9 zaawansowanych wskazówek optymalizacji kampanii produktowych

9 zaawansowanych wskazowek optymalizacji kampanii produktowych
Spis treści

• Jak zoptymalizować plik produktowy, by zwiększyć sprzedaż z kampanii Google Shopping

• Jak zoptymalizować strukturę kampanii w reklamie Google Shopping?

• Wytypuj najskuteczniejsze i najmniej skuteczne produkty w kampaniach Google Zakupy

• Jak zoptymalizować kampanię produktową? Wyklucz z kampanii nieopłacalne produkty

• Jak zwiększyć sprzedaż z kampanii Google Zakupy za pomocą fraz wykluczających?

• Ustaw wykluczające frazy na poziomie grup reklam

• Jak poprawić wyniki Google Zakupy za pomocą optymalizacji stawek?

• Jak poprawić wyniki reklamy Google Shopping za pomocą testów A/B?

• Uruchom kampanię Performance Max

• Podsumowanie

Jak zoptymalizować kampanię Google Shopping, by zwiększyć sprzedaż? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli sklepów internetowych, którzy zdecydowali się na reklamę produktową w Google Zakupy w ekosystemie Google Ads dla sklepów. Bo chociaż kampanie produktowe uchodzą za dość tanie i jednocześnie skuteczne, to jednak podstawą sukcesu jest zastosowanie najlepszych praktyk optymalizacji kampanii produktowej. Sprawdźmy, jak poprawić wyniki kampanii Google Shopping dzięki sprawdzonym trikom i poradom od ekspertów.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


1. Jak zoptymalizować plik produktowy, by zwiększyć sprzedaż z kampanii Google Shopping

Najlepsze praktyki optymalizacji kampanii Google Shopping obejmują m.in. właściwą optymalizację pliku produktowego. To jeden z kluczowych elementów skuteczności reklam w Google Zakupy, ponieważ to na podstawie zawartych w nim informacji ekosystem Google decyduje, czy wyświetli Twoją reklamę, czy też nie. Dlatego też plik produktowy decyduje o Twoim być albo nie być w kampaniach produktowych. Jak poprawić wyniki kampanii Google Shopping? W pliku produktowym koniecznie umieścić następujące parametry:

 • obrazy - warto przeprowadzać testy A/B, by sprawdzić skuteczność poszczególnych obrazów, zadbaj także, by zdjęcie było dopasowane do konkretnego wariantu produktu,
 • tytuły (nazwy) produktów - na pierwszym miejscu w tytule warto umieścić najważniejsze słowa kluczowe - to może przyciągnąć zainteresowanie użytkowników; pamiętaj także, by w tytule dodać wszystkie najważniejsze informacje o produkcie,
 • cena - jednym z częstych błędów w kampaniach Google Zakupy jest niewłaściwa cena widoczna w sekcji Google Shopping - upewnij się, że w pliku produktowym dodałeś aktualną cenę, zwłaszcza jeśli masz okres promocji lub niedawno go zakończyłeś; niezgodność cen w reklamie i na stronie może spowodować utratę potencjalnego klienta;

Opcjonalne parametry, które warto dodać do pliku produktowego w celu poprawy wyników reklamy w Google Shopping, to:

 • kolor produktu - wielu użytkownikóœ szuka produktów w konkretnym kolorze, dlatego, mimo że nie jest to obowiązkowy element, warto go umieścić w pliku produktowym;
 • rozmiar - również nie jest to element obowiązkowy, ale jest ważny z punktu widzenia odbiorcy;
 • szczegóły produktu - być może masz w swojej ofercie produkty, które mają dodatkowe cechy, których nie sposób ująć w kategoriach systemu Google Ads. Google jest przygotowane na taką sytuację i umożliwia dodanie dodatkowych parametrów w sekcji “szczegóły produktu” - tam warto umieścić na przykład specyfikację techniczną;
 • zasady wysyłki i zwrotów - jeśli skonfigurujesz informacje o zasadach wysyłki i zwrotów w Google Merchant Center, Google będzie je wyświetlać w reklamach produktowych, co może wyróżnić Twoją reklamę spośród innych.

Pamiętaj także, że jeśli reklamujesz się w wielu krajach, potrzebujesz pliku danych o produktach dla każdego kraju. Kampanie produktowe w Google Ads są zależne od kraju, więc musisz skonfigurować nową kampanię dla każdego państwa sprzedaży.

Reklama produktowa z produktami określonego koloru

Przykłady reklam produktowych z informacją o cenie dostawy

Wskazówki dotyczące tytułów produktów w kampaniach Google Zakupy


2. Jak zoptymalizować strukturę kampanii w reklamie Google Shopping?

Dobra struktura kampanii to jeden z kluczowych elementów, który może wpływać na jej skuteczność. Jak ją jednak wdrożyć i co ona oznacza? Google Ads umożliwia podział produktów - w Google Merchant Center, w którym umieszczasz plik produktowy, wystarczy przejść do sekcji wszystkich produktów i wybrać parametr, według którego chcesz je podzielić. Wyświetlone produkty możesz dalej kategoryzować według wybranego parametru. Gdy masz już gotową strukturę, dla każdej z grup produktów ustaw odpowiednią stawkę za kliknięcie. Warto ustrukturyzować kampanię poprzez dodanie grup reklam. W każdej grupie umieść określoną grupę produktów (np. kategorię w sklepie), by mieć pewność wysokiej trafności. Pamiętaj, że w przypadku reklam produktowych w Google Zakupy nie możesz budować struktury kampanii w oparciu o słowa kluczowe. Jak utworzyć nowe grupy reklam?

 • Zaloguj się na swoje konto Google Ads i przejdź do sekcji Grupy reklam i kliknij przycisk “+”.
 • Następnie wybierz kampanię, do której chcesz dodać grupy, nazwij swoją grupę reklam, dodaj stawkę i gotowe.

Którego atrybutu należy użyć do podziału produktów, by zwiększyć sprzedaż Google Zakupy? To zależy od Twojej kampanii. Jeśli wszystkie Twoje produkty mają tę samą kategorię Google, atrybut kategorii nie będzie pomocny - użycie typu produktu może być lepsze. Z drugiej strony, jeśli sprzedajesz produkty wyprodukowane przez konkretną markę, np. Adidas, Twoja grupa marek może zawierać koszulki, buty i sprzęt sportowy. Jak to wykorzystać do optymalizacji kampanii produktowej w kierunku zwiększenia sprzedaży? Możesz podzielić swoje produkty za pomocą jednego atrybutu i podzielić je ponownie przy pomocy innego. Najpierw podziel produkty według nazwy marki, by w efekcie uzyskać wszystkie artykułu firmy Adidas, a następnie podziel ją ponownie według typu produktu lub kategorii, aby dodać osobne grupy produktów dla T-shirtów Adidas, butów Adidas, bluz Adidas itd. Uzyskane kategorie możesz dalej podzielić, np. na bluzy damskie Adidas, bluzy męskie Adidas, bluzy dziecięce Adidas.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


3. Wytypuj najskuteczniejsze i najmniej skuteczne produkty w kampaniach Google Zakupy

Jak zwiększyć sprzedaż i poprawić wyniki kampanii Google Zakupy? Jednym ze sposobów jest analiza skuteczności poszczególnych reklam. Prawdopodobnie masz w swojej ofercie produkty, które sprzedają się lepiej, generując większą liczbę konwersji, oraz takie, w które użytkownicy klikają, ale z jakichś powodów nie finalizują transakcji. To dla Ciebie sytuacja niekorzystna, ponieważ za każde kliknięcie reklamy płacisz. Dlatego też przefiltruj produkty w raportach Google Ads - jako parametr wybierz produkty, które mają 0 konwersji. Pamiętaj jednak, że “przegrany” produkt mogą stanowić też te, w których koszt za konwersję jest wysoki, np. przewyższa Twoją marżę zysku. Jeśli jakiś produkt nie generuje konwersji, wyłącz go z kampanii, a większe środki przeznacz na kampanię o wysokiej skuteczności generujących dużą liczbę konwersji.


4. Jak zoptymalizować kampanię produktową? Wyklucz z kampanii nieopłacalne produkty

Jak zwiększyć sprzedaż, poprawić wyniki i zoptymalizować kampanię produktową w Google Ads? Najlepsze praktyki sugerują, by wykluczyć z kampanii te produkty, które sprzedają się najsłabiej. Pamiętaj także, by wyłączyć z reklamy produkty sezonowe. Jeśli masz w ofercie t-shirty z krótkim rękawem, ich reklama w listopadzie raczej nie będzie mieć sensu. Wówczas przeznacz budżet na promocję kurtek i płaszczy zimowych. Upewnij się także, że produkty, które reklamujesz, są dostępne na stanie. Wprawdzie Google automatycznie wstrzymuje reklamy niedostępnych, wyprzedanych produktów, ale musisz umieścić taką informację w pliku produktowym.


5. Jak zwiększyć sprzedaż z kampanii Google Zakupy za pomocą fraz wykluczających?

W kampaniach Google Zakupy nie możesz dodać słowa kluczowych, na które chcesz się wyświetlać - to system Google, na podstawie pliku produktowego, decyduje, czy wyświetli produkt z Twojego sklepu, czy nie. Jak zatem zwiększyć sprzedaż z kampanii Google Zakupy za pomocą słów kluczowych? Wykorzystaj potencjał słów wykluczających. Dodaj do kampanii frazy, na które nie chcesz wyświetlać swoich produktów. Jeśli sprzedajesz srebrną biżuterię, to użytkownik, który szuka złotej biżuterii, może kliknąć Twoją reklamę, ale raczej nie skorzysta z oferty. Dlatego też rozważ dodanie wykluczającego słowa kluczowe “złoto”, by nie wyświetlać swoich reklam na takie zapytania i nie marnować budżetu na zapytania, które mają niskie szanse na konwersję. Jak znaleźć wykluczające słowa kluczowe do kampanii produktowej? Przejrzyj raport “Wyszukiwane hasła: - znajdziesz w nim frazy, które spowodowały wyświetlenie Twojej reklamy produktowej.

Wykluczające słowa kluczowe w Google Ads


6. Ustaw wykluczające frazy na poziomie grup reklam, by poprawić wyniki kampanii produktowej

Frazy wykluczające opisane w punkcie 5. powodują, że nigdy Twoja strona nie będzie się wyświetlać na dane hasło. Możesz także dodać słowa wykluczające na poziomie konkretnej grupy reklam. Spowoduje to, że frazy te zostaną wykluczone w tej konkretnej grupie, ale będą mogły być wyświetlane w innych grupach. W ten sposób zapobiegasz konkurowaniu grup reklam między sobą w ramach jednej kampanii.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


7. Jak poprawić wyniki Google Zakupy za pomocą optymalizacji stawek?

Niektóre kliknięcia w reklamy produktowe w Google Zakupy mogą być bardziej wartościowe niż inne. Jak, wykorzystując tę wiedzę, poprawić wyniki kampanii produktowych? Skup się na optymalizacji stawek za kliknięcie na podstawie urządzeń, lokalizacji i harmonogramu reklam:


Optymalizacja stawek według urządzeń

Jeśli zauważysz, że więcej kliknięć w Twoje reklamy pochodzi z urządzeń mobilnych, zwiększ stawki za kliknięcie na tych urządzeniach;


Optymalizacja stawek według harmonogramu reklam

Twoje reklamy mogą być skuteczniejsze w określonych porach dnia lub tygodnia, w zależności od tego, gdzie i co sprzedajesz. Zakładka raportów umożliwia sprawdzenie wydajności dla dnia tygodnia lub godziny dnia. Dane te mogą być bardzo przydatne, ponieważ może się okazać, że koszt konwersji jest znacznie wyższy w weekendy lub w nocy. Aby to sprawdzić, wystarczy wejść w “Raporty”, a następnie w: Czas >Dzień tygodnia (Widok: Czas >Godzina). Jeśli chcesz różnicować stawki na dni/godziny, musisz najpierw utworzyć harmonogram reklam. W menu po lewej stronie kliknij “Pokaż więcej”, a następnie “Harmonogram reklam” i utwórz nowy harmonogram. Ważne: jeśli chcesz ustawić różne stawki dla godzin, musisz dodać kilka razy jeden dzień z różnymi okresami czasu. Gdy harmonogram jest gotowy, możesz w prosty sposób zwiększać/zmniejszać stawki.

Sekcja, w której możesz znaleźć informacje o kosztach reklam w konkretnych dniach i godzinach

Harmonogram reklam w kampaniach Google Ads


Dostosowywanie stawek do lokalizacji

Co do zasady sklepy internetowe sprzedają swoje produkty na terenie całego kraju, dlatego też dostosowywanie stawek do lokalizacji będzie miało miejsce rzadko. Warto je wykorzystać w sytuacji, gdy oprócz sklepu internetowego prowadzisz sklepy stacjonarne w różnych rejonach Polski. Częściej będzie to jednak miało odniesienie do reklamy całego sklepu w sieci wyszukiwania.


8. Jak poprawić wyniki reklamy Google Shopping za pomocą testów A/B?

Jedną z najlepszych praktyk w kampaniach Google Zakupy jest zastosowanie testów A/B i weryfikacja, który z elementów generuje lepszą skuteczność w zakresie kliknięć w reklamę i konwersji, a także współczynnika konwersji. Pamiętaj, że w testach A/B jednocześnie powinieneś zweryfikować jeden element. W przypadku kampanii produktowych takimi elementami mogą być na przykład obrazy czy tytuły produktów.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


9. Uruchom kampanię Performance Max

Kampania Performance Max to zupełnie nowy typ kampanii Google Ads, który łączy w sobie funkcje inteligentnego określania stawek i kierowania reklam. Głównym celem tej kampanii jest zwiększenie widoczności marek i konwersji w całej sieci Google. Performance Max optymalizuje skuteczność reklam w czasie rzeczywistym za pomocą inteligentnego określania stawek. Zdecydowanie powinieneś rozważyć prowadzenie kampanii Performance Max, jeśli:

 • chcesz dotrzeć do nowych segmentów klientów (w sieci Google).
 • chcesz zebrać wiele danych na temat odbiorców, skuteczności kampanii i nie tylko.
 • wyznaczyłeś wiele celów w swojej strategii reklamowej.
 • chcesz oszczędzić czas na wdrażaniu strategii reklamowej.

Zobacz także, dlaczego warto korzystać z automatów Google Ads.


9 zaawansowanych wskazówek optymalizacji Google Shopping. Podsumowanie

Dobrze zoptymalizowane kampanie produktowe pozwalają na skuteczne zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym. Pamiętaj, by zoptymalizować stawki za kliknięcie, wykorzystać moc wykluczających słów kluczowych, a także popracować nad plikiem produktowym. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, jeszcze bardziej zwiększasz szansę na to, że klienci wybiorą właśnie Twój produkt w sekcji Google Zakupy.

 

Poznaj historie sukcsów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
9 zaawansowanych wskazówek optymalizacji kampanii produktowych

Średnia ocen użytkowników4.74 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ