Co to jest optymalizacja on-page SEO? Poradnik dla początkujących.

czynniki rankingowe widoczni

Jednym z filarów pozycjonowania stron jest optymalizacja on-page, czyli prowadzona w obrębie witryny. Obejmuje zarówno działania, z którymi poradzi sobie nawet początkujący, jak i bardziej zaawansowane zmiany optymalizacyjne. Od czego powinna się zacząć optymalizacja dzialania SEO i jak zrozumieć on-page SEO? Zobacz nasz poradnik.

Dowiedz się jak zoptymalizować stronę

 

Co to jest optymalizacja on-page?

W procesie pozycjonowania możemy wyróżnić działania optymalizacyjne w obrębie witryny i poza nią. To właśnie wszystkie działania związane bezpośrednio ze stroną, z jej ulepszaniem z myślą o użytkowniku i algorytmach Google nazywamy on-page SEO. Optymalizacja on-page obejmuje zarówno działania techniczne, jak i pracę nad treściami. Przez lata optymalizacja dzialania SEO on-page ewoluowała od bardzo schematycznych działań po kreatywne, które dziś są silnie związane z poprawą doświadczeń użytkowników.

 

 

Najważniejsze działania optymalizacyjne on-page

 

1. Jak zoptymalizować treści na stronie

Jednym z najważniejszych obszarów optymalizacji są treści na stronie. Dotyczy to zarówno tekstów, jak i grafiki. Odpowiednio zoptymalizowana treść przynosi nie tylko korzyści dla pozycjonowania, ale przede wszystkim trafia do użytkownika i może wpływać na jego decyzje o zakupie czy nawiązaniu współpracy. Praca nad treściami nie jest jednorazowa. Poza działaniami na treściach ofertowych, na pewnym etapie dochodzą prace nad budową bloga firmowego, który także wspiera pozycjonowanie. O co zadbać, aby treści spodobały się algorytmom oraz użytkownikom?

 

 

A. Przekaz i zawartość treści

Czasy pisania tylko pod frazy dawno odeszły do lamusa, przynajmniej w teorii. Wciąż można znaleźć strony, na których oferuje nam się “hotel Poznań opinie” ;) Jednak dobry SEO copywriter wie, że chociaż frazy są niezwykle ważne, nie mogą być stosowane niepoprawnie, zbyt często i w nienaturalny sposób. Celem treści ma być przede wszystkim informowanie i dostarczanie użytkownikom wartości. Merytoryczny tekst łatwo wzbogacić o frazy i będzie to bardziej efektywne niż pisanie z zamiarem użycia konkretnych fraz.
Treść z uwagi na SEO powinna również być unikalna. Nie powinniśmy kopiować opisów produktów, publikować dostępnych wszędzie informacji prasowych, a raczej tworzyć swoje własne teksty. W zakresie kopiowania należy wystrzegać się powtarzania tych samych treści pomiędzy różnymi podstronami.

Coraz więcej mówi się także o wpływie autorytetu strony na pozycjonowanie. Jak go uzyskać w odbiorze Google? Chociażby poprzez cytowanie treści na innych witrynach. Żeby móc o to zawalczyć, tym bardziej warto tworzyć eksperckie treści, które będą ważnym głosem w sprawie, będą poruszać interesujące tematy i wyczerpywać wybrane zagadnienia.

 

 

B. Świeże treści

Po co pokazywać w top 10 tekst sprzed lat? Google chce dostarczać użytkownikom nie tylko wartościowe, ale również aktualne treści. Trudno oczywiście o ciągłą aktualizację oferty, dlatego tak ważne jest tworzenie bloga firmowego. To właśnie tam możemy cyklicznie tworzyć nowe zoptymalizowane teksty. Wielu twórców dodatkowo manipuluje datami w tytułach treści typu evergreen content. Jeśli tekst nie traci na aktualności, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jego tytule zmieniać rok na aktualny, np. Jak wybrać zdjęcia na stronę? Poradnik 2020. Warto oczywiście co jakiś czas wrócić do takiego tekstu i ewentualnie wprowadzić drobne zmiany, dodać coś nowego. Jest to mimo wszystko prostsza praca niż pisanie treści od zera.

 

 

C. Odpowiedź na potrzeby użytkownika

Zarówno dobór fraz, jak i tematów na stronę powinien bazować na tym, czego faktycznie wyszukują użytkownicy. Co więcej, warto przeanalizować potrzeby użytkowników na różnych etapach świadomości produktu i usługi. Inne teksty będą odpowiednie dla klienta, który chce kupić konkretny model aparatu i w opisie przede wszystkim zwróci uwagę na specyfikację, a inne dla kogoś kto nie wie, czy w ogóle aparat warto kupować, a jak tak, to jaki. Słowem treści na stronie powinny towarzyszyć odbiorcy na każdym etapie, w szczególności, gdy jego preferencje jeszcze nie są uformowane.

Samo brzmienie tytułu tekstu też jest istotne. Tytuł powinien zawierać frazę, a najlepiej być frazą typu long tail. Tworzenie metaforycznych tytułów, po których trudno ocenić zawartość artykułu może również negatywnie wpływać na CTR strony.

Narzędzia, które pomogą namierzyć wyszukiwane tematy to m.in.:

 • Senuto - moduł “Pytania”
 • SEMSTORM - generator tematów
 • Ahrefs - eksplorator treści
 • Buzzsumo
 • Answer the Public
 • Ubersuggest i wiele innych.

 

senuto pytania widoczni

 Źródło: Senuto

generator tematow semstorm

 Źródło: SEMSTORM

 

D. Słowa kluczowe

Skupiliśmy się na razie na jakości tekstów w odbiorze użytkownika, bo dobre doświadczenia użytkownika to również cel Google. Jednak nie ma optymalizacji treści bez fraz. Warto pamiętać o:

 • odpowiednim nasyceniu - więcej nie zawsze znaczy lepiej
 • użyciu fraz już na początku tekstu - zaleca się, aby fraza wystąpiła nawet w pierwszych 150 znakach
 • różnorodności form - dobrze jest wykorzystać frazę w nieodmienionej (ale poprawnej) formie, a dodatkowo użyć jej w różnych odmianach, z dopełnieniami typu cena, opinie, dobry

W procesie wyszukiwania fraz dobrą praktyką jest selekcjonowanie ich pod względem fraz generycznych i fraz z długiego ogona. Poza kilkoma najważniejszymi frazami, warto na każdą stronę witryny dobrać również dodatkowe frazy, które mogą wspomóc pozycjonowanie i jednocześnie uspójnić tematycznie tekst w odbiorze algorytmów Google.

 

 

E. Odpowiednia objętość tekstów

Skąd Google wie, że nasze treści są wartościowe dla odbiorcy? Bierze pod uwagę nie tylko frazy, ale również objętość tekstu. Nie ma jednej reguły co do tego, jak długi powinien być tekst, ale punktem odniesienia może być konkurencja. Tu świetnie sprawdza się narzędzie Surfer, które pokazuje jak wypadamy na tle wypozycjonowanych stron pod względem fraz, ale również liczby słów.

Czy w takim razie warto tworzyć jak najdłuższe teksty w ramach SEO on-page? To zależy. Jeśli piszemy opis produktu, Google spodziewa się, że będzie to krótszy tekst. Nie ma więc potrzeby tworzenia długich treści. Natomiast jeśli piszemy blog, warto tworzyć jak najdłuższe artykuły nawet o objętości 10 tys. znaków i więcej. Tekst poniżej 3000 znaków w tym wypadku będzie zdecydowanie za krótki.

Wpływ objętości tekstu na pozycjonowanie warto sprawdzać co parę miesięcy i reagować. Czasem tekst, który spełniał doskonale swoją rolę, po latach jest za krótki i wymaga gruntownej przebudowy i rozbudowy. Wiele też zależy od działań konkurencji. Jeśli tworzy ona długie treści, trudniej będzie zdobyć wyższe pozycje krótkimi artykułami.

 

 

F. Nagłówki

Gdy omawiamy treści, nie możemy zapomnieć o nagłówkach. Najważniejszy dla SEO on-page jest nagłówek h1. Powinien więc zawierać w sobie frazę. Warto podkreślić, że nagłówek h1 to nie tylko styl. Zdarza się, że na stronie style są nieprzemyślane i h1 jest mniejsze niż h2. To nie ma znaczenia dla pozycjonowania. Zawsze najważniejszy nagłówek oznaczamy w kodzie lub w panelu do edycji jako h1 lub nagłówek 1. Od lat dobrą praktyką jest ograniczenie się do jednego h1 na jedną podstronę. Jednak eksperci twierdzą, że nie dodanie kilku nagłówków h1 nie jest błędem, a jedynie utrudnianiem sobie osiągania efektów w ramach on-page SEO.

Pozostałe nagłówki h2, h3, h4 itd. mogą występować w dowolnej liczbie, ale również z zachowaniem hierarchii. Dobrze, aby zawierały frazy, synonimy, słowa powiązane tematycznie i przekazywały użytkownikowi krótko, o czym jest akapit.

 

Źródło: https://www.seobility.net/

 

G. Edycja treści

Innym elementem, na który warto zwrócić uwagę w optymalizacji on-page jest sama edycja tekstu. Po pierwsze powinien być przyjazny dla czytelnika, a więc podzielony na krótkie akapity. Poza tym warto stosować edycję, która ułatwia namierzenie interesujących fragmentów, np. poprzez nanoszenie pogrubień, stosowanie pochyłego tekstu czy eksponowanie cytatów. Dobrym pomysłem jest prezentowanie treści w tabeli html. Warto dodawać listy numerowane i nienumerowane.

 

 

H. Grafiki

Treści to nie tylko teksty, ale również warstwa graficzna. Warto zadbać o wzbogacenie tekstów zdjęciami, infografikami, a nawet filmami. Również treści graficzne podlegają optymalizacji on-page. Powinniśmy wdrożyć:

 • optymalizację rozmiaru - za duże zdjęcia będą obciążać stronę
 • optymalizację atrybutu “alt” - opisać za jego pomocą zawartość zdjęcia, używając fraz
 • frazy w nazwie pliku
 • odpowiedni format grafiki - jpg, png, a także nowoczesne formaty preferowane przez Google

grafika alt blog

 

Szukasz najlepszej oferty na pozycjonowanie stron? Zobacz naszą! Zleć nam pozycjonowanie stron

 

2. Linki wychodzące i linkowanie wewnętrzne

Ważnym filarem pozycjonowania są linki przychodzące, ale budowa profili linków należy do działań off-site SEO. Dlaczego więc wspominamy o linkach? Są istotne także w obrębie naszej witryny. Można tu wyróżnić dwa ważne obszary:

 

 

A. Linkowanie wewnętrzne

Odpowiednie linkowanie pomiędzy podstronami ułatwia robotom Google dotarcie do wszystkich zakamarków naszej strony. Ma to wpływ na indeksowanie, ale nie tylko. Im lepiej Google rozumie schemat naszej strony, tym lepiej odczytuje także jej tematykę i ocenia, o czym jest witryna. Linkowanie wewnętrzne realizujemy na wiele sposobów:

 • menu główne z kategoriami, podkategoriami
 • linkowanie fraz w treści
 • przyciski w treści
 • menu okruszkowe (breadcrumbs)

 

B. Linkowanie na zewnątrz

Linkowanie do zewnętrznych stron budzi wiele kontrowersji. Przecież to przekazywanie mocy i wspieranie pozycjonowania czyjejś witryny. Nie jest to jednak tak czarno-białe. Po pierwsze z pomocą przychodzą znaczniki, które dodajemy do linków wychodzących. Ostatnio Google zwiększyło ich liczbę i można jeszcze dokładniej informować Google, co oznacza dany link. Po drugie linkowanie do wartościowych stron, np. w formie powołania się na źródło wiedzy, wpływa korzystnie na pozycjonowanie. Jeśli w artykule na blogu powołuję się na źródła uważane przez Google za rzetelne, np. na Wikipedię, nie tracę na tym, a wręcz przeciwnie - podkreślam jakość tekstu. W przypadku cytowania, linkowanie chroni mnie także przez oceną tekstu jako skopiowanego.

 

 

3. Optymalizacja techniczna - jakie działania podjąć?

Optymalizacja dzialania SEO on-page to także szeroki zakres działań technicznych. Na pewno warto tu wspomnieć o optymalizacji strony pod dwoma względami:

 • Szybkość strony - Pierwszy krok do skorzystanie z narzędzia, np. Pingdom Page Speed, aby zdiagnozować szybkość strony i dowiedzieć się, co ją ewentualnie obciąża. Początkujący zwykle w kategoriach szybkości strony myślą głównie o rozmiarze zdjęć. Jednak w praktyce praca nad przyspieszeniem strony to porządkowanie jej kodu oraz wdrażanie rozwiązań, które zmniejszają obciążenie, np. ładowanie strony dopiero po scrollowaniu.
 • Dostosowanie do urządzeń mobilnych - Responsywna strona nie gwarantuje prawidłowego działania na urządzeniu mobilnym. Może być tak, że dopasuje się rozmiarem do wyświetlacza, ale mimo to będzie sprawiała użytkownikowi problemy. Warto wykonać test na mobilność i uniknąć takich błędów jak: za mały font, zbyt blisko osadzone przyciski, okienka nie mieszczące się na ekranie, wybrakowane menu i wiele innych.

 

4. Optymalizacja adresów URL

Warto popracować także nad budową adresów URL. Na pewno powinny być czytelne. Optymalizacja polega więc na wyborze takiego schematu adresu, który np. pokrywa się z nagłówkiem h1. Nie zawsze to rozwiązanie jest optymalne. Gdy nagłówek jest długi, będziemy mimo to pracować nad adresem, aby z jednej strony zawierał frazę, był zrozumiały, a z drugiej nie był za długi. Warto przemyśleć także strategię adresów URL. Możemy zdecydować się na adresy, które będą odzwierciedlać ścieżkę dostępu do danej strony. Alternatywa są płaskie urle, które pokazują tylko domenę i adres konkretnej podstrony, niezależnie od zagłębienia:

widoczni.com/o-nas/kariera vs. widoczni.com/kariera

 

 

5. Jak zoptymalizować Meta dane?

Traktujemy to jako osobny punkt, bo optymalizacja meta danych łączy w sobie wiele różnych aspektów. Warto wiedzieć, że title wpływa na pozycjonowanie, natomiast description traktujemy jako narzędzie do motywacji użytkownika do kliknięcia w link. W obu przypadkach warto jednak dodać frazę, na którą się pozycjonujemy. Meta dane powinny być unikalne dla każdej podstrony.

W kontekście użytkownika, oba elementy mogą wpłynąć na CTR. Title mówi wprost, z jaką treścią mamy do czynienia. Dlatego zamiast fantazyjnych tytułów lepiej przekazać konkretną informację, np. Poradnik dla fotografa, Jak robić zdjęcia smartfonem?, Jak napisać CV? itp. Natomiast description powinno rzetelnie informować użytkownika, co konkretnie znajdzie na stronie. To nie jest miejsce na obietnice bez pokrycia, bo podstępem zwabiony użytkownik i tak opuści naszą stronę, generując przy tym współczynnik odrzuceń.

 

 

6. Optymalizacja kodu Schema

Nowością ostatnich lat jest wykorzystywanie kodu strukturalnego. Wpływa to zarówno na pozycjonowanie, jak i na doświadczenia użytkowników. Dzięki wdrożeniu kodu Schema możemy np. wzbogacić wygląd wyniku wyszukiwania dla naszej strony. Obok title i description pojawią się dodatkowe informacje, np. cena, dostępność itp. Popularnym kodem jest FAQ, który umożliwia wyświetlanie się pytań bezpośrednio pod wynikiem wyszukiwania. Dzięki temu wynik jednej strony rzuca się w oczy i dostarcza jeszcze więcej informacji niż zmieścimy w samych meta danych.

 

Źródło: https://www.seobility.net/

 

7. User Experience - co to jest i jak wdrożyć?

Poprawa strony z myślą o doświadczeniach użytkowników to jeden z ważniejszych punktów, bo wpływa nie tylko na widoczność strony w Google, ale również na pozyskiwanie konwersji. To szeroki temat, który obejmuje optymalizację technicznych aspektów strony, treści, sposobu komunikacji i aspektów graficznych. W kontekście SEO on-page warto rozważyć takie działania jak:

 • umieszczanie ważnej treści u góry strony
 • przejrzysta edycja treści
 • przebudowa menu
 • przyspieszenie działania strony

 

Dlaczego optymalizacja on-page się opłaca

Optymalizacja dzialania SEO on-page to szeroki zakres działań. Wiele z nich to jednorazowe zmiany, które mogą znacznie przyspieszyć efekty pozycjonowania. Można tu wymienić chociażby optymalizację techniczną i UX. Jednak optymalizacja strony to również prace cykliczne, które często skupione są wokół treści. Tym samym możemy stwierdzić, że optymalizacja on-page to długotrwały proces, który wymaga czasu i stałego zaangażowania.

Kiedy zobaczysz pierwsze efekty pozycjonowania? Zobacz nasze przykłady!

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest optymalizacja on-page SEO? Poradnik dla początkujących.

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 94 głosów

UDOSTĘPNIJ