Lead magnet w marketingu internetowym. Co to jest i jak go wykorzystać?

Lead magnet w marketingu internetowym v2. Co to jest i jak go wykorzystac
Spis treści

• Lead magnet - co to jest?

• Strategia lead magnet (magnesów na leady) - dlaczego jej potrzebujesz?

• Dobry lead magnet, czyli jaki?

• Jak tworzyć lead magnet, by powiększyć konwersje? 16 praktycznych wskazówek

• Podsumowanie

Pozyskiwanie leadów jest trudne - użytkownicy coraz częściej korzystają z programów blokujących przekaz reklamowy w sieci, a proste formularze rejestracyjne często nie spełniają swojej funkcji i generują niewielkie zaangażowanie. Co zatem możesz zrobić, by zachęcić użytkowników do przekazania swoich danych i zwiększyć konwersję? Zaoferuj coś w zamian! W tym celu dowiedz się, co to jest lead magnet (magnes na leady) i jak go wykorzystać w swojej strategii marketingowej.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Lead magnet - co to jest?

Proste komunikaty zachęcające do zapisu do newslettera już nie działają. Użytkownicy są zmęczeni nadmiarem informacji i wiadomości, które docierają do nich za pośrednictwem internetu, co sprawia, że skuteczność wielu pozyskiwania danych od odbiorców spada. Co to jest lead magnet? Jest to narzędzie marketingowe, za pośrednictwem którego możesz zwiększyć zaangażowanie użytkownika na stronie i zachęcić go do przekazania swoich danych, np. zapisania się do newslettera czy skorzystania z oferty. Zazwyczaj lead magnet przybiera formę jakiegoś benefitu. Na przykład w zamian za zapis do newslettera lub przekazanie swoich danych kontaktowych możesz zaoferować użytkownikowi:

 • darmowy e-book,
 • darmową konsultację,
 • czasowy dostęp do wersji demonstracyjnej produktu,
 • minikurs,
 • dostęp do webinaru,
 • darmowe szkolenie w cenie usługi,
 • rabat na zakupy lub darmową dostawę.

Są to treści, które z jednej strony zwiększają zaangażowanie i pozwalają użytkownikowi lepiej poznać Twoją markę, a z drugiej zawierają informacje przydatne dla odbiorców, co może prowadzić do wzrostu konwersji.

Chcesz zainwestować w marketing internetowy?


Strategia lead magnet (magnesów na leady) - dlaczego jej potrzebujesz?

Dlaczego nie możesz pomijać strategii lead magnet w marketingu internetowym? Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto zainwestować w lead magnet w swoim biznesie:

 • dobry lead magnet wielokrotnie zwiększa zaangażowanie użytkowników - niektóre magnesy na leady mogą przyciągnąć nawet tysiące użytkowników w krótkim czasie,
 • za pomocą lead magnet budujesz wizerunek swojej marki jako eksperta w branży,
 • dzięki lead magnet zwiększasz liczbę potencjalnych klientów, którzy być może w przyszłości dołączą do grona Twoich klientów,
 • lead magnet to skuteczna taktyka pozyskiwania leadów w marketingu internetowym,
 • trafny i sprytny lead magnet pokazuje odbiorcom, że sprzedaż nie jest Twoim jedynym celem, ponieważ oferujesz im jakąś wartość,
 • za pomocą lead magnet marketing możesz pokazać użytkownikom, że jesteś dobry w tym, co robisz, i wiesz, jak im pomóc.


Dobry lead magnet, czyli jaki?

Wiemy już, co to jest lead magnet. Warto także sprawdzić, co sprawia, że konkretny magnes na leady (lead magnet) będzie także skuteczny. Dobre magnesy na leady mają następujące cechy wspólne:

 • są dopasowane do grupy docelowej - nawet najlepsza oferta nie przyniesie klientów, jeśli nie spodoba się docelowym odbiorcom, co więcej, może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego - upewnij się, że Twój lead magnet jest dopasowany do grupy odbiorców i jej potrzeb. Zobacz, jak analizować grupę docelową w e-commerce - dzięki temu stworzysz skuteczny lead magnet dla sklepu internetowego;
 • zapewniają realną wartość - jeśli w zamian za pozyskanie leadu zaoferujesz treść, która jest szeroko dostępna w wyszukiwarce Google, użytkownik raczej nie będzie marnował czasu i przekazywał swoich danych kontaktowych; zadbaj, by Twój lead magnet zapewniał unikalne i oryginalne rozwiązania problemów, z którymi mierzą się Twoi docelowi odbiorcy, a ponadto by pozwalał użytkownikom zaoszczędzić czas i/lub pieniądze;
 • realizują cele biznesowe firmy - lead magnet, który oferujesz, stawia Cię w roli eksperta w danej dziedzinie, co sprawia, że użytkownik zaczyna rozważać inwestycję w Twój produkt lub usługę.


Jak tworzyć lead magnet, by powiększyć konwersje? 16 praktycznych wskazówek


1. Buduj lead magnet z uwzględnieniem historii marki

Jak budować skuteczny lead magnet? Zadbaj, by uwzględniał o historię i opowieść o początkach lub wartościach marki. Możesz w tym celu wykorzystać storytelling. Przy okazji pokaż odbiorcom, jakie wartości wyznaje Twoja marka i jakie cele realizuje. Zadbaj o to, by odbiorca wiedział, dlaczego to Twojej firmie może i powinien zaufać. Sprawdź, jak budować zaufanie w e-commerce.


2. Zbuduj lead magnet zorientowany na cel

Lead magnet musi być ukierunkowany na cel, by działał skutecznie. Jeśli zaoferujesz zbyt ogólny benefit, może okazać się, że docierasz do zbyt wielu odbiorców, którzy nie będą chcieli skorzystać z Twojej oferty. Jeśli oferujesz kosmetyki do brody dla mężczyzn, stwórz poradnik o dbaniu o brodę i przesyłaj go odbiorcom w zamian za zapis do newslettera. W poradniku możesz umieścić linki do konkretnych produktów w Twoim sklepie internetowym, zwiększając tym samym szansę, że użytkownik dokona zakupu, ponieważ będzie chciał wcielić w życie porady zawarte w darmowym poradniku.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony?


3. Dopasuj lead magnet do etapu ścieżki zakupowej użytkownika

Chcesz docierać ze swoim przekazem do użytkowników na różnych etapach lejka zakupowego? W tym celu dopasuj lead magnet do miejsca, w którym znajduje się użytkownik w swojej ścieżce zakupowej. Przykład? Jeśli wiesz, że użytkownik jest zainteresowany Twoim produktem, ponieważ odwiedził Twoją stronę z cennikiem bądź przebywał przez dłuższy czas na stronie ofertowej, możesz zaoferować mu darmowy okres próbny.

Przykładowa mapa ścieżki zakupowej klienta, źródło: https://whatfix.com/blog/omnichannel-customer-experience/


4. Zadbaj o treść opisującą lead magnet

Chcesz, by lead magnet naprawdę działał? Zadbaj o treści, za pomocą których go opisujesz. Wykorzystaj język korzyści - pokaż, jak Twój produkt może pomóc użytkownikom zaoszczędzić czas, pieniądze i wspomóc w realizacji celów biznesowych. Zastosuj przyciągające uwagę hasła, takie jak: “Znajdź więcej klientów”, “Zwiększ swoją sprzedaż”, “Pobierz poradnik i zwiększ konwersje na stronie o 100%”. Zadbaj także o atrakcyjny tytuł, na przykład:

 • X sposobów na uzyskanie Y, np. 10 skutecznych sposobów na wzrost konwersji na stronie,
 • X skutecznych sposobów na uzyskanie Y w czasie Z, np. Jak prześcignąć konkurencję w SEO w mniej niż 120 dni,
 • X wskazówek, np. 10 wskazówek, jak zwiększyć ruch na stronie.
 • jak zrobić X bez Y, np. Jak promować stronę internetową bez wydawania fortuny.

Opis kursu PapaSEO, źródło: papaseo.com


5. Wykorzystaj recykling treści do tworzenia lead magnet

Recykling treści to znakomity sposób na zbudowanie skutecznego lead magnet. Jeśli masz treść, która już teraz jest popularna wśród użytkowników, możesz ją wykorzystać jako lead magnet. W jaki sposób? Wyobraź sobie, że masz historię sukcesu lub checklistę na blogu, którą odwiedza wielu użytkowników. Możesz przerobić istniejącą treść w taki sposób, by użytkownik mógł ją pobrać. Przekształć ją zatem w plik PDF i zaoferuj w zamian za zapis do newslettera.


6. Oferuj różne zasoby jako lead magnet

Jedną z najpopularniejszych form lead magnet są e-booki. To jednak nie jedyny format, który warto wykorzystać. Być może w Twoim przypadku inny lead magnet byłby korzystniejszy. By dowiedzieć się, jakie lead magnet tworzyć, przeprowadź badania swoich odbiorców - możesz to zrobić w formie ankiet, rozmów telefonicznych lub wdrażając testy A/B. Sprawdź także, kim są twoi odbiorcy, w jakim są wieku i jakiej płci oraz jakie mają zainteresowania i cele oraz potrzeby - to także pomoże Ci określić najskuteczniejszy format lead magnet. Być może zamiast e-booka lepiej sprawdzi się kurs czy webinar, ponieważ Twoi odbiorcy wolą treści interaktywne?

Szukasz sposobu na wypromowanie sklepu?


7. Proponuj pakiety zasobów w ramach lead magnet

Jeśli jeden zasób bądź benefit jest w stanie pozyskać klienta, to tym bardziej warto wykorzystać pakiet zasobów i zaoferować go klientowi w zamian za pozyskanie danych kontaktowych. Warto poinformować użytkownika, do jakich zasobów dostęp uzyska, np. poprzez listę wypunktowaną.

Przykład lead magnet w postaci serii maili zawierających porad dotyczące content marektingu, źródło: copyblogger.com


8. Wykorzystaj testy A/B do weryfikacji skuteczności lead magnet

Chcesz wiedzieć, czy przygotowane magnesy na leady działają? Wykorzystaj w tym celu testy A/B. Możesz sprawdzić:

 • czy bardziej skuteczny jest lead magnet oferowany w postaci wyskakującego okienka, czy widoczny w pasku bocznym,
 • czy lepiej działa baner graficzny czy nagranie video,
 • jakie format lead magnet jest najskuteczniejszy wśród Twoich odbiorców,
 • czy pakiety treści działają lepiej od pojedynczych zasobów.

Możesz także przetestować projekt, rozmieszczenie i użyteczność formularzy lead magnet.


9. Zadbaj o wartościową treść lead magnet

Pamiętaj, że musisz zadbać o wysoką jakość treści, który oferujesz klientom. Jeśli zawarte informacje będą nieprzydatne, strategia nie sprawdzi się w procesie pozyskiwania realnych klientów. Zadbaj o:

 • unikalne i oryginalne porady - pokaż się z perspektywy eksperta w danej dziedzinie,
 • aktualność treści,
 • tożsamość informacji w treści oraz na landing page’ach, na których zbierasz dane kontaktowe w zamian za treść,
 • czytelność, użyteczność i jasny przekaz treści.

Chcesz zwiększyć liczbę konwersji?


10. Wykorzystaj moc quizów

Quizy i grywalizacje mogą być niestandardowym sposobem na pozyskiwanie leadów. Możesz tworzyć interaktywne quizy, aby zachęcić użytkowników do pozostawienia swoich adresów e-mail. Zebrane dane warto wykorzystać na przykład do przygotowania serii „powitalnych” wiadomości e-mail, których treść jest dostosowana do odpowiedzi udzielonych w quizie. Zachęć użytkowników do wypełnienia quizu, a wyniki wyślij mailem - to prosta droga do pozyskiwania danych kontaktowych od użytkowników.


11. Prezentacje na żywo jako lead magnet

Oferujesz użytkownikom produkt, który wzmocni ich biznes lub zautomatyzuje działania marketingowe? Jeśli chcesz skutecznie zaprezentować możliwości i funkcje produktu, zaproponuj odbiorcom prezentację na żywo. Umów się z odbiorcą na konkretny termin, pokaż mu, jak działa narzędzie i odpowiedź na serię pytań. W ten sposób zwiększasz szansę, że użytkownik naprawdę dogłębnie zapozna się z produktem (szanse, że przeczyta instrukcję i ją w pełni zrozumie, są nieduże). Pamiętaj, by w trakcie rozmowy online korzystać z opcji udostępniania ekranu - to dodatkowa wartość dla potencjalnego klienta, który już na wstępnym etapie będzie mógł zapoznać się z interfejsem narzędzia.


12. Webinary i podcasty sposobem na pozyskanie klienta

Zarówno webinary, jak i podcasty oferują wiele możliwości zaangażowania odbiorców. Zobacz, jak to zrobić:

 • możesz zaprosić do udziału w webinarze ekspertów z branży - Im ciekawszy temat i im bardziej rozpoznawalny ekspert, tym większe prawdopodobieństwo zaangażowania użytkowników,
 • przy okazji buduj wizerunek swojej marki - pokaż, jak możesz pomóc swoim klientom oszczędzić ich czas i pieniądze - dziel się wiedzą za darmo, by pokazać się jako firma, która pomaga przedsiębiorcom i rozwija ich biznesy.

Przykładem ciekawych webinarów z ekspertami z różnych branż są spotkania z cyklu Oko w oko z marketingiem internetowym prosto od agencji widoczni. Dzięki nim poznasz kulisy marketingu internetowego, dowiesz się, jak otworzyć sklep czy jak promować firmę w mediach społecznościowych.

Akademia widoczni poleca

Jak otworzyć sklep internetowy?


13. Wydarzenia online - skuteczny lead magnet

Możesz pójść o krok dalej i zorganizować własne wydarzenie online - na przykład cały kurs czy konferencję branżową w formie zdalnej. Zamiast zapewniać otwarty wstęp, poproś, by uczestnicy zarejestrowali się na wydarzenie za pomocą adresów e-mail. Biorąc pod uwagę szereg korzyści, jakie zapewniają wirtualne wydarzenia, mogą one stanowić silną zachętę dla ludzi do udostępniania swoich adresów e-mail.


14. Konkursy jako lead magnet

Chcesz zwiększyć zaangażowanie użytkowników i uzyskać więcej danych? Zorganizuj konkurs, w którym nagrodą będzie na przykład: pakiet Twoich produktów, bon na zakupy na określoną kwotę w Twoim sklepie, pakiet konsultacji biznesowych czy roczna subskrypcja na Twoje narzędzie. Zachęć użytkowników do przesyłania zgłoszeń za pośrednictwem formularza, w którym poprosisz także o adres e-mail.

Chcesz pozyskiwać więcej leadów?


15. Kupony, rabaty i promocje jako lead magnet dla sklepów internetowych

Kupony, rabaty lub kilka przydatnych gratisów to potężne narzędzia, dzięki którym zachęcisz odbiorców do subskrypcji. Atrakcyjny design w połączeniu z odpowiednim CTA może sprawić, że Twoja oferta będzie bardzo atrakcyjna. Wykorzystaj także dodatkowe elementy takie jak:

 • poczucie pilności - zaplanuj ofertę ograniczoną czasowo, by zwiększyć zaangażowanie,
 • przygotowanie pakietów powiązanych produktów dostępnych w niższej cenie.


16. Zoptymalizuj CTA

Oferujesz swoim klientom coś w zamian za przekazanie danych kontaktowych? Zachęć ich do pobrania materiału, zapisu do newslettera bądź innego działania za pomocą skutecznego wezwania do działania. Zadbaj o to, by CTA:

 • zawierało wyrażenia zorientowane na podjęcie działania, np. Rozpocznij, Pobierz, Odbierz,
 • zawierało bezpośrednie zwroty do odbiorców,
 • stawiało na jasny przekaz.

Pamiętaj także, by przycisk oznaczający skorzystanie z oferty był bardziej widoczny i większy od przycisku oznaczającego rezygnację.

Przykład CTA w serwisie Netflix


Jak wykorzystać lead magnet w marketingu internetowym? Podsumowanie

Twój lead magnet jest częścią strategii marketingowej Twojej marki, Twoim mini-produktem, który może wpływać na zainteresowanie Twoją marką oraz jej reputację. Pamiętaj jednak, że wszystkie przykłady dobrych lead magnet mają wspólne cechy:

 • zapewniają wartość, zanim poprosisz o pieniądze;
 • przekazują wartość tylko w zamian za podanie adresu mailowego,
 • są możliwe do pobrania od razu po podaniu danych kontaktowych,
 • gwarantują przydatne, unikalne informacje i strategie.

Lead magnet to „prezent”, który pomaga potencjalnym klientom odkryć dodatkowe korzyści płynące z wyboru Twojej marki. Dobrze przygotowany magnes na leady, dopasowany do potrzeb grupy odbiorców, to szansa na wzrost liczby klientów, pozyskanie większej liczby konwersji oraz zbudowanie wizerunku eksperta w branży. Wykorzystaj potencjał lead magnet, zanim zrobi to Twoja konkurencja.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Lead magnet w marketingu internetowym. Co to jest i jak go wykorzystać?

Średnia ocen użytkowników2.91 na podstawie 108 głosów

UDOSTĘPNIJ