Co to jest długi ogon? O frazach long tail

co to jest dlugi ogon o frazach long tail
Spis treści

• Co to jest fraza long tail?

• Dlaczego warto wykorzystywać frazy long tail?

• Czy fraza long tail się opłaca?

• Jakie korzyści przynoszą frazy long tail?

• Jak znaleźć frazy long tail?

• Jak efektywnie wykorzystywać frazy long tail w SEO?

• Podsumowanie

Skuteczna strategia słów kluczowych w pozycjonowaniu stron to ta, która pozwala dotrzeć do użytkowników na różnym etapie ścieżki zakupowej. Jeśli zależy Ci na dotarciu do użytkowników konwertujących, skup się na słowach kluczowych, które wskazują na zainteresowanie konkretnym produktem lub usługą. Takie precyzyjne hasła w SEO są nazywane frazami typu long tail. Co warto o nich wiedzieć i jak je wykorzystać przy optymalizacji swojej strony? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest fraza long tail?

Słowa kluczowe to frazy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarce Google, aby znaleźć odpowiedź na swoje zapytanie. Można je podzielić na trzy rodzaje:

 • frazy ogólne,
 • frazy średniej długości,
 • frazy z długim ogonem.

Fraza long tail, zwana również frazą z długim ogonem, jest zazwyczaj rozbudowana i składa się z więcej niż 3 słów. Takie frazy doskonale precyzują zamiary użytkownika i mimo że są rzadziej stosowane niż frazy generyczne, częściej prowadzą do konwersji. Warto zauważyć, że chociaż użytkownicy rzadziej wyszukują słowa kluczowe z długim ogonem, to stanowią one duży procent ogólnych wyszukiwań, gdy są zsumowane.

Popularność fraz long tail według danych Semrush. Źródło: https://www.semrush.com/blog/how-to-choose-long tail-keywords/#what-are-long tail-keywords


Dlaczego warto wykorzystywać frazy long tail?

Wyobraź sobie sytuację, gdy użytkownik wpisuje w Google frazę “angielski”. Jakie mogą być jego zamiary? Nie sposób jest odpowiedzieć na to pytanie bez żadnych dodatkowych informacji. Jego celem może być na przykład znalezienie:

 • informacji o historii języka angielskiego,
 • statystyk dotyczących wykorzystania języka angielskiego na świecie,
 • lokalnego kursu językowego dla dorosłych,
 • nauczyciela języka angielskiego dla dzieci,
 • kursu języka angielskiego online,
 • książek do nauki angielskiego,
 • strony do ćwiczenia angielskiej gramatyki,
 • internetowego słownika angielsko-polskiego.

W odpowiedzi na frazę "angielski" użytkownik uzyskuje w Google strony związane z kursami angielskiego online, platformy do samodzielnej nauki tego języka, a także portale, które mówią o jego historii. Google stara się samodzielnie zrozumieć potrzeby użytkownika i przedstawia różne wyniki.

Wyniki wyszukiwania Google na frazę "angielski"

Załóżmy jednak, że prawdziwym celem użytkownika było znalezienie szkoły językowej z kursami angielskiego dla dorosłych w Poznaniu. Zdecydowanie precyzyjniej jego cel oddaje fraza typu long tail, np.: angielski dla dorosłych szkoła językowa w Poznaniu. Po wpisaniu takiej frazy w Google wyniki wyszukiwania są zdecydowanie bardziej dopasowane do potrzeby odbiorcy.

Wyniki wyszukiwania Google na frazę "angielski dla dorosłych szkoła językowa w Poznaniu"


Czy fraza long tail się opłaca?

Opłacalność fraz ocenia się przede wszystkim w oparciu o wysiłek włożony w ich wypozycjonowanie, a także potencjalne koszty, jakie poniesiesz w trakcie tego procesu. Dlatego zastanawiając się nad opłacalnością fraz long tail, porównajmy je do fraz ogólnych.

Ogólne słowa kluczowe charakteryzują się zwykle dużą konkurencyjnością, a narzędzia SEO określają je jako trudne do wypozycjonowania. W wielu przypadkach na takie słowa kluczowe w Google wyświetlają się znane marki, strony o długiej historii w Google, portale aukcyjne i serwisy o ugruntowanej pozycji na rynku.

Dla firmy, która jest początkująca w branży i nie dysponuje dużym budżetem na pozycjonowanie, frazy ogólne mogą przez bardzo długi czas nie wygenerować zysków, a jedynie wysokie koszty. Pozycjonowanie na takie frazy to może być długi proces konkurowania z firmami, które są widoczne na setki fraz i mają mocną pozycję na rynku. Będzie się to najprawdopodobniej wiązać z przepaleniem budżetu. Możesz przeznaczyć na SEO 3 000 zł miesięcznie? Zastanów się dwa razy, czy warto decydować się na ogólną frazę, na którą pozycjonują się firmy przeznaczające na SEO 30 000 zł. Być może lepszym rozwiązaniem będzie pozycjonowanie na frazy z długim ogonem. Takie frazy są mniej konkurencyjne, a przez to łatwiejsze do wypozycjonowania. Jednocześnie są bardzo wartościowe w kontekście pozyskiwania sprzedaży. Jeśli nie wiesz, jakie frazy będą dla Ciebie najbardziej efektywne, zaufaj dobrej agencji SEO - doradzą Ci, jakie słowa kluczowe będą dla Twojej firmy najskuteczniejsze.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

Opłacalność frazy rozumiemy także w kontekście sprzedaży, jaką pomaga wygenerować. Gdyby nałożyć typ fraz na ścieżkę klienta, zauważymy, że ogólne frazy zwykle stosowane są w fazie budowy świadomości o produkcie czy usłudze. Klient nie wie jeszcze, czego szuka i co by chciał kupić, więc szuka ogólnie. Natomiast etap podejmowania decyzji zakupowej zwykle wiąże się z poszukiwaniem już konkretnego produktu lub rozwiązania. Użytkownik o sprecyzowanych potrzebach użyje dłuższych fraz. Pozycjonowanie strony na frazy long tail pomoże Ci dotrzeć do takiego użytkownika.

Warto jednak podkreślić, że skuteczna strategia będzie obejmować dotarcie do użytkownika na każdym etapie ścieżki zakupowej, a więc uwzględni zarówno frazy ogólne, jak i frazy o średniej długości i long tail.

Więcej o tym, jak docierać do użytkowników na różnych etapach procesu zakupowego, możesz dowiedzieć się z tego artykułu:


Jakie korzyści przynoszą frazy long tail?

Frazy z długim ogonem warto wdrożyć do swojej strategii marketingu internetowego, ponieważ potrafią przynieść wiele korzyści zarówno przy pozycjonowaniu witryny, jak i przy realizacji kampanii Google Ads. Poniżej wyjaśniamy szerzej trzy najczęściej wymieniane zalety fraz long tail.


Szybszy proces pozycjonowania

Celem pozycjonowania strony jest między innymi to, by jak najszybciej znaleźć się na wysokich pozycjach w rankingu Google. Osiągnięcie takiego efektu umożliwia wykorzystanie w swojej strategii właśnie fraz long tail. Ogólne słowa kluczowe to najczęściej popularne terminy, które są bardzo konkurencyjne. Oznacza to, że osiągnięcie wysokich pozycji na takie frazy może zająć długie lata.

Przyjrzymy się temu na konkretnym przykładzie. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarce Google frazę "pierogi", okaże się, że istnieje już ponad 33 miliony wyników związanych z tym słowem kluczowym. Natomiast fraza z długim ogonem „przepis na bezglutenowe pierogi” generuje tylko 2,45 milionów wyników wyszukiwania. Osoba, która zdecyduje się na pozycjonowanie strony na frazę z długim ogonem, będzie konkurować z liczbą stron mniejszą aż o 30 milionów niż w przypadku ogólnej frazy.

Popularność ogólnej frazy "pierogi"

Popularność frazy "przepis na bezglutenowe pierogi"

Warto również podkreślić, że widoczność Twojej strony na rozbudowane frazy zwiększa również widoczność na frazy ogólne. Jeśli Twoja strona będzie widoczna na wiele słów kluczowych long tail powiązanych właśnie z pierogami, później dużo łatwiej będzie Ci dotrzeć do TOP 10 na frazę "przepis na pierogi". Wynika to z tego, że Google będzie już potrafiło skutecznie określić treści dostępne na Twojej stronie internetowej.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Wysokiej jakości ruch na stronie

Mimo tego, że słowa kluczowe z długim ogonem są rzadziej wyszukiwane, to mogą się przełożyć na wysokiej jakości ruch na Twojej stronie internetowej. Frazy z długim ogonem są zwykle bardzo szczegółowe, co może oznaczać, że osoba używająca tego słowa kluczowego w Google jest bliska dokonania zakupu. Osoba, która wpisuje w wyszukiwarce frazę "czarna sukienka z rozcięciem na udzie", jest zdecydowanie bliższa konwersji niż osoba, która wpisuje "sklep z sukienkami". Jej potrzeby są skonkretyzowane - dokładnie wie, jakiej sukienki potrzebuje.

Wizualizacja różnicy między frazami ogólnymi a frazami long tail


Tańsza reklama PPC

Jeśli korzystasz z Google Ads dla sklepów i stron, słowa kluczowe z długim ogonem mogą również pomóc Ci uzyskać większy zwrot z inwestycji w reklamę. Ogólne słowa kluczowe są zwykle wysoce konkurencyjne, co przekłada się na wysoki koszt kliknięcia. Z tego względu koszt realizowanej kampanii znacząco wzrasta. Wbrew pozorom nie musi się to przełożyć na wyniki kampanii. Bardzo często zdarza się tak, że frazy o ogólnym znaczeniu nie przynoszą wysokiej konwersji. Głównie ze względu na to, że nie określają precyzyjnie potrzeb klientów. Z kolei słowa kluczowe z długim ogonem są zwykle bardzo dobrze ukierunkowane, co sprawia, że lepiej docierają do konwertujących klientów. Co więcej, ich koszt za kliknięcie jest niższy. Takie połączenie oznacza, że ​​mogą przynieść Ci większy zwrot z inwestycji w reklamę.


Jak znaleźć frazy long tail?

Kierowanie się własnymi przeczuciami przy wyborze fraz do strategii może być bardzo zgubne. Gdy zajmujesz się jakąś dziedziną, pewne kwestie mogą wydawać Ci się oczywiste, więc w efekcie je pominiesz. Tymczasem klienci nie są ekspertami w Twojej dziedzinie i niekiedy zadają bardzo banalne (dla Ciebie) pytania. Przy wyborze fraz znacznie lepiej będzie bazować na profesjonalnych narzędziach i badaniu użytkowników. Polecamy, aby szukanie słów kluczowych z długim ogonem przeprowadzić, bazując na czterech prostych elementach:

 1. wykorzystanie narzędzi do wyszukiwania fraz,
 2. przeprowadzenie analizy konkurencji pod względem fraz,
 3. obserwacja i analiza miejsc, w których użytkownicy zadają pytania i proszą o porady,
 4. wnikliwe słuchanie i obserwowanie swoich klientów pod kątem zadawanych pytań.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Narzędzia do wyszukiwania fraz long tail

Wybierając narzędzia do wyszukiwania fraz, warto zwrócić uwagę, aby podpowiadały frazy z długiego ogona. Poniżej przedstawiamy płatne i darmowe narzędzia, które mogą Ci pomóc.

Bezpłatne narzędzia do wyszukiwania fraz long tail:

 • Google Keyword Planner,
 • Answer the Public,
 • Ubersuggest,
 • Keywordtool.io,
 • KWfinder.

Propozycje fraz w narzędziu Answer the Public

Płatne narzędzia do wyszukiwania fraz long tail:

 • Senuto,
 • SEMSTORM,
 • Surfer,
 • Ahrefs,
 • Long Tail Pro.

Propozycje fraz w narzędziu Senuto


Analiza konkurencji pod względem fraz long tail

Innym źródłem fraz long tail może być analiza konkurencji. Nie wykonuj jej ręcznie - zajmie to zbyt wiele czasu i może nie dać Ci wymiernych wyników. Na rynku są dostępne świetnie narzędzia, które pozwolą Ci sprawnie przeprowadzić skuteczną analizę. Polecamy Ci wykorzystać na przykład takie narzędzia jak Surfer czy Ahrefs. Pomogą Ci sprawdzić, które słowa kluczowe są najbardziej popularne w branży, dzięki czemu możesz uzupełnić swoją wcześniej przygotowaną listę fraz.

Aby przeprowadzić analizę konkurencji pod względem fraz long tail w narzędziu Ahrefs, przejdź przez następujące kroki:

 1. Dodaj link do strony w narzędziu "Site explorer" .
 2. W bocznym menu kliknij "organiczne słowa kluczowe".
 3. W filtrach kliknij "Ilość słów" i jako minimalną liczbę ustaw 3.
 4. Kliknij "Pokaż wyniki".

Analiza fraz long tail na stronie konkurencji w narzędziu Ahrefs

Przeczytaj nasz artykuł, żeby poznać dokładne wskazówki dotyczące analizy słów kluczowych wykorzystywanych przez konkurencję:

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Analiza miejsc, w których użytkownicy szukają porad

Internet to miejsce pełne contentu - inspiracji dla swoich słów kluczowych możesz szukać niemal wszędzie. Co prawda taka analiza i obserwacja miejsc, w których użytkownicy zadają pytania i proszą o porady, są czasochłonne, ale pozwalają ocenić realne zapotrzebowanie na treści wokół konkretnego tematu. Polegają na wyszukiwaniu miejsc, w których użytkownicy dzielą się swoimi problemami, wątpliwościami. Mogą to być blogi, fora, grupy na Facebooku, a także wyniki wyszukiwania Google. Możesz skorzystać na przykład z funkcji autouzupełniania w Google - wyszukiwarka pokaże Ci listę powiązanych terminów wyszukiwanych przez użytkowników. Doskonałym źródłem słów kluczowych opartych na pytaniach są także funkcje Google „People Also Ask” oraz "Related Searches".

Sugestie rozbudowy fraz od Google

Sugestie pytań zadawanych w Google

Sugestie podobnych wyszukiwań w Google


Analiza pytań od klientów

Warto również być uważnym na pytania zadawane przez klientów. Jeśli często zwracają się do Ciebie z jakimś problemem, pewnie w ten sposób wyszukują też informacji w Google. Może to być na przykład pytanie o to, jak wybrać ubezpieczenie domu. Tworząc treści w oparciu o taką frazę, docierasz do wszystkich potencjalnych klientów z tymi samymi potrzebami.


Jak efektywnie wykorzystywać frazy long tail w SEO?

Optymalizacja strony pod kątem fraz z długim ogonem potrafi być bardzo efektywna. Przede wszystkim pozycjonowanie na frazy typu long tail zwykle szybciej przekłada się na widoczność strony w Google niż pozycjonowanie na krótkie, ogólne frazy. Jednocześnie dzięki szybkiej efektywności, mamy też do czynienia z mniejszymi kosztami pozycjonowania. Jeśli w swojej strategii SEO skupiasz się również na optymalizacji pod Zero Click Searches, frazy typu long tail są Twoim sprzymierzeńcem. Dodając na stronie treści w formie pytań i odpowiedzi, zwiększasz swoje szanse na pojawienie się na tzw. pozycji zero w Google, czyli w formie wyróżnionej treści, która pojawia się najczęściej na górze wyników wyszukiwania Google.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Gdzie umieszczać frazy long tail na stronie?

Rozbudowane frazy świetnie się sprawdzą w podkategoriach produktowych, stronach produktowych, a także na blogu. Na przykład, jeśli sprzedajesz buty sportowe, najważniejsze frazy będą ściśle powiązane z konkretnymi rodzajami butów i markami. Takie frazy możesz umieścić właśnie na stronach, które przedstawiają produkty. Z kolei w treściach blogowych warto uwzględnić także frazy, które wskazują na początkowy etap budowy świadomości produktowej, np.:

 • jakie buty na siłownię,
 • jakie buty do biegania po lesie,
 • czy trzeba ćwiczyć w butach.

Powyższe frazy można zaliczyć właśnie do tych, które prowadzą do budowania świadomości marki, nawiązania relacji, budowania zasięgu itp. Co prawda użytkownik jeszcze nie zdecydował o zakupie, ale dzieląc się z nim wartościową wiedzą, możesz zmotywować go do powrotu do sklepu i dokonania zakupu, gdy będzie już na niego gotowy. Tutaj droga do sprzedaży jest dłuższa, ale pozwala na budowanie silnej relacji pomiędzy odbiorcą a marką.

Słowa kluczowe long-tail są czasami długie i nie wyglądają naturalnie. Z tego względu nie zawsze łatwo jest je umieścić w zdaniu. Czasami należy wykazać się kreatywnością lub nieco przebudować słowo kluczowe, żeby przygotowana treść była zrozumiała dla odbiorcy. Pamiętaj, że Twoim priorytetem powinno być tworzenie contentu wartościowego dla użytkowników, a nie robotów Google. Ważne jest również prawidłowe umiejscowienie fraz w witrynie.

Zadbaj o to, aby słowa kluczowe znalazły się w poniższych miejscach:

 • tytuł,
 • adres strony,
 • nagłówki (zwróć szczególną uwagę na nagłówek H1),
 • treść strony (w tym również wyróżnione fragmenty),
 • opisy alternatywne obrazów i grafik,
 • anchory linków.

Masz wybrane słowa kluczowe, ale nie wiesz, jak je wykorzystać na swojej stronie internetowej? Mamy dla Ciebie przygotowany pełen poradnik:


Co to jest długi ogon? O frazach long tail. Podsumowanie

Pozycjonowanie na frazy z długim ogonem pozwala poszerzyć zasięg strony internetowej, docierając zarówno do klientów bliskich konwersji, jak i tych, którzy dopiero rozpoczęli poszukiwania produktu/usługi. Są bardziej opłacalne i szybciej przynoszą efekty niż trudne frazy ogólne. Warto jednak łączyć oba typy fraz przy optymalizacji stron, jeśli tylko budżet Ci na to pozwoli.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest długi ogon? O frazach long tail

Średnia ocen użytkowników4.63 na podstawie 124 głosów

UDOSTĘPNIJ