Rodzaje kampanii Google Ads, które musisz znać

Rodzaje kampanii Google Ads ktore musisz znac

Jakie rodzaje kampanii oferuje Google Ads i który z nich będzie pasował do Twojej działalności? Poznaj formaty i rodzaje reklam dostępne w Google Ads i dostosuj je do swojego budżetu, branży, w której działasz, docelowej grupy odbiorców oraz możliwości.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Formaty i rodzaje kampanii Google Ads

Format (rodzaj) kampanii Google Ads to sposób, w jaki będzie ona wyświetlana w internecie. Rodzaj kampanii wpływa zarówno na wygląd reklamy, jak i jej typ (reklama video, graficzna, tekstowa itp.), a także na miejsce docelowe, w którym będzie widoczna dla użytkownika. Jakie podstawowe rodzaje i typy reklam możesz wybrać w Google Ads?

 • reklamy tekstowe, graficzne i displayowe,
 • reklama w sieci wyszukiwania,
 • reklama w sieci reklamowej,
 • remarketing Google Ads,
 • reklama produktowa Google Zakupy,
 • reklama video.


Google Ads - rodzaje reklam. Reklamy tekstowe, graficzne i displayowe

Podstawowe typy i rodzaje reklam Google Ads to reklamy tekstowe, graficzne i displayowe. Różnią się one rodzajem dostępnej treści. Reklamy tekstowe, jak sama nazwa wskazuje, wyświetlają się w formie treści tekstowe i są dostępne dla sieci wyszukiwania oraz sieci reklamowej. Zazwyczaj [płatności odbywa się za kliknięcie, a reklama kierowana jest na określone słowa kluczowe. Reklamy graficzne zawierają grafikę i są dostępne w sieci reklamowej. Z kolei reklamy displayowe to reklamy tekstowe oraz reklamy zawierające tekst, grafikę oraz elementy interaktywne. Wyświetlane są w sieci reklamowej - na różnych stronach partnerskich Google, np. takich jak Gmail czy platforma YouTube.

Jak reklamować stronę swojej firmy?


Google Ads - rodzaje reklam. Reklama w sieci wyszukiwania

Reklama w sieci wyszukiwania to podstawowy rodzaj reklamy, z którego korzysta większość reklamodawców decydujących się na Google Ads. Reklama wyświetla się na stronie wyników wyszukiwania Google lub na stronach wyników wyszukiwania witryn partnerskich. Kierowana jest na słowa kluczowe - pojawia się w momencie, gdy użytkownik wpisze dane słowo kluczowe lub słowo do niego podobne. Reklamodawca płaci dopiero za kliknięcie w reklamę, a reklamy pojawiają się w następujących miejscach:

 • obszar nad wynikami organicznymi lub pod nimi,
 • obszar z boku wyników organicznych.
 • obok, powyżej lub powyżej wyników organicznych w Google Play,
 • Google Grafika,
 • karta Google Zakupy,
 • mapy Google, w tym aplikacja mobilna mapy Google, jeśli reklama ma charakter lokalny.

W sieci wyszukiwania możesz włączyć następujące rodzaje reklam Google Ads:

 • tekstowe,
 • dynamiczne,
 • tylko połączenia,
 • produktowe.


Rodzaje kampanii Google Ads. Reklama w sieci reklamowej

Rodzajem reklamy Google Ads, który buduje świadomość marki, jest reklama w sieci reklamowej Google. Dzięki niej możesz reklamować swoją firmą na tysiącach stron internetowych odwiedzanych codziennie przez miliony użytkowników. Reklama może mieć charakter graficzny, tekstowy lub displayowy (video lub animacja). Jednym ze szczególnych rodzajów (typów) kampanii w sieci reklamowej jest kampania remarketingowa, którą omówimy poniżej.

Kampania w sieci reklamowej to typ reklamy Google Ads, który wyróżnia niski koszt kliknięcia. Skuteczność tego formatu jest jednak relatywnie niewielka, dlatego warto łączyć kampanie w sieci reklamowej z innymi rodzajami reklam, np. reklamą w sieci wyszukiwania.


Rodzaje kampanii i reklam Google Ads. Remarketing

Remarketing Google Ads to rodzaj kampanii Google Ads dla stron internetowych i biznesów e-commerce, które chcą dotrzeć do klientów, którzy już wcześniej odwiedzili witrynę. Ten typ reklamy dociera do użytkowników w momencie, gdy ci przeglądają wyniki wyszukiwania Google lub inne witryny partnerskie Google. W Google Ads wyróżniamy następujące typy (rodzaje) reklamy remarketingowej:

 • remarketing standardowy,
 • remarketing dynamiczny w Google Ads dla sklepów, który wyświetla użytkownikowi reklamę dokładnie tego produktu, który wcześniej oglądał w Twojej witrynie e-commerce,
 • remarketing w sieci wyszukiwania - pokazuje on Twoje reklamy, gdy użytkownik, po opuszczeniu Twojej witryny, po raz drugi szuka informacji w Google, które są powiązane z Twoimi usługami lub produktami,
 • remarketing video - pozwala dotrzeć do klientów, którzy wcześniej weszli w interakcję z Twoim kanałem na YouTube lub filmem; reklamy mogą być wyświetlane na YouTube lub w innych witrynach i aplikacjach w sieci reklamowej;
 • remarketing kierowany na listę klientów - umożliwia kierowanie reklam do odbiorców, którzy są zalogowani w Google, a ponadto wcześniej udostępnili swoje dane kontaktowe.

Wypromuj swój sklep internetowy


Google Ads - typy reklam. Reklama produktowa

Reklama produktowa, określana także jako Google Zakupy, Google Shopping, Product Listing Ads - PLA, wyświetla się w wynikach wyszukiwania Google oraz w zakładce Google Zakupy. Ten typ reklamy umożliwia przeglądanie i reklamowanie w wyszukiwarce Google produktów pochodzących z różnych sklepów internetowych. W przeciwieństwie do reklamy w sieci wyszukiwania ten typ kampanii produktowej nie opiera się na kierowaniu na słowa kluczowe. System Google sam decyduje o wyświetleniu reklamy na podstawie informacji o produkcie udostępnionych w pliku produktowym. Informacje te obejmują:

 • nazwę i markę produktu oraz model,
 • zdjęcie produktu,
 • cenę,
 • nazwę sklepu,
 • oceny klientów.

Reklama produktowa to bardzo skuteczny typ kampanii Google Ads, który pozwala dotrzeć do odbiorców znajdujących się na ostatnim etapie ścieżki zakupowej i szukających oferty konkretnego produktu.


Typy i rodzaje reklam Google Ads. Reklama video

Jednym z rodzajów kampanii Google Ads, którego nie można pominąć, jest reklama video. Jest to typ reklamy na portalu YouTube i w witrynach partnerskich, która może przybierać następujące formaty:

 • reklama InStream, którą można pominąć po 5 sekundach - płacisz w niej za obejrzenie 30 sekund nagrania lub całego filmu, jeśli ten trwa krócej niż 30 sekund,
 • reklama InStream, której pominąć nie można - płacisz za każde wyświetlenie filmu,
 • bumper reklamowy - film, który trwa maksymalnie 6 sekund i jest wyświetlany przed właściwym materiałem - ten rodzaj reklamy dostępny jest na YouTube oraz stronach partnerów Google,
 • reklama Video Discovery - możliwa do uruchomienia tylko na platformie YouTube; reklama ma format miniaturki filmu i widoczna jest na stronie głównej w aplikacji mobilnej lub w wynikach wyszukiwania obok wyświetlanego filmu,
 • reklama Outstream - dostępna do uruchomienia na stronach partnerów Google lub w aplikacjach, widoczna wyłącznie dla użytkowników smartfonów i tabletów,
 • reklama w banerze masthead - rodzaj reklamy wyświetlany w górnym banerze na stronie głównej YouTube. Reklama uruchamia się automatycznie, bez dźwięku na maksymalnie 30 sekund na urządzeniach stacjonarnych. Na urządzeniach mobilnych i telewizorach reklama wyświetla się do końca, również bez dźwięku. Jej wykupienie jest możliwe jedynie po skontaktowaniu się z przedstawicielem Google.

Sprawdź, jak zoptymalizować swoją stronę


Inne typy kampanii Google Ads

Oprócz podstawowych rodzajów reklam istnieją także inne typy reklam, które warto wykorzystać w różnego typu biznesach. Poniżej omówimy ich poszczególne rodzaje.


Rodzaje reklam Google Ads. Kampanie lokalne

Kampanie lokalne to rodzaj reklamy Google Ads przeznaczony dla stacjonarnych punktów sprzedaży i sklepów. Umożliwia on reklamę w mapach Google, na YouTube, w sieci reklamowej Google i sieci wyszukiwania. Ich celem jest poinformowanie użytkownika o istnieniu lokalu stacjonarnego i zachęcenie do wizyty w nim. System Google Ads samodzielnie optymalizuje reklamą na podstawie określonego budżetu, lokalizacji stacjonarnego sklepu, treści reklamy i przesłanych zasobów (zdjęć).


Reklamy dynamiczne w wyszukiwarce - typ kampanii Google Ads

Reklama dynamiczna to szczególny rodzaj reklamy w sieci wyszukiwania. Wyświetlenie reklamy zależy od systemu Google Ads, który decyduje o jej wyświetleniu wówczas, gdy Twoja witryna jest dobrze zoptymalizowana pod kątem danego słowa kluczowego. Automatycznie tworzy on treść nagłówka i wyświetla stronę docelową, która według niego najlepiej pasuje do danej frazy. Pulę stron docelowych wcześniej określasz samodzielnie. Ten typ kampanii Google Ads świetnie uzupełnia kampanię reklamę w sieci wyszukiwania kierowaną na słowa kluczowe.

Myślisz o inwestycji Google Ads?


Kampanie inteligentne - szczególny rodzaj (typ) reklamy Google Ads

Kampanie inteligentne Google Ads to szczególny rodzaj kampanii, który różni się od pozostałych sposobem optymalizacji. W tym typie kampanii część działań wykonywanych jest automatycznie przez system Google na podstawie wcześniej pozyskanych danych, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz machine learningu. Celem zastosowania kampanii inteligentnych jest oszczędność czasu, zasobów ludzkich, a także osiągnięcie jak najlepszych wyników w jak najkrótszym czasie. Jakie elementy tego rodzaju kampanii Google Ads podlegają automatyzacji?

 • wybór stawek,
 • kierowanie reklam,
 • sposób tworzenia reklamy.


Typy kampanii Google Ads. Reklama “tylko połączenia”

Reklama tylko połączenia to rodzaj kampanii Google Ads w sieci wyszukiwania, która stawia za cel zachęcenie użytkownika do kontaktu telefonicznego z Twoją firmą. Reklamy te dostępne są wyłącznie na urządzenia mobilne, z których możliwe jest wykonanie połączenia. Po kliknięciu w numer telefonu na urządzeniu automatycznie wyświetla się numer - wystarczy tylko nawiązać połączenie, bez konieczności ręcznego przepisywania numeru, co znacznie ułatwia kontakt.

Chcesz sprawdzić, jak działa Google Ads?


Rodzaje kampanii Google Ads. Reklama aplikacji

Kolejnym z rodzajów kampanii Google Ads jest reklama aplikacji. Jej celem jest wzrost popularności aplikacji, przede wszystkim liczby pobrań, w sklepie Google Play. Aplikację możesz promować:

 • w sieci wyszukiwania,
 • w sieci reklamowej Google,
 • na YouTube,
 • w sklepie Google Play.


Typy i rodzaje kampanii Google Ad. Podsumowanie

System Google Ads oferuje szeroki katalog formatów i rodzajów kampanii. Sprawia to, że niezależnie od rodzaju działalności, którą prowadzisz, możesz wybrać format, który realizuje Twój budżet, założenia i jednocześnie pasuje do rodzaju działalności. Poznanie rodzajów reklamy Google Ads to pierwszy krok na drodze do zbudowania skutecznej strategii reklamowej w Google Ads.

Przeczytaj również:

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Rodzaje kampanii Google Ads, które musisz znać

Średnia ocen użytkowników4.92 na podstawie 101 głosów

UDOSTĘPNIJ