Jak projektować UX i UI ze sztuczną inteligencją ChatGPT?

Jak projektowac UX i UI ze sztuczna inteligencja ChatGPT
Spis treści

• ChatGPT w kontekście projektowania interfejsu (UI) oraz doświadczeń użytkowników (UX)

• Rola sztucznej inteligencji (AI) w projektowaniu UX. Jak ją wykorzystać?

• Dlaczego warto używać ChatGPT do projektowania stron?

• Jak korzystać z ChatGPT w pracy z interfejsem użytkownika/UX?

• Monity ChatGPT w zakresie UX i UI, które warto wykorzystać

• Wyzwania i ograniczenia ChatGPT

• Podsumowanie

Chociaż ChatGPT zostało stworzone do generowania treści i odpowiedzi na pytania, to jednak wielu specjalistóœ może stosować go w swojej pracy w różnych dziedzinach. jedną z nich jest projektowanie interfejsu użytkownika oraz doświadczeń użytkownika na stronie. W jaki sposób wykorzystać ChaTGPT w UX oraz UI, a także dlaczego warto to zrobić? Sprawdźmy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


ChatGPT w kontekście projektowania interfejsu (UI) oraz doświadczeń użytkowników (UX)

ChatGPT to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zostało stworzone do generowania treści i udzielania informacji. Z powodzeniem wykorzystuje się je jednak w innych dziedzinach. Już teraz, przy umiejętnym korzystaniu z niego, może pomóc projektantom UX/UI w generowaniu pomysłów projektowych, analizowaniu danych użytkowników, projektowaniu interakcji z użytkownikami i testowaniu UX/UI.


Rola sztucznej inteligencji (AI) w projektowaniu UX. Jak ją wykorzystać?

Wraz z pojawieniem się ChatGPT sztuczna inteligencja przebojem wdarła się do internetu i w krótkim czasie zmieniła sposób pracy nie tylko specjalistów ds. content marketingu, ale także web deweloperów, specjalistóœ IT czy ekspertów z zakresu projektowania doświadczeń użytkowników i interfejsu stron internetowych. W jaki sposób można zastosować sztuczną inteligencję (AI) w tym zakresie?

 • do analizowania danych użytkowników,
 • do generowania pomysłów na projekty, wprowadzając zadania i cele projektowe, a następnie
 • otrzymując sugestie od narzędzia w oparciu o sztuczną inteligencję,
 • do testowania UX oraz UI.

Zastosowania ChatGPT w projektowaniu UI oraz UX może przyspieszyć i usprawnić pracę specjalistów, zwiększyć ich kreatywność i pomóc w projektowaniu lepszych rozwiązań.


Dlaczego warto używać ChatGPT do projektowania stron?

Korzystanie z ChatGPT w projektowaniu UX/UI może przynieść wiele korzyści dla projektantów i ich klientów. Jakie zalety wiążą się z wdrożeniem ChatGPT do projektowania interfejsu i doświadczeń użytkowników na stronach www?

 • szybsze generowanie pomysłów projektowych - dzięki wykorzystaniu algorytmów opartych na sztucznej inteligencji ChatGPT może pomóc w generowaniu wielu pomysłów projektowych, które projektanci mogą później filtrować i wybierać te, które najlepiej odpowiadają potrzebom klienta i użytkowników; w ten sposób możesz wykorzystać ChatGPT obok burz mózgów czy analizy rozwiązań konkurencji - nie rezygnuj jednak z tradycyjnych metod, ponieważ one mogą być wciąż przydatne;
 • analiza danych użytkowników - ChatGPT może przetwarzać dane użytkowników, takie jak ich komentarze, recenzje lub feedback, aby pomóc projektantom w identyfikowaniu problemów z UX/UI i sugerowaniu ulepszeń. Dzięki temu projektanci mogą lepiej zrozumieć, jak użytkownicy używają aplikacji lub strony internetowej i jakie funkcje są najważniejsze dla ich satysfakcji;
 • projektowanie interakcji z użytkownikami - ChatGPT może wspomóc projektantów w projektowaniu interakcji z użytkownikami, takich jak chatboty, które rozumieją i przetwarzają język naturalny. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwiej i szybciej korzystać z aplikacji lub strony internetowej, co z kolei prowadzi do lepszych doświadczeń użytkowników;
 • skuteczne testowanie UX/UI - technologia ChatGPT może pomóc projektantom w testowaniu UX/UI, symulując interakcję z użytkownikiem i identyfikując problemy związane z UX/UI. Dzięki temu projektanci mogą lepiej zrozumieć, jak użytkownicy reagują na interfejs użytkownika i co należy poprawić, aby zapewnić lepsze doświadczenia użytkowników;
 • automatyzacja zadań - ChatGPT może być również wykorzystany do automatyzacji różnych zadań projektowych, takich jak tworzenie prototypów, projektowanie layoutów, tworzenie wireframe'ów itp.;
 • oszczędność czasu i kosztów - wykorzystanie narzędzia ChatGPT może ograniczyć koszty tworzenia interfejsu, które zwykle wiążą się z tradycyjnymi metodami projektowania. Dzięki szybszemu generowaniu pomysłów projektowych i automatycznemu testowaniu UX/UI projektanci mogą skrócić czas projektowania, co prowadzi do ograniczenia wydatków.


Jak korzystać z ChatGPT w pracy z interfejsem użytkownika/UX?

Chociaż ChatGPT ma pewne ograniczenia, to jednak już teraz specjaliści z zakresu projektowania UX oraz UI stosują go w swojej pracy. Jak wykorzystywać ChatGPT, by wesprzeć proces projektowania intuicyjnych usług internetowych i przyjaznych interfejsów dla klientów? Skorzystaj z naszych porad!


1. Przestań korzystać z Lorem Ipsum

"Lorem Ipsum" to popularny fikcyjny tekst stosowany jako wypełniacz w projektowaniu UX/UI. Tekst ten jest używany w celu symulacji treści, gdy jeszcze nie ma konkretnych danych, które mają zostać wprowadzone na stronę lub do aplikacji. Jednakże z wykorzystaniem ChatGPT w projektowaniu UX/UI, "Lorem Ipsum" może stać się niepotrzebne. Dzięki możliwościom sztucznej inteligencji ChatGPT jest w stanie generować realistyczne teksty i symulować treści, które są dopasowane do potrzeb projektu. Zamiast więc korzystać z "Lorem Ipsum", projektanci mogą wykorzystać ChatGPT do tworzenia treści, które mają bardziej realistyczny charakter i są dostosowane do specyficznych potrzeb projektu. Jest to szczególnie istotne, ponieważ tekst jest ważnym elementem UX/UI i ma wpływ na doświadczenia użytkowników. Jeśli przestrzeń na treść jest ograniczona, możesz poprosić ChatGPT o wygenerowanie informacji o określonej liczbie znaków.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


2. Twórz case studies i briefy UX za pomocą ChatGPT

Tworzenie case studies i briefów w projektowaniu doświadczeń użytkowników i interfejsu użytkownika pomaga projektantom lepiej zrozumieć wymagania i cele projektu oraz dostarczyć użytkownikom optymalne doświadczenia. W tym kontekście ChatGPT może pomóc projektantom w uzyskaniu najlepszych wyników i satysfakcji odbiorców.

W przypadku case studies projektanci mogą wykorzystać ChatGPT do generowania różnych wariantów projektów, co pozwala na łatwe porównanie i wybór najlepszego rozwiązania. Dzięki temu projektanci mogą oszczędzić czas i zasoby, jednocześnie zapewniając, że ich projekty są w pełni dostosowane do wymagań klienta i użytkowników.

W przypadku briefów UX ChatGPT może pomóc w generowaniu treści, takich jak opisy funkcjonalności i interakcji, które następnie mogą być edytowane przez projektantów, aby uzyskać optymalne efekty. W ten sposób, można stworzyć brief w krótszym czasie, a projektanci mogą skoncentrować się na projektowaniu, zamiast spędzać czas na pisaniu treści.
Pamiętaj jednak, że pomimo korzyści wynikających z wykorzystania ChatGPT do tworzenia case studies i briefów UX projektanci muszą samodzielnie dokładnie określić kontekst projektowy oraz ręcznie zweryfikować wygenerowane treści pod kątem błędów merytorycznych.

 

3. Badaj grupę docelową z ChatGPT

Tworzysz nowy produkt? Wykorzystaj ChatGPT na potrzeby badań grupy docelowej. Chatbot tworzy obszerne raporty dla projektantów UX. W efekcie narzędzie może podpowiedzieć Ci, jakie motywacje mogą mieć użytkownicy, którzy szukają Twojego produktu - robota sprzątającego. Wykorzystasz go także do tworzenia testów koncepcyjnych pozwalających zebrać opinie użytkowników na wczesnym etapie projektowania interfejsu aplikacji czy strony.

 

4. Uzyskaj informacje o standardowych zachowaniach użytkowników na stronie

W projektowaniu interfejsu i doświadczeń użytkowników ważne jest poznanie potrzeb i oczekiwań klienta, a także ich zachowań na stronie. W momencie gdy projektujesz zupełnie nową stronę, nie masz danych o zachowaniach użytkowników na Twojej stronie, ale możesz skorzystać ze standardowych ścieżek konwersji. Taką może opisać ChatGPT. Wystarczy odpowiednio sformułowany komunikat, np. Opisz proces logowania na stronach sklepów internetowych na smartfonach.

Opis procesu logowania użytkownika w witrynie e-commerce wygenerowany przez ChatGPT


5. Podsumuj badania UX

Masz swoje własne badania UX lub korzystasz z badań dostępnych w internecie, ale ich forma jest mało przystępna, a badania są długie? Za pomocą ChatGPT możesz uzyskać tekstowe podsumowanie badań. Komunikaty, które warto wykorzystać, to:

 • Podsumuj wnioski z ankiety (wklej tekst ankiety).
 • Podsumuj notatki z wywiadu z użytkownikiem.
 • Napisz podsumowanie raportu badawczego (wklej treść raportu).

WAŻNE: Weź pod uwagę, że Chat GPT wykorzysta wszelkie dane, które mu przekażesz więc upewnij się, że Twoi użytkownicy wyrazili pisemną zgodę na udostępnienie danych z wywiadu Open AI. Jeśli nie masz pewności, zachowaj ostrożność i nie udostępniaj danych użytkownika narzędziu AI.


6. Twórz persony kupujących na potrzeby badań UX w ChatGPT

By zbudować dobry interfejs użytkownika dla danej marki, musisz najpierw stworzyć personę kupującego, czyli profil osoby, która będzie korzystać z danej strony. To zadanie również możesz wykonać za pomocą ChatGPT


7. Twórz użyteczne treści

Chociaż co do zasady projektanci UX nie tworzą treści na potrzeby stron internetowych, to jednak mogą potrzebować użytecznych tekstów w swojej pracy. W tym celu również mogą skorzystać z potencjału ChatGPT, by uzyskać teksty dopasowane do swoich preferencji i potrzeb w zakresie stylu czy tematyki. Przydadzą się one na przykład do obsługi klienta czy pracy z nim. Zastosowanie ChatGPT w tym zakresie obejmuje:

Propozycje ChatGPT w zakresie treści przycisków pobierania na stronie. Jak widzisz, treści są długie - możesz poprosić narzędzie o ich skrócenie lub potraktować je jako inspirację i tworzyć własną treść przycisku wezwania do działania


8. Szukaj odpowiedzi na podstawowe pytania badawcze w UX/UI z systemem ChatGPT

Zanim ChatGPT podbił internet, do poszukiwania podstawowych informacji trzeba było korzystać z wyszukiwarki Google i otwierać co najmniej kilka stron internetowych. Obecnie możesz uprościć proces poszukiwania podstawowych informacji o User Experience, korzystając z możliwości uczenia maszynowego. Pytania, które możesz zadać, i zagadnienia, które warto poruszyć w kontekście UX oraz UI, to na przykład:

 • Jakie są najczęstsze problemy z aplikacjami mobilnymi,
 • Wskaż najlepsze praktyki projektowania mobilnego interfejsu użytkownika.
 • Wskaż najskuteczniejsze wzorce projektowania stron wypożyczalni samochodów.

W ten sposób z ChatGPT mogą korzystać zarówno właściciele stron i sklepów internetowych, jak i osoby początkujący w branży projektowania doświadczeń i interfejsów użytkowników. Pamiętaj jednak, że ChatGPT ma dostęp do danych jedynie do końca 2021 roku, dlatego np. jeśli szukasz nowinek czy najnowszych trendów w zakresie UI, to lepiej będzie skorzystać z zasobów wyszukiwarki Google.

Przykład wzorców projektowania na stronach wypożyczalni samochodów wskazanych przez ChatGPT


9. Poszukuj inspiracji projektowych w ChatGPT

Nawet jeśli jesteś doświadczonym specjalistą UX, możesz wykorzystać ChatGPT do poszukiwania inspiracji w zakresie projektowania doświadczeń odbiorców i dostosowywania oferty do ich potrzeb i oczekiwań. Zapytaj ChatGPT o polecane metody projektowania (np. na urządzenia mobilne), najlepsze języki projektowania, wizualne aspekty, o które powinieneś zadbać na stronie w konkretnej branży. Przykładowe pytania, które warto zadać, to:

 • Jakie metody UX pomogą mi odkryć potrzeby użytkowników?
 • Przeprowadź burzę mózgów na temat budowy interfejsu sklepu z obuwiem. 

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


10. Twórz kod HTML na potrzeby UX/UI z ChatGPT

Chociaż ChatGPT obecnie nie tworzy obrazów ani elementów interfejsu użytkownika, to jednak można go wykorzystać do generowania kodu HTML. W ten sposób przyspieszysz pracę w zakresie budowy intuicyjnej strony dla użytkowników. Wszystko, co musisz zrobić, to wygenerować odpowiedni monit, a narzędzie za Ciebie utworzy kod HTML do wykorzystania na stronie internetowej.

Strona internetowa stworzona za pomocą kodu z ChatGPT


Monity ChatGPT w zakresie UX i UI, które warto wykorzystać

Jakie prompty (monity) wykorzystać do pracy z ChatGPT, by uzyskać satysfakcjonujące wyniki i wspomóc proces projektowania UX oraz UI? Poniżej znajdziesz obszerną listę komunikatów, które możesz zastosować.

 • Jakie są najlepsze praktyki dotyczące (temat)?
 • Jaki jest dobry proces dla projektu (temat)?
 • Wymień metody projektowe i badawcze, które pomogą w....
 • Jaki jest najlepszy sposób projektowania rozwiązania dla tego briefu: (wstaw brief).
 • Napisz brief dla.... Jakie wzorce projektowe sprawdzają się w... (branża)?
 • O czym powinienem wiedzieć, projektując dla (branża)?
 • Przeprowadź burzę mózgów na temat pomysłów dotyczących...
 • Napisz kod dla projektu...
 • Napisz pytania ankietowe dotyczące (zagadnienie)
 • Napisz treść microcopy dla przycisku zapisu do newslettera.
 • Napisz zadania użytkownika do testu użyteczności w projekcie...
 • Sprawdź ten tekst: (wstaw tekst).
 • Zachowuj się jak osoba opisana tutaj: [wstaw dane osoby]. Oto moje pierwsze pytanie: „(wstaw pytanie)”
 • Zachowuj się jak specjalista UX. Oto moje pierwsze pytanie: „(wstaw pytanie)”.
 • Zidentyfikuj typowe problemy UX w kontekście....
 • Jakie są główne problemy użytkowników związane z...?


Sztuczna inteligencja przyszłością projektowania UX? Wyzwania i ograniczenia ChatGPT

Mimo licznych zalet korzystania z ChatGPT w projektowaniu UX/UI istnieją również wyzwania i ograniczenia, z którymi należy się zmierzyć. Oto niektóre z nich:

 • Jakość generowanych treści - chociaż ChatGPT jest w stanie generować realistyczne treści, to nie zawsze są one doskonałe. Często wymagają one dodatkowej redakcji i dostosowania do konkretnych potrzeb projektu.
 • Brak kontroli nad generowanymi treściami - projektanci nie mają pełnej kontroli nad generowanymi przez ChatGPT treściami. Choć można dostosowywać niektóre parametry, to nadal istnieje ryzyko, że generowane treści nie będą w pełni dopasowane do potrzeb projektu.
 • Trudności związane z integracją - Integracja ChatGPT z innymi narzędziami projektowymi może być czasochłonna i skomplikowana, co może wpłynąć na efektywność pracy projektowej.
 • Koszty - wydatki ponoszone w celu sprawnego korzystania z ChatGPT i zapewnienia jego stałej dostępności mogą być znaczące, szczególnie w przypadku projektów wymagających dużej ilości generowanych treści lub automatyzacji zadań. Na jednym koncie płatnym w tym samym czasie może pracować tylko jedna osoba. Duży zespół pociąga za sobą konieczność wykupienia wielu kont, co może generować wysokie koszty.
 • Bezpieczeństwo danych - ChatGPT wymaga przetwarzania dużych ilości danych, co może prowadzić do zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych i prywatności użytkowników.
 • Niezawodność - Choć ChatGPT wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, to nadal istnieje ryzyko wystąpienia błędów lub nieprawidłowości w generowanych treściach wynikające choćby z błędów w treściach, na których opiera się narzędzie.
 • Problemy z rozumieniem kontekstu projektu UX/UI - ChatGPT nie jest w stanie wygenerować w pełni spójnych i spójnie zbudowanych projektów UX/UI bez dodatkowej pracy projektowej specjalistów. Projektanci powinni mieć jasne wyobrażenie na temat celów, grupy docelowej, stylu i tonu projektu, aby ChatGPT mógł generować treści w sposób, który jest zgodny z ich wizją projektową.


Jak projektować UX i UI ze sztuczną inteligencją ChatGPT? Podsumowanie

ChatGPT to potężne narzędzie z zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które umożliwi Ci tworzenie atrakcyjnego designu i dobrych doświadczeń użytkowników. Już teraz narzędzie znacząco wspiera pracę projektantów UX, a w niedalekiej przyszłości jego możliwości mogą iść jeszcze o krok dalej. Zastosowanie ChatGPT pozwala przyspieszyć pracę bez utraty jakości, ułatwia zbieranie i analizowanie danych, a także tworzenie person kupujących. Pamiętaj jednak, że obecnie zaangażowanie specjalisty UX/UI jest konieczne, ponieważ narzędzie nie jest doskonałe i nie wykona samodzielnie wszystkich zadań, a ponadto wymaga weryfikacji. 

Czy korzystanie z ChatGPT może zastąpić proces projektowania UX/UI przez ludzi?
Down arrow

Nie. ChatGPT może pomóc w generowaniu treści oraz w optymalizacji doświadczenia użytkownika, jednak proces projektowania UX/UI wymaga wciąż kreatywności, empatii oraz ludzkiego podejścia do użytkowników.

Jakie są ograniczenia korzystania z ChatGPT w projektowaniu UX/UI?
Down arrow

Jednym z głównych ograniczeń jest konieczność zrozumienia kontekstu projektowego oraz odpowiedniego sformułowania pytania do ChatGPT. Ponadto ChatGPT może mieć trudności z rozpoznaniem języka specjalistycznego oraz z generowaniem spójnych i konsekwentnych treści.

Czy warto stosować ChatGPT w projektowaniu UX/UI?
Down arrow

To zależy od konkretnych potrzeb i celów projektu. ChatGPT może pomóc w usprawnieniu procesu projektowania oraz w generowaniu spersonalizowanych treści. Jednak aby osiągnąć najlepsze wyniki, warto połączyć tę technologię z ludzkim podejściem i kreatywnością.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak projektować UX i UI ze sztuczną inteligencją ChatGPT?

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 136 głosów

UDOSTĘPNIJ