Jak korzystać z Keyword Plannera?

Jak korzystac z Google Keyword Plannera w pozycjonowaniu i kampaniach Google Ads
Spis treści

• Co to jest Google Keyword Planner?

• Jak zyskać darmowy dostęp do Planera słów kluczowych

• W jakim celu możesz wykorzystać Planer słów kluczowych?

• Podstawowe raporty

• Jak wykorzystać planer słów kluczowych w pozycjonowaniu?

• Jak wyszukiwać słowa kluczowe generujące duży ruch?

• Jak wykorzystać Planer słów kluczowych Google do tworzenia treści w pozycjonowaniu?

• Dlaczego jest przydatny w pozycjonowaniu?

• Jak wykorzystać Planer słów kluczowych w Google Ads?

• Jak używać planera słów kluczowych? Poznaj skuteczne triki

• Podsumowanie

Chcesz zbudować trafne kampanie pozycjonowania oraz Google Ads? Najpierw musisz dowiedzieć się, czego szukają użytkownicy Google zainteresowani Twoją branżą. W tym celu możesz wykorzystać różne narzędzia. Jednym z nich jest bezpłatne narzędzie Google Keyword Planner. Dzięki niemu odkryjesz trendy w wyszukiwarce, znajdziesz słowa kluczowe, które w przyszłości wygenerują ruch i konwersje. Jak korzystać z Google Keyword Plannera do optymalizacji działań reklamowych Google Ads oraz pozycjonowania stron i sklepów internetowych?

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Co to jest Google Keyword Planner?


Google Keyword Planner (Planer słów kluczowych Google) to darmowe narzędzie, które pozwoli Ci znaleźć słowa kluczowe dla Twojej kampanii pozycjonowania oraz Google Ads. Dzięki niemu dowiesz się, czego szukają Twoi użytkownicy i w jaki sposób, jakie tematy ich interesują i wzbogacisz swoją kampanię reklamową o słowa kluczowe, które zapewnią Ci wzrostu widoczności, ruchu oraz konwersji. Co więcej, w planerze znajdziesz informacje, których nie udostępnia żadne inne narzędzie.

 

Jak zyskać darmowy dostęp do Planera słów kluczowych

Jedyne, czego potrzebujesz do uzyskania dostępu do Google Keyword Plannera, to konto Google Ads. Jeśli Google poprosi Cię o wskazanie głównego celu reklamowego, nie odpowiadaj, tylko przejdź do zakładki “Masz doświadczenie w Google Ads?”, a następnie kliknij w button “Utwórz konto bez kampanii”. Google umożliwia darmowe założenie konta, bez konieczności podawania danych karty kredytowej.

Widok panelu logowania do Google Keyword Planner

[section,id=34644]

 

W jakim celu możesz wykorzystać Planer słów kluczowych?


Planer słów kluczowych Google to znakomite narzędzie zarówno dla specjalistów ds. pozycjonowania, jak i marketingowców prowadzących kampanie Google Ads. Dzięki niemu możesz:

 • znaleźć nowe słowa kluczowe dla Twojej kampanii SEO lub Google Ads,
 • sprawdzić zmiany w wyszukiwaniach słów kluczowych w czasie (sezonowość słów kluczowych),
 • poznać stawki za reklamę na dane słowo kluczowe w Google Ads,
 • zaplanować budżet kampanii Google Ads dla danego słowa kluczowego lub grupy słów kluczowych.

 

Google keyword planner - Podstawowe raporty

Planer słów kluczowych Google zawiera dwa podstawowe raporty. Są to:

 • Znajdź słowo kluczowe - raport ten pozwala na znalezienie słów kluczowych przydatnych w Twojej strategii pozycjonowania i Google Ads.
 • Sprawdź liczbę wyszukiwań i prognozy - dzięki niemu poznasz średnią miesięczną liczbę wyszukiwań danego słowa kluczowego, historyczne dane dotyczącego frazy oraz prognozy jej popularności w przyszłości.

Nie są to oddzielne funkcje narzędzia, ale dwa różne raporty, które w kompleksowy sposób pomagają wybrać słowa kluczowe w strategii pozycjonowania strony lub sklepu, a także w kampaniach Google Ads.

 

W narzędziu Google Keyword Planer znajdują się dwa raporty: Znajdź słowo kluczowe oraz Sprawdź liczbę wyszukiwań i prognozy

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

Jak wykorzystać raport “Znajdź słowo kluczowe” w Google Keyword Planner?

Jeśli masz tylko kilka fraz i poszukujesz nowych słów kluczowych dla swojej kampanii reklamowej SEO lub Google Ads, przejdź do raportu “Znajdź słowa kluczowe”. Po wpisaniu frazy, branży, tematu lub  adresu URL domeny otrzymasz listę powiązanych fraz. Każde słowo kluczowe zawiera:

 • średnią miesięczną liczbę wyszukiwań,
 • dane o konkurencyjności słowa kluczowego (niska, średnia, wysoka),
 • udział w wyświetleniach reklam,
 • minimalną i maksymalną stawkę za reklamę wyświetlaną na górze strony.

W ten sposób wzbogacisz swoje działania reklamowe o słowa kluczowe, które wpisują w okno wyszukiwarki Twoi użytkownicy, zwiększysz ruch i konwersje. 

Widok narzędzia “Znajdź słowo kluczowe” w Planerze słów kluczowych Google

 

Raport Znajdź słowo kluczowe prezentujący powiązane frazy dla słowa “pozycjonowanie stron internetowych”

 

W Google Keyword Planerze możesz szukać słów kluczowych również na podstawie adresu URL podstrony lub całej witryny

 

Jak korzystać z raportu “Uzyskaj liczbę wyszukiwań i prognozy” w Google Keyword Planner?

Masz gotową listę fraz kluczowych, które chcesz wykorzystać w swojej kampanii? Poznaj szczegółowe dane na ich temat. Pomoże Ci w tym raport “Uzyskaj liczbę wyszukiwań i prognoz”, w którym otrzymasz informację o:

 • szacowanej liczbę kliknięć i wyświetleń reklamy na dane słowo kluczowe,
 • szacunkowych kosztach,
 • szacunkowym CTR,
 • średnim koszcie CPC,
 • średniej pozycji słowa kluczowego w wynikach organicznych.

Prognozy dotyczące liczby wyszukiwań wybranych słów kluczowych

 

Dane historyczne dotyczące wybranych słów kluczowych w Planerze słów kluczowych Google

 

Jak wykorzystać planer słów kluczowych w pozycjonowaniu?

Zamierzeniem twórców Planera słów kluczowych było stworzenie narzędzia przeznaczonego do planowania kampanii Google Ads, jednak można je wykorzystać również do poszukiwania fraz w pozycjonowaniu. Narzędzie to jest przydatne zarówno na początku prowadzenia działań, jak i w trakcie do poszukiwania nowych pomysłów na treści i rozbudowę profilu fraz.

Dzięki Google Keyword Planner w kilku prostych etapach znajdziesz i wybierzesz słowa kluczowe, o które wzbogacisz swoją strategię SEO.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

 

Krok 1: Jak szukać fraz kluczowych w Google Keyword Planner

Przejdź do zakładki “Odkryj nowe słowa kluczowe”. Możesz wybrać poszukiwanie fraz na podstawie adresu strony internetowej lub na podstawie słów, branży, tematu itp.

 

Krok 2: Filtrowanie wyników w Google Keyword Planner

Wpisz w okno wyszukiwarki wybraną frazę lub zagadnienie, na przykład nazwę produktu, branży, frazę kluczową, która wydaje Ci się powiązana z Twoją działalnością. Następnie wybierz lokalizację i język. Zdecyduj również, czy chcesz uwzględniać w słowach kluczowych nazwy marek. Jednocześnie masz możliwość sprawdzenia do 10 słów kluczowych (oddzielonych przecinkami). Sugerujemy jednak skupienie się na jednym słowie kluczowym podczas jednego wyszukiwania - otrzymasz dużo bardziej szczegółowe wyniki.

Warto wprowadzać jak najbardziej ogólne frazy kluczowe - dzięki temu otrzymasz dużą liczbą fraz o różnym stopniu konkurencyjności, również z długim ogonem. Więcej dowiesz się o nich z artykułu “Co to jest długi ogon? O frazach long tail”. Możesz również przefiltrować wyniki, na przykład na podstawie wielkości konkurencji.

Więcej o poszukiwaniu słów kluczowych w pozycjonowaniu znajdziesz w artykułach:

Poszukiwanie fraz możesz zacząć od wpisania hasła, tematu, branży. W odpowiedzi otrzymasz listę powiązanych fraz wraz z informacjami o konkurencyjności

 

Drugą opcją jest wyszukiwanie fraz kluczowych na podstawie adresu witryny internetowej lub konkretnego adresu URL. Możesz w ten sposób znaleźć frazy, sprawdzając, jakie słowa kluczowe wykorzystuje w swoich kampaniach reklamowych Twoja konkurencja.

Wyszukiwanie słów kluczowych możesz rozpocząć również od wpisania wybranego adresu URL w oknie wyszukiwarki. Może być to adres URL Twojej strony lub witryny konkurencji

 

Krok 3: Lista słów kluczowych w Keyword Planner

W odpowiedzi na zapytanie otrzymasz listę różnorodnych słów kluczowych wraz z informacją o ich konkurencyjności (w kampaniach Google Ads, ale informacje można również wykorzystać w pozycjonowaniu firm). Możesz spróbować wpisać różne frazy kluczowe, aby otrzymać jak najwięcej propozycji. W procesie poszukiwania słów kluczowych zaczynaj od szerokich pojęć, a następnie zawężaj frazy. W jaki sposób?

 • Dla sklepu internetowego z sukienkami odpowiednimi frazami na początek mogą być: sukienki, sukienki wieczorowe, butik z sukienkami.
 • Dla agencji SEO odpowiednie frazy to na przykład: agencja SEO, pozycjonowanie stron internetowych, pozycjonowanie sklepów internetowych. Następnie warto uzupełnić fraz o lokalizację (z nazwą miasta, województwa).
 • Dla sklepu z zabawkami dla dzieci frazy wpisywane do Planera słów kluczowych mogą brzmieć: sklep z zabawkami, zabawki dla dzieci, sklep z akcesoriami dla dzieci. Warto wpisać w wyszukiwarkę także nazwy poszczególnych kategorii produktowych i produktów.

Nie martw się, jeśli otrzymasz mniej podpowiedzi słów kluczowych. Prawdopodobnie będą one bardziej szczegółowe, a to zwiększa szanse na konwersję, ponieważ są to frazy odpowiadają na potrzeby użytkowników. Oznacz to, że Planer słów kluczowych Google jest świetnym narzędziem do poszukiwania fraz z długim ogonem, czyli bardziej szczegółowych.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

 

Krok 4: Filtrowanie wyników w Google Keyword Planner

By w pełni wykorzystać możliwości Planera słów kluczowych Google, przefiltruj wyniki. Jakie wskaźniki filtrowania znajdziesz w Google Ads?

 • Język - przydatny szczególnie wówczas, gdy prowadzisz strony i kampanie w różnych językach.
 • Lokalizacja - filtr lokalizacji sprawdzi się w przypadku pozycjonowania lokalnego.
 • Wykluczające słowa kluczowe - w Planerze słów kluczowych możesz wskazać słowa kluczowe, na które nie chcesz się pozycjonować i których nie chcesz uwzględniać w zestawieniu. Dotyczy to przede wszystkim słów kluczowych, które mają różne znaczenia i mogą być mylące dla użytkownika. Jeśli prowadzisz sklep z sukienkami dla dorosłych, wyklucz frazy “sukienki dla dzieci”, “sukienki dla dziewczynek”, “sukienki dziecięce” czy sukienki dla niemowląt.
 • Sieć wyszukiwania - możesz zawęzić wyniki ze względu na źródło pochodzenia danych, na przykład tylko do wyszukiwarki Google.
 • Data - możesz zawęzić wyniki jedynie do określonego przedziału czasowego.

Możliwości filtrowania wyników w Google Keyword Planner

 

Google Keyword Planner - Jak wyszukiwać słowa kluczowe generujące duży ruch? 

Jeśli zainwestowałeś w pozycjonowanie stron internetowych, z pewnością chcesz wybrać słowa kluczowe, które będą generowały duży ruch. Jak możesz to zrobić w Planerze słów kluczowych Google? Znajdź słowa kluczowe, które mają dużą miesięczną liczbę wyszukiwań, ale niewielką konkurencję. To połączenie daje wysokie prawdopodobieństwo pozyskania dużego ruchu organicznego, ponieważ reklamuje się na nie mniej firm. Mimo że dane dotyczą płatnych reklam, to jednak odnoszą się również do pozycjonowania, ponieważ przy mniejszej konkurencyjności mniej stron internetowych zawiera treści z danym słowem kluczowym.

Najpierw wygeneruj listę słów kluczowych z Twojej branży, a następnie pobierz ją i otwórz w programie Excel. Po pobraniu listy przefiltruj słowa kluczowe i pozostaw te o niskiej i średniej konkurencji. Następnie odfiltruj wszystkie słowa kluczowe o liczbie wyszukiwań mniejszej niż 100. Być może nie wszystkie frazy będą przydatne do tworzenia treści, ale z pewnością w ten sposób wytypujesz kilka, które mogą posłużyć jako inspiracja do contentu na blogu.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę

 

Jak wykorzystać Planer słów kluczowych Google do tworzenia treści w pozycjonowaniu?

Planer słów kluczowych Google oferuje także zaawansowane funkcje, dzięki którym znajdziesz słowa kluczowe do tworzenia treści na firmowego bloga.

 

Pytania zadawane przez użytkowników - jak je znaleźć w Planerze słów kluczowych?

Jeśli chcesz sprawdzić, jakie pytania związane z Twoją branżą zadają użytkownicy, musisz przefiltrować wyniki wyszukiwania słów kluczowych. Dodaj filtr “słowo kluczowe” i wpisz takie hasła, jak kto, co, gdzie, dlaczego, kiedy, jak.

 

Przykład przefiltrowania wyników z uwzględnieniem konkretnych słów we frazie - w taki sposób, by zyskać pytania zadawane przez użytkowników powiązane z frazą pozycjonowanie stron internetowych

W podobny sposób możesz przefiltrować słowa kluczowe, na które pozycjonuje się Twoja konkurencja. Wpisz w wyszukiwarkę adres witryny swojej konkurencji, wyklucz frazy brandowe, pobierz listę fraz w pliku i przeanalizuj pod kątem użyteczności w Twoich działaniach SEO.

 

Jak znaleźć słowa kluczowe w pozycjonowaniu lokalnym wykorzystując Planer słów kluczowych?

Prowadzisz pozycjonowanie lokalne i chcesz pominąć słowa kluczowe o ogólnopolskim zasięgu lub dotyczące użytkowników w innych częściach kraju? Nie musisz wpisywać słowa kluczowego z lokalizacją. Wpisz ogólne słowo kluczowe i wskaż lokalizację w górnym pasku menu.

 

Na górnym pasku nad słowem kluczowym możesz wybrać lokalizację, bez konieczności ręcznego wpisywania miasta

 

Google Keyword Planner - Dlaczego jest przydatny w pozycjonowaniu? 

Istnieje wiele narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych w pozycjonowaniu, jednak planer słów kluczowych Google ma nad nim dużą przewagę - jest darmowy i dostępny dla każdego, kto założy konto reklamowe Google Ads. Nie wymaga wyboru formy rozliczenia ani podpinania karty kredytowej. Dzięki niemu stworzysz listę słów kluczowych - zarówno tych ogólnych, jak i z długiego ogona, przeanalizujesz konkurencję i znajdziesz inspirację do tworzenia contentu, by budować wizerunek eksperta.

 

Jak wykorzystać Planer słów kluczowych w Google Ads?

Planer słów kluczowych Google można wykorzystać również do znajdowania fraz w działaniach reklamowych Google Ads. Poszukiwanie słów kluczowych wygląda bardzo podobnie jak w przypadku planowania strategii SEO. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę słowo kluczowe, temat lub branżę, a narzędzie wyszuka inne słowa kluczowe, które warto wykorzystać w kampanii. Uzupełni je o takie dane, jak:

 • średnia miesięczna liczba wyświetleń i kliknięć,
 • konkurencja,
 • średni koszt CPC,
 • minimalna i maksymalna stawka za kliknięcie.

Jakich słów kluczowych warto poszukiwać w Planerze? Istotne jest, by maksymalnie zawęzić pojęcia. Jeśli prowadzisz sklep z zabawkami dla najmłodszych, nie przygotowuj kampanii na ogólne frazy, takie jak “zabawki dla dzieci”. Stwórz zestawienie konkretnych produktów, które chcesz reklamować, i wybierz dopasowane do nich frazy obejmujące na przykład pełne lub skrócone nazwy produktów.

Poznaj sposoby reklamy sklepu internetowego w Google Ads

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

 

Jak wykorzystywać Google Keyword Planner w Google Ads? Prognozowanie skuteczności kampanii

Planer słów kluczowych Google pozwoli Ci nie tylko znaleźć słowa kluczowe do kampanii Google Ads, ale także wstępnie ocenić jej prognozowaną skuteczność. Jeśli masz już wybrane frazy, możesz je wpisać w wyszukiwarkę lub przesłać w formie pliku CSV.

Widok raportu Google Keyword Planner pozwalającego sprawdzić prognozy dotyczące popularności wybranych słów kluczowych

W wynikach otrzymasz informację o prognozowanych wskaźnikach kampanii obejmujących:

 • szacowaną liczbę wyświetleń i kliknięć w ciągu 30 dni,
 • prognozowany CTR,
 • średni koszt miesięczny i zalecany budżet dzienny,
 • średni koszt za kliknięcie (CPC).

Jeśli dodasz oczekiwany współczynnik konwersji, narzędzie automatycznie zmieni dane.

Sprawdź kluczowe wskaźniki, które pozwolą Ci zweryfikować skuteczność kampanii Google Ads

Szczegółowa prognoza skuteczności kampanii Google Ads dla słowa kluczowego “sukienki plus size”

 

W narzędziu możesz również dodać oczekiwany współczynnik konwersji - wówczas otrzymasz informacje, jakie średnie koszty musisz ponieść, by uzyskać określony efekt

 

Filtrowanie wyników w planerze słów kluczowych

Jeśli poszukujesz słów kluczowych do kampanii Google Ads, przydatna może okazać się opcja filtrowania w Planerze słów kluczowych, która pozwoli Ci ograniczyć koszty kampanii. Dzięki niej posortujesz słowa kluczowe wg: 

 • średniej miesięcznej liczby wyszukiwań - pamiętaj, że im większa średnia liczba wyszukiwań, tym większa popularność słowa kluczowego i wyższe koszty kampanii; dzięki filtrowaniu wyników możesz wybrać słowa o dużej popularności i niewielkiej konkurencyjności, które są tańsze;
 • średniej pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania - w przypadku tego filtrowania konieczne jest połączenie konta Google Ads z Google Analytics;
 • udziału w wyświetleniach w bezpłatnych wynikach wyszukiwania - ten wskaźnik pokazuje, ile razy Twoja strona znalazła się w wynikach organicznych na słowo kluczowe, na które była skierowana kampania SEO (konieczność połączenia kont Google Ads i Google Analytics);
 • sugerowana stawka - sortując wyniki wg sugerowanej stawki, będziesz mógł ograniczyć wydatki na kampanię; na początek wybierz jak najwęższe słowa kluczowe, w których stawka za kliknięcie jest niska; w razie potrzeby zawsze możesz rozszerzyć kampanie o nowe, droższe słowa.

 

Jak używać planera słów kluczowych? Poznaj skuteczne triki od naszych specjalistów SEO i SEM

Chcesz sprawdzić, na jakich urządzeniach najczęściej wyszukiwane jest dane słowo kluczowe i w jakiej lokalizacji? Wystarczy, że dodasz wybraną frazę do planu, a następnie przejdziesz do niego. W tym celu:

 1. Przejdź do zakładki Przegląd planu
 2. Dodaj słowa kluczowe do planu i powróć do niego.

W odpowiedzi uzyskasz dokładne informacje o liczbie wyświetleń i kliknięć oraz dane o urządzeniach wykorzystywanych przez użytkowników i ich lokalizacji.

W Przeglądzie planu, po dodaniu do planu słów kluczowych, znajdziesz popularność fraz na różnych urządzeniach

 

Google Keyword Planner. Podsumowanie

Jeśli poszukujesz bezpłatnego narzędzia, które posłuży do poszukiwania fraz w pozycjonowaniu i płatnych kampaniach Google, Google Keyword Planner spełni Twoje oczekiwania. Dzięki niemu znajdziesz zarówno frazy ogólne, jak i frazy z długim ogonem, dzięki którym zwiększysz widoczność, ruch i konwersje z pozycjonowania. Wytypowane słowa kluczowe pozwolą Ci również na zoptymalizowanie skutecznej kampanii reklamowej w Google Ads obejmującej reklamą w wynikach wyszukiwania, w sieci wyszukiwania, reklamę produktową czy też reklamę na platformie YouTube.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak korzystać z Keyword Plannera?

Średnia ocen użytkowników3.40 na podstawie 134 głosów

UDOSTĘPNIJ