Czy Twój e-sklep wzbudza zaufanie klientów?

hands laptop hires

Nie ma prostej recepty na pozyskanie zaufania klientów sklepu internetowego. Duża konkurencja w branży e-commerce, a także istniejąca alternatywa w postaci sklepów stacjonarnych, sprawiają, że nawet drobna „wpadka” może zaważyć na wizerunku sklepu. Jak przekonać klientów, że nasz sklep internetowy jest godny zaufania i... zapłaconych pieniędzy?

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Zobacz naszą ofertę

 

 

Po pierwsze: daj się poznać!

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w e-commerce, a Twoja marka jest nikomu nieznana, musisz dostarczyć użytkownikom jak najwięcej informacji. Nie wystarczą dane kontaktowe w stopce. Warto przygotować obszerny dział „O nas”, w którym opiszemy dokładnie działalność e-sklepu: jakie produkty oferujemy, jakie marki, w czym się specjalizujemy.

 

Pokaż swój zespół

Świetnie poprawiają wiarygodność opisy pracowników wraz ze zdjęciami. Chociaż sklep internetowy rządzi się swoimi prawami, lubimy wiedzieć, kto stoi „po drugiej stronie” i mieć pewność, że jest wyznaczona osoba, która odbierze telefon, w przypadku reklamacji.

 

Formy płatności, dostawy, termin realizacji w sklepie

Poza informacjami o samym sklepie i pracownikach, obowiązkowo trzeba w przejrzysty sposób dostarczyć informacje o możliwych rodzajach płatności, dostawy, terminie realizacji. Takie dane powinny być łatwo dostępne z poziomu strony głównej, ponieważ są jednym z elementów decydujących o zakupie. Być może Twoje koszty dostawy będą dla kogoś za wysokie, ale jeśli klient nie będzie mógł ich odnaleźć, i tak zrezygnuje z zakupu.

 

Komunikacja w sklepie internetowym

Dobrym sposobem, aby odzyskać „ludzką twarz” dla sklepu jest prowadzenie przyjaznej komunikacji w postaci blogów, działań w mediach społecznościowych czy newslettera. W takich działaniach świetnie sprawdza się storytelling, który w przystępny i zrozumiały dla każdego sposób, prezentuje historie klientów czy też nowości produktowe ze sklepu.

 

Podsumowując: co musisz mieć?

Opis sklepu, opis i zdjęcia obsługi, przejrzyste informacje o kosztach dostawy i formach płatności.

1791

 

Mamy dla Ciebie darmowy poradnik e-commerce, dzięki któremu zwiększysz sprzedaż! Tak, chcę poradnik

 

 

Po drugie: pokaż kto już Ci zaufał!

Certyfikaty i opinie

Potwierdzenia jakości obsługi i rzetelności w postaci niezależnych certyfikatów i opinii mają większa moc niż tylko obietnice. Pisz o sukcesach, nagrodach branżowych, o tym, że docenili Twój sklep w mediach. Koniecznie daj możliwość zostawienia opinii po dokonanych zakupach. Wiele sklepów internetowych wysyła niezobowiązującą ankietę e-mailem. Nawet jeśli na 1000 ankiet otrzymasz tylko 5 opinii, wykorzystaj je. Możesz na stronie głównej przygotować slider z opiniami, a dodatkowo stworzyć podstronę „opinie klientów”.

Certyfikaty potwierdzające wiarygodność e-sklepu mogą wzbudzać mieszane uczucia. Klienci są coraz bardziej świadomi, nie zwracają uwagi na nieznane certyfikaty. Nie warto więc narażać swojej reputacji, przyznając sobie swój własny certyfikat, podobnie jak ma to miejsce w wielu innych branżach. Lepiej skorzystać z niezależnych instytucji certyfikujących. W Polsce najczęściej spotyka się certyfikaty Trusted Shops i Opineo.

Co musisz mieć?

Opinie klientów i certyfikaty wiarygodności

3170

 

Po trzecie: współpracuj z dużymi markami

Może nikt nie zna Twojego małego sklepu, który powstał parę miesięcy temu? A może sprzedajesz produkty znanej marki, które można nabyć bezpośrednio w markowym sklepie? Skorzystaj z efektu przeniesionego zaufania. Podkreślaj bliską współpracę z markami, które już cieszą się dużym zaufaniem. Z mojego doświadczenia wynika, że korporacje mogą być partnerami dla mniejszych sklepów internetowych. Mały sklep to szybszy proces decyzyjny, większe możliwości i elastyczne podejście. Jeśli marka nie ma swojego sklepu internetowego i nie planuje rozpoczęcia e-sprzedaży w najbliższym czasie, z pewnością rozważy partnerską współpracę. Jej patronat pomoże Ci wzbudzić zaufanie u klientów.

 

Co wzbudzi zaufanie klientów?

  • płatności elektroniczne – możliwość opłacenia zamówienia za pośrednictwem PayPal, PayU czy przelewów24 jest lepiej widziana niż dokonywanie tradycyjnego przelewu elektronicznego
  • szyld autoryzowanego dystrybutora – jeśli w Twoim sklepie dominują produkty jednego producenta, może warto postarać się o jego autoryzację. Jest ona gwarancją oryginalności produktów, ale również rzetelności – duża firma nie współpracuje ze sprzedawcami, którzy nie są godni zaufania. Dodatkową korzyścią będzie pozyskanie przekierowania do Twojego sklepu ze strony brandowej.
  • szeroki wybór możliwości dostawy – nie każdy klient lubi dostawę kurierską. Często przesyłki roznoszone są w porze, kiedy klienci są w pracy. Dużym problemem jest pozostawianie przesyłek u sąsiadów. Stąd wielu klientów ceni sklepy, które dają możliwość alternatywnych sposobów dostawy: odbiór własny, odbiór w paczkomatach, w kioskach Ruchu itd.

 

Podsumowanie

Zastosowanie tych trzech kroków na pewno wpłynie na zaufanie klientów w stosunku do Twojego e-sklepu. Pamiętaj jednak, że to nie koniec: by odnieść sukces w sieci i zwiększyć sprzedaż potrzeba wielu kompleksowych działań włączonych w strategię marketingową e-commerce. 

 

Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżer marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czy Twój e-sklep wzbudza zaufanie klientów?

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 105 głosów

UDOSTĘPNIJ