Jak pozycjonować sklep internetowy? Poradnik dla początkujących, cz. 1

Jak pozycjonowac sklep internetowy Poradnik dla poczatkujacych cz. 1

Pozycjonowanie sklepu to kluczowy element budowy rozpoznawalności e-commerce w internecie, zwiększania jej widoczności w internecie oraz budowania ruchu i sprzedaży. W poniższym artykule przedstawimy Ci najważniejsze wskazówki dotyczące pozycjonowania e-commerce i optymalizacji witryny sklepu pod kątem wymagań wyszukiwarki Google. Sprawdź w pierwszej części naszego poradniku, jak zacząć pozycjonowanie sklepu i jak skutecznie i długofalowo pozycjonować e-commerce.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

Pozycjonowanie sklepu internetowego - co to jest i jak zacząć?

Pozycjonowanie sklepu online obejmuje szereg działań, których celem jest poprawa widoczności witryny w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania, wzrost ruchu oraz konwersji w witrynie. Pozycjonowanie jest procesem długofalowym, wymaga cierpliwości, ale przynosi wymierne efekty w postaci pozyskiwania coraz większej liczby klientów w tym samym budżecie SEO. Jak zacząć pozycjonowanie sklepu? Najlepiej od wyboru sprawdzonej agencji SEO. Jeśli wybierzesz firmę z dobrymi opiniami, która stosuje sprawdzone praktyki i współpracuje z doświadczonymi specjalistami ds. pozycjonowania, szanse Twojej strony na wysokie pozycje i zwrot z inwestycji w SEO rosną.

 

Pozycjonowanie sklepu - dlaczego warto?

Dlaczego pozycjonowanie to nieodłączny element rozwoju sklepu internetowego? Ponieważ:

  • bez pozycjonowania Twoja strona nie będzie widoczna w Google na wysokich pozycjach,
  • dzięki pozycjonowaniu możesz zbudować wartościowy ruch w sklepie,
  • dzięki pozycjonowaniu zwiększasz liczbę konwersji,
  • poprzez SEO zwiększysz rozpoznawalność marki i budujesz wizerunek eksperta,
  • pozycjonowanie działa długofalowo - im dłużej trwa, tym więcej klientów pozwala pozyskiwać.

Sprawdźmy, jak skutecznie pozycjonować e-commerce.

 

1. Zacznij pozycjonowanie i wybierz odpowiednią platformę e-commerce

Wybór platformy e-commerce to istotny element pozycjonowania sklepu. Podczas podejmowania decyzji warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów platformy:

  • jej bezpieczeństwo i podatność na ataki hakerskie i wykradanie danych,
  • możliwość edycji kodu witryny,
  • łatwość wdrażania zmian pod kątem pozycjonowania,
  • dostępność wtyczek i rozszerzeń.

Funkcjonalności platform e-commerce istotne pod kątem pozycjonowania strony są następujące:

  • możliwość edycji adresów URL,
  • możliwość edycji title i description,
  • możliwość dodawania treści na stronach kategorii produktowych (najlepiej w dwóch miejscach - nad produktami i pod nimi), na stronach produktowych
  • automatyczne wdrażanie linków kanonicznych,
  • automatyczne tworzenie mapy strony,
  • możliwość wdrożenia dodawania recenzji i ocen,
  • możliwość przypisania jednego produktu do kilku kategorii,
  • możliwość optymalizacji strony 404.

Sprawdź nasz ranking platform e-commerce pod kątem pozycjonowania.

 

Najpopularniejszym rozwiązaniem wśród sklepów na świecie jest wtyczka WooCommerce, która pozwala stworzyć sklep na CMS WordPress. Można od niej zacząć, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza dla dużych e-commerce, ponieważ jest częstą ofiarą ataków hakerskich. Więcej o poszczególnych platformach znajdziesz w naszym zestawieniu platform e-commerce.

 

  Panel administracyjny platformy e-commerce Shoper

 

2. Jak zacząć pozycjonowanie? Zainstaluj certyfikat SSL

Certyfikat SSL ma niewielki wpływ na pozycjonowanie, jednak mimo to nie może go zabraknąć w sklepie internetowym. Warto go wdrożyć już na samym początku. Wszystko dlatego, że w sklepie internetowym pozyskujesz poufne dane klientów i musisz zadbać o ich bezpieczeństwo. Gwarantuje je właśnie certyfikat SSL, który szyfruje dane podawane w procesie realizacji zamówienia (numery kart płatniczych, dane dostępowe do kont bankowych). Brak certyfikatu SSL może nie tylko odstraszać użytkowników, ale także uniemożliwić wyświetlenie strony i korzystanie z niej. Zobacz, jak przygotować sklep do pozycjonowania.

  Komunikat widoczny w witrynie, która nie ma certyfikatu SSL

 

Jak pozycjonować sklep internetowy? Praktyczne wskazówki

Poniżej znajdziesz poradnik pozycjonowania sklepu internetowego, w którym przedstawiliśmy kroki pozycjonowania, które sami realizujemy w naszej agencji SEO. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz specjalistycznej wiedzy, samodzielne pozycjonowanie sklepu online może przynieść więcej szkody niż pożytku i wygenerować błędy, których usunięcie będzie nie tylko kosztowne, ale i czasochłonne. Sprawdź najczęstsze błędy techniczne w e-commerce.

Nie wiesz, jaką formę marketingu internetowego wybrać?

 

3. Przeprowadź audyt SEO strony

Audyt SEO sklepu to pierwszy krok do skutecznego pozycjonowania witryny e-commerce. Dzięki niemu można ocenić efekty generowane przez stronę w aktualnym momencie (widoczność, ruch, sprzedaż), a także sprawdzić jej stan pod kątem pozycjonowania. Weryfikacja obejmuje:

  Narzędzie Ahrefs do audytu profilu linków strony

 

4. Przeprowadź analizę konkurencji w pozycjonowaniu

Nieodzownym elementem skutecznego SEO dla sklepu internetowego jest analiza konkurencji. Jest to proces typowania oraz analizy witryn e-commerce, które stanowią konkurencję i osiągają dobre wyniki sprzedażowe dzięki pozycjonowaniu. Jak znaleźć konkurencję w internecie? Możesz to zrobić ręcznie, w wyszukiwarce Google, wpisując kluczową frazę. Istnieją jednak narzędzia SEO, które pozwolą szybko i skutecznie przeanalizować konkurencję. Są to np. Senuto (pod kątem widoczności), Surfer (pod kątem treści) czy Ahrefs (pod kątem linków przychodzących).

  Analiza konkurencji w Surferze

 

 

 Analiza konkurencji w Senuto

 

5. Wybierz słowa kluczowe w pozycjonowaniu sklepu

Od właściwego wyboru słów kluczowych zależy skuteczność całego procesu pozycjonowania. Źle dobrane frazy mogą generować mało wartościowy ruch i nie przynosić sprzedaży. Jak zatem wybierać słowa kluczowe w pozycjonowaniu? Znajdź wszystkie słowa kluczowe powiązane z ofertą e-commerce - możesz wykorzystać do tego celu sugestie i podobne wyszukiwania w wyszukiwarce Google, a także narzędzia Google Keyword Planner lub Senuto.

  1. Szukaj słów kluczowych, które mają dużo wyszukiwań miesięcznie, ale niską lub średnią konkurencję.
  2. Unikaj zbyt ogólnych słów kluczowych, które nie mówią nic o zamiarach użytkownika.
  3. Dopasuj słowa kluczowe do zamiarów użytkowników (słowa kluczowe, które sugerują poszukiwanie informacji, słowa kluczowe docierające do użytkowników świadomych rozwiązania, słowa kluczowe docierające do użytkowników szukających opinii, słowa kluczowe nastawione na zakup).
  • Przyporządkuj poszczególne słowa kluczowe do poszczególnych podstron:
  1. Najbardziej ogólne słowa kluczowe uwzględnij na stronie głównej (np. sklep z zabawkami dla dzieci, internetowy sklep zoologiczny, sklep z akcesoriami kuchennymi itp.).
  2. Mniej ogólne frazy przyporządkuj do kategorii i podkategorii produktowych (np. designerskie meble, zastawa stołowa, wózki dziecięce rok po roku).
  3. najbardziej szczegółowe frazy, w tym frazy long tail, uwzględnij na stronie produktowej (np. buty damskie + nazwa marki + model + rozmiar + kolor).
  4. Frazy poradnikowe i edukacyjne, a także frazy w formie pytań przyporządkuj do treści blogowych, np. jak wybrać buty do biegania, jaki olejek CBD itp.

Zanim zastosujesz wybrane słowo kluczowe, sprawdź:

  • jaka jest jego miesięczna liczba wyszukiwań,
  • jakie są trendy i czy dane słowo kluczowe jest sezonowe (w narzędziu google Trends),
  • czego szukają użytkownicy, którzy wpisują konkretne słowo w Google (poprzez analizę top10 organicznych wyników wyszukiwania - jeśli na daną frazę pojawiają się artykuły blogowe, przygotuj blog zoptymalizowany pod wybrane słowo).

 

Planer słów kluczowych to darmowe narzędzie do poszukiwania fraz kluczowych w pozycjonowaniu.

 

6. Stwórz wartościowe treści

Jak pozycjonować sklep internetowy skutecznie i bezpiecznie? Zadbaj, by na każdej podstronie w witrynie znalazły się przydatne treści zoptymalizowane pod kątem SEO Stwórz:

  • treść na stronę główną, w której opiszesz swoją działalność i ofertę,
  • opisy kategorii produktowych,
  • opisy produktów,
  • treści na stronę “O nas”.

W procesie tworzenia treści:

  • stosuj język korzyści - pokaż użytkownikowi, w jaki sposób konkretny produkt może mu pomóc w codziennym życiu,
  • zadbaj o unikalność opisów - sprawdź, dlaczego duplikacja treści szkodzi stronie,
  • wykorzystuj frazy kluczowe w sposób naturalny,
  • stosuj boldy, wypunktowania, śródtytuły, nagłówki i akapity, by zadbać o czytelność treści i wskazać najważniejsze fragmenty użytkownikom i robotom Google,
  • dodaj specyfikację produktu,
  • w przemyślany sposób stosuj linki wewnętrzne do powiązanych i podobnych produktów, by zwiększyć liczbę lub wartość konwersji.

Szukasz skutecznej formy promocji swojej strony?

 

7. Załóż sklepowego bloga

Firmowy blog to znakomity sposób na poprawę efektów pozycjonowania. Równie dobre wyniki SEO przynosi blog w sklepie internetowym. Dzięki niemu możesz:

  • zbudować widoczność na frazy poradnikowe i edukacyjne oraz frazy w formie pytań,
  • zwiększyć ruch,
  • promować konkretne produkty,
  • budować wizerunek eksperta w branży,
  • rozbudować linkowanie wewnętrzne i w ten sposób wspierać konwersje oraz sprzedaż konkretnych produktów w sklepie online,
  • rozbudować profil linków prowadzących do witryny.

Dowiedz się więcej:

 

8. Buduj profil linków zwrotnych

Linki zwrotne prowadzące do witryny e-commerce to jeden z najistotniejszych czynników rankingowych w pozycjonowaniu. Jak pozycjonować sklep poprzez linki?

  • w razie potrzeby oczyść profil linków i usuń niechciane linki lub zrzeknij się ich,
  • buduj profil linków w sposób naturalny - unikaj korzystania z systemów wymiany linków oraz kupowania linków,
  • dbaj o zróżnicowany profil linków - pozyskuj linki z różnych źródeł (np. fora internetowe, zaplecza, blogi influencerów, strony targów i wydarzeń branżowych),
  • dbaj o zróżnicowaną treść anchorów (anchorami może być nazwa Twojej marki, np. widoczni, słowo kluczowe, nazwa konkretnego produktu).

Poznaj 11 pomysłów na pozyskanie wartościowych linków do strony.

 

9. Zaplanuj czytelną i intuicyjną architekturę witryny

Architektura witryny ma kluczowe znaczenie dla wszystkich witryn e-commerce. Wszystko dlatego, że w dużych sklepach internetowych istnieje nawet kilkaset albo i kilka tysięcy unikalnych podstron (adresów URL). Właściwa architektura strony:

  • pozwala zobrazować sposób, w jaki użytkownicy przeglądają witrynę e-commerce i poruszają się po niej,
  • ułatwia użytkownikom znalezienie informacji, których szukają, a także sprawne poruszanie się po stronie i odnajdywanie relacji pomiędzy poszczególnymi podstronami.

Mało intuicyjna struktura witryny może powodować problemy w zakresie SEO. Użytkownik, który będzie mkł=ał trudności z poruszaniem się po stronie, szybko ją opuści, a to zmniejszy współczynnik zaangażowania i może być dla robotów Google sygnałem, że strona nie jest wartościowa.

Struktura witryny powinna być zaplanowana w taki sposób, by powrót do strony głównej z każdego miejsca w witrynie zajmował maksymalnie trzy kroki (kliknięcia). Jak zaplanować dobrą strukturę? Poniżej przedstawiamy proces budowy architektury witryny e-commerce w kilku krokach:

  • Sprawdź:
    1. za pomocą jakich słów kluczowych użytkownicy trafiają do Twojej witryny.
    2. jakich słów kluczowych użytkownicy szukają w wewnętrznej wyszukiwarce.
    3. które strony w witrynie generują największy ruch i zaangażowanie (w Google Analytics),
    4. z jakich stron użytkownicy najczęściej opuszczają witrynę.
  • Zdecyduj, czy chcesz wdrożyć menu rozwijane. Jest ono funkcjonalne, pod warunkiem że użytkownik może je łatwo znaleźć w witrynie i skorzystać z niego. Dlatego wszystkie przyciski muszą być dobrze widoczne zarówno na urządzeniach desktop, jak i mobilnych.
  • Nazwij kategorie w menu, Stosuj krótkie nazwy w postaci słów kluczowych, które jasno informują użytkownika, co znajdzie pod konkretnym adresem URL.
  • Dodaj menu okruszkowe.

  Przykład menu okruszkowego w sklepie internetowym

Szukasz skutecznej formy promocji swojej sklep?

 

10. Dodaj wysokiej jakości zdjęcia

Zdjęcia w e-commerce mogą znaczyć więcej niż tysiąc słów. Zadbaj o ich optymalizację poprzez dodanie zdjęć:

  • w jak najlepszej rozdzielczości,
  • kontekstowych, które pokazują produkt w trakcie jego użytkowania,
  • które prezentują produkt z różnych perspektyw (najlepsze są zdjęcia 360),
  • skompresowanych, by nie obciążać serwera i nie wpływać negatywnie na szybkość witryny.

Nie zapominaj także o optymalizacji opisów alternatywnych zdjęć i grafik. Ułatwią one robotom Google odczytanie zawartości zdjęcia. W opisie alternatywnym umieść:

  • informacje istotne dla użytkowników,
  • słowa kluczowe.

  Przykład zdjęcia kontekstowego w sklepie internetowym

 

11. Dodaj filmy na stronach produktowych

Chcesz zwiększyć liczbę konwersji w sklepie internetowym? Dodaj przyciągające wzrok video na stronach produktowych. W filmach możesz podkreślić najważniejsze zalety i funkcje produktu, a także zaprezentować produkt w podobny sposób jak na żywo. W filmie możesz umieścić:

  • podstawowy instruktaż korzystania z produktu,
  • recenzje klientów, którzy już korzystają z produktu,
  • podstawowe informacje o produkcie i jego możliwości.

 

12. Dodaj recenzje na stronie produktowej

Opinie produktowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów budowania zaufania w e-commerce oraz optymalizacji konwersji. Wielu użytkowników nie tylko sprawdza opinie o produkcie przed zakupem, ale jednocześnie ufa im. Dlatego też strona produktowa z autentycznymi opiniami kupujących może przynieść lepszy zwrot z inwestycji w pozycjonowanie. Co więcej, opinie mogą w naturalny sposób zwiększyć zagęszczenie słów kluczowych na stronie produktowej. Jak pozyskiwać opinie w e-commerce?

  • Zachęcaj użytkowników do podzielenia się opinią poprzez specjalną wiadomość po zakupie.
  • Zaoferuj rabat lub program lojalnościowy w zamian za podzielenie się opinią.
  • Zadbaj o wdrożenie oprogramowania, które automatycznie wysyła wiadomość z prośbą o opinię (np. Customer Reviews dla WooCommerce, Getreview moduł opinii na platformie Shoper, Product Reviews w Shopify).

Sprawdź, jak wykorzystać opinie o produktach w SEO.

  Oceny na stronie produktowej

 

13. Dodaj sekcję FAQ

Jeśli użytkownik w Twojej witrynie nie znajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania, prawdopodobnie skorzysta z oferty innego sklepu. Możesz to zmienić, dodając w witrynie sekcję FAQ z najczęstszymi pytaniami i klientów i odpowiedziami na nie. Sekcję możesz umieścić:

  • na stronie produktowej, jeśli pytania dotyczą konkretnego produktu.
  • pod odrębnym adresem URL w witrynie, jeśli pytania dotyczą oferty jako całości(zasad zwrotów, wysyłki, zakupów itp.).

Dzięki sekcji FAQ nie tylko zwiększasz zagęszczenie słów kluczowych, ale także poprawiasz współczynnik konwersji.

 Sekcja FAQ na stronie

 

14. Zadbaj o UX w e-commerce

UX (User Experience) oraz SXO (Search Experience Optimization) to coraz istotniejsze czynniki w pozycjonowaniu stron i sklepów. Uwzględnia on doświadczenia użytkownika w procesie interakcji z witrynę. Im te doświadczenia są lepsze, tym większą sprzedaż w sklepie można osiągnąć. Jak pozycjonować sklep internetowy i jednocześnie zadbać o UX oraz wdrożyć SXO? Pamiętaj o tych elementach:

  • zadbaj o wdrożenie wewnętrznej wyszukiwarki oraz filtrowania, 
  • zadbaj o UX koszyka zakupowego oraz użyteczność strony głównej,
  • dodaj najważniejsze kategorie produktowe na stronie głównej,
  • dodaj wezwania do działania, zwłaszcza na stronach produktowych (w postaci buttonu “Dodaj do koszyka”),
  • dodaj sticky menu, które jest widoczne nawet w trakcie przewijania strony,
  • uwzględnij możliwość dodawania produktu do listy życzeń lub do schowka,
  • zadbaj o wdrożenie live chatu,
  • zoptymalizuj proces płatności,
  • dodaj możliwość zakupu bez rejestracji oraz logowania za pomocą kont w mediach społecznościowych.

  Przykład wewnętrznej wyszukiwarki na stronie internetowej

 

Podsumowanie

W pierwszej części poradnika przedstawiliśmy podstawowe elementy pozycjonowania sklepu internetowego. Omówiliśmy audyt SEO, analizę konkurencji, wybór słów kluczowych, tworzenie treści oraz pozyskiwanie linków i SXO. W drugiej części zajmiemy się optymalizację techniczną sklepu internetowego pod kątem skutecznego pozycjonowania.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów:

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak pozycjonować sklep internetowy? Poradnik dla początkujących, cz. 1

Średnia ocen użytkowników4.88 na podstawie 128 głosów

UDOSTĘPNIJ