Co to jest backlink?

backlink

Backlink, znany również jako link zwrotny, odnosi się do hiperłącza prowadzącego do konkretnej strony internetowej z innej strony lub domeny. Jako bardzo ważny element strategii SEO. Backlinki mają istotny wpływ na pozycjonowanie stron w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

 

Backlink - definicja

Backlinki to linki zwrotne prowadzące z jednej strony internetowej do innej. Są bardzo ważnym elementem strategii optymalizacji SEO, gdyż wyszukiwarki, takie jak Google, używają ich jako jednego z głównych wskaźników do oceny wartości i autorytetu strony. Backlinki są postrzegane jako rekomendacje cyfrowe, gdzie strony o wyższym autorytecie linkujące do danej witryny mogą znacząco wpływać na jej ranking w wynikach wyszukiwania.

 

Rodzaje backlinków

Backlinki można klasyfikować na podstawie różnych kryteriów, takich jak sposób ich pozyskania oraz pochodzenie. Oto główne typy backlinków.

 

Naturalne backlinki

Są to linki uzyskane naturalnie, bez żadnych działań promocyjnych ze strony właściciela witryny, na którą wskazuje link. Powstają, gdy inni twórcy treści uznają zawartość strony za na tyle wartościową lub autorytatywną, że decydują się na jej linkowanie.

 

Sztuczne backlinki

To linki, które są wynikiem świadomych działań mających na celu manipulowanie rankingiem w bezpłatnych wyszukiwaniach. Obejmują takie praktyki jak np.:

 • zakup linków,
 • wymiana linków między stronami,
 • różne techniki black hat SEO.

 

Znaczenie backlinków w kontekście SEO

Backlinki stanowią bardzo ważny element SEO. Wpływają na sposób, w jaki strony są oceniane, indeksowane i rankowane przez boty wyszukiwarek. Ich najważniejsze funkcje dla SEO to:

 

Poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania

Wyszukiwarki, takie jak Google, używają backlinków jako jednego z kluczowych czynników rankingowych. Strona, która otrzymuje wysokiej jakości backlinki z renomowanych źródeł, jest często oceniana jako bardziej wartościowa i wiarygodna, co przekłada się na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

 

Zwiększenie autorytetu domeny

Autorytet domeny (domain authority) jest miernikiem, który szacuje, jak dobrze strona będzie rankować w wyszukiwarkach. Backlinki z uznanych źródeł mogą znacząco zwiększyć ten wskaźnik, poprawiając widoczność strony na przestrzeni dłuższego czasu.

 

Generowanie ruchu referencyjnego

Poza bezpośrednim wpływem na SEO backlinki generują ruch referencyjny (referral traffic), który pochodzi od użytkowników klikających na linki umieszczone na innych stronach. Jest to wartościowy ruch, ponieważ zazwyczaj pochodzi od osób już zainteresowanych daną tematyką.

 

Zwiększenie widoczności i rozpoznawalności marki

Backlinki mogą służyć jako narzędzie do budowania świadomości marki. Strony często są cytowane w kontekście swojej specjalizacji lub unikalnej wartości, co może przyciągnąć nowych odbiorców.

 

Wartość i jakość backlinków

W SEO nie wszystkie backlinki są równoważne. Ich wartość i jakość mogą znacząco wpływać na ranking strony w wynikach wyszukiwania. Istnieje kilka ważnych czynników tym aspekcie:

 • Reputacja i autorytet domeny źródłowej - backlinki pochodzące z domen o wysokim autorytecie, takich jak renomowane instytucje, urzędy rządowe czy uznane organizacje, są znacznie bardziej wartościowe. Są postrzegane jako bardziej wiarygodne i mają większy wpływ na poprawę pozycji strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.
 • Dopasowanie kontekstu linku do treści strony - backlinki są bardziej wartościowe, gdy są umieszczone na stronach o podobnej tematyce lub bezpośrednio związanej z treścią strony docelowej. Linki te są traktowane jako bardziej adekwatne i naturalne, co przekłada się na lepsze oceny przez algorytmy wyszukiwarek.
 • Umiejscowienie linku na stronie - linki umieszczone w głównym treści artykułu (zwłaszcza te znajdujące się na początku tekstu) są zwykle bardziej efektywne w przekierowywaniu użytkowników i są lepiej oceniane przez wyszukiwarki niż linki umieszczone mniej widocznie, np. w stopce strony czy w menu nawigacyjnym.

 

Metody pozyskiwania backlinków

Metody pozyskiwania backlinków można podzielić na etyczne i nieetyczne:

 

Techniki etyczne

 • Tworzenie wartościowych treści - polega na tworzeniu wysokiej jakości, oryginalnych i przydatnych treści, które naturalnie przyciągają uwagę i są chętnie linkowane przez inne strony. Obejmuje m.in.: publikowanie badań, szczegółowych przewodników, infografik, danych analizowanych czy wyników eksperymentów, które dostarczają wartości czytelnikowi i zachęcają inne strony do ich cytowania.
 • Pisanie artykułów gościnnych i publikacji autorskich - polega na pisaniu artykułów jako gość na innych renomowanych blogach lub stronach, które pozwalają na umieszczenie linków do własnej strony internetowej.
 • Nawiązywanie relacji z przedstawicielami branży - polega na nawiązaniu współpracy z innymi właścicielami stron, co może prowadzić do naturalnego wymiany linków. Obejmuje m.in.: uczestnictwo w branżowych wydarzeniach, konferencjach, forach internetowych oraz grupach na platformach społecznościowych.

 

Techniki nieetyczne

 • Kupowanie linków - to praktyka polegająca na płaceniu innym stronom za umieszczanie linków prowadzących do własnej strony. Obejmuje m.in. uzyskiwanie backlinków poprzez bezpośredni zakup od stron oferujących takie usługi, często przez pośredników lub sieci reklamowe specjalizujące się w sprzedaży linków.
 • Sztuczne tworzenie linków - głównie w celu generowania dużej liczby linków wewnętrznych i zewnętrznych, które mają sztucznie zwiększać pozycję stron w wynikach wyszukiwarek.
 • Ukryte linki na stronach - to linki, które są umieszczone na stronie w taki sposób, że nie są widoczne dla użytkowników, ale są wykrywalne przez roboty wyszukiwarek. Używanie bardzo małej czcionki, linków w kolorze tła lub umieszczanie ich w elementach strony niewidocznych dla odwiedzających, co ma na celu manipulowanie algorytmami wyszukiwarek.

 

Narzędzia do analizy backlinków

Do analizy i zarządzania backlinkami można wykorzystać różne narzędzia. Oto klika z nich:

 • Ahrefs - umożliwia m.in. weryfikację ilości backlinków, identyfikację stron linkujących, analizę autorytetu tych stron oraz ocenę jakości poszczególnych linków. Ahrefs pozwala również śledzić utracone i nowo zdobyte linki, co jest ważne dla bieżącego monitorowania profilu linkowego.
 • Moz - pozwala na ocenę siły profilu linkowego strony oraz porównanie jej z konkurentami. Narzędzie to jest również pomocne w identyfikacji i eliminacji linków niskiej jakości, co może poprawić ogólny ranking strony.
 • SEMrush - pozwala m.in. analizować źródła backlinków, sprawdzać teksty kotwiczące linków oraz badać strategie linkowania konkurencji. Narzędzie to można wykorzystać też do audytów backlinków, co jest pomocne w identyfikacji potencjalnie szkodliwych linków.

 

Jak sprawdzać jakość i liczbę backlinków?

Bardzo ważnym elementem działań jest monitorowanie profilu linkowego strony. Obejmuje to m.in.:

 • regularne sprawdzanie liczby backlinków i porównywanie ich z poprzednimi okresami pozwala na śledzenie wzrostu i spadków w profilu linkowym,
 • ocenę jakości linków - analizę źródeł linków i ich autorytetu domenowego pomaga w ocenie, które linki są wartościowe, a które mogą być potencjalnie szkodliwe dla SEO,
 • sprawdzanie anchor text's oraz kontekstu, w jakim linki zostały umieszczone - to pozwala zrozumieć, jak boty wyszukiwarek mogą interpretować te linki,
 • identyfikowanie i zarządzanie linkami niskiej jakości - obejmuje analizę linków pochodzących z podejrzanych źródeł lub nieodpowiadających tematycznie; to umożliwia ich usunięcie lub odrzucenie,
 • analizę konkurencji - porównywanie własnego profilu backlinków z profilami konkurencyjnych stron oferuje wgląd w strategie linkowania oraz potencjalne obszary do poprawy własnych działaniach SEO.

 

Podsumowanie

Backlinki są ważnym elementem strategii SEO. Mogą wpłynąć na ranking i widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Rozumienie różnych typów backlinków, metod ich pozyskiwania oraz narzędzi do ich analizy jest istotne dla skutecznego zarządzania i optymalizacji obecności online.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Maria Błaszkowiak
Maria Błaszkowiak

Maria pierwsze kroki w marketingu stawiała na kursie podstaw SEO, copywritingu i content marketingu. W agencji widoczni zajmuje się pisaniem eksperckich artykułów z zakresu SEO, Google Ads i innych zagadnień związanych z marketingiem internetowym, które pomagają firmom osiągać cele biznesowe. W pracy wykorzystuje takie narzędzia jak np. Keyword Planner, Senuto, Google Analytcs 4 i Google Search Console.

Systematycznie poszerza wiedzę z obszaru marketingu, czytając artykuły branżowe na stronach m.in.. Search Engine Journal, MOZ, sprawny.maketing. Na bieżąco śledzi nowinki e-commerce na stronie Federacji e-commerce i sprzedaży na odległość (Fevad), w poszukiwaniu inspiracji do treści marketingowych.

Pasjonują ją możliwości AI i ich wpływ na marketing internetowy. Dlatego rozwija swoje kompetencje, pracując z różnymi narzędziami AI, np. ChatGPT, Gemini AI. Czyta publikacje dotyczące AI, np. na stronach Harvard Buissnes Review, HubSpot, by doskonalić swoje umiejętności i nadawać świeżości treściom.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest backlink?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ