Jak pozycjonować strony one-page?

Jak pozycjonowac strony one page

Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na pozycjonowanie witryn złożonych z wielu podstron. Wszystko dlatego, że roboty Google i użytkownicy cenią rozbudowane strony. Czy to jednak oznacza, że pozycjonowanie oraz optymalizacja pod kątem UX (Search Engine Experience, SXO) stron typu one-page są niemożliwe? Wcale nie. Wymagają tylko odpowiedniej strategii. Sprawdźmy, jak pozycjonować strony one-page, jakie potencjalne problemy można napotkać i o jakie elementy strony pod kątem UX i SXO zadbać.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

One-page - co to jest i do czego może służyć?

Witryna typu one-page to inaczej witryna jednostronicowa. Wszystkie informacje, które się w niej znajdują, zebrane są w jednym adresie URL - na stronie głównej. Witryna nie zawiera żadnych zagłębionych w menu podstron, tylko ewentualnie sekcje znajdujące się w jednym adresie URL. Strony one-page mają długi, przewijany układ i (zazwyczaj) konkretne wezwanie do działania skierowane na realizację celu witryny. Najczęściej witryny jednostronicowe wykorzystywane są do prezentacji:

 • portfolio (doświadczenia),
 • wirtualnego CV,
 • jednego produktu lub usługi,
 • jednego wydarzenia,
 • oferty pracy,
 • oferty małej firmy,
 • jako zaproszenie do skorzystania ze sklepu internetowego.

Przykład strony one-page stanowiącej wirtualne CV

 

One-page a Landing Page

Czym różni się one-page (witryna jednostronicowa) od landing-page’a, czyli strony docelowej? Strona docelowa, podobnie jak witryna one-page, prezentuje jeden produkt lub usługę albo wydarzenie i może mieć długi, przesuwany układ, jednak jej adres jest jednym wśród wielu adresów URL w witrynie. Jeśli na stronie docelowej znajdą się jakiekolwiek linki, to będą one prowadziły do innych adresów URL w witrynie. Linki na stronie one-page będa prowadziły do różnych sekcji strony, ale adres URL pozostanie niezmienny. Co więcej, strony docelowe skupiają się przede wszystkim na konwersjach, podczas gdy strony one-page mogą realizować różne cele, np. prezentacja oferty lub doświadczenia.

Myślisz o inwestycji w promocję firmy online?

 

Czy pozycjonowanie i SXO dla one-page jest utrudnione?

Pozycjonowanie one-page oraz jej optymalizacja (SXO) może być trudniejsze od optymalizacji i działań SEO dla witryn wielostronicowych. Wszystko dlatego, że algorytmy Google cenią strony rozbudowane, zawierają bogatą treść. Czego dotyczą trudności, które napotykają specjaliści ds. pozycjonowania w procesie optymalizacji witryn one-page?

 • Na stronach typu one-page jest mniej treści niż na stronach wielostronicowych, co oznacza, że słowa kluczowe dla strony ne-page trzeba wybierać bardzo rozważnie i skupiać się na najważniejszych frazach mających potencjał do generowania konwersji.
 • Strony one-page mogą być mniej trafne niż witryny wielostronicowe, ponieważ na jednej stronie znajduje się dużo różnych informacji.
 • Dynamiczna wersja strony one-page (która pobiera zawartość wraz ze scrollowaniem) może sprawiać robotom Google problemy trakcie indeksacji.
 • Strony one-page mają mniejsze możliwości w zakresie budowy profilu linkowego, ponieważ mogą pozyskiwać linki tylko do jednej podstrony.
 • Strony one-page zawierają tylko jeden title i description.
 • Witryny jednostronicowe mogą mieć mniejszy potencjał pod kątem generowania konwersji (CRO) - im więcej stron docelowych, ty lepiej można je zoptymalizować pod kątem celu, który mają realizować - w witrynie one-page jest tylko jedna strona.

 

Zalety stron one-page

Chociaż pozycjonowanie stron one-page oraz ich optymalizacja pod kątem SXO i CRO wymagają kreatywności, to jednak witryny jednostronicowe mają wiele zalet:

 • pozwalają szybko i łatwo stworzyć stronę internetową,
 • poprawiają szybkość działania strony,
 • generują mniej problemów technicznych,
 • tworzą przestrzeń do kreatywnych projektów wyglądu strony,
 • ułatwiają optymalizację witryny pod kątem urządzeń mobilnych,
 • ułatwiają testy A/B,
 • długie przewijanie ułatwia opowiedzenie historii produktu i przyciągnięcie uwagi użytkownika.

 

Jak optymalizować i pozycjonować strony one-page?

Pozycjonowanie oraz SXO stron typu one-page jest trudniejsze od działań dla witryn wielostronicowych, jednak nie jest niemożliwe. Trzeba tylko opracować odpowiednią strategię pozycjonowania. Elementy strategii SEO dla stron one-page omówimy poniżej.

Nie wiesz, jaką formę reklamy w internecie wybrać?

 

1. Podział strony one-page na sekcje

Strona jednostronicowa, jak każda inna, potrzebuje przyjaznej struktury. By ją stworzyć, podziel stronę one-page na sekcje. Jak to zrobić? W kodzie HTML oznacz sekcje poprzez znaczniki <div> (ang. division – oddział, wydział, sekcja). Dla każdej z sekcji przygotuj:

 • oddzielny zestaw słów kluczowych, na które chcesz ją pozycjonować,
 • oddzielne nagłówki H1,
 • oryginalne treści skierowane na słowa kluczowe i intencje użytkowników, którzy ich szukają.

Na stronie one-page możesz stworzyć dowolną liczbę sekcji - jedyne ograniczenie może stanowić projekt strony internetowej. Nadaj sekcjom odpowiednie nazwy - poprzez atrybut ID, by rozróżnić je i móc linkować do nich w obrębie strony one-page. W kodzie html prawidłowo oznaczona sekcja będzie wyglądać następująco:

<div id="header">
<a href="https://widoczni.com/">
<img src="logo.jpg" alt="logo widoczni">
</a>
<ul>
<li><a href="#">Strona Główna</a></li>
<li><a href="pozycjonowanie--stron">Pozycjonowanie stron</a></li>
<li><a href="pozycjonowanie-sklepow">Pozycjonowanie sklepów</a></li>
</ul>
</div>

Optymalizacja strony one-page poprzez dodanie sekcji sprawi, że będzie ona bardziej czytelna zarówno dla robotów Google, jak i użytkowników. To jeden z istotnych elementów SXO w witrynie.

 

2. Przygotowanie nagłówków H1 dla każdej sekcji

W pozycjonowaniu witryn wielostronicowych na jednej stronie znajduje się tylko jeden nagłówek H1. W przypadku witryn jednostronicowych nagłówków H1 może i powinno być więcej. Wszystko dlatego, że poprzez nagłówki H1 oznaczysz poszczególne sekcje, a nie całą stronę. Utwórz dla każdej sekcji jeden nagłówek H1. W ten sposób dasz znać robotom Google, że sekcje te stanowią odrębne elementy strony one-page, i ułatwisz pozycjonowanie. Każdy nagłówek H1 powinien mieć chwytliwą treści zawierać frazy kluczowe, na które pozycjonujesz konkretną sekcję.

Prowadzisz własny sklep internetowy?

 

3. Analiza słów kluczowych

Ze względu na ograniczoną ilość treści prawdopodobnie nie będziesz mógł pozycjonować się na wszystkie słowa kluczowe powiązane z ofertą. Dlatego w pozycjonowaniu one-page wybór słów kluczowych jest jeszcze ważniejszy. Skorzystaj z narzędzi (Google Keyword Planner, Senuto, Semstorm, Ahrefs), stwórz listę fraz kluczowych, a następnie oceń, które z nich generują największe szanse konwersji i najlepiej opisują Twoją ofertę. Na te frazy powinieneś prowadzić działania SEO strony jednostronicowej. Pamiętaj jednak o przyporządkowaniu ich do poszczególnych sekcji.

 

4. Stała rozbudowa i optymalizacja treści w witrynie one-page

Roboty Google doceniają “świeże”, czyli często aktualizowane treści. Jeśli chcesz, by Twoja strona one-page notowała wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania, musisz zapewnić robotom Google i użytkownikom taką treść, jakiej oczekują. W tym celu stale rozbudowuj i optymalizuj content dostępny w swojej witrynie. W przypadku pozycjonowania witryn one-page będzie to wymagało kreatywności, ale z pewnością się opłaci. Witryna będzie częściej odwiedzana i indeksowana przez roboty Google. W jaki sposób aktualizować i rozbudowywać treści w witrynie one-page?

 • Wykorzystaj content generowany przez użytkowników - dodawaj do witryny nowe komentarze i referencje użytkowników, a usuwaj stare.
 • Dodawaj do sekcji FAQ nowe pytania użytkowników i odpowiedzi na nie.
 • Sprawdzaj regularnie czy słowa kluczowe, na które się pozycjonujesz, wciąż są popularne w Google. Jeśli nie, możesz przygotować nowe treści zoptymalizowane pod nowe słowa kluczowe.
 • Regularnie sprawdzaj, czy nowe słowa kluczowe, powiązane z Twoją ofertą, nie stały się popularne w wyszukiwarce Google i twórz zoptymalizowane pod nie treści. Do wyszukiwania fraz kluczowych możesz wykorzystać narzędzie Google Keyword Planner.
 • Wykorzystaj storytelling i zbuduj wciągającą historię.

 

5. SXO - poprawa nawigacji (menu, linki wewnętrzne)

W celu poprawy nawigacji i wdrożenia działąń z zakresu SXO na stronie one-page, wykorzystaj linki wewnętrzne oraz menu.

By ułatwić robotom Google poruszanie się po stronie, powinieneś stosować linkowanie wewnętrzne. W pozycjonowaniu stron one-page jest to utrudnione, ale nie niemożliwe. By stworzyć przyjazną strukturę linków w witrynie jednostronicowej, ponownie wykorzystaj sekcje. Dla każdej z nich stwórz indywidualny link. umieść go zarówno w menu, jak i w treści innychs ekcji. W ten sposób zbudujesz strukturę linków, która ułatwi nawigację na stronie użytkownikom oraz robotom Google. Po kliknięciu w link użytkownik zostanie przeniesiony do określonej sekcji w witrynie one-page. W kodzie HTML oznaczysz linki wewnętrzne poprzez identyfikatory ID. Zoptymalizuj każdy identyfikator pod kątem SEO oraz użyteczności. Jak utworzyć linki do sekcji w witrynie one-page, by ułatwić pozycjonowanie oraz Search Engine Experience (SXO)?

 • Dla każdej sekcji stwórz indywidualny identyfikator ID.
 • Nazwij identyfikator, np. <div id="pozycjonowanie-stron">Dodaj indywidualny link dla każdej sekcji, np. <a href="#pozycjonowanie-stron">Pozycjonowanie stron</a>
 • W kodzie HTML link do konkretnej sekcji z innej sekcji lub z menu będzie wyglądał następująco: <a href="http://widoczni.com/#pozycjonowanie-stron">Pozycjonowanie stron</a>.

Chcesz szybko zbudować widoczność w wyszukiwarce Google?

 

Co możesz zrobić, by poprawić nawigację w witrynie one-page? Zaplanuj wdrożenie prac z zakresu SXO:

 • wykorzystaj dwa rodzaje menu: standardowe menu nagłówkowe oraz menu pionowe, które jest widoczne podczas przewijania strony (sticky menu) i podświetla aktualnie przeglądaną sekcję;
 • użyj opisowych nazw menu tak, by użytkownicy szybko znaleźli informację, której potrzebują;
 • wykorzystaj wyskakujące okienka, które użytkownik może sam otworzyć w celu zapoznania się z dodatkowymi informacjami i w dowolnym momencie zamknąć. Taki sposób prezentacji zapewnia kompaktowość i ogranicza scrollowanie.

Przykład menu w witrynie jednostronicowej, które prezentuje informacje w okienkach, otwieranych przez użytkownika poprzez kliknięcie w przycisk “+”.

 

6. Wykorzystanie przewijania paralaksy w SXO

Przewijanie paralaksy to efekt wizualny na stronie internetowej (lub w grze, animacji itp.), który powoduje, że elementy pierwszego planu i tła poruszają się z różną prędkością. W ten sposób na stronie powstaje iluzja głębi (efektu 3D) oraz element ruchu. Przewijanie paralaksy stanowi jedną ze skutecznych technik projektowania stron internetowych i zwiększania zaangażowania użytkowników w witrynach one-page (źródło: https://uxpajournal.org/the-effects-of-parallax-scrolling-on-user-experience-in-web-design/).

Przykład przewijania parallaxy w grze telewizyjnej SuperMario

 

7. Dodanie wyraźnego CTA

Jeśli Twoja witryna one-page ma określony cel, dodaj do niej wezwanie do działania (CTA). Upewnij się, że treść Call to Action jest zwięzła i przemawia do użytkowników. CTA mogą wyglądać następująco:

 • Pobierz plik PDF,
 • Zarejestruj się,
 • Przejdź do naszego sklepu.

Możesz dodać CTA w kilku sekcjach - badania pokazują że takie działanie może zwiększyć współczynnik konwersji o 20% (źródło: https://www.invespcro.com/blog/multiple-call-to-actions-increased-conversions-by-20/).

Przykład CTA w witrynie one-page

 

8. Umieszczenie na stronie danych kontaktowych

Strona one-page powinna budować Twój autorytet i zaufanie. W tym celu umieść w niej:

 • swoje dane kontaktowe,
 • formularz kontaktowy,
 • linki do kanałów w mediach społecznościowych.

Przykład formularza kontaktowego i danych kontaktowych firmy dostępnych w witrynie one-page

Przykład atrakcyjnego wyglądu linków do mediów społecznościowych na stronie one-page UX designera

 

9. Optymalizacja obrazów

Autentyczne obrazy na stronie internetowej mogą poprawiać współczynnik konwersji i zwiększyć widoczność w wynikach obrazów Google. By jednak osiągnąć te efekty, należy dodać w poszczególnych sekcjach one-page oryginalne zdjęcia (które nie pochodzą z banków zdjęć) i zoptymalizować je. W tym celu uzupełnij opis alternatywny obrazu. Dodaj w nim frazy kluczowe oraz informacje istotne dla użytkownika. W ten sposób ułatwisz robotom Google odczytanie zawartości obrazu czy grafiki.

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje SEO?

 

10. Optymalizacja szybkości działania strony one-page

Jednym z atutów strony one-page jest możliwość szybkiego przeglądania witryny i odnajdywania potrzebnych informacji bez konieczności pobierania i ładowania nowej zawartości. By poprawić wrażenia użytkowników podczas przeglądania witryny (SXO), warto przeprowadzić optymalizację one-page pod kątem czasu ładowania. W tym celu:

 • ogranicz długość kodu javaScript HTML,
 • stosuj minimalną liczbę elementów interaktywnych,
 • kompresuj obrazy.

By sprawdzić, jak poprawić czas ładowania strony, skorzystaj z narzędzi GTmetrix lub PageSpeed Insights Każde z nich, po wpisaniu adresu strony, wskaże, co możesz zrobić, by zoptymalizować szybkość witryny one-page i jednocześnie wpłynąć na zachowania użytkowników w witrynie oraz efekty pozycjonowania.

Raport z narzędzia PageSpeed Insights ze wskazówkami, jak poprawić szybkość strony

Raport GTmetrix ze wskazówkami, jak poprawić szybkość ładowania strony

 

11. Optymalizacja strony one-page pod kątem urządzeń mobilnych

Strony one-page muszą działać prawidłowo zarówno na desktop, jak i urządzeniach mobilnych. W tym celu stwórz witrynę responsywną, która dopasowuje swój wygląd do wielkości ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana. Dzięki witrynie responsywnej poprawisz SXO dla swojej witryny, ponieważ użytkownik:

 • odczyta treści na mobile,
 • łatwo skorzysta z menu strony one-page,
 • będzie mieć dostęp do wszystkich przycisków.

By sprawdzić, jak strona wyświetla się na urządzeniach mobilnych, skorzystaj z narzędzia mobile Friendly Test.

Test optymalizacji mobilnej

 

12. Dodanie referencji

Witryny jednostronicowe nie zawsze wzbudzają zaufanie użytkowników. Możesz to zmienić, tworząc specjalną sekcję z referencjami klientów. Umieszczaj w niej najciekawsze opinie użytkowników, którzy doceniają Twoje usługi. Może to zachęcić innych do skorzystania z oferty. Sekcja referencji to także sposób na regularną aktualizację treści witryny one-page. Co kilka miesięcy możesz zastępować stare opinie nowymi. Sprawdź, jak pozyskiwać opinie użytkowników w internecie.

Referencje umieszczone w jednej z sekcji w witrynie jednostronicowej

 

13. Dodanie sekcji FAQ

Twoim celem w pozycjonowaniu i optymalizacji one-page jest umieszczenie jak największej ilości informacji na jednej stronie bez przytłoczenia użytkownika. By rozbudować treść w witrynie jednostronicowej, warto wykorzystać sekcję FAQ (Frequently Asked Questions) i odpowiedzieć na najczęstsze pytania użytkowników dotyczące produktu, usługi lub wydarzenia. W ten sposób możesz także zoptymalizować witrynę one-page pod kątem fraz long tail.

Sekcja FAQ na stronie one-page z rozwijanymi odpowiedziami, co zapewnia kompaktowy widok

 

Podsumowanie

Pozycjonowanie i optymalizacja stron one-page (SXO) nie są niemożliwe. Wymagają jednak doświadczenia, a przede wszystkim kreatywności. Tworzenie witryny wielostronicowej tylko dla ułatwienia pozycjonowania nie ma sensu. Lepiej zaprojektować stronę one-page i zadbać o jej jakość, aktualność treści oraz skuteczność i przystosowanie do potrzeb użytkowników. Do promocji witryn one-page, które prezentują produkt, usługę lub wydarzenie, sprawdzi się nie tylko pozycjonowanie, ale także reklama Google Ads.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów 

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 60 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarza sportowego, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego - m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym - do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak pozycjonować strony one-page?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 132 głosów

UDOSTĘPNIJ