Jak przygotować live sprzedażowy, żeby zwiększyć konwersję w sklepie?

jak przygotowac live sprzedazowy
Spis treści

• Czym jest live commerce?

• Historia trendu live commerce

• Jak live sprzedażowy pomaga przyspieszyć sprzedaż?

• Jak sprzedaż na żywo zachęca do impulsywnych zakupów?

• Jak sprzedaż live pozwala zwiększyć zaangażowanie odbiorców?

• Jak live commerce pomaga budować świadomość marki?

• Trendy w live commerce, które warto mieć na uwadze

• Jak dobrze zorganizować sprzedaż live?

Pandemia sprawiła, że ludzie całkowicie zmienili swoje nawyki zakupowe. Jedną z głównych zmian było to, że znacznie chętniej kupują rzeczy online, ale jednym z ciekawszych trendów okazał się wzrost zainteresowania live commerce. Na czym polega sprzedaż live? Czy to rozwiązanie dla Twojej firmy? W tym artykule pomożemy Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Czym jest live commerce?

Live sprzedaż, live commerce, live shopping - zapewne chociaż jedno z tych określeń obiło Ci się o uszy. To coraz częściej pojawiające się w branży e-commerce pojęcie, które przyciąga uwagę przedsiębiorców obietnicą wysokiej skuteczności sprzedaży.

Handel na żywo polega na sprzedaży produktów online za pomocą wideo na żywo na wybranej platformie, na przykład na Facebooku. W czasie trwania transmisji użytkownicy wchodzą w interakcję z prowadzącym poprzez zadawanie pytań, a także deklaracje chęci zakupu prezentowanego produktu. Live commerce został zaprojektowany w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby użytkowników i zapewnić im najlepsze doświadczenia z zakupu. Live sprzedażowy pozwala im nie tylko obejrzeć produkt, ale również poznać wszelkie szczegóły dotyczące techniki wykonania, wymiarów, zastosowania. Prowadzący odpowie na pytania kupujących w czasie rzeczywistym, dzięki czemu użytkownik może przebywać w domowym zaciszu, a i tak dostanie natychmiast wszystkie interesujące go informacje. Dzięki temu live streaming e commerce zapewnia wygodę i szybkość działania, czym zdecydowanie zyskuje w porównaniu tradycyjnych zakupów online.


Historia trendu live commerce

Sprzedaż live miała swój początek stosunkowo niedawno, bo w 2016 roku. Jednak już w pierwszej chwili bardzo intensywnie weszła na rynek i przyciągnęła wielu zainteresowanych. Trend miał swój początek w Chinach na targach Taobao Live Alibaba, gdzie popularny gigant detaliczny Alibaba rozpoczął pierwsze wydarzenie oparte o live commerce. Sukces tego przedsięwzięcia zaskoczył wszystkich, w przeciągu pierwszych 30 minut użytkownicy zrealizowali transakcje o wartości 7,5 miliarda dolarów. Wiele mówi się jednak o tym, że pierwowzorem dla live streaming ecommerce były popularne w latach dziewięćdziesiątych telewizyjne sieci zakupów domowych, czyli na przykład powszechnie znane Telezakupy Mango.

 

Jakie korzyści przynosi live sprzedażowy?

Zastanawiasz się, czy live sprzedażowy jest rozwiązaniem dla Ciebie? Zapoznaj się z korzyściami, które przynosi ta forma sprzedaży i porównaj je ze swoimi celami biznesowymi oraz charakterystyką firmy.


Jak live sprzedażowy pomaga przyspieszyć sprzedaż?

Transmisja na żywo pozwala Ci przedstawić swoją ofertę setkom, a nawet tysiącom ludzi w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, algorytmy mediów społecznościowych aktualnie stawiają na promocję treści w formie wideo, więc masz szansę dotrzeć do nowej grupy odbiorców. W ten sposób pomijasz proces promowania swoich produktów i przechodzisz bezpośrednio do momentu przekonywania odbiorcy do zakupu.


Jak sprzedaż na żywo zachęca do impulsywnych zakupów?

Transmisje online gromadzą użytkowników w jednym miejscu, przez co mogą się oni czuć, jak osoby biorące udział w ekskluzywnym wydarzeniu. Taka wyjątkowość oferty sprawia, że odbiorcy chętniej decydują się na dokonanie zakupu. Dodatkowo, występuje tutaj efekt FOMO (Fear Of Missing Out), którego powodem jest poczucie presji czasu oraz konkurencja (inne osoby uczestniczące w transmisji mogą dokonać zakupu szybciej). Użytkownicy nie chcąc przegapić interesującej oferty krócej zastanawiają się nad zakupem i dokonują decyzji impulsywnie.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Jak sprzedaż live pozwala zwiększyć zaangażowanie odbiorców?

Tradycyjne posty sprzedażowe są już normą na rynku e-commerce, dlatego nie przyciągają tak bardzo uwagi użytkowników. Udowodniono jednak, że dwa razy (źródło: https://wyzowl.s3.eu-west-2.amazonaws.com/pdfs/Wyzowl-Video-Survey-2021.pdf) częściej ludzie udostępniają filmy swoim znajomym niż reklamy statyczne. Decydując się na sprzedaż live możesz liczyć na to, że zaangażowanie odbiorców będzie większe niż te, z którym spotkałeś się dotychczas.


Jak live commerce pomaga budować świadomość marki?

Zwiększając zasięgi swoich działań, docierając do nowych odbiorców i zwiększając ich zaangażowanie w przygotowane treści, sprawiasz jednocześnie, że Twoja marka będzie coraz lepiej rozpoznawalna. Więcej osób będzie o niej mówić, a także kojarzyć ją z konkretnych działań.


Trendy w live commerce, które warto mieć na uwadze

Sprzedaż live rozpoczęła się intensywnie w 2016 roku, ale wraz z 2020 rokiem i początkiem pandemii zaczęła być powszechnie wykorzystywana na całym świecie. Rosnące zainteresowanie tym tematem powoduje, że tworzą się wokół niego kolejne trendy. Jeżeli chcesz działać z sukcesami, podążaj za trendami i wyprzedzaj konkurencję.


Sesje pytań i odpowiedzi podczas sprzedaży na żywo

Nie wiesz, jak zacząć działać w live commerce? Świetnym sposobem jest przeprowadzenie sesji pytań i odpowiedzi w formie live. Dużo osób decyduje się na to rozwiązanie, bo pozwala nie tylko przełamać pierwsze lody, ale również pomaga zrozumieć, czego szukają Twoi odbiorcy, poznać ich potrzeby i oczekiwania. Aby czuć się komfortowo podczas takiej transmisji live możesz przygotować sobie scenariusze gotowych odpowiedzi do najczęściej pojawiających się pytań lub do pytań, które przedstawiają kluczowe aspekty Twojej oferty. Może się zdarzyć, że nie otrzymasz zbyt wielu pytań od widzów podczas transmisji, więc wcześniejsze przygotowanie jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem.

Podczas takiej transmisji możesz również testować produkty, dzielić się wskazówkami, poradami dotyczącymi ich wykorzystania - pobudzi to obserwatorów do kolejnych pytań. Według badań przeprowadzonych przez Hubspot aż 82% konsumentów oczekuje otrzymania natychmiastowej odpowiedzi na pytania, które dotyczą sprzedaży - live commerce pomoże Ci odpowiedzieć na tę potrzebę.


Live sprzedażowy na wielu kanałach jednocześnie

Prowadzenie działań marketingowych na wielu kanałach jednocześnie to jeden z najlepszych sposobów na dotarcie do wielu klientów i zapewnienie im najlepszego poziomu obsługi. Twoja grupa docelowa może korzystać z wielu platform, dlatego warto wyjść naprzeciw jej przyzwyczajeniom. W ten sposób zapewnisz w pełni zintegrowaną obsługę klienta, pamiętaj jednak o przejrzystości i spójności przekazu. Chcąc prowadzić live sprzedaż na wielu kanałach jednocześnie musisz podwójnie skupić się na moderacji komentarzy, co może być dużym wyzwaniem w przypadku dużej grupy odbiorców. Dlatego przed rozpoczęciem działań na wielu kanałach, rozważ, czy ta strategia przyniesie Ci więcej korzyści czy też problemów. Aby zapewnić płynną transmisję na różnych kanałach jednocześnie (np. Facebook, Instagram, Youtube, Twitch, Linkedin) możesz wykorzystać specjalnie przygotowane do tego platformy. Wśród najpopularniejszych platform znajdują się:

 • StreamYard,
 • Restream,
 • vMix,
 • Open Broadcast Software.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Sprzedaż live w formie indywidualnych rozmów

Czy live shopping musi się wiązać z masową publicznością? Niekoniecznie, coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się także indywidualne rozmowy wideo z potencjalnymi klientami. To szczególnie polecane rozwiązanie w przypadku sprzedaży produktów luksusowych. Wykorzystując tę strategię masz możliwość stworzenia silniejszej relacji na linii klient i marka, a także zwiększenia współczynnika konwersji. Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli taka rozmowa nie zakończy się natychmiastowym zakupem, Twoja firma i tak zyskuje klienta, który prawdopodobnie będzie się wykazywał większą lojalnością wobec marki i będzie miał o niej dobre zdanie, jeżeli live będzie profesjonalnie przeprowadzony.


Połączenie live commerce i influencer marketingu

Nie tylko live sprzedaż jest rosnącym w siłę trendem, coraz większą rolę w e-commerce pełni również influencer marketing. Według raportu przygotowanego w 2019 roku przez Rakuten, 80% (źródło: https://go.rakutenmarketing.com/hubfs/docs/2019%20Influencer%20Marketing%20Report%20-%20Rakuten%20Marketing.pdf) konsumentów kupiło coś po usłyszeniu rekomendacji od influencera. Co więcej, aktualnie na 22% (źródło: https://www.clickz.com/influencer-marketing-2019-stats/223174/) dużych decyzji zakupowych wśród osób w wieku od 18 do 34 lat, mają wpływ polecenia influencerów. Te wyniki będą prawdopodobnie wzrastać, bo powoli coraz większą rolę na rynku pełnią osoby z pokolenia Z, dla których internet jest szczególnie ważną częścią życia. Zaangażowanie wpływowych osób do swoich streamingów sprzedażowych może zaowocować następującymi efektami:

 • Zwiększenie zaufania użytkowników wobec marki,
 • Dotarcie do większej liczby odbiorców,
 • Zwiększenie zaangażowania użytkowników,
 • Zwiększenie poziomu sprzedaży.

Świetnym przykładem połączenia live commerce i influencer marketingu może być strategia marki ALDO, która zajmuje się sprzedażą obuwia i akcesoriów. Do transmisji live marki ALDO zaangażowano popularną stylistkę Mimi Cutrell i gwiazdę TikToka Nate Wyatt’a. W efekcie firma zyskała 17 000 wizyt na stronie w ciągu 5 dni, a wskaźnik zaangażowania wzrósł do 308%.

Przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł, jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat influencer marketingu, jego roli w marketingu internetowym i o tym, jakie daje możliwości rozwoju biznesowego.


Aktywne w dyskusje w trakcie sprzedaży live

Sprzedaż produktów na żywo daje szerokie możliwości kontaktu z odbiorcami, dlatego warto eksplorować każdy z tych sposobów. Live sprzedażowy nie oznacza, że wszystko musi być komunikowane ustnie, warto, żeby podczas transmisji współpracowały co najmniej dwie osoby. Jedna z nich będzie mogła wówczas odpowiadać w komentarzach na pojawiające się dodatkowe zapytania, a także linkować w chacie produkty, które właśnie omawia osoba prowadząca, pytać o opinie, zadawać pytania, zachęcać do wypowiedzi, odpowiadać na krytykę i dziękować za zaangażowanie. Taki podział obowiązków jest szczególnie ważny w przypadku dużej grupy odbiorców, gdzie prowadzący nie jest w stanie odpowiedzieć na każde pojawiające się pytanie. Wchodzenie w konwersację z odbiorcami pomaga budować zaangażowanie i zwiększa zaufanie do marki. Jeżeli Twoja sprzedaż live jest pozbawiona interakcji z publicznością, nie spełnia ona w pełni swojego zadania. Taki sam efekt klient mógłby osiągnąć przez obejrzenie wcześniej przygotowanego, klasycznego nagrania.


Jak dobrze zorganizować sprzedaż live?

Live streaming e-commerce może się wydawać prostym sposobem na sukces, ale w rzeczywistości wymaga on bardzo skrupulatnego przygotowania i zadbania o każdy szczegół. Jeżeli chcesz, żeby Twoja sprzedaż live przyniosła najlepsze efekty, postaraj się działać zgodnie zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Przygotuj plan streamingu

Nie działaj chaotycznie, dokładnie zaplanuj co i w którym momencie chcesz pokazać. Przygotuj sobie również wstępny zakres tego, co chcesz powiedzieć. Jeżeli będziesz mieć wszystko robić zgodnie z założonym planem, będziesz miał pod tę strategię przygotowane produkty, linki i treści - cała sprzedaż live przebiegnie sprawnie i profesjonalnie.


Wybierz odpowiedniego prowadzącego

Pamiętaj, że streaming to jeden z kanałów sprzedaży, dlatego istotne jest to, kto będzie reprezentował Twoją firmę podczas transmisji. Powinna to być osoba, która jednocześnie świetnie zna firmę i jej zasoby, ale jest jednocześnie komunikatywna i przekonująca. To właśnie za odpowiednim wyborem prowadzącego transmisji stoi klucz do sukcesu.


Wybierz reprezentatywne miejsce

Przede wszystkim zadbaj o to, by tłem do Twojej transmisji live było czyste, schludne miejsce. Co więcej, w tle nie powinno znajdować się zbyt wiele elementów, aby nie odciągać uwagi odbiorców. Pamiętaj również o dobrym oświetleniu - czasami wystarczy światło dzienne, ale może się okazać, że będziesz musiał zainwestować w profesjonalne oświetlenie.


Zadbaj o wysoką jakość nagrania

Prowadząc sprzedaż live musisz pamiętać, że to właśnie jakość wideo będzie podpowiadać odbiorcom, jak oceniać poziom profesjonalności Twojej marki. Jeżeli świetny produkt przedstawisz na nagraniu o bardzo niskiej jakości - niewiele osób stwierdzi, że jest warto w niego zainwestować. Upewnij się, że zarówno wideo, jak i dźwięk nagrania są na odpowiednim poziomie. Zadbaj również o stabilne połączenie internetowe.


Wykorzystuj storytelling podczas sprzedaży live

Jak przekonać swoich odbiorców do zakupu Twojego produktu? Musisz znaleźć sposób na zaciekawienie ich ofertą. Czasami samo przedstawienie produktu i jego parametrów nie wystarczy, wówczas warto spróbować wpłynąć na wyobraźnię odbiorców. Świetnym sposobem będzie przedstawienie sytuacji, w której dany produkt może im pomóc rozwiązań wybrany problem. Wiele osób oddziałuje na wyobraźnię klientów poprzez sugerowanie im, w jakim momencie i w jaki sposób mogą wykorzystać dany produkt (na przykład sukienka na wesele, chrzest, rodzinny obiad, randkę itp.). Możesz również opowiedzieć historię powstania produktu i podkreślić ważne cechy (jakość, tradycję, ekskluzywność).

 

Jak przygotować live sprzedażowy, żeby zwiększyć konwersję w sklepie? Podsumowanie

Live commerce to rozwiązanie, z którego może skorzystać zarówno duża, jak i mała firma. Transmisje sprzedażowe pełnią coraz większą rolę w e-commerce na całym świecie, dlatego warto mieć ten trend na oku. Przy odpowiedniej strategii, możesz odnieść sukces w tej formie sprzedaży.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak przygotować live sprzedażowy, żeby zwiększyć konwersję w sklepie?

Średnia ocen użytkowników4.84 na podstawie 140 głosów

UDOSTĘPNIJ