Czy nadal warto jeździć na konferencje marketingowe?

czy nadal warto jezdzic na konferencje marketingowe
Spis treści

• Dlaczego jest tak dużo konferencji marketingowych na rynku?

• Czy w prowadzeniu firmy nie wystarczy podstawowa wiedza o marketingu?

• Czy w marketingu zachodzi tak wiele zmian, by organizować co roku konferencje?

• Dlaczego warto jeździć na konferencje marketingowe będąc freelancerem?

• Dlaczego warto jeździć na konferencje marketingowe będąc pracodawcą?

• Jak dobrze wybrać konferencję marketingową?

Coraz częściej można spotkać się na rynku z ofertą konferencji marketingowych. Skąd zrodziło się na nie tak duże zapotrzebowanie? Czy wciąż niosą ze sobą coś wartościowego? Czy w ogóle warto jeździć na konferencje marketingowe? Ten artykuł poświęcimy rozważaniom właśnie w tym zakresie.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Konferencje marketingowe - fakty i mity

Wśród konferencji i szkoleń marketingowych narosło dużo krzywdzących mitów, które warto sprostować. Wiele założeń, które aktualnie są chętnie powtarzane, wynika z uproszczeń, którym daleko od faktów. Odpowiedzmy sobie w takim razie na pytania, które pomogą nam zrozumieć, czy warto jeździć na konferencje marketingowe.


Dlaczego jest tak dużo konferencji marketingowych na rynku?

Bez wątpienia można przyznać, że eventów marketingowych jest coraz więcej na rynku zarówno polskim, jak i zagranicznym. Z czego to wynika? Przede wszystkim coraz więcej osób zaczyna rozumieć, jak ważną rolę marketing odbywa w biznesie - rośnie zapotrzebowanie na wiedzę w tym temacie, wzrasta także liczba specjalistów. Co więcej, przed laty marketing mógł się opierać o znacznie prostsze działania. Dzisiaj skuteczna strategia marketingowa musi obejmować więcej elementów, a trendy i polecane praktyki coraz szybciej się zmieniają. Liczba konferencji, z którymi możemy się aktualnie spotkać, to po prostu odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony odbiorców. Ważne jest jednak, żeby umieć wybrać takie wydarzenie marketingowe, które będzie wiązać się z jakością i wiedzą.


Czy w prowadzeniu firmy nie wystarczy podstawowa wiedza o marketingu?

Podstawy marketingu raczej nie ulegają zmianie, to prawda. Zdarzają się również przypadki, w których rzeczywiście, podstawowa wiedza w pełni wystarczy, by osiągać sukcesy w wybranej niszy biznesowej. Najczęściej jednak, by działać skutecznie należy wiedzieć, jak działa konkurencja i starać się ją wyprzedzać. Wiedza zdobyta na eventach marketingowych pozwala na to, by przygotować dla swoich klientów najbardziej atrakcyjną ofertę.


Czy w marketingu zachodzi tak wiele zmian, by organizować co roku konferencje?

Marketing, szczególnie ten internetowy, to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina, a wszelkie zmiany i aktualne trendy są częstym tematem konferencji marketingowych. Nawet Google potrafi wprowadzić kilka zmian dziennie w swoim algorytmie, dlatego tak istotne jest bycie na bieżąco z wszelkimi nowościami. Na eventach marketingowych nie poświęca się raczej czasu podstawom z ogólnej wiedzy marketingowej, lecz aspektom, które są na ten moment najważniejsze w prowadzeniu firmy. Ze względu na dynamicznie zmiany, raczej się nie zdarza, by ten sam temat, był dwa lata z rzędu omawiany na największych konferencjach.


Dlaczego warto jeździć na konferencje marketingowe będąc freelancerem?

Prowadzenie jednoosobowej działalności wymaga stałego samodoskonalenia i rozwijania własnych umiejętności, rozwijania wiedzy. W pracy na etacie możesz liczyć, że o Twój rozwój zawodowy zadba szef, jednak kiedy jesteś freelancerem musisz samodzielnie znaleźć na to sposób - konferencje marketingowe mogą być idealnym rozwiązaniem. Jak możesz je wykorzystać w swoim samorozwoju?

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Nawiązywanie kontaktów biznesowych na konferencjach

Jedną z kluczowych zalet jeżdżenia na konferencje marketingowe jest networking. Na takie eventy jeżdżą zarówno przedstawiciele agencji marketingowych, freelancerzy, jak i przedstawiciele firm z innych branż, które chcą lepiej wykorzystać marketing w swojej działalności. Pozyskiwanie takich kontaktów może być dla Ciebie cennym doświadczeniem - w ten sposób możesz podzielić się z innymi swoim doświadczeniem i wiedzą, przedyskutować nurtujące Cię tematy branżowe, a także nawiązać współprace biznesowe. Budowanie sieci biznesowej ma znaczący wpływ na to, jak Twoja marka sobie radzi na rynku.


Wartościowe treści od najlepszych specjalistów od marketingu

Konferencje marketingowe są zwykle płatne - wynika to z faktu, jak wiele wiedzy jest na nich przekazywanych i jakich specjalistów można tam spotkać. Wiele wiedzy jest dostępnej w internecie za darmo, ale świeże, najważniejsze informacje z branży i najdokładniejsze analizy zwykle nie są tak chętnie udostępniane. Jeżeli chcesz mieć dostęp do wartościowych treści od najlepszych specjalistów z marketingu będziesz prawdopodobnie musiał/a płacić za ich treści. Zaletą konferencji marketingowych jest to, że masz możliwość zdobycia jednocześnie wiedzy od wielu specjalistów. Jeśli chcesz pracować efektywnie i osiągać sukcesy zawodowe - musisz aktualizować swoją wiedzę.


Zwiększanie własnej wartości na rynku

Pracując jako freelancer musisz się rozwijać zawodowo nie tylko po to, żeby móc efektywniej pracować, ale również po to, żeby być konkurencyjnym na rynku. Za Twoją wartość zawodową odpowiada nie tylko to, jakie już masz doświadczenie, ale również to, co z tym doświadczeniem robisz. Jeżeli powiesz swoim potencjalnym klientom, że regularnie bierzesz udział w szkoleniach i konferencjach branżowych, prawdopodobnie wzbudzisz tym ich zaufanie. Będą dzięki temu mieli pewność, że będą współpracować z kompetentną osobą i wybiorą Ciebie zamiast osoby, która się nie dokształca i działa według stałego, utartego schematu.


Budowanie pozytywnego wizerunku

Wizerunek to zbiór skojarzeń, które mogą się pojawić w głowie każdej osoby, która miała styczność z Tobą lub Twoimi usługami. Musisz pamiętać, że bez względu na to, czy będziesz przykładać do tego wagę, wykreujesz jakiś wizerunek - to od Ciebie zależy, czy będzie on pozytywny czy negatywny. Pojawiając się na konferencji marketingowej przedstawiasz się innym uczestnikom, jako osoba zaangażowana w branży. Udziałem w takim evencie możesz również pochwalić się w mediach społecznościowych - Twoi odbiorcy mogą Cię wtedy zapamiętać jako osobę, która przykłada dużą wagę do samorozwoju. Natomiast, gdy o Twoim zaangażowaniu w konferencje marketingowe dowiedzą się Twoi klienci, prawdopodobnie pomyślą o tym, że współpracują z kompetentną, profesjonalną osobą.


Zdobywanie motywacji do dalszego działania

Jedną z trudności w pracy freelancerskiej jest brak stałego kontaktu z innymi osobami z branży, a także szybkie poczucie wypalenia zawodowego. Warto szukać różnych możliwości, które na nowo pobudzą Twoją motywację do działania. Rozmowa z osobami, które spotykają się z podobnymi problemami, zastanawiają się nad podobnymi kwestiami, co Ty - doda Ci świeżego spojrzenia na Twoją pracę. Obecność na konferencji marketingowej daje poczucie przynależności do większej grupy społecznej, co jest bardzo istotne z punktu widzenia psychologii. Po powrocie z takiego eventu marketingowego będziesz mieć nowe pokłady energii, motywacji i kreatywności. Właśnie w taki sposób rodzą się nowe, innowacyjne pomysły, które będą prowadzić Twoją działalność do dalszego rozwoju.

 

Dlaczego warto jeździć na konferencje marketingowe będąc pracodawcą?

Prowadzisz firmę? A może pracujesz w dziale marketingu i chcesz przekonać szefa do uczestnictwa w konferencji marketingowej? Jest wiele elementów, które przemawiają za tym, by wziąć w niej udział, ale to przede wszystkim świetny sposób na zwiększenie wydajności pracy w firmie.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Research działań konkurencji

Skuteczne działanie w branży powinno się opierać między innymi o badanie działań konkurencji. Jeżeli nie będziesz wiedzieć, jak działają inne firmy, nie możesz mieć pewności, czy oferujesz swoim klientom atrakcyjną, konkurencyjną ofertę. Aby być na bieżąco, staraj się uczestniczyć w wartościowych konferencjach marketingowych. W ten sposób sprawdzisz trendy w branży, zmiany w marketingu i będziesz mógł poznać przemyślenia innych osób w tym temacie.


Zweryfikowanie swojej strategii działania

Pamiętaj, że nie weryfikując swojej wiedzy, nie dowiadując się, jakie są rekomendacje dla Twojej branży sprawiasz, że Twoje działania będą z czasem coraz mniej efektywne. Działanie schematyczne jest zgubną drogą, szczególnie w przypadku marketingu. Ta branża rozwija się bardzo szybko, co można zauważyć po samym marketingu internetowym - w 2018 roku Google wprowadziło około 3000 aktualizacji, co daje średnio 9 zmian na dzień. Na konferencjach marketingowych dowiesz się od najlepszych specjalistów, które rozwiązania pomogą Ci osiągnąć Twój cel biznesowy i zweryfikujesz, czy Twoja aktualna strategia temu sprzyja.


Zwiększanie świadomości marki

Chcesz, żeby Twoja marka była ceniona w branży i żeby ludzie ją kojarzyli? Musisz sprawić, by było o niej głośno, a nie zrobisz tego wykonując po cichu swoją pracę. Aby zbudować silną markę i zwiększać jej świadomość wśród odbiorców, pojawiaj się na najważniejszych wydarzeniach branżowych, uczestnicz w dyskusjach, rozwijaj swoją wiedzę i nawiązuj współpracę z innymi specjalistami. Te wszystkie elementy może Ci zagwarantować uczestnictwo w konferencji marketingowej.


Budowanie relacji biznesowych

Wiele osób błędnie zakłada, że kluczem do sukcesu jest eliminacja konkurencji. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie, coraz ważniejszą rolę w marketingu pełnią różnorodne współprace biznesowe. Istotny jest chociażby influencer marketing, który skutecznie pozwala zwiększyć świadomośc marki, zaangażowanie odbiorców, a także bardzo pozytywnie wpływa na wyniki konwersji. Natomiast w SEO ważne jest pozyskiwanie linków zewnętrznych z zaufanych, wartościowych stron internetowych, w czym mogą Ci pomóc wpisy gościnne. Co ważne, na takim wydarzeniu marketingowym możesz również spotkać specjalistę, którego będziesz chciał/a zatrudnić w swojej firmie. Konferencje marketingowe pozwalają na to by poznać wiele osób z branży, co potencjalnie może zaprocentować świetną współpracą w przyszłości.

Więcej informacji na temat współprac w marketingu internetowym, dowiesz się z artykułów:


Rozwój wiedzy i umiejętności pracowników

Jako pracodawca, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakimi ludźmi chcesz pracować. Czy to powinny być osoby, które myślą kreatywnie i chcą się rozwijać w swojej branży, a może wolisz współpracować z osobami, które wykonują określone minimum? Zakładamy, że zależy Ci na pracownikach, którzy będą chcieli poszerzać swoją wiedzę, aby móc przełożyć to na rozwój firmy - w takim wypadku to właśnie w Twoim obowiązku leży zapewnienie im takich możliwości. Dbając o rozwój pracowników sposób zwiększasz ich zadowolenie z pracy, a także sprawiasz, że będą oni z zaangażowaniem, skutecznie opracowywać strategię marketingową dla Twojej firmy.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

 

Jak dobrze wybrać konferencję marketingową?

W momencie, gdy na rynku można znaleźć kolejne szkolenia marketingowe i konferencje, możesz mieć trudność z wybraniem takiego eventu, który rzeczywiście będzie niósł ze sobą jakąś wartość. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim zapoznaj się bliżej z tematyką organizowanej konferencji. Sprawdź, czy ma temat przewodni, a także poszczególne prelekcje wiążą się z Twoją działalnością i celami biznesowymi. Konferencje marketingowe mogą poruszać wiele kwestii i nie jest to możliwe, by były one zgodne z oczekiwaniami każdej firmy. Dodatkowo, zweryfikuj również, jacy prelegenci mają się pojawić na konferencji. Czy to osoby znane w branży i wyróżniające się wiedzą? Wiele osób może samozwańczo nazywać się specjalistami, ale dopóki nie idzie to w parze z dowodami w postaci doświadczenia i wiedzy, nie warto poświęcać uwagi ich wykładom. Decyduj się na takie konferencje, w których występują znani i dobrzy specjaliści. Lepiej jest zainwestować nieco więcej, ale mieć pewność, że otrzyma się najlepszej jakości wiedzę niż zdecydować się na tańszą, a przy tym niższej jakości konferencję marketingową, Dodatkowym elementem, na który możesz zwrócić uwagę, jest to, czy to pierwsza edycja konferencji, czy też któraś z kolei. Oczywiście, konferencje marketingowe, które są organizowane po raz pierwszy, również mogą być bardzo dobre, jednak jeżeli wybierasz się na taki event po raz pierwszy - staraj się wybierać sprawdzone, zaufane konferencje. Dobrze ugruntowane na rynku eventy marketingowe wyróżniają się zwykle dobrymi opiniami i powracającymi na wydarzenie uczestnikami. Co więcej, jeżeli taka konferencja ma już kolejną edycję, możesz poczytać o niej w internecie i sprawdzić, czy jej formuła Ci odpowiada.

 

Czy nadal warto jeździć na konferencje marketingowe? Podsumowanie

Jednoznacznie można stwierdzić, że konferencje to świetne wydarzenia marketingowe, które mogą przyczynić się do rozwoju zarówno całych firm, jak i pojedynczych jednostek. Warunkiem jest jednak odpowiednie wybranie eventu. Znajdź odpowiednią dla siebie konferencję, sprawdź jej rzetelność i kup bilet - rozwój biznesowy stoi przed Tobą otworem!

 

Jesteś gotowy na liczne korzyści płynące z pojawienia się na konferencji marketingowej? Wykorzystaj szansę na zdobycie wiedzy z różnych dziedzin marketingu oraz buduj swoją widoczność w trakcie Golden Marketing Conference 21 i 22 kwietnia. 

Szczegóły na stronie: https://goldenmarketing.pl/poznan/

Współpraca z GMC

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czy nadal warto jeździć na konferencje marketingowe?

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 134 głosów

UDOSTĘPNIJ