Jak zrobić research słów kluczowych? Lista kontrolna

Jak zrobic research slow kluczowych Lista kontrolna
Spis treści

• Analiza fraz kluczowych - dlaczego jest ważna w marketingu internetowym?

• Wskaźniki, które warto śledzić w analizie słów kluczowych

• Przeanalizuj użytkownika, rynek i branżę

• Określ cel swoich kampanii

• Zrób burzę mózgów w zespole

• Sprawdź dane słowa kluczowe SEO i Ads u konkurencji

• Poszukaj fraz w wyszukiwarce Google

• Opracuj listę słów kluczowych za pomocą płatnych i bezpłatnych narzędzi SEO

• Pogrupuj słowa kluczowe na różne kategorie

• Przyporządkuj fazy do konkretnych treści lub grup reklam

• Stwórz treści oparte na słowach kluczowych

• Przeprowadź audyt słów kluczowych

• Podsumowanie

Analiza słów kluczowych to kluczowy element strategii SEO, kampanii PPC oraz tworzenia strategii content marketingu. Aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie, ważne jest, aby wybrać odpowiednie słowa kluczowe, które są istotne dla Twojej witryny i mają potencjał do przyciągnięcia ruchu na stronę. w tym celu postępuj zgodnie z naszą listą kontrolną, która przeprowadzi Cię krok po kroku przez dobór fraz kluczowych na potrzeby płatnych kampanii PPC, kampanii SEO i marketingu treści.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Analiza fraz kluczowych - dlaczego jest ważna w marketingu internetowym?

Słowa kluczowe to terminy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę internetową (Google lub inną), gdy chcą wyszukać informacje w internecie. Dlaczego właściwa i kompleksowa analiza fraz kluczowych jest ważna w kontekście działań promocyjnych w sieci? Oto 5 powodów, dla których powinieneś zadbać o właściwy dobór słów kluczowych w SEO, PPC i content marketingu.

 • Analiza słów kluczowych (keyword research) ułatwia pozycjonowanie strony - słowa kluczowe pomagają robotom Google w zrozumieniu treści i zakresu tematycznego strony internetowej.
 • Dobór odpowiednich słów pozwoli osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania - płatnych i organicznych.
 • Research fraz może pomóc w tworzeniu wartościowej treści, która odpowiada na potrzeby i zapytania użytkowników i jednocześnie spełnia wymagania wyszukiwarek internetowych.
 • Korzystając z narzędzi do badań słów kluczowych, specjaliści PPC mogą tworzyć kampanie reklamowe, które trafiają do odpowiedniego odbiorcy, co zwiększa ich skuteczność marketingu.
 • Analiza słów kluczowych pozwala na zidentyfikowanie trendów i preferencji w danym sektorze rynku oraz poznanie potrzeb i oczekiwań klientów.
 • Badanie fraz kluczowych pozwala na zidentyfikowanie słów i fraz używanych przez konkurencję oraz na określenie ich strategii marketingowych w wyszukiwarce, co daje informacje na temat stanu konkurencji w danym sektorze


Wskaźniki, które warto śledzić w analizie słów kluczowych

Podczas researchu słów kluczowych warto analizować kilka kluczowych wskaźników, które pomogą w określeniu ich wartości i przydatności w strategii marketingowej. Oto niektóre z tych wskaźników:

 • Liczba wyszukiwań miesięcznie - informuje nas o tym, jak popularne są określone słowa kluczowe i ilu użytkowników średnio pisuje daną frazę w wyszukiwarce Google w ciągu miesiąca.
 • Szacowany ruch - płatne narzędzia SEO wskazują szacowany ruch na stronie płynący z pozycjonowania na daną frazę w organicznych wynikach wyszukiwania Google.
 • Konkurencyjność - określa, jak wiele innych firm konkuruje o pozycje organiczne i płatne w wynikach wyszukiwania w Google na te same słowa kluczowe.
 • Koszt CPC (koszt kliknięcia) - informuje o tym, ile kosztuje kliknięcie w reklamę na słowo kluczowe w ramach kampanii Google Ads. Wysoki koszt CPC może sugerować, że konkurencja jest wysoka.

Analiza tych i innych wskaźników pozwoli dowiedzieć się, jakie frazy będą najlepsze na potrzeby Twojej strategii i Twoich odbiorców w SEO i kampaniach Google Ads. Sprawdźmy, jak krok po kroku przeprowadzić analizę fraz w marketingu internetowym.


1. Przeanalizuj użytkownika, rynek i branżę na potrzeby researchu słów kluczowych

Oferowanie wszystkiego wszystkim nie jest najlepszą ani tym bardziej najskuteczniejszą strategią marketingową w internecie. O wiele lepsze efekty w promocji swoich usług czy produktów osiągniesz, jeśli przeprowadzisz dogłębne badanie rynku, branży oraz przeanalizujesz potrzeby swoich odbiorców. Takie badanie powinno poprzedzić wyszukiwanie słów kluczowych. Jak to robić krok po kroku?

 • Przeprowadź analizę rynku - pomoże Ci to zdefiniować i zrozumieć grupę docelową, dowiedzieć się, kim są Twoi odbiorcy i jakie są ich potrzeby, a także jak duży popyt możesz uzyskać na swoje produkty. Zasoby i narzędzia, których możesz użyć do badania rynku, obejmują między innymi narzędzie Google Analytics 4, ankiety, Google Trends, dane z portalu Statista.com.
 • Przeanalizuj swoją konkurencję - dzięki niej dowiesz się, kim są Twoi konkurenci, jakie strategie marketingowe wykorzystuje, jakie treści tworzy czy na jakie słowa kluczowe w Google reklamuje swoją branżę. Możesz się zainspirować, ale pamiętaj, by zadbać o unikalną strategię budowy widoczności w sieci.
 • Przejrzyj dane swojej witryny — narzędzia do analizy witryny i sieci, takie jak Google Analytics, mogą dostarczyć przydatnych informacji, takich jak dane demograficzne osób odwiedzających Twoją witrynę czy zachowania użytkowników na stronie: jakie strony odwiedzają i jakie produkty kupują.
 • Przeprowadź wstępny dobór słów kluczowych – wykorzystaj swoją wiedzę o grupie docelowej oraz rynku i na tej podstawie przygotuj wstępną listę fraz kluczowych na potrzeby swoich kampanii reklamowych.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


2. Określ cel swoich kampanii przed doborem słów kluczowych

Określenie celu kampanii jest bardzo ważne w researchu słów kluczowych pod SEO czy Google Ads, ponieważ pozwala na skupienie się na odpowiednich frazach i terminach, które są związane z danym celem. Na przykład, jeśli celem kampanii reklamowej jest promowanie produktu, to konieczne jest znalezienie słów kluczowych, które jak najlepiej opisują produkt - będą to frazy z długim ogonem (long tail), np. buty damskie Adidas do biegania rozmiar 36, które dają duże szanse na konwersję, ponieważ docierają do użytkowników zorientowanych na zakup.

Z kolei, jeśli celem kampanii dotarcie do osób, które szukają wiedzy lub rozwiązania, to należy skoncentrować się na słowach kluczowych, które są związane z problemami, z którymi zmagają się potencjalni klienci, takimi jak "najlepsze rozwiązania", poradniki krok po kroku itp.

Ważne jest również, aby określić cele krótko- i długoterminowe, ponieważ słowa kluczowe mogą się różnić w zależności od celów. Frazy związane z celami krótkoterminowymi, takimi jak zwiększenie ruchu na stronie lub liczby leadów, mogą być inne niż słowa kluczowe związane z celami długoterminowymi, takimi jak zwiększenie świadomości marki lub lojalności klientów.


3. Jak wybrać słowa kluczowe w Google? Zrób burzę mózgów w zespole

Przygotowując i analizując słowa kluczowe na potrzeby kampanii marketingowych, warto najpierw skorzystać z pomysłów zespołu. Przeprowadź burzę mózgów wśród specjalistów i wspólnie określcie propozycje. Być może takie spotkanie stanie się inspiracją dla całego zespołu. Czasem warto także porozmawiać z zespołem sprzedaży, który ma bezpośredni kontakt z klientem i najlepiej zna jego potrzeby i oczekiwania. Jest to szczególnie ważne w przypadku budowania fraz dla treści blogowych - poradnikowych i edukacyjnych.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


4. Sprawdź dane słowa kluczowe SEO i Ads u konkurencji

Nie wiesz, na jakie słowa kluczowe powinieneś się promować w kampaniach pozycjonowania i Google Ads? Sprawdź, jakie frazy wykorzystują inne firmy. Nie musisz (a nawet nie powinieneś) kopiować ich działań, ale warto się zainspirować. W tym celu możesz nie tylko przeanalizować wyniki Google, ale także skorzystać z narzędzi, np. takich jak Semstorm czy Senuto, które pozwolą sprawdzić, na jakie frazy inne firmy z branży budują swoją widoczność. Wysokie pozycje konkurencji mogą oznaczać, że te frazy są popularne wśród użytkowników i przynoszą oczekiwane efekty. W płatnych narzędziach możesz także porównać swoje frazy ze słowami kluczowymi konkurencyjnych firm.


5. Poszukaj fraz w wyszukiwarce Google

Analiza i dobór słów kluczowych w SEO czy kampaniach Google Ads nie są zadaniem łatwym, ale do ich poszukiwania możesz wykorzystać nawet wyszukiwarkę Google. Zastanów się, jakich terminów i zwrotów używają osoby, które poszukują Twoich produktów lub usług. Następnie wpisz te frazy w wyszukiwarkę Google sprawdź poszczególne pozycje w wynikach wyszukiwania, a następnie przejrzyj następujące sekcje:

 • autosugestie Google: 

 • powiązane zapytania: 

 

 • podobne pytania: 

W ten sposób znajdziesz dodatkowe propozycje słów kluczowych SEO dla Twojego biznesu, które możesz w następnym kroku dodać do swojej listy.


6. Opracuj listę słów kluczowych za pomocą płatnych i bezpłatnych narzędzi SEO

Kolejnym krokiem skutecznego researchu słów kluczowych jest przygotowanie wstępnej listy fraz, na które chcesz promować swoją stronę. Jak taką listę przygotować? Dobór słów kluczowych warto przeprowadzić za pomocą specjalistycznych narzędzi. Na rynku znajdziesz zarówno darmowe narzędzia, takie jak Google Keyword Planner (Planer słów kluczowych), jak i płatne, jak na przykład Senuto, Surfer czy Ahrefs. Wstępną listę fraz warto stworzyć w arkuszu kalkulacyjnym. Pewnie ją już masz po wykonaniu wcześniejszych kroków. Pamiętaj, że nie jest to stałe zestawienie fraz - powiniene_aś ją stale aktualizować, by uwzględniać zmieniające się potrzeby i oczekiwania użytkowników. Jak szukać słów kluczowych? W procesie wyboru zastanów się:

 • Czego szukają Twoi klienci docelowi?
 • Czego potrzebują, chcą lub pragną podczas specjalnych okazji?

Terminy, które przychodzą Ci do głowy lub które przygotowałeś na wcześniejszych etapach doboru, wpisz w narzędzia do doboru fraz kluczowych. W odpowiedzi otrzymasz szereg propozycji słów kluczowych, które również warto uwzględnić w swojej strategii i wykorzystać do optymalizacji treści na stronie. Szukaj zarówno fraz ogólnych o dużym wolumenie wyszukiwania, jak i fraz z długim ogonem, które mimo mniejszej liczby wyszukiwań miesięcznie dają duży potencjał pod kątem sprzedażowym. Możesz wykorzystać te frazy na przykład na podstronach produktowych.

Przykład: Jeśli prowadzisz szkołę językową w Poznaniu, możesz przygotować następującą listę popularnych słów kluczowych:

Sprawdź 13 narzędzi do doboru słów kluczowych


7. Pogrupuj słowa kluczowe na różne kategorie

Masz już gotową listę słów kluczowych. Teraz musisz przyporządkować frazy do określonej kategorii. Jak to zrobić?

 • Podziel słowa kluczowe na frazy ogólne i z długim ogonem (long tail).
 • Podziel słowa kluczowe w zależności od zamiaru wyszukiwania, do którego pasują (informacyjne, transakcyjne, poradnikowe i edukacyjne itp.)

Do podziału słów również możesz skorzystać z narzędzi. Na przykład Senuto oferuje specjalną sekcję, w której znajdziesz frazy w formie pytań. Możesz z niej skorzystać w celu opracowania fraz na potrzeby treści blogowych. Przykładowe frazy:

 • transakcyjne - kup słuchawki bezprzewodowe marka + model - świetne frazy do Google Ads oraz na strony produktowe,
 • informacyjne - ile czasu gotować ryż, zmiana czasu kiedy - to frazy dla stron informacyjnych,
 • nawigacyjne - rejestracja Netflix, agencja widoczni, logowanie Facebook - zawierają nazwę konkretnej witryny, do której chcą trafić,
 • poradnikowe - SEO co to jest, ile kosztuje Google Ads - to frazy idealne na blog;
 • long tail - niedrogie słuchawki douszne, szkoła języka angielskiego dla dzieci Poznań Grunwald - to frazy do wykorzystania na stronach docelowych i stronach kategorii produktowych;
 • ogólne - szkoła językowa, sklep z gadżetami, agencja SEO - to świetne frazy na stronę główną.


8. Przyporządkuj fazy do konkretnych treści lub grup reklam

Masz już gotową listę fraz o różnym charakterze. Jednym z ostatnich kroków, które powinieneś wykonać w przypadku promocji strony czy sklepu internetowego, jest przyporządkowanie słów kluczowych do konkretnych podstron czy grup reklam. W ten sposób stworzysz pewnego rodzaje mapę kampanii SEO czy kampanii Google Ads i określisz, na jakie frazy chcesz promować konkretne adresy URL w witrynie. W ten sposób unikniesz kanibalizacji słów kluczowych i zbudujesz skuteczną strategię promocyjną.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


9. Stwórz treści oparte na słowach kluczowych

Sam dobór słów kluczowych to nie wszystko! Po wyborze odpowiednich fraz musisz stworzyć atrakcyjne treści na Twoją stronę z ich użyciem. Jak zoptymalizować content pod kątem fraz? Pamiętaj, że content powinien brzmieć naturalnie - wplataj frazy w tekst w taki sposób, by nie dominowały. Uwzględnij w treściach istotne informacje, które mogą być przydatne dla odbiorców i przekonają ich do dokonania konwersji.


10. Przeprowadź audyt słów kluczowych

Stworzyłeś treści na poszczególne podstrony z uwzględnieniem fraz bądź uruchomiłeś reklamy na konkretne frazy? Odczekaj kilka tygodni i monitoruj wyniki.

W zakresie pozycjonowania przeprowadź audyt SEO, w którym sprawdzisz, czy treści przyczyniły się do osiągnięcia wysokich pozycji w wyszukiwarce. Przeprowadź także audyt treści - możesz to zrobić np. w Google Search Console. W raporcie dotyczącym skuteczności przejdź do sekcji Zapytania i sprawdź, jakie hasła powodowały wyświetlenie strony i kliknięcia. Pamiętaj też, że użycie słów kluczowych w treściach nie musi oznaczać sukcesu, jeśli inne elementy pozycjonowania są zaniedbane (np. nie masz linków prowadzących do witryny). Stale poszukuj także nowych słów kluczowych do promocji Twojej strony internetowej zarówno w odniesieniu do kampanii SEO, jak i Ads.

W zakresie Ads sprawdź takie wskaźniki jak: ruch płatny na stronie, liczba konwersji oraz ich średnia wartość czy koszt kliknięcia. Jeśli kwoty za kliknięcie są wysokie, a liczba konwersji niewielka, być może warto wyłączyć dane słowa kluczowe z kampanii i zastąpić je innymi. Pamiętaj, że słowa kluczowe muszą pasować do intencji użytkownika - sprawdź, czy tak jest naprawdę i co możesz zrobić lepiej.


Jak wyszukiwać słowa kluczowe w SEO i Google Ads? Checklista. Podsumowanie

Dobór słów kluczowych w marketingu internetowym to jedno z najważniejszych działań, które ma duży wpływ na skuteczność kampanii SEO i Google Ads. Dobrze przeprowadzona analiza fraz pozwala wybrać najlepsze słowa kluczowe dopasowane do Twojej działalności, grupy docelowej i potrzeb odbiorców. Skorzystaj z naszej checklisty i przeprowadź dogłębny research. Wykorzystaj w tym celu wyszukiwarkę Google, potencjał swojego zespołu, a także darmowe i płatne narzędzia do analizy fraz. W ten sposób stworzysz spójną i skuteczną kampanię promocyjną w wyszukiwarce.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zrobić research słów kluczowych? Lista kontrolna

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ