie

Wykorzystanie algorytmu świeżości Google (algorytmu Google Freshness) to jeden ze skutecznych sposobów na tworzenie skutecznych treści dla użytkowników i wyszukiwarki Google. Sprawdźmy zatem, co to jest Google Freshness, jakie znaczenie mają świeże treści (fresh content) w SEO i jak je wykorzystać, by zwiększyć ruch organiczny na swojej stronie lub w sklepie i wesprzeć pozycjonowanie.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Algorytm Google Freshness - co to jest?

Co to jest algorytm świeżości (Google Freshness)? To aktualizacja algorytmu Google, wdrożona w 3 listopada 2011, która sprawia, że wyszukiwarka dla określonych zapytań wyświetla użytkownikom ostatnio zaktualizowane lub ostatnie tworzone treści. Wdrożenie algorytmu Google Freshness było możliwe dzięki wcześniejszej aktualizacji określanej jako Caffeine. Umożliwiła ona poszukiwanie i indeksowanie treści na ogromną skalę. 

W efekcie wdrożenia Google Freshness treści, które zostały napisane dawno albo nie są aktualizowane, spadły na niższe pozycje w SERPach, a w top3 czy top10 pojawiły się strony, których zawartość została zaktualizowana w ostatnim czasie (np. w ostatnich kilku dniach lub tygodniach czy miesiącach, w zależności od rodzaju i treści zapytania). Aktualizacja miała wpływ na około 35% zapytań (źródło: oficjalny blog Google - https://googleblog.blogspot.com/2011/11/giving-you-fresher-more-recent-search.html) i umożliwiła szybszą analizę oraz indeksowanie stron internetowych. Dowiedz się więcej o historii aktualizacji algorytmu Google.

Oczywiście nie wszystkie artykuły muszą być cyklicznie aktualizowane, dlatego też algorytm Google Freshness nie zawsze będzie wpływał na pozycję strony w wynikach organicznych. Przykładowe frazy, dla których świeżość treści może mieć znaczenie, to:

 • mistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyzn 2022,
 • najlepsze narzędzia SEO 2022,
 • niedziele handlowe 2022.

Google zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie treści muszą być stale aktualizowane, by odpowiadały na potrzeby użytkowników. Jeśli więc Twoje treści są wysoko w rankingu i nie mają ograniczonego okresu trwałości, nie trzeba ich aktualizować tak często, jak treści, które szybciej tracą aktualność. Przykładem mogą być wpisy blogowe na uniwersalne tematy, np. jak dbać o cerę wrażliwą. 

Wyniki organiczne na hasło “jak dbać o cerę wrażliwą”. Treści nie należą do typu fresh content, dlatego na wysokich pozycjach plasują się artykuły utworzone w różnym czasie, nawet w 2017 roku.


Jak Google rozpoznaje fresh content? 

W jaki sposób Google rozpoznaje, że konkretne zapytanie zasługuje na to, by w odpowiedzi wyświetlić świeże treści? Przed wprowadzeniem algorytmu świeżości, od 2007 do 2011 roku, jedną ze stosowanych w tym celu metod było wykorzystanie algorytmu Query deserves freshness. Jego głównym celem było zdecydowanie, kiedy użytkownicy oczekują aktualnych, najnowszych informacji, a kiedy zapytanie ma charakter uniwersalny i data stworzenia treści nie ma znaczenia. Algorytm Query Deserves Freshness miał zastosowanie, gdy pojawiał się popularny temat, który wywoływał duże zainteresowanie lub gdy pojawiał się wzrost liczby treści na dany temat w serwisach informacyjnych czy na blogach. Aby rozpoznać wzrost zainteresowania konkretnym zagadnieniem, Google monitorował:

 • wiadomości Google, 
 • trendy wyszukiwanych haseł — w szczególności wzrost liczby określonych tematów,
 • blogi.

Algorytm QDF pozostawał aktywny wówczas, gdy użytkownicy dyskutowali w internecie na popularne tematy, i rozpoznawał, że wzrasta zainteresowanie wokół konkretnego zagadnienie. Na tej podstawie faworyzował świeże wyniki dla tego konkretnego tematu i umieszczał je na szczycie SERP, aby zaspokoić intencje użytkowników i spełnić zamiar wyszukiwania. 

Zastanawiasz się, czy Twoja strona potrzebuje optymalizacji?

Algorytm Google Freshness działa inaczej - weryfikuje, czy dane zapytania oraz treść należą do jednej trzech kategorii fresh content:

 • wydarzenia cykliczne, wymagające aktualizacji – tematy i treści, dla których Google oczekuje regularnych aktualizacji, obejmują one cyklicznie powtarzające się wydarzenia, np. Oscary, zawody sportowe czy wybory polityczne;
 • gorące tematy – jednorazowe wydarzenia, o których wszyscy mówią i które wywołują zainteresowanie, np. klęski żywiołowe, rozstania celebrytów czy premiery nowych modeli smartfonów;
 • częste aktualizacje — treści, które wymagają częstych aktualizacji, aby zachować aktualność, obejmują recenzje produktów, zestawienia aktualizowane w określonych odstępach czasu, np. takie jak popularne narzędzia SEO 2022 lub najnowsze trendy w modzie letniej. 

Jeśli zagadnienie pasuje do jednej z tych kategorii, zostaje wyświetlone w wynikach organicznych. 

W skrócie: różnica pomiędzy QDF a algorytmem Google Freshness przedstawia się następująco:

 • algorytm Query deserves freshness sprawdzał, czy dany temat jest popularny na blogach i w serwisach informacyjnych,
 • algorytm Google Freshness sprawdza zapytania i określa, czy należą one do jednej z trzech kategorii zapytań, które wymagają świeżych wyników

Zapamiętaj: są to dwa różne algorytmy, które zostały wprowadzone w odstępie trzech lat i prawdopodobnie wprowadziły różne rozwiązania, ponieważ technologia, która umożliwiła wdrożenie Google Freshness w 2011 roku (system indeksowania sieci z Google Caffeine) nie istniała w 2007 roku.


Fresh content a data publikacji treści

Warto pamiętać, że data publikacji nie zawsze ściśle wiąże się z określeniem danej treści jako świeżej. Może zdarzyć się tak, że fresh content stanowić będzie artykuł sprzed kilku bądź kilkunastu minut, ale także artykuł sprzed miesiąca bądź kilku miesięcy. Wszystko zależy od rodzaju zapytania. 

Wyniki na hasło nowy iPhone obejmują strony zaktualizowane w ciągu ostatniego dnia

Na hasło jaką drukarkę kupić wyświetlają się treści stworzone od miesiąca do 3 miesięcy wcześniej.


Fresh content w pozycjonowaniu. Jak Google ocenia świeżość treści?

Algorytm aktualności Google ocenia pod kątem aktualności i świeżości dwa rodzaje treści: 

 • treść na dowolnej, pojedynczej stronie internetowej
 • treść w całej witrynie.

Chociaż Twoje treści dotyczące uniwersalnych tematów nie wymagają regularnych aktualizacji, warto wziąć pod uwagę, że witryny, które stale publikują dużo wartościowego contentu, zwykle osiągają lepsze wyniki w organicznych wynikach wyszukiwania. Jeśli masz blog, na którym codziennie lub co kilka dni publikujesz nowy wpis, Twoja witryna powinna mieć wyższe pozycje od tej, na której artykuły ukazują się na kilka miesięcy. By zadbać o aktualność całej witryny, najlepiej połączyć następujące działania:

 • stałą aktualizację treści należące do kategorii fresh content,
 • cykliczną, np. co kilka miesięcy, aktualizację treści uniwersalnych.

Chcesz, żeby Twoja strona była widoczna w Google?


Czy świeża treść jest niezbędna w SEO? Evergreen content w pozycjonowaniu

Nie daj się zwieść myśleniu, że optymalizacja strony pod kątem algorytmu Google Freshness jest najważniejszym elementem Twojej strategii content marketingowej. Nie wszystkie treści w witrynie muszą dotyczyć gorących i popularnych w krótkim okresie tematów. Wręcz przeciwnie, lepszą pozycję w Google oraz lepszy wizerunek marki zapewnią Ci treści evergreen. Są to treści określane jako “wiecznie zielone:, które nie tracą na aktualności mimo upływu czasu. Przykładowe treści evergreen to:

 • samouczki i przewodniki oraz poradniki,
 • treść FAQ i Q&A,
 • raporty branżowe,
 • case studies,
 • checklisty,
 • przepisy kulinarne.

Podczas gdy świeże treści mogą zwiększać ruch na stronie w krótkim okresie, to treści evergreen pozytywnie wpływają na ruch w dłuższej perspektywie. Tak jest w przypadku na przykład przepisów kulinarnych - składniki oraz wykonanie ciasta drożdżowego będzie takie samo niezależnie od tego, kiedy użytkownik szuka przepisu. Wpływ na takie treści mogą mieć jedynie zmiany kulturowe lub społeczne, np. tendencja do ograniczania cukru może wpłynąć na przyzwyczajenia konsumentów, jednak sam przepis dalej jest aktualny.

Przykłady treści evergreen.


Data publikacji - mit wokół świeżych treści (fresh content)

Wokół świeżych treści narósł jeden bardzo popularny mit. Zgodnie z nią należy cyklicznie zmieniać datę publikacji (np. co miesiąc albo co roku), ponieważ Google kocha świeże treści. Istnieją nawet wtyczki do WordPressa, która automatycznie zmieniają datę publikacji po dokonaniu zmian w treści. Mit wciąż funkcjonuje, mimo że już w 2013 roku Mat Cutts, inżynier Google, wyjaśniał, że algorytm Google Freshness nie ma zastosowania do wszystkich zapytań i treści. Mniejsze znaczenie świeżości występuje m.in. wówczas, gdy użytkownicy szukają obszernych treści blogowych w postaci poradników. Musisz zatem dopasować tematykę swojej strony do zagadnienia świeżości. Jeśli prowadzisz portal o grach video, Google Freshness może mieć znaczenie. Jednak zmiana kilku słów w artykule oraz aktualizacja daty z pewnością nie zapewnią Twojej stronie wysokich pozycji w Google i nie wpłyną pozytywnie na pozycjonowanie sklepu czy strony, zwłaszcza że na widoczność wpływa wiele czynników rankingowych.

Zależy Ci na efektywnym pozycjonowaniu sklepu?


Kto powinien pamiętać o Google Freshness?

Regularne publikowanie nowych treści jest ogólnie dobrą strategią dla wielu rodzajów stron internetowych. Z kolei witryny o tematyce związanej z szybko zmieniającymi się trendami konsumenckimi, tematach związanych z regularnie występującymi wydarzeniami oraz witryny dotyczące produktów, które są często aktualizowane, wymagają stałego dopływu nowych treści oraz aktualizacji starych. W takich witrynach algorytm Google Freshness może mieć istotny wpływ na pozycję w wynikach organicznych. Zaletą publikowania wiadomości i treści na “gorące tematy” jest możliwość wygenerowania ogromnego ruchu w krótkim czasie. Wadę stanowi to, że po kilku tygodniach temat może być już nieaktualny, co powoduje gwałtowny spadek zainteresowania witryną. 

Najlepsze, co możesz zrobić dla swojej strony, to zastanowić się, czy poruszane tematy należą do jednej z trzech kategorii fresh content. Jeśli nie, to zadbaj o aktualność treści i regularną publikację nowych wpisów, by zwiększyć częstotliwość indeksowania strony przez Google i zapewnić użytkownikom wartościowe informacje. Dobrą strategią jest połączenie na stronie świeżych treści oraz treści evergreen. Wówczas użytkownicy, których do strony przyciągnie fresh content, będą mogli pozostać i zapoznać się z treściami wiecznie zielonymi.


Nie aktualizujesz treści? Sprawdź, co się stanie

Jeśli Twoje treści wiecznie zielone mają wysokie pozycje w wyszukiwarce Google, nie musisz ich cały czas aktualizować. Warto jednak od czasu do czasu przyjrzeć się im i sprawdzić, czy wciąż odpowiadają zamiarom wyszukiwania użytkowników, a także zweryfikować, czy być może warto rozbudować treść wzorem konkurencji. Wszystko dlatego, że nawet najlepsze treści wiecznie żywe wymagają sporadycznej aktualizacji, aby były warte uwagi w oczach Google. Jeśli zauważysz, że ruch bądź współczynnik CTR na konkretnej stronie spadł, pomyśl nad aktualizację obejmującą na przykład:

 • dodanie do treści nowych lub dodatkowych informacji,
 • uzupełnienie treści o elementy graficzne i interaktywne,
 • aktualizację statystyk i faktów.

Spadek w organicznych wynikach wyszukiwania może wynikać między innymi z tego, że konkurencja opublikowała obszerniejszy artykuł na dany temat. 


Dlaczego warto aktualizować stare treści? Kluczowe powody

Wielu właścicieli stron internetowych wpada w pułapkę ciągłego tworzenia nowych treści. To wymaga dużego zaangażowania - zarówno czasu, jak i środków finansowych. Tańszym i mniej czasochłonnym rozwiązaniem jest aktualizacja treści. Dlaczego jeszcze warto pochylić się nad istniejącymi treściami i przemyśleć ich rozbudowę?

 • Łatwiej jest zająć wyższą pozycję w przypadku treści, które już są w rankingu, niż zaczynać od zera z nowo opublikowanym artykułem. Często wystarczy kilka drobnych poprawek na Twojej stronie, by zauważyć dużą różnicę w rankingach. 
 • Aktualna data publikacji treści, widoczna w wynikach wyszukiwania Google, może wpłynąć na wielkość współczynnika CTR i zachęcić użytkowników do wejścia na stronę.
 • Aktualizowanie starych treści jest łatwiejsze i szybsze, a dodatkowo może generować wyższy ROI (zwrot z inwestycji).

Zobacz nasz przewodnik po optymalizacji treści na stronie.

Szukasz skutecznej i szybkiej reklamy?


Algorytm Google Freshness w pozycjonowaniu. Podsumowanie

Pamiętaj, że świeżość i aktualność treści to tylko jeden z elementów, który Google bierze pod uwagę, ustalając ranking witryn w organicznych wynikach wyszukiwania. Co więcej, aktualizacja treści jest szczególnie ważna tylko w niektórych typach treści, co więcej, może dać gwałtowny przyrost ruchu, który szybko spadnie. Jeśli skupiasz się na evergreen content, regularnie twórz nowe treści i co kilka miesięcy planuj aktualizację istniejących treści. Solidna strategia content marketingowa, łącząca regularne publikacje interesujących i angażujących treści z uwzględnieniem treści typu evergreen, zapewni aktualność całej witrynie i da największe szanse na dobre wyniki w organicznych wynikach wyszukiwania Google. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Algorytm Google Freshness - wszystko, co warto wiedzieć

Średnia ocen użytkowników4.88 na podstawie 72 głosów

UDOSTĘPNIJ