14 powodów, dla których sklepy internetowe upadają i jak tego uniknąć

14 powodow dla ktorych sklepy internetowe upadaja
Spis treści

• Jakie szanse na sukces ma Twój sklep internetowy? Dane statystyczne

• Niska sprzedaż spowodowana nieodpowiednią ofertą

• Niska sprzedaż spowodowana niekorzystną ceną

• Niska sprzedaż spowodowana brakiem planu marketingowego

• Niska sprzedaż spowodowana niewystarczającą optymalizacją SEO

• Niska sprzedaż spowodowana nieintuicyjnym projektem strony

• Niska sprzedaż spowodowana nieskutecznym CTA

• Niska sprzedaż spowodowana brakiem wartościowej treści

• Niska sprzedaż spowodowana zbyt wysokim kosztem wysyłki

• Niska sprzedaż przez nieumiejętne przedstawienie oferty

• Niska sprzedaż przez niskiej jakości zdjęcia

• Niska sprzedaż przez zbyt skomplikowany proces transakcji

• Niska sprzedaż przez brak jasnej polityki zwrotów

• Niska sprzedaż przez niedostosowanie strony do urządzeń mobilnych

• Niska sprzedaż przez niskiej jakości system obsługi klienta

Myślisz o rozpoczęciu działalności w sieci? E-commerce może przynieść świetne wyniki sprzedażowe, ale jednocześnie jest to branża o wyjątkowo wysokim wskaźniku niepowodzeń. Co stoi za powodem tak częstych upadków sklepów internetowych? Poznaj najczęstsze powody niskich wyników sprzedaży i dowiedz się, jak ich uniknąć! 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Jakie szanse na sukces ma Twój sklep internetowy? Dane statystyczne

Prowadzenie własnego biznesu to proces stałej nauki, nie sposób nie popełnić żadnego błędu na tej drodze. Można jednak zdecydowanie ograniczyć ryzyko niepowodzenia, by nie trafić do licznej grupy przedsiębiorców, których biznes internetowy zakończył się niepowodzeniem. 

Dane statystyczne z rynku e-commerce potrafią przestraszyć nawet najpewniejszych swoich biznesu przedsiębiorców. Według badań przeprowadzonych przez MarketingSignals aż 90% przedsiębiorstw e-commerce upada po 120 dniach. Idąc tym tropem, wskaźnik sukcesu e-commerce wynosi około 10%, jeżeli sukcesem nazwiemy przetrwanie dłużej niż trzy miesiące na rynku. Takie dane potrafią przerazić, ale zamiast rezygnować ze swojej szansy, można wyciągnąć wnioski z błędów popełnionych przez innych, przygotować się na ewentualne trudności i wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. 

 

Niska sprzedaż w sklepie internetowym - najczęstsze przyczyny 

Pewne błędy przedsiębiorców działających w e-commerce można spotkać szczególnie często. Sprawdź, jak ich uniknąć. 

 

Niska sprzedaż spowodowana nieodpowiednią ofertą 

Bez wątpienia jeden z głównych powodów niepowodzenia na rynku e-commerce to złe dopasowanie sprzedawanych produktów do realnego zapotrzebowania. Wielu przedsiębiorców zarządza sprzedażą wyłącznie w odniesieniu do swojej intuicji - nie robią badań potrzeb grupy odbiorców, nie sprawdzają ich oczekiwań. Jeśli próbujesz sprzedać produkt, którego nikt nie potrzebuje i nie chce - z góry jesteś na przegranej pozycji. By uniknąć takiej sytuacji zrób badanie rynku, znajdź swoją niszę i  upewnij się, że użytkownicy chcą kupować produkty, które sprzedajesz. 

Nie wiesz, jak wykonać analizę rynku i przygotować konkurencyjną ofertę? Sprawdź nasz artykuł: 

 

Niska sprzedaż spowodowana niekorzystną ceną

Kolejnym powszechnym błędem jest nieumiejętność dostosowania ceny do oferty. Znajdziesz w sieci sklepy, które wyglądają bardzo nieprofesjonalnie, a jednak świetnie sobie radzą w branży - najczęściej jest to spowodowane oferowaniem najlepszych cen. Dużo trudniej jest znaleźć dobrze radzące sobie na rynku sklepy internetowe, które mają całkowicie niedostosowaną cenę do jakości oferty. Błędem będzie zarówno zbyt wysoka cena, która spowoduje, że klienci będą omijać Twój sklep, jak i zbyt niska cena, która sprawi, że nie będziesz w stanie utrzymać biznesu. Upewnij się, że zrobiłeś rzetelny research rynku, sprawdziłeś ceny u konkurencji i zapoznałeś się z kosztami prowadzenia biznesu. 

Chcesz wiedzieć więcej o kosztach prowadzenia sklepu internetowego? Te artykuły Ci pomogą: 

 

Niska sprzedaż spowodowana brakiem planu marketingowego

Czy można prowadzić sklep internetowy bez strategii? Oczywiście, że można, ale nie powinno się wówczas oczekiwać spektakularnych efektów. Brak strategii jest jak poruszanie się w gęstej mgle - nie wiesz, gdzie zmierzasz ani co osiągniesz. Odpowiedni plan marketingowy pomoże Ci wypromować witrynę, zwiększyć liczbę odbiorców, poziom zaufania do marki, a także wyniki współczynnika konwersji. Zaplanuj zadania i określ je w czasie, a następnie analizuj efekty i wprowadzaj ewentualne zmiany. 

Dowiedz się, jak skutecznie ustalić strategię marketingową dla swojej marki: 

 

Niska sprzedaż spowodowana niewystarczającą optymalizacją SEO

Działając w internecie nie można zapominać, jak ważną częścią sukcesu w e-commerce jest pozycjonowanie stron internetowych. Jak osoby szukające produktów, które masz w ofercie, mają trafić na Twoją stronę, skoro nie jest ona widoczna w wynikach wyszukiwania? 35% użytkowników sieci zaczyna poszukiwania produktów właśnie w Google. Wybierz odpowiednie dla Twojej oferty słowa kluczowe, a następnie w oparciu o nie zoptymalizuj swoją stronę internetową. 

Dowiedz się, jak zadbać o prawidłowe pozycjonowanie sklepu internetowego, z naszych artykułów:

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

Niska sprzedaż spowodowana nieintuicyjnym projektem strony  

Dobrze skonstruowana strona internetowa to podstawa sukcesu w sieci. Powinna być intuicyjna, prosta w użyciu i pozwalać na szybkie znalezienie najważniejszych informacji. Bez wątpienia pomoże Ci w tym dobre ułożenie mapy strony. Musisz pamiętać również o tym, by witryna była efektowna pod kątem wizualnym - wykorzystuj zdjęcia, buttony, nie umieszczaj na stronie dużych bloków tekstu, staraj się skondensować najważniejsze informacje. Zadbaj także o to, by Twoja strona powstała na odpowiednio silnej platformie, dzięki czemu będzie szybko pracować, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach. 

Nie wiesz, jak stworzyć przystępną, intuicyjną stronę sklepu internetowego? Sprawdź te artykuły: 

 

Niska sprzedaż spowodowana nieskutecznym CTA

Nie zostawiaj nic przypadkowi - jeśli próbujesz nakłonić kogoś do zakupu, wykorzystaj wezwanie do działania. Skutecznie skonstruowane CTA może znacząco zwiększyć wyniki współczynnika konwersji. Pamiętaj jednak, by je odpowiednio wyróżnić na stronie, mówić językiem korzyści i wykorzystywać perswazję. 

Na temat CTA możesz dowiedzieć się więcej w naszym artykule o UX: 

 

Niska sprzedaż spowodowana brakiem wartościowej treści

Content marketing pełni coraz ważniejszą rolę w strategii promocji stron e-commerce. Nie wiesz, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym lub przyciągnąć na stronę nowych użytkowników? Wysokiej jakości treści mogą Ci pomóc w osiągnięciu takiego efektu. Swoje produkty opisuj w interesujący, a zarazem konkretny sposób. Twórz poradniki, dziel się wiedzą i doświadczeniem z użytkownikami, dzięki czemu zdobędziesz ich zaufanie i zbudujesz wizerunek marki eksperckiej. Pamiętaj o prowadzeniu bloga, w którym możesz dzielić się specjalistyczną wiedzą, przedstawiać recenzje produktów itp. Content marketing nie tylko pomoże Ci zdobyć zaufanie odbiorców, ale również wesprze proces pozycjonowania strony, jeśli wzbogacisz teksty o frazy kluczowe. Pamiętaj, że treści na stronie, poza artykułami, mogą obejmować również obrazy i filmy. 

Dowiedz się więcej o content marketingu z naszego bloga: 

 

Niska sprzedaż spowodowana zbyt wysokim kosztem wysyłki

Jeśli cena Twojego produktu jest konkurencyjna, ale ma bardzo wysoki koszt wysyłki - przekonanie odbiorców do zakupu będzie bardzo trudne. Sprawdź różne dostępne formy dostawy, porównaj swoją ofertę do oferty konkurencji i znajdź możliwość, by zapewnić klientom przystępny koszt wysyłki. Szczególnie przekonujące może się okazać darmowej wysyłki. Warto wprowadzić taką możliwość przy spełnieniu konkretnych warunków przez klienta, na przykład przekroczeniu wybranej kwoty zakupów. W ten sposób nie tylko przekonasz klientów do zakupu w Twoim sklepie internetowym, ale także do pozostawienia w nim większej sumy. Według badania przeprowadzonego przez Digital Commerce 360 (źródło: https://www.digitalcommerce360.com/2019/12/23/2019-ecommerce-in-review-consumer-insights/) to właśnie darmowa wysyłka jest najważniejsza dla kupujących online przy wyborze sprzedawców. Aż 17% ankietowanych odpowiedziało, że zawsze rezygnuje z zakupu w sklepie online, jeśli nie oferuje darmowej przesyłki, a 28% robi tak zazwyczaj. 

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

 

Niska sprzedaż przez nieumiejętne przedstawienie oferty

Wykorzystanie promocji w sklepie internetowym jest świetnym sposobem na przyciągnięcie odbiorców na stronę i zwiększenie konwersji. Niestety, część przedsiębiorców zamiast wprowadzać czasowe obniżki cen, na stałe korzystają z informacji o rabacie na stronie. Jak to działa? Przedsiębiorcy ustaw cenę produktu wyższą o wysokość rabatu (np. 10%) , przez co sprawiają, że przedmioty wyglądają, jakby były zawsze na wyprzedaży. To nie jest skuteczna praktyka - klienci przyzwyczają się do proponowanych cen. Co więcej, skuteczna promocja wykorzysta efekt FOMO i poczucie pilności - ogranicz czasowo ofertę, zadedykuj ją konkretnej grupie (np. subskrybentom newslettera). 

 

Niska sprzedaż przez niskiej jakości zdjęcia

Postępująca digitalizacja sprawia, że coraz ważniejsze w e-commerce są zdjęcia i filmy produktu. Konieczne jest przedstawienie produktu w sposób atrakcyjny i efektowny. Wykorzystuj zdjęcia o wysokiej rozdzielczości, zapewnij możliwość przybliżenia grafiki, by klient mógł przyjrzeć się bliżej szczegółom produktu. Przedstaw produkt z różnych perspektyw, możesz  wykorzystać również nagranie wideo. 

 

Niska sprzedaż przez zbyt skomplikowany proces transakcji

Ludzie nie lubią skomplikowanych procesów ani poświęcania zbyt wiele czasu na kwestie, które mogliby zrealizować w dwie minuty. Jeśli proces zakupowy na Twojej stronie internetowej jest zbyt skomplikowany, jest duże prawdopodobieństwo, że klienci porzucą koszyk i zdecydują się na zakupy w konkurencyjnym sklepie. Ogranicz ilość pól do wypełnienia przy zakupie, pozwól na zakupy bez rejestracji lub po zalogowaniu się za pomocą Facebooka/Google, wprowadź różne możliwości płatności, zadbaj o to, by strona się szybko ładowała. 

Masz problem z porzuconymi koszykami w sklepie? Sprawdź nasze wskazówki: 

 

Niska sprzedaż przez brak jasnej polityki zwrotów

Transparentność współpracy  na linii sprzedawca-klient jest bardzo ważna. Konsumenci chcą wiedzieć, na co mogą liczyć, czego mogą oczekiwać. Niezbadanie o to, by takie informacje były jasno opisane i umieszczone w widocznym miejscu na stronie, sprawia, że klienci tracą zaufanie do marki. Chcesz, by Twoja firma była postrzegana jako wiarygodna? Zadbaj o jasną politykę zwrotów. Według wspomnianego wcześniej raportu Digital Commerce 360, w kwestii zwrotów konsumenci najbardziej cenią sobie bezpłatną wysyłkę zwrotną, łatwość zwrotu, a następnie ewentualny koszt zwrotu. 

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

Niska sprzedaż przez niedostosowanie strony do urządzeń mobilnych

Wiele osób niestety wciąż nie docenia siły wykorzystania urządzeń mobilnych. Z roku na rok coraz więcej osób woli wykorzystać smartfon do zrealizowania zakupów niż komputer. Już w 2019 roku mobilny handel elektroniczny odpowiadał już za 67,2% (źródło: https://www.statista.com/chart/13139/estimated-worldwide-mobile-e-commerce-sales/) światowej sprzedaży na rynku e-commerce, a po wybuchu pandemii ten wynik znacząco wzrósł i w 2021 roku wyniósł aż 72,9%. Upewnij się, że Twoja strona jest dostosowana w równym stopniu do urządzeń mobilnych i stacjonarnych. 

Chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę dostosowując stronę do urządzeń mobilnych? Sprawdź ten artykuł: 

 

Niska sprzedaż przez niskiej jakości system obsługi klienta

Dobra obsługa klienta nie jest dodatkiem do oferty, ale wręcz podstawą dobrze prowadzonego biznesu. Bez względu na to, czy prowadzisz małą czy dużą firmę, musisz posiadać dobry system obsługi klienta. Konsumenci zawsze mają pytania, prośby, skargi – nie słuchając ich potrzeb, nie będziesz w stanie zaspokoić ich oczekiwań. Konsumenci nie chcą korzystać z oferty sklepu, który nie dba o ich zadowolenie z procesu zakupowego.

 

14 powodów, dla których sklepy internetowe upadają i jak tego uniknąć. Podsumowanie 

Branża e-commerce ma bardzo wysoki wskaźnik niepowodzeń, ale to nie znaczy, że należy zrezygnować z zakładania swojego biznesu. Konieczne należy zrobić szczegółowy research, ustalić dopasowaną do branży strategię marketingową, wdrożyć polecane przez specjalistów praktyki marketingowe i konsekwentnie trzymać się założonego planu. W ten sposób szansa na osiągnięcie sukcesu jest bardzo wysoka!

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
14 powodów, dla których sklepy internetowe upadają i jak tego uniknąć

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 139 głosów

UDOSTĘPNIJ