Co to jest AEO (Answer Engine Optimization)?
• Czym jest AEO?
• Od SEO do AEO - ewolucja optymalizacji strony
• Kluczowe różnice między SEO a AEO
• Cele optymalizacji
• Struktura treści
• Intencje użytkownika
• Elementy techniczne
• Znaczenie AEO w nowoczesnej strategii marketingowej
• Jak optymalizować stronę pod kątem AEO?
• Przeprowadź analizę słów kluczowych dla zapytań użytkowników
• Twórz ustrukturyzowane treści wysokiej jakości
• Wykorzystaj znaczniki danych strukturalnych
• Zoptymalizuj zawartość pod kątem wyszukiwania głosowego
• Zadbaj o opinie i pozytywne recenzje
• Przyszłość AEO
• Podsumowanie
Prawdopodobnie nie raz zdarzyło Ci się szukać odpowiedzi na nurtujące pytanie poprzez wpisanie go do wybranego narzędzia AI. ChatGPT, Perplexity czy inne systemy oparte na technologii sztucznej inteligencji zyskały ogromną popularność, ułatwiając pracę i życie użytkownikom internetu. Biorąc to pod uwagę, w ostatnim czasie narodziła się koncepcja AEO, czyli optymalizacja treści pod kątem odpowiedzi, która uzupełnia tradycyjne pozycjonowanie stron internetowych. Sprawdź, czym jest AEO w Google i jakie ma znaczenie w nowoczesnym marketingu cyfrowym.
Z artykułu dowiesz się:
- czym jest AEO.
- jakie są najistotniejsze różnice między AEO i SEO.
- jak właściwie podejść do optymalizacji AEO.
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Umów się na darmowy audyt
Czym jest AEO?
Co to jest AEO w Google? Answer Engine Optimization (AEO) to strategia optymalizacji treści pod kątem odpowiedzi, która dostosowuje strony internetowe do nowoczesnych algorytmów wyszukiwarek. Dzięki temu witryna będzie mogła wyświetlać się w odpowiedziach generowanych przez AI na zapytania użytkowników bezpośrednio w wyszukiwarce. Istotnym celem AEO jest zapewnienie, że strona dostarcza konkretne i wyczerpujące odpowiedzi, a nie treści tworzone wyłącznie na potrzeby zwiększenia widoczności w wynikach wyszukiwania. AEO zakłada nie tylko dostosowanie treści zwrotnych do zapytań, ale także optymalizację techniczną strony tak, aby algorytmy mogły łatwo interpretować dostępne dane i wyświetlać je w Google.
Od SEO do AEO - ewolucja optymalizacji strony
Wraz z rozwojem różnych technologii cyfrowych zmienia się również podejście do optymalizacji treści na stronach internetowych. Ogromny wpływ na to ma sztuczna inteligencja oraz jej szerokie wykorzystanie przez użytkowników w życiu codziennym. Tradycyjna strategia SEO staje się niewystarczająca, dlatego coraz więcej firm zaczyna łączyć pozycjonowanie organiczne z AEO. Dzięki temu użytkownik wpisujący pytanie (np. do ChataGPT), będzie mógł otrzymać odpowiedź w postaci Twojego artykułu blogowego lub tekstu z Twojej strony docelowej.
Takie działania tworzą potężne możliwości dla firm, które chcą promować swój biznes i docierać do szerokiego grona odbiorców przy wykorzystaniu narzędzi AI. Zobacz, jak wygląda cały proces kształtowania się AEO i jak łączyć je z pozycjonowaniem w Google.
Dostosowanie SEO do sztucznej inteligencji i wyszukiwania głosowego
Tradycyjne SEO w dużej mierze skupia się na pozycjonowaniu stron internetowych poprzez optymalizację:
- słów kluczowych i treści strony,
- profilu linkowego,
- innych elementów technicznych strony (np. URL, szybkość ładowania, meta dane).
Stopniowo do pozycjonowania organicznego zaczęto wprowadzać nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja czy optymalizacja wyszukiwania głosowego (które jednak w Polsce się nie przyjęło, natomast króluje w USA).
Wyszukiwarki coraz częściej rozumieją intencje użytkowników. Google, korzystając z algorytmów takich jak BERT, analizuje nie tylko słowa kluczowe, ale kontekst całego zapytania. Zmienia to więc jego formę - jest ono bardziej naturalne i pełniejsze (np. “Jak mogę poprawić SEO na swojej stronie?” zamiast “SEO optymalizacja”).
Rozwój wyszukiwań bez klikania i natychmiastowych odpowiedzi
Coraz częściej użytkownicy otrzymują odpowiedzi bezpośrednio na stronie wyników wyszukiwania (tzw. zero-click searches). Nie muszą zatem wchodzić na stronę, z której pochodzi dany fragment tekstu, grafika czy film. Funkcje takie jak featured snippets, panele wiedzy czy mapy są efektem działań AEO. Tworzenie treści, które mogą znaleźć się w tych miejscach, wymaga dostosowania struktury strony, w tym użycia odpowiednich znaczników danych.
Przykładowy panel wiedzy (Google).
Czynniki rankingowe Google i wykorzystanie AEO
Podstawowe elementy pozycjonowania, takie jak linki zwrotne, jakość treści czy SEO techniczne, dalej stanowią fundament dla algorytmów przeglądających stronę. AEO kładzie natomiast nacisk na strukturę treści i kontekstową trafność:
- Backlinki muszą pochodzić ze źródła o wysokim autorytecie i wiarygodności. AEO nie skupia się na ich liczbie, ale na jakości, co zwiększa szansę na pojawienie się w wynikach wyszukiwania.
- Treści na stronie muszą prezentować wysoką jakość, przede wszystkim merytoryczną. Ponadto muszą odpowiadać na wnikliwe i wymagające pytania użytkowników. Obecnie narzędzia AI koncentrują się najbardziej na kontekście i zadowoleniu użytkownika z otrzymanej odpowiedzi.
- Coraz częściej Google przyjmuje UX za najistotniejszy czynnik rankingowy. Warto więc przy AEO zadbać o optymalizację mobilną strony internetowej, aby lepiej dostosować ją do wyszukiwania głosowego, które stało się bardzo popularne na urządzeniach mobilnych.
Kluczowe różnice między SEO a AEO
Na pierwszy rzut oka można by stwierdzić, że wyodrębnienie się AEO wprowadziło niepotrzebne zamieszanie w świecie digital marketingu. Jedni powiedzą, że SEO i AEO to dokładnie to samo. Inni, że są to dwie całkowicie różne strategie. Jak to zwykle bywa, prawda leży gdzieś pośrodku.
Elementem łączącym optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO) i optymalizację pod kątem odpowiedzi (AEO) jest ich wspólny cel główny, czyli poprawa widoczności w internecie oraz zwiększenie trafności wyszukiwania. Jednak oby dwie strategie podchodzą do jego realizacji w różny sposób. Stawiają sobie inne aspekty optymalizacji strony za priorytetowe, tym samym jej wdrażanie przeprowadzane jest za pomocą różnych metod. Sprawdź, jakie są podstawowe różnice pomiędzy SEO i AEO.
Cele optymalizacji
Jak zostało już wspomniane, główny cel SEO i AEO jest taki sam - zwiększyć widoczność strony oraz trafność wyszukiwań. Natomiast pozostałe cele optymalizacji tych dwóch strategii różnią się diametralnie.
SEO skupia się przede wszystkim na przyciągnięciu użytkowników na stronę internetową poprzez poprawę jej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania. Generowanie ruchu możliwe jest dzięki optymalizacji słów kluczowych, które wpływają na wysokie pozycje w Google. Im więcej użytkowników trafia na stronę, tym lepsze wskaźniki są przez nią osiągane. Wpływa to bezpośrednio na poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania (SERP).
Natomiast AEO koncentruje się na treści i jej optymalizacji. Ma ono zapewniać użytkownikowi bezpośrednie i zwięzłe odpowiedzi na zapytania, bez konieczności odwiedzania stron internetowych, na której umieszczona jest dana treść. AEO nastawia się na wyróżnienie fragmentów tekstu oraz wyszukiwanie głosowe. W praktyce więc AEO nie zawsze będzie dla firmy opłacalne, ponieważ realnie nie zwiększa ruchu na stronie bądź robi to w sposób ograniczony.
Struktura treści
Jest to jeden z najistotniejszych czynników, które wpływają na różnice SEO i AEO oraz na ostateczny rezultat optymalizacji.
W przypadku SEO treści:
- są długie i w kompleksowy sposób przybliżają temat,
- zorientowane są na słowa kluczowe, ich liczbę i właściwe użycie,
- odpowiadają na szeroki zakres pytań,
- są zoptymalizowane pod kątem długich terminów i fraz typu long tail,
- zawierają wiele sekcji i inne elementy, takie jak linki wewnętrzne czy grafiki.
Jeśli chodzi o AEO treści:
- to zwięzłe odpowiedzi dostarczające użytkownikowi najważniejszych informacji (dotykają sedna sprawy),
- są ustrukturyzowane - występują krótkie akapity, wypunktowania, listy, tabele, sekcje typu FAQ,
- przedstawione są za pomocą prostego i klarownego języka, przystępnego dla każdego użytkownika.
Przykładowa sekja FAQ (strona: widoczni.com).
Intencje użytkownika
Zmieniające się preferencje użytkowników i ich potrzeby wpłynęły także na optymalizacje treści. Podczas gdy SEO często skupia się na szerokim zakresie intencji i frazach kluczowych, AEO koncentruje się na zrozumieniu rzeczywistych potrzeb i oczekiwań użytkowników stojących za danym zapytaniem. W praktyce oznacza to, że wyszukiwarki coraz lepiej rozróżniają poszczególne typy pytań i intencji.
Dzięki zaawansowanym algorytmom, takim jak Google BERT, wyszukiwarki analizują kontekst i niuanse językowe zapytań, co pozwala im lepiej dopasowywać treści do intencji użytkownika. To właśnie tutaj AEO odgrywa znaczącą rolę. Tworzenie treści nie ogranicza się jedynie do dostarczania informacji, ale również uwzględnia cel, jaki użytkownik chce osiągnąć (np. czy chce pozyskać wiedzę, czy dokonać zakupu). Co więcej, AEO zauważa także rosnącą popularność zapytań głosowych, które często mają bardziej konwersacyjny i szczegółowy charakter. Właśnie dlatego treści muszą być klarowne, logicznie uporządkowane i wyczerpujące, aby skutecznie spełniać intencje użytkownika. AEO jest więc odpowiedzią na rosnące oczekiwania użytkowników, którzy poszukują informacji w szybki i precyzyjny sposób oraz w formie, która najlepiej odpowiada ich potrzebom.
Duży wpływ na tego typu zmiany w preferencjach odbiorców miało wprowadzenie do powszechnego użytku sztucznej inteligencji w postaci chatów AI. To właśnie ten element spowodował rozpoczęcie trendu na zadawanie pytań opartych na konwersacji.
Elementy techniczne
Zarówno w SEO, jak i w AEO optymalizacja techniczna odgrywa znaczącą rolę. Jednak optymalizacja pod kątem odpowiedzi jeszcze bardziej zwraca uwagę na poszczególne aspekty techniczne strony internetowej.
- Dane strukturalne strony - znaczniki schema.org umożliwiają precyzyjne opisanie zawartości witryny, co bardzo korzystnie wpływa na AEO. Dodatkowe mikrodane mogą dotyczyć takich elementów, jak adres i dane kontaktowe firmy, oceny produktów czy listy pytań i odpowiedzi. Dzięki temu treści mogą być prezentowane w sposób bardziej atrakcyjny i użyteczny dla użytkownika (np. w formie wyróżnionych fragmentów - featured snippets).
- Szybkość ładowania strony - od zawsze był to istotny czynnik rankingowy w SEO, jednak w kontekście AEO zyskuje on jeszcze większe znaczenie. Wynika to z faktu, że wyszukiwania głosowe oraz wyróżnione fragmenty preferują strony z krótkim czasem ładowania, aby zagwarantować użytkownikom jak najlepsze doświadczenia. Witryny, które wczytują się w mniej niż 3 sekundy, mają większe szanse na to, by zostać wybrane jako źródło szybkiej i precyzyjnej odpowiedzi.
- Optymalizacja mobilna - przyjazne dla urządzeń mobilnych witryny internetowe są kluczowe zarówno dla SEO, jak i AEO. Natomiast AEO priorytetyzuje ten element techniczny witryny, ponieważ w ten sposób zapewnia, że dostępna na stronie treść jest czytelna i dostosowana do wyszukiwania głosowego.
Znaczenie AEO w nowoczesnej strategii marketingowej
Kierunek, w jakim zmierza AEO, wyznaczają przede wszystkim nowe trendy wśród konsumentów na rynku. Ich upodobania, możliwości, a także problemy, z jakimi spotykają się na co dzień, dają możliwość ciągłego analizowania i monitorowania preferencji użytkowników. Jakie zatem znaczenie ma optymalizacja stron pod odpowiedzi w biznesie?
Poprawa doświadczeń użytkownika (UX)
Poprawa doświadczeń użytkownika (UX) to jeden z głównych celów AEO (Answer Engine Optimization). Ważnym założeniem AEO jest dostarczanie mu precyzyjnych i błyskawicznych odpowiedzi na jego pytania. Dzięki temu proces poszukiwania informacji staje się bardziej efektywny. Użytkownik nie musi przeszukiwać wielu stron czy analizować dużej ilości treści - otrzymuje to, czego potrzebuje, w zaledwie kilka sekund. Takie podejście znacząco podnosi komfort korzystania z internetu.
AEO wpływa także na lojalność użytkowników. Strony, które dostarczają wartościowych i precyzyjnych odpowiedzi, budują zaufanie. Jest to dodatkowa możliwość na wybicie się firmy i jej promocje w sieci. Również poprawa pozostałych elementów technicznych strony w ramach AEO działa na korzyść UX.
Wyprzedzenie konkurencji na rynku
Jeśli Twoim celem jest wyprzedzenie konkurencji w branży, Answer Engine Optimization to zdecydowanie rozwiązanie dla Ciebie. Firmy, które już teraz inwestują w optymalizacje strony pod kątem odpowiedzi, zyskują przewagę nad innymi biznesami, która przekłada się na zwiększenie widoczności w internecie. Tym samym możesz zyskać nowych klientów, którzy będą wracać do Ciebie w przyszłości. Wszystko to dzięki wprowadzeniu optymalizacji skupionych wokół wyszukiwaniu głosowemu i sztucznej inteligencji. Warto też zwrócić uwagę, że AEO pozwala firmom lepiej odpowiadać na lokalne zapytania, które w dużej mierze przyjmują formę właśnie wyszukiwań głosowych.
Popularność wyszukiwarek głosowych
Tempo życia współczesnego człowieka weszło na nowy level zaawansowania. Przeciętny użytkownik, chcąc zaoszczędzić jak najwięcej czasu, zaczyna szukać jeszcze szybszych i wygodniejszych rozwiązań. Doprowadziło to do wzrostu popularności i rozwoju asystentów głosowych, takich jak Siri, Alexa czy Asystent Google. Z roku na rok rośnie liczba zapytań głosowych w internecie, co wymaga interwencji AEO. Ma ono dostosować wyniki wyszukiwania informacji w taki sposób, aby jak najlepiej dopasowane były do intencji użytkownika. Dzięki rosnącej popularności wyszukiwań głosowych AEO nie jest już opcją, lecz koniecznością dla firm chcących skutecznie komunikować się z klientami i wyprzedzać konkurencję.
Jak optymalizować stronę pod kątem AEO?
Optymalizacja strony pod kątem AEO (Answer Engine Optimization) powinna opierać się na dwóch najistotniejszych czynnikach - zrozumieniu intencji użytkownika oraz dostosowaniu do nich prezentowanych na stronie treści. Jakie elementy i strategie wykorzystać do skutecznej optymalizacji AEO w Google?
Przeprowadź analizę słów kluczowych dla zapytań użytkowników
Na początku warto zastanowić się, jakie pytania zadają Twoi potencjalni klienci. Do tego potrzebne Ci będą odpowiednie narzędzia. Wypróbuj:
- Google Keyword Planner,
- AnswerThePublic,
- AlsoAsked,
- Semrush.
Dzięki temu dokładnie przeanalizujesz słowa kluczowe, które będą istotne w kontekście AEO. Skup się na frazach typu long tail oraz na złożonych zapytaniach użytkowników (takich jak “co to jest…” lub “jak zrobić…”). Analiza takich zapytań pozwala lepiej zrozumieć intencje odbiorców, a tym samym dostarczyć bardziej trafne i precyzyjne odpowiedzi.
Pytania dla frazy “pozycjonowanie sklepu” wskazane przez narzędzie Answer the Public.
Twórz ustrukturyzowane treści wysokiej jakości
Przede wszystkim podczas optymalizacji AEO należy zadbać o przejrzystą strukturę i rozplanowanie treści. Dzięki temu narzędzia AI w łatwy sposób odnajdą odpowiedzi na zapytania użytkowników. Zadbaj o właściwe użycie nagłówków (od H1 do H4). Pogrupuj treści, łącz je w proste i logiczne struktury, takie jak lista punktowa czy tabela. Odpowiedzi w treściach powinny być umieszczone w początkowej części każdej sekcji i podane w przystępnej dla każdego formie.
Dodatkowo musisz zwrócić uwagę na wartość merytoryczną treści. Wyszukiwarki odpowiedzi będą promowały jedynie takie treści, które w klarowny i jasny sposób odpowiadają na pytania konsumentów. Istotna jest też ich unikalność i poprawność językowa. Nie zapomnij zoptymalizować tekst pod kątem języka naturalnego, ponieważ zapytania głosowe oraz te wpisywane w wyszukiwarkę coraz częściej przyjmują formę pełnych zdań.
Wykorzystaj znaczniki danych strukturalnych
Wykorzystanie znaczników danych strukturalnych, takich jak te oferowane przez schema.org, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania i dostosowanie jej do wymagań AEO w Google. Dane te pomogą systemom opartym o AI interpretować treści, a także umieszczać je w danym kontekście. Poprawność ich umieszczenia na stronie będziesz mógł sprawdzić za pomocą Google Search Console w zakładce “Ulepszenia”. Wykorzystaj dane strukturalne do oznaczania:
- adresu firmy,
- danych kontaktowych,
- cen i opinii o produktach,
- dat i miejsc wydarzeń,
- recenzji,
- sekcji FAQ.
Ponadto oznaczając sekcję FAQ za pomocą odpowiednich tagów, zwiększysz szanse na wyświetlenie jej w formie rozwijanych pytań i odpowiedzi bezpośrednio na stronie wyników wyszukiwania (SERP).
Zoptymalizuj zawartość pod kątem wyszukiwania głosowego
Użytkownicy korzystający z asystentów głosowych często formułują swoje pytania w sposób bardziej naturalny, przypominający rozmowę. W kontekście AEO ważne jest więc odpowiednie dostosowanie treści do tego rodzaju stylu wyszukiwania. Na początek musisz zoptymalizować język treści. Informacje, których szukają użytkownicy, muszą być proste do zrozumienia i łatwo dostępne. Kiedy klient zwróci się z pytaniem “Jak często wymieniać olej w samochodzie?”, odpowiedź powinna być zwięzła i prosta “Olej w samochodzie należy wymieniać co 15-30 tys. kilometrów”.
Przy optymalizacji pod kątem wyszukiwania głosowego musisz wziąć pod uwagę formę zadawanych przez użytkowników pytań. Są to najczęściej pytania rozpoczynające się od słów: “jak”, “ile”, “co”, “dlaczego”, “gdzie”. Jeśli tworzone przez Ciebie treści w naturalny sposób będą odpowiadały na tego rodzaju pytania, Twoja strona zwiększa szansę na wyświetlenie się w featured snippets.
Przykład featured snippets (Google Analytics 4).
Zadbaj o opinie i pozytywne recenzje
Postaraj się, abyś został doceniony przez użytkowników za pomocą pozytywnych opinii i recenzji. Dlaczego? Dzięki temu Twoja firma ma szansę zostać umieszczona w katalogach firm z najlepszą opinią wśród klientów. Takie działania dobrze wpływają na AEO w Google, ponieważ często zdarza się, ze użytkownicy proszą narzędzia AI o zestawienie rekomendowanych firm w danej branży.
Aby skutecznie wykorzystać ten trend, konieczne jest regularne monitorowanie recenzji zamieszczanych np. na profilu w Google (dawniej Google Moja Firma). Pozytywne opinie klientów mają nie tylko wartość marketingową, ale są także szansą na pojawienie się w lokalnych wynikach wyszukiwania.
Profil firmy cateringowej w Google.
Przyszłość AEO
Jak będzie wyglądał rozwój AEO w najbliższym czasie? Na pewno nie jest to strategia, która ma być konkurencją dla SEO. Jest jedynie jej uzupełnieniem, choć jak pokazują obecne trendy marketingowe - bardzo ważnym uzupełnieniem. Coraz częściej użytkownicy wykorzystują możliwości wirtualnych asystentów AI, zarówno w pracy i nauce, jak i w zwykłych, codziennych zadaniach.
Z tego względu popularność Answer Engine Optimization będzie stale rosła, a ten rodzaj optymalizacji pojawi się w strategiach marketingowych większości firm, które chcą osiągnąć sukces w sprzedaży. Obecnie Google to wciąż największa wyszukiwarka internetowa. Istnieje jednak szansa, że generatory AI zyskają podobny poziom popularności. Warto zatem już teraz zgłębić tematykę AEO, aby być o krok przed swoją konkurencją.
Co to jest AEO (Answer Engine Optimization)? Podsumowanie
Answer Engine Optimization, czyli optymalizacja strony pod kątem odpowiedzi, to jeden z elementów naturalnego rozwoju digital marketingu. Nie należy się go bać, a wręcz warto przyjrzeć się szerzej zagadnieniom związanym z AEO. Dzięki temu firmy mogą zyskać przewagę nad pozostałymi przedsiębiorstwami z branży oraz zapewnią sobie zwiększenie widoczności w sferze wirtualnej. AEO w Google to realna odpowiedź na potrzeby Twojego potencjalnego klienta.
FAQ — pytania i odpowiedzi
AEO to strategia optymalizacji treści, której celem jest zwiększenie widoczności w odpowiedziach wyświetlanych przez wyszukiwarki, takich jak featured snippets w Google. Działa na zasadzie dostarczania precyzyjnych, zwięzłych odpowiedzi na pytania użytkowników, które są łatwe do wyświetlenia w formie odpowiedzi bezpośrednich.
Podczas gdy tradycyjne SEO koncentruje się głównie na rankingu w wynikach wyszukiwania, AEO stawia na pojawienie się w wyróżnionych odpowiedziach (featured snippets) i innych formach odpowiedzi w wyszukiwarkach. Celem AEO jest dostarczenie szybkich i trafnych odpowiedzi, które zaspokajają intencje użytkownika, a nie tylko optymalizacja strony pod kątem ogólnych słów kluczowych.
Aby skutecznie wdrożyć AEO, warto skupić się na tworzeniu zwięzłych, ale pełnych odpowiedzi na popularne pytania w danej branży. Ważne jest również formatowanie treści, np. w postaci list, tabel czy punktów, które są łatwe do przetworzenia przez algorytmy wyszukiwarek. Optymalizacja nagłówków, używanie pytań w formie long-tail keywords oraz strukturalne dane (schema markup) to także istotne elementy AEO.
Poznaj historie sukcesów naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 90 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.