Czym są Zero Click Searches i jak wpływają na ruch na Twojej stronie?

czum sa zero click searches
Spis treści

• Czym są Zero Click Searches?

• Jakie są rodzaje Zero Click Searches?

• Dlaczego maleje ruch organiczny z Google?

• Czy należy się bać Zero Click Searches?

• Jakie strony pojawiają się jako Zero Click Searches?

• Jak pozycjonować stronę, żeby pojawiła się w Zero Click Searches?

• Podsumowanie

Coraz więcej użytkowników pozyskuje interesujące ich informacje z poziomu wyszukiwarki - bez konieczności wchodzenia na jakąkolwiek stronę internetową. Odpowiedzialne za taki efekt są Zero Click Searches. Zastanawiasz się, co zmienia się w tendencji wyszukiwań użytkowników Google? Czym jest tajemniczy zero-click i jaki ma wpływ na wyszukiwania Google? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym są Zero Click Searches?

Zero Click Searches to wyszukiwanie Google bez kliknięcia. Informacje są wyświetlane na najwyższej pozycji strony wyników wyszukiwania, przez co użytkownik nie musi wchodzić na stronę, żeby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie. Udostępnione informacje prezentowane są w różnych formatach, które są tworzone na podstawie treści strony źródłowej. Ich zawartość powinna w najlepszy sposób odzwierciedlać oczekiwania użytkownika i w prosty sposób odpowiadać na jego zapytanie.

Przykład wyników Zero Click Search w wyszukiwarce Google

Według badania, które zostało przygotowane przez Jumpshot i Mozcast, bezpośredni ruch organiczny z wyszukiwarki Google uległ stopniowemu obniżeniu w ciągu ostatnich lat (https://sparktoro.com/blog/avasts-shutdown-of-jumpshot-will-harm-the-web-and-the-world/). Coraz więcej wyszukiwań zatrzymuje się i kończy się na poziomie wyszukiwarki Google. Według Jumpshot w sierpniu 2019 roku aż 50,33% wszystkich wyszukiwań w Google zakończyło się bez kliknięcia w jakikolwiek link. Z kolei według badania SparkToro i SimiliarWeb w 2020 roku aż 64,82% wyszukiwań w Google zakończyło się w wynikach wyszukiwania bez kliknięcia w link (https://sparktoro.com/blog/in-2020-two-thirds-of-google-searches-ended-without-a-click/).

W 2020 roku 64,82% wyszukiwań w Google to były Zero Click Searches. Źródło: sparktoro.com

BLACK FRIDAY

Rozkręć swoją stronę i zgarnij Voucher 300 zł na SEO!

 

Oferta ważna do 30 listopada

Jesteś gotowy na poprawę widoczności w Google i zastrzyk nowych użytkowników? Rozpocznij pozycjonowanie z agencją widoczni i odbierz Voucher 300 zł na pierwszą fakturę!

Skontaktuj się z naszym doradcą i skorzystaj z okazji na BLACK FRIDAY!

Wyślij zapytanie
Black Friday promocja 1


Jakie są rodzaje Zero Click Searches?

W wynikach wyszukiwania Google można aktualnie spotkać sześć rodzajów Zero Click Searches.


Featured Snippets

Featured Snippets to krótkie fragmenty tekstu, które pojawiają się ponad wynikami wyszukiwania w Google. Najczęściej zapewniają one odpowiedzi na wyszukiwania w formie pytania otwartego. Wyróżnia się cztery formy tego rodzaju Zero Click Searches:

 • Paragraf - krótki fragment tekstu, ograniczony do około 40-50 słów. Często jest wzbogacony zdjęciem lub grafiką z boku tekstu.

Featured Snippets w formie paragrafu

 • Lista numerowana lub punktowana - popularna forma przekazywania informacji w postaci wyliczeń. Wypunktowane w ten sposób mogą być na przykład produkty, kroki realizacji wybranej czynności, składniki przepisu itp. Poniżej przedstawiona lista na przykładzie przepisu na pierogi.

Featured Snippets w formie listy

 • Tabela - rodzaj snippetu w formacie tabeli pojawia się przy wynikach zawierających porównania cen lub właściwości różnych produktów czy usług. Informacje prezentowane są w kolumnach i wierszach.

Featured Snippets w formie tabeli

 • Wideo - wynik wyszukiwania "zero click" prezentowany w postaci popularnego, powiązanego z tematem nagrania wideo z platformy Youtube.

Featured Snippets w formie wideo


Rich Answers

To rodzaj odpowiedzi, która jest znana również jako Instant Answer. Jest ona udzielana natychmiast, bez podawania witryny, z której pochodzi informacja. Te odpowiedzi zazwyczaj dotyczą krótkich, rzeczowych pytań, jak na przykład odległość Słońca od Ziemi.

Przykład Rich Answer

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Definicja

W tym przypadku wynikami Zero Click Searches są definicje. Pojawiają się one na zapytania o znaczenie wybranego pojęcia, jego użycie i pisownię.

Przykład definicji jako Zero Click Search


Mapy

Mapy, które wyświetlają się jako Zero Click Searches, dotyczą zapytań opartych o lokalizację. Mogą się pojawiać na przykład w wyniku wykorzystania fraz zawierających sformułowania "jak daleko…" lub "gdzie jest…".

Przykład mapy jako Zero Click Search


Kalkulator

Google udostępnia również kalkulator do wyszukiwań związanych z różnego typu obliczeniami. Użytkownicy mogą wykonywać podstawowe lub bardzo złożone działania matematyczne bezpośrednio na stronie wyników wyszukiwania Google.

Przykład kalkulatora jako Zero Click Search


Knowledge Graph

Ostatnim rodzajem Zero Click Searches jest Knowledge Graph. To odpowiedzi, które pojawiają się często w formie galerii zdjęć, karuzeli lub w formie boxu z najważniejszymi informacjami. Tego typu Zero Click Searches możesz znaleźć nad wynikami wyszukiwania lub po ich prawej stronie. Knowledge Graph zazwyczaj pojawia się jako wynik na zapytania związane z markami, osobami, organizacjami lub dziełami artystycznymi.

Przykład Knowledge Graph

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Dlaczego maleje ruch organiczny z Google?

We wspomnianym wcześniej raporcie od Jumpshot autorzy wymienili następujące przyczyny spadków ruchu organicznego z wyszukiwań Google:

 • poszerzona przestrzeń reklamowa Google,
 • wyszukiwanie głosowe,
 • aplikacje na urządzeniach mobilnych,
 • Zero Click Searches.

Wśród amerykańskich użytkowników można dostrzec stopniowy wzrost tendencji z korzystania z wyszukiwań głosowych z wykorzystaniem urządzeń Alexa czy Google Home. W Polsce ten trend nie jest jeszcze tak znaczący. W raporcie zwrócono również uwagę, że Google aktywnie rozszerza wachlarz aplikacji komórkowych, takich jak Google Assistant. Użytkownicy korzystając z nich, rezygnują tym samym ze standardowego sposobu uzyskiwania odpowiedzi na swoje zapytania z bezpośredniego panelu wyszukiwarki. Jednak jednym z bardziej interesujących czynników wpływających na spadek ruchu organicznego z wyszukiwań Google jest coraz większe wykorzystanie Zero Click Searches. Tę tendencję można zauważyć na światowym rynku, nie tylko na amerykańskim, dlatego warto jej się przyjrzeć bliżej.

Popularność Zero Click Searches na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych. Źródło: jumpshot.com


Czy należy się bać Zero Click Searches?

Sytuacja, w której użytkownik zatrzymuje się w wyszukiwarce i nie przechodzi dalej, jest korzystna dla Google. Zero Click Searches pozwalają zaoszczędzić czas odbiorców i zapewnić im lepsze doświadczenia korzystania z wyszukiwarki. W ten sposób Google spełnia jeden ze swoich celów, czyli maksymalne ułatwienie użytkownikom wyszukiwania interesujących ich informacji.

Czy taka sytuacja jest jednak korzystna dla właścicieli stron i sklepów internetowych? Niekoniecznie. Jaki ma sens tworzenie treści, które nie przyciągają użytkownika na stronę, na której znajduje się oferta? Google zaprzecza założeniom SparkToro i SimiliarWeb, że tylko 35% wyszukiwań kończy się kliknięciem (https://www.searchenginejournal.com/zero-click-claims-are-misleading/399940/#close). Ich zdaniem taka forma przedstawiania wyników wyszukiwania wpływa na zwiększenie liczby odwiedzających witrynę.

Jak zauważa Search Enigne Land (https://searchengineland.com/zero-click-google-searches-rose-to-nearly-65-in-2020-34711), liczba kliknięć w linki rozkłada się nierównomiernie dla różnych firm. W przypadku stron, z którymi częściowo konkuruje Google (na przykład platform z opiniami i recenzjami), spadek ruchu może być większy niż w przypadku innych witryn. Warto również podkreślić, że ogólna liczba wyszukiwań w Google wzrosła, co może dawać więcej możliwości dla firm, z którymi Google nie konkuruje bezpośrednio.

Rand Fishkin, założyciel SparkToro, zwraca uwagę również na to, że Zero Click Searches wciąż mogą wpływać na zwiększenie świadomości marki, nawet jeśli nie przynoszą ruchu w witrynie (https://searchengineland.com/zero-click-google-searches-rose-to-nearly-65-in-2020-347115). Poleca on, by spojrzeć na tego typu wyniki wyszukiwania jak na reklamę w formie billboardu. Trudno jest śledzić dokładne efekty, które przynosi taka reklama, ale można mieć pewność, że eksponuje ona markę na odbiorców, pozwala budować relacje i dzielić się informacjami.

Jeśli prowadzisz stronę internetową, przygotuj się na to, że znaczenie Zero Click Searches będzie wzrastać. Takie wyniki wyszukiwania poprawiają komfort użytkowników, a to dla Google jest priorytetem. Zamiast bać się zmian, naucz się w nich odnajdywać. Według Fishkina marki, które znajdą sposób na skorzystanie z tego typu ekspozycji SERP, nawet bez kliknięcia, wygrają w tej nowej formie SEO - jako agencja widoczni w pełni się z tym zgadzamy.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Jakie strony pojawiają się jako Zero Click Searches?

Algorytm Google bada informacje na stronach internetowych i decyduje, które treści są najbardziej wartościowe. Te o najlepszej jakości mają największą szansę na pojawienie się w jednym z formatów snippets.

Strony pojawiające się w Zero Click Searches posiadają między innymi:

 • słowa kluczowe zgodne z zapytaniami,
 • wartościowy content związany z wyszukiwanym tematem,
 • strukturę bloga dopasowaną do konkretnego formatu snippeta,
 • akapity zawierające 40-58 słów,
 • krótkie FAQ (najczęstsze pytania i odpowiedzi).

Oczekiwanie na pojawienie się w wynikach wyszukiwania "zero-click" może być czasochłonne. Istnieją jednak sposoby, które przybliżą Cię do osiągnięcia celu - piszemy o nich w dalszej części artykułu.


Jak pozycjonować stronę, żeby pojawiła się w Zero Click Searches?

W tym, by Twoja strona mogła się wyświetlać w wynikach wyszukiwania Google jako Zero Click Search, pomoże Ci skuteczna strategia pozycjonowania. Poniżej przedstawiamy elementy, o które musisz zadbać priorytetowo.


Dopasowanie słów kluczowych

Jeśli chcesz, żeby Twoja strona wyświetlała się w wynikach wyszukiwania Google - bez względu na to, czy w Zero Click Searches czy w tradycyjnych wynikach - musisz zadbać o odpowiedni dobór słów kluczowych w swojej strategii SEO. Twoje frazy powinny być przede wszystkim wyszukiwane przez użytkowników - ich popularność możesz sprawdzić w jednym z narzędzi SEO, np. Senuto, Google Keyword Planner, Ubersuggest, Surfer itp.

Warto również zwracać uwagę na poziom konkurencyjności fraz. Frazy bardziej złożone, składające się z większej liczby słów (tzw. long-tail) są zwykle mniej konkurencyjne, a przez to łatwiejsze do wypozycjonowania. Nie oznacza to jednak, że są mniej skuteczne. Są one bardziej sprecyzowane i pozwalają odpowiedzieć na konkretną potrzebę odbiorcy. Fraza "płyn do płukania" może być wpisywana przez użytkowników o różnych potrzebach, a Ty nie jesteś w stanie odpowiedzieć na wszystkie z nich. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku fraz typu "jak wywabić plamy z płynu do płukania" lub "jak zrobić płyn do płukania tkanin". Są konkretne, łatwiej na nie odpowiedzieć i wypozycjonować pod nie swoją stronę. Takie frazy doskonale wpisują się w strategię Zero Click Search.


Wdrożenie danych strukturalnych

Warto przeanalizować strony, których fragmenty pojawiają się w wyszukiwaniach Zero Click. Możesz sprawdzić, czy te witryny korzystają już z kodów schema i wykorzystać je również na swojej stronie. Najłatwiejszym sposobem będzie wykorzystanie formatu kodu JSON-LD. Edytując kod, zamieszczamy w nim informacje dostosowane do rodzaju snippets (paragraf, lista, tabela lub wideo). Ważne, żeby treści były na tyle wartościowe, by zachęciły użytkownika do dalszego zgłębiania wiedzy już na stronie źródłowej. Dalszym krokiem będzie implementacja kodu na stronie z pomocą specjalisty. W skontrolowaniu tego procesu pomoże Ci narzędzie Google do testowania uporządkowanych danych - Walidator znaczników Schema (https://validator.schema.org/).

Przykładowy format kodu listy ze strony Schema.org


Zadbanie o intuicyjną nawigację strony

Koniecznie zadbaj o przejrzystą strukturę nawigacyjną witryny – z silnymi wewnętrznymi linkami, kotwicami i opisowymi tagami alt. To pozwoli botom Google, które skanują Twoją witrynę, lepiej zrozumieć treść i ofertę, która się na niej znajduje. To może zwiększyć szanse na wyświetlenie Twojej strony w Zero Click Searches.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Optymalizacja obrazów w witrynie

Czy wiesz, że aż 12,5% wszystkich SERP wyświetla obrazy (https://moz.com/blog/seo-photos-visuals-graphics-whiteboard-friday)? Zero Click Searches również w dużej mierze opierają się na grafikach, dlatego ważne jest, aby obrazy, które masz w swojej witrynie, były zoptymalizowane pod SEO.

Jak zadbać o optymalizację obrazów w witrynie?

 • Nadawaj plikom nazwy związane z treścią,
 • dodawaj znaczniki alt obrazów,
 • używaj obrazów tematycznie powiązanych z treścią,
 • używaj krótkich i trafnych opisów pod obrazami,
 • dbaj o odpowiedni rozmiar i jakość obrazów.


Czym są Zero Click Searches i jak wpływają na ruch na Twojej stronie? Podsumowanie

Rosnąca popularność Zero Click Searches może wywoływać niepokój, ale my polecamy spojrzeć na to z innej perspektywy. To dodatkowe pole do manewru dla właścicieli stron i sklepów internetowych. Trend wyników wyszukiwania zero click można wykorzystać do poprawienia rozpoznawalności marki i zwiększenia konwersji. Warto tworzyć treści SEO, które będą miały wpływ na proponowane wyniki i bezpośrednie wyświetlanie w panelu wyszukiwań Google.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.9
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 580 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czym są Zero Click Searches i jak wpływają na ruch na Twojej stronie?

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 94 głosów

UDOSTĘPNIJ