Czy Twój e-sklep wzbudza zaufanie klientów?

Nie ma prostej recepty na pozyskanie zaufania klientów sklepu internetowego. Duża konkurencja w branży e-commerce, a także istniejąca alternatywa w postaci sklepów stacjonarnych, sprawiają, że nawet drobna „wpadka” może zaważyć na wizerunku sklepu. Jak przekonać klientów, że nasz sklep internetowy jest godny zaufania i... zapłaconych pieniędzy?

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

Po pierwsze: daj się poznać!

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w e-commerce, a Twoja marka jest nikomu nieznana, musisz dostarczyć użytkownikom jak najwięcej informacji. Nie wystarczą dane kontaktowe w stopce. Warto przygotować obszerny dział „O nas”, w którym opiszemy dokładnie działalność e-sklepu: jakie produkty oferujemy, jakie marki, w czym się specjalizujemy. Świetnie poprawiają wiarygodność opisy pracowników wraz ze zdjęciami. Chociaż sklep internetowy rządzi się swoimi prawami, lubimy wiedzieć, kto stoi „po drugiej stronie” i mieć pewność, że jest wyznaczona osoba, która odbierze telefon, w przypadku reklamacji.

Poza informacjami o samym sklepie i pracownikach, obowiązkowo trzeba w przejrzysty sposób dostarczyć informacje o możliwych rodzajach płatności, dostawy, terminie realizacji. Takie dane powinny być łatwo dostępne z poziomu strony głównej, ponieważ są jednym z elementów decydujących o zakupie. Być może Twoje koszty dostawy będą dla kogoś za wysokie, ale jeśli klient nie będzie mógł ich odnaleźć, i tak zrezygnuje z zakupu.

Dobrym sposobem, aby odzyskać „ludzką twarz” dla sklepu jest prowadzenie przyjaznej komunikacji w postaci blogów, działań w mediach społecznościowych czy newslettera. W takich działaniach świetnie sprawdza się storytelling, który w przystępny i zrozumiały dla każdego sposób, prezentuje historie klientów czy też nowości produktowe ze sklepu.

Co musisz mieć?

Opis sklepu, opis i zdjęcia obsługi, przejrzyste informacje o kosztach dostawy i formach płatności.

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

Po drugie: pokaż kto już Ci zaufał!

Potwierdzenia jakości obsługi i rzetelności w postaci niezależnych certyfikatów i opinii mają większa moc niż tylko obietnice. Pisz o sukcesach, nagrodach branżowych, o tym, że docenili Twój sklep w mediach. Koniecznie daj możliwość zostawienia opinii po dokonanych zakupach. Wiele sklepów internetowych wysyła niezobowiązującą ankietę e-mailem. Nawet jeśli na 1000 ankiet otrzymasz tylko 5 opinii, wykorzystaj je. Możesz na stronie głównej przygotować slider z opiniami, a dodatkowo stworzyć podstronę „opinie klientów”.

Certyfikaty potwierdzające wiarygodność e-sklepu mogą wzbudzać mieszane uczucia. Klienci są coraz bardziej świadomi, nie zwracają uwagi na nieznane certyfikaty. Nie warto więc narażać swojej reputacji, przyznając sobie swój własny certyfikat, podobnie jak ma to miejsce w wielu innych branżach. Lepiej skorzystać z niezależnych instytucji certyfikujących. W Polsce najczęściej spotyka się certyfikaty Trusted Shops i Opineo.

Co musisz mieć?

Opinie klientów i certyfikaty wiarygodności

Po trzecie: współpracuj z dużymi

Może nikt nie zna Twojego małego sklepu, który powstał parę miesięcy temu? A może sprzedajesz produkty znanej marki, które można nabyć bezpośrednio w markowym sklepie? Skorzystaj z efektu przeniesionego zaufania. Podkreślaj bliską współpracę z markami, które już cieszą się dużym zaufaniem. Z mojego doświadczenia wynika, że korporacje mogą być partnerami dla mniejszych sklepów internetowych. Mały sklep to szybszy proces decyzyjny, większe możliwości i elastyczne podejście. Jeśli marka nie ma swojego sklepu internetowego i nie planuje rozpoczęcia e-sprzedaży w najbliższym czasie, z pewnością rozważy partnerską współpracę. Jej patronat pomoże Ci wzbudzić zaufanie u klientów.

 

To przekona klientów:

  • płatności elektroniczne – możliwość opłacenia zamówienia za pośrednictwem PayPal, PayU czy przelewów24 jest lepiej widziana niż dokonywanie tradycyjnego przelewu elektronicznego
  • szyld autoryzowanego dystrybutora – jeśli w Twoim sklepie dominują produkty jednego producenta, może warto postarać się o jego autoryzację. Jest ona gwarancją oryginalności produktów, ale również rzetelności – duża firma nie współpracuje ze sprzedawcami, którzy nie są godni zaufania. Dodatkową korzyścią będzie pozyskanie przekierowania do Twojego sklepu ze strony brandowej.
  • szeroki wybór możliwości dostawy – nie każdy klient lubi dostawę kurierską. Często przesyłki roznoszone są w porze, kiedy klienci są w pracy. Dużym problemem jest pozostawianie przesyłek u sąsiadów. Stąd wielu klientów ceni sklepy, które dają możliwość alternatywnych sposobów dostawy: odbiór własny, odbiór w paczkomatach, w kioskach Ruchu itd.

Skutecznie wypromujemy Cię w sieci.

 

Wyślij zapytanie
Poleć ten artykuł znajomym:

Autor
anna-z-m.jpg
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po wegańskie książki kucharskie. Dzień zaczyna od dobrych biznesowych i psychologicznych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
ranking sklepow internetowych widoczni blog
Czy najlepiej oceniane przez klientów sklepy są też najlepiej oceniane przez Google? Sprawdziliśmy f...
Zobacz więcej
kiedy efekty seo widoczni blog
Przeanalizowaliśmy dziesiątki stron i znamy odpowiedź, jak długo trzeba czekać na pierwsze efekty po...
Zobacz więcej
pozycjonowanie lokalne 10 widoczni
Sprawdźcie plusy i minusy najpopularniejszych platform e-commerce pod względem pozycjonowania:
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Czy Twój e-sklep wzbudza zaufanie klientów?
Średnia ocen użytkowników 4.80 na podstawie 10 głosów
Wyślij zapytanie

W ciągu max 2 godzin skontaktujemy się z Tobą.

Nie lubisz formularzy? Zadzwoń do nas: 61 224 83 26 lub wyślij e-mail na: zawsze@widoczni.pl
CYFROWY DETOKS - nowy projekt widoczni! A czy Ty potrafisz być offline?
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Zamów koniecznie BEZPŁATNY AUDYT Twojej strony pod kątem pozycjonowania?

 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO