Co to jest nawigacja fasetowa i jak ją skutecznie wykorzystać?

Nawigacja fasetowa w SEO jak ja skutecznie wykorzystac
Spis treści

• Co to jest nawigacja fasetowa?

• Znaczenie nawigacji fasetowej w sklepach internetowych

• Nawigacja fasetowa a SEO - potencjalne problemy i wyzwania

• Nawigacja fasetowa - praktyczne wskazówki

• Podsumowanie

Nawigacja fasetowa to jedna z najważniejszych funkcjonalności, która ułatwia użytkownikom wyszukiwanie i selekcję treści w sklepie internetowym. Dzięki niej użytkownik ma możliwość filtrowania treści według określonych kryteriów, co pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne znalezienie poszukiwanej informacji lub produktu. W artykule przedstawimy, jak działa nawigacja fasetowa, jakie są jej zalety i wady w zakresie SEO oraz UX, a także jak poprawić wyszukiwanie na stronie za pomocą tej funkcjonalności. Przedstawimy również najlepsze praktyki zastosowania nawigacji fasetowej w praktyce oraz omówimy jej wpływ na sprzedaż w sklepie internetowym.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest nawigacja fasetowa?

Nawigacja fasetowa to interaktywny sposób filtrowania i selekcji treści na stronie internetowej lub w sklepie internetowym. Umożliwia ona użytkownikom dokonywanie wyborów według różnych kryteriów (aspektów), takich jak cena, marka, kolor, rozmiar, kategoria, a także cech bardziej zaawansowanych, np. daty, tagów czy specyfikacji technicznej. Nawigacja fasetowa pozwala na ograniczenie liczby wyników wyszukiwania i szybsze odnalezienie poszukiwanych informacji lub produktów. Ta funkcjonalność jest szczególnie przydatna w przypadku sklepów internetowych, na których znajduje się duża ilość treści i duża liczba produktów, co utrudnia znalezienie poszukiwanej informacji lub produktu. W praktyce nawigacja fasetowa zazwyczaj znajduje się w lewym pasku bocznym na stronie internetowej sklepu i obejmuje różne opcje do wyboru oraz pola do uzupełnienia w celu dostosowania wyników na stronie.

Przykład nawigacji fasetowej w sklepie Zalando, źródło: zalando.pl


Aspekty a filtry w nawigacji fasetowej

W kontekście nawigacji fasetowej, aspekty i filtry odnoszą się do dwóch różnych koncepcji.

Aspekty to kategorie lub cechy, na podstawie których użytkownicy mogą przeszukiwać i filtrować dane w nawigacji fasetowej. Przykłady aspektów to: kolor, rozmiar, cena, marka, kategoria produktu itp. Aspekty są zwykle predefiniowane przez właścicieli sklepów internetowych lub strony internetowe, a użytkownicy wybierają je z listy dostępnych opcji. Aspekty są zwykle związane z atrybutami produktu lub innymi cechami danych. Co najważniejsze, dostępne aspekty dynamicznie zmieniają się w zależności od wcześniejszych wyborów użytkownika.

Filtry są narzędziami, które umożliwiają użytkownikom przefiltrowanie wyników wyszukiwania zgodnie z ich preferencjami i wymaganiami. Filtry mogą uwzględniać aspekty, ale również wiele innych czynników, takich jak: typ produktu, dostępność, popularność, opinie klientów itp. Filtry pozwalają użytkownikom zoptymalizować wyniki wyszukiwania, aby uzyskać tylko te wyniki, które najlepiej pasują do ich potrzeb. Co istotne, filtry są jednak niezmienne i nie dopasowują się do wcześniejszych wyborów użytkownika. To różni je od aspektów w nawigacji fasetowej.


Znaczenie nawigacji fasetowej w sklepach internetowych

Rozbudowane strony internetowe, jakimi bez wątpienia dysponują właściciele sklepów online, wymagają wdrożenia wielu rozwiązań, które ułatwią użytkownikom nawigację oraz poruszanie się po witrynie e-commerce. W tym skutecznie pomaga nawigacja fasetowa, która uwzględnia w procesie wyszukiwania produktów różne wspólne dla danej grupy atrybuty (np. kolor, rozmiar, cenę itp.). Jej wdrożenie wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami w zakresie pozycjonowania sklepu, a zwłaszcza technicznych aspektów SEO. Oznacza to, że nawigacja fasetowa z jednej stronie może poprawić UX witryny, ale z drugiej, jeśli jest niewłaściwie wdrożona, może utrudnić pozycjonowanie sklepu. Kluczem do sukcesu jest zatem pogodzenie tych dwóch elementów i zastosowanie sprawdzonych praktyk nawigacji fasetowej w wewnętrznej wyszukiwarce. Zastosowanie nawigacji fasetowej:

 • pozwala użytkownikom skupić się na ich potrzebach, co może ułatwić i skrócić drogę do konwersji,
 • dzięki nawigacji fasetowej potencjalni klienci nie gubią się i nie czują się przytłoczeni ogromną liczbą produktów.


Nawigacja fasetowa a SEO - potencjalne problemy i wyzwania

Nawigacja fasetowa, chociaż bardzo przydatna dla użytkowników, może generować potencjalne problemy i wyzwania w zakresie pozycjonowania. Obejmują one:

 • występowanie duplikacji treści,
 • marnowanie budżetu indeksowania (crawl budget),
 • osłabienie skuteczności linków wewnętrznych i zewnętrznych prowadzących do strony.

Poniżej opiszemy szerzej każdy z potencjalnych błędów.


Nawigacja fasetowa a duplikacja treści w SEO

Zastosowanie nawigacji fasetowej może powodować niechcianą w pozycjonowaniu duplikację treści. Ta może wystąpić dlatego, że filtrowanie produktów za pomocą konkretnych aspektów generuje wiele adresów URL, na których występuje bardzo podobna, jeśli nie identyczna treść. To duży problem w zakresie SEO< ponieważ roboty wyszukiwarki preferują oryginalne treści. Występowanie takiego samego bądź bardzo podobnego contentu na różnych stronach może sprawić, że dwie lub więcej stron z Twojej witryny będą ze sobą konkurować o miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Nawigacja fasetowa a budżet indeksowania

Problem marnowania budżetu indeksowania związany z nawigacją fasetową polega na tym, że wyszukiwarki internetowe mogą tracić czas i zasoby na indeksowanie stron, które nie przynoszą wartości dodanej dla użytkowników. Nawigacja fasetowa może prowadzić do generowania tysięcy stron z różnymi kombinacjami opcji, co z kolei prowadzi do rozdrobnienia budżetu indeksowania, czyli ograniczenia liczby stron, które roboty mogą zaindeksować przez w danym okresie. Tym samym roboty mogą nie poświęcić czasu na podstrony, które są naprawdę ważne w strategii pozycjonowania Twojego sklepu, a poświęcą go na problematyczne strony będące wynikiem wdrożenia nawigacji fasetowej.


Nawigacja fasetowa a PageRank

Dostępne opcje nawigacyjne, które służą do filtrowania treści na stronie internetowej, mogą wpłynąć na strukturę linków na stronie i zwiększyć liczbę linków wewnętrznych. Wysoka liczba linków wewnętrznych może prowadzić do ograniczenia mocy linków, czyli zmniejszenia wartości każdego pojedynczego linku na stronie (PageRank). W przypadku dużych sklepów internetowych, gdzie opcji nawigacyjnych jest wiele, liczba linków wewnętrznych może wzrosnąć do dziesiątek tysięcy. W efekcie osłabieniu ulega PageRank, ponieważ jest dzielony przez całkowitą liczbę linków na danym adresie URL. W efekcie PageRank nie jest przekazywany do ważnych stron produktów lub kategorii, ale do linków znalezionych w filtrach, co w większości przypadków nie pomaga w zwiększeniu ruchu związanego z wyszukiwaniem.


Jak rozwiązać problemy nawigacji fasetowej w SEO?

Istnieje kilka technik SEO, które pozwolą ograniczyć problemy z nawigacją fasetową i jej negatywnym wpływem na pozycjonowanie sklepu. Dostępne rozwiązania obejmują:

 • wdrożenie tagu noindex,
 • zablokowanie indeksowania niektórych adresów URL w pliku robots.txt,
 • zastosowanie tagów kanonicznych.

1. Tagi kanoniczne nie powodują wyłączenia danego adresu URL z indeksowania, ale wskazują robotom Google, która strona ma być indeksowana i wyświetlana w organicznych wynikach Google. W ten sposób wartość linków będzie skonsolidowana pod jednym adresem URL, ale budżet indeksowania wciąż może być marnowany. Kiedy wdrożyć to rozwiązanie? Gdy nie masz bardzo rozbudowanej witryny, a Twoje problemy dotyczą indeksowania, a nie budżetu indeksowania (brawl budget). Jakie korzyści to przynosi? Linki prowadzące do adresów URL aspektów pozostaną aktywne i zostaną przekazane do preferowanej, kanonicznej trony. Niestety Google może ignorować Twoje wskazówki w sytuacjach, gdy:

 • treści strony z aspektami znacząco różnią się od strony kategorii oraz od innych stron z aspektami,
 • masz wiele linków wewnętrznych prowadzących do adresów URL aspektów.

Jeśli zastosowanie tagów kanonicznych nie spowoduje spadku liczby zaindeksowanych adresów URL w witrynie, zastosuj poniższe rozwiązania.

2. Wyłączenie adresu URL z indeksowania w pliku robots.txt
Kolejnym sposobem rozwiązania problemów nawigacji fasetowej w SEO jest wyłącznie strony z indeksowania w pliku robots.txt. Jest to łatwe i szybkie, ale musi być wdrażane bez błędów. W efekcie Google usunie zablokowane adresy URL z indeksu, ale tylko wtedy, gdy nie mają one linków zwrotnych i/lub nie prowadzi do nich wiele linków wewnętrznych. Dlatego musisz także zadbać o ich usunięcie. Takie linki znajdziesz za pomocą narzędzia Ahrefs, w sekcji Site Explorer. Wystarczy wprowadzić adres URL strony z aspektami, przejdź do raportu Linki zwrotne i przefiltruj dostępne dane za pomocą filtra dofollow.

3. Wdrożenie tagu noindex
Jeśli po wykonaniu wcześniejszych kroków wciąż masz problemy z indeksowaniem adresów URL w nawigacji fasetowej, zastosuj tag noindex. Dodając go w kodzie HTML danej podstrony, poinformujesz roboty Google, które adresy URL nie powinny być indeksowane. Jest to dość pewny sposób zablokowania indeksowania stron aspektów, ale jego wadą jest to, że nie następuje konsolidacja sygnałów rankingowych. Z czasem Google może przestać indeksować linki wewnętrzne na stronie nieindeksowanej, co oznacza brak przekazywania sygnałów rankingowych. Aby zaimplementować to rozwiązanie, po prostu dodaj metatag robots w <head> fasetowanego adresu URL. Będzie on wyglądał następująco:
<meta name="robots" content="noindex"> <meta name="robots" content="noindex">

Następnie musisz dostosować wszelkie blokady indeksowania dla adresu URL w pliku robots.txt. Jeśli tego nie zrobisz, Google nigdy nie zobaczy dyrektywy noindex, co oznacza, że ​​strona pozostanie zaindeksowana.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Nawigacja fasetowa - praktyczne wskazówki

Co zrobić, by nawigacja fasetowa faktycznie działała na korzyść użytkowników? Sprawdźmy najważniejsze wskazówki, które pozwolą Ci zoptymalizować wyszukiwania na stronie zgodnie z potrzebami odbiorców i w zgodzie z aspektami technicznego SEO.


1. Użyj odpowiednich aspektów w nawigacji fasetowej

Używanie odpowiednich aspektów w nawigacji fasetowej jest ważne z punktu widzenia SEO i UX. Dlatego należy starannie wybrać aspekty, które są odpowiednie dla danego biznesu, produktu i oczekiwań użytkowników. Oto kilka wskazówek, jak wybrać odpowiednie aspekty w nawigacji fasetowej:

 • Znajdź najważniejsze kategorie produktów lub usług. Wszystkie aspekty w nawigacji fasetowej powinny odnosić się do tych kategorii.
 • Wybierz aspekty, które są istotne dla użytkowników. Warto przeprowadzić badania użytkowników lub analizę zachowań użytkowników, aby dowiedzieć się, jakie aspekty są dla nich najważniejsze.
 • Wybierz aspekty, które mają duże znaczenie dla wyszukiwarek. Wybierając słowa kluczowe, które mają wysokie zapytania w wyszukiwarkach, można poprawić pozycjonowanie strony.
 • Użyj aspektów, które są unikalne dla Twojego biznesu. Jeśli masz konkurencję, wybierz aspekty, które odróżniają Twoje produkty lub usługi od konkurencji.
 • Użyj aspektów, które są dostępne dla każdego produktu lub usługi. Unikaj używania aspektów, które odnoszą się tylko do kilku produktów, co może prowadzić do powielania treści i indeksowania stron z niską wartością.


2. Poszuka fraz long tail, które możesz wykorzystać do budowy aspektów w wyszukiwaniu fasetowym

Odmiany słów kluczowych z długim ogonem to słowa lub wyrażenia, które odnoszą się do bardziej szczegółowych kategorii produktów lub usług. Odmiany te są ważne dla nawigacji fasetowej, ponieważ pozwalają na dokładniejsze określenie oczekiwań odbiorców. Jak zidentyfikować słowa z długim ogonem, które warto wykorzystać w wyszukiwaniu fasetowym na stronie?

 • Wykorzystaj narzędzia do badań słów kluczowych, takie jak Google Keyword Planner czy Ahrefs mogą pomóc w zidentyfikowaniu popularnych wyszukiwań związanych z Twoją branżą i produktami.
 • Analizuj raporty Google Search Console - analiza raportu Skuteczności treści w GSC, w tym raportu zapytań może pomóc w zidentyfikowaniu słów kluczowych z długim ogonem, które przyciągają najwięcej ruchu organicznego.
 • Analizuj dane dotyczące sprzedaży i konwers, takie jak koszyki, zamówienia i wartość transakcji, może pomóc w zidentyfikowaniu najważniejszych odmian słów kluczowych.
 • Użyj narzędzi do monitorowania rynku i konkurencji. Narzędzia takie jak SEMrush, SESMTORM lub Senuto mogą pomóc w zidentyfikowaniu słów kluczowych, których używa Twoja konkurencja.
 • Analizuj wyszukiwania w wewnętrznej wyszukiwarce na stronie sklepu - mogą one pomóc w zrozumieniu intencji i potrzeb odbiorców.


3. Wybierz umiejscowienie aspektów

Wybór pomiędzy pionowym lub poziomym umiejscowieniem aspektów w nawigacji fasetowej może mieć wpływ na doświadczenie użytkownika, łatwość nawigacji i poziom zaangażowania. Poniżej przedstawione są wskazówki dotyczące wyboru najlepszego umiejscowienia aspektów w nawigacji fasetowej:

 • Pionowe umiejscowienie aspektów - jest to bardziej tradycyjnym sposobem prezentacji nawigacji fasetowej - zwykle nawigacja fasetowa jest dostępna w lewym pasku bocznym strony. Zaletą pionowego umiejscowienia aspektów jest to, że jest on bardziej przystępne dla użytkowników, ponieważ odzwierciedla naturalną kolejność czytania od lewej do prawej, co jest typowe dla większości kultur. W przypadku stron z dużą liczbą aspektów pionowe umiejscowienie może pomóc w zwiększeniu ich widoczności i ułatwieniu poruszania się po stronie.
 • Poziome umiejscowienie aspektów - jest to bardziej nowoczesne podejściem do nawigacji fasetowej - zwykła nawigacja jest dostępna u góry strony sklepu. Zaletą poziomego umiejscowienia aspektów jest to, że umożliwia ono prezentację aspektów w bardziej przestrzennym i atrakcyjnym wizualnie sposobie. Może być to szczególnie przydatne dla stron z mniejszą liczbą aspektów, gdzie pionowe umiejscowienie może sprawić, że nawigacja fasetowa wydaje się mniej istotna lub mniej widoczna.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


4. Używaj obrazów w nawigacji fasetowej

Używanie obrazów w nawigacji fasetowej może znacznie ułatwić użytkownikom poruszanie się po stronie internetowej. Obrazy mogą służyć do wizualnego przedstawienia wartości aspektów, co może pomóc użytkownikom w wyborze odpowiedniej opcji. Przykładowo - obraz przedstawiający kolor może pomóc użytkownikowi w wyborze odpowiedniego odcienia. Dodatkowo obrazy mogą być używane jako narzędzie filtrowania. Użytkownik może wybrać obraz, aby odfiltrować wyniki według określonej cechy, takiej jak kolor lub styl. Kiedy używane są obrazy, ważne jest, aby były one odpowiednio otagowane i opisane dla celów SEO, tak aby były łatwe do znalezienia przez wyszukiwarki internetowe.


5. Dodaj recenzje klientów jako aspekt

W dużych witrynach coraz częściej jednym z aspektów dostępnych dla klientów jest możliwość selekcji wyników za pomocą ocen danego produktu dokonanych przez klientów. Takie zoptymalizowane wyszukiwanie sprawia, że klient może w ten sposób wyselekcjonować tylko te produkty, które mają wysoką ocenę, np. 5 gwiazdek. Ten aspekt warto stosować jednak tylko wtedy, gdy ocen klientów jest dużo.


6. Twórz unikalne aspekty dopasowane do branży

W większości sklepów internetowych użytkownicy mogą znaleźć standardowe aspekty, takie jak cena, rozmiar, kolor itp. By ułatwić wyszukiwanie na stronie, warto jednak uzupełnić je o aspekty specyficzne dla danej branży. W sklepie budowlanym mogą być to elementy techniczne, a w księgarni internetowej zadbaj, by oprócz selekcji po autorze czy gatunku umieścić także takie aspekty, jak wydawnictwo czy seria.

Aspekty w księgarni internetowej


7. Używaj rozwijanego menu do wyświetlania aspektów

Jak zbudować skuteczne wyszukiwanie na stronie za pomocą nawigacji fasetowej? By nie przeciążyć odbiorcy, zadbaj o to, by poszczególne aspekty były wyświetlane w postaci menu rozwijanego. W ten sposób użytkownik rozwinie ten element, który jest dla niego ważny. Niektóre sklepy internetowe decydują się także na wdrożenie funkcjonalności, za pomocą której użytkownik może ukryć wszystkie aspekty.

Aspekty wyszukiwania fasetowego w drogerii internetowej zaprezentowane za pomocą rozwijanego menu

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


8. Zastosuj logiczny układ wartości w aspektach

Przygotowałeś już listę aspektów, np. takich jak autor, tytuł itp. Teraz musisz zadbać o to, by dane widoczne w poszczególnych aspektach były dobrze i logicznie uporządkowane. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

 • Jeśli wartości aspektów, to na przykład autorzy, zastosuj kolejność alfabetyczną.
 • Jeśli wartości aspektów to na przykład marki, zastosuj sortowanie od marek z największą liczbą produktów do tych z najmniejszą.

Wartości aspektów w sklepie internetowym ułożone w porządku alfabetycznym

Wartości aspektów w sklepie internetowym uporządkowane rosnąco i malejąco


Nawigacja fasetowa w SEO i UX. Podsumowanie

Dobrze zoptymalizowana nawigacja fasetowa znacznie ułatwia wyszukiwanie na stronie i poprawia komfort oraz doświadczenia użytkowników. Pamiętaj jednak, że jednocześnie należy zadbać także o to, by wyszukiwanie fasetowe nie wpłynęło negatywnie na efekty pozycjonowania i nie powodowało duplikacji treści czy problemów z indeksowaniem. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, możesz mieć pewność, że poprawisz filtrowanie treści i zapewnisz użytkownikom szybkie wyszukiwanie potrzebnych informacji i produktów.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest nawigacja fasetowa i jak ją skutecznie wykorzystać?

Średnia ocen użytkowników4.83 na podstawie 127 głosów

UDOSTĘPNIJ