Jak pozycjonować aplikacje mobilne? Przewodnik dla początkujących

Jak pozycjonowac aplikacje mobilne Przewodnik dla poczatkujacych
Spis treści

• Pozycjonowanie aplikacji mobilnych (ASO, App Store Optimization) - co to jest?

• Pozycjonowanie aplikacji mobilnych a SEO w wyszukiwarkach

• Czynniki rankingowe w pozycjonowaniu aplikacji mobilnych

• Google Play i App Store - podobieństwa i różnice

• Dlaczego pozycjonowanie aplikacji mobilnych jest ważne?

• Pozycjonowanie aplikacji mobilnych - jak robić to dobrze?

• Podsumowanie

Myślisz o stworzeniu aplikacji mobilnej swojego sklepu? A może już ją masz? Niezależnie od tego, w której z sytuacji się znajdujesz, powinieneś pomyśleć o inwestycji w pozycjonowanie aplikacji mobilnych w sklepach Google Play i App Store (ASO - App Store Optimization). Dzięki niemu możesz zwiększyć widoczność aplikacji w sklepach, a także zwiększyć liczbę użytkowników (pobrań). Czym jest pozycjonowanie aplikacji mobilnych i jakie działania obejmuje? Sprawdźmy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

Pozycjonowanie aplikacji mobilnych (ASO, App Store Optimization) - co to jest?

Pozycjonowanie aplikacji mobilnych to proces poprawy widoczności aplikacji w dwóch głównych sklepach z aplikacjami - Google Play dla urządzeń z systemem Android oraz App Store dla urządzeń zbudowanych na iOS. Oprócz budowy widoczności ASO skupia się także na zwiększeniu współczynnika CTR oraz współczynnika konwersji, by zwiększyć liczbę kliknięć w aplikację oraz liczbę instalacji. W zakres pozycjonowania aplikacji mobilnych wchodzi wiele różnorodnych działań. Ich kompleksowe wdrożenie może zwiększyć atrakcyjność i popularność aplikacji wśród użytkowników.

 

Pozycjonowanie aplikacji mobilnych a SEO w wyszukiwarkach

Pozycjonowanie aplikacji mobilnych bywa określane jako SEO dla sklepu z aplikacjami. Faktycznie działania SEO w wyszukiwarce oraz pozycjonowanie aplikacji mobilnych mają ze sobą wiele wspólnego - podobny cel (wzrost widoczności, kliknięć i konwersji) i podobne działania (budowanie profilu linków, optymalizacja aplikacji, optymalizacja pod kątem słów kluczowych). Różnią się jednak czynnikami rankingowymi - w ASO czynniki te są zupełnie odmienne od czynników rankingowych SEO.

[section id="28926"]

 

Czynniki rankingowe w pozycjonowaniu aplikacji mobilnych

W tradycyjnym pozycjonowaniu stron i sklepów lista czynników rankingowych obejmuje co najmniej 200 elementów i wciąż się rozszerza. W przypadku pozycjonowania aplikacji mobilnych czynników rankingowych jest znacznie mniej. Obejmują one:

 • tytuł, podtytuł i opis aplikacji,
 • słowa kluczowe,
 • całkowita liczba pobrań (popularność aplikacji),
 • oceny i recenzje. 

Na liczbę pobrań mogą wpływać także inne elementy aplikacji, które warto zoptymalizować. Są to na przykład:

 • screeny i video z aplikacji dostępne na stronie aplikacji w sklepie,
 • ikona aplikacji,
 • kategoria, w której umieścisz swoją aplikację,
 • sposób działania aplikacji (brak błędów, regularne aktualizacje).

 

Google Play i App Store - podobieństwa i różnice

Sklepy z aplikacjami, takie jak Google Play i App Store - działają w ten sam sposób. Zapewniają użytkownikom wyszukiwania i instalowanie aplikacji na urządzenia z systemem Android albo iOS. Jednak algorytm, który ustala ranking aplikacji w wynikach wyszukiwania, może się różnić w każdym ze sklepów. Różni się na przykład sposób weryfikacji słów kluczowych - w Google play algorytm analizuje słowa kluczowe umieszczone tytule i opisie, a w App Store słowa kluczowe muszą być umieszczone w przeznaczonym dla nich polu. Mimo to sam proces optymalizacji aplikacji w obu sklepach jest podobny.

 

Dlaczego pozycjonowanie aplikacji mobilnych jest ważne?

Konkurencja na rynku aplikacji mobilnych jest coraz większa, dlatego prawdopodobnie Twoja aplikacja będzie rywalizowała z co najmniej kilkoma zbliżonymi oprogramowaniami, oferującymi zbliżone funkcje. Badania pokazują, że 40% aplikacji jest wyszukiwanych właśnie przez sklepy z aplikacjami, a nie przez klasyczną wyszukiwarkę Google (źródło: https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/app-and-mobile/mobile-app-marketing-insights/ ). Jeśli pomijasz ASO, tracisz jeden z cennych kanałów promocji. Dlaczego powinieneś pozycjonować swoją aplikację mobilną? Ponieważ dzięki temu możesz:

 • dotrzeć do grupy docelowej.
 • poprawić jej widoczność w wynikach wyszukiwania Google Play i App Store,
 • zwiększyć liczbę pobrań aplikacji,
 • zwiększyć współczynnik konwersji i przychody.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

 

Pozycjonowanie aplikacji mobilnych - jak robić to dobrze?

Chcesz poprawić widoczność aplikacji w sklepie, zwiększyć liczbę kliknięć i pobrań? Skorzystaj z poniższych wskazówek, w którym omówiliśmy sposoby optymalizacji poszczególnych elementów aplikacji pod kątem ich pozycjonowania w sklepach z aplikacjami.

 

1. Zoptymalizuj tytuł i podtytuł aplikacji

Tytuł aplikacji to czynnik rankingowy w ASO zarówno w Google Play, jak i App Store. Co więcej, jest to pierwszy element, który użytkownik widzi zarówno na ekranie wyszukiwania, jak i na ekranie aplikacji. W App Store warto dodatkowo zoptymalizować podtytuł, w którym możesz zamieścić dodatkowe informacje o oprogramowaniu. Jak zoptymalizować tytuł aplikacji?

 • Znajdź główne słowo kluczowe, na które chcesz się pozycjonować, które używa Twoja grupa docelowa i umieść je w tytule.
 • Stwórz zwięzły tytuł i umieść w nim nazwę swojej marki. 
 • Trzymaj się limitów znaków - w Google Play tytuł może mieć maksymalnie 50 znaków, w App Store 30.
 • Pomyśl nad tytułem już na samym początku - jeśli Twoja aplikacja zacznie być rozpoznawalna, zmiana tytułu może jej zaszkodzić.
 • Uważaj na literówki.

 

2. Dodaj opis aplikacji

Opis aplikacji to jeden z głównych czynników rankingowych w Google Play. Możesz umieścić w nim aż 4000 znaków zarówno na platformie Google Play, jak iOS. W opisie powinieneś umieścić:

 • chwytliwy wstęp, który zwróci uwagę użytkownika,
 • słowa kluczowe,
 • wszelkie informacje istotne dla użytkownika - cele, które można realizować dzięki aplikacji, jej funkcje i możliwości.

Pamiętaj, że piszesz przede wszystkim dla użytkowników, ponieważ to ich chcesz zachęcić do zainstalowania aplikacji. 

 Opis aplikacji Instagram w Google Play widoczny na laptopie

 

3. Stosuj słowa kluczowe

W App Store istnieje specjalne pole, w którym powinieneś umieścić słowa kluczowe, na które chcesz pozycjonować swoją aplikację i z którymi jest ona związana. W Google Play nie ma tej funkcji - roboty odczytują słowa kluczowe z innych elementów aplikacji, zwłaszcza tytułu i opisu (krótkiego i długiego) oraz adresu URL aplikacji. By dobrze zoptymalizować treści, powinieneś przeprowadzić badanie słów kluczowych i sprawdzić, jakich fraz szukają użytkownicy, którzy chcą zainstalować aplikacje takie jak Twoja i podobne. W tym celu możesz wykorzystać narzędzia, takie jak Google Keyword Planner. Wpisz w wyszukiwarkę narzędzia funkcje, które oferuje Twoja aplikacja, na przykład “słuchanie podcastów”, i sprawdź, czy użytkownicy szukają takiej frazy. Na frazę “słuchanie muzyki” w Google Play wyświetlają się następujące aplikacje:

 

Nowe aplikacje, które nie są jeszcze rozpoznawalne, warto zoptymalizować pod kątem słów kluczowych z długim ogonem. Są one mniej popularne, dlatego szybciej zbudujesz widoczność.

 

4. Umieść aplikację w odpowiedniej kategorii

Wielu użytkowników smartfonów i tabletów przegląda sklepy z aplikacjami poprzez listę kategorii. Dlatego tak ważne jest, by Twoja aplikacja znalazła się w odpowiedniej kategorii, dopasowanej do tematyki, której dotyczy, i funkcji, które oferuje. Co zrobić, jeśli aplikacja pasuje do kilku kategorii? Oto, co możesz zrobić:

 • wypisz wszystkie kategorie i przejrzyj listę aplikacji z danej kategorii w sklepie.
 • wybierz kategorię, w której jest najmniejsza konkurencja, a Twoja aplikacja ma szansę na wysokie pozycje. 

Co się stanie, jeśli umieścisz aplikację w złej kategorii? W App Store aplikacja jest weryfikowana przed dodaniem do sklepu, dlatego prawdopodobnie zostanie odrzucona. W Google Play tego typu naruszenia zgłaszają użytkownicy - jeśli Twoja aplikacja biznesowa znajdzie się w kategorii  “Rozrywka”, z pewnością ktoś zareaguje. 

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

5. Dodaj ikonę aplikacji

Chcesz wyróżnić swoją aplikację w sklepie? Zadbaj o atrakcyjną ikonę. To niewielki, ale bardzo istotny element, który może zadecydować o liczbie pobrań. Ikona aplikacji to pierwszy element wizualny, który widzi użytkownik. Możesz przetestować różne wersje ikon jeszcze przed oficjalnym uruchomieniem aplikacji. Warto, ponieważ według badań oryginalna ikona może zwiększyć współczynnik konwersji nawet o 30% (źródło: https://www.storemaven.com/app-store-optimization-aso-best-practices-mobile-app-icon-testing/). 

 Ikona Spotify widoczna w Google Play

 

6. Dodaj na stronie aplikacji screeny i video

Zrzuty aplikacji i video przedstawiające sposoby korzystania z niej to prawdziwy storytelling w pozycjonowaniu aplikacji mobilnych w Google Play i App Store. Możesz przesłać do 8 zrzutów ekranu w Google Play i do 10 w App Store. Nie stanowią one czynnika rankingowego, ale mogą wpływać na liczbę pobrań, która stanowi czynnik rankingowy. Pamiętaj, by mądrze wybrać pierwsze 2-3 zrzuty - to one będą widoczne na pierwszym ekranie wyników wyszukiwania, który zobaczy użytkownik. Aplikację możesz także wzbogacić o film promocyjny, prezentujący jej najważniejsze funkcje i możliwości. W App Store film może mieć maksymalnie 30 sekund, a w Google Play aż 2 minuty, ale tylko pierwsze 30 sekund odtwarza się automatycznie. W ciągu 30 sekund zadbaj o zwrócenie uwagi użytkownika i zaprezentowanie najważniejszych funkcji. 

 Screeny z Instagrama w Google Play widoczne na laptopie

Widok video promocyjnego dla gry w sklepie Google Play

 

7. Zoptymalizuj aplikację pod kątem języka i kraju docelowego

Zoptymalizuj swoją aplikację pod kątem grupy docelowej, jej lokalizacji i używanego języka. Jeśli kierujesz aplikację do użytkowników anglojęzycznych, uwzględnij różnice językowe pomiędzy brytyjskim i amerykańskim angielskim. Pamiętaj o lokalnych zwyczajach, świętach i tradycjach. Pomyśl, jakie słowa kluczowe mogą stosować mieszkańcy różnych regionów - prawdopodobnie będą się one między sobą różnić, jeśli użytkownicy będą obywatelami Australii, Wielkiej Brytanii i USA.  App Store dostępny jest w 155 krajach, a aplikacje możesz optymalizować pod kątem 40 języków. W google Play masz do wyboru 77 różnych lokalizacji. Optymalizując aplikację pod kątem języka, wybierz tylko te języki, które dotyczą danego rynku docelowego. W Polsce będzie to z pewnością polski, ale może być również angielski czy ukraiński, podczas gdy hiszpański raczej nie będzie dobrym pomysłem. 

 

8. Zachęcaj do opinii i recenzji

Opinie użytkowników to kolejny z czynników rankingowych w pozycjonowaniu aplikacji w App Store oraz Google Play. Powinieneś aktywnie zachęcać użytkowników do dzielenia się opiniami. Możesz to zrobić poprzez:

 • wyskakujące okienka w aplikacji, np. po dokonaniu zakupu czy ukończeniu poziomu przez użytkownika,
 • wykorzystaj swoje kanały w mediach społecznościowych i poproś fanów o dodanie recenzji,
 • wykorzystaj taktyki grywalizacji i oferuj nagrody w zamian za recenzje. 

Pamiętaj, że w App Store obowiązuje limit związany z prośbami o recenzję - jednego użytkownika możesz poprosić o recenzję maksymalnie 3 razy w ciągu roku. 

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

 

9. Zachęcaj do instalacji aplikacji

Liczba pobrań aplikacji to jeden z czynników rankingowych w pozycjonowaniu aplikacji w Google i App Store (ASO). Im bardziej popularna aplikacja, tym wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania w sklepie. Dlatego też warto zachęcać do instalacji aplikacji i korzystania z niej. Możesz to zrobić poprzez:

 • umieszczenie informacji o aplikacji w swojej witrynie,
 • zaoferowanie rabatu na pierwsze zakupy w zamian za instalację aplikacji.

 

10. Aktualizuj aplikację i poprawiaj błędy

Aplikacje mobilne zazwyczaj nie są doskonałe, dlatego też powinieneś ciągle nad nimi pracować. Wprowadzaj aktualizacje, usuwaj błędy. Informuj o naprawionych usterkach i pozostawaj w kontakcie z użytkownikami poprzez komentarze. 

 

11. Włącz indeksowanie aplikacji

Możesz pozycjonować swoją aplikację mobilną zarówno w sklepach z aplikacjami, jak i w wynikach organicznych Google. Samo posiadanie aplikacji jednak nie wystarczy - musisz włączyć dla niej indeksowanie. Wówczas użytkownik, po wpisaniu określonego hasła, będzie mógł przejść do instalacji aplikacji lub zainstalowanej na urządzeniu mobilnym aplikacji bezpośrednio z wyszukiwarki Google. By ułatwić Google indeksowanie aplikacji, używaj w niej takich samych adresów URL, jak w witrynie. 

 Link do aplikacji Aliexpress w organicznych wynikach Google

 

Link do wyszukiwania w aplikacji Aliexpress widoczny w wynikach organicznych Google

Wyniki w aplikacji mobilnej Aliexpress, do których użytkownik zostaje przeniesiony po kliknięciu w link w Google

 

12. Analizuj efekty pozycjonowania aplikacji mobilnych

Analiza efektów pozycjonowania aplikacji mobilnych to podstawa sukcesu. Tylko dzięki regularnej weryfikacji efektów dowiesz się, czy zmierzasz w dobrym kierunku i czy Twoja aplikacja faktycznie jest lepiej widoczna, generuje więcej wyświetleń, kliknięć i pobrań. Nie bój się zmiany słów kluczowych, tytułów, podtytułów i opisów. Podobnie jak w przypadku SEO i Google Ads, w ASO również musisz stale optymalizować strategię i sprawdzać, co działa, a co nie . Jeśli wprowadzisz zmiany w aplikacji, poinformuj o nich użytkowników, np. dodając nowe zrzuty ekranu. 

 

Podsumowanie

Inwestycja w aplikację mobilną może być dużym atutem dla Twojej marki i rozpoznawalności, pod warunkiem jednak, że nie zostawisz aplikacji samej sobie. pracuj nad jej widocznością w Google Play i App Store, zachęcaj do pobrań i recenzji, a także stale aktualizuj oprogramowanie. Buduj także swój pozytywny wizerunek w internecie , inwestując w pozycjonowanie sklepów i inne działania marketingowe - użytkownicy, którzy znają Twoją markę i korzystają z Twoich usług lub produktów, na pewno chętniej zainstalują aplikację. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak pozycjonować aplikacje mobilne? Przewodnik dla początkujących

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 135 głosów

UDOSTĘPNIJ