Jak poprawić doświadczenia użytkowników na stronie? Sprawdź statystyki!

User Experience statystyki
Spis treści

• Znaczenie UX w marketingu internetowym - statystyki

• Zachowania użytkowników na stronie a UX - statystyki

• Optymalizacja mobilna stron - statystyki UX

• UX a optymalizacja konwersji - statystyki

• Podsumowanie

Doświadczenia użytkownika (UX) stanowią kluczowy element skutecznych stron i sklepów internetowych, w tym stron docelowych. Dobrze zaprojektowana i łatwa w nawigacji strona może zwiększyć współczynnik konwersji i pomóc w rozwoju biznesu poprzez zapewnienie odbiorcom satysfakcjonujących wrażeń. Z drugiej strony, jeśli Twoje strony są mało przejrzyste i skomplikowane, odwiedzający bez wahania je opuszczą i znajdą lepszy UX u konkurencji. Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć znaczenie UX i jego wpływ na sytuację biznesową Twojej firmy, zebraliśmy statystyki UX, które musisz poznać w 2023 roku. Zastosuj te spostrzeżenia na swoich stronach, aby lepiej służyć odbiorcom i rozwijać swoją markę.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Znaczenie UX w marketingu internetowym - statystyki

Obecnie optymalizacja UX strony internetowej jest tak samo ważna, jak treść, jakość produktu i cena. Użytkownicy coraz częściej zwracają uwagę na takie elementy, jak łatwa integracja ze stroną i budowanie pozytywnych doświadczeń. Znaczenie UX w marketingu online potwierdzają następujące statystyki:

 • Badania z 2016 roku wykazały, że każdy dolar zainwestowany w poprawę User Experience przynosi 100 dolarów zysku (2016, https://www.forrester.com/report/The+Six+Steps+For+Justifying+Better+UX/-/E-RES117708). W 2022 zwrot z inwestycji może być jeszcze wyższy.
 • Badania z 2015 roku wykazały, że 39% użytkowników zrezygnuje z zapoznawania się z zawartością strony, jeśli ładowanie witryny trwa zbyt długo lub obrazy nie wyświetlają się poprawnie (2015, https://www.forrester.com/report/The+Six+Steps+For+Justifying+Better+UX/-/E-RES117708). Dziś odsetek ten może być jeszcze większy.
 • Ustalenia firmy Forrester Research sugerują, że dobrze przemyślany, bezproblemowy projekt UX może potencjalnie zwiększyć współczynniki konwersji klientów nawet o 400% (2016, https://www.forrester.com/report/The+Six+Steps+For+Justifying+Better+UX/-/E-RES117708).
 • 88% użytkowników prawdopodobnie nie powróci na stronę internetową po złych doświadczeniach (2016, https://www.forrester.com/report/The+Six+Steps+For+Justifying+Better+UX/-/E-RES117708).
 • 46,7% użytkowników twierdzi, że podzieliłoby się negatywnymi doświadczeniami UX. Tylko 44% odbiorców podzieliłoby się pozytywnym doświadczeniem (2019, https://www.marketingcharts.com/customer-centric/customer-experience-110609).
 • Trendy, które w najbliższych latach najbardziej wpłyną na UX, to: sztuczna inteligencja, interakcje głosowe i automatyzacja (2019, https://www.marketingcharts.com/customer-centric/customer-experience-110609).
 • 88% użytkowników opuści stronę internetową, jeśli ta ładuje się zbyt długo (https://www.goodfirms.co/resources/web-design-research-small-business).
 • Ponad 70% małych firm nie wykorzystuje przycisków CTA na swoich stronach internetowych (2015, https://blog.uxeria.com/15-statistics-that-will-convince-your-boss-to-invest-in-ux/), podczas gdy spersonalizowane CTA mogą zwiększyć liczbę konwersji o 6,5% (https://siteefy.com/web-design-statistics/).

[section id="35545"]

Wnioski: Znaczenie UX w sprzedaży usług i produktów online rośnie z roku na rok. Świadomi konsumenci w internecie szukają nie tylko wysokiej jakości produktu w optymalnej cenie, ale także są skłonni zapłacić więcej za obsługę na najwyższym poziomie. Jednym z ważnych aspektów tej obsługi jest funkcjonalność Twojej witryny i doświadczenia oraz wrażenia, jakie ta po sobie pozostawia.

Najważniejsze trendy w UX na najbliższe lata, źródło danych: https://www.marketingcharts.com/customer-centric/customer-experience-110609

 

Dlaczego użytkownicy opuszczają stronę internetową? Źródło danych: https://www.goodfirms.co/resources/web-design-research-small-business


Zachowania użytkowników na stronie a UX - statystyki

Jak projekt strony internetowej oraz jej funkcjonalność wpływają na zachowania użytkowników? Sprawdźmy statystyki w tym zakresie.

 • Wystarczy 5 użytkowników, aby znaleźć 85% błędów i usterek na stronie internetowej (https://www.webfx.com/blog/business-advice/identify-85-of-usability-problems-with-only-5-users/).
 • 36% użytkowników, którzy trafią na stronę z polecenia, kliknie logo firmy, by przejść na stronę główną (2015, http://komarketing.com/files/b2b-web-usability-report-2015.pdf).
 • 32% użytkowników porzuci współpracę z daną marką już po jednym złym doświadczeniu (https://www.pwc.com/future-of-cx).
 • 88% odbiorców pozostanie dłużej na stronie, na której znajduje się nagranie wideo. Zastanów się zatem nad zastąpieniem treści tekstowych filmami (2020, https://ledgeviewpartners.com/blog/web-traffic-statistics-you-should-know-in-2020/).
 • 65% użytkowników zrezygnuje z wypełnienia formularza, jeśli ten będzie wymagał zbyt wielu danych (2015, https://komarketing.com/files/b2b-web-usability-report-2015.pdf). Zadbaj zatem, by formularze były możliwie jak najkrótsze i wymagały tylko niezbędnych informacji.
 • 55% użytkowników zrezygnuje z wypełniania formularza, jeśli jego wysłanie wiąże się z automatyczną subskrypcją e-mail (2015, https://komarketing.com/files/b2b-web-usability-report-2015.pdf).
 • 94% użytkowników nie ufa witrynom o przestarzałym projekcie (2020, https://www.socialmediatoday.com/news/15-website-ux-stats-to-guide-your-web-design-process-in-2020-infographic/583908/).

Wnioski: UX nie jest wymysłem, a nowoczesne technologie nie są Twoim wrogiem. Jeśli chcesz przyciągnąć odbiorców, zadbaj o pozytywne doświadczenia odbiorców i inwestuje w nowoczesne formy przekazu. Mogą być to filmy, infografiki, GIFy i inne elementy, które zwiększają zaangażowanie i poziom interakcji. Sprawdź:

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Optymalizacja mobilna stron - statystyki UX

Jak ważna dla użytkowników jest optymalizacja mobilna w UX i jak jej brak może wpływać na sytuację biznesową Twojej firmy? Zobaczmy statystyki.

 • 74% użytkowników wróci na Twoją stronę, jeśli zapewnisz im pozytywne doświadczenia na urządzeniach mobilnych (https://www.webfx.com/blog/web-design/user-experience-matters-marketing/)
 • 67% użytkowników jest bardziej skłonna do zakupu w witrynach e-commerce przystosowanych do urządzeń mobilnych (https://www.webfx.com/blog/web-design/user-experience-matters-marketing/).
 • 52% odbiorców jest mniej skłonnych do interakcji z firmą, jeśli doświadczenia mobilne są niskiej jakości (https://www.webfx.com/blog/web-design/user-experience-matters-marketing/).
 • Ponad 50% użytkowników twierdzi, że w ogóle nie rozważa zakupu w witrynach, które zapewniają słabe doświadczenia mobilne (2017, https://www.thinkwithgoogle.com/consumer-insights/consumer-trends/app-shopping-experience-purchase-consideration/).
 • Badania Google z 2018 roku wykazały, że średni czas ładowania strony wynosił wówczas ponad 15 sekund (2018, thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/app-and-mobile/mobile-site-speed-tools-load-time/).
 • Jeśli czas ładowania strony wzrasta z 1 do 5 sekund, prawdopodobieństwo, że użytkownik opuści stronę bez interakcji z nią, wzrasta do 90% (2017, https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/app-and-mobile/mobile-bounce-rate-statistics/).
 • 45% użytkowników oczekuje prawidłowego działania witryny na różnych urządzeniach (2018, https://www.slideshare.net/adobe/2018-adobe-consumer-content-survey).
 • 67% użytkowników podaje słaby UX jako powód opuszczenia witryny (https://www.huffpost.com/entry/50-important-customer-exp_b_8295772).
 • 53% użytkowników opuszcza witrynę mobilną, jeśli ta ładuje się dłużej niż 3 sekundy (2018, https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/app-and-mobile/what-users-want-most-from-mobile-sites-today/).

Wnioski: Dobry współczynnik konwersji znacząco wpływa na sytuację biznesową Twojej firmy oraz liczbę odbiorców. Jeśli nie zadbasz o doświadczenia mobilne, tracisz wielu potencjalnych klientów zainteresowanych Twoją usługą lub produktem. By zadbać o mobilny UX:

Największe błędy UX według użytkowników, źródło danych: https://www.goodfirms.co/resources/web-design-research-small-business


UX a optymalizacja konwersji - statystyki

W jaki sposób dobra lub zła optymalizacja UX może przyczynić się do wzrostu lub spadku Twoich przychodów? Sprawdź, co na temat wpływu UX na poziom konwersji mówią statystyki.

 • Dobry projekt UX może zwiększyć współczynnik konwersji nawet o 400% (2016, https://www.forrester.com/report/The-Six-Steps-For-Justifying-Better-UX/RES117708).
 • Dobry interfejs użytkowników może zwiększyć wsoółczynnik konwersji o 200% (2016, https://www.forrester.com/report/The-Six-Steps-For-Justifying-Better-UX/RES117708).
 • 1 sekunda opóźnienia w ładowaniu strony może spowodować spadek współczynnika konwersji o 7% (https://www.aberdeen.com/).
 • Korzystanie z tła w postaci wideo na stronach internetowych może zwiększyć współczynnik konwersji o 138% (https://www.foodbloggerpro.com/blog/how-we-improved-our-landing-page-conversion-rate-by-138/).
 • 74% firm twierdzi, że praca nad doświadczeniami użytkowników ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia sprzedaży (https://econsultancy.com/74-of-businesses-believe-user-experience-is-key-for-improving-sales/).
 • Poprawa szybkości strony o 0,1 sekundy doprowadziła do wzrostu współćzynnika konwersji o 8,9% i do wzrostu średniej wartości zamówienia o 9,2% (https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/ie/Documents/Consulting/Milliseconds_Make_Millions_report.pdf).
 • Marki, które dbają o doświadczenia użytkowników, generują 5,7 razy większe przychody od konkurencji, która nie uważa poprawy UX za swój priorytet.

Wnioski: Jak widać, optymalizacja User Experience (UX) wpływa nie tylko na efekty marketingu internetowego, ale też bezpośrednio przekłada się na sytuację finansową firmy. Dzięki poprawie doświadczeń odbiorców możesz pozyskać więcej zamówień, wyższą sprzedaż i zachęcić więcej użytkowników do zakupu produktu czy skorzystania z usługi. Zobacz również:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Statystyki UX. Podsumowanie

Konsumenci kupujący w internecie produkty i szukający usług w sieci, są coraz bardziej świadomi. Zależy im nie tylko na wyborze dobrego produktu lub usługi w atrakcyjnej cenie, ale także na wysokiej jakości obsłudze oraz płynnej interakcji ze stroną. Jeśli chcesz przyciągnąć odbiorcę, musisz zrobić dobre pierwsze wrażenie. Za nie w internecie odpowiada właśnie dobry User Experience.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak poprawić doświadczenia użytkowników na stronie? Sprawdź statystyki!

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 76 głosów

UDOSTĘPNIJ