Co to jest długi ogon? O frazach long tail

co to jest dlugi ogon widoczni blog

Skuteczna strategia słów kluczowych w pozycjonowaniu stron to taka, która pozwala dotrzeć do użytkowników na różnym etapie świadomości produktu lub usługi. Aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, wystarczą proste frazy, ogólnie opisujące ofertę. Jednak gdy swoje wysiłki skupiamy na dotarciu do użytkowników konwertujących (kupujących), warto skupić się na frazach, które wskazują na zainteresowanie konkretnym produktem lub usługą. Takie precyzyjne frazy w SEO to inaczej frazy typu long-tail. Co warto o nich wiedzieć i jak wykorzystać pozycjonowanie na długi ogon przy optymalizacji swojej strony?

Co to jest fraza long-tail?

Fraza long-tail, czyli inaczej fraza z długiego ogona, jest zazwyczaj rozbudowana i składa się z więcej niż 3 słów, choć nie stanowi to reguły. Frazy long-tail precyzują zamiary użytkownika i chociaż są rzadziej stosowane niż frazy generyczne, częściej prowadzą do konwersji, dlatego tak bardzo się poleca pozycjonowanie long tail. 

Dla kontrastu fraza generyczna jest ogólna, nie precyzuje celu użytkownika i w większości przypadków spowoduje wyświetlenie w wynikach wyszukiwania strony głównej lub innej ogólnie opisującej dany temat.

Dla przykładu, użytkownik wpisujący w Google generyczną frazę: “angielski” otrzyma mniej więcej takie wyniki wyszukiwania:

To ciekawy przykład, bo zwykle na pierwszym miejscu w przypadku takich frazy pojawia się Wikipedia. Tutaj jednak widzimy, że mimo wszystko Google “domyśla się”, jakie możemy mieć zamiary. Proponuje nam kursy angielskiego online i portale do samodzielnej nauki tego języka. Jaka jest szansa, że właśnie tego szukaliśmy?

Przeanalizujmy więc scenariusz, który zakłada, że szukamy szkoły językowej z kursami języka angielskiego dla dorosłych w Poznaniu. Taki cel oddaje fraza typu long-tail, np.: angielski dla dorosłych szkoła językowa w Poznaniu. Tym razem wyniki wyszukiwania są zgodne z naszym celem, chociaż nie w 100%:

Aby w pełni zrozumieć pozycjonowanie long tail, warto wrócić do jego źródła. Teoria mówi o tym, że popyt na produkty występuje zawsze, nawet na bardzo niszowym rynku. Jak przenieść to na realizację pozycjonowania stron? Warto prześledzić poniższy wykres. Najważniejsze wnioski odnośnie fraz generycznych w opozycji do frazy z długiego ogona to:

 • frazy generyczne są częściej wyszukiwane, ale mniejszy odsetek użytkowników dokonuje zakupu
 • frazy z długiego ogona są wyszukiwane rzadziej, ale większy odsetek użytkowników dokonuje zakupu
 • wszystkie frazy typu long-tail razem wzięte generują większą liczbę konwersji niż fraza generyczna
long tail wykres fraz widoczni

 

Czy fraza long-tail się opłaca?

Jeżeli mamy rozważać opłacalność fraz, nie można nie wspomnieć o wysiłku, a więc i kosztach, jakie ponosimy przy pozycjonowaniu strony na frazy generyczne i pozycjonowanie na długi ogon.

Frazy generyczne charakteryzują się zwykle dużą konkurencyjnością, a narzędzia SEO określają je jako trudne do wypozycjonowania. W wielu przypadkach na frazy generyczne wyświetlają się znane marki, strony o długiej historii w Google oraz portale aukcyjne i serwisy o ugruntowanej pozycji na rynku.

Dla firmy, która jest początkująca w branży i nie dysponuje dużym budżetem na pozycjonowanie, frazy generyczne mogą nigdy nie wygenerować zysków, a jedynie koszty. Możesz przeznaczyć na SEO 3000 zł miesięcznie? Rozważ, czy warto decydować się na frazę, na którą pozycjonują się firmy przeznaczające na SEO 30000 zł. Być może lepszym rozwiązaniem będzie  wybrać pozycjonowanie długi ogon. 

Takie frazy są mniej popularne, ale również mniej konkurencyjne. A jednocześnie są znacznie bardziej wartościowe w kontekście pozyskiwania sprzedaży.

Opłacalność frazy rozumiemy także w kontekście sprzedaży, jaką pomaga wygenerować. Gdyby nałożyć typ fraz na ścieżkę klienta, zauważymy, że ogólne frazy zwykle stosowane są w początkowej fazie budowy świadomości o produkcie czy usłudze. Klient nie wie jeszcze, czego szuka i co by chciał kupić, więc szuka ogólnie. Natomiast etap, gdy podejmowana jest decyzja zakupowa zwykle wiąże się z poszukiwaniem już konkretnego produktu lub rozwiązania. Użytkownik o sprecyzowanych potrzebach użyje więc dłużsyzch fraz, a pozycjonowanie longtail pomoże mu dotrzeć do Twojej strony. 

Warto jednak podkreślić, że skuteczna strategia będzie obejmować dotarcie do użytkownika na każdym etapie, a więc uwzględni zarówno frazy generyczne, frazy z nazwą marki, frazy long-tail.

 

 

 

Frazy long-tail na blogu i w content marketingu

Ale czy frazy z długiego ogona zawsze wiążą się z pozyskiwaniem konwersji? Niekoniecznie. Jeśli prowadzisz blog lub masz na swojej stronie sekcję z artykułami poradnikowymi, frazy typu long-tail będą odzwierciedlać konkretny problem, który rozwiązuje Twój artykuł. Może nie pozyskasz użytkownika bezpośrednio konwertującego w formie sprzedaży, ale zbudujesz zaufanie do marki. Taki cel można zakwalifikować jako mikro konwersję - zbudowanie rozpoznawalności marki, nawiązanie relacji z klientem i zyskanie jego zaufania, dzięki dzieleniu się wiedzą itp.

Frazy z długiego ogona są wręcz gotowym pomysłem na artykuł poradnikowy, szczególnie jeśli dotyczą użytkowników, którzy nie mają świadomości produktu lub usługi. Na przykład jeśli sprzedajesz buty sportowe, strategicznie najważniejsze frazy będą ściśle powiązane z konkretnymi rodzajami butów i markami. Jednak warto uwzględnić także frazy, które wskazują na początkowy etap budowy świadomości produktowej, np.:

 • “Jakie buty na siłownię?”,
 • “Jakie buty do biegania po lesie?”,
 • “Czy trzeba ćwiczyć w butach?”.

Powyższe frazy można zaliczyć właśnie do tych, które prowadzą do mikro konwersji (budowania świadomości marki, nawiązania relacji, zbudowania zasięgu). Co prawda użytkownik jeszcze nie zdecydował o zakupie, ale dzieląc się z nim wartościową wiedzą możemy zmotywować go do powrotu do sklepu i dokonania zakupu, gdy będzie już na niego gotowy. Tutaj droga do sprzedaży jest dłuższa, ale dzięki budowaniu relacji - daje wiele dodatkowych korzyści. Dodatkowe korzyści z budowania widoczności na frazy typu long-tail:

 • rozpoznawalność marki
 • budowa wizerunku eksperta
 • budowanie zaangażowania na stronie
 • motywowanie obecnych klientów do powrotu

Wbrew temu, co na początku napisaliśmy frazy z długiego ogona nie zawsze stoją o krok od sprzedaży, ale zawsze stoją o krok od konwersji. Zanim wybierzesz pozycjonowanie longtail, zawsze upewnij się, że dane frazy mają jakiekolwiek wyszukiwania w Google. Chociaż poruszamy się w niszy, wciąż zależy nam na budowaniu rosnącej liczby wyświetleń i odwiedzin z Google.

frazy z dlugiego ogona widoczniŹródło: Answerthepublic.com

Pozycjonowanie stron na długi ogon

Omówiliśmy już korzyści z fraz long-tail dla pozyskania konwersji. Jednak warto wspomnieć także wpływ fraz long-tail na pozycjonowanie strony. Pozycjonowanie na frazy z długiego ogona buduje widoczność całej witryny na wiele fraz powiązanych z ofertą. Docelowo także buduje widoczność strony na frazy generyczne.

Pozycjonowanie na frazy typu long-tail zwykle szybciej przekłada się na widoczność strony w Google niż pozycjonowanie na krótkie, ogólne frazy. Jeśli nie możesz i nie chcesz czekać, strategia SEO oparta na frazach z długiego ogona jest dla Ciebie dobrym wyborem. Jednocześnie dzięki szybkiej efektywności, mamy też do czynienia z mniejszymi kosztami pozycjonowania. Wreszcie niektórzy wskazują na wartość fraz typu long-tail w kontekście trendu jakim jest wyszukiwanie głosowe. Użytkownicy wyszukujący w ten sposób mają tendencję do zadawania długi i precyzyjnych pytań. Twoja strona będzie więc już na to gotowa.

Jeśli w swojej strategii SEO masz również optymalizację mikro danych, frazy typu long-tail są Twoim sprzymierzeńcem. Dodając w treści frazy w formie pytań wraz z odpowiedziami zwiększasz swoje szanse na pojawienie się treści na tzw. pozycji zero w Google, czyli w formie wyróżnionej treści, najczęściej na górze wyników wyszukiwania Google.

ahrefs longtail widoczni

 Narzędzie Keywords Explorer w Ahrefs do wyszukiwania fraz w formie pytań, źródło: Ahrefs.com

 

Jak wyszukać frazy z długiego ogona?

Po­zy­cjo­no­wa­nie long tail przynosi wiele korzyści zarówno w kontekście optymalizacji strony, jak i pozyskiwania sprzedaży. Jak efektywnie wybrać frazy z długiego ogona? Zalecane kroki to:

 • wykorzystanie narzędzi do wyszukiwania fraz
 • przeprowadzenie analizy konkurencji pod względem fraz
 • obserwacja i analiza miejsc, w których użytkownicy zadają pytania i proszą o porady
 • wnikliwe słuchanie i obserwowanie swoich klientów pod kątem zadawanych pytań

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym krokom wyszukiwania fraz z długiego ogona:

1. Narzędzia do wyszukiwania fraz long-tail

Wybierając narzędzia do wyszukiwania fraz warto zwrócić uwagę, aby podpowiadały frazy z długiego ogona. Popularny Keyword Planner od Google naszym zdaniem się nie sprawdzi. Sugerujemy sięgnięcie po bardziej zaawansowane narzędzia takie jak:

a) płatne:

 • Senuto
 • SEMSTORM
 • Surfer
 • Ahrefs
 • Long Tail Pro

b) bezpłatne:

 • Answer the Public
 • Ubersuggest
 • Keywordtool.io
 • KWfinder
sentuo wyszukiwanie fraz widoczni

 Podpowiedzi pytań zawierających frazę, źródło: Senuto.com

 

2. Analiza konkurencji

Innym źródłem fraz może być analiza konkurencji. Czasy ręcznej analizy jednak przeszły do lamusa, teraz służą do tego celu narzędzia. Rekomendujemy polskie narzędzie Surfer, które w kilka sekund wygeneruje frazy, które warto dodać do swoich treści, aby nie odstawać od konkurencji.

3.Analiza for i grup dyskusyjnych

To bardziej czasochłonny krok, ale pozwala ocenić realne zapotrzebowanie na treści wokół konkretnego tematu. Polega na wyszukiwaniu miejsc, w których użytkownicy dzielą się swoimi problemami, wątpliwościami. Np. nie wiedzą, co oznacza biały dym spod maski, jak wziąć kredyt albo jakie kwiaty wybrać dla dziewczynki na komunię. Jeśli któryś z tych problemów znajduje się w obszarze tematycznym Twojej oferty, warto przyjść takim użytkownikom z pomocą. Najlepszym sposobem jest pisanie artykułów poradnikowych. W tym wypadku słowa kluczowe typu long-tail będą odzwierciedlać np. tematy wątków na forum lub pytania użytkowników w wątkach.

4. Analiza pytań od klientów

Wreszcie warto być uważnym na pytania zadawane przez klientów. Jeśli często zadają jakieś pytanie, pewnie w ten sposób wyszukują też informacji w Google, np. jak wybrać ubezpieczenie domu. Tworząc treści w oparciu o taką frazę z długiego ogona docierasz do wszystkich potencjalnych klientów z tymi samymi potrzebami.

Na podsumowanie powyższych kroków warto dodać, że kierowanie się wyłącznie własnymi przeczuciami może być nietrafne. Gdy zajmujesz się jakąś dziedziną, pewne kwestie mogą wydawać Ci się oczywiste i pominiesz je. Tymczasem klienci nie są ekspertami w Twojej dziedzinie i niekiedy zadają bardzo banalne (dla Ciebie) pytania. Znacznie pewniej będzie bazować na narzędziach i badaniu użytkowników.

Podsumowanie

Pozycjonowanie długi ogon pozwala poszerzyć zasięg strony internetowej, docierając zarówno do klientów bliskich konwersji, jak i tych, którzy dopiero rozpoczęli poszukiwania produktu/usługi. Są bardziej opłacalne i szybciej przynoszą efekty niż trudne frazy ogólne. Warto jednak łączyć oba typy fraz przy optymalizacji stron, jeśli tylko budżet nam na to pozwoli.

 

Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżer marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest długi ogon? O frazach long tail

Średnia ocen użytkowników4.50 na podstawie 124 głosów

UDOSTĘPNIJ