Sprzedaż na Allegro czy własny sklep internetowy? Wpis gościnny.

allegro cover

Sprzedawać na Allegro czy zainwestować we własny sklep internetowy? A może Allegro jest wystarczające na początek? Oba kanały mają swoje plusy i minusy. Z ograniczaniem sprzedaży tylko i wyłącznie do Allegro jest tak, jak z wynajmowaniem kawalerki. Niby masz gdzie mieszkać, ale nigdy to mieszkanie nie będzie Twoje, a właściciel dyktuje warunki. Zanim podejmiesz decyzję, w który kanał sprzedaży zainwestujesz, zobacz, jakie są różnice między sprzedażą na Allegro i sprzedażą we własnym sklepie, a także na jakie koszty musisz się przygotować.

Wpis gościnny: Agencja Interaktywna Creativium

 

Sprzedaż na Allegro - z czym to się wiąże?

Zazwyczaj każda przygoda z handlem w Internecie zaczyna się od wielkiego marzenia. Wierzysz w to, że w relatywnie szybkim czasie osiągniesz długo oczekiwany sukces. Masz już swój produkt i nadchodzi czas wyboru sposobu dystrybucji. Pada na sprzedaż na Allegro, bo jest za darmo i dociera do silnej grupy odbiorców - stałych użytkowników Allegro.

Jednak, czy rzeczywiście sprzedaż na Allegro jest darmowa? Tutaj sprzedawców może czekać niespodzianka. Sprzedaż na Allegro wiąże się z opłatami, w zależności od tego, z jakiej kategorii produkt wystawiamy na sprzedaż. Koszty obejmują więc m.in.:

  • określoną w regulaminie wysokość prowizji za sprzedany produkt - od kilku do kilkunastu procent w zależności od kategorii produktowej
  • opłatę za wystawienie produktu (dotyczy to np. samochodów i maszyn, ale też wielu innych produktów)
  • opłatę za przedłużenie oferty, która nie znalazła nabywcy przez ponad 365 dni
  • opłatę za dodatkowe promowanie ogłoszeń i inne dodatkowe opcje


Pomijając nieustannie rosnące prowizje, musimy wziąć pod uwagę to, że podobnie jak w wyszukiwarce Google mamy do czynienia z dużą konkurencją w branży. Świadczyć mogą o tym coraz popularniejsze usługi, które mają wpłynąć na lepszą widoczność produktów w wynikach wyszukiwania Allegro. Większość sprzedawców musi jednak wspierać się reklamami - płatnym wyróżnianiem ofert w wynikach wyszukiwania Allegro. Dodatkowo ceny musisz dostosować do konkurencji, ale o tym napiszę więcej w dalszej części artykułu.

Najlepsze darmowe narzędzia SEO Zobacz naszą listę!

 

Własny sklep, czyli bądź sobie sterem, żeglarzem i…stateczkiem

Jako wieloletni marketingowiec wiem, że żeby stać się prawdziwym okrętem, czeka Cię długa droga. Kiedyś trzeba postawić ten pierwszy krok prawda? Zaczynamy od wyceny sklepu internetowego w agencji interaktywnej. Jeśli odpowiednio ją wybierzesz, spotkasz się z ludźmi, którzy poprowadzą Cię przez wybór platformy, hostingu, na domenie i certyfikacie SSL kończąc.

Potem musisz przebrnąć przez kilka naprawdę ważnych pytań, dopasowując sklep do specyfiki swojej oferty, branży i klienta. Rozwój sklepu internetowego nigdy się nie kończy, zawsze można coś ulepszyć, a Twoje decyzje na początku przygody z e-commerce nie są ostateczne. Sklepy na Prestashop z natury można rozwijać praktycznie w nieskończoność, w zależności od potrzeb Twoich i Twoich klientów.

Stworzenie takiego sklepu internetowego to zazwyczaj około 3 miesiące. Może to potrwać dłużej, jeśli Twoje wymagania są większe. Cena sklepu internetowego w wersji podstawowej waha się zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy, ale to koszt niezależności, który po prostu warto podjąć. Musisz być cierpliwy i dobrze współpracować - agencja będzie potrzebowała od Ciebie informacji, które posłużą jej do lepszej konfiguracji sklepu.

I co dalej? Zaczynasz budować markę i sprzedaż.

 

Jak silna marka wspiera budowę sprzedaży w sklepie?

Zastanawiasz się czemu telefon z ugryzionym jabłuszkiem kosztuje co najmniej dwa razy więcej niż telefon o podobny parametrach, ale bez tego symbolu? Chyba znasz odpowiedź. Jeśli zbudujesz silną markę Twój produkt będzie wart więcej niż u nieznanej konkurencji. Ludzie docenią pomysł, dobrze zaprojektowane doświadczenie zakupowe, sposób komunikacji w wybranych mediach społecznościach. Zapamiętają Cię i będą wracać.

Smutną prawdą jest to, że na Allegro klient spojrzy jedynie na Twoją cenę. W większości marka sprzedawcy nie odgrywa roli, chyba że rozumiemy ją poprzez liczbę pozytywnych opinii. Na tym serwisie liczy się w głównej mierze cena, darmowa dostawa i odznaka Super Sprzedawcy. Kto już handluje na Allegro wie, że taką “odznakę” trudno zdobyć, a zarazem bardzo łatwo można ją stracić. I tak w przebiegły sposób wróciłem do ceny. Skoro pierwszą myślą większości sprzedających jest portal Allegro, jest spora szansa, że konkurencja jest liczna i to właśnie ona będzie definiować wysokość cen.

W przypadku zakładania sklepu internetowego jest trochę inaczej. Ludzie chętnie wracają do tego samego sklepu, jeśli spełnił ich oczekiwania. Mogą ponownie decydować się na zakupy w Twoim sklepie, bo np.:

  • wiedzą, że transakcje u Ciebie są bezpieczne,
  • rozpoznają Twoje logo i Twój brand
  • wiedzą, że nie dostaną cegły w pudełku, zamiast upragnionego towaru
  • być może już kilka razy widzieli Twoją ofertę w różnych miejscach i mogą liczyć na ciekawe promocje i duży asortyment.

Musisz się jednak o to postarać. Siłą rzeczy powinieneś zainwestować czas, swoje kreatywne pomysły oraz budżet na marketing internetowy np. pozycjonowanie, reklamy Google Ads czy też przemyślane kampanie social media i ewentualnie uzupełnić je o kampanie outdoorowe. Pracy jest wiele, ale nagroda może być jeszcze większa. Podobnie jak na Allegro ważny jest budżet na promocję, masz jednak do dyspozycji więcej zmiennych w starciu z konkurencją niż tylko cena.

Szukasz sprawdzonej agencji z dobrymi opiniami? Skontaktuj się z nami!

 

Platforma aukcyjna czy własny sklep - podsumowanie

Jeśli mógłbym się zgodzić, że Allegro jest dobre „na start”, to tworzenie sklepu internetowego to kolejny etap, którego nie wolno pominąć w rozwoju swojej firmy. Czy jednak obie platformy wykluczają się nawzajem? Otóż nie: popularne platformy sklepowe pozwalają na integrację z Allegro, dzięki czemu możesz spokojnie prowadzić sprzedaż dwukanałowo. Może z czasem, staniecie się niezależni od portalu Allegro i wtedy sami zdecydujecie, czy chcecie tam być. Może jednak stwierdzicie, że to jest właśnie Wasze miejsce. Wszyscy dążymy do jednego celu, tylko czasem ścieżki są różne. Nic nie jest ani czarne, ani białe. Może właśnie w tym jin i jang jest to, czego większość z Was potrzebuje w skutecznym rozwoju sprzedaży w internecie. 

 

Zapraszamy Was także to nasze artykułu gościnnego na blogu Creativum: 

Google Analytics w e-commerce. Poznaj najważniejsze raporty!

 

O autorze:

Marcin Jaworski – Manager ds. Marketingu.

Od 7 lat zajmuje się prowadzeniem działań w mediach społecznościowych zarówno dla branży B2B jak i B2C. Wielki pasjonat grafiki komputerowej. Projektował z powodzeniem kreacje dla wielu polskich oraz zagranicznych marek. W Agencji Interaktywnej Creativium zajmuje się również doradztwem klienta w zakresie e-commerce. W tych krótkich momentach w których nie poświęca czasu na poszerzanie swojej wiedzy z zakresu marketingu spędza czas z rodziną lub uprawiając sport. Jego serce ma z pewnością kształt piłki do koszykówki.

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Sprzedaż na Allegro czy własny sklep internetowy? Wpis gościnny.

Średnia ocen użytkowników4.73 na podstawie 120 głosów

UDOSTĘPNIJ