Czym jest Black Hat SEO? Poznaj 6 ryzykownych działań SEO

czym jest black hat seo
Spis treści

• Co to jest Black Hat SEO?

• Jak rozwijało się Black Hat SEO na przestrzeni lat?

• Przykłady Black Hat SEO i ryzyko ich wykorzystania

• Jak taktyki Black Hat SEO wpływają na efekty pozycjonowania?

• Czym jest White Hat SEO?

• Jak uniknąć Black Hat SEO na swojej stronie?

Chociaż Black Hat SEO wydaje się być kuszącym rozwiązaniem, to są to ryzykowne techniki pozycjonowania stron internetowych, które mogą się wiązać z karą od Google. Jakie praktyki obejmuje czarne SEO? Jakie wpływ na pozycjonowanie strony mogą mieć techniki Black Hat SEO? Jak się upewnić, że strona jest poprawnie pozycjonowana? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Co to jest Black Hat SEO?

Black Hat SEO (inaczej: czarne SEO) to określenie na zbiór nieetycznych praktyk SEO, które mają na celu wpływ na lepszą pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Kluczowym elementem są to szybkie efekty, które wiążą się jednocześnie z bardzo dużym ryzykiem uzyskania kary od Google. Techniki black hat SEO nie opierają się o wytyczne wyszukiwarek, lecz starają się oszukać ich algorytmy. W efekcie zamiast poprawić pozycję strony, można długofalowo zaszkodzić jej widoczności w sieci. 

 

Jak rozwijało się Black Hat SEO na przestrzeni lat?

Wyszukiwarka Google powstała w 1998 roku, a początkowo jej algorytmy nie były tak dokładne i łatwo je było oszukać. Do 2000 roku rozwinęło się pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach, a także reklamy pay-per-click, a wraz z nimi branża black hat SEO. Google sukcesywnie wdrażało kolejne zmiany w algorytmach, by ograniczyć nieetyczne działania użytkowników sieci. 

Jedną z pierwszych praktyk blackhat SEO było ukrywanie tekstu oraz linków za pomocą koloru czcionki o identycznym kolorze, co tło, ustawianie rozmiaru czcionki na rozmiar zero, a także ukrywanie tekstu poprzez tworzenie małych hiperłączy, np. w formie myślnika. Odpowiedzią Google na takie działania był algorytm Austin, który pojawił się w 2004 roku

Kolejnym ruchem blackhat SEO było umieszczanie słów kluczowych w tekście, który był kompletnie niepowiązany tematycznie z użytymi frazami. W odpowiedzi na powszechnie wykorzystywany spam linkowy, Google wprowadziło trzy aktualizacje algorytmu, które były wspólnie określane jako Jagger. Celem była walka z linkami niskiej jakości i płatnym linkowaniem. 

W 2006 roku Google podjęło się walki z pojawiającym się na stronach spamem. Wprowadzona zmiana w centrum danych Google miała nazwę Big Daddy i pozwalała na lepszą możliwość oceny i indeksowania stron internetowych. Celem było zniwelowanie zbyt częstych przekierowań 302, kanonicznych adresów URL itp. 

Dużą zmianą w algorytmach wpływających na pozycjonowanie stron internetowych był algorytm Panda, który w Polsce został wdrożony w 2011 roku. Jego wykorzystanie miało na celu ukaranie stron z niskiej jakości treścią, które na przykład wykorzystywały zduplikowane treści lub przesycały teksty słowami kluczowymi. 

W 2012 roku pojawiła się kolejna znacząca zmiana w postaci algorytmu Pingwin. Jego zadaniem było zniwelowanie praktyk blackhat SEO opierających się o nieprawidłowe linkowanie zewnętrzne. Ukarane zostały wówczas strony, które wykorzystywały nienaturalny profil linków lub linki ze słabej jakości źródeł. 

Te pięć zmian w algorytmach były jednymi z najważniejszych w całej historii black hat SEO. Wymienione wyżej praktyki są już coraz rzadziej wykorzystywane, a etyczne podejście do pozycjonowania strony wydaje się być aktualnie znacznie bardziej efektywne. Należy pamiętać, że Google wciąż bacznie obserwuje czarne SEO i walczy z nieetycznymi zachowaniami. Gdy tylko, któreś z takich działań ponownie zyska na popularności, można się spodziewać nowej zmiany w algorytmach, która przewróci świat SEO do góry nogami. 

 

Przykłady Black Hat SEO i ryzyko ich wykorzystania

Czarne SEO jest zdecydowanie odradzane przez specjalistów od pozycjonowania stron internetowych. Niestety, wiele osób wykorzystuje takie praktyki nie wiedząc, że są to zachowania nieetyczne. Zwróć szczególną uwagę na poniższe działania Black Hat SEO. 

 

Przesycenie tekstu słowami kluczowymi - taktyka Black Hat SEO

Kiedyś popularnym rozwiązaniem było umieszczenie na stronie jak największej liczby słów kluczowych. Efekty były niejednokrotnie kuriozalne - frazy umieszczano bez żadnego kontekstu, a tekst z tego powodu często nie miał żadnego sensu. Google nie pozwala na takie zachowania, dlatego wykorzystując tę taktykę można szybko się spodziewać kary w postaci ograniczenia widoczności strony. Wykorzystywanie słów kluczowych w tekście jest bardzo ważne, ale treść powinna być zrozumiała dla czytelnika, a użycie fraz powinno być naturalne. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój tekst nie jest przesycony słowami kluczowymi, możesz skorzystać z narzędzia Surfer SEO, które pozwala obliczyć natężenie fraz w tekście. 

 

Niewidoczny tekst i linki - taktyka Black Hat SEO

Część osób chce tworzyć naturalnie brzmiące treści i jednocześnie znacząco zwiększyć ilość słów kluczowych na stronie, więc decyduje się na ukrywanie tekstów i linków. Odbywa się to na przykład poprzez:

 • umieszczanie słów kluczowych w tym samym kolorze co tło (najczęściej biały na białym), 
 • umieszczanie tekstu za obrazem,
 • używanie CSS do pozycjonowania tekstu poza ekranem,
 • ustawienie rozmiaru czcionki na 0,
 • ukrywanie łącza przez połączenie tylko jednego małego znaku (na przykład łącznika w środku akapitu).

Takie treści na pierwszy rzut oka będą niewidoczne dla osób odwiedzających witrynę. Użytkownicy będą mogli je odnaleźć dopiero po najechaniu na nie myszką lub po zaznaczeniu treści z użyciem ctrl+a. Należy jednak pamiętać, że algorytmy Google działają w zupełnie inny sposób niż przeciętny użytkownik sieci i widzą więcej. Taka taktyka może zostać szybko wykryta przez Google i zdecydowanie nie wpłynie pozytywnie na budowanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania

  Przykład ukrytych linków na stronie. Źródło: https://www.searchenginejournal.com/11-black-hat-techniques-can-kill-seo-campaign/180601/

 

Maskowanie treści - taktyka Black Hat SEO

Maskowanie treści to jedna z najstarszych strategii Black Hat SEO, która polega na wyświetlaniu innych fragmentów treści użytkownikom, a innych wyszukiwarkom. Celem takiego działania jest umieszczenie strony w rankingu wyników wyszukiwania, mimo prezentowania odmiennej treści w witrynie. Właściciele stron decydują się na takie rozwiązania, gdy chcą uniknąć kary od botów wyszukiwarek za treści spamowe na stronie. Oczywiście, dostosowywanie treści do różnych użytkowników, jest dozwolone, ale musi ono spełniać zasady etyczności. Dopuszcza się na przykład dostosowywanie wyglądu strony do urządzeń mobilnych, zmianę języka na podstawie lokalizacji użytkownika itp. Jednak manipulowanie treścią, by zmylić boty Google, jest karane. Jakość treści i wiarygodność strony to jedne z głównych czynników wpływających na jej autorytet, dlatego celowe wprowadzanie dezinformacji jest określone jako zła praktyka SEO. Upewnij się, że treści, które udostępniasz wyszukiwarkom są spójne z tym, co udostępniasz użytkownikom - w ten sposób zadbasz o skuteczniejsze indeksowanie witryny i pozycjonowanie. 

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

Mylne przekierowania - taktyka Black Hat SEO

Przekierowania to także rodzaj maskowania, który wykorzystuje czarne SEO. To działanie polega na przekierowywaniu użytkowników pod inny adres URL niż ten, który początkowo kliknęli. Celem może być na przykład przekierowanie robota Google na jedną stronę, a wszystkich innych użytkowników na inną. Często wykorzystuje się również przekierowanie ze stron o wysokim autorytecie na mniej istotną stronę, aby pomóc jej zdobyć lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Takie przekierowania określane są również jako doorway page, jump page, strona przejściowa. Pamiętaj, aby z przekierowań korzystać tylko w taki sposób, do jakiego zostały one stworzone, np. gdy zmieniasz domenę, łączysz dwie strony, usuwasz duplikaty treści itp. 

 

Kupowanie linków - taktyka Black Hat SEO

Kupowanie linków to niestety wciąż jedna z najpopularniejszych praktyk Black Hat SEO. Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne to jedne z najistotniejszych czynników rankingowych Google, dlatego wielu osobom zależy na pozyskanie, jak największej ilości linków. Jednak kupowanie linków przekazujących PageRank jest uznawane za znaczne naruszenie standardów Google. Wskazówki dla webmasterów od Google mówią o tym, że może to negatywnie wpłynąć na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Co więcej, nie tylko kupowanie linków ma taki wpływ, ale również wymiana linków na dużą skalę, duża liczba artykułów sponsorowanych lub gościnnych wpisów, a także używanie zautomatyzowanych programów lub usług do tworzenia linków do witryny. 

 

Spamowanie w komentarzach - taktyka Black Hat SEO

Jednym z popularnych sposobów na zwiększenie widoczności strony w sieci jest aktywność na blogach, forach, stronach branżowych, mediach społecznościowych itp. Dodawanie merytorycznych komentarzy pozwala na stworzenie dyskusji wśród użytkowników, pojawiają się interakcje i zdobywa się wartościowe kontakty. Niestety, wiele osób nie przykłada wagi do jakości dodawanych komentarzy i skupia się na ich ilości. Takie spamowanie w komentarzach negatywnie wpływa na pozycjonowanie strony i może spowodować nałożenie kary. 

 

Jak taktyki Black Hat SEO wpływają na efekty pozycjonowania?

Czarne SEO bez żadnych wątpliwości źle wpływa na pozycjonowanie stron internetowych i powinno się unikać takiego rozwiązania. Strategia Black Hat SEO wydaje się kusząca dla wielu osób ze względu na to, że początkowo może przynieść ona bardzo dobre efekty, ale ryzyko wykrycia jej przez Google jest bardzo duże. Kiedy strona zostanie ukarana przez Google, osiągnięcie wymarzonych efektów będzie jeszcze trudniejsze. 

W przypadku naruszenia pewnych zasad, na stronę może zostać nałożony filtr lub może zostać ona zbanowana przez Google. Filtr powoduje, że strona znacząco traci na pozycji w wynikach wyszukiwania. Natomiast, gdy strona rażąco naruszy wytyczne dla webmasterów, karą może być całkowite usunięcie z wyników wyszukiwania. John Muller z Google w jednej ze swoich odpowiedzi zaznaczył jednak, że witryny nie są trwale usuwane z wyników wyszukiwania. Można je ponownie zaindeksować po naprawieniu błędów na stronie, jednak zwykle zajmuje to bardzo dużo czasu, a także wymaga dużych nakładów pracy.  

Dowiedz się więcej o nakładaniu kary (filtru) przez Google: 

  Efekty wykorzystywania Black Hat SEO. Źródło: https://neilpatel.com/blog/black-hat-seo-strategies/Stosowanie Black Hat SEO przez specjalistów z branży jest uznawane za nieetycznego i skrajnie naganne. Warto jednak zauważyć, że taka strategia wynika najczęściej ze stosowania zalecanych praktyk SEO (tzw. White Hat SEO), ale w zbyt wysokim natężeniu. Chociaż wydaje się, że białe SEO i czarne SEO stoją do siebie w opozycji, to główną różnicą tych strategii jest intensywność działania. Można więc przyjąć, że skuteczne pozycjonowanie stron internetowych wymaga znalezienia złotego środka w swoich działaniach oraz wykazania się cierpliwością przy oczekiwaniu na efekty SEO. 

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

Czym jest White Hat SEO?

White hat SEO to taktyka pozycjonowania strony internetowej, która jest zgodna z wszystkimi wytycznymi określonymi przez Google. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest skupienie się na odbiorcach, a nie na botach wyszukiwarek. Białe SEO jest przeciwieństwem czarnego SEO, dlatego przynosi odpowiednie, długofalowe wyniki pozycjonowania. Jest tu zachowana integralność i równowaga między pracą nad poprawą pozycji w wynikach wyszukiwania, a użytecznością strony. Takie zachowania są zauważane i doceniane przez wyszukiwarki. Wśród najczęściej wymienianych praktyk White Hat SEO wymienia się:

 • Treści przygotowywane z myślą o użytkownikach,
 • Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych,
 • Intuicyjna nawigacja strony,
 • Właściwe i naturalne wykorzystanie słów kluczowych,
 • Szybko ładująca się strona.

Sprawdź nasz artykuł, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnicach między Black Hat SEO i White Hat SEO. 

 

Jak uniknąć Black Hat SEO na swojej stronie?

Aby pozycjonowanie strony internetowej przyniosło odpowiednie efekty, warto kierować się wygodą i użytecznością strony dla użytkownika. Przed wdrożeniem wybranego działania SEO, zastanów się, czy pomoże to osobom odwiedzającym stronę. Wskazówki Google dla webmasterów sugerują również skupienie się na poniższych aspektach: 

 • Tworzenie strony dla użytkowników, nie wyszukiwarek.
 • Nie oszukiwanie swoich czytelników. 
 • Unikanie sztuczek, które mają przynieść poprawę pozycji w wyszukiwarkach
 • Wyróżnienie witryny na tle konkurencyjnych stron. 

Jedną z sugestii Google jest również zadawanie sobie pytania, czy działanie, które planujesz wdrożyć, wybrałbyś również, gdyby wyszukiwarki nie istniały. W naszym wcześniejszym artykule dowiesz się, jak pozycjonować stronę zgodnie z wytycznymi Google dla webmasterów. 

 

Techniki Black Hat SEO i ich wpływ na stronę. Podsumowanie

Czarne SEO może przynieść efekty w postaci wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania, ale jest to efekt krótkotrwały. Ryzyko odkrycia przez Google, że stosujesz niezadowolone techniki pozycjonowania jest zbyt wysokie, by warto było się na to decydować. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skupienie się na wytycznych określonych przez Google i skupienie się na strategii White Hat SEO. Wówczas strona będzie wyżej w SERP, a efekt będzie długotrwały i nie będzie wiązał się z ryzykiem otrzymania kary lub zbanowania przez Google. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czym jest Black Hat SEO? Poznaj 6 ryzykownych działań SEO

Średnia ocen użytkowników4.88 na podstawie 132 głosów

UDOSTĘPNIJ