Trendy 2024 w projektowaniu UX i UI. Poznaj je wszystkie!

Trendy 2023 w projektowaniu UX i UI. Poznaj je wszystkie
Spis treści

• Znaczenie UX oraz UI w internecie

• Jak określać trendy UX oraz UI?

• Kreatywne wykorzystanie kursora

• Sztuczna inteligencja

• Rozszerzona rzeczywistość

• Storytelling

• Minimalizm i duże czcionki

• Doświadczenia niezależne od urządzeń

• Tryby jasności ekranu

• Nowoczesne przewijanie stron

• Dostępność UI

• Nowoczesna, interaktywna nawigacja

• Udoskonalenie chatbotów

• Podsumowanie

Projektowanie User Experience i User Interface to jedne z najważniejszych aspektów tworzenia nowoczesnych aplikacji i stron internetowych. Dzięki dostosowaniu interfejsu do potrzeb użytkowników możemy zwiększyć ich zadowolenie z korzystania z produktów i usprawnić pracę z nimi. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej nowych rozwiązań, które warto znać, by móc tworzyć jeszcze lepsze rozwiązania. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym trendom w projektowaniu User Experience i User Interface oraz wskażemy, jak można wykorzystać je w praktyce.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Znaczenie UX oraz UI w internecie

Doświadczenia i emocje użytkowników, jakie wywołuje interakcja z konkretną stroną internetową lub aplikacją, odgrywają coraz większe znaczenie w sprzedaży produktów i usług przez internet. Użytkownicy są coraz bardziej wymagający, dlatego jeśli chcesz zwiększyć ich zaangażowanie oraz liczbę konwersji, musisz podążać za najnowszymi trendami UX i UI w 2024 roku. Z dużym prawdopodobieństwem w najbliższym czasie hitem wśród odbiorców będą interaktywne strony www obfitujące w nowoczesne funkcjonalności wykorzystujące sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i rozszerzoną rzeczywistość. Projektowanie UX wpływa na nasze odczucia dotyczące produktów, z którymi wchodzimy w interakcję, od frustrującego przewijania po kłopotliwe rozmieszczenie przycisków. Złe doświadczenia użytkowników mogą mieć negatywny wpływ na pozycję marki. Z kolei doskonały design UX, który wczuwa się w klienta, jest intuicyjny i elegancki, sprawia, że ​​korzystanie z produktu jest przyjemne, co może mieć wpływ na Twoje wyniki sprzedażowe i przychody. Sprawdź 13 praktyk UX, które zwiększą liczbę konwersji.

Sprawdźmy, jakie trendy będą rządzić światem UX oraz UI w 2024 roku i jak dostosować stronę do potrzeb użytkowników.


Jak określać trendy UX oraz UI?

Nie wiesz, skąd biorą się najnowsze trendy w projektowaniu User Experience oraz User Interface? Sam możesz je znaleźć, regularnie obserwując strony największych światowych marek, takich jak McDonald’s, Apple, Microsoft, Tesla czy Louis Vuitton. Co roku istnieją marki, które są popularne i na których warto wzorować się w zakresie projektowania rozwiązań UX oraz UI. Wiele trendów wynika także ze zmieniających się regulacji prawnych i potrzeb użytkowników, które rosną z roku na rok i dlatego wiadomo, że marki będą musiały wciąż ulepszać interfejsy, za pomocą których odbiorcy wchodzą w interakcję z nimi. W ofertach pracy dla specjalistów UX oraz UI widać także rosnącą potrzebę specjalizacji - mamy już specjalistów od UX produktowego czy UX treści. To oznacza, że kreatywne projektowanie doświadczeń użytkowników wkracza w niemal każdą dziedzinę.


1. Kreatywne wykorzystanie kursora w UX i UI

Coraz więcej stron internetowych wykorzystuje kursor w nowoczesny sposób. Zmienia się nie tylko wygląd kursora - zamiast charakterystycznej, dotychczas najbardziej popularnej strzałki pojawiają się nowe formy wizualne kursora. Są to na przykład dłonie czy kursory wykorzystujące efekt 3D. Użytkownik może zmienić swój kursor, instalując specjalne rozszerzenie, dostępne np. w katalogu wtyczek Google Chrome Przykład możesz zobaczyć poniżej, na stronie https://custom-cursor.com/. Coraz częściej projektanci UX wykorzystują także efekty specjalne za pomocą kursora. Gdy użytkownik najedzie kursorem w określony obszar na stronie, wywołuje efekt wizualny w postaci animacji, np. po najechaniu kursorem na produkt zmieniają się widoczne zdjęcia. Animowana prezentacja produktu w postaci efektu najechania kursorem może także przedstawiać użytkownikom nowe informacje o produkcie - pokazuje, jak z niego korzystać i podaje więcej informacji o jego funkcjach. Wdrażając takie rozwiązanie na swojej stronie, zastanów się, czego oczekują odbiorcy i jakich jest ich oraz Twój cel. Na jednej stronie warto pokazać nowe zdjęcia produktu czy dodatkowe informacje, a w innym przypadku wdrożyć efekt, w którym po najechaniu kursora użytkownik może umówić się na darmową konsultację z ekspertem. Dlaczego warto stosować takie niestandardowe wykorzystanie kursora? Ponieważ sprawia ono, że marka zostanie lepiej zapamiętana, i buduje lojalność.

Nowoczesne formy kursora możliwe do zainstalowania w formie rozszerzenia, źródło: https://custom-cursor.com/


2. Sztuczna inteligencja trendem w projektowaniu UX i UI

Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji już wpłynęły na projektowanie UX. Narzędzia automatyzacyjne i analityczne przyspieszyły proces projektowania, poprawiły użyteczność i zwiększyły zadowolenie klientów. Jednak wzrost liczby narzędzi do projektowania wizualnego generowanych przez sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe obiecuje wstrząsnąć projektowaniem UX w 2024 r. Aplikacje do generowania losowych twarzy, a także narzędzia do generowania grafiki stają się wystarczająco zaawansowane, aby można je było wykorzystać w projektowaniu wizualnym. Firmy, takie jak Jasper AI, na nowo kształtują przestrzeń UX dzięki połączeniu ofert: treści wizualne generowane przez sztuczną inteligencję z treściami pisanymi przez sztuczną inteligencję, dzięki czemu kreatywne projektowanie jest szybsze, bardziej dostępne i otwiera nowe możliwości dostosowywania doświadczeń. Jednym z trendów będzie z pewnością wykorzystanie do generowania treści narzędzia ChatGPT. Wprawdzie nie ma ono bezpośredniego wpływu na User Experience, ale jego nieumiejętne bądź nadmierne wykorzystanie w procesie pisania treści może wywołać niechęć użytkowników, jeśli treści będą zawierać błędy. Zobacz, jak efektywnie wykorzystać ChatGPT w content marketingu.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


3. Rozszerzona rzeczywistość w UX i UI 2024

Rozszerzona rzeczywistość już wcześniej była wykorzystywana w projektowaniu i poprawie doświadczeń użytkowników. Na razie pozwalają na nią sobie duże, znane marki o ugruntowanej pozycji na rynku (także pozycji finansowej). Z rozwiązań z zakresu rozszerzonej rzeczywistości korzystała już m.in. Sephora. Prawdopodobnie w 2024 i kolejnych latach trend ten będzie się rozszerzał i wkroczy przede wszystkim do branży odzieżowej oraz beauty. W ten sposób umożliwi odbiorcom lepsze dopasowanie produktu do swoich potrzeb i oczekiwań. Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości użytkownik będzie mógł sprawdzić, jak wygląda w danym ubraniu. Ten trend w UX oraz UI może mieć pozytywne aspekty także dla przedsiębiorców, ponieważ być może przyczyni się do ograniczenia liczby zwrotów produktów.


4. Storytelling trendem UX

Dobry UX to już nie luksus - użytkownicy wymagają go na każdej stronie i zmieniają markę, jeśli ta nie zapewnia odpowiedniego poziomu użyteczności. Co zatem możesz zrobić, by wyróżnić swoją firmę i stronę www na rynku? Wykorzystaj UX do opowiadania historii i wywołaj w użytkownikach określone emocje - w ten sposób z pewnością zostaniesz zapamiętany. Storytelling sprawia, że odbiorcy są zachwyceni słuchaniem opowieści i są bardziej skłonni do zapamiętania przesłania, jakie ma ono do przekazania. Dotyczy to również produktów i usług. DLatego - zamiast prowadzić użytkowników przez różne punkty i etapy kontrolne - zacznij budować i wymyślać historię. W ten sposób sprawisz, że zakup produktu przekształci się w niezapomnianą podróż dla użytkowników. Zacznij już teraz - niedługo przekonasz się, że w 2024 roku projektanci UX częściej będą stosować storytelling do budowania doświadczeń i sprzedaży produktów, z którymi konsumenci mogą się utożsamiać na głębszym poziomie. Sprawdź, jak wykorzystać storytelling w reklamie i opowiadać historie, które sprzedają.


5. Minimalizm i duże czcionki w trendach UX oraz UI 2024

Jak projektować UX oraz UI w zgodzie z oczekiwaniami użytkowników? Dawno minęły czasy stron głównych przepełnionych (wręcz zaśmieconych) informacjami i obrazami oraz wideo. Obecnie na stronach typu home page króluje prostota, minimalizm i duże rozmiary czcionek. Na stronach największych światowych marek znajdują się tylko te treści i informacje, które są naprawdę niezbędne i realnie wspierają odbiorców w podejmowaniu decyzji zakupowych i inwestycyjnych. Dotyczy to firm, które mają swoje oddziały czy filie na całym świecie i sprzedają produkty w wielu krajach. Z powodzeniem minimalizm możesz wprowadzić w każdej, tym bardziej niewielkiej firmie, a także w sklepie internetowym z rozbudowaną ofertą produktów. Zobacz, jak zoptymalizować stronę główną pod kątem UX i użyteczności.

Strona główna sieci restauracji McDonald’s. Królują na niej obrazy i najważniejsze informacje przedstawione w możliwie atrakcyjny sposób, bez nadmiaru treści


6. Doświadczenia niezależne od urządzeń

DesignOps to nowa odpowiedź na projektowanie responsywne, a projekt niezależny od urządzenia zapewnia bezproblemową obsługę użytkownika na smartfonie, tablecie, laptopie czy komputerze stacjonarnym. Obecnie podejście projektanta UX zmienia się i idąc o krok dalej. Projektanci muszą mieć na uwadze nie tylko rozdzielczość ekranów różnych urządzeń, ale także kompleksową podróż użytkownika. Odpowiedzią na te potrzeby jest koncentrowanie się na doświadczeniach niezależnych od urządzenia na różnych urządzeniach. Pomoże Ci ono zapewnić bezproblemowy UX i wyprzedzić konkurencję. Zobacz także, co to jest mobile UX i dlaczego musisz je wdrożyć.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


7. Tryby jasności ekranu a trendy UX i UI 2024

Jakie trendy w 2024 roku będą panować w zakresie trybów jasności ekranu? Jeśli tworzysz stronę przeznaczoną wyłącznie dla osób z problemami wzrokowymi lub do wykorzystywania jedynie w warunkach słabego oświetlenia, konieczne jest zastosowanie trybu ciemnego. Jednak większość stron i aplikacji wykorzystywana jest w różnych warunkach, w tym w bardzo dużym natężeniu słonecznym, np. latem na plaży. Dlatego też uniwersalnym rozwiązaniem we wszystkich przypadkach jest zastosowanie trybu jasnego z funkcjonalnością, za pomocą której użytkownik sam może zmienić tryb na ten ciemny. Z takich rozwiązań korzystają takie aplikacje webowe i mobilne, jak Discord czy Facebook i Instagram.

Wybór jasności ekranu w aplikacji mobilnej Instagram


8. Nowoczesne przewijanie stron w trendach UX i UI 2024

Użytkownicy w coraz bardziej zaawansowany, a jednocześnie intuicyjny sposób przewijają strony. Łączą przewijanie z powiększaniem czy obracaniem interesujących ich elementów witryny. Dlatego też stosowane dotychczas przewijanie paralaksy, w którym tło przewija się w innym tempie niż główne elementy, podlega coraz to nowym ulepszeniom. Nowoczesny UX idzie o krok dalej, dodaje jeszcze więcej głębi i warstw na stronach internetowych.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


9. Dostępność UI trendem 2024

Na trendy UX oraz UI wpływają także rozwiązania prawne. Jednym z nich, który z pewnością znacząco wpłynie na produkty i usługi oraz witryny internetowe, jest Ustawa Unii Europejskiej o dostępności, która ma zacząć obowiązywać do 2025 roku. Od tego czasu wszystkie produkty online będą musiały spełniać wymóg dostępności. Dotyczy to bankomatów, systemów operacyjnych, stron internetowych, komputery, smartfony, usługi bankowe, czytniki e-booków. Co to oznacza w praktyce? Wszystkie te produkty będą musiały zostać dostosowane do ich wykorzystywania przez osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby starsze, które mogą mieć problemy ze wzrokiem. Lepiej nie czekać do 2025 roku i już teraz wdrożyć w swoich produktach standardy dostępności, tak by mogły z nich korzystać również osoby z pewnymi ograniczeniami mające wyjątkowe potrzeby.


10. Nowoczesna, interaktywna nawigacja w UI i UX

Podobnie jak przewijanie aplikacji i witryn, poruszanie się po nich staje się przyjemniejsze. Interaktywna nawigacja to kolejny topowy trend w projektowaniu UX. Triumfy święcić będzie nawigacja ozdobiona animacjami, zabawnymi menu, efektami najechania kursorem i niekonwencjonalnymi układami. Te funkcje nawigacyjne sprawiają, że użytkownik czuje się tak, jakby przeżywał przygodę. Nowoczesna nawigacja zawiera ozdobne przewijanie, efekty najechania kursorem i ujawniania menu nawigacyjnego. W ten sposób odwracasz uwagę od tego, do czego odbiorcy są przyzwyczajeni, czyli od klikania statycznych menu w postaci hamburger menu. W menu także warto stosować menu rozwijane i interaktywne, które intuicyjnie prowadzi użytkownika od punktu A do punktu B.


11. Udoskonalenie chatbotów w trendach UX 2024

W miarę rozwoju sztucznej inteligencji oczekiwania użytkowników wobec chatbotów gwałtownie wzrosły. Użytkownicy chcą czuć, że rozmawiają z człowiekiem, dlatego istnieje silna presja, aby chatboty reagowały naturalnie, z uwzględnieniem języka odbiorcy, a nie w sposób ograniczony. Dlatego też w roku 2024 przewiduje się wzrost liczby chatbotów zintegrowanych z aplikacjami i stronami internetowymi. Ponieważ pojawia się zapotrzebowanie na wysokiej jakości obsługę klienta, świat technologii intensywnie inwestuje w uczenie maszynowe. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe doprowadzą do znacznych ulepszeń w konwersacjach chatbotów przypominających ludzi i poprawią doświadczenia klientów. Te ulepszenia chatbota obejmują bardziej naturalnie brzmiący język, lepszą znajomość gramatyki, bardziej złożone słownictwo, a nawet możliwość interpretowania błędów ortograficznych i literówek. Jeśli chatboty mogą szybko i łatwo rozwiązywać problemy użytkownika, zwiększasz prawdopodobieństwo, że użytkownik zaufa Twojej marce. Będzie miał dobre doświadczenia z obsługą klienta i będzie bardziej skłonny do podzielenia się opinią ze swoimi przyjaciółmi. Ułatw więc użytkownikom interakcję z chatbotem.


Trendy w projektowaniu UX i UI. Podsumowanie

Dostępność narzędzi UX oraz UI sprawia, że stworzenie pięknego, przyciągającego, a jednocześnie intuicyjnego interfejsu użytkownika znacznie rosną. W 2024 roku warto wykorzystać trendy - duże czcionki, dostępność, prostotę i nowoczesne rozwiązania interaktywne. W ten sposób wzbudzisz zaufanie odbiorców i wyróżnisz się na tle konkurencji. Uzupełnij te działania o UX writing i skuteczne opowiadanie historii, a możesz mieć pewność, że zwiększysz zaangażowanie użytkowników i swoje przychody.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Trendy 2024 w projektowaniu UX i UI. Poznaj je wszystkie!

Średnia ocen użytkowników4.70 na podstawie 128 głosów

UDOSTĘPNIJ